Donderdag 16 Februari 1911. No 7933. 60e Jaargang. FIRMA A H VAN CLEEFF AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per .'5 maanden/"l. franco per post f 1.15. Advertentien 16 regels GO cent; elke regel meer 10 cent. Rij regel- abonnemont reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, ollicieële- en onteigenings- advertentien per regel 15 cent. Reclames 15 rebels f 1.25, elke regel meer f 0.25. Groote letters naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht eu kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij a'd verten tien van buiten de stad worden de incasseerkoiten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telefoon 19, KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER on WETHOUDERS van AMERSFOORT b ei gen t«r Kennis van bolanghebbei den, dut op 1 Mnirt n.s. nieuwe leerlingen op de JointPns en de Meisjei-scho 'i lc soo't kunnen worden toegelaten. Zij. die leeriingi-n ter sctinol wenscben lez-ndeu, worden uilgei ondigd, zich daartoe vóór 27 Fetirtiari a.s. aan te melden bij den Hoofde dier scholen en ilieu onderwijzers de door hem noudig geoordeelde opga- Tevens wordt herinne-d, dat vóór do. toelating moet worden overlegd een verklaring, ver neld-mde woonplaats van don ndspirant-lei rling. Deze verkla ringen zijn te verk'ijuen op do Gemeente-aecreiarie (iifdeeliog Bevolking). Amersfoort, 14 Februari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STEN FE RT KROESE. .Stcinuiiug Gemeenteraad. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS FOORT brengt ter openbare kennis, dat de stemming ter vervulling van twee plaatsen in den Gemeenteraad van Amersfoort in de kiesdistricten 1 en III zal plaats hebben op Dinsdag 21 Februari 1011van des voormiddogs acht tot dos namiddags vijf uur, in het Raadhuis eu het voormalig schoolgebouw Koestraat. Cnndidaten zijn Kiesdistrict 1 J. HOFLAND, J. van dek WAL Kz.. P. S. R. WOLTEKBEEK, on Kiesdistrict III B. J. van ESST. M. van HELOMA, en G. van WIJLAND. Verder wordt herinnerd aan art. 128 van het Witboek van Strafrecht, luidende: Hij. die opzei telijk zich voor een ander uitgevende, nan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschre ven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met ge vangenisstraf van len hoogste een jaar. Amersfoort, 15 Februari 1911. Da Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. KIESRECHT. Db BURGEME £STER der Gemeente AMERS FOORT brengt, met het oog op de aanstaande stemming ter verkiezing van leden van den Gemeenteraad in bet I en het III Kiesdistrict, aan belanghebbenden in herinnering het bepaalde bij de artikelen 57, 58 ou 154 der Ki-swet, luidende: Art. 57. Personen, bjj wie en bestuurders van bijzondere ondernemingen on instellingen, waarbij mannen, die don leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zij", zijn, voor- zoover niet bij alg-meenen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, verplicht te zorgen, dat ieder van dezen, die bevoegd is lot de keuze mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren ïusscben acht uren des voormiddigs en vijf uren des namiddags daa toe gelegenheid vie de. Art. 58. Personen en bestuurders, in het voorgaand artikel bedoeld, zijn, voorzoover arbeid wordt vei- richt in fabrieken ol werkplaatsen, verplicht te zorgen, dat in het arbeidslokaal, en zoo er meerdere arbeids- lokalen zijn. in bet grootste of wel in meer dan éen arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór en op den tot stemming bepaalden tijd op eene zicht bare wijze is opgehangen eene door ben of van hunnentwege onderteekende lijst, de uren in het voorgaand artikel bedo ld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of