Dinsdag 31 Januari 1911. BLOOKERS No 7926. 60e Jaarganc, DAALDERS CACAO. Stadsnieuws. FIRMA A H VAN CLEEFFa AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden franco per post f 1.15. Advertentièn 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25, elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incassefirkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telefooi 19. KENNISGEVINGEN. Da GEDEPUTEERDE STATEN der Proviucie UTRECHT, voorzieningen willende nemen lot het doen op maken der Lijst van de hoogst-aangeslagenen in 'hRijks directe belastingen ter benoeming van leden voor de Eerste Kamer der Staten-Gnneraal. Gelet op de 2de alinea van art. 102 der Wet van 7 September 1896 (Staatsblad no. 154), rageletide het kiesrecht, enz., zooals die wet is gewijzigd by de Wetten van 31 December 1897 (Staatsblad no. 309) en 8 December 1900 (Staatsblad no. 208),J Noodigjn de inwoners van dit gewest uit, om, bij aldien zy elders dan in deze Provincie in 'sRijks directe belastingen zyn aangeslagen, daarvan vóór den 15deu Maart 1911 aan hun College te doen blijken. Utrecht, 23 Januari 1911. De Gedeputeerde Staten voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK, Voorzitter. L. J. RIETBERG, Griffier. Aangifte van Vertrek uit en van Vestiging in de Gemeente. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op het Koninklijk besluit van den 27sten Juli 1887 (Staatsblad No. 141) regelende de verplich ting der ingezetenen tot het doen van aangifte voor de Bevolkingsregisters Herinneren den ingezetenen de op hen rustende verplichting tot bet doen van aangiften van vertrek uit en vau vestiging in de Gemeente, en brengen daartoe bij deze te hunner keDnia de bepalingen van gezegd Koninklijk besluit, welke luiden als volgt: 1. Zij die op den dag der volkstelling in den vreemde of in een der koloniën of overzeeuche bezit tingen van bet Rijk hebben vertoefd, geven binnen óen maand na hun terugkomst hiervan keunis aan het Gemeentestuur. Zij die bij die telling zijn overgeslagen, geven bionen éen maand na den dag voor elke telling bepaald, van dit verzuim kennis aan bet Bestuur hunner werkelijke woouplaats. Voor de leden van huisgezinnen rust de verplichting tot kennisgeving op het hoofd van elk huisgezin. 2. Zij die uit een Nederlandache kolonie, een overzeesche bezitting of uit den vreemde hun woon plaats overbrengen in een Gemeente binnen het Rijk, doen hiervan een verklaring aan het Gemeent-be- stuqr, vergezeld van het gebruikelijke getuigschrift voor heD die uit de koloniën of bezittingen, van een paspoort of reis- en verblijfpas of andere door de politie deugdelijk erkende bewijsstukken voor hen die uit deu vreemde komen. Deze verklaring geschiedt binnen éen maand na hun naukomst in de Gemeente. 8. De kennisgeving in de twee vorige punten vermeld, gaat vergezeld van de noodige opgaven om in de Bevolkingregisters te worden ingeschreven. 4. Zy die hun werkelijke woonplaats binuen het Rijk verlaten om die over te brengen naar een Ne- deriandsche kolonie, eeD overzeesche bezitting of naar den vreemde, doen hiervan een verklaring aan het Bestuur der Gemeente, welke zij verlaten. 5. Zy die hun werkelijke woonplaats uit een Gemeente van het Ryk naar een andere Gemeente overbrengen, doen biervan ren verklaring aan het Bestuur der Gemeente die zij vejl>t:n en waar zy in het Bevolkingsregister zijn ingeee.,reven met op gaaf der Gemeente, waar zij wensohen zich le ves tigen. Zy ontvangen een kosteloos getuigschrift van verandering van werkelyke woonplaats. 6. Ter plaatse waar zy hun werkelyke woonplaats overbrengeD, doen zij uiterlijk biüDen éen maand na hun aankomst een verklaring aan het Gemeen tebestuur, met overlegging van het getuigschrift, iu het vorig artikel vermeld. 7. Elk hoofd van een huisgezin geeft uiterlijk binnen éen maand kennis Ban het Gemeentebestuur van ieder lid dat in het huisgezin wordt opgenomen of daaruit gaat, iuwonende dieDSt-en werkboden daaronder begrepen. Omtrent die kennisgeving geldt het by sub 3 bepaalde. De zelfde kennisgeving geschiedt door afzonder lijk levende personen, wanneer zy andere personen in hun hnisgezin opnemen. Bestuurders vau instellingen, gestichten en in richtingen, niet staande onder het bestuur of tot- zicht van het optnbaar gezag, waar personen onder eeuig Bestuur samenwonen, geven maaudelijks aan het Gemeentebestuur kennis van alle personen, die iD de samcnwoniDg zyn opgenomen of daarvan zijn uitgetrelen. De verplichting vervalt, wanneer langs een ande ren weg de vereischte kennisgeving voor het Be volkingsregister gedaan is. 8. Onverminderd de bovenstaande voorsehrifteu is een ieder, door het Gemeentebestuur daartoe opgeroepen, verplicht lot het doen der opgaven, iie vereischt worden om de Bevolkingsregisters in te vullen. 