Marktprijzen. Ingezonden. Gemengd nieuws. FLEHITE De heer M. A. E. Seeuwer, inspecteur van politie hier, die reeds meermalen drenke lingen redde en hielp bijbrengen, heeft eeni- gen tijd geleden een tong-tang uitgedacht, die reeds door verschillende artsen is be proefd een hoogst eenvoudig iuslrumeutje van taai hout, dat door een vernikkeld veertje automatisch wordt gesloten, en het groote voordeel heeft, de toog niet te be schadigen, gevolgen van kaakkramp te voor komen en tevens den dikwijls zeuuwachtigen helper overbodig te maken. Dr. J. Silievis wijdt er in het hedpn ver schenen nummer van het »Ned. tijdschrift voor geneeskunde" een waardeerend artikel aan. Mejuffrouw J. VV. Eggiok is benoemd tot onderwijzeres aan do Chr. school voor M. U. L. O. te Kampen. Aan de Rijks-landbouwschool te Wagenin- gen zijn o. a. bevorderd van de eerste naar de tweede klasse A. J. F. de Boer en van de tweede naar de derde C. J. J. Veerman en A. N. J. van Rossem. Kolonel W. H. van Terwisga, thans sous-chef van den Generalen staf, wordt 1 November belast met b»t bevel over een regiment infan terie. De cursus bij het regiment grenadiers en jagers wordt 1 October opgeheven. Een gedeelte der leerlingen zal dan de lessen volgen aan den cursus bij het 5e regiment infanterie. Luitenant H. C. A. Fabius, van het le regiment huzaren, is aangewezen om in de Legerplaats bij Oldebroek de schietoefenin gen van het le regiment veld-arlillerie te volgen. Paardenarts J. Eggink, van het le regi ment veld-artillerie, is aau de univeisiteit te Bern gepromoveerd tot doctor in de vee artsenijkunde na verdediging van een prnef- scbiift, getiteld: SteptoKokken-infektionen dar tiefereu Luftwege beim Pferde. De bij het 5e regiment infuiterie en het le regiment huzaren nieuwbenoemde reserve luitenants C. C. Bijleveld eu jhr. J. Huyde- coper zullen 22 Juli worden bteedigri. Den 21 Juli vangt bij de Militaire school- compaguie weder aaa een cursus vooroplei ding tot vaandiig en mibtie-luitenant. Kolonel R. II. Luber, tuans Directeur van den Hoofdcursus, zal in liet najaar den dienst met pensioen verlateo. Er bestaat heel veel kans, dat de veilig heids-gasmeter >Rutten" hier weldra wordt gedemons'reerd. De animo voor den van 23 tot 25 Juli te houden tocht van den A.N.W.B. naar Vlis- singen en Londen is zóo verbizend groot, dut er reeds gedacht wordt over een her haling er van in Augustus, betzij in de eerstj, hetzij in de laatste week dier maand. Vanwege den Ned. Bond voor lichamelijke opvoeding zullen van 26 tot en met 29 Juli weder alstaudsritten voor wieliijders worden gehouden, waarbij per dag gemiddeld 120 K.M. wordt afgelegd. Enkelen der deelneemsters en deelnemers uit Arnhem, Amsterdam of Leiden zullen Woensdag 26 dezer door Amersfooit komen. De H. V. C. krijgt morgenmiddag Ajax, uit Amsterdam, te gast. Het voetbalspel zal aanvangen om vier uur. De nieuwe Visscherijwe', waarover we 't al eenige malen hadden, heelt den te An ster dam gevestigden Algumeeneu Hengelaars Bond aanleiding gegeven tot hit uitgeven van een hoekje, getiteld: Wat iedere heuge laar van de Visscberijwet rnoet weten. £n voor die uitgave is reden. Tot dusver had een hengelaar slechts te onthouden, dat hij althans op visch niet mocht hengelen tusschen 15 Maart en 1 Juli; thans zou hij zóo veel te onthouden hebben, dat geen mensclieohootd het ken btvatlen. De Bond deed dan ook een goed werk door in een boekje van 48 pagina's druks, in handig formaat en van een goed register voorzien, de voornaamste bepalingen binnen 't bereik van ieder vischluslige te brengen. De bede der plaatselijke afdeeling van het Centraal-genootschap voor kimler-hen-tel- lings- en vacaritie-kolonies is zóo goed ver hoord, dat zij nog een achttal kinderen een poosje naar huiten ztl kunnen zenden. