Dinsdag 27 Juni 1911. BLOOKERS No. 7970. 60e Jaargang. KOSTELOOS. Volharding. DAALDERS CACAO. Stadsnieuws. AÏERSFOOETSGHE COURANT. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR F. J. FREDEHIZS. AMERSFOORT. Verschijnt DinsdagDonderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. franco per post ƒ1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en ontoigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kostenevenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de inca.cseerkosten in rekening gebracht. KORTBGRACHT D. Postbus 9. Telefoon 19 Wie zich met ingang van 1 Juli doet inschrij ven als abound, ont vangt de tot dien datum verschijnende nummers Ze&nisgevi&gea, De Burgemeester van Amersfoort, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Vrijdag 30 Juni aanstaande, des namiddags te half twee ure. Amersfoort, 26 Juni 1911. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Burgemeester en Wethouders van Amerfoort brengen ter algemeene keunis, dat bij hun besluit van beden, ingevolge art. 10 der Hinder wet aan de Naamlooze Vennootschap „Phoenix Brouwerij", alhier, vergunning is verleend tot de oprichting van een benzine (div in 't perceel aan den Soesterweg, Gemeente Amersfoort, sectie D. no. 1255, onder voorwaarde, dat a. de kluiB zoodanig op de plaats, aangegeven op de bijbehoorende teekening, gesteld wordt, dat de bovenkant van den vloer ten minste 0.05 M. boven het aanliggende terrein is gelegen b. de kluis rondom ten minste 1 M. geheel vrijstaat en zoodanig onder een 0.25 Af. over- schuivend open afdak geplaatst wordt, dat de kluis geheel voor het zonlicht beschu'. is c. het onder b genoemde afdak door een stevig rasterwerk afgescheiden wordt van het aanliggend tterrein d. hel in dit rasterwerk aan te brengen toe gangshekje draaibaar is en te allen tijde, behalve bij bet noodzakelijk betreden VAn het afgeschei den terrein, met een stevig slot afgesloten is. Amersfoort, 22 Juni 1911 Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris. J. G. STENFERT KROESE. Al ons dagelyksch doen eu handelen biedt tal van gelegenheden aan tot sta ling van den wil, maar ook even veel gelegenheden tot verzwakking en versnip pering van onze energie. Het komt er maar op aan, hoe wij volbrengen hetgeen wjj ons hebben voorgenomen; of wij er ons aan wennen, by bet eerste gevoel van tegenzin, by de eerste vermoeidheid of by den eersten hinderpaal buiten ons, de wapenen neer te leggen en met alles de hand te gaan lichten, dan wel of onze kracht toeneemt, naarmate de weder waardigheden en beletselen buiten ons en in ons zich opstapelen. Op de rotsen, waarop oude Assyrische inschriften zyn aangebracht, zien wij de groote veroveraars op rollende zegekarren onophoudelyk al wat weerstand biedt neervellen. Zoo moesten wy ook op alle dingen, die wy aanpakken, het stempel van onze zegevierende energie drukken; al ons werk moest getuigenis afleggen van een onbuigzame energie, die trouw blyft aan het eens opgevatte voornemen. Er wordt vaak gezegd; .Arbeid is gods dienst". Het is echter niet juist, dat ar beid, als zoodanig reeds godsdienst is. Er is zeer veel arbeid, die .duivelsdienst" is; niet omdat zyn oogmerk nederig en eenvoudig is, volstrekt niet; maar omdat wy hem zóo verrichten, dat hy een toon beeld wordt van de overmacht van onze luimen en onze ongedurigheid over de trouw en bestendigheid van het willen. Slechts d i e arbeid is godsdienst waarin do hoogste vermogens der ziel macht krygen over de onbestendigheid onzer natuur. De eenvoudigste en nederigste arbeid kan zulk een godsdienst worden, en de fijnste en voornaamste arbeid kan den mensch verlagen, wanneer hij zonder nauwgezetheid en liefde wordt volbracht. Er wordt van sommigen arbeid hoog opgegeven. Slecht die arbeid, die uit de trouw voorkomt, staat in waarheid hoog. In deze trouw ligt alle eer van den arbeid. Trouwlooze arbeid alleen is verlagende arbeid en is als 't ware een opvoeding tot iedere soort van wilszwakte; volhou den in het kleinste is een school voor elke soort van betrouwbaarheid. Wie trouw volhardt tot het einde, wordt zalig; dit woord geldt ook voor de kleinste taak. Pestalozzi klaagde reeds te zijner tyd, dat de oude trouw in den arbeid verdwe nen was, en dat de arbeidende menschen tot leus schenen gekozen te hebben: .Van buiten fiks, binnen niks". Dit woord is nog veel meer toepasselijk