Stadsnieuws. Advertentiën. ilICOlAl kLEBSET, heel school voor liaudelsoiulcrwys is. Nevens (lrie klassen voor handelsonderwijs zal z(j éen klasse omva'ten, waarin slechts Lvor onderwas zal wor- dm geneven. De Strekking derer klasse is een over gang to vormen tusscbsn de hoogste klasse der Lagere scholen en de klasse, wairin het handels onderwijs zal aan vangen. Dit doeleinde veruiag echter niet het ouderwijs der voorbereidende klasse tot handelsonderwijs te maken. Het komt ons college voor, dat allerminst de Provincie geroepen is, het onderwijs der voorberei dende klasse te subsidiocren en dat zulks haar zelfs niet vry 8t,,t ",el bet °°K °P het bepaalde in art. 3, 2e lid, der Wet tot regeliug van het Lager onderwijs. Hot aangevraagde subsidio hooft evenwel de strek king, het in alle klassen der eoho' ^even onder wij» te subsidieeren en mitsdien m dat der voor bereidende klasse. Ons college is iu geencn dodo overtuigd, dat er te Amersfoort een zoodanige behoefie aan een school voor handelsonderwijs besmat, dat hot een Provin ciaal belang zoude zijn, zulk een school doorsubsi- dieering te sieunen. Do Handelsschool te Utrecht telde hij den aanvang van 1909/11) slechts 27 leerlingen, waarvan een vijftal van huiten de Genieonte. Derhalve werd s'eohts door 22 jongelieden uit een Gemeente van 120 000 zielen en in woiko talrijke groot" bedrijven zijn gevestigd, de Handelsschool beincht, dat is nog niet 'lM pCt. der hovolking. Deze cijfers wijzen nllcrminst op een werkelijk gevoelde behoefte aan dit onderwijs. Ons college kan uiet inziet), weshalve in do Ge meente Amersfoort met slechts der hovolking van do Gemeente Utrecht en niet zoo uitgebreide nijver heid, een in verhouding grooter bohoofte aat» een Handelsschool zoude bestaan. Noch voor Amersfoort noch voor de omliggende üemcent'-n is dit ook maar aanneemlyk gemankt. Wuar.Wfc wel behoefte bestaai, is handelsonderwijs op avondcursussen. Deze cursussen bloeien, waar zy bestaan en trekken by voorduritig een grooter getal leerlingen tot zich. ltesumeerende, advisoeren Gedeputeerden de ge- vmng.io subsidie niet toe te slaan. Het plantsoentje aan gone zyde van de voetbrug in den 8oesterstraatweg werd heden in gebruik genomen. Het zal Oranje-perk hoeten. Aan hot Postkantoor Amersfoort en de daar- ondoi' ressorteerende hulpkantoren is in Juni ingelogd bij de Rijks- postspaarbank 39 115.42 en daaruit terug gevraagd l'44 443.20. Het liatste door dat kuitoor uitgegeven boekje draagt het nummer 10 320. In Zomermaand zoo heet Juni althans v dgens den almanak is hier na twintig regendagen niet minder dan 123.5 m.M. neer slag afgettpt uit den regenmeter. Het meest den 24sten en wel bijna 22m.M. In Juni voel regen komt wingerd en bijen ongelegen. Er mogen dan slechte druiven en weinig honig komen, de tram heeft weer volop genoten van die vein regendagen. Z|j vervoerde in de afgeluopen maand 12 000 passagiers, of 1532 meer dan in Juni 1910, had uit de passage een ontvangst van f 039.35 of f82.75 meer, een totaal-ontvangst van f 000.77 of f30.75 hooger dan in de zelfde maand van verleden jaar, terwyl de ontvangst per dagkilometer f 12.23 was, of f 1.12 meer. In Juni 1910 waren er slechts 10 regenda gen, mot 47.7 m.M. neerslag. voor aal of paling 25 c.M. baars 15 barbeel 40 beek- en regenboogforel 20 c.M. bot 1G brasem 20 houting 25 karper 35 meun 20 sneep 20 snoek 40 t> snoekbaars 35 steur 150 winde 20 zalm 40 zeelt IB