9. Overtreding dezer bepalingen wordt gestraft met hechtenis ven ten hoogste veertieu dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Gedaau te Amersfoort den 31 Januari 1911. Burgemeester en Wethoudirs voornoemd, De Burg« mees'er, WUIJTIERÖ. De Secretaris, 3. G. STENFERT KROESE. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ingevolge mededeeling van den Bur gemeester van Leusden d.d. 28 Januari 1911, no. 78/4 ter kennis van belanghebbenden, dat zich in die Gemeente een geval van miltvuur heeft voorgedaan. Amersfoort, 31 Januari 1911. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. VOORUITKOMEN. Ieder wil vooruitkomen iu de wereld en het schijnt wel, alsof in onze dagen dit verlangen zich meer en meer naar voren driugt. Wie zijn oogen den kost geeft, ziet hoe de menschen zich verdringen om maar elkaar de loef af te steken, alles aangrijpende, wat maar in hun bereik komt, om te spoediger by hun doel te zijn. Mannen en vrouwen, ouden en jongen, rijkeu eu armen doen daaraan mee, allen de oogen gericht houdeud op den horizon van voorspoed, dien zij, in de verte, te bespeuren meenen. Wie wat bescheiden is, wordt op zijde geduwd en als hij zich daarover beklaagt, verwijt men hem het feit op den koop toe, gewoonlijk met woorden als je moet je maar opzij laten dringen dan zal je eens zien, hoe spoedig je in een hoekje terecht komt. Mannen verwijten de vrouwen, dat ze meediugen naar allerlei betrekkingen, waarop voorheen alleen de heeren der schepping recht hadden, althans zulks vermeenden doch de vrouwen lieten zich door deze redeneeringen niet van de wijs brengen; zij gingen eenvoudig hun gang 1 en gewoon is geworden, wat eertijds zeer bijzonder en buitenissig was. Ouden van dagen ziet men, strompe lend soms en naar adem hijgend, toch nog meedoen aan die wilde jacht. Hun wordt geen tijd gelaten om eeus den blik te laten gaan over het land van hun verleden, zoomin als dezen jonkman daar, die zoo gaarne eens aan den weg zou willen zitten om te droomen over hetgeen hij hoogere levensidealen noemt doch geen rust wordt hem gegund. Daar zijn er onder de rijken, die geen ander levensdoel schijnen te kennen dan vermeerdering hunner bezittingen, en zoo zijn er ook armen, die, door deu nood ge- drongen, arbeiden moeten van den vroe- geu ochtend tot den laten avond, verdrin gend ook elkander soms, om een sobere bete broods. Schouder aan schouder worstelen de menschen, om maar vooruit te komen en er zyn er en hoe wilde ik, dat hun aantal kleiner was die er ganschelijk niet naar vragen of de weg, langs welken zij gaan, ook beslijkt is. Voort hollen zij, altijd maar verder, als of eens menschen geluk alleen afhanke lijk is van het geld, dat hij bezit of van de positie, die hjj zich wist te veroveren. Voort, altjjd voort, bij zonneschijn eu bij regen, by dag en bij nacht soms, al ziju vermoeid de leden voorbij, voorbij de koele bron, die lafenis hun biedtvoorbij, voorbij den grooten, schaduwrijken boom, die tot een wijle rusteus als uituoodigt ter verzameling van nieuwe krachten. Vooruit! Daarop is alles ingericht. Vooruit! klinkt het overal; ziet dat ge slaagtVertrapt, zoo het moet, ande ren, maar dringt zelf naar voren. Geld 1 geld hoort toch, daar zit muziek in dien klank. Stapelt het op, hooger en hooger. De voorspoed zal u in aanzien brengen bjj de menschen. GEEN CACAO SMAAK Z00 KRACHTIG ALS daden, in strijd met eerlijkheid engiede trouw, bedwelmt zijn geweten en doodt ten slotte in zich hetgeen eigenlijk i en waarachtige waarde aan het leven eeft, tot de tijd komt, waarop hij zich zal afvragen of het de moeite waard was om den zonneschijn te verlaten voor deze duisternis, of het de moeite waard was, daarvoor in zichzelf de muziek des levens te laten verstommen. Wij willen voort en wij moeten voort en wij wenschen een wijl rusteus er gaarne voor op te offerenmaar Diet er voor te verliezen de beste schatten, die ons werden toevertrouwd en waarvan gezegd is, dat noch mot noch rojst ze verderven kunnen. J. A. C N. En zoo is het, want voor de groote menigte heeft fortuin schier het zelfde voorkomen als wijsheid. Voorspoed wordt voor theorie gehouden en doet be kwaamheid veronderstellen. Wie in de loterij wint, is een