Donderdag 8 December 1910. No, 7903. 60e Jaargang. Stadsnieuws. UITGAVE FIRMA A. H- VAN CLEEFF AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fl. franco per post f 1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25, elke regel meer f 0.25. Groote etters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gobracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Postbus J Telefoon 19. De keuze van ons voedsel. Stellig, sedert de opening der kook scholen keerseht er niet meer zoo'n ver bazende onwetendheid op dit stuk, maar toch veel te veel aanstaande huisvrouwtjes en niet minder huismoeders zijn de leer toegedaan, dat een maagvulling volkomen gelijk staat met voeding, begrijpen niet, dat men met honger kan opstaan van tafel, willen maar niet gelooven, dat ze voor minder geld beter voedsel kunnen voortzetten. De groote beteekenis van het voedsel tot instandhouding van het menschelijk lichaam behoeft wel niet meer te worden betoogdvoetstoots zal wel ieder aan nemen, dat zonder voedsel het leven onmogelijk is. Dat het menschelijk lichaam het best is te vergelijken met een kachel vreeselijk, niet waar, lieve lezeres en uitteert als het niet behoorlijk wordt gevoed, evenals een kachel uitgaat die niet behoorlijk van brandstof wordt voor zien, wil er bij velen minder grif in. Doch laten we dat nu óok maar eens aannemen en er dan in éen adem maar bij zeggen, dat de doelmatigheid in de keuze der voedingsmiddelen en niet min der de juiste toebereiding er van al mede een groote rol spelen. Dr. N. P. van Spanje heeft aan dit belangrijk vraagstuk een studie gewyd, aan welke we het volgende ontleenen. De voedingsmiddelen, waaruit bet lichaam zijn instandhouding en zijn arbeidsvermogen put, kunnen naar hun scheikundige samenstelling in drie groe pen worden onderscheiden en wel in lo. de organische stoffen, waartoe be- hooren de stikstofhoudende eiwitstoffen, die men voor een deel in de planten, maar in hoofdzaak in het dierlijk voedsel vindtdusin vleesch, visch gevogelte 2o. de anorganische stoffen, zooals water, en de verschillende zouten; 3o. stoffen, die geen stikstof bevatten zooals de vetten, de koolhydraten (meel stoffen), de alcohol. Worden de voedingsstoffen gegroepeerd naar hun physiologische beteekenis, d.w.z. naar de beteekenis welke zij hebben voor de instandhouding van het leven, voor den groei en voor den arbeid van het lichaam, dan onderscheidt men lo. stoffen, die zoowel dienen voor de instandhouding van het lichaam als voor de ontwikkeling van warmte en kracht. Hiertoe behooren alleen de bovenge noemd organische stoffen, de eiwitstoffen, het dierlijk voedsel. 2o. Stoffen, welke hoofdzakelijk bron nen van kracht vormen maar niet van beteekenis zijn voor de instandhouding van het lichaam zelve, die dus, gelijk de benzine, wel den motor kunnen doen werken, maar hem niet voor slijtage behoeden. Hiertoe behooren de vetten (room, boter, vet), de koolhydraten (meel, suiker) en de alcohol (wijn, jenever, bier); belangrijke stoffen, maar toch in be teekenis komende achter de eiwitstoffen. 3o. Stoffen, die, zooals water en zouten, slechts dienen om hun plaats in het lichaam in te nemen. De hoeveelheid aan kracht, aan energie, die aanwezig is in de voedingsmiddelen, hierboven als bronnen vai kracht aan geduid, en die er uit vrij wordt bij hun doorgang door het menscbeljjk lichaam, kan men meten en wel door de hoeveelheid warmte, die daarbij ontwikkeld wordt. l)e maat daarvoor is de calorie. Een calorie (van calor, d. i. warmte) noemt j men de hoeveelheid warmte, welke noodig I is om 1 Kilogram zuiver water 1 gr. C. in temperatuur te doen stijgen, dus bij- I voorbeeld van 0 tot 1 graad te brengen. Het is nu gebleken, dat de voedings- I middelen, hetzij dat ze gesplitst worden, I d. w. z. verbranden in 't lichaam zelve, hetzij, dat ze daarbuiten tot een zelfde I graad van ontleding gebracht worden in daartoe ingerichte toestellen (calorimeters) een zelfde warmtehoeveelbeid leveren. Rekening houdend met de verschil lende correcties, geeft 1 Gram eiwit en I 1 Gram koolhydraten (meel enz.) 4.1 caloriën1 Gram vet 9.3 caloriën, 1 Gram alcohol 7 caloriën. De moderne voedingsleer, de diatetiek, berust nu zoowel voor zieken zoowel als gezonden op de berekening, op de dosee ring, der voeding naar haar warmte- waarde, naar haar caloriën. Door- een eenvoudig sommetje kan men het voedselverbruik van een zuigeling, een gezonde, een zieke, een arbeider, enz, aangeven. Zoo heeft men na veel en velerlei onderzoek en tallooze proefnemingen ge vonden, dat een volwassene per dag aan voedsel noodig heeft, berekend per Kilo van ziju lichaamsgewicht by rust 30—34 caloriën. bij lichten arbeid 3440 bij matigen arbeid 40—45 bij zwaren arbeid 45 60 Een gezonde krachtige man, van 80 Kilo gewicht, zou dus bij rust noodig hebben per dag: 2400—2720 caloriën, en bij zwaren arbeid van 3600—4800 caloriën. Natuurlijk zijn er steeds individueele verschillen, welke op deze cyfers invloed hebben en ze hooger dan wel lager kunnen doen zjjn. De vraag rijst nu, op welke wijze men zich de noodige voedingsstoffen, de noo- dige caloriëu op de minst kostbare wijze kan verschaffen. Die vraag is voor een deel der raen- schelijke samenleving, voor de welgestel- den, van ondergeschikte beteekenis maar voor den arbeidenden stand, voor hen, die van hun handenarbeid of van een bescheiden inkomen met een groot gezin, moeten leven, is zij van overwegend be lang En dit te meer, omdat zij, die zwaar lichamelijk werk verrichten bijna 50 pCt. caloriën meer noodig hebben dan zij, die rusten of slechts lichten arbeid doen. Dat de geldkwestie een belangrjjk woordje meespreekt, kan een eDkel voor beeld duidelijk maken. Iemand gebruikt: 100 Gram gebakken biefstuk 120 caloriën, kost 17 k 18 cent (ongerekend de kosten van 't bakken). 25 Gram boter 200 caloriën, kost 4 cent. 100 Gram gebakken aardappelen 00 caloriën, kost 3 cent. Dan heeft hij voor omstreeks 25 cent samen 520 caloriën, of voor 1 cent 21 caloriën. Een ander gebruikt 100 Gram brood 250 caloriën, kost 1.2 ct. 25 Gram boter 200 caloriën, kost 4 ct. 100 Gram Holl. kaas 385 caloriën, kost 8 ct. i Deze heeft voor pl. m. 13 cent reeds I 835 caloriën, of voor 1 cent 64 caloriën, of wel voor het zelfde geld een driedub bele voedingswaarde. En nu zijn vele dezer eerste levensbe hoeften, als kaa9 boter, melk, goedkooper als zij in grootere hoeveelheden worden gekocht dan dat zij telkens iu den klein handelenbij kleine hoeveelheden zoo als de werkman dit doen moet worden gehaald. Mochten de onontbeerlijke voedings middelen nog meer in prys stijgen, dan zou 't voor de hand liggen, dat de ver bruikers, speciaal de arbeiders, door coöperatie (een kruidje roer me niet!) gingen trachten de tusschenpersonen uit te schakelen om zooals de Boeren bonden op sommige gebieden reeds doen de prijzen te matigen en een zeltde voe dingswaarde tegen lageren prijs te ver krijgen. Wat de toekomst ook moge brengen, steeds kan de kennis der voedingswaarde van de verschillende levensmiddelen in vele gevallen tot een belangrijke be sparing in de huiselijke uitgaven leiden. In Duitschland hebben meerdere ge leerden (o. a. König) tabellen ontworpen, waarop in gekleurde vakken van ver schillende lengte en breedte, berustend op de boven ontwikkelde beginselen, de „Nahrwerteinheiten" het woord is misschien te vertalen doorde nuttige voedingswaarden staan aangegeven, <}ie men voor 1 Mark kan verkrijgen. Koopt men voor 1 Marl» mager vleesch, dan krijgt men 490 voedingseeuheden koopt men er zalm voor dan 280voor 1 Mark aan stokvisch heeft men 2835 voedingseenheden, aan grof tarwebrood 3880, aan erwten 4000 en voor 1 Mark, aan aardappelen besteed, heeft men 4600 voedingseenheden, dus ruim 16 maal zooveel, dan wanneer men er zalm voor gebruikt. Nu zal de minder bedeelde, wien men dit alles voorhoudt, de opmerking maken 't is alles goed en wel, dat men, zijn geld bestedende aan erwten, boonen, stok visch, ryst en aardappelen er de meeste voedingswaarde voor krygt; maar een mensch wil wel eens wat anders hebben, lederen dag boonen verveelt óok, heeft Speenhoff gezongen. Deze opmerking is volkomen