Dinsdag 24 Januari 1911. No. 7923. 60e Jaargang. FIRMA A. H VAN CLEEFF AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\.— franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 45 cent. Beolames 4—5 regels f 4.25, elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gobracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 40 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerko^ten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Postbus 1 Telefoon 19( KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat het door den Directeur van 's Rijks directe belastingen, enz. te Utrecht execu- toor verklaard kohier No. 5 van de Bedrijfsbelasting over het dienstjaar 1910/1911 aan den Ontvan ger van '8 Rijks directe belastingen alhier is ter band gesteld, aan wien ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort den 21 Januari 1911. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Electrische energie. Zeer velen hadden gehoor gegeven aan de uitnoodiging van „Handel en Nijverheid" tot het bijwonen der voordracht, welke de heer Job. C. van Dooren, technisch directeur der electrische centrale te Scbeveningen, gisteravond hield in de groote zaal van „De Vereeniging" over: electrische energie en haar toepassing. We merkten o. m. op den Wethouder van Openbare werken en den Gemeente-secretaris, vele Raadsleden, den Gemeente-architect en den Directeur van het gas- en waterleidingsbedrijf. De heer Van Duinen sprak als Voorzitter van H. <fc N. een kort welkomstwoord, waarin hij herinnerde, dat in Pers en gesprekken den boventoon voert het onderwerp, dat de heer Van Dooren zal bespreken. De heer Van Dooren, hierna het woord verkrijgend, zeide, dat toen hij van het Bestuur van H. N. de uitnoodiging ontving een lezing te houden over de vraag of de belangen der Gemeente Amersfoort zouden gediend zijn met de mogelijkheid, te beschikken over el. energie voor licht en kracht, hij een oogenblik aarzelde, hierop in te gaan èn omdat de tyd van voor bereiding zoo kort was èn omdat een lezing met lichtbeelden betei zou hebben beklijfd. Het geldt hier een vraagstuk waarop het antwoord moeilijker is te geven dan men op- Crvlakkig meent. Kon de Gemeente zonder de iten voor een eigeD el. bedrijf, tegen aanneem- lyken prijs de beschikking krijgen over el. energie, dan ware het antwoord niet moeilijk en zon het luiden: „gryp met beide handen die gelegenheid aan". Thans echter dienen ernstig overwogen de voor-en de nadeelen, verbonden aan de inrich ting eener eigen el. centrale en moeten behan deld deze vragen: Welke zijn de belangen, verbonden aan de beschikking over energie Op welke wijze kan Amersfoort tot die be schikking geraken? Er is een tijd geweest, waarin het menschdom de electriciteit behandelde met zekeren eerbied en niets begreep van haar wondere werking. Naarmate echter de el. stroom steeds meer werd toegepast, rypte, langzaam doch zeker, de over tuiging, dal een nieuwe hulpbron was aange boord, die de steeds Btijgende behoeften van het menschdom de behulpzame hand zou bieden en toen de meer tastbare voordeelen van boog- en gloeilicht, de toepassing der electro-motoren, het gebruik voor "srwarming en geneeskunde meer algemeen bekend werden, veranderde de bewondering in steeds grooter belangstelling. Duiiachland heeft meer dan eenig under land voortgebracht de pioniers der practieche toepas sing. De eerste grootere centrale is dan ook op gericht te Berlijn in 1884; einde 1910 waren er in Duitschland 2858 el. centrales, welke in 6470 Gemeenten stroom leveren voor: 16 mil- lioen gloeilampen, 271 000 booglampen, 58000 kook- en verwarmingstoestellen, 1 millioen P.S. aan electro-motoren en 830000 aan trams.