Zaterdag 15 Juli 1911. No. 9778. 60e Jaargang. OP REIS. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR F. J. FREDERIKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post ƒ1.45. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosfeloos. Legale, ofïicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën var buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEQRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19 Aan onze abonné's die tijdelijk elders, binnen- dan wel buitenlands, vertoeven wordt op aanvrage, en met duidelijk© opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kuuuen op de zelfde wijze de geregelde toezeuding vgu de „Amersfoortsche Courant'" tijdens hun uitstedigheid zich verzekeren. gens B Keaalsgevingon. De Gedeputeerde Staten van Utrecht, Gelet op art. lt>2 der Provinciale wet, Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het uitvoerig en beredeneerd Verslag over den toestand der Provincie in 1910 tegen betaling van f 1 ter Provinciale Griffie algemeen verkrijg baar is gesteld. Utrecht, 10 Juli 1911. De Gedeputeerde Staten voornoemd, F. D. 8CHIMMELPENNINCK, Voorzitter. L. J. RIETBERG. Griffier. INLEVERING VAN LANDWEERGOEDEREN. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort roepen de in hunne Gemeente gevestigde ver lofgangers van de landweer, wier diensttijd dit jaar eindigt, op om op Donderdag 27 Juli a.s., des voormiddags 10 uur, te Amersfoort in het lokaal le Kazernestraat no. 5, bij de Infanterie- kazerne, de hun van Ryüawege verstrekte wape nen, kleeding- en uitrustingstukken, voorwerpen van ledergoed en reglementen en dienstvoor schriften in te leveren. Indien de verlofganger wegens ziekte, verblijf buitenslands, of andere geldige redenen verhin derd is persoonlijk de wapenen enz. in te leveren dun ia hjj, of zijn, bij onmacht zijnerzijds, zijne nabestaanden gehouden, er voor te zorgen, dat de inlevering door een ander geschiedt. Van de geldigheid der redenen van verhindering moet blijken uit een bewijs afgegeven, c.q. gelegaliseerd, door den Burgemeester en bij de inlevering over te leggen door den persoon, die nameus den verlofganger tot de inlevering verschenen is. Heerscht in het gezin, waarbij de veilofgan- ger inwoont, of waarmede hij samenwoont, op het tijdstip, voor de inlevering vastgesteld, be smettelijke ziekte, dan mag geen inlevering plauts vinden. Van het geval wordt door den Burge meester aan den landweercommandant mededee- ling gedaan, die op het nader inleveren van de goederen orde stelt. Bij de inlevering kunnen de verlofgangers in burgerkleeding, dan wel in uniformkleeding verschijnen; in het laatste geval zijn zij voorzien van de noodige burgerkleedingstukken, om daarin gekleed weder buiswaarst keeren. Een arrest van twee tot zes dagen kan wor den opgelegd aan den verlofganger, die voor werpen niet inlevert, die voorwerpen inlevert, welke niet in voldoenden staat worden bevonden, of die voorwerpen, aan een ander behoorende, als de zijne inlevert. Amersfoort, 12 Juli l'Jll. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, WUIJTIERS. De fd. Secretaris, J. K. H. de BEAUFORT. i de stelling De Burgemeester vau Amersfoort brengt ler kennis van belanghebbenden, dat, vol- mcdedeeling van den Minister van Oorlog, de ilgemle schietoefeningen zullen plaats hebben. Op 15 en, zoo noodig, ook op 22 Juli a.s. van het tori IJmuiden. Er zal gevuurd worden met kanonnen van lic'it kaliber (G c.M.), waarby onveilig Wuidt gemaakt een sector tot op 4500 M, van bet fort en begrensd min de N. zijde door eene lyn van af het fort en de ware richting N.N.W. en am de Z. zjjde door het Noorderhoofd en eeue lyn in de «are richting WZW van het uiteinde daarvan. De Noordelijke grens van dezen s.