Zaterdag 7 Januari 1911. No. 7916. 60e Jaargang. Stadsnieuws. FIRMA A. H. VAN CLEEFF AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdaj Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 6Ü cent; elke regel meer 10 cent Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, otficieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—-5 regels ƒ1.25, elke regel meer O.K. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gobracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de ineo'sseerko^ten in rekening gebracht. J KORTE6RAGHT9 Telefoon 19, ELECTRICITEIT in het huishonden. Nu ook hier ter stede de mogelijkheid wordt overwogen, electrische energie be schikbaar te stellen, mag de volgende mededeeling uit de .Revue der uitvin dingen en ontdekkingen" eenig belang hebben. In den stedelijken Handelshof te Leip zig is geopend een door de Electrotech- nische vereeniging te Leipzig in bet leven geroepen Tentoonstelling van de electriciteit in de huishouding. Aan den ingang der tentoonstelling en midden in de ruime zaal bevinden zich verscheidene stands van tentoonstel- Iers, die alle onderdeelen voor een elec- trischen aanleg bevatten. Nieuw is een electromotor, die volkomen waterdicht is en, ten bewijze daarvan, voortdurend door water bespoeld wordt. Aan de andere stands wordt de elec triciteit in alle mogelijke geuruiksvormen voorgesteld. Daar ziet men, in de bijzon der daarvoor ingerichte vertrekken, een electrisch buffet, waaraan cacao, koffie, thee, enz. voor de oogen der bezoekers electrisch toebereid worden. In de keuken staan electrische machines voor het poet sen van messen, electrische koffiemolens, electrische kooktoestellen, stryktoestellen naast elkandervoorts zien wij een elec trische waschinrichtiug, een electrischen huismangel, een stofzuigapparaat, klok ken, wringmachines, kachels, massage apparaten, braudscharen, belichtings lichamen, een electrisch bad en tallooze andere gerieflijkhedende geheele woning gelijkt op een electrisch .tafeltje dek je". Interessant is een opgave van betgeen een kilowatt-uur electriciteit kan leveren, en wel 30 maal de lift vier verdiepingen hoog brengen. 75 paren schoenen poetsen. 2 uren de naaimachine, of een venti lator, of een stofzuiger drijven. 5000 messen poetsen. 5 paarden scheren. 4 uren strijken. 365 maal een brandschaar warm maken. 40 karbonades bakken. 200 eieren koken. 64 koppen koffie zetten, 8 Kilometer met een electromobiel rijden. En de prijs van éen kilowatt-uur is gemiddeld 12 cent. Herinnerd zij, dat morgen hier alleen ge neesmiddelen worden gereed gemaakt in de apotheek van den heer C. M. M. Vermoleo, Laugestraat 2 by de Varkenmarkt. De Minister van Waterstaat heeft de me dewerking verzocht van zijn ambtgenoot van Oorlog om het algemeen streven naar Zon dagsrust van het personeel in Staatsdienst zooveel mogelijk te bevorderen. Als gevolg daarvan zullen dienststukken welke geen spoed vereischten, des Zaterdags middags vóór 12 uur ter Post moeten be zorgd. Het nieuwe, door Minister Kolkman ont worpen tarief is kort geleden om advies naar den Raad van State gezonden, waar het op het oogenblik in onderzoek is. Dezer dagen wist de flreuz-Zeitung" het volgende omtrent het tarief-ontwerp mede te declen, dat niet ongeloofwaardig voorkomt, meent de »N. Rott. Crt.". De tn riet verboogingen zullen op vrijwel alle artikeien van invoer betrekking hebben, behalve op goederen, die Nederland niet zelf voortbrengt en die tot de eerste levensbe hoeften van de bevolking moeten worden gerekend. Ook tabak zal verschoond blyven van elke tari-fsverhooging, opdat aan de de Hollandsche tabaksmarkt, die een van de eerste ti r wereld is, geen schade zal worden gedaan. Maar de kleinhandel in tabak zal door een bijzondere belasting (debietreebt) worden getroffen. De door het nieuwe tarief te treffen ar tikelen zijn in vier klassen te verdeelen. Het maximum-tarief van 12 pCt. zal op die goe deren worden toegepast, welke de Noder- landscbe nyverheid concurrentie aandoen, zooals meubelen, stoffen van de weefoy ver heid, behangsels, schoenen, kleedereier»z. Het minimum-tarief van 3 pG>. daarentegen