Zaterdag 1 Juli 1911. No. 9772. 60e Jaargang. Stadsnieuws. AMERSFOORTSCEE COURANT. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR: F. J. 7HEDEHZES. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1.— franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, ofiicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KORTSGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19 Kennisgevingen, KIESRECHT. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort, brengt, mei het oog op de aanstaande stemming ter verkiezing van leden van den Gemeenteraad, aan belanghebbenden in herinnering bet be paalde bij de artikelen 57, 58 en 154 der Kies wet, luidende: Art. 57. Personen, bij wie en bestuurders van bjjzondere ondernemingen en instellingen, waar bij mannen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zijn, zjjn, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, verplicht te zorgen, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot de keuze mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren tnsschen acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags daartoe gelegenheid vinde. Art. 58. Personen en bestuurders, in het voorgaand artikel bedoeld, zijn, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werk- filaatsen, verplicht te zorgen, dat in hetarbeids- okaal, en zoo er meerdere arbeidslokalen zjn, in het grootste of wel in meer dan ééu arbeids- lokaal, gedurende twee werkdagen vóór en op den tot stemming bepaalden tijd op een zichtbare wjjze is opgehangen eene door ben of van hun nentwege onderteekende lijst, de uren in het voorgaand artikel bedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk. Art. 154. Overtreding van de art. 57 en 58 dezer wet, wordt gestraft met hechtenis van teu hoogste veertien dagen of met eene geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Bovenbedoelde algemeene maatregel van be stuur, welke is vastgesteld bij Koninklijk besluit van 24 Mei 1901 (Staatsblad no. 109) luidt als volgt: Art. 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in art. 57 der Kieswet bedoelde personen en be stuurders van bijzondere instellingen en onder nemingen ten aanzien van bij hen in dienstbe trekking zijnde personen, welke uit hoofde vau die dienstbetrekking op den dag der stemming tusscben de in vermeld artikel genoemde tijd stippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoeven in de Gemeente, op welker Kie zerslijst zij voorkomen. Art. 2. Vrijstelling, als omschreven in het voorgaand artikel, wordt voorts verleend aan geneeskundigen en apotbekers ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, alsmede aan personen en bestuurders van bij zondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde ziekenverplegers. Amersfoort, 29 Juni 1911. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. STEMMING GEMEENTERAAD. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort, brengt ter openbare kennis, dat de stemming ter vervulling van zeven plaatsen in den Ge meenteraad van Amersfoort in het kiesdistrict I, II en III zal plaats hebben op Donderdag 6 Juli 1911, van des voormiddags acht tot des namiddags viif uur, in het Ie Distrtct, twee plaatsen, in hot lie District twee plaatsen, en in het Ille District drie plaatsen. Candidaten zijn Ie DistrictA. Eijsink, H. P. Goossens, J. Overeem, F. M. van Veen, en G. van Wgland Jr. lie DistrictF. M. Hou- baer, H. Koning, F. G. Lagers, J. Overeem, A. M. Tromp van Holst, en G. van Wijland Jr. Ille District: R. van den Burg, A. C. Couvée, H. W. van Esveld, J. C. R. Hagedoorn, J. Overeem, A. G. J. de Roo\j, A. M. Tromp van Holst, K. Visser en G. van Wijland Jr. Verder wordt herinnerd aan art. 128 van het Wetboek van Strafrecht, luidende „Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voor schrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar". Amersfoort, 29 Juni 1911. De Burgemeester voornoemd, WIJTIERö. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de Gemeenten Woudenberg, Langbroek en Leus den, Westbroek en Rhenen, gevallen van mond en klauwzeer z\jn voorgekomen. Amersfoort, 80 Juni 1911 De Burgemeester, voornoemd, WUIJTIERS. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter algemeene kennis, dat bij hun be sluit van heden, ingevolge art 8 der Hinderwet, aan H. C. A. Jong, alhier, vergunning is verleend tot het uitbreiden zijner tabakskerverij door plaatsing van een zuiggasmotor van 8 P.K. ter ver vanging van den bestaanden motor, in het perceel aan den Weverssingel gelegen, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort sectie E, no 1129, onder voorwaarde, dat: a. de vloer en de wanden van de ruimte, al waar de moter geplaatst wordt, geheel van steen zijn; b. de motor gesteld wordt op eene afzonder lijke op den vasten zandbodem aangelegde fun deering, uitgevoerd in metselwerk of beton, rond om minstens 10 c.M. vrij te houden van de opgaande muren en hunne