Dinsdag 21 Februari 1911. No. 7935. 60e Jaargang. BLOQKERs DAALDERS CACAO; FIRMA A. H VAN CLEEFF AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post f 1.15J Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, otïicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25. Groote lettere naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT S Bij de stads-editie behoort een BIJVOEGSEL. vermeldend den uitslag der heden gehouden verkiezing voor den Gemeenteraad. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het herbalingsonderwija voor meisjes (Hoofd de heer P. van den Hooff Azn.) zal gegeven worden in'het gebouvr der openbare ecbool aan de Hel eatrant van begin Maart tot einde October, vjjf namiddagen per week van 5 tot 7 uur. Inschrijving van leerlingen gesobiedt dagelijks van 10 tot 28 Februari 's namiddags van 4 tot 5 en van 7 tot 9 uur in het gebouw der voornoemde school. Het onderwijs is beBtemd voor hen, die het ge woon Lager onderwijs genoten hebbea en omvat de vakken 1. Nederlandscbe Taal, 2. Rekenen, 8. Nuttige handwerken, 4. Kennis der natuur, 5. Koken, 6. Huishoudelijk boekhouden en 7. Zang. Voor heD, die niet meer dan 96 uren in het jaar berbalingsonderw\js wenscben, omvat het de vakkon sub 1 tot 4 genoemd. Het schoolgeld bedraagt 90 cent per maand. Amersfoort, 8 Februari 1911. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJTIER8. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De BURGEMEESTER der Gemeente AMERS- FOORT Gelet op de missive van den Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht, dd. 9 April 1910, 4e afdeeling, no. 1509/1048, waarbij verzocht wordt maatregelen te nemen teneinde zooveel mogelijk bet ontstaan van boscbbrand tegen te gaan, 8poort de inwoners dezer Gemeente aan, de grootst mo eljjke waakzaamheid en voorzichtigheid te be trachten teneinde boscbbrand te voorkomen en tevens bjj bet ontstaan van boscbbrand, indien zulks noodig is, de behulpzame hand te verleeneu teneinde een spoedige blussching te bevorderen. Amersfoort, 20 Februari 1911. De Burgemeester van Amersfoort, WUIJTIERS. Het witte gevaar. Wie wat langer in Duitschland heeft vertoefd dan den tijd dien een sneltrein éer hem doorjaagde of een aan een korte rust gebonden reisje hem er kon doen bljjven, heeft een gansch anderen kjjk op het „massregeln", dat menige Hollan der zoo vreemd in de ooren klinkt, vooral hem voor wien het begrip vrijheid nage noeg het zelfde beteeken t als ongebon denheid. Hij heeft met eigen oogen gezien, met eigen ooren gehoord, dat de vele voor schriften, zelfs in het schijnbaar kleine, wel degeljjk hun goeden kant hebben. Zóo het verbod om beneden zekeren leeftjjd te rooken. Met den vroeger geheiden regel, dat je pas begon te rookeu als je zelf het geld er voor verdiende, schijnt hier te lande vrijwel algemeen gebroken te zijn alles dampt er op los, het hardst natuur lijk de kinderen voor wie rooken zoo heel slecht is. Prof. Pel heeft daarover nu pas weer zoo heel ernstig geschreven. Of de dokters al waarschuwen, 't is al aan doovemans-deur' gezegd. En wel 't ergste zjjn de cigaretten. Weten de ouders wel hoe die dingen worden gemaakt Natuurlijk niet de goede en de heel oede, van eenige centen tot eenige stui vers per stuk doch die rookt een schooljongen niet maar die van tien en meer om een dubbeltje. Vraag 't maar eens aan een vakman. De allerslechtste tabak wordt zoo fijn mogelijk gekorven, een escensje over 't lekkers heen, en de geur is er. Nog erger de .buitenlanders", die èn om hun goedkoopte èn om hun lekkere lucht bjj de schooljeugd zoo erg in trek zjjn. Wie ooit een „ramasseur de mégots" heeft bezig gezien, hem zijn vies bedrijf heeft zien uitoefenen, gezien heeft hoe hjj de vieste eindjes sigaar en stompjes cigaret met zjjn puutstok weet op te pikken en in een onoogljjken zak stopt; wie nagaat in welk een omgeving die stompjes worden uitgeplozen en gesor teerd, bedankt er feestelijk voor, ooit weer een cigaret in den mond te nemen. Of iemand met hier niet te Doemen