MUI LEBBET, Zuider Hypotheekbank EIWITSTAAL Gemengd nieuws. Marktprijzen. Advertentiën. Woning met Tuin et BOVE Vit den omtrek. De heer F. Geysimdorller, te Baarn, is benoemd tot chef-bloemist van het Kon. Zoölogisch Botanisch genootschap te 's- Gravenhage. Tot Directrice van de gezondheidskolonie Bosch en Duin", t« Huis ter Heide, is be noemd raej. M. Roest, te Utrecht De Gemeenteraad van So&-'t behandelde onder meer het adres van den kerkeraad der Ned. Hervormde gemeente te Soest, houdeode verzoek, bet houden van vlieg- demontraties des Zondags te Soesterberg te verbieden. B, en W. stelden voor, aaogezien geen verandering in de gestelde verpachtings- voorwaarden meer kan worden gemaakt, aan de Directie der Maatschappij Verwey Lugard te verzoeken, in het vervolg geen vliegdemon8traties meer te houden en het terrein niet meer te open te stellen voor het publiek op Zondag vóór 's middags 12 uur. üp voorstel van den heer Ven Klooster werd de behandeling van dit punt ui>gesteld tot een volgende vergadering ten einde nog een nader onderzoek te kunne'instellen. De Raad besloot, het Kerkepad te ver bieden voor rijwielen, wagens, enz.dieeven- min behooren op een voetpad, als voetgangers op een rijwielpad. Stille NachtHeilige Nacht Er zijn kosteljjke lie eren, die sedert ze het licht zagen een altijd durende bekoring behouden. Zoo is het met de liederen die geboren zyn in dagen van vervolging, tijdens spannende momenten, of bij hoogleden ter eere van grootsche figuren. Verschillende van die muzikale en dich terlijke ontboezemingen zouden te noemen zijn, doch voor heden vragen we slechts uw aandacht voor het schoone lied «Stille Nacht, Heilige Nacht", waarop zoo'n fijn gevoelde melodie is gecomponeerd. Waar is het niet bekend? Heel Europa cd Amerika heeft het in zijn liederscbat opgenomen, en ook van de Christenen in de heidenlunden is bet een bekoorlik kleinood geworden. Telkens wanneer bet Kerstfeest is aange broken, de Christenheid juicht over de komst van den Christus, en zaogen worden aange heven ter eere van den geboren Koning, dan brengt het «Stille Nacht, Heilige Nacht" hel bekoorlijke moment in de feestviering; dan is er iets aangrijpends, iets roerend schoons, 't Is het harmonisch geheel tusschen lied en melodie. Hier zijn twee menscben aan 't compo- nceren en dichten geweest, die iels verstonden en gevoelden van de groote waarde van het wonderbare Godsgeschenk aan de wereld, n.l. Jezus geboren in dien stillen, heiligen nacht. Maar hoe algemeen bekeud en geliefd het «Stille Nacht" ook is, toch weten velen niet den oorsproDg er van. Ia de hederbundels van bijna alIevolkeD is het opgenomen, doch bijkans nergens ziet men den naam van den dichter en den componist vermeld. Dat is niet goed. Wie vraagt niet, als hij bekoord wordt door de schoonheid van een of ander kunst gewrocht, naar den kunstenaar, die het schiep Het was in den middag van den 24en December 1818, dat Franz Jozef Moor, pastor der St. Nicolaaskerk te Oberdorf, een dorpje bij Salzburg, een bezoek bracht aan Frans Haver Gruber, organist zijner kerk, en hem den tekst van bet «Stille Nacht, Heilige Nacht" overhandigde. Gruber werd zoozeer aangegrepen door den scboonen inhoud vau het lied, dat hij zicb terstond aan 't compo- neeren zette en reeds in den avond van dien dag er mee gereed was. Te middernacht, als het Kerstfeest is aan gebroken, wordt bet door T zangkoor in de kerk ten gehoore gebracht eu met snaar instrumenten begeleid. De indruk op de schare is overweldigend. De zoete klanken van bet eenvoudige, maar innig gevoelde lied, stemmen tot aanbidding van het Cbristuskiod. De heerlijke tonen trillen nog na in de ooreo der hoorders en de woorden blijven diep in bun geheugen gegrift. En telkens als de Kerstklokken bet Chris- tusfeest zullen aankondigen, en de Christen heid in den geest aanbiddend zich zal buigen by de kribbe vaa Bethlehem, om met haar loïzaBgan het kindeke Jezus te eereu, dan zal zeker het >Stille Nacht, Heilige Nacht" bydragen tot verboogiog der geheiligde stemming. Hoe zeer de nagedachtenis van predikant en organist in eere is gebleven, blijkt uit den steen, welke aan de school te Arnsdorf werd aangebracht, waarop in vergulde letters, de volgende inscriptie Stille Nacht, Heilige Nacht! Wer bat dich, o Lied, gemacht? Moor bat mich so schön erdaebt, Gruber zu Gebür gebracht. Priester irod L-hrer vereiot. 