Gemengd nieuws. Laatste Berichten. worden om dergeiyke kinderen in het ge- s'icht op to nemen. Men, meende dat een instelling als het Burger Weeshuis oorspron kelijk slechts beoogd zoude hebbende ver zorging van weezen, wier ouders door hun leven en urbeiden in Amersfoort als het ware een band met de Gemeente hebben aange knoopt. Naar deze opvatting zouden onechte kin deren in ons gesticht niet thuis behooren zonder overigens te vergeten de ongelukkige positie, waaitn dergelüke kinderen zyn go- plaatst, vreesde men, dat hunne opnamo een beletsel zou zyn voor anderen om hunne kinderen aan onze verzorging toe te ver trouwen. Do moedors toch bobooien meestal tolde onderste lagen der maatschappijdo^kinde- ron /yn derhal', e langer 01 korter in een hoogst vt r loffelijke omgeving geweest, ter- wyl zij trouwens bij hunne geboorte de kie men dor minderwaardigheid medebiengen. Meer dan vroeger klemt dit bezwaar, i u in latere jaren andere gestichten vangeiijke strekking zijn verrezen, die de opname van onechte kinderen weigeren. In een garnizoensplaats als Amersfoort waai bovendien het pauperisme eerder too- dau afneemt is dus het gevaar niet bui tengesloten, dat het aantal te vei zorgen onechte kinderen bi duidend wordt en dat dit soort kinderen in het gesticht den boven toon krijg». Wy achten daarom wenschelyk, dat arti-- kei l van het Reglement duidelijker dan tliaus aangeeft, welke kinderen moeten wor den opgenomen. Want hoewel in den aan vang van het artikel genoemd zijn „alle onderloozo kinderen", volgen oven later de woorden: „den of de laatste dor ouders"; een aanwijzing althans, dut er een vader, zoowel ais een moeder moeten geweest zyn, welke overleden zijn. Ook in een ander opzicht komt ons de redactie van art. I minder gelukkig voor. Opgenomen moeten worden alle ouderlooze kii.deren die, tijdens enz, te Amersfoort wer kelijk woonplaats hadden. Is hier bedoeld de „werkelijke" woonplaats, in tegenstelling van de «wettige" woonplaats, bet domicilie? Maar dan zouden kinderen, die door el ders wonende ouders hier ter verzorging zijn gegeven eu die dus hier vwerkelijke" woonplaats hebben, na het overlijden dier oudei's recht hebben op opname in het Bur ger Weeshuis te Amersfoort Heelt, liet wooul »wei keljjk" de boteeker.is van «inderdaad", waai door het overbodig zou zyn, dan kan aan het woord «woon plaats" tie beteekenis van ar'. 78 van het Burgerlijk Wetboek worden toegekend. Op deze gronden hebben wij gemeend het vei zoek, in den aanhef dezes omschreven, tot U te moeteu richten. B. en W. stellen den Raad voor, te be sluiten tot reglements-herziening, doch ver klaren nadrukkelijk daarmede niet te wil len geacht worden in te stemmen met de meaning, dat deze wijziging ui dien zin behouit plaats te bobben, dit onechte kin deren vooitaau niet opgenomen ziill'ti worden. Ten aanzien van deze kwestie zoo schrij ven zij, zal l»t*r, wanneer een eventueel commissie een voorstel tot reglemenls-wijzi- ging indient, een beslissing genomen kunnen worden. De «Nedeilander" vertel', dit in eeu bijzondere school in ons land op zekeren ochtend diie leden van de Gizondhtids- coiu issie daar ter plaatse, waaronder een medicus en een jurio», kwuneu en de medi cus de kinderen van eeu der klassen ging onderzoeken op pedicuiosa. Hi t Hoofd verzette zich daartegen. Hij vroeg, waaraan de medicus het recht ontleende, zonder toestemming van het Be stuur der school, de kinderen aan den lyve te onderzoeken en bood den heeren zijn kamer aan, ten einde daar in zijn bijzijn bet onderzoek, nu in meer dan oen opzicht hoofdelyk, voort te zetten. De commissie weuschte dat niet te doen. Stelde zy een onderzoek ill, dan zou ze het doen op haar wijze. Het slot van de geschiedenis is volgens het