(acaodranh Stadsnieuws. Advertentiën. B. J. V A N E N S T, AFWEZIG. Dr. H. W. Schreuder SI00LAI <$s LEBKET, r. K0RFFS.C0. zienigheid oefenen. Dut beteekent in ver band met de Woningwet en haar nasleep: de slecbte oneiudiglieid van de alïdire in het nog te houden. Wy willen in betrekking tot verschillende bi- rboven aangeduide feiten en verschynselen nog op eenige dingen de aandacht vesti gen. Heeft men er in overheidskringen wel over nagedacht, dat vroeger, in den tyd van den betrekkelijk langzamen en zeer geleide lijken stedengroei, slechts een vry gering aantal woningen na een lange b.staanspei i ulo van »goed" is geworden tot «slecht", terwyl in het tegenwoordige reusachtige st.'den- lichaam na een zeker tijdsverloop een zeer groot aantal woningen vrijwel eensklaps in den «gevaarlijken toestand" zullen gaan ver- keeren >Wy kunnen ons niet auders voorstelleu dan dat, gegeven de lichtere bouwconstructie van den nieuweren tijd en de toepassing van een geforceerd opschuivings-systeem, op een gegeven oocenblik eenige duizenden huizen, verspreid of in complexen, beneden de mini mum-norm zullen komen. »Wat dan? Ja, wat dan? Wij weten het niet. Het zal evenwel noodzakelijk zijn, dat de overheid met een dergelijke mogelijkheid rekening boudt. Io de Amerikaansche stad Brooklyn is zoo iets eens voorgekomen en hel stadsbestuur heeft er geen andere weg op gezien dan, met opoffering van groote sommen gelds, de uiassa te onteigenen. D«ze Brooklynsche woniog- décadence had nu wel zeer bijzondere oor zaken, die niets met stedelijke woningpolitiek te maken hadden, maar ook in ons land is het toekomstig voorkomen van zoo'u toestand ganse!) niet onmogelijk. «Het geleidelijk uitbreiden van ct-n stid door middel van enkelbouw oi klein-l.lokken- bouw maakt plaats vorn- een bouw in massa. Groote stukken straat verrijzen gelijktijdig. «Gelijktijdig zullen dergelijke massa blokken van «goed" worden tot «slecht". «En dat zal groote moeilijkheden voort brengen' Burgemeester rn Wethouders stellen den den Raad voor, op «Ma retraitet te doen bouwen eeu vijtioedigen hooiberg met zin ken kap ten behoeve van den Gemeente reinigingsdienst. De kosten daarvan worden geraamd op fftta. De in 1900 gebouwde fouragc-schuur, be rekend op de four age voor acht paarden, is door de uitbreiding van den dienst en het aantal paarden te klem geworden. Vergrooting van die schuur zal veel kostbaarder zijn, terwyl de ruimte, welke in de hooischuur z.il worden verkregen, kan benut tot berging van stroo, waarvoor thans ook geen voldoende plaats meer is. De Gemeenteraad s'elt zich voor, morgen acht dagen de lang beraamde tocht naar den E-mmond te doen. Het is voor de schippt-ry maar te hopen dat de omstandigheden, wat wiodricbling, enz. betreft, daarbij normaal, dat is onguustig, zijn. Burgemeester en Wethouders hebben, bij schrijven van 27 Juli, aan den Kr»d over gelegd de Gemeente-rekening over 1910 met Je daarby hehooreride bescheiden. /-ij sluit, by ren ontvangst van f742 783.32, md «.en batig saldo van f29 332.75. Gister werden candi laat gesteld voor de vacature in den Gemeenteraad in district I, vooitdurend door het niet-aannemeu door den beer F. M. van Veen, de beeren P. van Achterbe'gb, P. C. H. Bnët en G.v. Wyland Jr. De Kamer van Koophandel en Fabrieken zil thans aansttanden Donderdagavond om 8 uur ten