Onder maat verslaat deze wet de lengte van den visch, gemeten van de punt vau den snuit tot hét uit einde van de staaitHo. Wie dit nu neljes vau buiten leer!, de viscbsooi ten juist weet te onderscheiden en een goed tinimerniansoog heeft, loopt alle kans niet bekeurd te worden als hy beet krügt. Dat was een heele opluchting toen Zater dagavond ile rauziiik-insirumeuten van aller lei slag buiten werking waren gesteld. Er waren in de stad niet minder dan dne en-negentig. Nu het verbod tot het maken van muziek in publieke lokalen zouder toestemming ge heel wordt gehandhaafd, moet die vergun ning óok gevraagd voor hel bezigen vaneen piano by repetiuën van zangverenigingen, en dergelyke. Bij het hevige unweder van gisterochtend, dat nu eens niet achter den Berg bleef hangen, sloog de bliksem in den molen van den heer J. Treurt', aan den L igeweg, echter zonder brand te veroorzaken. Door do op de bui volgende rukwinden begaf hot de oude acoasin, die juist op den boek van het plantsoentje, achter de Meis jesschool stau'. Met groot geweld stortte hij voorover, tot in hei perk van oAmicitiat', dwars over den Arnhemsche weg. De voorbijgangers maakten beenen van belang en ulleen bet verkeer werd een poosje gestremd. Aanstonds waren er koopersdoch een der Gemeente-opzichters bewaarde het kostbare hout, dat per pond wordt verkocht, voor stelen eu spakon voor den Gemeente-dienst. Door den heer J. Kutten, adjunct-directeur, hoofd der Gemeente-gasfabriek aan de Trek- vliet te 's-Gruveuliage, is een toestelletje uit gevonden dat, aangebracht op de gasmeters, in staat is, gasvergiftiging en dus ongelukken te voorkomen. Het toestel is zeer eenvoudig en betrekke- lijk weinig kostbaar. Heden zal de heer Rutten zijn uitvinding demonstreeren op de vergadering van de Ver- eeniging van gasfabrikanten. Als het eens algemeen werd ingevoerd. Een beetje hoogere meterhuur zal ieder zich gaarne getroosten voor zóo groote zekerheid. eigen kinderen ia hun onmacht en plichts verzaking genoemd als de oorzaak van de tuchteloosheid en het gebrek aan eer bied der jeugd. Uw zoons zyn «weelde- zoontjes, waar geen fut in zit" zij hebben «maling aau al die geleerdheid", en, het laatste niet het minste: de school viudt geen voldoende aanvulling in het huis gezin". Ziedaar het zondenregister. De opening daarvan is bijgewoond zonder eenig ver zet, zonder eeuigeschaamte. „Wie zwijgt, stemt toe". Alsof het de natuurlijkste zaak der wereld is, hebben Nederlandsche ouders dit alles aangehoord of gelezen, zonder met eeu kreet van verontwaar diging deze beschuldiging af te wyzen. De onmacht der ouders is dus uitge sproken. «Geef ons nu uw jongens" wordt hun toegeroepen, wij zullen ze opvoeden. Wat gij, ouders, niet kunt, hun den heil- zamen baud der tucht aanleggen, hun eerbied inprenten voor het gezag, hun belatigstelliug inboezemen voor hetgeen de school leereu wil, hen maken tot wat Men in éeu woord noemtbruikbare mannen, dat zullen wij doen.'' Dit voorstel is niet als scherts bedoeld. Evenmin bedoelt het door zijn verbazing wekkende minachting van de ouderlijke roepiug, en van de bevoegdheid en ge schiktheid der ouders, dezen de oogeu te openen. Men zou immers meeuen, dat het zoo bedoeld was. Neen, dc voorslag is ernstig bedoeld «Geef ons uw jongen wjj zullen voor u het werk doen". Het is niet wel mogelijk, op duidelijker wjjze, dan door dezen voorslag geschiedt, te openbaren tot welk een peil de