zal aan die goederen worden toegestaan, welke in Nederland nog verder bewerkt moeien worden of voor de arbeiders onont beerlijk zijn. Buvendieu bestaan voor ver scheidene goederen nog tusschentarieven van 6 tol 10 pCt. en het oDt.verp kent aan de Regeeriog de bevoegdheid toe, de wettdyke maxima nog zonder eenige limiet te ver- hooien voor goederen van die lauden, welke op het aanbangig gemaakte Nederlaudsche tarief met represaille-maatregelen zouden antwoorden. Wat leven we hier toch gelukkig, zou een onzer kennissen zeggen als hij den berg vau klachten las over de nog altijd ongeregelde postbestellingen in andere plaatsen, terwijl we hier sedert Woensdagavond al weer heelemaal door deNieuwjaarsdrukte heenzyo. Als straks de bestellers komen met bun Nieuwjiarsgroet, zullen ze wel ervaren hoe erkentelijk vooral zakenmenschen hen zijn voor huu zoo flink doorzetten. Door Burgemeester en Weihouders is bij den Raad ingebracht het ontwerp-verslag der Commissie voor kindervoediug, aangaande de wijze waarop het hier door de'Gemeente ingevolge art. 35 Leerplichtwet toegestaan subsidie van 1450 is besteed. Daaruit blijkt, dat iu den winter 1909/1910 gedurende ;2 dagen aan 12154 kinderen warme spijs is verstrekt, dat aan klompjes f231 en voor kleedingstukken f36.725 is uitgegeven, terwyl de totaal-uitgaven hebben bedragen 11182.21. De aanbeveling ter benoemiog in da Raadsvergadeiing van aanstaanden Dinsdag van een lijdelijk buitengewcoa leeraar in bel Hebreewsch aan het Gymnasium bestaat uit de heeren dr. A. J. Wensinck, privaat-docent iu de Semitische talen aan de Rijks-universiteit te Utrecht, eo dr. A. van der Flier, predikant bü de Ned. Hervormde gemeente te Middel burg. Die voor de benoemiug ;ot Directeur van de Burger-Avoudscbool, uit de heeren G. A. Groote Hiar, Directeur der Ambachtsschool te Appingedam, en H. W. Brouwer, Directeur der Ambachtschool te Harliogen. Men zou zoo zeggen, dat laatstgenoemde heeren ook aan den Minister van Binnen- landsche Zaken zyu voorgedragen ter be noeming tot Directeur van de Ambachtsschool hior in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer B. van der Worp Jr. naar Amsterdam. En vriendelijke band schryft onsUj Verleden Zaterdag mocht de Israffrietische gemeente Heusden herdenken het 40-jarig beslaan harer synagoge, waarbij tevens een nieuw voorhangsel werd ingewijd. De gebeele gemeente was vergaderd in het vriendelijke kerkgebouw, waar ook tal van andersdenkenden waren saamgekomen. De heer M. Zadoks, uit Amersfoort, trad op als voorzauger en feestredenaar. Veertig aar geleden was hij godsdienstleeraar Ie Heusdeu en u c dien hooide was hij aau- gezocht de feestelijkheden t3 leiden. Na bij de inleiding den zpgen des Aller- hoogsten te hebben afgesmeekt voor bet Oranjehuis, onder hetwelk de Israëlieten hier te lande reeds sinds jaren alle burgerlyke voorrechten genieten, werd de feestrede ge houden naar aanleiding van Genesis 37 15—17, welke met onverdeelde aandacht werd gehoord. De heer W. Hupkes, adjunct-ingenieur van de H. IJ. S. M., wordt hier weldra ver vangen door den heer J. A. Huygens, uit Haarlem. De heeren H. C. den Hartog en C. A. Heunks zijn herbenoemd tot onderwijzer van de zaogklassen van sToonkuost" onder scheidenlijk aan de scholen Beekstraat en Koningsstraat. Aan de school Puntenburger- laan is dit onderwys opgedragen aan den heer N. Hazendonk. Mejuffrouw C. Mensink is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare La gere school te Terbregge, bij Hilligersberg. De heer E. J. van Voorst legde aan de Theologische scb ol te Kampen met gunstig gevolg het semi-c indidaats-examen af. De gewone audiëntieu van den Minister van Oorlog blijven vastgesteld op Donder dag, des middags half twee. Luitenant L. C. Prey, thans van het In structie-bataljon, leerling van de Hoogere Krijgsschool, wordt dezen zomer gedetacheerd by bet 4e regiment huzaren te Zutfen. Het voornemen bestaat de cadetten der Kon. Militaire Academie, welke dezen zomer bij de korpsen worden gedetacheerd, in kleine aantallen over vele garnizoenen te verdeelen. Ook van bier zullen detracbementen deel nemen aan