Dinsdag 4 Juli 1911. No. 9773. 60e Jaargang. €tetét£éZe&<f AMERSFOOETSCHE COURANT. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoorteche Courant, voorheen flrina A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR: F. J. rnacsBiss. Verschijnt franco per post ƒ1.15." Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden ƒ1. j*-ën l6 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- AMERSFOORT. abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reolames 1—5 regels 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kostenevenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. ZORTSGBACST 9. Postbus 9. Telefoon 19 Kennisgevingen. KIESRECHT. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort, brengt, mei het oog op de aanstaande atemming ter verkiezing van leden van den Gemeenteraad, aan belanghebbenden in herinnering het be paalde bij de artikelen 57, 58 en 154 der Kies wet, luidende; Art. 57. Personen, bij wie en bestuurders van bijzondere ondernemingen en instellingen, waar bij mannen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zijn, zjjn, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, verplicht to zorgen, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot de keuze mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren tnsschen acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags daartoe gelegenheid vinde. Art. 58. Personen en bestuurders, in hel voorgaand artikel bedoeld, zijn, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werk- {>laa<sen, verplicht te zorgen, dat in betarbeids- okaal, en zoo er meerdere arbeidslokalen zjn, in het grootste of wel in meer dan één arbeids- lokaal, gedurende twee werkdagen vóór en op den tot stemming bepaalden tijd op een zichtbare wjjia is opgehangen eene door hen of van hun nentwege onderteekende lijst, de uren in het voorgaand artikel bedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk. Art, 154. Overtreding van de art. 57 en 58 dezer wet, wordt gestraft met hechtenis van teu hoogste veertien dagen of met eene geldboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. Bovenbedoelde algemeene maatregel van be stuur, welke is vastgesteld bij Koninklijk besluit van 24 Mei 1901 (Staatsblad no. 109) luidt als volgt: Art. 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in art. 57 de;' KieBwet.bedoelde personen en be stuurders ven bijzondere instellingen en onder nemingen ten aanzien van bij hen in dienstbe trekking zynde personen, welke uit hoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusscben de in vermeld artikel genoemde tijd stippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoeven in de Gemeente, op welker Kie zerslijst zij voorkomen. Art. 2. Vrijstelling, alB omschreven in het voorgaand artikel, wordt voorts verleend aan geneeskundigen en apothekers ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, alsmede aan personen en bestuurders van bij zondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde ziekenverplegers. Amersfoort, 29 Juni 1911. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort vestigen de aandacht van benden er op, dat voortaan de STEMBUREAUX voor verkiezingen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad zullen wordengehouden A. voor de Kiesgerechtigden in het Ie District in het Gymnastieklokaal der Hoogere# Burgerschool B. voor de Kiesgerechtigden in het lie District in het Gymnastieklokaal van de open bare Lagere school 2e soort aan de Hel lingstraat C. voor de Kiesgerechtigden in het lIIeDisirict in het voormalig schoolgebouw aan de Koestraat. Amersfoort, 29 Juni 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIER8. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De Burgemeester van Amersfoort brongt ter kennis van belanghebbenden, dat in deze Gemeente twee gevallen van mond- en klauwzeer zijn voorgekomen. Amersfoort, 1 Juli 1911. