Laatste Berichten. met 27 geklopt door de collega's van „Hot Negende", uit Harderwijk. Omtrent H. V. C. 2 C. B. W. ontviu- gen we geen bericbt. In de jongste vergadering der commissie van den Ned. Voetbal Bond voor sotioolvoetbal en totouder- zoek der opvoedkundige waarde van het voetbalspel, werd ai opmerking gemaakt, dat, hoewel 't in voetbalkringen een oog schreven wet is, dat de Zondagochtend bi stemd b ij ft voor vervulliug der godsdienstplichten, door li* tuner algemeen instelh-n van vroegere godsdienstoefeningen, de bezwaren aan bet op Zondag spelen verhouden, zoo goed als geheel kunnen worden ondervangen. Het Bestuur van den U. P. V. B. zond naar nanleidiug daarvan de vulgoude motie aau het weekblad „Do Sport": Het Bestuur van den Utrecht-eken Provincialen Voetbal Bond, vergaderd to Utrecht den 24en November 1910, kennis genomen hebbende van het bericbt door de commissie van den N. V. B. tol onderzoek der opvoedkundige waarde van het voetbalspel in de dagbladen gepubliceerd, overtuigd van de bezwaren, die het wedstrydwezeu op Zondag ton opz chte van bet vervullen der godsdienstplichten met zich kan brengen, betreurt het ten zeerste, dat genoemde commissie tot publicatie vau meergenoemd bericht is overge gaan, WHaruit ceu buitenstaander wel een zeer ga ringen dunk moet krijgeu van de opvoedkundige waarde van bet voetbalspel, spreekt er zijn sterke afkeuring over uit. dat deze commissie adviseert, dat voetbal nummer.éen is en godsdienst zich dieut te regelen naar het wed- atrijdwezen van den N. V. B., protesteert reeds bjj voorbaat tegen ieder gebruik, dat voetbal-tegenstanders van die uitspraak zullen besluit aau deze motie zooveel mogelijk publiciteit Zaterdag is in een vergadering van voor namelijk dravers-eigenaren, in principe be sloten tot oplichting van een vereeniging van eigenaren. Een propagan ia-commissie werd benoemd om ook nog met de niet-aan- wezige eigenaren te confereeren over dit plan. Wordt dit bestendigd, dan zal deze vereeniging in bet volgend seizoen trachten de renbaan Woestduin" te huren, en aldaar dan courses uitschrijven onder de regelen der H. en R. V. Het plan bestaat, op deze meetings tie bookmakers niet toe te laten, om aldus weder om openstelling op Zondag te verkrijgen. De R. K. Volksbond heeft besloten, hei Kerstfeest dit jaar ongewoon luisterrijk te vieren. In de commissie van voorbereiding zijn benoemd de heeren S. Krean, M. van GroenesMjn en VV. van Koelen. Do R. K. coöperatieve verbruiks-vereeni- ging benoemde tot haar Voorzitter den heer S. Kraan, tot Secret nis den heer Th. Huurde- man, tut Penningmeester-boekhouder den heer J. Beus. Het secreturiaat is voorloopig gevestigd Havik 27. Voor de broodbukkerij zijn de fondsen bijeen en is reeds een gro >t aautal afnemers. Al werd er sedert Donderdag bij Heeren- veen schaatsen gereden daarom kan dit nog niet overal. Dat ervoereo Zaterdagmiddag zes jongens die allen t-» gelijk door de spoorslout aan den Vlasokkerweg zakten. Fliök bemodderd, kropen ze er zelf uit. Erger kwam er Zondag een waaghals af, die zich op het ijs van de voormalige schans bij den Hooglandscheweg waagde. Al gauw ging hy kopje onder en hulpeloos als hij is door het missen van zijn beide voeter, kon hij slechts met groote moeite worden gered. De Anondissements-rechtbank te Utrecht, deed gister uitspraak in de zaak tegen de beide apothekers te Amersfoort, veroordeeld bij vonnis van het Kautongerecht te Amers foort, wegens het niet zorgen, dat hun apotheek, „bij dag steeds toegankelijk'' was Ut ft boete, subs. 1 dag hechtenis, ver klaarde het vonnis van den kantonrechter nietig wegens vormgebrek, en overwegende, dat de aphoteken op 5 Juni wel toegankelijk, doch niet bewoond waren, zooals in de wet wordt geëischt, veroordeelde hen tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis, overeenkomstig