Raadhuize een Openbare verga dering houden. Ter benoeming tot onderwijzeres aar de Meisjesschool in de vacature mej. Van Hilten, zijn door Burgemeester en Wethouders voor gedragen mejuffrouw E. L. M. Smnigo, me juffrouw G. C. de Jager cn mejuffrouw J. A. Poortman. Aan het postkantoor en de daaronder ressoi teerende hulpkantoren werd in Juli inge legd bij de Ryks-postspaarbarik f 50 390.37 en daaruit teruggevraagd f39 927.85. Het laatste door dut kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 16 369. Uit den regenmeter bier werd in Juli na acht regendagen afgetapt 30 m. M. neerslag. De onweeisbui van Maandagochtend gaf 10.5m. M Het regende slechts van 1 tot 4, van 15 tot 18 en op 31 Juli. Een ou 1 rymj je zegt Hondsdageu helder eri klaar, Verkondigen een vruchtbaar jaap, Brengen ze koelte met renen, Dan is ei w.iuig hoop op zegen. Of ze niet te hel'li r en te, droog zyn Op eigen houtje In-hben we al een paar malen de bi t waargenomen abnormaal hooge temperatuur meegedeeld en met zekere angst gezien, dal gister Dn Bilt nog weer grootere wairnte in uitzicht stelde. Het Kon. meteorologisch instituut nam Vrijdagmiddag waar 35.6° C., ongeveei 95.8° F. de hoogste temperatuur sedert de op lichting van het inst luut, in 1849, opge- teekemi. Geen wonder, dat Zondagochtend de tem peratuur van het water in de zwemschool 81° F. was en dat reeds Zaterdag bier geen ys was te krijgen. Zelfs de Phoeuix-brouweiij kan geen sten gen maken, omdat er handen tekortkomen om te vuldoen aan de aanvragen om bier. Was gister de temperatuur in de schaduw hier nog 96° F. heden is ze 88. Mejuffrouw M. W. van Holk behaalde de akte A Frausche taal, Middelbaar onderwijs. De heeren G. M. van der Plank, M. Bron Verkerk en G. de Vries zijn aan 'sRijks- ve« artseuyschool te Utrecht bevorderd tot veearts. De heer C. H. van Buuren legde met gunstig gevolg af het overgangs-examen voor de 2e klasse der Technische school te Utrecht. De ook hier bekende tooneelspeler M. van Beem men zou hem zijn 73 jaren niet nageven zal einde September zijn gouden jubileum vieren als rabbi Sichel in Vriend Frits«. Morgen om tien uur houdt het garnizoen op de Regentesselaan een groote parade ter gelegenheid van den jaardag van H. M. de Koningin-Moeder. De troepen zullen worden gecommandeerd door luitenant-kolonel L. baron Van Hogendorp, van het ie regementveld-artilerie, en de hon neurs bewijzen aan generaal-majoor G. A. Buhlman, Commandant der 4e divisie. Het 5e regiment infanterie heeft bij de sportfeesten te Assen .gehouden vanwege den Ned. bond voor lichamelijke opvoeding, even als verleden jaar den Muiier-beker weten te bemachtigen, welke daardoor definitief eigen dom is geworden van het korps. Tot 2e luitenant bij het 5e regiment infan terie zijn benoemd de cadetten A. Plesman, A. W. Clausen. J. de Bie en M. Eisma, van de Kon. Militaire Academie. Tot 2e luitenant bij het ie regiment veld- artilerie, de cadetten T. van Balluseck en W. van den Hoek. De cadet J. L. Rauh is benoemd tot 2e luitenant bij het 2e regiment vesting-artillerie. De eskadrons van het ie regiment huzaren hier zullen tijdens de oefeningen van het 3e regiment, welke in Gooiland worden gehou den, te Amsterdam garnizoen houden. Van de Cadettenschool te Alkmaar zijn o.a. toegelaten tot de Kon. Militaire Acade mie te Breda, voor infanterie h. t. 1. W. C. Bischoff en voor cavalerie h. t. 1. Latour. Het stafmuziekkorps van het 5e regiment infanterie wordt, evenals dat van het ie regiment, met ingang van 1 Mei 1912 omge zet in een fanfare korps. Aanjde groote najaars-manoeuvres zal ook deelnemen een vliegenier. Jan van Bussel. Programma van het concert, morgenavond te acht uur op het terras van »Amicitia'" te geven door het muziekkorps van het ie regiment huzaren, kapelmeester de heer W. H. Scholtenf. 