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort, brengt ter openbare kennis, dat blijkens missive van den heer Commissaris der Koningin in deze Provincie dd. 30 Juni 1911, 3e afdeeling, no. 3216/:>.43G, in de Gemeenten Amersfoort, Baarn, Soest en Hcuten, wat betreft de drie eerstge noemde Gemeenten gevallen van mond- en klauwzeer, en wat betreft laatstgenoemde Ge meente gevallen van vlekziekte bij varkens zijn voorgekomen. Amersfoort, 1 Juli 1911. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort, WUIJTIERS. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gezien het schrijven van den waarnem.id Militie-commissaris in deze Provincie dd. lJuli 1911 en art. 130 der Militiewet 1901, doen te welen dat de verlofgangers dezer Gemeente le. Willem Frederik van de Kolk, loteling uit de gemeente Amersfoort der lichting van 1905, van het 4e regiment veld-artillerie (trein- afdeeling) 2e. Jacobus Cornelis Adriaanse, loteling uit de gemeente Arnhem der lichting van 1909, van het 8e regiment infanterie; op Vrijdag 14 Juli 1911, des middags ten 12 uur, in bet Militair Logement, Lange Nieuwstraat te Utrecht, gekleed in uniform en voorzien van de kleeding en uitrustingstukken, hen bij vertrek met groot verlof medegegeven, van hun zakboekjes en ver lofpassen, ter na- inspectie voor gemelden waar nemend Militie-commissaris moeten verschijnen. De aandacht van gemelde verlofgangers wordt gevestigd op art. 131 der Militiewet 1901, het welk o.ra. bepaalt, dat de verloigangers, die niet overeenkomstig art. 130 der gemelde wet voor den Militie-commissaris verschijnen, in werke- lijken dienst worden geroepen en daarin ge durende ten hoogste drie maanden gehoudeD. Amersfoort, 3 Juli 1911. Burgemeester eu Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Gezondheid. Daar is wel niemand in de wereld, die niet zal toestemmen, dat gezondheid een groote schat is. En toch, wij denken er vaak zoo zelden aan, hoeveel wij aan de medische weten schap verschuldigd zyu. Als wij ziek zyn, zenden wij om een dokter. Hij schrijft ons medicynen voorwij nemen ze in, betalen hem en Onder de lagere menschenrasseu werden pjjn en ziekte vaak toegeschreven aan de tegenwoordigheid van booze geesten. Daar was de geneesheer een priester of liever een heksenmeester en hij had den boozen geest te verbannen. In landen, waar de beschaving meer was voortgeschreden, werd een toover- middel op een tafel geschreven. In som mige gevallen werd het middel niet gebruikt door den patiënt, maar door den dokter. Zoo vinden wij nog verschillende syste men, met betrekking tot de betaling. De Chineezen betalen hun geneesheer zoolang zij gezond zijn en betalen hem zijn salaris niet uit, als zy ziek zijn. In het oude Egypte onderhield de patiënt den dokter in de eerste dagen van zijn ziektu, waarna de dokter zijn patiënt moest betalen, tot hij hem beter had gemaakt. Zooals gezegd, over het geheel geno men, waardeeren wij niet genoeg, hoeveel dank wij verschuldigd zijn aan zoovele onvermoeide navorschers, die er hun leven aan gewyd hebben om den aard en den oorsprong der vele kwalen te leeren kennen en de middelen ter bestrijding. Wat meer is, wij spotten vaak met onze gezondheid of geven ons niet de minste moeite, in het belang daarvan iets te doen of te laten. Menigeen is zelf oorzaak van zijn vroegtijdigen dood of een gebrekkigen ouden dag. Het is waar, dat sommigen een consti tutie erven, waardoor zij van de wieg tot het graf een ongezond lichaam als voort slepen moetenmaar dit zijn uitzonde ringsgevallen. De meesten komen gezond ter wereld en zeer vaak is het onze eigen schuld, als wij ziek zijn. Wij doen dingen welke wij niet behoorden te doen, en laten ongedaan de dingen, die wij moes ten doen, en dan verwonderen wijer ons over, dat wij ons niet prettig gevoelen. „Ik ben geneigd", zegt de Engelsche schrijver Lubbock, „er aan te twyfelen, of men zich in het algemeen wel vol doende rekenschap geeft van hetgeen de gezondheid eischt. Niet, dat het wensche- lyk is, zooveel drukte te maken van de minste ongemakken, of boeken over aller lei ziekten te bestudeeren of proefne mingen met allerlei medicijnen te doen integendeel, hoe minder wij ons ziek wanen, of ons kwellen met kleine licha melijke ongemakken, des te beter dierien wy onze gezondheid. „Wat wy te