3sssosasa«a« Stadsnieuws. Tot de Padvinders-vereeniginR kunnen alle jongens vau 12 tot IS jaar toetreden, de zoons van den werkman even goed als de nette" jongelui uit de „betere" standen. Alle jongensdie flinke, brave kerels willen svorden. Op den goeden wil der jongens wordt geletniet op stand, godsdienst of politieke richting der ou ders. Wat zullen ze doen? Ze zullen op vrije middagen (de school kan gerust zijn onder leiders naar buiten trekken, in de levende natuur leeren waarnemen en weten te kampeeren als het tnoet. P <or de practische opvoeding in het veld w >rden de jongens vertrouwd met alles \\.»t ze noodig kunnen hebben om voor uit te komen, pionieren, bruggen bou wen, hoornen hakken, vuren maken, ko ken, bakken, den weg vinden door mid del van kaarten, zon, maan en sterreu, hoogten en afstanden schatten, seinen met armen, vlaggen, lichten en vuren en met Morse-teekens, eerste hulp bij ougelukken, ambulance-werk en zieken verpleging. Voorts krijgen ze practische kennis van de natuur. Miet met het ge weer, maar met de camera besluipen ze het wild. Diereu dooden zonder noodzaak, of ze martelen of zien martelen, kan een goed Padvinder niet. Hij dat alles wordt zeer ge let op een hygiënisch leven, op lichaams beweging en huidcultuur, het vermijden van schadelijke dingen, als rooken, drin ken en audere verkeerde gewoonten, op het oefei 1 van wilskracht en volhar dingsvermogen. Kier is het niet mee uit. Het doel is, niet alleen handige, zelfstandige en ge zonde jongens te kweeken, maar ook op te wekken tot goede daden. Waar bijv. de menschlievend het eischt, biedt de Padvinder de behulpzame hand, zonder belooning of hoop daarop. Hij hindert, niet, maar helpt Hij weet ten minste dat dit zijn plicht is eu men niet anders vau hem verwacht. Schr. eindigt met de mededeeling, dat ook te Rotterdam een zeventig jougens gereed staan en slechts wachten op de samenstelling vau het locaal-comité, welke binnenkort haar beslag zal krijgen, daar verscheidene mannen, wier namen in die stad een goeden klank hebben huu hulp hebben toegezegd. Ons volk is sinds jaren uit den dom mel ontwaakt. Zoovele verblijdende tee kenen getuigen het. Moge de Padvinders-beweging er een nieuw en krachtig bewijs van zijn Drooglegging der Zuiderzee In de Eerste Kamer heeft dr. C. L ly, oud- minister van Waterstaat de drooglegging van de Zuiderzee weder op het tapijt gebracht. Hy verklaarde geen tegenstander te zijn van de drooglegging der Wiaringerm ■er, maar geeft nog steeds da voorkeur aan het groote plan tot afsluiting en droogmaking der Zuiderzee. De kostbaarheid van dit werk wordt zijns inziens ove-cnat. De Minister be rekent de kosten op 189 rnillioen en rente op rente op 314 millioen. Maar is die berekening nu wel juist? Behoeven inderdaad finan cieels overwegingen ons van dit werk terug te houden De drooglegging der Zuiderzee geeft ons niet slechts indirecte, maar ook directe voor- deeleu, gelegen in de opbrengst dier gronden. De mogelijkheid daartoe is ontstaan door, na afloop der vroeger ui-gevoerde groote wer ken, weer een nieuw groot werk aan te van gen. Daarbij is een groot nationaal belang betrokken, want dit werk heeft blijvende werk verschaffing ten gevolgedaardoor wordt een nieuwe Provincie gevormd van 200 ÜUO bunder met een bruto opbrengst van 1"4U000 0')0 per jaar, waar 200 000 zielen of 40 00 gezinnen een bestaao zulleu kunnen vinden. Men moet beginnen met den afsluitdijk. De indirecte voordeelen daarvan voor Fries land en Nooid-Hoilaod zullen groot zijn. Mocht de U' g' ering b-zwaar hebben, daartoe reeds dadelijk over te gaan, eu niet de