1. Prinses Juliana-marsch, W. H. Scholtens. 2. Ouverture zur Operette lm Reiche des Indra», P. Lincke. 3. La Catalane, valse espagnole, W. Perck. 4a. Blumenlied, Gustav Lange. s,b. Danse hongroise no. 6, J. Brahms. 5. Fantaisie sur l'opéra »le Prophéte" Meyer beer. 6, L'Alinadienne, Ouverture fantas- tique. Ch. de Carmont. 7a. Valse brune G. Krier. 7b. Toboggan, scottisch caractéristique, L. Fremaux. 8. Dollar Walzer, O. Fetras. 9. Auf der Wacht, Tongemalde, P. Dierig. 10. Die Meistersinger von Berlin, Grosses Potpourri, P. Lincke. Mejuffrouw C. P. Th. Welters is benoemd tot lid van het diocessaan sub-comité tot verkoop van den Sobriëtas-bloem in het aarts bisdom Utrecht, welke algemeene bloemen dag zal worden gehouden op Zondags 24 September. Zondag 20 Augustus worden in de zwem school hier onderlinge en nationale zwem en waterpolo-wedstrijden gehouden. Een droeve reeks ongelukken. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de wegwerker C. N., van de H. IJ. S. M„ die, om een beetje af te koelen, te ver uit het raam van zijn slaapkamertje aan den Berkenweg boog, daaruit gevallen. Zijn huismenschcn, op den val toegeloo- pen, namen hem op. De fluks ter hulp ge roepen geneesheer kon slechts den dood constateeren. Bij het hevige onweer van gisterochtend is het daghuurdersplaatsjc aan den Soestcr- staatweg bij villa »Gretha" en bewoond door den wegwerker T. Kreikamp door het hemel vuur getroffen. De bewoners, waarbij negen jonge kinde ren, waren reeds op, en konden het lijf bergen. Daar er geen water in de buurt 's al thans volgens onzen zegsman, afschoon we meenen te weten, dat vbor het pension-res taurant „Birkhoven» een brandkraan is brandde het huisje tot den grond af. Er kon niets worden gered en behalve de meubels verbrandden ook twee geiten en alle kippen. Alles was verzekerd. In de Birkt werden twee paarden in een wei gedoodhet derde bleef ongedeerd. Te Soest werd de daglooner L, M. in zijn woning door den bliksem getroffeu en ge dood. Twee woningen brandden daar af en en in verschillende weiden moeten koeien zijn gedood. Te Hoogland gingen twee schelven, een met graan en een met hooi, in de vlammen op. De brandweer wist nochtans de belenden de boerderij te behouden. Gelukkig trokken ook nu de buien om Amersfoort heen en evenals Donderdag toen we hier alleen donkere luchten zagen cn een hevigen windstoot kregen, terwijl het te Hil versum zoo lievig regende, alsof't met bak ken uit den hemel werd gegotenen als Vrijdag, toen te Bunschoten een in aanbouw zijnd huis werd getroffen en van de werklie den, die er in schuilden, een werd gedood en een ander gedeeltelijk werd verlamd Het begin van brand werd door de overigen gebluscht. Hedenochtend omstreeks half acht had G. V., wonende aan don Groote Haag, btt ongeluk bedolven te raken in een put die hy bezig was, uit te graven. Het ongeval weid zeer spoedig opgemerkt