op onze tegen woordige wijze van werken. In onzen tyd is alles zóo zeer vervuld van de stof felijke belooningen van den arbeid; alles richt zich zóo zeer op succes by examens en in het vak of de betrekking, dat men geheel vergeten schijnt te hebben, dat het belangrijkste resultaat van ons werk bestaat in zyn invloed op ons eigen ka rakter. .Karakter vormt zich in den stroom der wereld", wordt er gezegd. Inderdaad verwoest de wereld veel meer karakter, dan zy opbouwt. Wie zonder gevormd karakter de wereld intreedt, raakt maar al te snel ook het laatste restje nauw gezetheid kwijt. Karakter wordt ju\3t in de kleinste en eenvoudigste gebruiken en gewoonten van bet dagelyksch leveD gevormd. Iedere goede gewoonte kan vergeleken worden met een piouier in het oerwoud, die rond zich de wiidernis uitroeit Groote voor nemens tot groote deugden beteekenen weinig; men kan zyn eigen karakter slechts werkelyk vormen bjj de gewoonste en eenvoudigste bezigheden. Onverbidde lijk vasthouden aaD zijn voornemen, lpert men in de week en ni^t op denZondag. De Zondag kan de bezieling geven; de werkdag eerst brengt de daad. Wanneer men een lucifer boven de brandende lamp houdt, ontstaat daarboven in de lucht vaak een geheimzinnige blauwe viam. Bjj veel menscben blyft het ideaal altyd zulk een blauwe vlam in de lucht; zy kennen de eigenlyke kunst der zelfopvoeding niet, zonder welke kunst hemel en aarde altijd gescheiden blijven en die eenvoudig daarin bestaat, dat men het hoogste in het allerkleinste begint. Zulk een waarde hechten aan bet kleine is geen pedanterie. Wie het kleine in den geest van het groote verricht, kan geen kleingeestig mensch worden. En alle groote energie kan niet anders dan in kleine trouw zyn; haar trouw is het uitvloesel van haar on uitputtelijke kracht, evenals indeQothi- 8che domkerken de groote idee van het geheel, juist ten gevolge van haar geeste lijke kracht, ook in het kleinste ornament zich openbaart en het ondergeschikt maakt aan den geest van geheel! Uit Foerster's „Levenswandel." De gevaren van het lichtgas. In diduitsche „Raichs-Medizmal-ADzeiger" heelt Stabsarzt dr. H. Viereck een bijdrage CEEN CACAO SMAAKT Z00 KRACHTIG ALS gepubliceerd, welke bandelt over de gevaren van het lichtgas. Wij laten hier een kort uittreksel daaruit volgen. Door gasvergiftiging werden in 1906 in Duitschland 112, in 1907 daarentegen 197 en in 1908 zelfs 213 personen getroffen, waar van rasp. 41,40 en 86 met doodelijken afloop. In Amerika is het aantal personen, die door gis schade leden aan hun gezondheid in korten tijd verdriedubbeld; te New-York alleen zijn in éen jaar 2000 menschen door gas vergiftigd en daaraan ten deele gestor ven. De oorzaak van deze schikbarende toene ming ligt hoofdzakelijk aan de grootere giftig heid van het lichtgas. Het lichtgas ontstaat bjj verhitting vanSchieferöl,steenkool, petroleum, turf, hout of waterdampi Het uitSchieferöl gewonnen gas, is het miust schadelijke, omdat het slechts 6,6 pCt. kooloxyde bevat. Het gas uit steenkool is reeds gevaarlijker, daar het gehalte aan kooloxyde 10 pCt bedraagt. In de bovengenoemde opsomming staat bet water (damp) gas met 40 pCt. kooloxyde bovenaan. De leek veronderstelt, dat bij uitsluitend met steenkoolgas bediend wordt. Dit is echter geeuszins het geval, want in tijden van groote behoefte vermengen vele gasfabrieken het steenkoolgas met watergas en wel in die maie, dat het gehalle aan kooloxyde 20pCt. bedraagt. De fabriekeo doen dit gaarne, want de fabricage van watergas is goedkooper. De leek merkt niets van deze vermenging, want watergas is reukeloos; bet vermengde gas is das zelfs minder onaangenaam voor de reuk organen dan zuiver steeukolgas. Wanneer echter een leiding kleine lekken heeft, dan brengen deze) onder omstandigheden, bij steeukoleagas geen gevaar mee, wel echter bij vernietiging met watergas. Maar de groo tere giftigheid van de brandstof is toch niet alleen oorzaak van de toeneming van vergifti- gingsverscbijuselen. Do toeuemende onacht zaamheid e-n zorgloosheid der verbruikers komt er by. Ieder heeft reeds bij gelegenheid vrij groote hoeveelheden lichtgas ingeademd en daar hy hiervan geen schadelijke gevol gen heelt oudervoodeo, is hij niet bang voor een herhaling. En toch kan de dood zeer snel intreden door het inademen van lichtgas. Zooals Stabsarzt dr. Viereck bericht, vond men eens een