blad geweest, dat het schoolhoofd zich tot deu Minister van Binnenlaudscbe Zaken beeft geweud, die antwoordde, dat naar zijn meening een Gezondsheids-commissie met be voegd D, de kinderen eener met-openbare school tenzij na vooraf verkregen toe stemming der oudei's en van het Bestuur der school in de school aan den lijve te onderzoeken. Dr. A. A. Rulle, tijdelijk leeruar in Natuur lijke historie aan net Gymnasium "hier, is benoemd tot tijdelijk leëraar in'Pian:- en dierkunde aan de derde openbare Hoogere Burgerschool met 3-jarigeu cu-sus, tevens Handelsschool te Amsterdam. Tot Oouci -rge van iiet Werkhuis is be noemd de heer G. van Kis: Hz. (Vlasakkerweg). Omtrent de dnej ofïiciereu, die van hier deeluameu aan de National horse show te New- York schrijft do correspondent daar ter plaatse van de »N. Rott. Crt." aan zyn blad Ouder een zóo groot aantal inschrijvingen voor de wedstrijden vun America's National Horse Show als nog nimmer zyn voorge komen, kan thans ook voor het eerst worden gewezen op deelnemers uit Nederland. Drie civalerie-oflicioren, naar orde hunner in schrijvingen de heeren Cobiijn, Muthon en Van Geliicum, verschijnen bijna dagelijks op het program, dat loopt van Zaterdag 12 tot en met Zaterdag 19 November. Het bestuur van deze groote hippische ge beurtenis van de gansche Nieuwe Wereld blijkt bijzonder ingenomen met de deelne ming dezer drie Nederltunlfche cavalerie-of- ficieren, zóo zelfs, dat zy terstond zijn aan gezocht, binnen eeu paar weken ook te Chi cago te komen mededingen. Ofschoon men in do z.g. windy city beweert, dat in som mige klassen hot aantal deelnemers dat to New-York pleegt te boven te gaan, staat In t zeer te bezien of ditmaal de 1850 hier ter steile verkregen inschrijvingen ginds zelfs zullen kunnen worden nabijgekomen. Behalve het Nederlandsche en natuurlijk het Amerikaansche leger zijn alleen vertegen woordigd hot Fransche, het Engelsche en het Ganadeosche leg» r, alle door ongeveer drie officieren. Slechts bij hooge uitzondering echter treden de leden der andere nationali teiten op zooais do Nederlandsche met drie en zelfs vier paarden van ótn inschrijver. Bovendien dient wol in aanmerking te wor den genomen, dat de Nederlandsche hoeren niet met Gouvernementspaarden kunnen ver schijnen, als waarmede men in andere legers ook bij deze wedstrijden blijkt be voorrecht to wezen. Dit alles verhoogt ecliter des te meer de waarde van de verschijning der Nederlandsche ruiterofficieren, waarover Pers en bijzondere personen alhier zich ten zeerste verheugd betoonen. Ook wat de eigenlijke wedstrijden betreft, weten de Nederlandsche huzaren luitenants eer in te leggen. In weerwil, dat een hunner, helaas, do tr ongesteldheid zeer in zijn goede voornemens weid teleurgesteld, wist de heil' Cobiijn hem aanvankelijk kameraadschappelijk te vervangen. Niettegen staande de zware tink, welke deze aldus op zich laadde en de ernstige en uitgebreide mod dinging, wist de heer Cobiijn bij een der openingsplechtigheden een der eerste prijzen te veroveren. Nadat het drietal zich nog meer zal hebben vertrouwd gemaakt met de bijzondere rege lingen en de eigenaardigheden, verbonden aan het optreden in hel reu-achtige gebouw van Madison Square garden, waaraan F.ngel- schen en Canadeezen zich reeds sedert j wen als deelnemers hebben leereu gewennen, zul len er waarschijnlijk nog wel meer lauweren voor Nederland's cavalerie-officieren alhier zijn te verwerven. Het tweede elftd van Quick ontvangt hier aanstaanden Zondag de voi tbalclub Cu- lenborg, uit Culenborg. Haar eerste elftal gaat naar Apeldoorn m zich te meten met Robur et velocitae. Een aai tal hoofdollic er-n van de verschil lende wapens, beboerende tot de 4e divisie, was gister hier om deel