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk orn tien minuten over half negen, die van de oveiige voer tuigen niet later dan tien minuten na negenen worden aangestoken. Door de politie is aangehouden een min derjarige Duitsche jongen, die bier zunder middelen van bestaan rondzwierf. Hij. is naar Enschede geleid en daar aan de Ryks-politie overgeleverd. Een deugniet uit Amersfoort weid door de politie te Alkmaar aangehouden en naar iiier op transport gest 'M. De politie maakte gisterochtend een eind aan een familic-vechtpartü by den Hof, waarbij 't lang niet zuinig toeging en beeft van het onverkwikkelijk geval, dat nog wel een heele nasleep zal hebben, proces-verbaal opgemaakt. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde een „koopman" en zijn compaun tot zes weken en een maand wegens «liefst »1 van zinken gootpijpen ten nadeele van een in gezetene. Een kwade luim is de groot-te vyandin van onze levenslust. "CTit den omtrek. H. M. de Koningin eu Z. K. H. de Prins der Nederlanden zullen 22 Juli van Het Loo zich naar Soostdijk begeven. H. M. vertrekt 26 d--zer naar Brusiel en zal 28 Juli te Apeldoorn teruRkeeren om daarna weder eenige dagen op Soe.-tdijk te gaau logeeren. Ook te Barneveld is tnans een Wegen- vereeniging opgericht, welke de reeds be staande rijwielpaden in die Gemeente ztl verzorgen en andere zal doen aanleggen. 't Is wel heel goed gezien, de jaarlyksche contributie te stellen op slechts vijftig cent per jaar. Daardoor toch krijgt men niet al leen veel leden, maar ook veel bescher mers der fietspaden. De heer J. B. dn Beaufort Jr., sedert 1905 Burgem'eester van Renswoude, is met ingang van 24 Juli benoemd tot Burgemeester van Goes, onder toekenning van eervol ontslag uit eerstgenoemd ambt. Inhoud „vVereldkroniek" 15 Juli: De out- vangst van H. M. de Koningin aan boord van de „Edgar Quinet." Het pallazzo Far- nese, te Rome. Het bezoek van President Falliè.'es, met 7 afbeeldingen. Het sriaat- g.-vecht te Amsterdam Het internationaal concouis-hippique te 's-Gravenhage. De Prinz Heinrich auto-race 1911 De Euro- peesche rondvlucht Kroniek van de week Caricatui en en humor uit het buitenland. Kennisgeving. Be Burgemeester van Amersfoort, brengt ter algemeene kennis, dat binnen deze Gemeente vier gevallen van mond- en klauw zeer zijn voorgekomen. Amersfoort, 14 Juli 1911. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. PREDIKBEURTEN. Zondag 16 Juli. Evang. Luthersche kerk. Voorm. ÏO1^ uur, «is. H. C. Lohr, uit Haarlem. Remonslrantsche kerk. Voorm. 107a uur, ds. iiooykaas. Doopsgezinde kring. Voorm. 107a uur, ds. Ten Cate. Gereformeerde kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 5l/g uur, ds. Donuer. Gereformeerdekerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 57a uur, ds. Teerink. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 97a uur, go isdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. 93/4 uur, godsdienstoefening Avond 574 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeent-'. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 47a uur, godsdienstoefening. Amersfoort, 7 Juli 1911. Appelen f0.a f0.Peren f0.f0. Nieuwe aardappelen f 0.a f O.Zand- aardappelen f 2.00. a 1' 2.50. Hoenlep- eiereu 1 4. a I 4.60 per lüO stuks. Bruine eieren f0.k fü—Grasboter f 1.35. a f 1.45. Kippen f0.70 f 1.25. Kuikens f0.60 a f 1.Piepkuikens f 0.25. a f 0.75- Ganzen f 0.— a f 0.Eenden I 0.a f 0.Jonge eenden f 1.af 1.20. Hazen f 0.— S f 0.Wilde konijnen f0.a f0.Tamme konijnen f0.60 a f 1.n,st. Duiven f 0.40 a f 0.50 per paar. Vette varkens f0.k f0.Magere varkens f0.afO.Zeugen 10.a f 100.Big gen t 9.— a f 12.— Vette koeien f 0.— êtfO. Aangevoerd waren ongeveer: heet. Appelen, heet. Peren. heet. nieuwe aardappelen. 150 heet. Zandaardappelen. 1.0000 st. Hoendereieren stuks Eenden eieren. 800 Kilo HooiboLer. Vette Var kens. Magere varkens. Varkens voor exportslagerijen. 