*) Nederland heeft thans 30 el. centrales, terwijl staan opgericht te worden Usberland-centrules voor de geheele Provincie Groningen, de Zaan streek, Z#olle-Deventer, de Peel, een deel ven Overijsel, West-Brieslaod e. a. De voordeelen van el. licht behoeven wel niet meer genoemd (hitte-uitslraling gereduceerd tot minimum, geen verontreiniging lucht in vertrek door verbrandinga-producten, geen gevaar ver stikking of ontplofhug, minimum-brandgevaar, oneindig gemakkelijker bediening, geen suizen Bij alle cijfers in dit verslag leze men: ongeveer. of flikkeren, enz.). Het meest kwamen deze voor deelen tot hun recht door de metaaldraad-lamp, door welke de prijs van el. licht daar vóór luxe-licht meer in overeenstemming kwam met dien van de andere lichtbronnen. Spr. zette nu uiteen het verschil tusschen kooldruad-lamp en metaaldraad-lamp. Het stroomverbruik der kool-lamp bedraagt 3.5 Watt psr norraaalkaarsdat der metaal-lamp 1.1 Walt dus slechts 30 pCt. Spr. stond nu even stil bij de vergelijking in de circulaire van het Gemeentebestuur tusscnen gasgloeilicht en el. licht en zeide, dat het on doenlijk is, beide in kaarsensterkte met elkaar te vergelijken, vooral omdat de lichtkracht van bet gloeikousje zoo weinig constant is. De onder vinding bij het gebruik is de eenig juiste maat staf en mijn ervaring heeft me geleerd, dat een metaaldraad-lamp van 50 kaarsen een in goede conditie verkeerend gloeikousje volkomen kan vervangen, al wordt ook voor zoo'n kousje een lichtstrekte aangegeven van 75 a 100 normaal- kaarsen. Zulk een koqsje verbruikt per uur 100 a 120 Liter gas d.i. gemiddeld, Dij goede en minder goede conditie. Neem als gemiddelde dus 110 L. dan kost zoo n lichtbron bij 7.5 per Btère aan gas 0.825 cent per uur. Een metaallamp van 50 nor maalkaarsen gebruikt 55 Watt en kost bij een stroomprijs van zelfs 20 cent 1.1 cent. is de Btroomprijs 15 cent de vrijwel normale dan kost ook de metaal-lamp 0.825 cent per uur. Bij den stroomprijs voor Den Haag 20 cent voor de eerste 500 en 8 cent voor de volgende verbruiksuren, dus gemiddeld 14 a 16 cent betaalt men voor el. licht niet meer dan voor gaB, waarvan de prijs daar is 6 cent per stère. Ook is men Bpaarzamer met el. licht (even aan- en uitdraaien), is er geen vervluchtiging als bij gas. Ook prof. Van Swaay, uit Delft, komt in zijn rapport voor Tilburg tot de conclusie dat gas licht (prijs 7 ct.) en electrisch licht (18 ct.) even duur is: De practijk leert, dan ook, dat men deze ongelijksoortige eenheden kan vergelijken. Ook de cijfers, in de circulaire genoemd voor Sas- en electro-motoren, zijn onjuist. Immers et gasverbruik is te laug aangenomen. Wanneer men spreekt van een gasverbruik van 500 a 550 L. per paardekracbts-uur dan kun alléén bedoeld zijn het verbruik bij nagenoeg volle belasting van den motor, hetgeen vrijwel nergens plaats heeft, doch inderdaad kan ge schat op 700 a 800 L., hetgeen bij een gasprijs van 5.5 cent komt op 3.85 a 4.4 cent per P.K.-uur. De grootste factor is echter de aanschaffing een gas-motor kost 4 a 5 maal meer dan een electro-motor, terwijl onderhoud en olieverbruik bij den eerste aanmerkelijk hooger zijn dan bij den laatste, zoodat by een stroomprijs van 10 cent per K. W. U. den normaal-prijs voor het klein-bedrijf de exploitatie-kosten van den electro-motor lager reeds lager worden dan die van den gas-motor. Om dit feil te constateeren, liet spr.-in de Scheveningsche centrale vier zeer goede motoren van 400 P.K. zooveel mogelijk belast loopen en ervoer, dat zij nog 800 a 950 L. gas per uur gebruikten. Een andere vergelijking uit de practijk is de volgende: een gas-motor van 12 P.K., kost f2000, vordert per 500 uur f492, by 1000 uur f579, by 2000 uur per jaar f753; een electro- motor vaD 5 P.K. bij 500 uur f192, bij 1000 uur f356, by 2000 uur f686. De electro-motor wint het dus verreweg bij kort bedrijf. Spr. demonstreerde nu enkele krommen en wel nil drie Gemeenten, die juist niet in de allergunstigste conditie zijn, omdat de prijs der el. energie er heelemual niet laag is (zooals te Amsterdam 7 en 6 cent per K.W.U.). Te Arnhem ging sedert 1902 de lyn der gas motoren regelmatig naar boven lot 15 Mei 1907 el. energie werd verstrekt eu de electro-motoren in hun plaats