Stadsnieuws. Gemengd nieuws. Het lichaam van kinderen en oude tnenschen is «enigszins waterryker dan dat van sterke menschen op middelbaren leeftyd. Bij alleu echter zijn de voornaamste verrichtingen ge- bouden aan een goede vulling van het bloed aderstelsel, d.w.z. het aanwezig ziju vaneen voldoende hoeveelheid water. Spijsvertering, bloedsomloop, lichaamswarmte, berseu- en zenuwwerking, kortom alle bekende schei en na.uurkuudige processeu in het lichaam, hangen af van den voorraad vloeistof, die zich in de bloedbaan bevindt. Als wij water drinken, houden wij in de eerste plaats den ruoud zuiver en dragen wij daardoor bi], den smaak te veredelen, dus den eetlust le bevorderen. In de maag werkt het water oplossend en verdunnend op de vnedingsstolïen en daardoor zorgt het voor een snelle en gemakkelijke spijsvertering. Daar staat tegenover, dat zeer groot# hoeveelheden water de spijsvertering, zij het ook voorbijgaande, kunnen storeo, het geen eveneens het geval is met yswater of te heet water. Dit brengt ons als vanzeii tot de trouwens overbekende waarschuwing om toch nooit met een verhit, bezweet, of vermoeid lichaam koud water te drinken. Als een bezweet wandelaar, een oververhit veldai beider, of een zwaar beladen, in dichte kolummen marcheerend soldaat drinkt, dan zal hem dit volstrekt niet hindereo, in zoo verre bij zijn arbeid dadelijk weer voortzet; maar als het lichaam door loopen, dansen, enz. verhit is, daD worden op de eerste plaats de deelen, die met een kouden dronk in aan raking komen, belangrijk afgekoeld. Die deelen zijn de maag, het darmkanaal de lever, j* zelfs de longen en het hart; al deze deelen missen het Warmteregeleud, waterverdampend vermogen, dat de buid iu zoo ruime mate bezit Nu kan die plutselinge afkoeling wel eens goed afloopen evenals de val van een dak niet altoos noodlottige gevolgen behoeft na zich te sleepen maar in de meeste gevallen ontstaan zware sloornis sen iD bel zenuwleven, of wel er ontwikkelen zich voedingsstoornissen, die op allerlei ont stak ingstoestanden uitloopen. Men zift dus, dat de koude dronk alleen gevaarlijk is voor hen, die direct rust nemen en niet zoozeer voor hen, die in beweging blijven. Een persoon, die veel water langs de huid verdampt, krygt veel dorst. Wie echter veel drinkt, bevordert de waterafscheiding in be langrijke mate. Daarom dienen menschen, die arbeiden en daarbij raeeueD, dat zij door veel te drinken hun overmatig zweeten tot bedaren zullen brengen, in aanmerking te nemen, dal zij van hun lichaam een distil- leermachine nuken, waarin zweeten, dorst hebben, drinken en wederom zweeten elkaar voortdurend afwisselen. Hij, die zijn dorst veet te overwinnen, transpireert bet minst, lydl het minste durst, en houdt het 't langst vol, .Een andere werking welke liet opgenomen water op het lichaam uitoefent, is eveneens vwo groote beteekenis. Het dient opzijn weg door bet aderstelsel en langs de verschillende weelsels die dit doorloopt, tot opnemiDg en verwijdering van zeer vele afgewerkte, onzui vere stiffen. Als zoodanig werkt water dus bloedzuiverend en staat het iu dit opzicht gelijk met gebruik van zoogenaamde bloed zuiverende middelen. Men kan aantoonen, dat als iemand een Liter water meer drinkt dan hy noodig heelt oq> te leven, bij dan niet alleen deze 1000 Gram water ineer afgeelt, maar zelfs een vqcI grooter gewicht, met uame teweegge bracht dour de op zijn weg door het lichaam opgenomen en opgeloste oniledingsproducten. Hoogst belangrijk is de rol, die het water nog in een ander