ziekten behept het eindje wegwierp, i3 den eindjes-raper om 't evenof hjj 't oppikt uit een goot, laat hem ook gan- scheljjk onbewogen. En getransformeerd in een sigaar met een herametje, zooals het diakenhuis mannetje in „Op hoop van zegen" de hem aangeboden cigaret noemt, gaan die draagsters van allerlei ziektekiemen over de grenzen en wordt een jongen er mee opgeknapt. Vraag maar eens aan den dokter," ouders, hoe dikwjjls hjj keelaandoeningen en veel erger nog heeft geconstateerd bjj cigaretten-verslinders en zoo heel moeilijk den oorsprong kon vinden. Nog afgescheiden van de koper-vergif tigingen, veroorzaakt door het gouden mondstuk. Als er dan tóch met alle geweld moet gerookt door schooljongens, en vooral door knapen die nog pas op 't ambacht zjjc, dat ze dan toch een pjjp of een sigaar rooken. Een goede cigaret is hun veel te duur en een goedkoope is veel gevaarljjker dan ze er zoo op 't oog uit ziet, juist in haar schuldeloos kleed en met haar schitterend gouden kopje. Zoo laug er geen Rijks-wet is op de keuring van genotmiddelen moeten we ons zeiven helpen en onze kinderen be schermen tegen zóo gevaarljjke dingen als de goedkoope cigaretten inderdaad zjjn. Werkelijk, onderschat het Witte ge vaar niet, gij die het wel meent met kinderen. Oneerlijke concurrentie. Toen wij aldus de „TJtr. Crt." onlangs een overzicht gaven van het door Minister E. R. H. Regout ingediend wets ontwerp tot wjjzi^ing van artikel 1401 B. W. (onrechtmatige daad) spraken wij de hoop uit, dat de Middenstanders zich voor dit ontwerp wel dankbaar, doch niet voldaan zouden betoonen, daar ten slotte de oneerljjke concurrentie toch maar alleen radicaal zal kunnen worden be streden door strafrechterlijke maatregelen. En ziet, de Utrechtsche Leo-vereeni- ging, welke in de jaren lang gevoerde actie betreffende de oneerlijke concur rentie zich een plaats heeft veroverd in de allereerste gelederen, heeft ook nu getoond, die pioniersplaats te willen bljj ven innemen. Getuige daarvan is de in een bijeen komst dier vereeniging aangenomen motie, welke als volgt luidt: De Leo-vereeuiging, R. K. vereeniging van den handelbedrjjvenden en den in- in plaats VRAAG, n losse cacao of poederchocolade, gij betaalt minder en krijgt betere kwaliteit, vierkante bussen van '/s ons 1® cts- 1 ons 18 V, pond 42 Ys 1 pond 80 2 pond 150 dustrieelen middenstand te Utrecht, aan gesloten bij den Ned. Middenstands-bond, met leedwezen .kennis genomen heb bende van het antwoord, gegeven door Z.Exc. den Minister van Justitie in de zitting van de Tweede Kamer der Staten Generaal omtrent het vraagstuk van de strafrechterlijke bestrijding der oneerlijke concurrentie, overwegend, dat de georganiseerde Mid denstand zich reeds herhaaldelijk heeft uitgesproken, een Wet op de oneerljjke concurrentie dringend noodig te achten, getuigen de gehouden besprekingen op de gehouden congressen te Amsterdam 1902, Utrecht 1904, Njjmegen 1907 en Arnhem 1910, overwegende, dat, in tegenstelling met de raeeniug des Ministers, het jl. gehou den congres te Arnhem 1910 zich juist heeft uitgesproken vóór het opnemen van éen algemeen gesteld artikel, waarin de oneerlijke concurrentie wordt straf baar gesteld, niet daarnaast noemend die gevallen, welke niet door zulk een alge meen artikel zouden kunnen worden ge troffen, dankbaar kennis genomen hebbend van het ingediende wetsoutwerp tot wij ziging van artikel 1401 van het B. W., spreekt echter als haar overtuiging uit, dat deze wjjziging alléén geen af doende maatregel kan zjjn tot bestrijding der oneerlijke concurrentie, wijl de straf rechterlijke zijde van het vraagstuk nog ongeregeld blijft, draagt den Middenstandsbond op, zich met een request te wenden tot de Tweede Kamer der Ötaten-Generaal, met eerbie dig verzoek, het spoedig indienen van een wetsontwerp tot strafrechterlijke be strijding der oneerljjke concurrentie te bevorderen, verzoekt deze motie ter kennis te brengen van de Hooge Regeering en van de leden der Tweede Kamer van de Staten- Generaal, benevens van