be schaving in breede kringen is gedaald. Wat moeten zulke jongens nu wel gaau deuken vau hun oudershoe zulleu zij over hen oordeelen, als zij en dit zal natuurljjk gebeuren eenmaal over hen gaan oordeelen 1 De ouderplicht is verzaaktaan liet werk der opvoeding is niet trouw gear beid. Een ander oordeel zal niet mogelyk zyn. En, wat het beden kelykste is, deze plichtsverzaking komt voor in de krin gen, die maatschappelijk sterk staan. Want de Padvinders komen voor het overgroote deel uit die kringen. En wie maatschappelijk sterk staat, heeft dubbele verplichtingóok als opvoeder. De byzondere trein, welke hot Hof ter ontvangst vau den President der Fransche Republiek heden van Hel Loo naar Amster dam bracht, passeerde om 2.15 Amersfoort. Het Hof keert Donderdagavond om 5.45 teiug naar Het Loo; aankomst aldaar 7.15. Men verzoekt ons alsnog mee te doelen, dat door het kies-collpge by <le Ned. Her vormde gemeente werden uitgebracht op ds. J. Pannebakker, te Nederhemert, 30 stem men en op dr. H. Schokking. te 's-Graven- hage, 25 stemmen. De heeren W. G. Klomp en C. Prins zyn door den Commissaris der Koningin herbe noemd tot leden der Gezondheids-commissie te Amersfoort. Voor den dienst 1912 zullen weder 11 Pro vinciale opcenten worden geheven op de hoofdsom oer Grondbelasting en der Perso- neele belasting. De zomer-vergadering der Provinciale Sta ten van dit gewest werd heden geopend. Gedeputeerde Staten stelden aan de Pro vinciale Staten voor, n.a. de volgende subsi dies te verleericn: f200 am het Iloof I be stuur van het Utrechtsch Landbouw Genoot schap; f 100 aan de provinciale ufdeeling der V.P.N.flOOaan de vereeniging Ambachts school voor Amersfoort en omstreken" ten behoeve van don avond-teekoncursus voor volwassenen; f1725 am de «Amersfoortsche industrie- eu huishoudschool'', N.ar aanleiding vau h»t verzoek van liet Bestuur drr vereeiiigiiiit „Hatid-ls'Ctiool van Amersfoort nn omnlr kmi" oiu een provinciaal subsidie to runnen ontvanxen v»n f 2000, icnr|Jven Gedeputeerde Sinten: Het Gemoi'nlHbi-rtuur van Amer.iluuri, zoowel nis de Insji'c.teur van lint Miclcl-llmar naderwyg «dvi- aeeren op het ndn-a in KUuvtigcn zin. Ons college meent een ander staivlpunt to inoelon innemen, T"t op heden werd uwe vergadering nog uietg - plaat-t voor >l« be-diming der vraag of hel <>p den weg iler Provincie ligt, atn Handelsscholen nubs'die uit do Provinciaie middelen io verloenen, Do eenign geiueent'iijko Handelsschool in deze Provincie is die d-r 6-meentn Utrecht. H«re uitgaven wordon geheel uit de middelen dozer Gemeente bestreden. De Utateu van vorschillendo Provinciën bobben grootero of kleinere subsidiün aan Handelsscholen lO"gC»t'Sn. Indien uwe vergadering het voorbeeld dezer ge westen volgt, zil de ruiste stap z|jn gezet op don weg to subsidieoring dezer inrichtingen. Hut programma van do school, welke ndressant Zich voorstelt te openen, wyst aan, dat zy niet ge- Mejuffrouw H. Valk, thans tydelyk onder wijzeres te Rarneveld, is benoemd tot ouder- wjjzeres te Baarn. Het Provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft, met ingang van 2 Juli, eervol ontslag verleend uit de bediening in de Ned. Her vormde keik aau ds. A. F. L. van Hengel, predikant te Borsele, benoemd-geestelijk ver zorger aan het Ryks-opvoedingsgesiioht te Amersfoort. Geloof niet cllrs, wat ge hoort, opdat gy uzelven en anderen niet bedriegt. T7it den omtrek. Te Achteveld wordt weldra een R. K. school geopend. Ook de heer W. L. Top, Voorzitter van het Waterschap Soesterveen, heeft ontslag gevraagd uit dat ambt. De zes aviateurs, die Londen bereikten, hadden allen éendekkers. Ook Wijnmalen zal zeer vermoedelijk overgaan naar den éendekker. gannlsgevlngan. De Burgemeester vau Amersfoort brengt ler kennis van belanghebbenden, dat de navolgende schietoefeningen zullen worden gehou den op 5 en, zoo noodig, ook op 6 Juli a.s. van het fort Pampus. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwsar kaliber (24 cM.), waarby onveilig gemaakt Wordt een sector, begrensd door de ware richtingen Noord door Ooit tot Z.O. (135°) tot op 9000 Meter van het fort Op de dagen dat gevuurd wordt, zal van het fort Pampus een roode vlag waaien, die drie uur vóór het begin der oefening halfstok en éen uur voor do oefening geheel voorgeheschm wordt. Bo vendien zullen tegelykertyd en op de zelfde wijze roode vlaggen waaien van de batterijen Diemerdam en Durgerdam, de Westbattory nahjj Muiden, den kerktoren te Muierbarg, en op den vuurtoren te Ma-ken. Door de zorg van het Loodswezen zullen ter afbakening 4 Juli a.s. een 7-tal roode of wiite petroleumvaten met het opschrift „P mpus" en een 38-tal drijlbakens worden gelegd, in de richtingen N. 24° O. en N. 54' O., tot op 9000 M. van het fort eu op de grens van 9000 M. tusiohen do beide richtingen. Deze teekens worden un afloop der oefeningen weder opgonomon. Twee torpedobooten of stoom-loepen zullen aanwezig zyn voor den veiligheidsdienst. Op 5 Juli a.s. en zoo noodig volgende dagen van do kustbatterij te Hellevoetsluis. Er zsl gevuurd worden niet kauonneu van zwaar eu liunt kaliber ("4 en 6 c.M.), waarbij onveilig ge maakt wordt een sector, begrensd door d» ware richtingen W. N. W. en Z. W. (67°) tot op 4500 M. van de batterij. De N. lijke grens van dezen sector zal op de kustbatterjj worden aangegeven dooreen stol bakens, voorzien van een rooden driehoek, de Z. lijke grens door een Btol bakens, voorzien van een zwarte ruit. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van do kust- bntterijj eene roode vlag waaien die 8 uur vóór bet het begin van de oefening halfstok en éen uur vóór de oefening geheel voorgeheschen wordt. Bovendien zal op d»n avond vóór en op de dagen dat gevuurd wordt, een waarschuwingsbord geplaatst worden op de markt te H llevot-tsluis. Stoomvaartoigen ter verl ening van sleephulpaan kleine vaartuigen zijn niet aanwezig. Amersfoort, 4 Juli 1911 De Burgemeester voornoemd WUIJTIEB8. De Burgemeester van Amersfoort, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de Gemeenten Zeist en Leersum gevallen van mond- en klauwzeer, en in de Gemeente Ui recht gevallen van vlekziekte bij varkens zijn voorgekomen. Amersfoort, 1 Juli 1911. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Burgerlijke Stand van Amersfoort, van 21 tot 29 Juui 1911. GEROREN Henrietta, d. van Jesaia Groenteman en Rebecca van Praag. Wilhelmiua Jeannetta, d. van Steven Volp en Geertrui Bos. Arie Martinus, z. van Johannes Hendrikus van Velthuizen en Hendrika Willemina Biester- bos. Carolina Johanna Maria Hendrika, d. van Carolus Johannes Josepbus de Heusden gezegd van der Sluijse en Hendrika Ambrosia Driessen. ONDERTROUWD Lodewijk Albert Sassen en Theodora Johanna Alia de Lange. GETROUWD: Cornelis Wilhelmus Berg en Anna Hen drika Lablans. Johannes Hendrikus Jansen en Carina Wilhelmina Maiia Lablans. Johannes