-ctor zil up h-1 fort aangegeven wordeo door een stel palen met ronden driehoek als top- teeken. Op de dagen dat gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien, die drie uur vóór bet begin der oefening halfstok en éeu uur vóór de oefening geheel voorgehesch ;n wordt. Bovendien zal op deu avond vóór en op de dagen, dat ge vuurd wordt, een waarschuwingsbord worden ge plaatst aau den ingang der Visscuershaven. Ter voorkoming van gevaar en om spoedig de vrije vaart te kunnen heratellen, wordt ieder drin gend uitgi noodigd het onveilige zecgcdeelie le ver mijden. Uitvarende schepen inoiteu d.iartoe vau »f den kop der pieren 2 Zin. W.Z.W. koeraou of des- gewenscht, Z. lijn er aanhouden en eerst daarna om de Noord gaanbinnenkomende schepen moeten in omgekeerden zin handuien. Op 18 Juli lot en met 7 Augustus a. schillende verdedigingswerken Deu Helder. a, van bet fort Kykiluin, waarbij de zee onveilig is, tussc .en de ware ricitingen Z. eu W. (90°), tot op 8u00 Meter van het fort; b, van ki.t werk Kuiphoofd, waarby onveilig ge maakt wordt aan sector tusscben de ware richtingen N.W. en N.N.O. (67°) of tusachen do «ar? richtin gen West eu Noord (90°), tot op 4500 M. vau het c, van het fort ErfprinB, waarby het onveilig ter rein ligt tusachen de ware richtingen West eu N.N.O. (112®), tot op hoogstens 9000 M. vau het fort. De onveilige sector zal voor eik fort worden aan gegeven door bakens, op hel fort of op do zeewering geplaatst en wel voor Kijkduin door een stel bakens voorzien van een roodeu EObyf voor Kaaplioofd door een stel bakene, voorzien van e.n driehoek; voor Erfprins door twee stel bakens, waarvan éen, voorzien van 2 dwarslutten, de O.lijke grens eu den vo rzieu van 1 dwarslat de W.lrjke grens ua geelt. Op de dagen waarop gevuurd wordt, zal van den lichttoren, van Kijkduin of van hel fort Kykduin i van de betrokken verdedigingswerken een roode ag wa»ien, die drie uur vóór het begin der oefening halfstok en éen uur vóór de oefening geheel voor- geheecheu wordt. Boveudieu zal op den avond vóór en op de dagen, dut gtvuurd wordt een wa-irscuuwingsboid geplaatst worden op net terrein van deu gemeentelijken -chafdag te Nieuwcdiep. ludieu een stoomvaar- tuig tot wuurscnuwen of sleepen aanwezig is, zal, indien de oefeningen zulks toelaien, aau kicinere vaartuigen desgeweucc.it hulp worden verleend om it den unveiligeu sector te komen. Op 18 eu zoo nooJig ook op 19 Juli a.s. van het fort Harsens. Er zal gevuurd worden met kanonnen van zwaar kaliber (;>0 c.M.) waarbij onveilig wordt gema.kt •le reede van hel Tc zei tot op 9000 M. van het lort. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaie i, diu il.ie uur vóór het begin der oefening halfstok en éen uur vóór de oefening geheel voorgehcscnen wordt, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de ware richtingen, waarin ge vuurd zal worden. Boveudieu z.l op den avond vóór en op den dag der schietoefening een waa.schu- wingsbord geplaatst worden by het gei-ouw van deu vischafclag aan de buitenuaven vermeldende iu weike richting dicu dag gevuurd zal worden, terwijl bij net lorpedu-magaziju en aan den ingang der haven bordeu zullen geplaatst worden, waarop is Haugegeven de beteekeois der gekleurde vlaggen, als volgt: rood-witte vlag bet.ekeut Noord, wit- zwarte vlag N.O., zwarte vlag Oost. Aan de \V. grens moeten schepen, om zoo zeel mogelijk buitou den onveiligeu sector te b.yvin, niet be.O de lijn: haven Nieuwo Diep-Oudei-child in het Malxniu varende, zoo Z.lyk moge- De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de Gemeente Leusden gevallen van mond en klauwzeer zyn voorgekomen. Amersfoort, 13 Juli 1911. De Burgemeester voornoemd WUIJTIERS. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat volgens mededeeling van den Burgemeester vau Lensden op 11 Juli 1911 door den district-vee arts in de Gemeende Leusden een geval van mond- en klauwzeer is geconstateerd. Amersfoort, 14 Juli 1911. De Burgemeester voornoemd WUIJTIERS. komen lyk houden. Amersfoort, 14 Juli 1911. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Het gezag der ouders. Tegenwoordig hoort men veel klachteu over de treurige verhouding, welke be staat tusachen zeer vele kinderen en hun ouders. Er moet, helaasbeweerd worden, dat het ouderlijk gezag dikwijl* veel te wenschen laat, dat de eerbied der kinderen voor hun ouders niet is zooals hij we/.eu moet. Het is een veelvuldig voorkomend verschijnsel, dat kinderen zells zeer jonge nog geheel naar hun wil te werk gaan, zich niet het minst storende aan dien van vader of moeder. En treurig moet het heeten, dat de meeste' van zulke ouders den moed niet toonen te hebben, hun gezag meer te doen gelden, hun kinderen te dwingen tot gehoorzaam heid en onderworpenheid. Iu deze hebben dus beide partijen schuld. Het moge waar ziju, dat de eigenzinuige kinderen zeer te laken zijn, de zwakheid der ouders is niet minder af te keuren. Koud en onverschillig zijn de eerste te- geuover de ouders; schandelijk nalatig ziju de laatsten tegenover hun kroost. Wat uit zulk een ongelukkige verhouding voortkwam, is nooit weer goed te maken. Nimmer is het te verwachten, dat de door ons bedoelde nalatige ouders zelfs de minste vreugde zulleu beleven van hun telgen. En als deze den verkeerden weg opgaan, zijn niemand anders de schuldigen dan de hun plicht vergetende vader en moeder. Een ouder, die ziju plicht doet eu kent, handhaaft zijn gezag en bljjtt zóo lang de wegwijzer, de raadgever, tot ziju kind zelfstandig kan optreden. Laat er dan gebeuren wat er wil, het kind zal er wel bjj varen. Treden we eens de woning binnen van een ouderpaar, dat tegenover de kinde ren staat, zooals het betaamt. Jaren komeu niet in aaumerking bij de kinderenoud en jong, allen betoo- nen zich onderworpen aan vader en moe der. Eu dit zonder dat er in het minst sprake is van angst of vrees. Tevreden heid, gepaard aan opgewektheid, staat iu ieders oog te lezen. Noch aan de ouders, noch aan de kinderen is iets te merken, dat aan een al te strenge tucht doet denkeu. Niet het iniust komt de gedachte op, dat er in dit huis militaire wetteu heerscheu. De grootste liefde voert er den boventoon, liefde van de ouders voor hun kroont, liefde vau de kinderen voor den vader eu de moeder. Daar in huis woont geluk, want er is ontzag, dat zich open baart door door nauwlettende zorg voor al het doen en lateu der kinderen, en door stipte gehoorzaamheid. De ouders zouden liever droog brood eten, dan dat hun wil in huis geen wet was. Iu huis en in hart! De kindereu zagen zich liever al hun genoegens ont zegd, dan dat zij door ongehoorzaamheid een bestaffmg der ouders zich op den hals zouden halen. Diep grievend zou het voor allen zijn, indieD aan deze gezoude verhouding afbreuk gedaan werd, door welke oorzaak ook. De grootste orde, de reiuste liefde, de strengste, maar nooit onbillijke, eischen brengen vrede en geluk over dat gezin. Watzijt gij gelukkig, dat gij uw taak zóo breed opneemtHeerlijk zullen de vruchten ziju, die ge vau uw