te nemen aan ot fc- ningen od de kaart, welke onder leiding vu» generaal-m ijoor G. A. Buhlm m, commandant dier divisie, werden gehouden. Generaal-m joor A. E. Roest van Li nburp, Inspecteur der infanterie, bezocht gister de Militaire school-compagnie. De beëediging der by het 5e regiment infanterie nieuwbenoemde militie-officieren zal plaats hebbeu op 3 December. Begin Februari wordt weder een examen gehouden tot toelating bij bet reserve-kader. Aanmelding uiterlijk 2(3 Januari. We zullen er uog wel eens aan herinneren. Voor de buitengewone opzichters van for tificatiën is de km te jas afgeschafZij dragen in werkelijken dienst in geval van oorlog, oorlogsgevaar ol wanneer er. naar het oordeel van den Minister van Oorlog, oorlogsgevaar dreigt, slee its een kepi als die voor de opzichters van fortificatiën is vastgesteld; vooits om den linkerarm een band van donkerblauw laken, waarop in goud geborduurd een helm en daaronder voor de verschillende i-angeo der opzicht-rs onderscheidenlijk het cijfer 1, 2 of 3 en voor «ie hoofdopzichters een liggeude streep van 5 c. M. lengte en 1 c. M. breedte. Een nogal luchtige tenue in ons kliemerig klimaat. Maar toch nog weer beter dan die van de brievenbestelli rs, wier kleeding, volgens eeu destij Is even duidelijk gestelde aanschrijving, al'éen bestond uit een dienstpet. De heer P. van Achterbergb, ondernemer dei bad-imichting, heeft het contract met >Het Groene Kruis" opgezpgd. In ieder geval wordt de bad-inrichting 1 Mei gesloten. Tenzij de plaalseiyke Vereei iging voor Volks- en schoolbaden het gebouw alsnog mocht overnemen dan wel huren. Men zie nog de advertentie in dit nummer. Aan de Centrale botermijn werd Dinsdag aangevoerd 3125 Kilo ongezouten en 2.\lo Kilo gezouten fabrieksboter onder Rijks- Een bewoner van den Zuidsingel, die op zijn rijwiel de St. J.ihsstraat uitkwam werd Dinsdagavond vlek bij zyn huis langereden donr een auto. Hijzelf kwam vrij met een paar ontvel lingen en den schrik zijn fiets werd echter geheel vernield. Tegen een jongen, die a.m de Kruiskamp vogeltjes trachtte te vangen middels lijmgar- den, werd deswege proces-verbala opgemaakt. Gelijk toeristen op de steilte eener berg helling geven de deugden elkaar de hand valt er ;u, 'ij kan de anderen meesleuren. TTit den, omtrek. Ten overstaan van notaris A. P. Schiöder is Maandag te Utrecht gepasseerd de akte van scheiding der Gaid.-renscho maatschap, zoo dat dit omvangiyke wetk nu tot een goed einde gebracht is. Deze madschap had een uilgestrektheid van omstreeks 5U00H.A., en was dan ook de grootste der nog niet ver deelde maatschappen van ons land. Reeds in 1889 is men begonnen te trach ten deze maal schap vrijwillig te verdeelen, doch weldra bleken de vele gerechtigden zón weinig berei i tot medewerking, dat dit on uitvoerbaar was. Daarom werd in 1893 met de gerechtelijke verdeeling een begin ge maakt. doch ook deze poging moest wegens eeu langdurige procedure met het Kroon- domien, gedurende een twaafiai jaren worden gestaakt. Eindelijk wei den de werkzaamheden in 1995 krachtig hervat, en thans zijn ze tot een goed einde gebracht. Uit de bum tsehap Gehlersch Venendaal is een adres met een aantil bandteekenin- gen gezonden aan Gedeputeerde Staten van Utrecht, waarin verzocht wordt om een zoo danige grenswijziging, d it de buurtschap kan worden toegevoegd aan de Gemeente Stichtscli Venendaal. Gelderset) Venendaal grenst namelijk on middellijk aan Siichtscóe Venendaal, doch behoort administratief tot de Gemeente Ede (Geld.). Wanneer een der bewoners een aan gifte voor den Burgerlijken stand »e doen heeft, moet hij daarvoor een wandeling maken van ongeveer twee urenvoor do talrijke fabtieksarbeiders-bevolking, welke soms van een zeer gering loon