Wieringermeer willen beginnen, dan zou spr. daartegen geen overwegend b1-zwaar hebben, indien dit werk slechts werd opgevat als een begin en in verband met de latere afsluiting. Om andere gegevens te verkrijgen om'de kosten behoeft men echter uiet de Wieringermeer in te dijken, doch kan men voisuau met de afsluiting van het \rastel- diep, tusschen Nood-Holland en Wieriiigen. Deze zaak is reeds zóu lang in bespreking, dat het meer dan tijd wordt, dal er uit voering aan woidt gegeven. Spr. heeft bezwaar er tegen, dat de droog making geschiedt voor gezamenlijke rekening van Noord-HolUi d on het Rijk, omdat duaruii zou Volgen, dat de gronden aan den meest biedende zullen worden verkocht. Spr. meent, dat de Minister een eenigszins overdreven angst heeft voor ijn ambtgenoot van Land bouw, van wienz bij vreest, dat deze den grond uitsluitend voor proefvelden val be- seirmen iu plaats van hem aan particulieren uit te geven. D« Minister van Waterstaat zegt bewonde ring te koesteren voor het plan van den lalentvollen adviseur derZuiderzee-commissie, den heer Lely, Eenmaal zal het tot uitvoering komen en dan zal de naam van den ingenieur Lely daaraan verbondeo blijven. De Regeeriug beschouwt dat pl in evenmin alsoiiuitvoerbaur. Hel kleine plan is op te vatten als begin van uitvoering van het groote. Moiieveu van fluancieelen aard hebben de Regeeriug weer houden van uitvoering van dat groote plan. Dit zou 200 millioen kosten of rente op rente ongeveer 300 nnllioen. Het zou niet aangaan, daarvoor uitsluitend te leeuen en de rente te laten dragen door volgende ge slachten. Bovendien zouden audere groote werken daardoor in het gedrang komen. De Regeering heeft niet den moed, over legaan tot dit groote plau. Bij den tegenwoordigen toestand der financiën zou dit een daad van overmoed zijn. De instelling van het Technisch bureau is geen vertraging in de uitvoering; maar al leen op dit punt is de Regeeriug vau in ning veranderd, dat medewerking in de uit voering ook uit financieel oogpunt door de Provincie dient te geschieden. Dat is uit fi nancieel oogpunt het voordeeligste; anders beslaat het gevaar, dat de Minister van Landbouw op de grouden beslag legt en dat iDilhoenen wonleu gegeven om een eigen- g-fden boerenstand te kweeken. De gronden dienen daarom gemeenschap pelijk oezit te worden dan worden zij ver koopbaar. Het Technisch bureau zal spoedig in wer king kunnen treden. In de kosten daarvan zal Noord-Ilollaud voor 15000 bijdragen. Het Technisch bureau zal twee jaar werk zaam zijn. Vóór dien kan het wetsontwerp der Regeeriug tot stand komen. Het ontwerp tot wijziging der Militiewet zal volgens- de »N. Rolt. Cri." nog deze maand bij de Tweede Kamer inkomen. De „Tyd" weet mee te deelen, dat de Raden wet eu de Ziektewet ongunstig zijn ontvangen door alle afdeeiingeu van de Tweede Kamer. Bij Kon. besluit vau Februari is bepaald, dal de Trekhonden wet in werking zal treden op 1 September. Volgens de «Staatscourant" worden dit jaar voor berhalmgs-oeleuiiigen opgeroepen van de lichting 1904: het korps pontonniers gedurende 11 dagen; de regimenten vesting artillerie 13het korps pautserfort-artillerie 13 en het regiment genietroepen, met uit zondering van de miliciens-telegrafisten, 11 dagen lichting 1995: hst korps torpedisten 11 dugeu lichting 1906de regimenten veld-artillerie, met uitzondering vau de treinaf 'eelingen, 26van de tremafdeelingen zij die daaroij van de regimenten huzaren zijn overgeplaatst 20; het korps pontonuiers 20; het regiment vestmg-artillene 19; het korps pantserfort- artillerie 19; bet regiment genietroepen, met uitzondering van de miliciens-telegrafisten. 