gegrond en het is voor een deel de weinige voedingswaarde van het onoordeelkundig gekozen voedsel een voor en ander deel de geringe afwisseling in de dagelyksche spyzen, welke den werkman dry ven naar den heilloozen prikkel van den alcohol, die hem een tijdelijk gevoel geeft van kracht en welbehagen, doch met den noodlottigen terugslag en de nog ern stiger gevolgen van het gebruik. Tot zoover dr. Van Spanje. Gelukkig zijn ook hier aan de Industrie- en huishoudschool cursussen gegeven zoo wel aan dienstmeisjes in den dop als aan vrouwen uit den werkenden stand en het bereiden van een eenvoudig maal zal hoe langer zoo meer worden bijgebracht aan de volksklasse. Als aan de aanstaande moeder wordt geleerd, welke levensmiddelen de hoogste voedingswaarde bezitten en hoe deze op talrijke wijzen, door toevoeging van een vruchtenschap, van een specerjj, door vermenging met elkaar, door het opdienen in aangenamen vorm, in allerlei smake lijke verscheidenheden kunnen worden voorgezet, die ook aan de verteerbaarheid ten goede komen, dan is reeds veel ge wonnen. De zindelijkheid van het linnen goed en het eetgerei, het?gezellige van de woonkamer zyn alle factoren, welke hierbij eveneens van invloed zijn. Huishoudonderwijs genieteen stijgende belangstelling, maar wordt nog niet ge heel naar waarde geschat"[in zijn^enorm groote sociale beteekenis. Drankbestrijding en geheelonthouding zijn voortreffelijke zaken, doch laat men naast het afschaffen den arbeider toch ook leeren, iets aan te schaffen in den vorm van goeden, gezonden kost. Vooral het kookonderwijs, aan meisjes gegeven, kan hier zulk een goeden invloed hebben, mits het niet alleen bestaat in het leeren van den gewonen keuken- arbeid, maar iets breeder worde opgevat. De mannen worden voldoende^uit huis gehouden door hun arbeid, door allerlei voordrachten, vergaderingen, cursussen, amusementen, enz. Het kan geen kwaad te trachten ook de aantrekkelijkheid van den huiselyken haard wat te verhoogen en deze zal zeker bevorderd worden, als zij ligt in een vriendelijke, hygiënische woning, in welke een moeder den staf voert die haar huishouden goed bestiert, er door overleg welvaart weet te bren gen en gezondheid weet te kweeken door een verstandig gekozen, goed en smakelijk bereid maal. Die moeder vervult een edele taakzij voedt een krachtig ordelijk geslacht op, dat het veelal buiten sanatorium en vacantie-kolonie zal kunnen stellen, ter wijl zij door haar overleg en besparing ook in staat wordt gesteld, nu en dan de duurdere maar meer smakelijke voe dingsmiddelen aan haar gezin voor te zetten. In de Remonstrantsche kerk hoopt aan staanden Zondagochtend voor te gaan by de godsdienstoefening prof. dr. H. Oort, uit Leiden. De extra-trein waarmede H. M. de Konin gin met het Prinsesje heden van Het Loo naar den Haag terugkeerde, passeerde he denochtend het station Amersfoort. Provinciale Staten van Utrecht hebben gister zonder discussie of hoofdelijke stem ming besloten, voor het dienstjaar 1910 1911 evenals verleden jaar een subsidie* van f 100 te verleenen voor den avond-teeken cursus voor ambachtsliedenen bel subsidie van de Ambachtschool ten behoeve van den smids-cursus te verhoogen van f3000 tot f3250. In weerwil van het afwijzeud advies van Gedeputeerde Staten werd na zeer lange discussie met 20 tegen 17 stemmen aange nomen een voorstel van de commissie van rapporteurs om voor de tentoonstelling, vol gend jaar op Birkhoven te houden ter viering van het 70-jarig bestaan van het Utrecbtsch Landbouw Genootschap, toe te staan een subsidie van 11000. Gedeputeerde Staten adviseerden evenzeer afwijzend op het verzoek van de vereeniging Amersfoortsche industrie- en huishoud school" tot verhooging van het Provinciaal subsidie en de commissie van rapporteurs adviseerde, conform het voorstel van Gede puteerde Staten te beslissen. Het schijnt, dat de Lieve Vrouwe-toren nög verbolgen is op de Franschen, die,naar het verhaal luidt, éen der klokken er u<t zouden hebben gehaald om er een kanon van te gieten.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1