kwamen. Zuudra 1 Januari 1909 te Groningen het el. bedrijf werd geopend, daalde ook daar het gas verbruik voor motoren. Eveneens is te Haarlem de toepassing van el. kracht aanmerkelijk gestegen. Een en ander buiten de el. trams. De Ueberland-centrale te Gneiaenau heefteen diepgaande studie gemuakt van de vraag waarom het el. bedryt zulk een enorme vlucht neemt Wie een gaB-motor van 5 of 10 P.K. heeft, weet welk een manoeuvre het is, dien in gang I te zetten en hoe men, om het gevaar, hem liever onbelast laat loopen, dus gas doet verbruiken, dan hem stop te zetten. Een klein kind kan den electro-motor bedienen. De centrale te Gneisenau nu deed daghelder uitkomen de voordeelen van den electro-motor. Bakkers bezigen dien vooral voor het deeg- kneden en volstaan met gemiddeld 2 P.K. De kosten, inclusief afschrijving kneed-machine, bedragen gemiddeld f150 per jaar, waarbij dan wegvalt f600 voor een knecht met zijn logies. Slagers gebruiken hem voor bak-, meng- en stop-machine. Een 2 P.K.-motor kost hun, met afschrijving, enz., f125 per jaar. Buitendien krijgen zij in veel korter tijd een veel gröoter quantum. Timmerlieden en meubelmakers passen hem toe voor zaag-, schuur-, wrijf- en frais-machir.es en betalen per P.K. een f 19 per jaar. De meeste timmerlieden bezigen een 7.5 P.K. motor. By 290 werkdagen per jaar, een stroomprijs van 8.5 cent, een arbeidsdag van 8 uur en 6.3 K.W. zouden de onkosten bedragen f 1242.36; doch in werkelijkheid zijn deze slechts f252 Eier jaar omdat de electro-motor nooit onbelaBt oopteen besparing dns van f1000 per jaar. Smids, die 1.5 toi 3 P.K. bezigen, sparen per jaar f400 a f450; wasscherijen eveneens f450. Over vier bedryfsjaren betaalden 42 bakkere per jaar en per P.K. f 18 31 slagers 8 50 42 timmerlieden 15.50 20 smeden „44.50 10 wasscherijen 49.50. Anderhalf jaar geleden is aan spr. opgedragen een centrale te projecteeren voor het gedeelte van de Peel, begrensd door Helmond, Deurne, Venloo, Roermond, Weert en Eindhoven, welke stroom zou leveren aan 42 Gemeenten. Er kwam geen groote meewerking van de autoriteiten. Toch werd besloten, door te gaan en te Eind hoven en te Helmond provisorische centraal- stations te bouwen. Allerlei bedryven werden aangesloten, o.a. de weverij van de firma P. C. van de Nahmer te Stratum, nadat deze was af gebrand. Nu is een weverij een zeer gunstig be- dryf voor el. kracht omdat de motor nagenoeg steeds belast is en alles bijna constant doordraait. Welnu, toen vóór den brand, het bedrijf kleiner was, kostte de stoomkracht f5275 per juar.. Do el. kracht kost thans f3500 aati stroom en f800 aan rente en aflossing, samen dus f4300 per jaar. De firma heeft dus voor een stoom- installatie van 120 a 150 P.K. geen kapitaal behoeven vast te leggen va u een f 15 000 en zij bespaart bovendien bijna f 1.200 per jaar. Al deze controleerbare feiten moeten stemmen tot ernstig nadenken. En waar dagelijksch meer Gemeenten de nieuwe drijfkracht verkrijgbaar stollen, hetzij ze dit alleen doen dau weL in comoinatie met anderen Gemeenten, dan is de vraag gewettigd Is er geen gevaar voor een eenigazins omvang rijke Gemeente als zij haar ingezetenen niet de gelegenheid biedt, te genieten van deze nieuwe bron van welvaart. Waar tegeu aanneembare pry zen kan beschikt over el. energie maken groot- en en klein-i ndu- Btrie daarvan gaarne gebruik en de industrie, welke uit bijzondere oorzaken niet gebonden is aan de plaats, verlaten die, als el. kracht niet wordt verschaft. Een gevaar dus; want zoo de industrie al niet verdwijnt, zal zij verminderen. Zij zal gaan naar een naburige Gemeente. Eeu der eerste vragen ia dan ook reeds: kan ik te nwent beschikken over el. energie. Ook Amersfoort is dus verplicht, dit vraag - stuk ernstig onder de oogen te zien. Op welke wijze kan het geraken tot de oj- lossing. Er werd nu gepauzeerd en gelegenheid geg»- ven, inlichtingen te vragen. De heer Van der Wal zeide, dat Amers foort nevens zijn gasbedryf een eigen waterlni- ding