schrander man, en de overwinnaar wordt altijd vereerd. Men hebbe slechts geluk in zaken óf neme het met een en ander niet zoo nauw, dat is alles Den voorspoedige beschouwt men als een groot man. Bewondering in deze is veelal kortzichtigheid. Verguldsel wordt aangezien voor zuiver goud. Ieder, die zijn doel bereikt, wordt op éen lijn gesteld met hetgeen werkelijk groot is. Wie met den verkoop van een kwakzalversmiddel rijk werd, vindt toe juiching. Als een lompenkoopman huwt met de woekerzucht en uit dezen echt een paar millioen geboren wordt, waarvan hij de vader en zij de moeder is, dan noemt men dat geniaal en meer dan dat. Een genie maakt men van een rentmeester eener voorname familie als bij, zijn dienst ver latend, zóo ryk is, dat een hooge positie hem wordt aangeboden. Zoo noemt men vaak ook versiering schoonheid en stelt omvang opéén lijn met majestueus. En dan zijn er, en helaas velen, voor wie het geld is geworden de polsslag des levens, die niet vragen hoe ze er aan komen, als zij het maar hebben, om het te kunnen liefkoozen. Die er mee dobbe len, om nog maar steeds meer schatten te verzamelen, om boven anderen te kun nen uitschitteren. Daar zijn er, die er hun ziel en hun lichaam voor verkooptn en er zijn nog altijd duivels genoeg in de hel om dien koop te bevorderen. Vooruitkomen in de wereld, wie zou dat niet wenschen. Dwaas is hij, die maar altijd de oude knecht blijft en vervelend, hoogst vervelend zyn de mannen, die op een leeftijd, waarop zij nog nuttig werk zaam kunnen zijn, uiet3 anders te doen hebben dan hun courant te lezen, hun sigaar te rooken en wat te praten met meuschen, die óok niets omhanden heb ben, over het zonderling gedrag van som mige kennissen. Wat noodig is, mag ook in deze het bewandelen van den gulden middelweg genoemd worden. Daar is genot in het slagen van een eerlyke onderneming. Zelfs van den strijd en de inspanniug er j voor, gaat bekoring uit. Doch wie zyn doel om in de wereld vooruit te komen, tracht te bereiken door Jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck, lid van dn Tweede Kamer voor het kief district Amersfoort, spreekt hedenavond te Zeist. Belanghebbenden, en dat zijn er veleD, herinneren we nogmaals aan de kennisge ving omtrent de aaDgifte voor de Kiezers lijst, welke moet geschieden vóór 15 Febru ari en waarvoor formulieren kosteloos ver krijgbaar zijn ter Gemeente-secretarie. Bijzonder wijzen wij er op, dat her lieuwde aangifte beslist noodig is voor beD, die door inkomen, dienstbetrekking of als inwonende zoon recht hebben om op de lijst geplaatst te worden. Om op de Kiezerslijst geplaatst te worden, moet meti ook vóór o op den 15en Mei den 25-jarigen leeftijd hebben be reikt en mannelijk Nedei lander zijn De op 5 September periodiek ai redende ledeu van den Gemeenteraad zijn dit jaar de heeren H. W. van Esveld en J. C. Ro- landus Hagedoorn in I, A. A. Ham srs in II en A. M. Tromp van Holst en bet ltaadslid, dat volgende maand bij de tusscbei tijdscbe verkiezing den heer Plomp zal vervangen in III. De heer F. A. des Tombe is herbenoemd tot tijdelijk assistent bij 's Rijks-herbarium te Leiden. Ds heer P. Zegwaard, burger-hoe smid in de smederij aan de KaraDstraat, en biigadier- hoelsmid J. Blukker, van de Hoefsmilschool, behaalden aan de Rijks-veeartsenijschool het diploma voor onderwijzer in het practisch hoefbe-lag. Mr. J. E. H. baton Van Naeell an den Schaiïslaer verwierf het radicaal voor be noembaarheid tot gezantschaps-attacl De heer A. G. Jalink, ontvanger det directe belastingen en accijnzen ihans te '-Vester voort, is met ingaug van 1 Februari bmoemd tot adjunct-controleur der Grondbi 1 sting te Utrecht. Aan de heer C. A. Spruyt, thans Direc teur van bet Rijks-telegraafkantoor te Grouin- geo, i-~, op zijn verzoek, met iDgaog van 1 Mei eervol ontslag verleend. Met ingang van 1 Februari is be 'orderd tot luitenant-kolonel de majoor-kwartinrmees ter W. Woudstra, hoofd van bet 2e bureau van controle over de inwendige admit istratie der korpsen. Dezen zomer zullen worden gedett icbeerd bij bet 5e regiment infanterie 3 caletten- sergeant en 6 cadetten-korporaal van le Kon. Militaire Academie te Breda benevens 8ser- I geanten van den Hoofdcursus te Kampen. Iu de commissie voor bet toelatings-i xamen tot den cursus voor opleiding tot dsn offi ciersrang zijn van bet 5 regiment infanterie benoemd tot lid en Voorzitter de kapitein J. L. van der Moer, tot leden de 1«« luite-

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1