tbrood tbrood f AAT Zaterdag 25 Maart 1911. BLOOKERS No. 7949. Co., Dphoven Coupons, dto. 60e Jaargang. KOSTELOOS. Stadsnieuws. DAALDERS CACAO. eigenschappen zijn m een fijne, zachte, eeskundig tijdschrift (The Lancet, The atuurlijke wijze, be niet is aangesneden van CARR's inout- e droge stof: percent kan zijn, vóór men (STUDIES. 0 in so Are de .n, wTA.in- ^EFOON 555. iteineen knecht." leen maar domheid, of >id? De kapitein wist jiad hij dat antwoord Jause geantwoord had .zou dat dea kapiteins lebben; maar dit ging yrde de kapitein den At? Ik zal je zeggen, ir ben je een cte uitdrukkingmaar onden had, durfde hij het hoofd gooien. Hjj op en wilde in plaats woord verzinnen, maar om zijn ondergeschik- ederen, zijn hart niet erd hij nog woedender, inde scheldwoord nog hij opeteD. Hij zeide lij stond daar als een jn stoom laat ontsnap- Jdoor sneller, alsof de begon te werken, en smde, stiet hij in ge uit, en wanneer bij het weer in. Eindelijk net de laatste kracht ngen, vroeg hij „Weet liet, maar hij kon het llenjD^n daarom zeide igik je als je nog eens t, dan neen ik zeg irdween. De uitbrander (Wordt vervolgd). AMERSFOORTSCHE COURANT. FIRMA A. H. VAN CLEEFF - AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post f 1.45. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, ofTicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reolames 1—5 regels f 1.25, elke regel meer f 0.25. Groote lettere naar plaatsruimte. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gobracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de iacasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTEGRACHT 9 Postbus 9. Telefoon 19 Wie zich met ingang van 1 April doet inschrij ven als abonné, ont vangt de tot dien datum verschijnende nummers KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van deingezetenen.dat de Raad dezer Gemeeute zal vergaderen op Dinsdag, den 28 Maart aanstaande, des middags half twee ure. Amersfoort, 23 Maart 1911. De Burgemee-ter voornoemd, WUIJTIERS. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, b engt ter voldoening aan de aanschrijving van den Commissaris der Koningia in de Provincie Utrecht d.d. 22 Maart 1911,4e afdeeling no. 1288/886 ter kennis van belanghebbenden,dat zich in de ge meente Veenendaal een geval van miltvuur heeft voorgedaan. Amesfoort, 25 Maart 1911. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Herinnerd zij, dat morgen bier alleen ge neesmiddelen wtrden gereed gemaakt in de apotheek van de beer Tb. C. V. ter Maat, firma C. B. Kok Zn., Hof 2. De Donderdagavond onder voorzitting van den heer J. Ger. Kleber gehouden 177ste openbare vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken werd bijgewoond door 3 leden en den Secretaris, den heer Hs. P. van Haselen. Met kennisgeving waren afwezig de heeren H. Meursing en S. van Vollechoven. De notulen van 8 Februari werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Behalve do gewone periodieken waren inge komen het jaarverslag van het centraal-bureau der vereenigingen voor vreemdelingenverkeer; een statistiek van den in-, uit- en doorvoer; in veel handiger vorm dan de vorige; een verslag over het onderzoek naar de wer king der ouderdoms-verzekering in België, door mr. D. A. van Rijckevoresel een verslag omtrent het onderzoek naar be- drijfstoestanden in Nederlandsche bakkerijen een adres aan de Tweede Kamer van de firma Verkade Co. inzake de Bakkerswet. De Voorzitter stelt voor, dit adres aan te Demen voor kennisgeving, omdat de Kamer meermalen heeft besloten zich niet uitte laten over deze quaestie. aldus besloten. Nog waren ingekomen een missive van de Nationale werkgevers-ver- eeniging, houdende dankbetuiging voor de ver leende adhtesie op baar adres; adressan van de Kamers te Vlaardingen en te Hengeloo over de Arbeidswet. De Voorzitter herinnert, dat de Kamer zich reeds over deze zaak beeft uitgesproken. Nochtbans stelt hij voor, dat beide adressen zul len circuleeren bij de leden en, zoo noodig, in de volgende vergadering ter sprake kunnen ge bracht. Ingekomen waB nog een schrijven