Woensdag 24 ©SS Mei 1911. No. 7959. 60e Jaargang. Stadsnieuws. AMERSFOORTSCHE COURANT. Uitgave van de Kaamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Anna A. H. van Cleeff". HOOFDRFnACTFUR Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden/t.— BUREAU franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elite regel meer 10 cent. Bij regel- p, J. p p 2J 23 JE H, Z 23! S. abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten SORTKGHACHT 9. AMERSFOORT. worden in rekening gebracht en kostenevenals afzonderlijke nummers 10 cent. -Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseer kosten in rekening gebracht. Postbus 9. Telefoon 19. Kennisgevingen. ONDERZOEK VAN VERLOFGANGERS. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort, maken bekend, dat het onderzoek van de ver lofgangers der militie te land voor deze Ge meente zal plaats hebben op Zaterdag 10 Juni 1911, des voormiddags te 9'/» uur, de verlofgangers, behoorende tot de lichtingen 1903 en tot vroegere lichtingen, als mede tot de lichtingen van 1904 en 190ö op Maandag 12 Juni 1911, des voormiddags te 9>/t uur, de verlofgangers, behoorende tot de lichtingen van 1908, 1909 en 1910, telkens op het terrein van de Iofanterie- kazernes, aan den Leusderweg te Amersfoort. Aan het onderzoek wordt niet deelgenomen door verlofgangers, die in dit jsar vóór hel voor het onderzoek bepaalde tijdstip uit anderen hoofde dan krachtens art. 124 of art. 131 der Militiewet 1901 onder de wapenen zijn geweest, of die bestemd ztjn om in dit jaar krachtens art. 108, art. 109 of art. 111 der wet onder de wapenen of in werkelijken dienst te worden ge roepen. Deze vrijstelling is niet van toepassing ten aanzien van de verlofgangers aan wie door den Minister van Oorlog iB vergund eerst in een volgend jaar tot bedoeld einde onder de wapenen of in werkelijken dienst te komen door verlofgangers, die in dit jaar bestemd zijn om ingevolge art. 131 der Militiewet 1901 naar de landweer over te gaan door ingelijfden bij de militie, die krachtens art. 113 der wet van den werkelijken dienst zijn ontheven, of aan wie krachtens art. 114 der wet uitstel van eerste oefening of van verblijf onder de wapenen is verleend, gedurende den tijd, dat zjj in het genot zjjn van de ontheffing of van het uitstel door miliciens, aan wie ingevolge de regeling van den dienst voor het blijvend gedeelte tijde lijk verlof is verleend en die tijdens dit verlof geacht worden in werkelijken dienst te zijn, zoodal het hun later verleend groot-verlof ge rekend moet worden eerst een aanvang te heb ben genomen op den dag, waarop het tijdelijk verlof is veranderd in groot verlof; door militieplichtigen, die dadelijk na de in lijving met verlof tot nadere oproeping huis waarts zijn gezonden en ingeschreven zijn in het register van verlofgangers, tijdens den duur van dat verlof; door verlofgangers aan vie toestemming is verleend om het onderzoek eerst in November of December a.s. te ondergaan, die bij de hun verleende toestemming tot verblijf in het buiten land van deelneming aan het onderzoek zijn vrijgesteld, of die een vrijwillige verbintenis volgens art. 9 der wet hebben aangegaan bij het regiment Genietroepen met bestemming voor de exploitatie-compagnie der spoorwegafdeeling van dat regiment. Verlofgangers, aan wie vóór 1 Juni uitstel van herhalingsoefeningen reeds werd of nog wordt verleend tot in het volgend jaar, moeten in het loopend jaar wèl aan het onder soek deelnemen, tenzij zij uit anderen hoofds daarvan alsnog mochten zijn of worden vrijge- gestelddie verlofgangers behoeven, in verband met het hun