fundamenten, zooda nig dat trillingen en schokken worden voorkomen; c. de afvoerpijp voor de afgewerkte gassen van den motor van voldoende wijdte is, geen korte bochten heeft en door een knalpot van voldoende afmetingen geleid wordt, zoodat de afvoer der gassen zonder hinderlijk geraas plaats heeft; d. de onder c genoemde afvoerpijp evenals de schoorsteen voor den afvoer van rook van den generator opgaat tot eene hoogte van minBtens 1 Meter boven den nok der bekap ping van de inrichting. Amersfoort, 29 Juni 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Tot predikant bij de Ned. Hervormde gemeente, ter voorziening in de vacature- ds. Vunderink, is gisteravond beroepen ds. J. Pannebakker, te Nederhemert. Door de classicale vergadering zijn be noemd tot lid van bet Bestuur der classis Amersfoort van de Ned. Hervormde kerk ds. W. J. Meiners, te Amersfoort; tot zijn secundus jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers, oud-ouderlingtot quaestor ds. G. van Kem pen, te Westbroektot diens secundus ds. W. J. Meiners. Ds. K. den Hollander is gekozen tot secun dus-quaestor der classicale weduwenbeurs. De gistermiddag van 1.45 tot 2.10 onder voor zitting van den Burgemeester, jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers, gehouden openbare ver gadering van den Raad dezer Gemeente werd bijgewoond door 10 leden enden Secretaris, mr. dr. J. G. Stenfert Kroese. Afwezig waren de heeren Van Enst, Rolandus Hagedoorn, Hamers, Jorissen, Kroes, Oosterveen en Tromp van Holst. De notulen van 9 Juni werden als vastge steld beschouwd. De belangrijkste der ingekomen stukken waren: van Gedeputeerde Staten goedkeuringen van de Raadsbesluiten tot aankoop van perceelen en grond voor uitbreiding der gasfabriek, tot aangaan eener geldleoning ad f331000 voor de waterleiding en tot aangaan eener tijde lijke geldleening ad f 15055.93 tot afsluiting van den dienst 1910 alle voor kennisgeving van de Raadscommissie tot regeling van den rechtstoestand een concept-reglement voor de Gemeente-werklieden, met memorie van toelich ting gerenvoyeerd aan B. en W. om prte- advies een schrijven van het Hoofdbestuur van het Utrechtsch Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde houdende bericht, dat de landbouw tentoonstelling wegens het heerschen van mond en klauwzeer niet doorgaat en waarbij dank betuigd wordt voor deu ondervonden steun voor kennisgeving een verzoek van het Amerfoortsch Drank- weer-Comité om by verordening te bepalen, dat op de lotingsdagen de vergunningslokaliteiten gesloten moeten zyn aan B. en W. om prte- advies een adres van den Commissaris van politie, waarbij hij verhooging van traktement verzoekt als voren een verzoek van den onderwijzer H. C. C. de Blécourt om ontslag wegens benoeming elders als voren; een verzoek van den Secretaris der Gemeente om verlof van 10 Juli tot 5 Augustus 1911 wordt verleend z. d. of h. st. De Voorzitter deelt mede, dat in het besluit tot aankoop van terrein voor een tweeden uitgang aan de gasfabriek een fout is geslopen. De grond koBt niet f 1200, doch f 1260. Spr. ztelt voor, het Raadsbesluit in dien zin te wij- Xigingen. Aldus besloten z. d. of h. st. Aan de orde is de agenda. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de subsidie over 1910 aan de Amers foortsche Tramweg Maats6chappij. Z. d. ol b. st. wordt f916.29 toegpstaan. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de subsidie van de Industrie- en Huishoudschool. Als voren f2875, in plaats van f2500 jaarlijks. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een verzoek van de afdeeling Amers foort van het Centraal Genootschap voor kinder- herstellinga- en vacantie-kolonies om subsidie. Z. d. of b. st. wordt conform bet afwijzend pias-advies besloten. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een verzoek van de Ambachts school om subsidie voor den avond-teekencursus voor ambachtslieden. Z. d. of b. st. wordt f350 toegestaan, tot wederepzeggens. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een verzoek van de afdeeling Amers foort van het Utrechtsch genootschap voor Laudbouw en Kruidkunde. Z. d. of b. st. wordt f 100 verleend voor een tuinbouw-wintercursus. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betredende een adres vhn de Oranje-vereeniging om subsidie. Z. d. of b. st. wordt weder f200 verleeud, doch onder de vroeger reeds meegedeelde voorwaarden, 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de samenstelling van de stem- bureaux. De heer Van Esveld, candidaat in district III, wordt Voorzitter in I; de heer Rijkens, Voorzitter in III. 8. Nader voorstel van Burgemeester en Wet houders betredende reclames tegen den aanslag in zake Vergunningsrecht. Goedgekeurd z. d. of b. st. Het voorstel wordt niet meegedeeld. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot herbenoeming van mej. G. van Eeden-Kam- perman als Gemeente-vroedvrouw. Met algemeene stemmen herbenoemd voor vijf jaar. 10. Voorstel van Burgemeester eu Wethouders tot het geven van eervol ontslag aan de onder wijzeres aan de openbare Lagere school 3e soort voor meisjes mej. N. C. van Hilten. Z. d. ot b. st. eervol verleend met 1 Sep tember. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eervol ontslag aan den onder wijzer aan de openbare Lagere school 3e soort aau de Beekstraat H. J. Mensink Als voren, per 1 September. 12. Voorstel vaa Burgemeester en Wethouders tot het gevea vaa verlof wegens ziekte aan de onderwijzeres in de Nuttige handwerken aau de openbare Lagere school 2e soort in de Hellestraat mej. M. Oudraad. Z. d. of b. st. verleend met ingaDg van 19 Juni. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het niet houden vau overgangs-examens aan het Gymnasium. Z. <1. of n. st.evenals vorige jaren. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijzigiDg van de Begrooting, dienst 1910. Z. d. of b. st besloten f 43.51 uit «onvoor zien" over te schrijven. 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouder» betredende oninbare posten Inkomstenbelasting, diensten 1908, 1909 en 1910. Z. d. of b. st. besloten, af te schrijven f9250, f284.73 en f306.75. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende oninbare posten straatbelasting, dien sten 1908, 1909 en 1910, Z. d. of b. st besloten, af te schrijven f 127.40, f 120.52 en f 126.75. Bjj de rondvraag verzocht de beer Ger ritsen de deuren te doen sluiten. Tot omstreeks kwart voor vieren bleef de Raad in geheime zitting bijeen. Heden woei, ter eere van de 25-jarigo ambtsvervulling van den concierge A. J. Bilders, de vlag uit het Gymnasium. Per rijtuig met zijn echtgenoote van zijn woning gehaald, werd hg in de met bloemen versierde vestibule door leeraren en leer lingen ontvangen en door den Rector ge- lukgewenscht, waarbjj hem, namens alle leeraren, als tastbaar bewijs van waardee ring, een geschenk onder couvert werd aan geboden. Ook de Gymnasiasten lieten zich niet onbetuigd. Uit naam van ben allen bood de beer Kaars Sypesteyo, met eenige har telijke woorden, eveneens een geschenk onder couvert aan. Zichtbaar getroffen dankte de jubilaris. Ds. W. J. Meiners is benoemd tot lid der Commissie van toezicht op het Ryks-Opvoe- dings-Gesticht; zulks in de vacature, ontstian door bet vertrek van ds. G. W. C. Vunderink. Mejuffrouw L. van Acbterbergh is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres in de Handwerken aan de openbare Lagere school, 2e soort. Hellingstraat. Mejuffrouw M. C. den Hartog, sedert ver leden jaar tijdelijk leerares, is thans benoemd tot vast leerares in Nuttige en fraaie band- werken aan de Hoogere Burgerschool voor meisjes te Deventer. Aan het officiers-examen van de Kon. Militaire Academie, te Breda, hebben o. a. voldaan de cadettenB. J. Labots, voor In fanterie Oost-Indische leger; jhr. D. J. H. N. den Beer Poortugael, voor cavalerie bier te lande; en J. L. Raub, voor artillerie bier te lande. De heeren C. Wolterbeek en M. B. W. des Tombe legden aau de Technische hoo- geschool te Delft met gunstig gevolg af het propasdeutisch examen weg- en waterbouw kunde, en het candidaats-examen civiel ingenieur. Aan de Rijks-universiteit te Laiden werd bevorderd tot doctor iu de Geneeskunde de heer J. A. Molhuysen, op proefschrift »De behandeling der tuberculose door middel van kunstmatige pneumothorax" en slaagde voor het eerste gedeelte arts-examen mejuffrouw J. M. van Helsdingen. Hedenochtend vertrokken van bier naar Amsterdam een bataljon van het 5e regi- ment infanterie, ter sterkte van een 400 man, onder bevel van luitenant-kolonel H. J. Indewey, en een peloton van het le regi ment huzaren. De cadetten der Kon. Militaire Academie en de leerlingen van den Hoofdcursus, die, tot het volgen van practische oefeningen, b\| de korpsen hier in garnizoen zijn gede tacheerd, zijn gister bier aangekomen. Programma van het concert, by gunstig weder, morgenavond, 2 Juli, om a c b t uur, te geven op bet teiras van „Amicitia", door het stafmuziekkorps van bet 5e regiment infanterie, directeur de beer G. Bikkers: 4. „Tentooustellingsmarsch", opgedragen aan bet Utrechtsch Genootschap voor Land bouw en Kruidkunde, G. Bikkers. 2. Ouver ture «Le cheval de bronzec, Auber. 3. >Gold und Silber, Walzer, Lebar. 4. Fantaisie sur l'opéra »Lea cloches de Coruevillet, Plan- §uette. 5. Ouverture «Frau Luoac, Lincke. a. »Ave Maria®. Schubert. 6b. »Auf der Brühl'scben Terrassen, Mazurka caprice, Schroder. 7. «Rêverie*, Vieuxtemps. 8. Potpourri favorite, Samethini. De uitslag vau deu Nationalen schietwed strijd vau 13 tot 21 Juni te Ermeloo ge houden en uitgeschreven door «Piet Cronjé" aldaar, is voor Amersfoort de volgende: geweer, korpawedstryd 200 Meter voor vereenigingeo, die in nationale con coursen reeds een eersten prjjs verwiereo, „Wilhelmina", 5e prijs, een zilveren medaille.

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1