Zaterdag 4 Februari 1911. No. 7928. 60e Jaargang. BLOOKER'S CACAO Stadsnieuws. FIRMA A. H. VAN CLEEFF AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post 1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief' op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels 1.525, elke regel meer ƒ0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de in - "kening gebracht. KORTSGR4CHT Postbus 9. Telefoon IU. PLICHT. De meuscb beeft, zoolang hij leeft, van bet eerste oogenblik waarin eenige bewust heid van goed en kwaad in hem ontstaat, pichten te vervullen. Die plichten zyn niet de zelfde voor allen en hangen af van leeftijd, maatschappelyke betrekking, en zoo meer. Andere zyn daar om de plichten van bet kind en andere wederom die van de volwassenendoch niet in den aard der plichten, die èn het kind èn de volwassene beeft te vervullen, komt het onderscheid tusschen beiden uit. Ook in wat hun beiden kracht en steun geeft tot het doen van het goede ligt een belang rijk verschil. Het kind neemt zijn plichten waar en doet het goede maar de macht, die hem daartoe dringt, ligt buiten hem. Het gebiedend woord des vaders, de vrien delijk raadgevende stem der moeder, het gestrenge oog des meesters, de vrees voor kastijding, de hoop op belooniDg, zijn de machten, die van buiten op het kind in werken en bet bewegen, zijn plicht te doen. Doch als de kinderlijke leeftijd voorbij is, dan komt liet tijdperk der zellstandigheid. Dan moet Diet een ander hem in het goede spoor leideD, of hem dat wijzen, maar dan moet by zelf het goede spoor zoeken en zich er in houden. Dan moet, hetgeen hem kracht en steuu geeft tot het doen van het goede, niet buiten hem liggen, in menschen- woord of menschenblik, niet in voor- of na deel, maar binnen iu hem moet de macht gelegen zijn, die hem dringt tot het vol brengen zyner plichten. Voor het kind moet db zodewet, die hem afhoudt van bet kwade en aanspoort tot bet goede, zyn een nitwendige macht; voorden volwassene moet zij wezen een inwendige beweegkracht. Aan het kind moeten zyn verplichtingen worden voorgeschreven; de volwassene moet zichzelven tot wet zyn. Het kind leeft onder de wetde volwassene niet de wet moet in hem leven. Het kind leeft onder dwang; de volwassene moet handelen uit drang des gemoeds. Goed doen, omdat men goed is, en daarom niet anders kan en wil dan het goede, zie daar het bestaan des mans. Niet anderen naar de oogen zien, niet van anderen willen weten, wat wijzelven goeds hebben te doen in het leven, niet in zekere uitwendig ge geven voorschriften onzen levensregel afge bakend te willeu zieD, niet vrees voor straf, niet hoop op belooning, geen dezer dingen mag de kracht zijn, welke ons tot het doen onzer verplichtingen brengt. En toch zyn er velen, die, volwassen naar het lichaam, op het gebied des zedelijken levens slechts kinderen zijn. Let er eens bij de meeste menschen op, welke de macht is, die hun zedelijk handelen beheerscht, en o zoo talloos velen zult gij er vinden, die nirt in den drang van eeD edel gemoed, maar in iets Volkomen uitwendigs de kracht vinden, welke hen beweegt tot het doen van het goede. De een zoekt in een boek de voor schriften en levensregels, waarnaar by zich heeft te richten, de ander ziet zyn mede- menschen naar de oogen en leest in het fronsen der wenkbrauwen of in het welge vallig opslaan der oogen of het kwaad dan wel goed is hetgeen hij zich voornam of reeds begon te doen. Zoo ontelbaar velen zijo er, wier zedelijk leven geen vanzelfbeid is, maar een, dat, als bij kinderen, staat onder den tuchtmeester eener uitwendige wet. Ja, slechts zeer wei nigen zyn er, die de wet geschreven hebben op den bodem van hun hart, die het goede doen, omdat zy goed zyn, omdat de liefde, welke de band is der volmaaktheid, hen dringt. Zeer weinigeo, die zonder om te zien, zonder aanzien der persoons, zonder om na- of voordeel te denken, zelfstandig aan zich zelven, aan hun geweten vragen Wat goeds kan ik doen De levensbeschouwing van, bet kind is zeer oppervlakkig. Het glydt om zoo te zeg gen nog over de dingen heen, zonder om haar diepe beteekenis en belangrijke gevol gen zich te bekommeren. Voor het kind is het leven slechts een spel. Argeloos en on bezorgd speek het voort. De dagen eri de uren zijn voor het kind slechts even zoovele gelegenheden om te dartelen en te juichen. Het kent nog geen ander doel dan zich te vermaken. Doch als de kinderlijke leeftijd voorby is dan