Gemengd nieuws. Laatste Berichten. hetraffende oninbare posten Straatbelasting, diensten 1908, 1909 en 1910. Burgemeester en Wethouders stellen aan den Raad voor, het jiarlijksch subsidie voor de Industrie- en huishoudschool van f2500 te verhoogen tot f2375, zulks met het oog op de zoo gewenschte invoering van een salaris-regeling met driejaurlyksche verhoo gingen van f 100 voor het vaste personeel, uan die school verbonden, en onder beding, (lat Rijk en Provincie hun jaarlyksche sub sidie» van f0000 en f1500 verhoogen tot f6900 en f 1725. H. M. de Koningin-Moeder was gisteroch tend aan het station hier om H. 1). H. de Vorstin van Beotheim te begroeten, dia om 9.39 aankwam en eenige dagen H. M. gast zal zijn. Per rijtuig vertrok men naar Soestdyk. De heeren A. A. de Haas en J. B. Bloe mendal legden aan s'Rijks-veeartsenyschoid te Utrecht met gunstig gevolg af het Datuur- kundig examen. Het adres van de Kamer van Koophandel on Fabrieken te Rotterdam, betreffende het wetsontwerp tot vaststelling eener nieu Taiiefwet, waarvan sprake was in de jongste vergadering der Kamer te Amerfoort, is ge voegd bij het ochtendblad der »N. Rolt. Crt.» van heden. Het is een zeer lijvig stuk; de lezing overwaard. Mejuffrouw M. van ólooten is aan de Rijks universiteit te Utrecht geslaagd voor het 2e gedeelte van het practisch apothekers-examen, Mejuffrouw Mary J. Fleischmann, thans te Haarlem, hoopt 9 Juli den dag te her denken waarop zij 25 jaar geleden uls eerste vrouw in Nederland zich wijdde aan het levensverzekering-bedrijf, dat zij in ons land hei ft helpen populariseeren. We herinneren ook, dat zij, verleden jaar nog, geheel belangloos een cursus in Eugel- sche taal hield voor spoorwegpersoneel, dat veel in aanraking komt met vreemdelingen, Het Ie regiment huzaren maakte gister met de muziek aan 't hooid weer een marsch door de stad. Luitenant H. W. E. Cramer, van het 5e regiment infanterie, wordt met ingang van 1 Augustus werkzaam gesteld by het Instructie- bataljon te Kampen. Reserve-sergeant B. M. Mantz, van het 5e rpgimcat infanterie, is bevorderd tot vaandrig bij het korps. Zondag 9 Juli zal in het Simnna-park te Hilversum weer een openlucht-voorstelling plaats hebben. Opgevoerd zal worden «Credo", van mevrouw Amy Grotbe- Twiss. Hermann Schwab voert de regie. Ook da Staatsspoor zal 1 Juli vacantie- kaarten uitgeven. Men weet, dat die van de H. IJ. S. M. op allé lijnen geldig zullen zijn. De Amersfoort^che Zwem- en Polo-Club won Zondag te Weesp met 5—1 den pulo- wedstryd van Triton, aldaar. Het mond- en klauwzeer neemt dermate toe in deze Provincie, dat men de ziekte maar laat uitwoeden. Nogmaals zij daarom herinnerd aan den raad kookt uw melk terdege. Op 5 Juli, des middags om 12 uur, worden ook hier alle woonwagens en woonschepen geteld en wordt tevens een onderzoek inge steld naar de huisvesting, het aantul perso nen, de oriderliugo verhouding en zelfs of door het gezin misbruik van alcohol wordt gemaakt. Bedoelde gegevens zijn noodig voor een doeltreffende bestryding van bedelarij en landlooperij. Door uitstellen kan zelfs de beste wil wankelen. Te Leusden :s, na een rede van den heer B. van der Knoop, opgericht een gaiten-fok- vereeniging, tot welke 50 personen met sa men een honderdtal geiten al aaustond toe traden. Het Bestuur bestaat uit de heeren J. van BoeschoteD, E. Kamerbeek, B. van der Knoop, ea If. Ruitenbeek. TTit den. omtrek. De openlucht-voorstelling, welke 8 Juli ten bate van üyaoje Nassau-oord Zou worden gehouden iii