den eisch van het O. M. Ook te Hilversum wedt met ingang van 1 Januari Zondagssluiting in de apotheken ingevoerd. Van de zes apotheken zullen 's Zutidags er vijf gesloten wezen. Voorloopig zoolang de wet niet gewyzigd is met dit voorbehoud (teneinde niet met de letter van art. 3 der Wet op de uitoefening der art senijkunst in conflict komen) dat de lokali teiten, eventueel op verzoek, «toegankelijk" gesteld zullen worden. Er zal echter geen be voegde hulp aanwezig zijn. En er wordt niets aangenomen, gereedgemaakt of afgeleverd. De zesde apotheker, die steeds voldoende aangeduid zal worden, is den geheeien Zon dag open; 6>k voor hat. d verkoop. Er zal echter niets aan huis bezorgd worden. Alles moet gehaald woelen. Publiek en medici zullen nog voldoende voorb-reid en voorgelicht worden. Een apart soort Zondagsdienst-kopieën Zal by ie lere gereedgemaakte medicijn des Zondags wor den uitgegeven. 't Is met menig uotuug als meteen mei aal draad, die dunner wordt naarmate men hem rekt. TTlt den omtrek. Zondag werd op de vijvers in het Baarn- sche boscb reeds lustig schaatsen gereden. Zelfs zat er al veel ijs vast ia de Eem. 't Is nu opeens weer uit. De geldleening groot 146000 voor de Ge meente Barneveld is geplaatst bij het Pen sioen- en ondersteuningsfonds vun het vaste personeel der Ne 1. Centraal Spoorwog-maat- schappy te Utrecht, tegen een rente van 4 pCt. Te beginnen met 1 Januari 1913 zal jaarlyks f2000 worden afgelost. De officier van gezondheid 2e klasse dr. P. A. Voosmau is overgepl atst van het MMitair hospitaal te Hurderwyk naar dat te 's-Gravenhage en vervangen door den officier van gezondheid Ie klasse N. Schrijver, uit Breda. De thans gep. nsionoeerde postbode P. H. Outer, te Hoevelaken zou er z'ch op kunnen roemen de reis naar de maan te voet te hebben afgelegd. Ruim 36 jaar is hij post bode geweesthij liep gemiddeld 35 K.M. per dag, met aftrek van zijn verlofdagen dus ruim 400 000 K.M. in 36 jaren. Daar de ge middelde afstand naar de maan tot de aarde 384 000 K.M. bedraagt, houdt hij nog een paar duizend K.M. over. Bij koud en regenachtig weer is Quaker Oats onontbeerlijk. Het geeft het lichaam eene aangename warmte en verwekt gezonden slaap. Quaker Oats heeft wetenschap pelijke onderzoe kingen met glans doorstaan en eene wereldrepu- tatie ver- worven. W Vraag eens de meening Y,i.Yv> -Sje van Uwen dokter. \<i De vliegwedstrijden. Laat ons beginnen met mee te dealen, dat, indien het weder niet verbiedt, de toeleg be staat om in de Kerst-vacantie weer vlieg- demonstraties te houden in het vliegkamp bij Soesterbere. Vooral Zondag wub bet daar druk. Reeds vroeg in den ochtend snorden de auto's aan, van heinde en verreuit alle provinciën des lands waren er, blijkens de letters op het nummerbordje. En even na elven reeds brachten de locaaltjes der N. C. S., die, weer onder persoonlijke leiding van den heer Bosch, andermaal hoogst lofwaar dige maatregelen had genomen, duizenden bij duizenden belangstellenden aan. Wat later kwa men de rijtuigen eu andere vehikels van allerlei slag; geen paardje scheen wel thuis gelaten. En rijwiel ;n zonder tal, heel oude en zeer nieuwe, van elke denkbare makelij en weder-sainenstel- ling. Daar tusschendoor, op alle wegen die naar het vliegkamp leidden, de voetgangers, van welk3 velen, na een soms lange reis in de over volle treinen, blij waren eens te kunnen wan delen in het mooie winterweer. Zaterdag is een prachtd-ig geweest, vooral voor Küller, die nu eindelijk afstand kon doen van zijn aanduidine als pechvogel en zijn naam van stormvogel met eere weer gestand deed. Precies half twee viel het schot, ter teeken, dat de deelnemers aan de wedstrijden konden vertrekken. Op Wijnmalen zette mendengrout- sten kans; ieder meende, dut hij eerst-vertrek kende zou