wil maken en vroeg of het niet mogelijk is, beide bedryven te combineeren met een iL centrale. Spr. meikte nog op, dat een el. centrale in hoofdzaak wordt gedreven door stoom en vrteg of ook gaskracht-inachines dit kunnen doen. De heer Van Dooren vroeg verlof, djze vragen >.traks te beantwoorden en eerst te ie- handelen een hem in de pauze gedane vraag of de Scheveningsche cijfers wel juist waren. Welnu, de verrassingen wal brandstofverbruik aangaat, zijn zelfs voor technici zeer groot Ik moet thana cijfers citeeren uit hel hoofd. Voor Wassenaar maakte ik een zuiggas in stallatie ten behoeve van de el. centrale i oor het villa-park, welke bijzonder slecht bela;t is omdat slechts bij hooge uitzondering de villa's vollen stroom gebruiken, terwijl deze toci te allen tijde moet kunnen geleverd, omdat men niet weet of deze of gene al dan niet een fe sstje heeft. Welnu, per indic.iteur-paardekrachl ver bruikt de fabriek 200 Gram anihraciet per uur, terwijl de norm, bij regelmatige belasting is, 3 Kilo. Toch zijn de machines van „Wintert aür", dus zeer goed. De cijfers voor Scheveningen waren dar ook werkelyk juist omdat de belasting daar gimid- deld vrij goed is. Op welke wijze nu kan Amersfoort el. eiergie beschikbaar stellen. Voor een Gemeente van middelmatige a om vang, als Amersfoort wel is, is ook thacs nog, na het invoeren der metaaldraad-lamp, dc vraag of een el. centrale winst zal afwerpen net on voorwaardelijk toestemmend te beantwoorden. Ook te Amersfoort zal in de eerBte jarin met verlies worden gewerkt en omdat de fins ncieele draagkracht van Amersfoort niet ongelimiteerd is, past hier eenbezint eer gij begint. Echter kan een verstandige opzet vsel by- dragen om het verlies te beperken tot een minimum. Alle luxe dient dus vermedeo. Beter is, het risico van een igeo bedrjfniet, dan wel slechts voor een gedeelte op zich te nemen. En deze oplossing om den straks genoemden 30 Gemeenten het hoofd te bieden en de in dustrie niet te zien verdwijnen, doch te zien koiaen, is wel te vjnden. Er zijn verschillende Ueberland-centr Ues in wording, el. centrales die verschillende G imeen- ten voorzien van el. stroom, welke goede coöpe ratie de oplossing van het groote vraagstuk veel vereenvoudigt. Indien ook Amersfoort zi< h kon combineeren met andere Gemeenten, waie veel gewonnen. Intusschen is ook bier voorzichtighsid de moeder der porseleinkast. Want het kon ter op aan, hoe zich te combineeren, opdat aanneem bare prijzen kunnen bedongen. Een Ueberland-centrale, opgezet in een igszins goede streek, heeft kans in zeer beperkt in tijd een financieel succes te worden, hetgeen wel op de eerste plaats blijkt uit de tarieven. D« Rnhr- tbalsperre levert stroom voor 3.8 en 4 p.Vnnig, dus nog geen 2.5 cent, per K. W. U.di Peel- centrule levert licht voor 9 cent en klein-kracht voor 5 cent per K. W. U. De groot-in iustrie betaalt daar van 2 tot 5 cent per eenhei 1, En ondanks die zeer lage prijzen is n )g een zeer goede winst verzekerd. Spr. deed na vele mededeelingen uit tf bellen, waarbij o.a. bleek, dat de stroomprys, ii clusief rente en aflossing, is voor Tilbnrg 10.2 cent, voor Maastricht 13.96 cent, voor Delft 14 2 cent. Volgens de tabellen van prof. Feldman vari eerde de winst van Ueberland-centrahsa van f 231000 in het eerste tot f 256 000 in het aohtste jaar. Het aansluiten op een gemeenschappelijke centrale is dus het meest aanbevelensw lardig. Wie kau daartoe voor Amersfoort de onder handelingen voeren? Een onpartijdige, iemand die geheel builen de partijen slaat, een geheel onafhankelijk, adviseerend eleclro-techni ich in genieur, wien in geen geval later de directie I mag toevertrouwd. Neem eens aan, dat het voor Amersfoi rt niet I mogelijk is, zich aan te sluiten bij een bet taande i coöperatie. Afstand is daarvoor geen beswaar; I de Niagura-falls distribueert met '26 00O volta J en denken we een3 aan de Ueberland-c intrale

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1