de bjj den Bond aangesloten vereenigingen. Ziedaar inderdaad de kwestie helder gesteld zegt het blad. Wanneer den Minister namens het groote lichaam de „Ned. Middenstands bond" een dergelijk request bereikt, zal hem allicht duideljjk zjju, dat althans in dit opzicht de Middenstanders niet laboreeren aan de verdeeldheid, welke hjj hun in de schoenen schuift betrekkelijk de kwestie van een strafrechterlijke be strijding door middel van éen algemeen of verscheidene detailleerende strafwets artikelen. Nogmaals de PADVINDERS. Onder het opschrift sJeugdige geloofsbe lijdenis" schreef ds. Hooykaas thans ook in »De Hervorming", het Orgaan van den Ned. Protestanten Bond. over de Padvinders-be weging, in welke hij veel sympathieks, maai ook een groot bezwaar vindt. Hij schrijft dan Na 4 of 6 weken oefening kan een adspi- raut tot padvinder bevorderd worden, mits hij voorat heeft beloofd te zullen trachten trouw te zijn aan God. Koningin en vaderland. »Gaut du is van orthodoxe zijde uit Neeu Ware dit zoo, mijn bezwaar bleef wel, maar was minder groot. Ik weet niet of erorhto- doxe leden ziju in het autocratisch hoofd- comité, maar zooveel weet ik wel uit ge sprekken en correspondentie, dat de belofte van trouw aan God niet dien ernst inhoudt, dien wij, vrijzinnig protestanten, noodzakelijk achten, als wij den heiligen naam op de lip pen nemen, en al zag ik fout eo deed ik met dit zeggeu de leiders onrecht, kinderen van 12, 13, 14-jarigen leeftjjd kunnen geen ernstige godsdienstige overtuiging hebben, mogen die nog niet openljjk belijden. »Zie ik wel, dan zoeki men een partij van orde te stichten, waarvoor men den gods dienst als een zeer nuttig middel meent te kunnen gebruiken. »De plaatselijke leiders, die b"t boofd-co- mité aanstelt, behoeven geen godsdienstige lieden te zijn, als ze maar zooveel aan een godsdienstige wereldbeschouwing ontleend hebben, dat zij de kinderbelolte trouw aan God kunnen afnemen. »Meu kan padvinder wezen van zijn 12de tot 13de jaarde groote meerderheid zal wel 14, 15 jaar ziju men bedenke boe twijfelend, onvast, zeis spotziek deze leef tij I menigmaal is en toch zullen zeer velen van hen, hoewel ze thuis nooit boordeu van kerk of godsdienst of hoewel ze zelfs min of meer auti-gods- dienstig meimen te zijn, en hoewel de leiders hun geen godsdienstonderricht geven, met genoegen die belofte afleggen, die hun de poorten opent voor lasso werpen, vuurtje sto ken, potje koken, bruggen bouwen en aller hande min of meer ernstige spelletjes ot spelende nuttigheden. »Als iets bet godsdienstig gevoel vaD onze jeugd schaden kan, dan is bet zulk een vroeg tijdige, onder zulke omstaudigheden afgepin gelde, geloofsbelijdenis. Caveant consoles I »Wat daartegen te doen? »Zie, hel hoofdcoraité regeert volkomen autocratisch. Wellicht heel practisch en ra.i. zelfs best, als het maar goed regeert. Door gesprekken met enkele'aden daaruit en door brieven bleek mij, dat godsdienst niet hun doel, doch slechts een nuttig geacht middel is. Welnu, bun doel is goed; het komt er maar op aan, hen te overtuigen, dat dit middel niet deugt en daarvoor roep ik de hulp in van alle lezers van dit stukje. Als ieder van u, die dit leest en die met me instemt, even per brief kaart aan het boofdcomité, dr. G. W. S. Ling- beek te 's-Gravenhage, Riouwstraat 1, zjjti instemming met mjjn protest zou willen inaen- den, dan houd ik me overtuigd, dat wanneer maar zeer velen even deze kleine moeite doen, wij aan het godsdienstige leven van onze jongens een ernstige schade besparen". lie Redactie van »De Hervormiug" merkt naar aanleiding van dit stuk van ds. Hooy- kaus op »Wij zouden met wit bjj wenschl gaarne onze instemming betuigen indieu wij over tuigd waren, dat de Padvindersvereeniging, zooals zij in ons land zich vertoont, cnze sympathie kon hebben. Indien de schrjjver juist oordeelt, als hij daarin het streven ziet om een i-partij van orde" in het leven te roepen, dan zou het doel, dat daarmede be-

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1