opzicht heeft te vervullen. Terwijl he», zooals we zelden, wordt ge bruikt als scheikundig middel bij de spijsver tering, als bouwmateriaal voor het lichaam, is het ook bestemd om de lichaamswarmte te verdoelen over alle lichaamsdeelen en lang zaam weer af te geven. Maar vooral doet bet grooten dienst om de voortbrenging dior lichaamswarmte in overeenstemming, in even wicht te houden met de waterverliezen, waaraan bet lichaam voortdurend blootstaat. In dit opzicht zorgt het water voor het in stand houden van den harmonischen gang van hot levensproces en het herstellen van de daarin opgetreden stoornissen. We herbalenlo.dat water voor ons lichaam onontbeerlijk is; 2o. dat derhalve gebruik van water dringend noodzakelijk is; 3o. dat water- drinken bevorderlyk is voor de spijsvertering; 4o. dat onmat'j-, d.w.z. te veel, te warm,of te koud water zeer schadelijke gevolgen voor de gezondheid hebben kan. Het Koninklijk echtpaar zal 3 Augustus een oJTicieel bezoek brengen aan de Gemeente Utrecht. I Noord-Brabant 579, in Gelderland 741, in Zuil-Holland 7055, in Noord-Holland G525, iu Zeeland 25, in Friesland 45, in Overysel 18, in Groningen géén, in Drente 2 en in Lim burg 1009, totaal 18214 gevallen. Is 'i nog noodig, te herinneren aan den raad: kookt uw melk terdege. De „Osservatore Romano" publiceert, naar uit Rome gemeld wordt, een van 2 Juli ge dateerde „Motu proprio" van den Paus, waar door in de Katholieke feestdagen een ingrij pende verandering wor4t gebracht. Het ,,Motu proprio" zegt, dat de veranderde omstandigheden in de menschelijke samenle ving bet raadzaam doen schijnen, de wet betreffende de Katholieke feestdagen te wij zigen, wijl de toeneming van den handel en de gang van zaken door de veelvuldigheid der feesten schade lijden. Daarenboven nopen de duurdere levensomstandigheden de arbei ders er toe, hun werk niet te dikwijls te onderbreken. Met het oog daarop heeft de Paus besloten, bet aantal der feestdagen te verminderen en deze te beperken tot: de Zondagen, Kerstmis, Nieuwjaarsdag, Drieko ningen, Hemelvaartsdag, Maria Oubevl. Ont vangenis, M iria Hemelvaart, Petrus en Paulus eu Allerheiligen. De feesten der patroonsheiligen zullen uitgesteld worden tot den daarop volgenden Zondag. De Paus noodigt de bisschoppen uit, zich tot hem te richten, iudien zij een of andereu feestdag meenen te moeten behoudeD. Onder de bovenstaande feesten worden dus o.a. niet vermeld: H. Sacramentsdag, O. L. Vr. Boodschap en O. L. V. Geboorte. Mr. C. O. Seghers, President der Arron- dissements-rechtbank te Utrecht, is benoemd tot Raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. Aan het Staats-examen tot toelating aan een universiteit heeftt o.a. voldaan de heer D. P. M. Graswinkel Jr., voor de faculteit der godgeleerdheid. De detachementen van het 5e regiment infanterie die sedert 20 April te 's Heerenberg en te GendrmgoD waren, iu verband met het mond* en klauwzeer, zijn hier gister en heden in garnizoen teruggekeerd. Het 3e en het 4e eskadron van het le regimeut huzaren zyn heden uit Ede hier gekomen tot het houden van regiment-oefe ningen met de eskadrons, die hier garnizoen houden. Ten onrechte schrijft men de troepen beweging toe aan nieuwe detacheeringen in de havenplaatsen. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat uiterlijk vijf dagen na de loting voor het blijvend gedeelte aan de manschappen voor- loopig, en twee maanden na die loting defi nitief moet worden medegedeeld of zy al dan ni t lot het blijvend gedeelte behooren en, zoo j», tot welke ploeg. Voort*, dat de miliciens, die na de alge- meene inlijving, doch vóór de loting voor het blyvend gedeelte hun eerste-oefenings- tijd aanvangen, en wier eerste oefening op 30 November 1911 dan wel op 15 Juni 1912 nog niet zal zijn afgeloopen, den dienst voor hel blijvend gedeelte, zoo zij daartoe verplicht zyn, eerst aanvangen nadat zij hun eersle- oefeningstijd hebben volbracht. Het le regiment veld-artillerie heeft gister de Legerplaats bij Oldebmek betrokken. De batterijen keeren hier 29 dezer terug. De voetbalwedstrijd tusschen H. V. C. en een gecombineerd elftal van Ajax, uit Am sterdam, Zondagnamiddag op het terrein aebter „Rustoord" hier gespeeld, eindigde met 4—2 in bet voordeel der tbuis-club. De rust ging in met 40. Blijkens opgave in de „Ned. Staatscourant" zijn in Juni iu de Provincie Utrecht 2225 gevallen van mond- en klauwzeer geconsta teerd. Jn die maand werden geconstateerd: in De uitslag van den Nationalen schietwed strijd, te Utrecht gehouden ter gelegenheid van bet 45-jarig bestaan van da Vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid, is voorzoover Amersfoort betreft: h oo f d-k orp s w e d s t r ij d op 200 M., maximum 300 punten: (eereprijs behaald met 274 p.), 4e prys 1e groep „Wilhelmina'' met 260 p.2e groep „Wilhelmina" 2e pr. met 250 p. korpswedstrijd Flobert, maximum 500 p.(eere prys behaald met 471 p.) le prijs Wilhelmina" 469 p.; 5e pr. „Prins Hendrik" met 460 p.; personeel op 200 M., maximum 00 p. (le pr. behaald met 59 p.), 7e pr. D. van Buuren met 50 p.; eerewedstrijd op 150 M., maximum 60 p.: (le prijs behaald met 59 p.), 2e pr. D. van Buuren met 59 p. (na lotiog) vrye baan 200 M., maximum 108 p. (le pr. behaald met 107 p.), lie pr. D. van Buurpn met 104 p. vrye baan m a rga op 15 M. maximum 150 p.: (le pr. behaald met 173 p.) 2e pr. Vsd Eek met 172 p., 13e pr. Van Oirschot met 166 p.; vrye baan F1 o b e r t, maximum 300 p.(le pr. gewonnen met 299 p.) 7e pr. achukking met 297, 12e pr. R. Meijer met 292 punten. Prijsuitdeeling 27 Juli. Reclames vóór 23 Juli bij den le Secretaris, J. H. van Druuen, Obrechtstraat 33 te Utrecht. De leerlingen van den heer Pezie hebben Zondag te Amsterdam een zeer goed figuur gemaakt. In de zwemschool van den heer Van Heemstede Obelt klopte de A. Z. P. C. de Amsterdamsche Z wemclub met 21 en behaalle daardoor een prachtkans voor het kampioenschap iu de 2e klasse B. In de zwemschool van den beer Harst namen de Amersfoortsche jougelui nog deel aan wedstryden, uitgeschreven door „De Dolfijn". Bij het rugzwemmen over 240 M. won K. Beem in 4 minuten 342/6 seconde den eersten prys, een verguld- zilveren medaille. De record-tijd is sedert 1906 voor dezen al- stind 4 minuten 123/ö seconde. Hij behaalde den 2deu prijs rugzwerame juniores in 1 min. 22 seconde. J. E. de Boer won den 2deu prijs borstzwemmen over 80 M. in 1 minuut lOVe seconde; de eerste werd behaald in 1 minuut 876 seconde. In de afgeloopen week werd door de poli- niet minder dan 29 maal nachtverbliif ver strekt; in den nacht van Zaterdag op Zondag zelfs aan 11 personen. In de zelfde week stelde zij 7 personen op transport. Door de politie is proces-verhaal opgemaakt tegen een Soester, wegens wederspannigheid tegen een bedienend beambte in functie. Aan H. Bon is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als veldwachter der afdee- Hng Gooi- en Eemland van de Ned. veree- nigidg tot beschermintr van diereo In zyn plaats is benoemd J. F. van der Maas, gep. opperschipper der Kon. Marine Ruimte van geest