Dinsdag 15 November 1910. No. 7893. 60e Jaargang. Rijwielvervoer per Staatsspoor. BLOO KER'S CACAO Het opbergen tan zomergoed. Stadsnieuws. UITGAVE FIRMA A. H. VAN CLEEFF AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. iranco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- anonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, odicieële- en onteigeninga- advertentien per regel 15 cent. Reolames 15 regels ƒ1.25, elke regel meer 0.25. Groote lettere naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gobracht en koeten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkotten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Telefoon IP, (INGEZONDEN) Het vorig nummer van „De Kampioen" be vatte het adres door het Dugelijksch Bestuur ran den A. N. w. B„ tol Jan Uiniiur ™n Waterstaat gericht naar aanleiding van het voornemen om de reizigers te verplichten hun rijwielen, op verlangen van het personeelnaar den vert ekkenden trein te brengen, of het, in geval van overlading onderweg, van den eenen trein naar den anderen te vervoeren. Deze zaak is voor het wielryden in Nederland van buitengewoon groot belang. Dank z ij het r ij w i e 1 is het toeristen verkeer in ons land in de laatste twintig jaar enorm toegenomen. Duizenden bij duizenden rijwieltoeristen toch hebben de gewoonte om bij het maken van uitstapjes een deel van het tra ject, hetzij de uitreis, hetzij de terugreis, per spoor te doen. Het zou bij deze soort toeris ten niet opkomen, de zelfde soortj uitstapjes geheel per trein te maken, want het doel van de reis zou dan .vorden gemist. Hun doel is, een f i e t s-excursie te maken door een bepaalde landstreek, die zij zonder vermoeienis willen be reiken om hun kracht te e paren voor den eigen lijken fietstocht. Deze soort reizigers zijn voor onze spoorweg maatschappijen een belangrijke bron van in komsten. Men moet in het toerseizoen en mej. name bij bijzondere gelegenheden zooals de bloeitijd der hyacinthen maar eens aan de hoofdstations een kijkje nemen, welke hoeveel heden rijwielen ten vervoer worden aangeboden. Dat loopt op enkele dagen in de bonderden, misschien wel in de duizenden. Welnu, by elk rijwiel, dut ten vervoer wordt aangeboden, behoort een reiziger, die een plaats biljet heeft moeten betalen. Én die reizigers zijn in dubbelen zin begun stigers van de spoorwegmaatschappij, omdat zij niet alleen vracht betalen voor hun persoon, maar 6ok voor hun rijwiel. Het mes snijdt dus bij het vervoer van rijwieitoeristen aan twee kanten. Eén onzer vooruitstrevende spoorwegmaat schappijen de „Hollandsche IJzeren" gaf eenige jaren geleden blijk, dut deze vorm van spoor- en rywieltoerisme haar niet onwelgeval lig was, er om dit gemengd toerisme over haar lijnen zooveel mogelijk te bevorderen, stelde zij een uniform-tarief van 20 cent voor het ver voer vau rijwielen vast en verleende zij nan rjj- wieltoeristen een reductie van ongeveer 40 pCt. op de passage-pryzen, een bepaling, die in hooge mate wordt geapprecieerd en te gelijk de H. IJ. 8. M. beslist populair heeft gemaakt. Thans gaat de Staatsspoor ook een uniform tarief van 20 cent invoeren, doch helaas onder bepalingen, die groot gevaar oplevereD, dat het rij wiel toerisme binnen het gebied vin haar lijnen zeer zal worden beperkt. Want daar gaat het heen, wanneer van de reizigers wordt geëischt, dat zij hun rywiel zelf in den bagage-wagen bezorgen en onderweg zelf vooi de overlading hebben zorg te dragen. Dit systeem bestaat al sinds eenige jaren België en gedeeltelijk ook in Duitschland. Maar in beide landen heeft het rijwiel lang niet die beteekenis, welke het in ons land heeft. In geen enkel land ter wereld worden, in verhouding tot het cyfer der bevolking, zóo veel wielrijders gevonden als in ons land. In geen enkel ander Isnd van Europa