degelijken, erustigen arbeid zult plukken Bezoeken wij het zelfde gezin nu weer eens na verloop van een tiental jaren. Aan vele dingen is verandering te be speuren. Vader eu moeder is het aau te zien, dat zy een dagje ouder geworden zijn; de meeste kindereu zijn de deur uit, in betrekking of gehuwd. Aan de ver houding tuschen ouders en kinderen is echter niets veranderd. Kunnen de ouders heerlijker resultaten krjjgen van hun werken voor hun kindereu? Gezag was er en daaraan is het te danken, dat het den kinderen zoo goed gaat en dat zij later ook zegen om zich hem zullen verspreiden. Eere aan de ouders, die zóo goed hun plichten kennen. Nu willen we eens een kijkje nemen in een gezin, waar de ouders zich niets aan de geestelijke belangen hunner kinderen laten gelegeu liggen, zoodat de kinderen in alle3 hun vrijen wil kunnen volgen. Dat de verhouding in huis niet deugt, blijkt uit alles. Keuren de ouders som wijlen iets af in het gedrag der hunnen, dan worden ze gewoonweg uitgelachen en zooals begonnen is, wordt voortgegaan. Komen vader en moeder som3 aan met hun ouderljjk recht, dan wordt niet zel den ruw verzet gepleegd. De kinderen storen zich niet het minst aan hun ouders en dulden op- noch aanmerkingen van henzij gaan hun eigeu gang en groeien in zeker opzicht in het. wild op. Geen ouderlijk geïag geen liefde der kinderen voor hun ouders. De gevolgen hiervan ziju dikwgls aller droevigst, want een kiud gaat, als het geen leiding heeft, zoo licht den verkeer den kant uit. Schuilt van deze ongeluk kige toestandeu de schuld niet vooral by de ouders Aan de rechten van vele ouders tegen over hun kinderen wordt veel afbreuk gedaan door de al meer en meer veld winuende gewoonte om de kinderen reeds vroeg te laten meehelpen aan de brood winning. Wanneer de ouders later de gevolgen van hun handelwijze ondervin den, is het te laat om verandering te brengen en de ongelukkige toestand, waarover wij boven schreven, is er. Nog eeu andere oorzaak moet gezocht worden iu domheid en onverschilligheid der ouders, of te groote toegevendheid, veelal voortkomend uit gemakzucht, waar mede zij toonea niet waard te zijn, belast te wezen met de verheven taak om van kiuderen nuttige meuschen te maken. Sloegen wij nog verder onze blikken rond ons, dan zouden er nog wel meer oorzaken te vinden zijn van de wanver houding tusschen ouders en kinderen doch het is niet noodig. We eindigen mpt den wensch, dat het allen ouders toch gegeven moge wezen, helder in te zien. welke hun verplichtin gen tegeuover de kinderen zijn en hoe gelukkig het voor allen maar in het bijzonder voor de kinderen zeiven is, wanneer die verplichtingen zoo nauwge zet mogelijk worden nagekomen. Een zeer groot aantal burgerlijke en mili- ture autoriteiten begaf zich gi-termiddag naar „Soest lijk", waar H. M. de Koningin Moeder het jaarlijk-che tuinfeest gaf. Van 3 tot 5 uur onderhield H. M. zich met Haar ruim 300 gasteD. Voor de vacature voor éen onderwijzeres aan de Meisjesschool zijn 54, voor die voor twee onderwijzers aan de school-Beekstraat 28 sollicitaoten. De heer A. Heischei is gekozen tot lid van het Nederlandsch comité der Alliance israé- hte universelle. Wie wel eens een drenkeling of anderen bewusteloozn heeft helpen bijbreogen, weet hoe ontzaglijk moeilijk hel is, de keelholte geopend le houdeu door de tong zoover mogelijk naar voren te halen. Hjj weet óok hoe dikwijls de patiënt bij dit experiment kaakkramp kijjgt en 't dan eeu heel kunst stuk is, de puut der tong in het doekje vast te houden.

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1