het wapenfeest, dat van aaoslaan- Maandag tot Vrijdag te 's-Gravenhage wordt gehouden ter herdenking van bet 10-jarig bestaan van den Kon. Onderofficieren Scherm Bond, welke thans 508 leden en 92 dona teurs telt. Voor de korpswedstryden deden zich in schrijven 14 korpsen voor geweer, 24 spori- sab>-l en 23 floret; voor de personeele wed strijden 245 zijn schermers. De tweede winter-collecte voor de Ned. Hervormde gemeente wordt hier aanstaan den Maandag gehouden. De plaatselijke afdeeling van het Ned. Werklieden Verbond aPatrimonium" beeft Donderdagavond de volgende motie aange nomen Gehoord het rapport der commissie belast met de beantwoording der vragen inzake de werking van de Wet op het Arbeidscontract, door bet Bonlsbestuur toegezonden; Is van oordeel, dat de Wet op het Arbeids contract in beginsel goed is, duch door bet verzet van verschillende zyden er direct te gen gevoerd en de vela bepalingen van aan vullend recht, niet aan de verwachtingen beantwoordt. Is verder van oordeel, dat bij betere orga nisatie der arbeiders de goede bedoeling der Wet beter tot baar recht zou komen, en gaat over tot orde vaa den dag. De plaatselijke afdeeling van den R. K. Volksbond besloot gisteravond niet mee te petitioneeren om Algemeen kiesrecht, doch te zijner tyd zelf daarvoor een actie te be ginnen. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat het in 1911 te houden schriftelijk exa men voor het eerste studiejaar van den cur sus tot opleiding voor den officiersrang zal aanvangen op 16 Mei. Voor toelating tot het le studiejaar zullen worden opengesteld 45 plaatsenvoor recht- streeksche toelating tot hel 2e studiejaar zyn 5 plaatsen beschikbaar, met dien ver stande, dat wanneer éen of meer der laatst bedoelde plaatsen onvervuld mochten blijven, deze ten goede zullen komen aan adsptran- ten voor het le studiejaar. Vanwege het Departement van Oorlog is bepaald, dat de regeling, betreffende bet verrichten van den fouriersdtenst wijziging zil ondergaan, in verband met het gesprokene bij de beraadslaging over de üorlogsbe- grooting 1911, en daarom het aantal sergean ten Iste klasse niet mag worden uitgebreid. Ook sergeanteu zullen dus met den tou- riersdienst kunnen worden belast. De plaatselijke afdeeling van den Bond voor vrouwenkiesrecht hield Donderdagavond een propaganda-vergadering in »De Arend". Mejuffrouw T. van der H. B. en de heer J. H. K. H. brachten als inleiding op zeer verdienstelijke wijze Corelli's Sonate voor piano en viool ten gehoore, waarna de Voor zitster, mevrouw Feis, eeu welkomstwoord sprak. Mejuffrouw Marie Steverding, uit Arnhem, propagandiste van den Bond, las liierna'de rede voor waarmede mrs. Chapman ia 19o9 het congres van den Wereldbond voor vrouwenkiesrecht opende en deed daarby uitkomen hoezeer deze in 1904 tot stand gekomen internationale beweging, welke thans reeds 18 natiëa omvat, tegen 8 in 1904, ten goede is gekomen aan het vraag stuk, dat telken dage meer aanhang vindt, zelfs in Rusland. Er werd geen gebruij^kemaakt van de gelegenheid om vragen t^Mellen. Mevrouw Keppel Hesselink, uit Arnhem, zette nog eens weer het verschil uiteen tusscheii Bond en Vereeniging voor vrouwen kiesrecht. Mejuffrouw S. S. vergastte de aanwezigen op de uitmuntende voordracht van een drie tal fraaie liederen de heer H. gaf oog Schu mann's fautaisie op. 30 ten beste en tot slot voerden eenige Amersfoor'sche dames en heeren op »Het spreekuur van den dokter", niet het uverbekendo rederijkers-ding, doch een schets van den heer F. J. Kraay, waarin het goed recht van vrouwenkiesrecht wordt betoogd. Mevrouw Feis sloot met een woord van dank aan allen, die hadden meegewerkt tot bet welslagen van den avond. Vanwege de Nederlandsche afdeeling der Tbeosopbiscbe vereeniging beBprak gister avond in aAmicitia" de heer W. L. van Vlaardingen, uit 's-Gravenhage, het onder werp Reïncarnatie Slechts een goede veertig personen bad bij onder zijn gehoor. Nieuwe gezichtspunten, na de voordrach ten hier verladen jaar in het gebouw der Reiaonstrantsche gemeente gehouden, wer den niet geopend.

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1