bekleedt het rijwiel de pluals, die het in ons land, van de kringen der gewone burgerij tot in de voornaamste standen, inneemt. In geen ander land ook maken zooveel dames van het rywiel gebruik als in ons land. Wanneer de Staatsspoor dus in ons jand een maatregel wil gaan invoeren, die in Duitschland en in België al tot zooveel klachten en lot zulke lastige conflicten en verwarringen aanleiding geeft, voorzien we een periode van spoorweg- misère, zooals men te onzent nog niet heeft be leefd. Het spoorwegpersoneel kan verlangen, zoo staat er, dat de reiziger zelf zijn rywiel naar den bagage-wagen brengt en zelf voor overlading onderweg zorg draagt. Daarmede wordt ten eerste zy het ook tegen de bedoeling van de Directie de deur opengezet voor een fooitjesjagerij zonder weerga. Ken beambte, die van u kiln vergen, dat ge zelf met uw fiets op den schouder door het labyrinth van gangen, tunnels en trappen onzer stations I naar den bagage-wagen zult hollen, terwyl uw trein op het punt van vertrekken staat, en I terwyl ge zelf nog de handen vol hebt met kleine bagage, zal „medelijden" met uw getob krijgen wanneer ge een zilvering deponeert in zijn hand, die alreeds in afwachting gereed wordt gehouden. En aangezien dat „medelijden" by eenige oefening een bepaalde broodwinning kan worden, is het te vreezen, dat vele beambten in t vervolg alleen ry wielen naar den bagage-wagen zullen brengen van diegenen, die met hun fooi al gereed stann. De overigen zullen niet worden geholpen, en vele beambten zullen van zulke schriele lui te nauwer nood notitie nemen. Ze zullen zelfs, met geoefenden blik, hun luidjes naar de verwachte fooi taxeeren en onder hit aantal wachtenden den voorrnng gunnen aan dengene, die er het „voordeel gsl" uitziet. Dit, wat het fooienstelsel betreft. Maar nu de hoofdkwestie. Mag een spoor-directie van toeristen zoowel heeren als dames die er niet op gekleed zyn een beslykt of bestoven rywiel trap op, trap af te dragen, vergen, dat zy dit kruierswerk zullen verrichten 7 Wie de vraag stelt, beantwoordt haar reeds ontkennend. Men eicht toch ook niet van den reiziger, die zijn vacantie in 't buitenland gaat doorbrengen, dat hij zelf zyn zwnren kofier en zyn valiezen naar den bagage-wngen zal brengen Wordt deze eisch den wielrijders werkelijk gesteld, dan voorzien we, dat een menigte toe risten in de allereerste plaats de dames er van af zullen zien, nog langer rijwieluilstap- jes te combineeren met een Staatsspoor-traject. Want, waar het den spoor-beam'oten gemnkke- lijk valt oin rijwielen langs dienstlifts en over gangen, die voor het publiek verboden zyn, naar de gereedstaande treinen te expedieeren, waar dezen bij grooten toevoer van paosage gebruik kunnen maken van handwagens, daar moet het ry wielvervoer op lange en van ondergrondsche perronverbindingen voorziene stations voor het gewone publiek noodwendig tot een jammerlijk getob en Rezwoeg aanleiding geven. En we be hoeven wel niet te zeggen, dat het gejakker met fietsen door tunnels en langs trappen en over- woelig-drukke perrons voor net gewone publiek, dat met de kwestie niets te maken heeft, in booge mate hinderlijk en lustig zul kunnen wor den, vooral in tyden van groote drukte aan de stations. Om meer dan een reden beschouwen we dus de voorgestelde bepaling als hoogst bedenkelijk. En we behoeven er wel dus niet bij te voegen, dat ons Bondsbestuur reeds alles, wat op het oogenblik kon worden gedaan, in het werk heeft gesteld om de belangen der wielryders te ver dedigen. Geheel geslaagd zijn deze pogingen niet. Het nieuwe tarief is door den Minister goed gekeurd, echter slechts voorloopig, voorzoo- ver de gewraakte bepaling betreffende het vervoer van rijwielen betreft. Natuurlijk is de bedoeling hiervan, dat de goedkeuring kan worden ingetrokken als maat regel