van den Berg en Agatha Maria Josephine Vosse. Franciscus Valentinus Mulder en Gerarda Maria van Bekkum. Kornelis Machienus Enter en Geertruida Kraan. OVERLEDEN Sophia Elisabeth Maria van Roojj, 34 j., echlg. van Theodorus Albertus de Vos. De Heer en Mevrouw SMITT—Van der Horst Bruyn, geven kennis van de geboorte van een DOCHTER. Choteau, 19 Juni 1911. Montana, U- A. Voor de bewijzen van hartelijke be. langstelling, bij zijn 25-jarig jubileum ondervonden, betuigt de ondergetee- kende zijn welgemeenden dank. A. J. BILDERS. Amersfoort, 4 Juli 1911. Vandsag tracteeren op A. J. P.'e NON-PAREIL. Een Cacaopudding mrt Vanillesaus, zóo fijn als ge zelf niet kunt makeD, In alle goede wiukols, 20 ct. per bus. Electrisclie Installatiën. Bliksemafleiders. Domplein, UTRECHT, Officier van gezondheid B. Eisendralb is gedetacheerd fe Vcnlooluitenant-kwartier meester G. Berghuis, in do Legerplaats by Harskamp. Luitenant J. Kooiman, leeraar aan de Kon. Militaire Academie te Breda, wordt, na ommekomst zijner detachecring by het le regiment huzaren hier, van 28 Juli tot 28 Augustus gedetacheerd by het 6e regiment infanterie, te Breda. Kolonel J, II. Knel, laatstelijk Directeur van het remonte-depot by Milligon, is be noemd tot ridder in de orde van den Neder- landschen leeuw. Oud-adjudant N. C H. Christen, van het 5e regiment infanterie, laatstelyk concierge van het Rijks-magazijn van geneesmiddelen te Amsterdam, heelt Zaterdag's Ryks dienst met pensioen verlaten. Den 8 Augustus 1819 trad hy op 10-jarigen leeftijd in dienst als regimenlskind. Aun het Commissai iaat van politie zijn als gevonden gedeponeerd een zilveren hor loge, een ceintuur en drie zilveren arm banden. Elk Staatsburger wordt wel geacht, de wetten des lands te kennen, maar toch zul er wellicht een enkele hengelaar hier of daar nog schuilen, die niet ep zyn duimpje de jongstleden Zat-rdag in werking getreden Vi-ischerywet kent. Volgens die wet zyn tot 1 Juli 1913 de maten Bjj de Zaterdag te Zeist gehouden aanbe steding voor den bouw van een monumen taal post- en telegraafkantoor aan het Rond was minste der 14 inschryvers de heer J. N. Swaan, te Hilversum, met f30 375. De hoogste besontde f38 480. Het Gemeentebestuur van Emrnen (Dr.) heeft letterlyk over geen cent meer te be schikken. In de jongste Raadsvergadering werd door den Burgemeester meegedeeld, dat geen enkele uitgaaf meer gedaan kan wordenambtenaren krygen geen salaris, arbeiders in .dienst der Gemeente evenmin, de armen ontvangen niets. En de oorzaak Burgemeester en Wet houders en Gedeputeerde Staten wilden den Honfdelyken omslag verhangendoch de. Raad heeft dit voorstel voor den tweeden' keer afgestemd. Wijnmalen heeft toch een reuzen-pech. Zaterdagavond half zeven steeg bij van het vliegkamp te Roubaix op; doch aanstonds zagen Koolhoven en de mécans, dat de ach- tei vleugeltjes van het bovenvlak niet werkten. Hij viel van oen hoogte van 200 M.; zijn tweede toestel is gedeeltelijk vermeld, doch hyzelf kwam er af met een ontwrichte rechter knie en eenige ontvellingen. Hy hoeft besloten, nu veertien dagen van zóo veel tegeuspoed, op te houden, Védriues vertrok gisterochtend klokke 4 uur uit Calais en landd om 4.38 als eerste te Dover. De 200 K.M. van Calais naar Londen, met de twee verplichte landingen, legde hij af in 4 uur 34 minuten 53 secondeD. Ook te Lon den kwam hy als eerste aan.

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2