vordert allereerst zacht heid in het oordeel over anderen. "CTit den omtrek. Evenals verleden jaar komt in de omstreken de me-'ldauw op het eikenhakhout reeds vrij erg voor. Vooral het éen- en tweejarig hout wordt er door geteisterd. Burgemeester en Wethouders van Amster dam hebben aan den Raad dier Gemeente meegedeeld, dat de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland de „Verordeuing op de win kelsluiting" aan H. M. de Koningin ter vernietiging hebben voorgedragen, opgrond, dat door die verordening is getreden in het geen van algemeen Rijksbelang is. Zou er dan toch een Rijkswet komen? Maar zonderling is 't tocb, dat het groot aantal juristen iu den Amsterdamscben Raad dit niet heeft zien aankomen. Drie weken geleden is, als eerste vrouwe lijke predikant in Nederland, mej A. Zernike door de Doopsgezinde Sociëteit tot het pre dikambt toegelaten. Eergister hield zij naar eerste predikbeurt in de gemeente Bovenknijpe. In het weekblad Vraag en aanbod", gratis nieuws- en advertentieblad voor de industrie in Nederland, verscheen een reeks opstellen tegen de voorgestelde Tarief-hervorming. De uitgever, de heer JE. Kluwer, te Deven ter, heeft de uitnemende gedachte gehad, die opstellen te vereenigen tot een baodeltje van uiet minder dan 74 pagina'r druks. Nog betermet het doel, het onder ieders bereik te brengen, heeft hij den prijs van het boekje, dat ten titel voertBescherming of bedreiging" bijzonder laag gesteld, indien men bet by aantallen neemt om het onder leden eener vereeniging te verspreiden. Men zie daarvoor de advertentie hierneven. Voor den middenstander beval iedere blad zijde een schat van wetenswaardigsheden. De firma H. J. van der Garde Co., te Zalt-Bommel, heeft iets nieuws bedacht op bet gebied der prentbriefkaart-industrie. Met Nederlandschen, Duitscben, Engelschen en Franschen tekst heeft ze bet licht doen zien een jprentbri'fboekje" over Amsterdam tekst van jhr. Jan Feith, aq arellen en zwart en wit teekeningen van Lensvelf, A. Derkzen van Augeren, Van Niflerik, Jeanne Stigter en anderenmet heel belangrijke bijschriften by zeer goede plaatjes, 25 ge kleurde en 24 zwarte. Doel is het boekje in den van gom en adres voorzienen omslag bij wjjze van groet te verzenden aan vrienden of verwanten. Henri Dekking zal den tekst schrijven voor Rotterdam en Dordrecht, terwyl Den Haag en Scheveningeo, Haarlem en Zand- voort. Marken en Volendam, enz. spoedig zulleii volgen. Een aardig denkbeeld, dat steun werkelijk verdient; want deze boekjes zullen naast een betrouwbare gids een aangename en blijvende herinnering zijn aan ons mooi land. Een belangrijk bericht, wat betreft de opspo ring van de strafbare feiten. De zoogenaam de reactie van Meyer, waardoor men pleegt uit te maken of een bloedvlek afkomstig is van een niensch dan wel van een dier, is in de A- cadémie des Sciences te Parijs, scherp aange vallen door prof. Guignard. De hoogleeraar deel de mee, dat zijn assistent. Sartory, door mid del van de reactie van Meyer de zelfde ver schijnselen als die menschenbloed oplevert, heeft verkregen met oplossingen van dubbel koolzure soda, Vichy- en Selterswater. Belangrijke uitvinding. Volgens de „Mutiu" heeft de Fiansche adelborst Lemaire een nieuw kompas uitgevonden, dat het aardrijkskundig Noorden aanwijst, in plaats van de magnetische pool, en dus de berekeningen van de afwijkin gen, enz. nutteloos maakt. Deze uitvinding is, zegt het blad, geroepen om in de zeevaart een groote verandering te brengen. Zij zou berusten op gyroscopische