doen hebben, is te bestu deeren de algemeene gezondheidsvoor- waarden, welke zyngeregelde gewoonten, dagelyksche lichaamsoefeningen, zinde lijkheid, matigheid in het eten zoowel als in het drinken. „Bij het drinken vooral van spiri tualiën behoef ik niet stil te staan meer wil ik de aandacht vestigen op het lyden en het slecht gehumeurd zijn ten gevolge van te veel eten. Dyspepsie, (slechte spijsvertering) waaraan zoo me nigeen lydt, is in negen van de tien gevallen toe te schrijven aan te veel voedsel bij te weinig lichaamsoefening. „Eenvoudig leven en het denken over dingen die verheffen, zal den meesten onzer een krachtige gezondheid geven. En dan, hoe paradoxscliaal het ook klinken moge, een matig men zal meer genieten van hetgeen hij eet en drinkt, dan de gulzigaard en de drinker. De lekkerbek kent niet den heerlijken smaak van ge woon droog brood. Brood, boter en kaas zullen den wandelaar, die honger heeft, vrij wat beter smaken dan het fijnste diner hem, die geen werkelijken honger I heeft. Gelukkig de menschen,die er een goeden eetlust op na houden, als vrucht van een arbeidzaam leven. Want ook in het eten en het drinken is een dagelyksche we- derkeerende vreugde voor den mensch weggelegd. Vroolykheid eu een goed humeur dra gen eveneens heel veel bij tot onze ge zondheid. De slechtste aller dagen is die, waarop de mensch niet gelachen heeft. En dan, geniet zooveel mogelyk frissche lucht. Het. is een voorrecht van onze tydeu, dat er zooveel aan sport gedaan wordt en dat de drinkgelagen zooveel min der worden. Alleen, men drage zorg, dat de geestelijke inspanning er niet onder lydt. De liefde voor het spel in de open lucht is het kind ingeschapen. Laten groote menschen ook ten deze weer als de kindereu worden. De buitenlucht geeft ons gezonden slaap en dien hebben wy noodig, ter algeheele restauratie van ons lichaam. Daarom wandel eiken dag, door weer en wind. Het is een dwaasheid, koude of regen te ontzien. Probeer het maar en gij zult zien, dat een fiksche dagelyksche wandeling u frissche kracht en nieuwe energie geeft. Zoo dan, wie een lang leven wenscht, wie vreugd begeert in zijn bestaan en kracht om tegenspoed moedig het hoofd te bieden, hij arbeide er ook voor om zijn lichaam in goede conditie te houden. Hy beware zijn gezondheid als een der beste gaven, welke het leven schonk. Ouderplicht. Het „Utr. Dbld." van Zaterdagavond bevat een hoofdartikel met bovenstaand opschrift naar aanleiding van een circu laire waarin ouders worden opgewekt, hun jongens Padvinder te laten worden. In die circulaire heet het o. a.: „De ouders klaagden, dat het hoe lan ger zoo moeilijker werd, de kinderen aan tucht te wennen, hun eerbied in te pren ten voor het gezag onderwijzers spraken van „weeldezoontjes, waar geen fut in zit", en de jongens, die „maling hadden aan al die geleerdheid", waren helaas niet weinigen. „De school, hoe uitnemend ook op haar eigen terrein, kon met de moreele en lichamelijke wjjze van het vraagstuk maar weinig rekening houden en vond in het huisgezin geen voldoende aanvulling". „Wat openbaren ons deze woorden?" vraagt het „U. D.", en het blad antwoordt: „Een hopeloos bankroet der opvoeding". Zonder eenige verscbooning wordt vast gesteld, dat, in het algemeen gesproken, de ouders hun natuurlyke taak niet weten te volbrengen. Het meest bedroevende is, dat deze uitspraak al mag zy niet voor allen gelden waarheid schijnt te bevatten. Reeds meer is op het gebrekkige opvoe dingswerk van onze dagen gewezen, doch slechts zelden zal zóo, zonder eenige verschooning, de volkomen mislukking van het gewichtigste werk zyn uitge sproken. Het is goed, de waarheid onomwonden te zeggendat is eerlijk. En het kan zeer nuttig zijn. Het spreekwoord over de „zachte heelmeesters" is bekend. Een striemende zweepslag kan noodig zyn. Deze woorden striemen. Maar dat schynt niet begrepen, niet gevoeld te worden. Want er is iets merkwaardigs geschied. Deze aanklacht is den ouders voor de voeten geworpenopenlyk zyn zij in ge breke gesteld; ten aanhoore van hun

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1