aanleiding geeft tot ernstige klachten. Uit besprekingen met verschillende autoriteiten is gebleken, dat men de reizigers slechts by uit zondering en onder bijzondere omstandigheden wil verplichten, de rijwielen zelf te vervoeren. Dat dit ook de bedoeling van de Directie der S.S. is, blijkt uit onderstaand schrijven van den Directeur-generaal aan het Bondsbestuur Utrecht, 25 October 1910. Naar aanleiding van nevens aangehaalde mis sive hebben wij de eer U mede te deelen, dat het geenszins in onze bedoeling ligt, het vervoer van rijwielen by de invoering der nieuwe tarieven moeilijker te maken. Integendeel uit de invoering der zoogenaamde rywielkaaiten, die desgewenscht voor den ge bruiker vooraf verkrijgbaar zyn, en een uni formtarief voor eiken afstand in Nederland een maatregel, die ook door uw Bond is be pleit moet blijken, dat wy het vervoer zoo veel moRelijk willen vi reenvoudigen. In het algemeen stellen wij ons voor, weinig of niets aan de wijze van vervoer te verande ren ook nu gebeurt het herhaaldelijk, vooral by clubs die op reis gaan, dat men wsnscht, zelf z\jn rywiel naar den trein te brengen en aan den trein in ontvangst te nemen dat nu is in de nieuwe tarieven geregeld, doch hier behoeft geen vreeB te bestaaD, dat wij vrouwen en kinderen zullen dwingen fietsen trappen op en sf te sjouwen. Tegen „fooienjagery" zal worden gewaakt, en de stations krijgen ten deze, evenals ten op zichte der lading, lossing en overlading, bepaalde Maar vooral van bovenvrondsche, als bier te Araerefooit. Bed. Aft. Crt. CACAO moet in de fabriek in BUSSEN verpakt worden en in dien vorm de gebruikers be reiken; dan is er waarborg van zuiverheid en kwaliteit. De lage prijzen der bussen DAALDERS bewijzen, dat de kosten der ver pakking niet van beteekenis zijn. Bussen van 1 Kilogram (2 pond) ƒ1.50 4 (1 pond) 0.80 4 (4 pond) 0.42; I Hectogr. (1 ons) „0.18 4 (4 „010 instruotiën om hut den reizigers niet lastig te Uw sohryven geeft een zóo levendige beschry- ving van de moeilijkheden, die het vervoer van rijwielen kan opleveren, dat wij er geen woord aun behoeven toe te voegen om aiin to gevon, welke moeilijkbeden de Maatschappij nu voor dat vervoer heeftdat wy dus soiob van de vervoerders zelf voor het brengen naar en balen van den trein willen kunnen gebruik maken, zult U wel kunnen begrijpen on in veel gevallen billijken; denk bijvoorbeeld slechts eens aan de regelmatig op het laatste oogenblik van ver trek van den trein komende zelfde reizigers. Wy hebben U onze bedoeling eenigszina uit voerig medegedeeld, ten einde U zoo mogelijk gerust te stellenmochten na 1 Januari zich toch nog gevallen voordoen, waaruit voor de reizigers moeilijkheden voortvloeien, dan hou den wij ons voor medadeeling aan bevolen, en zult U ons gaarne bereid vin den, desgewenscht in overleg mot Uw Bestuur, het mogelijke te doen om aan gegronde bezwo ren tegemoet te komen. Do Directeur-Generaal, (get.) Van KRET8CHMAR. Wij hopen hartelijk, dat do toepassing van de nieuwe bepalingen werkelijk zal overeen komen met de bedoelirg der Directie, zooals dit uit bovenstaand schrijven blijkt, en dot het perBoneel inderdaad eon zeer bescheiden gebruik zal maken van de bevoegdheden, die het met 1 Januari e.k. zal verkrijgen. Indien zich echter gevallen voordoen, waaruit het tegendeel blijkt, gelieve men hiervun mede- deeling te doen aan den le .Secretaris van den A. N. W. B., Heerengracht 247 te Amsterdam. Wanneer men voor het opborgen van da zomerkleeren gren kasten hooft, moot men hiervoor koffers of kisten gebruiken. Deze worden dan eerst good schoon ge maakt (droog) en de kisten van binnen met krantenpupier bedekt. De kleedingstukken die men gnat opbergen, moeten eerst goed gelucht, uitgeklopt, ge borsteld en de vlekken eruit verwijderd worden. Hoe langer men de vlekken er in