26 dagen lichting 1907 de regimenten infanterie 26 de compoguieëu wielrijders 26; de compa gnieën hospitaalsoldaten 26; en het korps torpedisten 19 dagen lichtiug 1908: de regimenten infanterie 26; de compagnieën wielrijders 26; de com- pagnieëü hospitaalsoldaten 26de regimen ten uuzareu20, de regimenten veld-artillerio, niet uitzondering van de tremafdeelingen, 26; het korps rijdende artillerie 26de regimen ten vesting-artillerie 26; het korps pautser fort-artillerie 26 en het regiment genietroepen, met uitzondering van de miliciens-telegrafis ten, 26 dagen lichting 1909het korps torpedisten 19 dagen. lichting 1910: de regimenten infanterie, de conipagnieëD wielrijders, de compagnieën hospitaalsoldaten, eu de mitrailleur- afdeeliug, elk gedurende 2(1 dagen. Het lag in de bedueliug, bet hangend licht in de Kampstraat reeds aanstaanden .'atei dag avond voor de eerste maal te doen branden. Nu het weer zoo tegen is, zal dit wel enkele dageu later m -eien geschieden. De heer J. W. van Achterbergt), aan den Westsingel, heeft de kleine huisjes naast zijn woning doen ombouwen tot een keurig magazijn, dat ook inwendig mag worden gezien en een schat van mooie meubeltjes en behangers- en stnfla -rders-artikelen bevat. Mejuffrouw G. Hempeuius is met ingang van 1 Maart benoemd tot onderwijzeres aan school B te Harderwijk. Ritmeester G. J. A.A. baron Van Heemstra wordt 1 Mei overgeplaalst vau Zulfen naar het 2de deput huzaren te Haarlem. I Het stnfrmiziekkoips l'ij het infanterie blijf', althans voorloop;?. Bevel is gegeven de stal muziekkorpsen ja» hst 2e, 3e, 9e, 10a enlleregime»'!infant" vóór 1 Mei te wijzigen in fanfare-korps Van do iictiling 1911 der Nationale militie zullen uit de Provincie Utrecht slechts h/goo lutclingen worden bestemd voor den zeemens Julia Gulp, die heden over aoht dagen hiei het vroeger uitgestelde concert zal geven, ontving namens H. M. de Koningin een uu- uoudiging, deze week ten Hove te zingen. De maandvergadering der vereeniging „Han del en Nijverheid", Dinsdagavond onder voor zitting van den heer S. J. van Duinen gehouden, was ditmaal zeer slecht bezocht. W aren er bij de vorige, toen het vraagstuk der electriscne energie ter sprake kwam, 32 ledeu tegenwoor dig, thans waren slechts 7. De notulen van 13 Januari werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Aan de orde was de benoeming van twee leden iu het comité voor wettelijk vervroegde winkelsluiting. De Voorzitter stelt voor, dit aan te houden. Immers in de vorige vergadering is het Bestuur uugenoodigd, leden aan le wijzen, die de gecombineerde vergadering, belegd door de Ghr. vt.-eeniging van kantoor- en nandelsbe- dienden, zouden bijwonen. De heeren Ooüerveen eu L. Houbaer, die „H. N." op die vergade ring vertegenwoordigden, hebben beiden bericht, dat zij verhinderd zijn, thans ter vergadering te komen, liet schijnt ook, dut inen niet tevreden was over de wijze, waarop deze materie vroeger door „H. N." is beuandelu en het is dus wel gewenscht, dat een van de algevaardigden nadere mededeelingen doet. De heer Don ma kan zich uiet vereenigen met uitstel. Er wordt niet zoo dikwijls vergaderd door H. N. Thaus is de agenda met overladen met punten en zou nien thans het eenigo punt gaan uitstellen Spr. vreest, dat er op die wijze niemand meer ter vergade ring zal komen. De Voorzitter: Wie kan te voren weten, dat beide heeren om zeer geldige redenen afwezig zijn Ben ik wel ingelicht dan ziju de heeren •uk niet geneigd, definitief zitting te nemen in het comité; doen ik weet dit niet zeker. Laat ons daarom de beslissing verdagen