zijn, doch zijn motor haperde en Küller ging even vóór de lijn de hoogte in. spoedig gevolgd door Koolhoven, met wien hij nu een snelheidswedstrijd aanging. Middelerwijl was de fout io Wijninalen's motor hersteld eu nu won deze den boogtepnjs door 700 M. te stijgen. De geweldige koude boveD belette hem, ondankB zijn zeer zware kleeding, zijn record hier te lande (1060 M.) te verbeteren. Wel nam hij nog deel aan den snelheidswedstrijd over 10 K.M., doch al was h:j tevreden over zijn tijd, toch moest zyn zwaardere tweedekker het op geven tegen de ranke vliegtuigjes van zijn partners. Tot ruim half vier werd gevlogen, ook om den prijs in den duur-wedstrijd bij wijlen waren do drie luchtvaarders eezmneDlijk omhoog. De prijs voor dezen wedstrijd werd echter niet toe gekend, daar geen van drieën de ais minst go- vorderde 15 minuten in de lucht bleef; Wijn malen was er met 18 m. 59 sec. nog 't dichtst bij. Het resultaat van den eersten dag was alB volgt Wedstrijd vlugste vertrek: Küller in 2 min. 7V» sec. Snelheidswedstrijd over 10 K.M 1. Küller in 7.37 (le ronde in 1.51 2/5; 2e ronde 3.50 1/5; 3o ronde 5.43, 4e en laatste ronde 7.37); 2. Kool hoven in 8.24 2/5 (le ronde m 208 3/52e ronde i 4.15; 3e runde 6.19 4/5 en 4e ronde 8.24 2/5; 3. Wijnmalen in 9.07 (le ronde 2.15; 2e ronde 4 2' 4/5; 3e ronde 6.49 en 4e rondo in 9.07jI wedstryd voor de hoogste vlucht met een minimum van 500 M. hoogte. 1. Wijnmalen, met 700 M. in 13 min. o9 Extraprijzen a. Voor het grootst aantal malen starten, ge- lgd door minstens éen baan rondvljegep. vol dead heat tusschen Küller en Koolhoven, ieder 6 maal gestart. (Ia werkelijkheid vertrok Koolhoven 7 maal, doch 2 maal legde hy geen volle ronde af). b. Extrn-prys voor den langsten tijdsduur der gezamenlijke vluchter, op beide dagen. Küller 6 min. 42 2/5 sec. ;_8.16; 5.31; 3.31; 7.46. Koolhoven 2 non. 16 1/5 sec.; 2.02; 10.21; 6.28; 1.51; 2) 4.26 4,5; 2) 2.26. Wijnmalen 13 min. 52 sec.13.59 en 9.06 4/5. Vluchten korter dan 5 minuten werden niet meegeteld. De totale uitslag na den eersten dag luidt dus als volgt 1. Wijnmalen, 36 min., 57 4/5 sec. 2. Küller, 28 min. 15 2/5 sec. 3. Koolhoven, 16 min. 49 sec. Zondag viel het schot, dat het sein tot ver trekken gaf, precies oiu balf twee. Het werd hartelijk toegejuicht door de vele duizenden op de verschillende rungen. Op 't zelfde oogenblik snorden de drie motoren en even 18 seconden, na het vallen van het schot, ging Küller de hoogte in, waardoor hij weer den prijs won voor het eerst vertrekken. Wijnmalen en Koolhoven volgden al heel spoedigde eerste bleef bijna 17 minuten boven en manoeuvreerde ondanks den vooral in de bovenlagen steeds meer aanwakkerden wind op de hem eenige wijze, zoodut een daverend ge juich opging toen hy n»jr landde. Küller, nu weer de echte stormvogel, startte voor den snelheidswedstrijd en maakte een even mooie als snelle vlucht ondanks de valwinden bij de boschjes aan gene zijde van het terrein en bereikte op den duur een snelheid van bijna 77 Kilometer per uur. Na vier ronden te hebben gevlogen, soms SO tot 100 M. hoog, landde hij onder groot enthusiasuie, na in de vlucht Wijn malen een paar malen te hebben toegewuifd, die middelerwijl weer voor een hoogtevlucht was opgegaan, 30 minuten 42 seconden boven bleef en een hoogte van S00 M. bereikte. Koolhoven startte ia dien tusschentijd her haalde malen, doch deed in zijn kleine Hanriot slechts korte vluchten. Zondag was het resultaat: a. Extra-prijs voor het grootst aantal malen starten 1. Koolhoven 2.26 2/5, 5.43 3/5, 6.52 4/5, 4.15 1/5, 1.13 en 3.08 3/5, beuevens een niot tellende vlucht van 1.52, dus 6 maal gestart plu9 5 van Zaterdag, dus 11 maal gestart. 