de bosschen van Soest-lijk, is uitgesteld tot volgend jaar. Aanstaanden Vrydug zal hel 55 jaar ge- leden zijn, dut de gep. luitenant-generaal J. E. N. baron Schiminelperininck van der Oye van Hoevelaken werd benoemd tot luitenant-ingenieur. Tydenfi een onweersbui, die op zich zelf weinig te beteekenen had, heeft het in de buurtschap Kattenbroek onder Barneveld Vrijdagavond zóo hevig gehageld, dut de landbouwgewassen bijna geheel vernield zyti. Vau de prachtig to veld staunde boekweit is niets meer overgebleven, terwyl ook aan rogge, aardappelen, enz. groote schade is toegebracht. Twee jongentjes uit een gezin, van 11 en 9 jaar, die Vrijdagmiddag uit de school te Appel naar huis ginuen, zyu op de heide door den bliksem getroffen en op slag gedood. Het 25-jarig bestaan van het Remonte-depot bij Milligen zal daar 1 Juli feestelijk worden herdacht. De Gemeenteraad van Üudewater heeft de exploitatie der tram van het station naar liet stadje verpacht aan een der conducteurs ge durende vijf jiren voor f 2232.00 per jaar. De pachter moet zorgen voorde paarden, de geheele bediening, bet onderhoud van het rollend materieel, enz. De opmetingen voor den buurtspoorweg Gouda—üudewater—Utrecht zullen weldra zyn afgeloopen. Het regiment genie-troepen betrok gister middag de Legerplaats bij Zeist. Stellig doet verkeerd, wie uit al te bur gerlijken zin de aviatiek nfkeurr, zeg" de «Standaard". Er spreekt in dit wondere vliegeD, hoog in de sferen, een heroïsme, dat bezielt en opnieuw toont hoe zelfs onze materialistische eeuw de hooge en nobele functie, die in onzo inborst schuilt, niet heeft kunnen verzwakken. Zeker mag men zijn leven niet roekeloos wagenmaar het durven en zich op nieuwe bauen begeven, mag op zichzelf niet als roekeloos veroordeeld worden. De jacht op het wild gedierte beeft in vroegere eeuwen eveneens auu honderden het loven gekost, en toch mocht ze niet uitblijven. De scheep vaart eischte vaak en kost nog altoos dui zenden menschenlevensen toch, wie zou ze willen te niet dueu Ook van het spoor wezen kan gezegd, dat het telken jaie nog honderden levens kost; en toch, wie zou den tijd van diligence eD trekschuit terug begeeren Toch ligt er in berichten als dpze week ons van de rondvlucht bereikten, iets dat pijnlyk aandoet. Het is éen enthusiasme van tienduizenden personen in land bij land, en als men dan hoort van de verongelukten, gaat er wel een oogeublik oen ontroering aoor de harten, doch straks is men er overheen en is 't éen gejuich van vlieg kamp tot vliegkamp en dreuut de over moedige taal vau de hemelbestormers u in de ooren. Vooral tweeërlei verdient daarbij critiek. Iu de eerste plaats het nog altoos uitblij ven van keuring. Gedurig blijkt, dat een val veroorzaakt is door een gebrek aan de machine, door gemis aan benziue, of door onkunde van den m in, die het waugstuk aandorst. Dit nu behoefde zoo niet te zyn. Op allerlei ander terrein bestaat keuring van overheidswege, en waarom kan die ouk by de aviatiek niet nog scher per ingevoerd Ze zou niet elk ongeluk voor komen, doch meer dan éen leven zou toch gespaard zijn, dat nu uit enkel onvoorzich tigheid te luor ging. Eu dan lette men ten tweede even scherp op bet kwaad, dat ook hier het geld bcgiut te stichten. Do pryzen die uitgeloofd worden, klimmen fabelachtig hoog. Wie aan alle vliegkampen deelneemt on geregeld wiut, wordt een man in bonis. De kans daarop prikkelt. Om geld waagt men zija leven. Zóo gaat het nobele er af, en wordt 't ook hier een kansspel, dat