van de Kamer te Bergen-op- Zoom om steun aan haar adres aan den Direc teur-generaal der Posterijen tot verhooging van bet maximum-gewicht der postpakketten. De Voorzitter: Reeds meer is verzocht dat maximum hooger te stellen dan 5 K.G. en steeds heeft de Kamer dergelijke verzoeken ge steund. Vooral in de laatste jaren is veel in den han del gebracht, dat netto 5 K.G. weegt en dus met de emballage te zwaar wordt voor vervoer als postpakket. De heer H. van Haselen: Ik ben er sterk voor, ook dit verzoek te steunen. ReedB in den komenden vruchtentijd is dit zeer noodig. De heer E y s i n kIk stem daarmee volko men in. Het is een zaak van zeer groot belang voor plaatsen, die niet aan een spoorweg liggen en waar dus extra-bodeloon, enz. moet bijbetaald. De Voorzitter: Inderdaaddoch waar is de grens Zal niet spoedig nadat het maxi mum is gebracht op 6 Kilo worden geagiteerd voor 7 Kilo, en zoo vervolgens 't Gaat omge keerd als bij den arbeidsdag, dien men hoe langer zoo korter wil. Laat ons ook eens denken om de postboden ten plattelande, die niet overbelast mogen worden. Ik zou voorstellen, dat het maximum-gewicht werd gepreciseerd en bijvoorbeeld gebracht op 6 Kilo. De heer D. G. Kleber: In het tabaksvak verzendt men steeds monsters van 6 Kilo. Met het mandje komt zoo'n zending boven de 6 Kilo. De heer H. van Haselen: De Voorzitter vroeg, waar de grens is. Wel in dat éene Kilo. Dat past zoo geheel in ods gewichtenstelsel. Is het de bedoeling, dat de Kamer een afzon derlijk adres zondt? De Voorzitter: Zoo noodig, welanders zenden wij een adluesie-betuiging, in welke echter een limiet wordt aangegeven, bijvoorbeeld tot 6 Kilo. Ook wordt dit meegedeeld aan de andere Kamers. Het verzoek is meermalen afgewezen omdat grootere pakketten vooral te bezwarend zijn ten plattelande. Nochtbans is het mogelijk, dat een kleine verhooging wel wordt toegestaan en ik acht het 't best iets te vragen, dat eenige kans van slagen heeft. Aldus besloten. Nog was ingekomen een adres aan de Tweede Kamer van de Kamer te Hengeloo m zake de Wet op de Naamlooze Vennootschappen. De Voorzitter: Het is niet zoo uitvoerig als die van de Kamers te Amsterdam of te Rotterdam, in vorige vergaderingen besproken. Evenals deze Kamers wenscht ook Zutfen de wet te splitsen en een afzonderlijke rubriek te maken van N. V. welke meer zijn familie-zaken. Zutfen vreest echter, dat deze kleine N. V. eeniger mat9 concurrentie aandoen aan parti culieren, vooral in kleins Gemeenten en wenscht daarom, dat de namen der uandeelhebbenden bekend worden gemaakt. Het schijnt wel, dat dergelijke vennooten tevens lid zijn van open bare colleges en Zutfen meent, dat het onge- wenscht is, dat zij deelnemen aan leverantiën voor dergelijke colleges. Ik stel voor, dit deel van het adres te Zutfen aan te nemen voor kennisgeving en voor het overige te verwijzen naar vorige adviezen en adressen. Aldus besloten. Ingekomen was nog van de Kamer te Wageningen een verzoek om baar poging te steunen tot het verkrijgen van een locaal-spoor VeenendaalRijnhaven te Wageningen. De V o o r z i 11 e rIn de begeleidende mis sive wordt meegedeeld, dat een conferentie met de Directie der H. IJ. S. M. en met de wegen commissie voor de Veluwe niet onbevredigend is geweest. ïk stel voor het stuk te stellen in handen van het Bestuur der Kamer en het later te behan delen. Aldus besloten. Aan de orde is het voorstel-A. Eysink om op het stations-emplacement een loskraan te stellen van 3000 of 4000 K.G. laadvermogen. De Secretaris leest het voorstel. Hieruit blijkt, dat hier zeer zware stukken aankomen in waggons met vaste wanden. Het lossen daar van is gevaarlijk, tijdroovend en onnoodig kost baar. Niet alleen voor fabrikanten maar ook voor aannemers, die bijvoorbeeld cement-ringen aangevoerd krijgen, is een dergelijke loskraan noodig. Op kleine stations, als Hilversum en Bussum, is wel zoo'n loskraan. Erger nog is, dat zware stukken, die van hier moeten worden vervoerd, per as naar Amster dam moeten gebracht. De heer H. van Haselen: De wenscbelijk- heid is in de vorige vergadering