2 Küller, 7.40 4/5, 9.04, 7.17 2/5 en 20.41, be nevens een zeer kleine vlucht (niet tellende) van 1.50 2/5. dus 4 maal gestart plus 5 van Za terdag is 9 maal. 3. Wijnmalen, 16.25 2/5, 30.43 en 22.09, dus 3 maal gestart plus 3 maal Zaterdag is 0 maal. b. Extra-prijs voor den 1 angsten tijdsduur van de gezamenlijke vluchten van minstens vijl minuten 1. Wijnmalen, Zaterdag 36 min. 57 4/5 sec.. Zondag16.25 2/5 plus 30.43 X 22.09 1 uur 46 min. 15 1/5 sec. 2. Küller, Zaterdag 2S min. 15 2/5 sec.,Zondag 7.40 4/5 plus 9.04 plus 7.17 2/5 plus 20.41 is 1 uur 13 min. 19 3/5 sec. 3. Koolhoven, Zaterdag 16 min. 49 sec., Zondag: 5.43 2/5 plus 6.52 4/5 is 29 min. 25 2/5 sec. Het eind-resultaat der wedstrijden was: A. Wedstryd voor het eerste vertrek: 1. Küller, gestart om 1.30.18 3/5. (Eerste ronde 2 min. 8 2/5, duur der vlucht 7.40 4/5). B. Snelheidswedstrijd over 10 K.M. 1. Küller, in 7 min. 43 1/5 sec. (le ronde 1.59 3/5, 2e ronde 3.53 3/5, 3e ronde 5.49 1/5 en 4e ronde 7.43 1/5). Koolhoven en Wijnmalen startten niet. C. Wedstrijd voor de vlucht van den lang sten tijdsduur, met een minimum van 1-5 minuten 1. Wijnmalen, met 30 min. 43 sec. 2. Küller, met 20 min. 41 sec. D. Wedstrijd voor de hoogste vlucht: 1. Wijnmalen, met 800 M., in 30 min. 43 sec. Bovendien werden twee extra-prijzen uitgeloofd voor beide dagen samen a. voor het grootst aantal malen starten, b. voor den langsten tijdsduur van de gezamenlijken vluchten. Zater dag was de stand1. Küller en Koolhoven, dead heat na 5 maal starten, en voor den tijds duur: 1. Wijnmalen 36 minuten 57 4,5 sec.; 2. Küller, 28 min. 15 2/5 sec. 3. Koolhoven, 16 min. 49 sec. In het geheel behaalde Wijnmalen dus vier prijzen, samen fSOO in contanten, Küller even eens vier of f700, en Koolhoven éen of 100, buiten hun contract om. Een woord van hulde aan den heer J. F. Verwey, die deze eerste Nationale vlieg-demon- straties hier to lande organiseerde en dit zoo uitnemend goed deed, is hier wel op zyn plaats. De hedenmiddag van 1.45 tot 3.35 ondir voor zitting van den Burgemeester, jbr. J. W. A. Barchman Wuytiers, gehouden vergadering van den Raad dezer Gemeente werd bijgewoond door 13 leden en den Secretaris, rar. dr. J. G. Stenfert Kroese. Afwezig met kenuisgeving waren de heeren Rolandus Hagedoorn, Jorissen, Oosterveen en Salomons. Tegen de notulen van 8 November werden geen bezwaren ingebracht, zoodat zy uls vastge steld zijn beschouwd. De belangrijkste der In.ekomen stukken waren besluit van de Gedeputeerde Blaten van Utrecht van 7 November tut goedkeuriug van het Raads besluit van 1 November 1910 tot wijziging van de salarisregeling voor het personeel, verbonden aan de scholen voor Lager onderwijs; i besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 14 November 1910 tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 1 November 1910 betreflendo verhuring van Birkhovsn een dankbetuiging van de afdeeling Amers foort van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst voor de verleende subsidie alle voor notificatie; een schrijven van den Nedorlandschen bond van Gemeente-ambtenaren dd. 19 November 1910 betreflendede zekerheid, te stellen door den Gemeentj-ontvanger ter inzage van de leden gedeponesrd; een adres van dr. E. Kruisinga, leeraar aan de llongere Burgerschool, betreffende de Hoo- gere Burgerschool in handen van de com missie ad hoe; een adres van J. van Dijkhuizen e. a. betref fende verlichting van de Kampstraat bij punt 5. Om 1.50 kwam aan de orde de Agenda. 1. Benoeming van een onderwijzeres in de Nuttigo handwerken aan de openbare Lagere school in de Koningstraat (vacature-mevr. Buytenhuvs—Mooy). Benoemd mcj. W. van flaselen. met 12 stem men, tegen 1 op m j. Van de Stadt. 2. Benoeming van een onderwijzeres in <le Nultige handwerken aan de openbare Lagere school in du Koningaeiraiit (vacature-mej. B. Bone). Benoemd mevr. de wed. J. C. C. Rupp— Sluis met 9 stemmen, tegen 4 op mej. Van de Stadt. 