1818—1897. Het weer op het Kerstfeest. Als de son op Kerstmis door den appelboom schijnt, dan zal het volgend jaar een overvloedigen oogst op leveren. Als het op Kerstmis waait, dan zullen de hoornen veel vruchten dragen. Kerstmis in de sneeuw, Poschen in de modder. Is Kerstmis nat, dan blijven de korenschuur en het wijnvat leeg. Als het op Kerstnacht sneeuwt, dan zal de oogst gelukken. Als de merel zingt vóór Kerstmis, dan zal ze krijten vóór Maria Lichtmis (2 Februari). Als er roet Kerstmis ijs aan den wilg hangt, dan kan de klaver vóór Paschen worden ge- Als het ijs vóór Kerstmis een man kan dra gen dan kan er geen muis op ni Kerstmis. De twaalf dagen, die verloopen tusschen 25 December en 5 Januari, z\jn de sleutels van het weer voor het gansche komende jaar. Schijnt met Kerstmis de zon als in zomer- acbe dagen, Dan sneeuwt het in Mei op de boomen en hagen. Als 't niet uitkomt, neem dan maar gerust aan, dat bet weder zich niet gedraagt zooals 't behoort. Tegen den hik. Is het inslikken van een lepeltje suiker ingeval van hik door het tegen woordig geslacht vergeten Er leeft haast geen uiensch of hij heeft in zijn jonge jaren van zijn moeder wel eens een lepeltje suiker gekregen tegen „die booze hik". Toch wordt het nu in een medisch blad als iets geheel nieuws aangeprezen, heel voorzichtig natuurlijk. Als uitvinder wordt genoemd dokter Petit de Beaumont. Hoe men al niet beroemd kan worden Moderne kinderenKort vóór St Nicolaas, schrijft een sportbeoefenaar in „De Kampioen", ontving ik een prijscourant van een der groote magazijnen te Rotterdam waarop St. Nicolaas met zijn knecht afgebeeld waren in een Blériot- vliegtuig. Mijn beide dochtertjes deden 's avonds geen hooi in haar schoentjes, doch een fleschje benzine en een flescbje olie! Thee Over het algemeen valt er over de Nedorlandeche hotels en restaurants niet veel te klagen, zegt „De Kampioen". De beroemde Hollandsche properheid wordt in de inrichtin gen van eenige beteekenis nauwgezet betracht, de slaapgelegenheden laten niets of weinig te wenschen, de iaf3l is goed, kortom, tot ernstige klachten geven onze hotels en restaurants, die onverpoosd naar verbetering streven, zoo goed als geen aanleiding. Eén artikel is er echter, aan welks bereiding niet de zorg besteed wordt, welke door velen gewenscht wordt; dat is de thee. Onlangs spra ken wij een fabrikant, die vaak voor zaken op reis is en, als natuurliefhebber, veel toert per pedes en per fiets. We haaden het over de Hollandsche hotels, restaurants, café's, wachtkamers, enz., waarover hij vol lof was. „Alleen de thee" zei hij, „waar voor je een dubbeltje, soms zelfs een kwartje per kop moet betalen, is erbarmelijk slecht. Van koffie zetten, hebben onze huismoeders verstand, en in hotels enz. is de opgediende koffie in de meeste gevallen even goed maar de thee de thee! Wanneer ik 's middags, na mijn zaken afgedaan te hebben, vermoeid in eeu stations wachtkamer of in een restaurant aankom en daar een oogenblik wil bekomen, komt telkens het verlangen naar een kop goede thee in mij op; maar de herinnering aan vroegeropgedane ervaringen weerhoudt mij, bij den kellner uiting te geven aan dit verlangen." Sedert hebben wij verscheidene personen ge sproken, die over de Hollandeche thee precies eenderdachten. Hoe komt bet nu, dat de koffie zéér goed, de thee bijna niet te gebruiken is? Het antwoord is zeer eenvoudig. Het gebruik van koffie-exlract stelt den buffetbouder in de gelegenheid, elk oogenblik van den dag zijn cliëntèle een kop geurige koffie