400 Biggen en 10 ZeugeB. Burgerlijke Staud van Amersfoort, van 7 tot 14 Juli 1911. GEBOREN Clasina Johanna Maria, d. van Carl Frie- drich August Fiekert en Maria Genoveva Sleeking. Jan, z. van Dirk Kok en Anna van Zoeren. Franciscus Hermanns, z. van Petrus Johannes Verheuvel en Cor nelia Buijs. Gijsbertus Cornelis Antonia, z. van Gijsbertus Cornelis de Vries en Anto nia van Eldert. Jannetje, d. van Johannes Bouw en Everije van Leuveren. Willem, z. van Gerard van 't Hoog en Aalije Schol- tens. Ken buiten huwelyk geburen kiud van het *r. geslacht. ONDERTROUWD: Philippus Johannes van der Pol en Wil- helmina Verhoeff. Jan Broertjes en Beren- diua Johanna Mol. GETROUWD: Nicolaas van den Heuvel en Johanna van Koelen. Wilhelmus Leonardus Alberts en Alijda Sara Mulder. OVERLEDEN: Reyer van Hatnersveld. 47 j., echts, van Pit -mei Schuur. Gerrit Wijnands. 85 j., wed. van Teuntje van Harteoberg. Anna Dieters, 66 j., wod. van Antonie Jacobus van Wijland. Grietje van der Hors', 27 j., echtg. van Gerrit Hagenbeuk. Wouter de Wit, 88 j., wed. van Johanna van de Vlas akker. Buiten verantwoonli'lijkiiei<t der Redactie. Kopy van Invezoudea stukken, al dm niet ge plaatst', wordt nimmer terug gegeven. Iets over ineterhuur. Mijnheer de Redacteur! In uw blad no. 9777 komt voor eene aan beveling van den veiligheids-gasmeter, zooals U 't noemt, van den heer Rutten, en vind ik daar o.a. »Wij zouden dan zoo zeggen, dat het wel in bruikleen kan worden gegeven door de gasfabriek. Rente en aflossing immers kunnen gemakkelijk gevonden worden uit een kleine verhooging der meterhuur, bij voorbeeld een kwartje per drie maanden, voor hen, die het toestel wenschen toe te passen*. 't Wil mij voorkomen, dat die stelling niet op goede gronden berust. Wat toch is het geval? Laten wij aannemen, dat de toepassing van dat veiligheidsmiddel volkomen strookt met de voorstelling, daarvan gegeven. Dan is dit een maatregel, die geheel is in 't belang van den gasverbruiker en niet in dien van den leverancier. Toch zal deze laatste moeten beginnen met het aanschaffen der toestellen, volgens uw stelling. Dit acht ik een uitgaaf voor de Gemeente, die niet is te verdedigen. Wil iemand zulk een toestel aan zijn leiding bevestigen, dan acht ik het billijk, dat de kosten daarvoor direct door hem betaald worden, zonder tusschenkomst van de Gemeente, 't Moet immers worden aangebracht achter den meter, dus in zijn leiding zijn eigendom Volgens uw kwartjes-verhooging per drie maanden (meterhuur loopt over éen maand) rente verlies zal ik hier maar buiten rekening laten is bet toestel, dat f 10 moet kosten, in tien jaren afbetaald. Maar wanneer 't blijkt, dat binnen korten tijd zulk een mechanisme roor belangrijk minderen prijs kan worden aangebracht, moet de verbruiker dan tóch maar ste ds blijven bijpassen op den ouden voet? Maar niet alleen het bij kleine gedeelten betalen van den prijs, door de meterhuur te verhoogen, vind ik minder aanbevelenswaard, de meterhuur zelf vind ik reeds onbillijk. Het onbillijke schuilt in het betalen van meterhuur door den verbruiker. De meter dient uitsluitend ten gerieve van den leveran cier. Een meter, die niet goed werkt, zal nimmer meer gasverbruik aangeven, doch altijd minder, Hij kan dus nooit dienen om den verbruiker te vrijwaren, dat hij te veel betaalt; wel verzekert hij den leve rancier, dat het verbruikte gas, althans het gas dat dóór den meter gaat, wordt genoteerd, zoo de meter goed is. Een controle-middel dus, uitsluitend ten faveure van den leve ranciermaar een, dat de verbruiker betaald, 't Zal U duidelijk zijn, dat dit niet billijk is. Te grooter is deze onbillijkheid nu door den leverancie" de zoogenaamde me terhuur, dus de kosten der controle, te hoog wordt berekend. Indien U wht meer in aanraking kwaamt met minder gefortuneerden, zou het U bekend zijn, welk een groote grief de gasverbrui- kers vooral de kleinen tegen deze hooge meterhuur hebben. Deze huur bedraagt per maand: yoor een drie- lichts-meccr 20 cent vijf- ,5 tien- 30 twintig- 40 dertig- 50 enz. Reeds bij een oppervlakkige beschouwing zal het ieder moeten opvallen, dat voor een dertiglichts-meter de huur slechts anderhalf maal den huurprijs van een drielichts-meter overtreft, bij een verbruik van tienmaal zoo veel gas. Er is nóg iets. Iemand heeft een drielichts- meter, doch wenscht voor kookgas een tus- schenmeter. Voor de kleinste moet alweer 20 cent per maand betaald worden. Hier wordt dus het gasverbruik dubbel belast en komt alle maanden 40 cent, of" f4.80 per jaar, op den gasprijs, onverschillig of er veel dan wel zeer weinig gas wordt verbruikt. 