reeds in den breede betoogd. Ik ga dan ook gaarne mede met het voorstel, een schrijven te richten tot de betrokken spoorweg-maatschappij cd. De heer D. G. Kleber: Ook ik zal gaarne dit verzoek steunen. De Voorzitter: Ik evenzeer. De H. IJ. S. M. is hier exploitante en het verzoek moet dus lot haar gericht. Aldus besloten. Aan de orde is de rondvraag. Be heer D. H. K1 e b er Alom in den lande is verzet tegen het debietrccht op tabak en Bigaren. Amersfoort is wel niet een zóo zeer belanghebbend centrum van sigaren- indaetrie, maar het wil me toch voorkomen, dat deze Kamer een uitnoodiging zou kuunen CEEN CACAO SMAAKT Z00 KRACHTIC ALS zenden aan de overige Kamers om te komen tot een goede actie. De Voorzitter: Veel Kamers van Koop handel en Fabrieken, maar ook Kamers van Arbeid hebb6n, evenals fabrikanten en winke liers, en eigenlijk heel ons land, zich verklaard tegen dit wetsontwerp, dat alweer weinig meer zal doen dan den menschen heel veel laat veroor zaken en weer een leger van ambtenaren zal scheppen. Er is niets tegen, dat de Kamer dit verzoek richt tot aDdere Kamera. Ik had trouwens reeds lang verwacht, iets te hooren van de meestbelanghebbenden en was bijna geneigd, uit hun zwijgen op te maken, dat zij er niet zoo op tegen waren. De heer D. H. Kleber: In vergelijking met Eindhoven en Kampen is de sigaren-industrie hier ter stede wel klein, doch stellig nog groot genoeg om haar stem te doen hooren. De Voorzitter: Ik herhaal, dat ik geens zins bezwaar heb om een schrijvn te verzenden, doch ik acht de zaak te weinig voorbereid om thans reeds een decisie te nemen. De heer D. H. Kleber: De zaak dient m.ï. ook aangehouden tot de belanghebbenden zich hebben doen hooren. De Voorzitter: Zeer juist. Wellicht komt U, die de zaak hier aanhangig maakte, dan wel met een nader voorstel. De heer D. H. Kleber: Gaarne, M. de V. De vergadering VercHhierop te 9.15 gesloten. Volgens de Avondpost" zal vermoedelijk in Mei een suppieloire Oorlogs-begrootmg worden ingelien-l, waarbij de ofliciers-tracte- menten eenige verbetering zullen ondergaan. Als grondslag wordt de regeling van Minister Cool geuomen, verminderd met een vierde gedeelte hat deel dat door dien bewinds man in laatste instantie werd gereserveerd voor de verhoogde pensioenen. Doelt verder worden de aanvangssalarissen minder hoog genomen, in verband met een snellere promotie in de middelrangen. Die snellere opklimming zal verkregen moeten worden door bet stellen van hoogere bevorderings- eischen, waarmede het Departement van Oorlog hoopt, dat de hooldoffieiersrang in de toekomst drie a vier jaar eerder bereikt zal worden. In het overgangstijdperk waarin de verscherpte regeling der cooduite-lijsten nog niet zal werken een tijdvak van acht tot tien jaar zal een tijdelijke toeslag op bet tractemeot worden verleend. De uitgevallenen uit de middelrangen zul len iu de Landweer worden ondergebracht. Een nieuwe pensioeniegeling isvoorloopig niet te wachteu. De bij de 4e divisie nieuw op te richten mitrailleur-afdeeiing komt 1 April te EdeiD garnizoen. Met ingang van 2 October worden bij de Rijschool gedetacheerd de luitenantsE. A. F. baron Creutz eD K. G. van der Mandele van het le; H. A. M. Sassen, M. G. U. baron Van Wassenaar en R. van LuttervHt van het 2e; jhr. L. C. de Villeneuve en jhr. P. J. Boogaert van het 3e; A. P. H. Boellaard, W. van der Mandele en jhr. F. Beelaerts I van Blokland van bet 4e regiment huzaren. De commissie, welke dit jaar zal afnemen de eind-exameus van Hoogere Burgerscholen in de Provincie Utrecht, zal tot Voorzitter hebben den heer G. J. Buijs, Directeur der G. H. B. S. te Amersfoort, tot plaatsver vangend Voorzitter dr. H. F. Jonkman, Direc teur der R. H. B. S. te Utrecht. Met hen zijn tot leden benoemd de hee ren A. M. Kerkkamp, H. Corver, F. Wesse- ling, S. de Vries, J. M.Thel, dr. E. J. Beu- mer, J. C. A. Havioga, W. Emmens, en B. D. Best, leeraren aao de Gemeentelijke H. B. S. te Amersfoort; dr. P. van Mourik, dr. J. L. Hoorweg, dr. J. E. Enklaar, D. Aitton, J. Stibbe, W. Pik, dr. G. van der Waals, leeraren aan de