en geen halven maatregel nemen. Het punt wordt aangehouden. Aan de orde zijn de Ingekomen stukken: ean circulaire van du uitgeefster van een Algemeen alfabetisch register van faillissementen, dat volgens den prospectus iedere week een zeer goede controle zal geven op informaties aangenomen voor kennisgeving, met bepaling, dat de prospectus voor belanghebbenden ter lezing ligt m hel Bureau der vereeniging, Soesterweg 24; eeu circulaire van de N. V. „De Nederlantlscho spaarkas" voor kennisgeving van de Haarleinsche Handels-vereeuiging een waarschuwing legen een fiesscnentrekkers-lirma voor kennisgeving; van de zelfde, eeu bericht, dat de eerstvolgende zwarte lijst iets later zal worden uitgegeven voor kennisgeving. De 27sie, over October en November, is den leden toegezonden van het Dagelijksch Bestuur der Gemeente Amersfoort eeu verzoek om bij te wonen de vergadering van Burgemeester en Wethouders op 9 Februari. De Voorzitter zegt, dat het Bestuur vol deed aan die uitnoodiging, een gevolg van de overwegingen om ook hier elcctrischo energie beschikbaar te stellen. De Raad besloot een crediet van flOO toe le staan voor het houden eener tweede lezing, thans met demonstraties en lichtbeelden, en B. en W. verzochten het Bestuur van „H. N." deze lezing in te richten. Het Bestuur heeft inmiddels stappen daar voor gedaan en is in onderhandeling met een deskundige, die een dezer dagen hier komt om den plaatselijken toestand op te nemen. Vrij spoedig komen dus nadere mededeelingen over den dag waarop en de plaats waar die lezing wordt gehouden. Ten slotte was ingekomen van de Delftsche Handels-vereeniging het gedenknoek by haar 25-jarig bestaan. Het circuleert ter vergade ring en wordt gedeponeerd aan het Bureau der vereeniging. Aan de orde waren de Mededeelingen. De Voorzitter: Tk wil beginnen meteen heuglijk feit. In de vorige vergadering moest ik droeve kianken laten hooren over de zeer ernstige ziekte van een der Bestuursleden, den heer Nieuwendijk. Thans heeft die ziekte een onverwacht guustige wending genomen en ik stel voor, hem namens de vereeniging geluk te wenschon met zijn herstel. (Applaus). Den 22 Februari zou „H. N." een herdenkings dag kunnen vieren. De vereeniging bestaat dan tien jaar. Haar eerste lustrum werd gevierd, doch veel langer dan het Bestuur lief was, heeft de ver eeniging met het deficit van die herdenking in de maag gezeten. Dit jaar hopen we er geheel uit te komen. Het 10-jarig bestaan zou bet Bestuur niet wenschen te herdenkeD, doch wel het 12'/j-jarig jubilee en dit. zoo mogelijk, opeen wijze waarbij de middenstund meer naar voren treedt dan bij een feestviering in eigen kring uit den aard der zaak het geval is. De eerste lezing over electrische energie is inmiddels gehoudenzij werd bijgewoond door verschillende autoriteiten en üeeft ook uit anderen hooide zeer voldaaneen voor de ver eeniging wel zeer gelukkig verschijnsel. Ten slotte wil ik een soort waarschuwing geven. Bij my kwam eeu paar weken geleden een als heer gekleed persoon, men dacht een officier in politiek, die een reistasch wilde koopen. Hem „„billen-le getoond, doch sommige werden ev «r«cljjj ba<| „iet het plan, boven waren hem te lui J Hj. m()pgt plotseling zeker bedrag tf 'h, dus de tasch heel spoedig de stad uit en ve knraer, aan de Langs te doen bezorgen J Februari betrekken H'J bekend inge.elene. en zeide famine te J a(,res werd bezorgd, Toen de t.ucn cj!lt het in orde was. zcide de heer'd'kelijk gehuurd en zelfs werd De ksmer wjfl Ju b(jtnI eI1 dadelijk te'betrekken, helgeon echter met kon ontdatoj e«sl ,'°01e)u,rlTS"e.r'ecbap bjj een ander A „ït 'ei Encyclopedie en bij een derden stadgenootwnMiM p |(jj knJge„tte[. V™ ''t™, niet heeft betrokken, wy hy d«. k,®er kl ht bij de politie, die Toen volgde een klatw>arait "iTTfnm™ Kotterdam woont en zijn waren lie U1f nil onderzoek is nog niet beëindigd. ie 8.20 aanving om 9 uur gesloten. Kinderen groeien flink op, wanneer ge 'nun regelmatig Quaker Oats geeft, zomer en winter. 