vooralbn g. zameuly It. Art. 154. Overtreding van de arit. 57 en 58dezer wet wordt g' straft met hechtenis van ten hoogste veer'ion dagen of geldboete van ton hoogste vijf en twintig gulden. Bovenbedoelde algemeeneu maatregel van bestuur, j welke is vastgesteld bij Koninklijk besluit vau 24 Mei 1901 (Staatsblad no. 109) luidt als volgt: Art. 1. Vrijstelling wordt verleend am do in i art. 57 d-r Kieswet bedoelde ptrsonen en bestuur- dera van bijzondere instellingen en ondernemingen I ten nauzien van bij beo in dienstbetrekking zijude personen, welke uithoofde v »n die dienstbetrekking op den d.g der st-mming tusscheu de in Vermeid artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoeven iu de Gemeente, I op welker Kiezerslijst zij voorkomen. Art. 2. Vrijstelling, als omschreven in het voor- gaand artikel, wordt voorts verleend aan geueeskitn- digen en apothe ers ten aanzien van bij ben in dienstbetrekking zijnde personen, als mede aan per sonen en b'stuur ders van bijzondere instellingen en ondomr mingsn ten aanzien van bij hen in dienst betrekking zijnd' ziekenverpl gers. Amersfoort, 15 Februari 1911. Do Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vau AMERSFOORT, Gelet op du artikelen 15 en IS van het Kics-rogle- ment voor «Ie Kamera van Arbeid Brengen ter algemeens kennis, dat op heden zijn vastgesteld de lijsten, aanwijzende de patroons en de werklieden, die tot het Kiezen vau leden van Kamers van Arbeid bevoegd zijn dat de vasigestelde lijsten voor een ieder ter inzage liggen ter Gemeente-secretarie op werkdagen van des voormiddags negen tot des namiddags drie uur en dat afscuriftou dor vastgestelde lijsteu tegen be taling dor kosten verkrijgbaar zijn dat binnen 14 (Ingeu na heden bjj Gedeputeerde Staten dozer Provincie bozwareu tegen do lyatcn kunnen worden ingebracht; dat die bezwaren moeten xjjti ontleend aan het feit, dat de uamon van den verzoeker of van een die Kamers daarop voorkomen, niet-voorkomen of niet behoorlijk voorkomen. Amersfoor', 15 Februari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. Dn Secretaris. J. G. STENFEKT KROESE. BURGEMEESTER «n WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op ar t. 6 on 7 der HINDERWET. Brengen tor kennis van bet publiek, dat een door het Bestuur der Roomsoh Katholieke coöperatieve verbruiks-vereoniging „Helpt elkander" ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het op richten v,in eene bak kei ij iu de p-rcof-len alhier gelegen aan de Muurhuizeu nos. 48—50, bij bet Kadaster bekend onder Sectie E nos. 3280/3287, op de Secretarie der Gemeente ter visie liet, en dat (>i> Donderdag den 2 Maart aans'aande, (La voormid dags te calf elf uren, gelegenheid teu Rnndhuize wordt gegeven om, ten overslaan van net Gemeente bestuur of van eeu of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengon. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, ziju volgens de bestaande jurisprudentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hindoi'wet voor het Gemeentebestuur of Oen of moer zijner leden zyn voi>uh-*nen, teueiudo hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 16 Februari 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vau AMERSFOORT, Gelet op artt. 6 eu 7 der HINDERWET, Brengen ter kennis van hel publiek, (lateendoor J. BElIS ingediend verzoek, met bijlagen, om ver gunning tot het oprichten vau eene bewaarplaats voor petroleum v.ior eene hoeveel beid van ten hoogste 2700 Liter, in het perceel luier gelegeu aan de St. Agathastraat no. 7, by het Kula-aor bekend ouder Sectio E no. 892(ged,), op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, ou dat op Donderdag den 2 Maart aanstaande, des voormiddags te half elf ureu gelegonheid ten Rnndhuize wordt gegeven om, ten overataau van het Gemeentebestuur of van een of meer zijuur leden, bezwaren tegen hel oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurisprudentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig bi tikei 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of é'U of meer zyner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren monduli ig toe te lichten. Amersfoort, 16 Februari 1911. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. Do Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De Nederlandscbe Padvinders-beweging ook een nationaal belang. Een (linke jeugd baart mauuendeugd, maakt handelbaar en handig. Onder dit motto van De Gonestet schrijft dr. IC. H. de Raaf, leeraar aan de Hoogere Burgerschool met 5-j.irigen cursus voor jongens te Rotterdam, in de „Nieuwe llotterd. Crt.": We leven iu een tijd, waarin voor zaken van beteekenis met goed gevolg propa ganda wordt gemaakt, met beter gevolg dan iu ons vaderland langen tijd het geval is geweest. Ook wjj willen propa ganda maken, nu eens niet voor een Beethoven- of een Wagner-tempel of een Vondel-schouwburg, hoe groote aestheti- sche belaugen daarmede ook gemoeid mogeu zijnook niet vóór of tegen de vesting Vlissingen, of voor eenig Kaïner- kaudidaat, beter dan eenig andermaar voor de gezondheid, de zelfstandigheid, de karaktervorming vau t'e Nederlaudsche jeugd. Er zijn in ons land zwaarhoofden, die den Hollandschen jongen zóo diep gezon ken achten in den put van laksheid, lauwheid, gemakzucht en zelfzucht, en hoe al die kwalen meer heeteu mogeu, dat ze geen hand willen uitsteken om hen uit den modder op te trekken. Ze blijven vermanen en berispen, steeds maar weer vermanen eu benspen, en de toestaud blijft zooals hij was: onbevredi- gund. Maar er zijn óolc uog optimisten die, iu weerwil vau do meermalen gesigna leerde „tristesse humaine" van dezeu modernen tijd, het vertrouwen in do toe komst van ouze jeugd nog niet hebben verloren eu oordeeleti, dat de Nederlaud sche jongen het waard is, dat men zich nog wat meer eu op andere wijze met zijn opvoeding bemoeit dan tot nog toe geschiedde, om hem heter en Hiuker en gelukkiger te maken dau hij is. „Nog beter en flinker en gelukkiger dau hij is1}" vraagt iemand, die het erg getroffen heeft met ziju kinderen. Maal laat die gelukkige vader of moeder dan eens om zich heen zien en bedenken, dat hier sprake is niet van een enkel geval, maar van een algemeeneu toestand. Hebben onze jongens voldoende gele- geubeid om zicli na hun arbeid, hetzij studie of handwerk, te outspanneu in de vrije natuur Zich te vermaken met spelen, waarbij hun fantasie eu onder nemingsgeest voldoende voedsel vinden I Iu éen woordis er gelegenheid genoeg voor gezoude jongenspret Zijn onze jon gens wakker en flink en bescheiden, zóo als ge dat wenschen zoudtZijn zesnel eu beslist in hun handelen? Zijn ze zoo beleefd eu betrouwbaar eu ridderlijk als de helden, die ze iu hun boeken bewon deren Beseffen ze de waarde van ge zondheid en goede moraal Weten ze zich in hun behoefte aan ontspanning te houden binnen de perken van het welvoeglijke eu voegzame? Weten ze waar ze staan moeten in tegenwoordig heid vau ouderen? Kortom, weten ze wat karakter en tucht is, eu beseffen ze de waarde daarvan Al kvvatneu er op deze vrageu duizend bevestigende antwoorden, dan waren we nog niet tevreden, daar wij er in onze ziel van overtuigd zijn, dat de algetueene toestaud gerustheid geenszins wettigt. Meu vergete niet, dat wjj niet het oog hebben op enkele exemplaren uit de jon genswereld, maar op de groote massa. Vreemden, die ons land bezoeken, staan wel eens te kijken over de groote vrij heid, die de jeugd hier te lande wordt toegestaan, of welke zij zich veroorlooft. Iu de 17de eeuw was het al precies zoo. „Sommige schrijvers (buitenlanders) ver- bazeu zich over de vrijheid, die de kin deren op straat zoowel als iu huis ge nieten, een oefenschool in de sterk uit komende onafhankelijkheid van oordeel en optreden, die zich reeds in de jeugd doet kennen, ook tegenover vader en moeder".