werking, doen reeds bij de Duitsche marine bekend zijn. Zou het waar zijn? Uit Amerika komt de tijding, dat de mode zich in den aanstaan den winter voor de kleine dameshoeden verkla ren zal. Aldus werd ten minste op een vakcongres t e Philadelphia besloten. Wat kost hel vliegen Een Engelschman antwoordt op die vraag het volgende: Om het vliegen te leeren, moet men ongeveer 2500 gul den over hebbendaarna koopt «en volleerd aviateur een aeroplane, die hem f 12 500 kost. Voor brandstof heeft hij noodig 1 cent per K. M. Na eiken langen tocht vereischt zijn toestel on geveer f150 reparatiekosten. Accidenten eu ge broken houtwerk kosten van 250 tot 12 000 gul den per jaar, waarbij dan nog komen de even- tueele kosten van een chirurgijn. Mau ziet dus, dat de vliegsport niet bepaald behoort tot de goedkoope sporten. Nu is vraag: wat kunnen profeasiouals,indien zij de risico van ongelukken willen dragen, wel verdienen Een eenigszins bekend aviateur verdient op een vliegmeeting ongeveer 2500 gulden en voor een goad aviateur is het niets buitengewoons om 50 000 gulden prijzen per seizoen te winnen. Wolkenkrabbers. De „wolkenkrabbers" in Amerika worden hoe langer zoo hooger. De hoogste beraikt thans 233 Meter, maar in de „Scientific American" berekent een ingenieur, dat ze zonder gevaar voor de publieke veiligheid 150 verdiepingen en 666 Meter hoogte kunnen krijgoD; dat is 74 Lieve Vrouwe-torens op elkaar. Het komt maar op het scheppen van een goed fundament aan, want zoo'n 666-ger zou een druk van 150000 K. G. op den vierkaDte Meter uit oefenen. Onder goud bedolven. Een weinig voor komend ongeval trof eon beambte van het Departement van Financiën te Washington. Toen bij een waggon begeleidde, die zakken met goud bevatte, om naar de kluizen te worden gebracht, zette de stapel zich plotseling in be weging en storte op den geëmployeerde. Op zijn hulpgeschreeuw kwaraeu zijn kameraden toe snellen, en toen men hem uit zijn gevaarlijke positie had beyrijd, bleek zijn toestand zee: bedenkelijk te zijn. Hij werd in een hospitaal opgenomen met gebroken ruggegraat en ernstig inwendig letsel. Hij was onder 9 millioen dollar in goud be graven geweest 1 Lijst vau onbestelbare poststukken, ver zonden door het Postkantoor Amersfoort ia de le helft der maand Juli 1911. Brieven (Binnenland). E. C. de Ruiter N. Scbolts N. Kikkert H. L. Groote N. Brouwer J. Kuiper M. Beeekman J. van der Weide J. Telgers B. Ravensloot Amsterdam. Amsterdam. Bussum. Hilversum. Utrecht. Vreeswijk. Wageningeti. Zeist. Keulen. Osterwick. Briefkaarten. H. G. Heeren Arnhem. mej. Van den Berg Haag. J. A. Brains Haag. M. Kesi Utrecht. C. M. 3 Cöln. Herinnerd wordt aan het verzoek, op den achterkant den naam des afzenders te ver melden, opdat de stukken, zoo noodig, aan hem kunnen worden terug gegeven. Opgave van de Vereeniging. „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich ia do Gnmetnta hobbon gevestigd, of daaruit tgn vertrokken uaar andere Gsmoenten, met vermelding van woonplaats, van 5 tot 11 Juli 1911. GEVESTIGD. Ernst Georg Staal van Bussum naar Arnhemscha- weg 26. Jacobus Josephus van der Kieg v. Ursum naar Langegracbt 2. Gqurtje Duin van Ursum naar Langegracbt 2. Hendrik Burger Van Amsterdam naar Nicssiui- straat 7. WiUlraus Jobannus Blikman v. Hellendoorn naar Wugtierslaan 13. l^Antonia Slagers ven Wierden (O.) naar Wuptierz- Egbert Julius Vitringa vau Diomber (Java] n. Paulus Bugslaan 3. Klaas Tomas vvn Inf. Kax. naar Lange Beekstraat 27.

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2