voor de edele match in de plaats treedt. En juist dit is oorzaak, dat zoo menigeen, die beter deed met op den platten grond te blyven, zich er aan waagt en or zijn leven hy inboet. Wordt dit nu niet gestuit, dan gaat het al verder. Al meer en al booger prijzen En hoe meer geld er te snappen valt, des te m< er waaghalzen de lucht ingaan. Op keuring en op inperking van het geld- moiief zij daarom aangedrongen niet urn de vliegkunst te stuiten, maar om de geva ren iu te krimpen en den edeleu toon in de aviatiek te houden". Over den verloren nacht voorzoo heel velen, die met allerlei voertuig Zaterdagavond reeds naar 't vliegkamp by Soesterberg togen, en den verloren dag voor de nog oneindig groo- tere schare, die beel deu Zondag Wachtte en ulléeu Verschaeve een heel kort pi oef- vluchtje zagen maken, zullen we maar niet meer schrijven dan dat ze dezen slechten kans deelden met hen die saarngesiroomd waren in het vliegkamp by Gilze Ryen. Merkwaardig was de beweeglijkheid der Frausche avialeurs tegenover de gelatenheid der Nederlandeis, die twee maal op éen dag de zaak met du grootste goedmoedigheid op namen en alleen wat muppeideu toen, bij 't huis-toe gaaD, hun toegangskaarten niet geldig werden gemaakt voor een volgenden daHctgeen intusschen Maandagochtend al heel vroeg werd bekend gemaakt omdat letterlijk overal heen, in 't holle van den nacht zells, auto's uit het vliegkamp het be richt verspreidden, dat we Zondagavond te gen middernacht konden bulletineeren. Maar ook gisterochtend was 't weer waaien en regenen van belang. Het uur van vertrek uit Soesteyberg werd officieel gerekend Zondagochtend om 4 uur (Greeuwichtyd) te wezen; doch de aviateurs zouden het guustigstu oogeublik afwachten Voor allen in het vliegkamp, allen dood moe, was 't een gansch ongedachte verras sing toen,zonder eenige voorafgaande waai- schuwing, gistermiddag om 2.3") (Am9terdam- scho tyd) Beaumout naar Brussel vertrok. Om 3.40 lindde hij even le Gilze Rijen en om 5.24 kwam hij behouden te Brussel aan (de 100 Kilometer werden doorhem iu 3 uur afgelegd). Hy, de Franscbe marine-officier, Conneau, vloog geheel op het kompas. Zoo spoedig mogelijk na hem vertrokken Garros, Kimmerling, Tabuteau, Duval, Train Vidart, Yédrines, en om 4.53 Wynmalen, die genoodzaakt was, driemaal te landen, doch spoedig koers zette naar Gilze Rijen, waar hij aankwam om 0.10en vanwaar ny vertrok te 0 55, doch weaens regen te 7.09 moest terugkeereu om te 8.08 opnieuw le vertrekken, en te landen te Brasch.tet, hij Antwerpen, vanwaar hij hedenochtend vroeg vertrok naar Brussel. Gisteravond te 7.49 vertrok Le Lasseur nog uit Venloo en landde, na een zeer moei lijke reia te hebben gehad, by den Soestcr- bergschen tol, waarheen spoedig hulp kwam uit het vliegkamp zoowel als uit Amersfoort. Da aviateurs hebben besloten een protest iu te dienen tegen Beaumont, die uil Soester- berg vertrokken is niettegenstaande hun onderlinge overeenkomst. Wat een Eugelsche schooljongen weten moet. Macaulay, de groote Eugelsche ge- schiodschryver, had de gewoonte, wanneer hij het over een of ander onderwerp had en aan een vrij eenvoudig punt kwam, dat hij bekend veronderstelde, zich daarvan af te maken met de woorden «zooals iedere schooljongen weet". De hooge meoning, die de schrij.or van de Geschiedenis van Eugelaud vau de school jongens van zijn vaderland had, zal nog achteraf gerechtvaardigd worden door de eischen, die op de agenda van een binnen kort te Louden te houden congres van ou derwijzers ter