voor ie zetten. Met de thee gaat dat zoo eenvoudig niet. Het schijnt, dat th -e-extraot, met kokend water aan gevuld, niet in staat ia een heerlijken, ver- frischenden drank te geven. Men moet dus her haaldelijk versche thee zetten, wil men den bezoekers teleurstelling besparen. In groote inrichtingen, in sommige theehuizen en banket- winkels vindt men thee, die men verlangt en verlangen mag voor het bedrag, dat men ervoor betaalt, n.l. versch gezette thee, maar meestentijds is zijongenietbaar. Let maar eens op in hoevele inrichtingen de thee uren, soms den heelen dag, staat te pruttelen en te koken. Deze thee is voor den „gaanden-en- komenden-man". Overal worden kookscholen opgericht, waar ook het zetten van thee wel onderwezen zal worden; in de meeste groote hotels wordt er voor gezorgd, dat het keukenpersoneel berekend iB voor zijn taak om smakelijke gerechten aan de gasten te leveren. Maar waarom wordt er niet ook algemeen de zelfde nauwgezetheid be tracht ten aanzien van het zetten van thee, een drank, die, dank zij de drankbestrijding, de bevordering van het toerisme en de toeneming van het vreemdelingen verseer, steeds meer gevraagd wordt? Men noemt ons, Nederlandera wel eens de Chineezen van het Westen. Latin de hotel houders, enz. er naar streven, ons dezen naam, die overigens een minder vleiende beteekenis heeft, ten aaDzien van het zetten van thee waardig te tnaken. In China, het land der thee, zou men beslist weigeren het drankje, dat men hier nu nog bereidt, uan de lippen te zetten. In Engeland is men ons reedB vóór geweest en in België is 't op veel plaatsen met de thee ook beter gesteld dan hier. Moge het Nedorlandsche hotel- en restaurant wezen er naar streven de Hollandsche thee even beroemd te maken als de Hollandsehe koffie. Daarom dit theepraatjo, ter opwekking, Burgerlijke Stand van Amersfoort van 16 tot 23 December 1910. GEBOREN Jacoba Maria Christina, d. van Kornelis Peereboom en Maria Geertruida van der Put. Alijda Elisabeth Margaretba, d. van Jacobus Fonteyn en Geertruida van Wande len. Barend, z. van Gerrit Keurhorst en Trijntje van de Lagemaat. Gerritdina, d. van Gerrit Jan Douderwinkel en Maria Pol man. Franciscus Hermanus, z. van Andries Tuithof en Johanna Maria Buy?. Cornells Lambei'tus Jacobus, z. van Jacobus Kuyer en Maria de Wilde. Albertus Hendrikus, z. van Hendrikus ^meroan en Johanna Her- mina Noordink. Haddewina Hendriks, d. van Wouter Hendrik Kuljee on Martja Krol. Jacoba Adrians, d. vau Wouter van den Eshof en Maria Cornelia Jacoba van Leeu wen. Francisca Jacoba Sophia Wilhelmina, d. van Petrus Johannes van Kalleveen eu Sophia Wakelkamp. Frederik, z. vau Fre- derik Kroon en Geertje van de Kamp. Maria Stevina, d. van Herman Burgstede en Gijsberta Stolp. Calrina Heridrika, d. van Klaas van de Kuijt en Sietske Wqnstra. Jacoba, d. van Jan den Hartogb en Maasje Hofman. Gerrit je, d. van Willem Rommers en Ida Aartsen. Jannetje, d. van Roelof van den Burg en Heintje Berkloo. Gerardus Johannes Franciscus, z. van Johannes Wilhelmus Christiaan Jansen en Ccrnelia Antonia Bolten. Maria Johanna, d. van Jacob Vernooijs en Maria Blom. Johannes Arnold Aloysius, z. van Henrich Joseph Pijpers en Theodora Cornelia vau Doorn. Her- mijntje d. van Will»m Arlar en Neellje Veenendaal. Fenna Johanna, d. van Arnoldus Cremer en Grada Johanna Keizer. ONDERTROUWD: Geen. GETROUWD: Johannes Gerardus van Burken er. Aaltje Johanna van Drnoge. dr. Laurentius Renol- dus Sinnige en Lena Cornelia Moll. Willem van dor Maat en Cornelia Pon. Cornells Leonardus van Eijkelenburg en Christina Ames. Gijshert van Harten en Anna Maria van den Akker. OVERLEDEN Jitske Miedema, 41 j., echtg. van Gerhardus van der Horst. Joanna Jacoba Smitt, 76 j., ongeh. Cornelia de Vries, 2 m. Alexander Tondeur, 40 j., echtg. van Hendrika Maria Bleijenburg. Een als levenl. aangeg. kind van het m. geslacht. PREDIKBEURTEN. EERSTEN KERSTDAG. Evang. Luthersche kerk, Vooi'rn. l(Jt/2 uur, dr. H. J. Toxopeus. Kemonstrantsche kerk. Voorm. IO72 uur, ds. Hooykuas. Doopsgezinde kring. Geen dienst. Gereformeerde kerk (Langegracht). Voorm. lü uur, ds. Donner. Avond DVa uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teei'ink. Avond 572 uur, ds. Teerink. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 972 uur, de heer H. J. Vaartjes, uit Dordrecht. Avond 5 uur, de heer Vaartjes. Chr. Gereformeerde gempente, /ooi'm. 9% uur, godsdienstoefening, Avoud 574 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 472 uur, godsdienstoefening. TWEEDEN KERSTDAG. Evang. Luthersche kerk. Avond 7 uur, dr. H. J. Toxopeus, Kerstfeestviering' Doopsgezinde kring. Voorm. IO72 uur, ds. F. Dijkema, uit Rotterdam. Gereformeerde kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 972 uur, de heer H. J. Vaartjes, uit Dordrecht. Amersfoort, 23 Dec. 1910. Appelen f 4.— a f 10.— Peren f4.— f12.— Nieuwe aardappelen f 0.— a f 0.Zand- aardappelen f 2.50 a f 3.— Hoender- eieren 16.17.— per 100 stuks. Bruine eieren f0.— óf 0.— Hooiboter f 1.35 a f 1.45. Kippen f0.80 d f 1.40 Kuikens fl.— a f 1.70. Piepkuikens f 0.60 a f 1.00. Ganzen 1' 0.— a f 0.— Eenden t 0.90 a f 1— Jonge eenden f 1.— af 1.20. Hazen f 1.60 f 2.10. Wilde kouijnen fü.50 a f0.60 Tamme konijnen f0.90 k f2.—p. st. Duiven f 0.50 a f 0.70 per paar. Vette varkens f0.— k f0.—Magere varkens f 15.a f25.Zeugen f0.a f0.Big gen I 8.óf 13.Vette koeien f0.afO.— Aangevoerd waren ongeveer: 40 heet. Appelen, 30heet. Peren. heet. nieuwe- aardappelen. 50 heet. Zandaurdappelen. 13 000 st. Hoendereieren stuks Eenden- eiren. 700 Kilo Hooiboter. Vette Var kens. 10 Magere varkens. Varkens voor exportslagerijen. 300 Biggen en Zeugen. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen'aan De partementshoofden, Wykbezo e- kersen Belangstellenden zal het Centraal-buroau a. 9. DINSDAG 27 DEC. des namiddags te vier uur, ten Raadhuizé zitting houdmi. Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder der vereeniging. den heer N. G. van de STADT Zuidsingel 12. ALLEN die iets te vor deren hebben van-, verschul digd zijn aan- of papieren onder zich hebben, behoorende tot de nalatenschap van wijlen mejuffrouw J. J. SMITT, gewoond hebbende te Amersfoort aan de Kampstraat no. 16 en aldaar overleden 17 December 1910, worden ver zocht daarvan opgave, betaling of afgifte te doen ten kantore van Notaris JOHs. KNOPPERS, Weverssingel 7 te Amers foort, vóór of uiterlijk op 31 Decoinbor 1910. Electrische Installatiën Domplein, UTRECHT. DAMES-DIRECTRICES der PROTESTANTSCHE ARMENLOTERIJ betuigen haren hartelijke» dank voor den steun, dien zij dit jaar weder ondervonden. De loterij heeft opgebracht f884 aan loten en f39.05 door giften. Amersfoort, 24 December 19^0. te BREDA. De Directie bericht, dat de op 1 Janu ari 1911 vervallende COUPONS der 4 pCts en 312 pCts Pandbrieven, van af dien datum betaalbaar zijn te AMERS FOORT bij de heeren Methorst Van Lutterveld. De Directie, E. J. M. de BRUIJN. M. AUG. L. HEIJBROCK. Crediet-veroea igiag te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort mr. II. J. M. van den BERGH, WILHELMINASTRAAT 5. Zij stelt zich ten doel het v.-rleenen van Credieten onder per soonlijke of zakelijke zekerheid of iu-blauco bet iucasseeren vnn handelspapier liet ontvangen van gelden a déposito reke ning-courant. per heelen en halven Liter öfl en f 0.55 flech inbegrepen, die 5 cent terugge nomen wordt. Verkrijgbaar bij A. van de WEG, Langestraat 23,Telefoon 317. Wordt TE HUUR gevraagd tegen Mei of later eene flinke, ruime in de nabijheid van het station Amers foort, bevattende minstens 10 kamers. Brieven, met opgave vun huurprijs en wanneer te betrekken, onder letters R. w. aan VaLKHOFF's Hofboekbandel, Amersfoort. Uit de hand te koop waarin de laatste jaren is gevestigd ge- woest de drukkerij van de firma VAN der WANT Co. Te bevragen bij W. van HASELEN P.Hzn., Soosterweg 24.

Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2