moet het leven andere eiscben doen gelden. Voor den volwassene mag het leven niet meor zijn een spel, een gelegenheid om zich uitfluitend te vermaken bet moet voor hem zyn een oefenschool, waarin hij met volkomen zelfbewustheid een ernstig doel heeft na te jagen en te bereiken. Dit betee- kent niet, dat wij elk genot moeten schuwen en haten. Eenzijdig en bekrompen is de op vatting van het leven, als ware elke ontspan ning en elk genoegen te veroordeelen als zonde. De mensch is zóo geschapen, dat hij be hoefte heeft, zich te verblyden en iu een opgeruimden lach of in een vroolijk lied de vreugde te openbareD, die zijn hart gevoelt. Gelukkig zij, die noch door overmaat van rampspoed, noch door onnatuurlijke z.-lfver- krachting geleerd hebbeD, kinderlijk blij te ziju. Maar wat den volwassene van het kind onderscheidt, is dit; waar bet laatste leeft om zich te vermaken en te spelen, gebruikt de eerste daarentegen de gelegenheid tot ont spanning, genoegen en blijdschap om te leeren leven, dat is steeds meer en beter mensch, steeds krachtiger te worden tot het volbren gen van 's levens verplichtingen. Ziedaar het levensdoel van den volwassene, die den ernst des levens begrijpt en verstaat. Hij beseft, dat het broze en korte leven hem gegeven is tot een taak, die bij niet onafge werkt, allerminst onbegonnen mag laten, een taak, die zich het best laat beschrijven als zeliveredeJiug. D larloe maakt hij alles dienst baar wat hy doet of ervaart. Zijn lijden maar ook zijo vreugde, zijn arbeid maar ook zyu rust, de dagen van inspanning maar ook de uren van ontspanning zijn voor bem even zoovele middelen om zijn karakter te vormen, zijn gevoel te verfijnen, zijn wil te verstalen. Toch zijn er onder de volwassenen, die den hoogen ernst en de waarde van het leven niet begrijpen en het beschouwen als een spel. Hoevelen zyu er niet, die het leven ver- dartelen in allerlei beuzeliugen eu nietig heden 1 Hoevelen, die voor de ontwikkeling van hun verstand, voor de vorming van hun karakter niet de minste geestdriil en ijver gevoelen en betoonen, en die eerst dan geestdrift en ijver aan den dag leggen als zij kunuen verkrijgen hetgeen voldoet aan hun zingenot. Hier ontmoet ge er, die leven om te pronken met fraaie kleederdracht, daarvoor voor zichzelven ol voor hun kiu- deren meer over hebben dan stand en krachten toelaten, en iu houding eu ma nieren toonen, dat zij zich veel voortrt flijker rekenen dan wie niet zoo uilgedoscbt zijn als zy. Daar vindt ge er, die slechts leven om te eten en te drinken, en dan eerst genieten, als de spijs of de drank hun ver- üemeite streelt. Ginds aanschouwt gy er, wier hoogst, wier eenig levensdoel is: het geld, en dan eerst wnarlyk tevreden zijn over zichzelven, als zy zich verblijden over groote winst, hoe dan ook verkregen. De voorbeelden zyn te over van hen, die slechts leven om zich met zingenot te vermaken. We zijn niet zoo onverstandig om de be trekkelijke waarde van kleeding, spys en drank, van welvaart, enz. te miskennen. Maar, waar dergelijke zaken het doel worden van het leven, wordt het hoofddoel van leven gemist. Weest rein op uw kleeding; dat is goed. Maar bovenal jaagt naar reinheid van hart en leven. Verschaft u gezoud voedsel voor het lichaam dat is goed, gy kunt er niet buiten. Maar verzuimt niet uw geest te CACAO moet in de fabriek in BUSSEN verpakt worden en in dien vorm de gebruikers be reiken; dan is er waarborg van zuiverheid en kwaliteit. De lage prijzen der bussen DAALDERS bewijzen, dat de kosten der ver pakking niet van beteekenis zijn. Busse- van 1 Kilogram (2 pond) ƒ1.50 4 (1 Poncb 0-80 (4 pond) 0.42; ,1 Hcctogr. (1 ons) 0.18 .4 (4 010 voeden met de kennis van hetgeen waar is, scbooD en goed. De kinderen juichen en klappen in de handen, als de moeder tot hen komt met versnapering of speelgoed. Dat is hun ideaal. In hoogere dingen kunnen zij nog geen belang stellen. Daar zijn ze nog zinderen voor. Maar wij, volwassenen, moeten, al mogen wy de betrekkelijke waarde van het een en het ander niet miskennen, toch een hoo- gor levensgenot kennen, de bewustheid na melijk, dat wij dagelij s toenemen in kennis, in verstand, in geert- eu wilskracht, in adel dom van ziel. Candidaat gesteld voor de tusschentijdsche verkiezing in I kolonel P. S. R. Wolterb.-ek ei. in lil den heer M. van lielonr'. D" heer D. P. Hamers heelt om Imogen 1 fiyd ontslag genomen als Vinezi er v n die vereeniging, welke functie hij vel jaren achtereen bekleedde. De auti-revolu'ionnaire kiesvereeniging be sloot gisteravond in district. 