bespreking voorkomen. Om aan die eischen te beantwoorden, moeten een meisje of een jongen van 14 jaar, uls zij van school komen, in staat zijn vlot en met begrip boeken te lezeu als de Pelgrimsreizo naar de Eeuwigheid van Bu- nyan, 1 vanhoe van Walter Scott, of Kleine Dora van Dickens. Ho vendien moeten zij een handelsbrief kunnen schrijven en een kort bericht kui uen opstellen. Ze moeten zelf zuiver spreken en fouten iu de uitspraak van andereu kunnen verbeteren, Voois moeten ze goed op de hoogte zijn met de werken van Shakespeare, Byron, Tennyson, Gray, Cowder,Scott, Words worth en Longfellow. Ze moeten bekend zijn met de hoofdgebeurtenissen uit de Geschie denis, die met het ontstaan en deu regee- nrigsvorm van het Brilssche Rijk verband houden, en een grondige kennis van de kolo niën hebben. Ze moeten verder een algemeen begrip hebben niet alleen van alle landen der w.-reld, maar ook van bun inwoners en bun st«athuishondkundige toestanden. Zij moeten met' verschillende talstelsels, breuken, oppervlakten en inhouden kunnen werken. De 14-jarige scholier moet bloemen, vruch ten en insecten kunnen uitteekenen, gekleurde teekeriingeu naar de natuur m<ken en in bet algemeen vaardig zijn in het gebruik van penseel en potlood. Ook uit het geheu gen teekenon staat op het program. Ton slotte moet hy bekend zijn met de natuurwetten en de werkingen iu bet menschelijk lichaam. Excusez du peu. Bruiloften. Voor win van feesten houdt, een aardig lesje. De Engelscht n vinden het veel te sober om er een koperen, zilveren en gouden bruiloft op na te houden. Ze zijn van meeniug, dal je nooit te veel gelegenheid kunt maken voor vroolijkheid en hebben thans voor gelukkige echtelingen uitgevonden ELn jaar getrouwdde katoenen bruiloft. Drie jaur getrouwd de lederen bruilof». Vijf jaar getrouwdde houten bruiloft. Tien jaar getrouwdde tinnen bruiloft. Twaalf jaar getrouwd de zijden bruiloft. Vijftien jaar getrouwdde kristallen bruiloft. Twintig jaar getrouwdda blauw porseleinen bruiloft. Vijf-en-twintig jaar getrouwd: de zilveren bruiloft. Dertig jnar getrouwd: de paarlen bruiloft. Veertig jaar getrouwdde robijnen bruiloft. Vijftig jaar getrouwd: de gouden bruiloft. Zestig jaar getrouwd: de platina-bruiloft. Zeventig jaar getrouwd de diamanten bruiloft. Vijf-en-zoventig ja*r getrouwd: de radium ^Als^het huwelijk nog langer duurt, moeten er bovenaardsche substantiën bjj te pas komen. Rozen zonder doornen. Ongeveer vijfjaar geleden gelukte het aan een Duitschen rosen- kweeker, Mix üeegen, iu zyn kweekery te Kos- tritz, in Thüringen, door kruising een roos te verkrijgen niet opvallend weinig doornen. By de rozensoort verminderde van geslacht tot ge slacht het aantal doornen, totdat ten slotte deze natuurlijke verdedigingiorganen geheel outbra- kPDe doorolooze roos moet haar gewapende zus ter wat gnede eigenschappen betreft, overtreffen Wegens haar krachtigen groei en haar weer standsvermogen tegen rozenziekten bewijst zij den tuinman by de veredeling uitstekende diea- Volgens mededeelingen ia „Kosmos", den Duitschen handwijzer voor natuurvriendenwoont te Issenberg aan den Neder Rijn een koopman, die reeds minstens 10 jaar roren zonder doornen kweekt en ook te Spessart bezit een kweeker twee rozenboompjes zonder een enkelen doorn. In Amerika heeft men onlangs ook rozen «on der doornen gekweekt. Mon herinnert zich, dut dat verleden jaar, op de hier gehouden ten toonstelling van „Nos jungent roste" Ook een roos zonder doornen te bezichtigen was. Een slachting.