3. Benoemiug van een Directeur van de ge meentelijke w Herleiding. Benoemd de heer R. Zylstrn, Directeur der gemeentelijke gasfabriek, op een salaris van f 500, met 11 stemmen en 4 in-blanco. Volgde een vergadering met gesloten deuren van 2 uur tot 2.13. Na heropening d jr zitting kwamen aan de orde 4. Voorstel van Buigeineester en Wethou ders tot aankoop van een perceel grond, gelegen buiten de Kamppoortsbrug. Aangekocht wordt van de firma H. Gerritsen voor f1500, behalve de kosteii van overdracht, het terrein groot 970 M'. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adres betreffende de straatverlichting in de Kampstraat. Het afwijzend voorstel van B. en W. werd afgestemd met 9 tegen 4 stemmen. Na lange discussie werd aangenomen een voorstel-Rijkens om ook in de Kampstraat hangend licht aan te brengen. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders, tot ouderhandsche verhuring van een p r- ceel gelegen in den polder Neder-Z-ldert. Ouderhands wordt het perceel groot 1 H.A. 66 A. 80 c.A. met ingang van Kerstmis 1910 verhuurd voor f106. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders naar aanleiding van een adres betreffende het rijden van cokes. Na vrij lauge discussie wordt met algemeene stemmen aangenomen het voorstel van B. en W. om het verzoek niet in te willigeu. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot vaststelling van verordeningen als be doeld in art. 114bis der Gemeentewet. Vastgesteld z. d. met alg. stemmen. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders naar aanleiding van een verzoek van het College van regenten van het Burgerweeshuis inzake Reglementswijziging. Na eenige discussie wordt de wenschelijkheid betoogd, het geheele Reglement te herzien. In de commissie ad hoe weden benoemd de heeren Plomp, Veis Hcyn cn Van Kalken. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende de Bouwverordening en daar mede samenhangende strafverordeningen. Aangenomen z. d. met alg. st. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders lot vaststelling van een verordening no. 9, houdende bouwverboden. Als voreD. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot vaststelling van een Reglement op het Middelbaar onderwijs. Als voren. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot toekenning van de periodieke verhoo ging van jaarwedde aan deu tijdelijk leeraar B. H. Peteri en tot nadere vaststelling van diens jaarwedde. Volgens de verordening. Aangenomen z. d. of h. 8t. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende onbewoonbaurverklaring van de perceelen Boldergtraat nos. 42, 44, 46, 50, 52, 54, 60, 62 en 64. Conform het advies der commissie uit den Raad onbewoonbaar verklaard z. d. of. h. st. 15. Behandeling van reclames inzake Inkom stenbelasting, dienst 1910. Het kohier wordt z. d. of h. st. verminderd met f609. Bij de gebruikelijke rondvraag verzocht de heer Ruys een groote verbetering te willen doen aanbrengen aan den Leusderweg, even voorbij het woonhuis van den heer Nefkens. Zelfs auto's raken daar tegenwoordig vast. De Voorzitter antwoordde, dat het Dage- lijksch Bestuur van Amersfoort reeds de mee werking inriep van het Gemeentebestuur van Leusden, welke Gemeente dien weg moet onder houden, en bereids toezegging ontving, dat de toestand zal worden verbeterd. Hierna werd de vergadering geploten. Uitvoerig verslag in het volgend nummer. Als novum diene, dot het wachtkamertje op de corridor thans is ingericht tot een jassenka- mer voor de Raadsleden. Bij de hedenochtend geopende winterzit- ting der Provinciale Staten werd ingebracht een schrijven van het Bestuur der vereeni ging «Handelsschool voor Amersfoort en omstrekeu" waarin wordt medegedeeld, dat de voorgenomen inrichting en exploitatie

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2