Rijks H. B. S. te Utrecht dr. J. W. Dover Jzn„ Directeur van de Gem. H. B. S. te Utrecht, J. A. Th. Lubiiok Wed dik, dr. A. Kfjlstr», dr. J. A. Vreeswijk, dr. J. M. Gearts, M. ten Bouwbuijs, J. J. Meder, T. P. Visser, P. Makkink, leeraren aan de Gem. H. B. S. te Utrecht; T. de Munnik, Directeur van de bijzondere H. B. S. te Utrecht; mr. H.J. van Noppen en K. M. W. Wirtz, leeraren aan die school. Het mondeling-examen zal worden gehou den te Amersfoort. Voor de laatste maal presideerde Donderdagavond overste J. van dor Horst Bruijn de jaarvergadering van „Vreemdelingenverkeer". De noiulen van 30 Maart 1910 werden geleien en ongewijzigd vastgesteld, met dank aan den Secretaris, den heer Th. C. V. ter Maat. Deze bracht volgens het Jaarverslag nit, waaraan We het volgenden ontleenden. Het aantal leden en begunstigers is Wfder gedaald. Op 31 December 1909 waren 125 led-m, 87 begun stigers en 1 donateur, op 81 December 1910 resp. 119. 82 en 1, alzoo een vermindering, van 6 leden en 5 begunstigers juist in eeu jaar, waarin met zóo veel ijver is gewerkt om den nieuwen Gids onzer stad alom in ons land, in het buitenland en in 't bijzonder in Oost-Indië bekend te maken. Er werden 4000 gidsen gedrukt, hetwelk met het vervaardigen der cliché's, f800 kostte, terwijl voor verzending circa f100 werd uitgegeven. Ontvangen werd aan advertenliën f350, terwyl een der Bestuurs leden f 400 schonk eD de Gemeente een extra-subBidie van f100 toestond. Aan de leden van het Koninklijk Huis werd een exemplaar aangeboden, terwijl aan 13 stoomvaart maatschappijen gidsen werden toegezonden voor de leestafels der bootenio Indië werden ei byna 400 verspreid; een gelyk aantal ging naar 39 zuster verenigingen in België, terwijl naar Berlijn, Dresden en Engeland (voor de staiioos-wachtkamer) een 300 werden gezonden. In geheel werden 3800 exemplaren verkocht «n verspreid. De banken, wandelpaden, afsluithekken en het rasterwerk werden nogal geëerbiedigd, zoodat alles in goeden slaat bleef en weinig onderhouu vorderde. Het B' stuur stelde een subsidie beechikbaar voor de Internationale tentoonstelling voor reiswezen te Berlijn. Ondanks de vele onkosten, sluit de jaarrekening met een b.atig sildo f57.26, terwyl het Dadeelig saldo van f 239.98 over 1909 hierdoor geheel is aangezuiverd. Het plan om op den Berg nog eenige wandelpa den aan te leggen, kon niet worden uitgevoerd, omdat de eigenaars der gronden geen toestemming wilden verleenen. Het Bestuur maakt den spreuk van den A. N. W. B. tot de zijne: „Moge elk lid een nieuw lid aanbrengen", doch ook dan nog zal bet aantal der ltden, namelijk 400, veel te gering zijn Yoor onze stad met haar 24000 inwoners. Hoorde men, 100 vervolgt het verslag, eens de ontboezemingen der buitenlanders by bun bezoek aan onze schilderachtig-1, aan vervlogen tydeu zoo sterk herinnerende stad. De schoons omstreken om het aloude Amersfoort brengen ook nu landgenootea in bewondering voor echt Hollandsche tafereelen. Veel kan er nog verfraaid en verbeterd worden, betgeen ech-er noodzakelijk het maken van onkos ten met zich brengt. Het Bsstuur is niet by machte, biervoor alleen te zorgenbet rekent op aller yver om het ledental te vergrooten, op geldelijken sieun om daardoor meer te kunnen werken aan de ver fraaiing der omstreken en het bekendmaken onzer st*d naar buiten. Dat het bekendmaken van stad en omgeving en het hierop gevolgde bezoek velen heeft doen be sluiten zich hier te vestigen, zal wel door menigeen worden toegestemd. Moge een volgend Jaarverslag melding maken van een verdubbeling van bet ledental. Het verslag werd met dank aan den Secretaris goedgekeurd. Aan de orde was daarna de Rekening en verant woording van den Penningmeester deD heer M.W. F. J. de Jong. De ontvangsten bedroegen in totaal f 1487.42, de uitgaven f 1190.18. Er is ook een post „reserve" uitgetrokken met bet doel, ook te Amersfoort eens een Bondsverga dering te doen houden. Nadat de heer A. L. Versluys namens de finan cieels Qommiasie had gerapporteerd, dit het beheer

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1