en V. nu vlug onder bet zand vandaan gehaald. lo bewusteloozeu toestand werd by naar bet St. Elisabeths - gasthuis gebracht. Aan het Commissariaat van politie zijn voor de rechthebbenden terug te bekomen een wit metalen armbandje on een geldbeurs. Zaai kleine diensten rn er zullen lieflijke berinneringen uit groeien. TJit den omtrek. I11 verband met het Koniaklyk bezoek, Douderdug aan de Gemeente Utrecht te te brengen, zal de Provinciale griffie dien dag gesloten zyn. Ook in ons land zal weldra worden onder zocht de deugdelijkheid van het Duitscbe procéJé om neten daken brandvrij te maken. Het «Bouwk. Wbl.a deelt het volgende mede Op verzoek van den heer W. F. C. Schaap, directeur van Gemeentewerken te Arnhem, beeft de Gemeente Arnhem een terrein be schikbaar gesteld voor bet houden van den proef met hetoubrandbaar liet in- en strooien aak. Ten einde het onderwerp n der tot uitvoering te brengen, zal een Arnhemsche commissie benoemd worden. Vermoedelijk zal in September a. s. het gebouwtje g»-z«-t worden deu gebeelen winter blijft hetst3an, om het goed aan weer en wiud blootgesteld te hebben, waarna in het voorjaar van 1912 de brandproef zal plaats vinden. Van vele zijden mocht het Hoofdbestuur blyken van instemming ontvangen omtrent de wenschelykheid, een dergelyke proef te houden. Bijna gelijktijdig met het bericht van het verkoopen van den geheelen inventaris van den circus-Carré aan den circus-Sarassini komt de tijding van het overlijden op 65-ja- rigen leeftijd van Oscar Carré, te Kopenhagen, ten gevolge van gevatte koude waaruit zich longontsteking ontwikkelde. Sedert 1881 stond hij aan het hoofd van den in gansch Europa vermaarden circus, die jarenlang uitblonk op het gebied der paar- dendressuur en in 1846 werd opgericht door zijn vader Wilhelm. Padvinders- hoekje. De Bredaache Padvin ders danken recht hartelijk allen die te Amersfoort hen logeerden. Mochten Aroersfoortsche Padvinders naar Breda komen dan zullen de Bre- danaars trachten hun even veel gastvrijheid te bewijzen. Herhaaldelijk ontvangen wij het verzoek, ad vertin ties by de familiebericht-n te plaatsen of een andere opgegeven ruimte er voor te roserveeren. Hoewel wij zeer gaarne met verzoeken in dit opzicht geuit, rekening houden, kan ren vaste plaats aan advertenties niet STEEDS worden gewaarborgd. QuakerOats fceft den kinderen ae bloelende (Blondheid, Tot oDze dippe droefheid overleed heden te Zeist onze ge- lietdo Vuder, Behuwd- ea Groot vader, de heer JOHANNES ARN0LDUS van NIE, in den ouderdom van ruim 80 jaar. J. F,, van NIE K G. van NIE—Ki.eber en kind. Amersfoort, 30 Juli 1911, Bjj vonnis der Arrondissemens-Recht- bank te Utrecht, d. d. 28 Juli 1911, is de curat ee le, waaronder GERRIT LASEUR, wonende te Amersfoort, bij vonnis dier Rechtbank van 11 Februari 1903 was gesteld, opgeheven, Hetgeen certificeert, Mr. H. J. M. van den BERGH, procureur. ARTS, is van ZONDAG 23 JULI tot ZATERDAG 12 AUGUSTUS De overige burger-geneesheeren nemen de praktijk waar. is van 1 tot 18 AUGUSTUS afwezig*. De praktijk wordt door de overige burgergeneesheeren waargenomen. Electrische Installation. Bliksemafleiders. Domplein, UTRECHT. fosco Eeij Ijwrlijke verfrisacljeiide Zpmer- wopdl gedronken mei koude melk of spuitwater. Eenige fabrikanten. AMSTERDAM

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2