's Avonds gegeten, veroorzaakt het een rustigen, gezonden slaap. Het versterkt zoowel lichaam als her senen. Bovendien lusten de kinderen het gaarne, omdat het zoo sma kelijk is. Onder voorzitting van den heer C. A. J. J. van der Linden werd hier Dinsdagavond een druk bezochte vergadering gehouden van de onder-afdeeling Amersfoort dar V. P. N. De notulen van 14 December werden onver anderd vastgesteld. De aanhangige voorstellen tot wijziging van Statuten en Huishoudelijk reglement der (a)ge- meene) vereeniging, zoomedeeenige voorstellen, welke door het Bestuur der onder-afdeeling Amersfoort werdeii noodig geacht voor de Al gemeens vergadering, werden goedgekeurd met algemeene stemmen. Als afgevaardigde naar de Algemeene verga dering, 18 Februari te Utrecht te houden, werd aangewezen de heer J. M. Sporry. Tot Bestuurslid werd in de vacature-De Rov van Zuj'dewijn gekozen de heer P. Nierop. De heer W. van Goinga zal voorloopig het Secretariaat blijven waarnemen. Meegedeeld werd, dat, tot vurbetering van de konijnenfokkeiij zijn aangekocht eemge Blauwe Weeners en dat zal worden getracht verkrijg baar te stellen opfokvoer voor kuikens, bereid volgens recept van den pluin veeteelt-consulent. Ook werden mededeelingen gedaan omtrent de aanmoediging8-|ireiuiën door de onder-afdee- Jing uit te loven voor hen, die vóór 1 Juli het grootst aantal leden opgeeftleden, die belang stellen in en belang hebben bij de nuthoender- fokkerij ot de tamme konijnenteelt. Wie bijvoor beeld 5 leden aanbreng;, krijgt een toegangs kaart voor den eersten dag der groote Provin ciale landbouw-tentoonsielling. Ook zullen weder broedeieren verkrijgbaar zijn voor de leden, met reductie uit de kas der on der-afdeelingdeze eieren aan te vragen bij den Secretaris, Utrecblscheweg 107. Aan bet verzoek van een lid om een broed machine aan te schaffen, kan om verschil lende redenen niet worden voldaan inmiddels zal liet Bestuur trachten, op andere wijze te gemoet te komen aan het verzoek. Op verzoek van den Voorzitter bracht luite nant Wolters ter sprake de noodzakelijkheid van vroegbroed. Nauwkeurig heeft hij nagegaan den leg van 16 overjarige hennen en van 16 jonge hennen, beide Orpingtons, en in de slechte maanden, die dus waariu de eieren het moeste geld waard zijn, raapte hij in Oct. van 'ie overjarige 16, van de jonge 40 Nov32, 72 fee- 32. 363 Jan. 40, SJ 402 Tegen een middelprijs van 7.4 cent brachten dus op de overjarige hennen bijna f8 eu de jonge hennen ruim f62. Spr. ruimt dan ook na een zóo sprekend bewijs van de deugdelijkheid der theorie al zijn overjarige hennen op, die aan de Mijn te Amsterdam nog een daalder per stuk opbrengen en hij raadt den leden aan vroeg te broeden en vooral veel te broeden, omdat van 13 eieren gemiddeld drie hennen komenwie dus 12 hennen wil hebben, moet 40 eieren doen broeden. Zooals bekend, zal op de groote Provinciale landbouwtentoonstelling, iu Juli op „Birkhoven" te Houden, do pluimveeteelt, ais telkens meer belangrijk nevenbedrijf van den landbouwer, goed vertegenwoordigd zyn. De V. P. N.-afdee- Jing heelt de regeliug van dit onderd.-el, doch de organisatie van de geheele tentoonstelling

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2