1 de candidatuur van den heer VV olterbeek te steunen en stelde tot candidaat in III den heer Van Heioma. De Chr. historische kiesvereeniging stelde tot candidaat in 111 den heer Van Heioma en zal iu I de candidatuur-Wolter beek steunen. Herinnerd zij, dat morgeu hier alleen ge neesmiddelen worden bereid in de apotheek van den heer W. A.van Bovenkamp, Ütrecht- schestraat 10. Aan het loket „Telefoon" van het Pust en telegraafkantoor is verkrijgbaar de Decem- ber-uitgave van den Rijks-telefoongids. Als het Rijk iets doet, dan gaat dit toch maar steeds „met bekwamen spoed", dat is in goed-Hollandsch geweldig langzaam. De gids zal wel in November naar de dr.ik- kerij zijn gegaanis dus zoetjesaan drie maanden oud. Maar men kan er nu eenmaal niet buiten. Als een particuliere onderneming zóo zijn geachte clientèle"bediende, zou ze spoedig 'haar matten kunnen oprollen. Dein Dordrecht gehouden jaarvergadering van de binnenschippers-vemeniging sSchuite- vaer" heeft de afdeëling Arasterdam warm verdedigd haar voorstel, betoogend de wen- achelijkheid van den aanleg van het kanaal door de Geldersche vallei. Het voorstel werd aangenomen. Wanneer zullen de beide Kamers der Sta tuten-generaal dit goede voorbeeld volgen 1 In de j>Wereldkroniek" en »Pe Week" zijn opgenomen een groote groep van genoodig- den, die de plechtige opening van het Rijks opvoedingsgesticht verleden Woensdag bij woon leD, en de portretten van den Directeur en den Onder-directeurin de „Hollandsche Illustratie" een goede afbeeldiug van bet hoofdgebouw. De heer G. Rooseboom, arrondissements- ingenieur van 's Rijks Waterstaat te Utrecht, is overgeplaatst uaar Amsterdam en wordt vervangen door den heer G. C. A. van Lith de Jeude, thans te 's-Hertogenbosch. DeR. K. kiesvereeniging heeft gisteravond Tot agent van politie 2e klasse is met in gang van 15 Februari benoemd J. Strijland, jit Loosdrecht. Aanstaanden Dinsdag zal A. Beijer onaf gebroken vijftig jaren in dienst zijn bij de familie Van der Pol, buiten de St. Andries- poort. Het le regiment veld-ai tillerie zal van 18 tot 29 Juli kampeeren in de legerplaats by Oldebroek. Luitenant-paardenarts W. M. P. Pulle, van hel le regiment huzaren, wordt 9 Februari ontheven van zijn cfetacheering bij het le •egiment veld-artillerie te Utiecht en keert dan hier terug. Luitenant-ingeuieur G. A. Meijer wordt 1 Maart overgeplaatsvan hiernaar Harderwijk. Voor het Bouwmeesters-ionds zal uit Amersfoort een veertig gulden kunneu bij gedragen. Aanstaanden Dinsdag komen de »Hagc- spelers" weer met een als voor hen geschre ven stuk >Men kan nooit weten", van Ber nard Shaw, den ierschen moralist, spotter en hekelaar, wiens tooneelstukke'n zij zoo buitengewoon goed weten op te voeren. Sophia Hermse en Hetty Beck, deze laatste in een geheel nieuw maar weer ver rassend mooi emplooi, Piue Beider, Verkade, Brouwer, Schwab als de familie-notaris. De Pers is weer éen en al lof. Het eerste elftal der H. V. C. gaat morgen naar Kampen om te voetballen tegeu de Hoofd-cursianen. Het Vijfde ontvangt nier de sterke V. V. O. uit Velp, de adspiraut-karapioenen der derde nfdeeliüg. Een hoogst spaunende wedstrijd dus. De korfbalclub A. V. O. G. krygt hier morgeu het tweede twaalftal van L). T. V. te gast. Wij ontvingen, schrijft het Bestuur van den N. VV. B. iu »De Kampioen", van de Directie der Maatschappij lot exploitatie van St.iats-spoorwegen het volgende bericht Om het den reizigers gemakkelijker tu maken, heeft de Staatsspoor thans bepaald, dat aan boekhandelaren, winkeliers in siga ren, e. d. rijwielkaarten ten verkoop worden gegeven. De personen, wier namen aan de stations worden medegedeeld, hebben het recht, aan de bagage-loketten rijwielkaarten te koopen tegen den prijs van 1 4.75 per 25 stuks. Daartoe levert de betrokken persoon tel kens in een Van vraag voor rijwielkaarten"' waarop het volgende moet ziju ingevuld naam en woonplaats van den aanvrager het aantal verlangde rijwielkaarten (hoe veelheden van 25 stuks of veelvouden daar van) eu de daarvoor verschuldigde prijs onderteekening van den aanvrager en dag- teekening. Bij elke aanvraag moet het verschuldigde bedrag worden gestort. Deze maatregel zal door de rij wiel loe risten ongetwijfeld met groote instemming worden vernomen. Zou de verkoop dezer kaarten ook niet

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1