verleend uitstel van herhalings oefeningen, in het volgend jaar niet aan het onderzoek deel te nemen. Uitstel van herha lingsoefeningen tot in het volgend jaar, verleend op 1 Juni of later, gaat nimmer gepaard met herleving van de verplichting tot deelneming aan het onderzoek in het loopend jaar. De verlofgangers zijn verplicht bij het onder zoek te verschijnen in uniform gekleed en voor zien van de kleeding- en uitrustingstukken, hun bij vertrek met verlof meegegeven en van hun zakboekjes. Een arrest van twee tot zes dagen, te onder gaan in de naastbij gelegen provoost, of het naastbij zijnde huis van bewaring, kan door den Militie-commissaris worden opgelegd aan den verlofganger 1. dis zonder geldige redenen niet bij het onderzoek verschijnt; 2. die, daarbij verschenen zijnde, zonder gel dige redenen niet voorzien is van de hierboven vermelde voorwerpen 3. wiens kleeaing- of uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont. Gedurende het onderzoen, en in het algemeen, wanneer de verlofgangers in uniform zijn ge kleed, worden de manschappen der militie te land geacht onder de wapenen te zyn en zyn das op hen van toepassing het Crimineel Wet boek en het Reglement van krijgstucht. Zij, die door ziekte buiten staat mochten zijn om op le komen, zullen zoodra mogelijk ter Secretarie moeten overleggen een op ongezegeld papier geschreven en behoorlijk gelegaliseerde geneeskundige verklaring. Den verlofgangers wordt uitdrukkelijk be kend gemaakt, dat zij zich in geen geval kunnen beroepen op het niet-ontvangen eener bijzondere oproeping, maar dat drze kennisgeving, welke uitsluitend dient als rechtsgeldig bewijs, dat de oproeping behoorlijk is geschied, hen bij niet- verschijning in verzuim stelt. Amersfoort, 18 Mei 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WU1JTIERS. De Secretaris J. G. STENFERT KROESE. De Burgemeester van Amersfoort, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 20 of zoo noodig ook op 27 Mei a.s. eene schietoefening zal worden gehouden van het fort IJmniden. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector tol op 4500 M. van het fort en begrensd aan de N.-zijde door eene lijn van af het fort in de ware richting N.N.W. en aan de Z.-zijde door het Noorderhoofd en eene lijn in de ware richting W.Z.W. van het uileinde daarvan. De noordelijke grens van dezen Bector zal op het fort aangegeven worden door een stel palen met rooden driehoek als topteeken. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort eene roode vlag waaien, die 3 uur vóór het begin der oefening halfstok en één uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zal op den avond vóór en op de dagen, dat gevuurd wordt, een waarschuwings bord worden geplaatst aan den ingang der visschershaven. Tot voorkoming van gevaar en om Bpoedig de vrije vaart te kunnen herstellen, wordt ieder dringend uitgenoodigd, het onveilige zeegedeelte te vermijden. Uitvarende schepen moeten daartoe van af den kop der pieren 2 Z.m. westelijk koersen of desgewenscht zuidelijker aanhouden, en eerst daarna om de noord gaanbinnenkomende schepen moeten in omgekeerden zin handelen. Amersfoort, 20 Mei 1911. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. De Burgemeester van Amersfoort, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zich in de Gemeenten Maarssen en Montfoort, gevallen van mond- en klauwzeer hebben voor gedaan. Amersfoort, 20 Mei 1911. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, maken bekend, dat het Bursau van den Bur gerlijken Stand op HEMELVAARTSDAG voor het publiek geopend zal zijn, des voormid dags van 8'/i tot 9 uur, uitsluitend tot het doen van aangiften van geboorte of overlijden. De hiervoor noodige aanvrage moet geschieden aan het Gemeentehuis, mondeling of schriftelijk, uiterlijk tusschen 8 en 8'/»ure, des voormiddags van dien dag: Amersfoort, 23 Mei 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. In da R«rr.onstrantsche kerk hier hoopt aanstaanden Zondagochtend voor te gaan ds. P, Hearing, uit 's-Gravenbage. Ter voorziening in de vacature-ds. Vun- derink zal Vrijdag 2 Juni opnieuw een grostal worden opgemaakt. Het verluidt, dat het ontwerp voor de algemeene Inkomstenbelasting vóór de ope ning der nieuwe zitting bjj de Tweede Kamer zal worden ingediend. Burgemeester en Wethouders stellen den Baad voor als stemlokalen aan te wijzen een lokaal in de Hoogere Burgerschool, een in de school aan de Hellingstraal en een in de voormalige school aan de Koestraat; naar aanleiding van een schrijven van Gedeputeerde Staten wijziging te brengen in het Raadsbesluit van 1 November 1910 omtrent de geldleening voor de gemeentelijke drinkwaterleiding, tot een bedrag van f 331 U00, rentende 4 pCt. een crediet van ten hoogste f 800 toe te staan voor bet opmaken der plannen en be grootingen voor een tramweg Amersfoort— Soest met zoodanigen onderbouw, dat die later, bij uitbreiding van het verkeer, zonder groote kosten ook geschikt te maken zal zijn voor electrische tractie, met accumula toren of bovengrondsche geleiding. De Ge meente Soest stelt daarvoor 1 200 beschikbaar. In deftigen eenvoud werd gistermiddag op de Oude algemeene begraafplaats bijgezet het stoffelijk hulsel van den heer M. L. Celosse, sedert 7 October 1870 procureur bij de Arrondissements-rechtbank te Utrechten Wethouder van Amersfoort van 19 April 1877 tot 12 Januari j.!., toen de ziekte, welke bem ten grave zou sleepen, hem noodzaakte ontslag te nemen uit dat ambt. Op den doodenakker waren o. a. de Grif fier van de Rechtbank te Utrecht en eenige leden der balie, de Kantonrechter en de Griffier van bet Kantongerecht te Amersfoort, Raadsleden en oud-Raadsleden. Aan de groeve werd niet gesproken. De oudste zoon dankte voor de belang stelling. Dr. E. Kruisinga is andermaal benoemd in de commissie voor de akte Engelsche taal. Bij het practijk-examen van de Vereeni- ging van leeraren in het Boekhouden slaagden mejuffrouw Wilhelmina van Achterberghen do heer W. Kraaykamp. Van de 172 canduïaten slaagden er slechts 80. Da akte voor onderwijzer(es) werd alsnog behaald door de jongedames M. L. Grau, F. J. Liet, T. F. Liet, Tb. Maane en W. M. J. Ram en door den heer J. Leur. Mejuffrouw L. M. van der Heijden ver wierf ook de akte \nje- en orde-oefeningen Gymnastiek. Onder leiding van geueraal-majoor G. A. Buhlman worden van 29 tot 31 Mei bij Bergen-op-Zoom kaderoefeningen gehouden door 22 hoofd- en subalterne officieren van de 4e divisie. Kapitein H. K. Hardeuberg, thans van het 6e regiment intanterie, is in zijn rang overgeplaatst bij aen Generalen staf. Alle militaire slachterijen worden 1 Ja nuari a.s. opgeheven. Dezen zomer worden hier weer cadetten van de Kon. Militaire Academie te Breda gedetacheerd; 10 bij het 5e regiment infan terie, 5 bij het le regiment huzaren en 6 bij bet le regiment veld artillerie. De Dinsdagavond onder voorzitting van den heer H. C. van Dam gehouden jaarver gadering der N. V. «Amersfoortsche Tram weg-Maatschappij® werd bijgewoond door 7 aandeelhouders, uitbrengende 29 stemmen. De notulen van 4 Mei 1910 werden ge lezen en ongewijzigd vastgesteld. Daarna werd het verslag uitgebracht, waaruit bleek, dat in 1910 de ontvangst uit vervoer f342.15 meer, doch