—De wal vischvangers weten dat zij goed doen enkel volwassen walvisschen te vangen en nooit walviscbkalvereD, zooals men de jongen noemt, te dooder.. De vangst van eon grooten walvisch is reeds een zwaar werk; maar wanneer het gebeurt, dat een wal- visohkalf gekwetst wordt, dan vult de moeder met razende woede en ongehoorde kracht de schepen aan. De walvischvanger houdt zich dan ook gewoonlijk aan de groote dieren, daar deze ook veel winstgevender zijn. Door toeval echter komt het wel eens voor, dat jongén ge dood worden. Dat was onlangs in de golf van Californië het geval. Twee en vijftig kleine wulvischvnngei8 waren op jucht. Zij kregen eenige walvisschen in 't zicht en door onbehen digheid van een der risschers werd een wal- vi8chkalf gedood. Daarop werd de moeder zóo razend en sloeg met zulke kracht in 'l ronde, duidelijk met het doel de menschen, die haar het liefste ontroofd hadden, zooveel mogelijk onheil aan te doen dat in minder dan een uur vijftig vaa de twee en vijftig vaartuigen vernield waren en een aantal menschen daarbij gedood werden, terwijl, de twee overgebleven schepen zich enkel door een haastige vlucht kondeu redden. Uit de heden gehouden inlevering van candidaten-lijsten voor den Gemeenteraad is gebleken, dat zijn candidaat gesteld in: district 1 waar aftreden de heeren H. W. van Esveld en J. C. Rolandus Hugedoorn, de heeren :A. Eysink, H. P. Goossens, J. Overeem, F. M. van Veen en G. van Wyland Jr.; district 11 waar aftreedt de heer A. A. Hamers, die zich niet herkiesbaar stelde, de heeren F. M. Houhaer, H. Koning, F. L-igers, J. Overeem, A. M. Trompvan Holst en G. van Wijland Jr.; distiict 111 waar aftreden de heeren B. J. van Enst.die zich niet herkiesbaar stelde, en A. M.Tro .ip van Holst, de heeren R. van den Burg, A. C. Couvée, H. W. van Esveld, J. C. Rolandus llagedoorn. J. Overeem, A. G. J. de Rooij, A. M. Tromp van Holst, K. Visser en G. van VVijlind Jr. De stemming heeft plaats op 6 Juli, de herstemming op 18 Juli. Opgave van de Yereeniging. „H AN DEL en NIJVERHEID" van paraiiDen die zich in da Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, vau 14 tot 20 Juni 1911. GEVESTIGD. ^Hendrik Sukkel van Hoogland naar Hoogaweg Jannigje van Dolderan van Hoogland Daar Arn- hemschetveg 5. Wilhelm.is Hermanes Querreveld van Enschede naar St Jorissttaai 56. Evartje van Esveld van Nykerk nasr Arnhem- scheweg 3 ^Gerrit van der Kolk van Zwolle naar WöBterstraat Jacobus Cornells Adriaanse van Hangelo (O) naar Nicaciusdwarsstraat 27. Jau Cornelia Vegter v. Bierum n. Havik 17. Johanna Hendrika Kranenburg v. Zutphen naar Ctrechtscheweg 97. Elisabeth Kuit v Amsterdam naar Leu«derweg 48. Margareta Elisabeth Prikken v. Amsterdam naar St. Andriesstraat 15. Cornelia Amelia Görlach van Amsterdam naar Schimmelpennitickstaat 44. Maria Dekker va., 's Hsge n. Utrtweg 14. Hendrik Frederik van Schaik v. Arnhem Daai KrMinmes'raat 21a. Wiilemina van de Biesrnbos weduwe Kornelie riemetra van Amsterdam uair Utr^chtscheweg 82- Cornells Jacobus Tiemetra van Amsterdam naar Krutskamp 10F Johauua Kraaikamp v. Banrn n. Koningsstr. 81. Cornelia 8c uiman v. Leiden n. Berkenw. 20. Mietje Dribbel van Antwerpen n. Bloemendal- scbestra .t 6. Hubertina Hamers van Amsterdam naar St. An driesstraat 15. VERTROKKEN. Cornelia Viets van Ald^gond»st 95 naar Hoogland- Catherine fcusab.-th B anke v. P. Piip. rsstr.81 naar Dortm..nd (Duiischland). Hendrika Massa van Havik 8 n. Gouda.

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2