laat, des te moeilijker zyn deze le verwijderen. Gesteven katoen japonnen en blouses moe ten uit de styfsel gewasschen worden, omdat anders het weefsel vergaat. Heelt men dit alles gedaan, dan worden de kleedingstukken op jukken gehangen, met een stoflaken bedekt en in goed slui tende kasten opgeborgen. Maakt men gebruik van kisten of koffers, dan worden de kleedingstukken nttjes op gevouwen, eerst de zwaardere stukken, zoo- als rokken, er in gelegd, daarna de kleiaere I stukken, bijv. blouses. Tusschea de verschil lende lagen legt men kranten, omdat men le kleedingstukken er dan gemakkelijker uit kan halen en krantenpapier tevens een middel is tegen mot. Witte goederen worden in blauw papier of in gebU'iwde doeken gepakt, omdat de kleur dan beier bljjlt. Zijden kleedingstukken mag man niet op gevouwen wegbergen, omdat de stof dan spoedig op de vouwen styt; men moet deze altijd ophangen. Om het kreukelen van japonnen en blouses te voo* komen, moet men in de mouwun en ook tus8chen de garneerii g proppen vloei papier leggen. Om mot lo weren, legt men tusschen de kleedingstukken in de kist stukjes kamfer, nunhtaline, tabak of lavendel. Wanneer aIIhh goed opgeborgen is, sluit men de kisten of Koffers en maakt ze zoo min mogelyk open. Aan te raden is bet, de kisten van een lystja te voorzien, w<arop de inhoud aange geven is. Dit vergemakkelijkt later bet zoeken. Hoeden worden, goed ufgeborsteld, zoo noodlg op een standaard in hoedeudoozen geplaatst Over de doos legt men een doek ot napier oin zooveel mogejyk stof Ie weren en daarna sluit men de doos met het deksel. Men moet da hoed zeil niet met papier bedekken, omdat door de zwaarte daarvan de g.irneering te veel gedrukt wordt. Grondbelasting en Personeel» belasting moeten vóór 1 December bolnaid zyn. De Minister van Financiën heeft beslist, dat de quitaiitiën van openbare besturen voor schoolgelden, waarop de regelen voor Gemeentelijke belastingheffing toepasselijk zyn, met vallen in de categorie die, blijkens een ooLngs genomen beschikking, aun zegel recht van f 0.22'/2 ontworpen is. Daarop behoeit dus niet viermaal het zegelrecht ad 22*/a cent per jaar le worden betaald. Het Bestuur der Pensioenveroeniging voor burgerlijke ambtenaren beeft aan de Tweede Kamer een adres veizonde.. waarbij wordt verzucht, de Burgerlijke Pensioenwet in dier voege te wijzigen, dat het pensioen zal be rekend worden naar den grondslag over de laatste 12 maanden, aun het ontslag voor- ufguunde, nu met die wijziging niet te wachten tot een ulgemeene herziening van genoemde wet. Inderdaad, dergelijke herziening is wei zeer gewenscht, vooral omdat de wet niet voor ulle ambtenaren gelijkelijk wordt toegepast Immers de wet vordert, d it het overgroote meeivndeel der ambtenaren de laatste ver betering van hun oularis zestig maanden mouten hebben genoten, zal deze verbetering meetellen voor hut pensioenterwyl voor de onde; wyzers hel pensioen wordt berekeud naar den groulslag der laatste twaalf maanden. Ons is een geval bekend waarbij een ambtenaar door dia bepaling ongeveer f350 nan pensioen per jaar zal derven zoodra hij, over enkele weken,'s Ryksdwitst moet verlaten, wegens bjj liet bereiken van den leeftijdsgrens. Tot leden der Commissie van toezicht op het Rijks-opvoedingsgesticht te Amersfoort zijn benoemd de heeren jhr. J. W. A. B ircliman Wuytieis, J. W. Joriisan, mr. J. K. H. de Beaufoi f, <ls. O. W. C. Vuodc- iink on A. M. Tromp van Hols'. In een deel van het vorige nummer werd dit berichtje nietopgeoomer. Daarom wordt het thans herplaats», met verbetering tevens van den titel. Hoogst vermoedelijk zal er nog slechts dim donkere Zoodagavoud in de Langestrait wezen. Er bestaat alle hoop, dat het hangend licht met eon dag of acht gehot 1 gereed is.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1