* Blok, Geschiedenis vau het Nedorlantlsche volk, V, 135. Nu is onafhankelijkheid van oordeel en optreden een schoone zaak bjj man nen van kennis en ervaringmaar bjj onrijpe jongens, die nog zooveel moeten leeren. is ze in de meeste gevallen weer zinwekkend. De heer Frits van Raalte heeft het nog onlangs aangetoond, waar hij op deze zelfde plaats handelde over een bijzondere uiting van dat onafhan kelijke de baldadigheid. Het is de oude klacht over een schijnbaar onuitroeibaar kwaad. Schjjnbaar! Want we hebben vertrouweu in het werk van de „Neder landscbe Padvinders-vereeniging". „Wat is dat toch voor een vereeni- ging?" schreef mij een geacht ingezetene „mijn jougeus praten vau niets meer dar van padvindeu. Ik heb gehoord van nachtelijke tochten, en mijn jongste is eerst elf jaarDe uit deze en derge lijke vragen g"'.leken onbekendheid met aard en doel der Padvinders-beweging bewoog mij, er bier iets van mede te deeleu, aan de hand van de zoo frisch en geestdriftig geschreven brochure, die mij door dr. Lingbeek, den grondlegger der Nederlandscbe organisatie, een paar weken geleden werd toegezonden. Laat ik beginnen met teccnatateeren, dat de Padvinders-beweging geeu stroo- vuurtje is. maar gestadig groeit; dat er iu verschillende plaatsen van ons land reeds jongens-patrouilles bestaan en comité's zijn opgericht, welke een oog in 't zeil houden. Dat in Engeland onder bescherming der Regeering reeds 400 000 jongens zich onder de scout-vlag hebben geschaard eu hier komt het op aau dat predikanten en ouderwijzers en ook politie-autoriteiteu de gunstige uit werking hebbeu bevestigd. Moral education, niet op congressen, maar in de practijk Een enkel staaltje van meer nabjj een Haagsch jouginensch was door zjjn balooriyheid een voortdurende levende ergernis voor zjjn ouders en leeraars. Nu is de niet te beteugelen wilde, de leider van een patrouille Padvinders en hjj is veranderd als een blad aan een boom ordelijk en stipt vervult hij zijn plichteu. De vader schrijft brieven vol duukbaar- heid aau dr. Lingbeek. Verrassende uitslag, en toch geen onge looflijk wonderImmers, de energie van den jongen meusch iu de goede baau te leiden, ziedaar het doel der opvoeding. Wat huisgezin noch school vermochten, deed de Padvinders-vereeniging. Na het ontstaan der beweging te heb ben geschetst, vervolgt schr. De Padvinder is eeu jongen, die zich ouder alle omstandigheden weet te redden, die geleerd heett strenge plichtsbetrach- I ting, opofferende, steeds tot hulp bereide I naastenliefde, die de banden uit de j mouwen kan steken, praetisck is eu prac- tisch doet, die gehoorzaamt zonder te vrageu, en die tucht en ordezin heeft geleerd en door ul deze eigeuschappen j later zijn pad in de maatschappij des t« i gemakkelijker zal viudeo. Zoo stichtte I Badeu Powell de Boy-Scout-organisatie, die dat i3 wel opmerkelyk, waar de stichter eeu generaal is volstrekt geeu militair karakter draagt en niet dragen 1 mag, daar militaire africhterij volgens Baden Powell het invidueelc niet ontwik kelt. liet eenige wapen is dan ook een i lange stok en uiet het model-geweer 1895, 1 waarmee o.a. het Tilburgscbe verkenuers- I korps bewapend is.

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1