die uit reclame f 105.87 miuder opbracht dan in 1909. In het tekort ad f 1032.59 zal de Gemeente f 916.29 en bet garantie-fonds f 116.29 bij dragen, tegen f 802.04 en f2.03 in 1909. Twee paarden werden afgekeurdhun vervanging vorderde f670.99. Het aantal passagiers neemt steeds toe en bedroeg 1284.5 in 1910, tegen 121226 in 1909 en 117 348 in 1908. Lof wordt gebracht aan den stal baas en het overige personeel voor de wijze waarop zij de belangen der Maatschappij voorstonden. De heer Teengs bracht namens de finan cieels commissie rapport uit over het be heer, sedert het vertrek van den heer H. Tromp vaa Holst gevoerd door den heer H. S. Valkenburg, en prees diens moeite en zorg. Tot commissaiis werd herkozen de heer A. M. Tromp van Holst; tot leden der finan- cieele commissie werden herkozen de heeren J. W. Middelburg, J. van der Plank en J. H. C. T. Teengs. Bij de rondvraag werd ter sprake gebracht of het personentarief niet kan verhoogd. Ge antwoord werd, dat ook het Bestuur dit besprakals het stuiverstarief met slechts éen cent werd verhoogd, ware er geen te kort. Nochtans meenen Commissarissen hier toe niet te moeten overgaan. Het personen vervoer neemt voortdurend toe, zoodat er een kleine hoop bestaat, dat bet op den duur werkelijk voldoende zal worden. Hierna werd de vergadering te 8.35 ge sloten. De Amersfoortsche Kunstkring houdt thans een tentoonstelling in de keurige eetzaal van het hotel-pension Birkhoven. Het T. B. C.-museum, dat terecht ook hier zoozeer de aandacht frekt wordt onherrot- pelijk overmorgen gesloteD. Wie 't noch niet bezocht, baaste zich du i. Hedenavond tot 9 uur en morgen vaa 1 tot 5 uur is het kosteloos te bezichtigen. In den eerewedstrijd Zondag hier tusschen Hercules, uit Utrecht, en Wilhelmina, uit Den Bosch, gespeeld, wist laatstgenoemde met 12 de groote zilveren legpenning vin deD Commissaris der Koningin in Utrecht te bemachtigen. Den totaal-uitslag van de serie-wedstrjjden van H. V. C. hopen we na den eindwedstrjjd van a.s. Zondag mee te deelen. Morgen weer demonstratiën in het vlieg kamp te Soesterberg, waar d 1 afgrijselijks gebeurtenissen te Issy-les-Moulineaux zijn wel een zeer harde les geweest niemand wordt toegelaten op het eigenlijke vliegveld. De eerste der zeven vluchten Zondag werd om half vijf gedaan; maar men kar 't nooit weten. Als er geen wind is, zullec de vliegeniers veel vroeger laten zien wal ze durven en kunnen. Bij gunstig weder loopen er weer extra- locaaltjes van Amersfoort naar Doldersche- weg oin 2.35 en 3.10 en in omgekeerde richting om 5 uur en 5.30. De Rechtbank te Utrecht vertordeelde den sigarenmaker, die hier naar werkwilligen met een steen wierp, tot eeo maand ge vangenisstraf. Verbeuzel niet de helft van uw tijd met te wachten op morgen en de andere helft met het betreuren van den dag van gisteren. TTit den omtrek. H. M. de Koningin-Moeder keert 3 Juni op Soestdyk terug. In verband daarmee wordt het tydelijk bijpost- en telegraalkan- toor aldaar 1 Juni heropend. Op werkdagen van 8 uur ochtend tot 40 uur avondop Zon- en feestdagen 8—9 1-2 en 7-8. Het aantal voor de Gooische Hoogere Burgerschool, te Bussum, reeds ingeschreven leerlingen bedraagt voor de eerste klasse 34, voor de tweede klasse 30, voor de derde klasse 22 en voor de vierda klasse 17 en 1 toehoorderes, zoodat de school in September a.s. vermoedelyk zal beginnen met twee parallelklassen voor de eerste en voor de tweede klas. Met ingang van 1 Juni is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Hoeve laken, de heer H. G. Kroon, uit Utrecht.

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1