moet trachten rond te komen, is dit vaak zeer bezwarend, wijl met zulk een gang naar de hoofdplaats der Ge meente ougeveer een halve dag verzuim gemoeid is. Geldersch Venendaal vormt met Sticbtsch Venendaal éen kerkelijke gemeente en ook buitendien hebben deze twee pliatsen vele gemeenschappelijke belangen. Een lis ig, maar toch niet onoverkomelijk bezwaar zil misschien, zijn dat in dit bijzon dere geval een wijziging van de Gemeente grens moet gepaard gaan met een wijziging van de grensscheiding der Provinciën Gel derland en Utrecht. Ook te Hilversum en te Zeist worden weldra opgericht comité s van het Neder landsche Roode Kruis. Te Zeist wordt reeds een verband-cursus gegeven door d'\ Tjeenk Willink, aan welke wordt deelgenomen door 35 d imes en heeren. Mededeelingen rau Verwey Lugarcl. De vliegw. dstrijden, waaraan Wijnmalen, Küller en Koollio en aanstaanden Zaterdag en Zondag in i-t vliegkamp bij Soesierberg zullen deelnemen, beloven eeu groot succes te worden. Wijnmalen's toestel heeft zich gedurende de vliegdemonstraties schitterend gehouden, nimmer faalde de motor bovendien beschikt hij thans over een geh-el nieuwen completen reservemotor van het zelfde type (50 P.K. Gnome), die elk oogenblik zal kunnen invallende kans, dat dit noodig zal blijken, is echter uiterst gering. Kuiler beschikt thans over zijn nieuwen E.N V - metor, terwijl Koolhoven eveneens geheel strijd vaardig is. Gedurende de laatste vliegdemonstraties onder vonden de bezoekers zeer veel last van de oiet- betalende heeren eu dames bui ten kijkers, die soms met équipage of auto deu weg versperden. Dit evenwel is thans door hooge schuttingen ver holpen. Een goed idee daarom is de opening van een vierden rang. die voor 25 cent toegankelijk is. De ..prix du premier depart", die thans op beide dagen is uitgeloofd, geeft het publiek voile garantie, dal men niet langer dan noodig zal behoeveu te wachten, terwijl de rest van het hoogste interessante programma ons een voor ons land geheel nieuwen blik op de avia tiek zal geven. Bevolking De toeneming der bevolking van Europa van 1801 t-'t 1910 bedraagt ongeveer 150 percent In dien tijd is die van Frankrijk met 18 percent toegenomen, in Rusland met 2U0. in Engeland en Ierland roe; ISO. in Duitschland mei 152, in Oostenrijk-Hongarije en Italië met 100. iu Belg en Nederland met 2S0 percent, en daarbij komt dau nog een goed deei van de enorm© toeneming der bevolking van Noord- Amerika, met 1095 percent, voor een beduidend deel door landverhuizing. In 1801 telde Europa 175 millioen, thans ruim 438 millioen bewoners. In den aanvang der 19e eeuw was Frankrijk de sterkste mogend heid, met 33 millioen. Alleen Rusland, met 36 millioen, telde toen meer zielen. Toen telde Italië slechts 17 millioen en alle Duitsche Staten vun Let tegenwoordige Duitsche. Rijk samen met die van Oostenrijk-Hongarije slechts 36 millioen. Het zielental van Groot-Brittunnië en Ierland was slechts 16 millioen. Hoe snel loopt een haas. -Aan een beschrij. ving van een automobilist in een Duitsch blad onlloenen wij, in verband met bovenstaande vraag, de volgende bijzonderheden. Rijdt men in een automobiel des nachts door wildrijke streken, dan komen niet zelden hazen onder het bereik der lantaarnlichten en vluchten din ten spoedigste been. Vermakelijk is alsdan voor den automobilist, die geen buozo plannen tegen bet leven van die dieren koestert, den renijver van een haas gade te slaan. Deze loopt regelrecht vooruit, vlak voor de machine en bemerkt niet, dat een sprong zijwaarts op den weg hem aan de vervolging zou kunnen onttrekken. Welke noodlottige oor zaak nu is bel, die voor den vluchtenden haas den uitweg verborgen houdt De lichtwerpera, die hun verblindende stralen vooruit