gasf tier dood op de ladder staan; hij had waarschynlyk aan een gaspijp geroken, om la onderzoeken, of zy lek wis, of niet. Gewoonlijk heeft de ziekte een sleepend verloop. Eerst wordt over moeheid geklaagd er vertoonen zich verminderde werklust, ge brek aan eetlust, bezwaren bij de stofwisseiiug, hoofdpyn, duizeligheid, misselijkheid, trage polsslag, suizing in de ooren, euz. De zieken vervallen in een toestand van bewusteloos heid, waarbij zij trachten te vluchtendeze toestandgaal over in een krampachtig stadium, de werkzaamheid van het hart stokt en houdt eindelijk op. De gevolgen vau vergiftiging door lichtgas ziju verschijnseleu van typheu- seo aard, rheumatbiek, bloedarmoede en een menigte andere ziekteD. De grootste voorzich tigheid ia dus noodzakelijk bjj het omgsan roet gaselke gaslucbt io de woning moet als een ernstige waarschuwing opgevat wor den en dadelijk worden onderzocht. Terstond moet de hoofdkraan gesloten wordendan moet men niet met een open vlam de ver moedelijke plaats van het lek naderen, doch flink ventileeren en terstond zorgen voor deskundig onderzoek. Eigenlijk mag bet in huis nooit naar gas ruiken. Bedenkelijk is daarom het gebruik van gummislangeu. Deze raken licht los of krijgen breuken en scheurenmen behoorde ze overal door metalen slangen te vervangen. Bij het verwarmen van badwater door mid del van gas moet de badkamer lang voldoende gelucht worden, anders wordt de zuurstof in bet vertrek verbruikt, de vlam gaat uit en bet gas stroomt vrjj uit. Het afsluiten van de hoofdkraan gedurende den nacht, wurdt in vakkringeu io het alge meen afgekeurd, Diet omdat bet op zich zelf verkeerd zou zijn, maar omdat het aanleiding geeft, de andere kranen open te laten. Wordt dan den volgenden morgen de hoofdkraan weer opengezet, dan vindt het gas dikwjjls gelegenheid, vrjj uit te stroomeu. Men moet rekening houden met de menschelijke ge in ikzucht en vergeetachtigheid en deze, door ze te dwingen tot opmerkzaamheid, onscha delijk trachten te maken. V. A. In sStaatsblad" 152 is opgenomen bet Kon. besluit vau 22 Juni, houdende bepaling, dat de Visscherjjwet op 1 Juli in werking treedt Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Vrjidag 30 Juni, des middags half twee. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouder» betreffende de subsidie over 1910 aan de Amers foortsche Tramweg MoaUschappij. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de subsidie van de Industrie- en H uishoudschool. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een verzoek van de afdeeling Amers foort van het Centraal Genootschap voor kinder- heretellings- en vacantie-koloniee om subsidie. 4. Voorstel van Burgemeester en Wetboudere betreffen de een verzoek van de Ambachts school om subsidie voor den avond-teekeocuraue voor ambachtslieden. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethoudere betreffende een verzoek van de afdeeling Amers foort van het Ulrechtsch genootschap voor Laudbouw en Kruidkunde. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreflende een adres van de Oranje-vereeniging om subsidie. 7. Voorstel van Burgemeester en Wetboudere tot wijzigiog vau de Bamenstelling van de stem- bureaux. 8. Nader voorstel van Burgemeester en Wet houders betreffende reclames tegen den aanslag in zake Vergunningsrecht. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot herbenoeming van mej. G. van Eeden-Kam- perman als Gemeente-vroedvrouw. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bet geven van eervol ontsteg aan de onder wijzeres aan de openbare Lagere school 3e soort voor meisjes mej. N. C. Hilten. 11. Voorstel van Burgeme ster en Wethouders tot het geven van eervol ontslag aan den onder wijzer aan de openbare Lagere school 3e soort aan de Beekstraat H. J. Mensink. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van verlof wegens siekte aan de onderwijzeres in de Nuttige handwerken aan de openbare Lagere eohool 2esoort in de Hellestraat mej. M. Oudrar.d. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het niet houden van overgangs-examens aan bet Gymnasium. 'oorstel van Burgemeester en Wethoudere iet Gyr 14. V. tot wiiziging van da Begrooting, dienst 1910. 15. voorstel van Burgemeester en Wethouders betreflende oninbare posten Inkomstenbelasting, diensten 1908. 1009 en 1910. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1