't Is waar, de tusschenmeter dient om den verbruiker de korting te doen genieten, die voor kookgas is toegestaanmaar 't wordt zóo wel watmet de eene hand geven, om 't met de andere terug te nemen. En nu wilt u volgens uw voorstel twee heterogene zaken combineeren, door hetgeen uitsluitend in 't belang van den verbrui ker is, vast te koppelen aan hetgeen alleen in 't belang is van den leverancier. Ik vermoed, dat u zult gevoelen, dat beide belangen, in dit geval, niet uit éen beurs behooren te worden betaald. U dankzeggend voor de verleende gast vrijheid, hoogachtend uw dw. dnr. S. J. van Duinen. Amersfoort, 14 Juli 1911. Het zij ons vergund, den geachten inzen der te doen opmerken, dat het kwartje per drie maanden niet door ons, doch door den heer Rutten werd aangegeven. Als elke vinding, zal Ook deze 'n den loop der tijden worden verbeterd; doch de gedu rende een zeer lange periode, sedert 1898, met groote zorgen gedane proefnemingen wijzen naar het oordeel van vaklieden uit, dat inderdaad de toepassing van het veiligheidsmiddel volkomen strookt met de voorstelling, door den uitvinder daarvan ge geven. Volstrekte veiligheid wordt verkregen zonder ongerief te veroorzaken. De vinding is zeer zeker in 't belang van den gebruiker, maar óok in dat van den gas-leverancier. Want schrijft de heer Rutten ieder geval van gasvergiftiging brengt schade toe aan den goeden naam van het gas. En hij meent, dat deze veilig heids-inrichting alweer een der wapenen in den strijd tegen het gas uit de handen der electrische collega 's slaat. Inzender acht het aanschaffen van den toestel een voor de Gemeente niet te verde digen uitgaaf. Zeer velen zullen een tientje voor ééns over hebben voor zulk een beveiliger; doch zal de Gemeente tfk wel toestaan, dat op haar ga-meters het toestel wordt aangebracht (het komt óp den meter en niet in de binnenlei ding, den eigendom van den gasverbruiker of den huisheer) en daarom vermoeden we, dat het aan haar zal moeten overgelaten, deze veiligheid aan te brengen. En 't wil ons voorkomen, dat de Gemeente niet zoo heel spoedig afstand zal doen van het heel zoete winstje, dat haar controle middel haar opbrengt in den vorm van den meer aangevochten meterhuur. Niet wij wenschen twee heterogene zaken te combineeren, doch de heer Rutten Directeur eener Gemeente-gasfabriek acht dit noodig. De geachte inzender heeft vooral aan het slot een wel hoogst belangrijk punt aangeroerd. Red. De Europeesche rondvlucht, Het Journal" publiceert thans den officieelen uitslag, vastge steld door de internatienale commissie van sportcommissarisHen. De verschillende étappe- prijzen samenvattende, komt men tot de vol gende lijst van in totaal gewonnen prijzen: Beaumont 160995, Garros 69 4'28, Vidart 60 941, Védrinea 49 455, Gibert 32 697, Kimmerling 20898, Renaux 15 891 en Barra 13408 franc. Verder wonnen nog: Wijnmalen 12 800, Wey- mann 5900, Tabuteau 4308, Duval 4250, Train 3076 en Trégost 2368 franc. TTerhaaldelijk ontvangen wy het verzoek, ad vertin ties by de familieberichten te plaatsen of een andere opgegeven ruimte er roor te reserveeren. Hoewel wij zeer gaarne met verzoeken in dit opzicht geuit, rekening houden, kan een vaste plaats aan advertenties niet STEEDS worden gewaarborgd. Directie „Amersf. Cl". Oudheidkundig Museum, is dagelijks te bezichtigen voor niet-leden a 10 cent. Kosteloos des Dinsdags van 10 tot van V/2 tot 3 uur.

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2