werpen. Het daardoor verblinde dior ziet slechts éen uitweg: de f.1 belichte weg vóór zich. R>chts en links is een dichte duisternis, 'n gapende afgrond voor den haas. en eerst als de straat weg een kromming maakt en het Pcht in de groeve naast den weg en over het vrije veld glijdt, vindt bij redding uit de gevangenschap der lichtstralen en ziet zich plotseling onge twijfeld tot zijn niet geringe verbazingin het tastbaar donker. In den wedloop kan men de snelheid van beweging van een haas licht vaststellen. Zoodra de lichtstralen hem tot hun gevangene hebben gemaakt, matigt men de snelheid der automo biel, tot de afstand tusschen deze en 't dier het zelfde blijfr. Een blik op den snelheidsmeter, welke schaal door een radium-praeparaat is be licht, doetzien.dat de haas op een effen vlakte 22 A 25 K.M. kan afleggen. De datum, waarop de opening van het Kanaal van Panama plaats heeft, is vastgesteld op 11 Januari 1915. De hoofd-ingenieur Goethals he>-ft verzekerd, dut de nieuwe waterweg \óor dit-n tijd reeds lang geheel voltooid zal wezen. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, gezien nrtikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Rand dez'-'r Gemeente z*l verga.iereu op Dinsdag den 29 November aanstaande, des nnmiddngB tel1/, ure. Amersfoort, 24 November 1910. De Buigemeester voornoemd, WÜ1JTIER8. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 29 November, des middags half twee. 1. Benoeming van een onderwijzeres in de Nuttige handwerken aan de openbare Lagere schooi in de Koning straat (vacature-mevrouw BuytenhuysMooy). Voordracht: 1. m-j. W. van Uaselen,2. mevr. J. C. C. RuppSluis, 3. mej. C. M. van de Stadt. 2. Benoeming van een onderwijzeres in de Nuttige handwerken aan de openbare Lagere school in de Koningsstraat (vacature-mej. li. Bone.) Voordracht: 1. mevr. J. C. C Rupp—Sluis, 2. mej. C. M. van de Stadt, 3. mei. C. J. W. S. Richardt. 3. Benoeming van een Directeur van de ge meentelijke waterleiding. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot aankoop van een perce. l grond, gelegen buiten de Kamppoortsbrug. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adres betreffende de straatverlichting in de Kampstraat. 6. Voorstel van Burgemt ester en Wethou ders tot onderhal.dsohe verhuring van een p-r- ceel, gelogen in deu polder Neder-Zeldert. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders naar aanleiding van een adres betreffende het tijden van cokes. 8. oorstel van Burgemeester en Wethou ders tot vaststelling van verordeningen als be doeld in art. Il4bis der Gemeentewet. 9. Voorstel van Burgemeester eu Wethou ders naar aanleiding van een verzoek van het College van regenten van bet Burgerweeshuis inzake Reglementswijziging. 10. oorstel van Burgemeester en Wethou ders betredende de Bouwverordening en daar mede samenhangende strafverordeningen. 11. oor9tel van Burgemeester en Wethou ders lot vaststelling van een verordening no. 9, houdende bouwverboden. 12. oorstel van Burgemeester en Wethou ders tot vaststelling van een Reglement op het Middelbaar onderwijs. 12. oorstel van Burgemeester en Wethou ders tot toekenning van de periodieke verhoo ging van jaarwedde aan den tijdelijk leeraar B. H. Peteri en tot nadere vaststelling van diens jaarwedde. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende onbewooDbaarverklaring van de perceelen Bolderstraat nos. 42, 44 46. 50, 52, 54, 60, 62 en 64. 15. Behandeling van reclames inzake Inkom stenbelasting, dienst 1910. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor, van deu heer D. Gerritsen te koopen een terreiu buiten de Kampoortsbrug, groot 970 M-., voor f 1500; zulkB om verbeteringen te kun-

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2