Donderdag 2 Augustus 1911. No. 5799. 60e Jaargang. OP REIS. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen firma A. H. van Clceff". HOOFDREDACTEUR F. J. FREEERIKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Rij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, ollicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gobracht en kostenevenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTSGRACHT 9. Postbus f Telefoon 19 Aan onze abonné's die tjjdelijk elders, binnen- dan wel buitenlands, vertoeven wordt op aanvrage, en met duideiyis© opgave van adres, de courant eiken ver schijndag tegen vergoeding van het porto toegezonden. Ook niet-geabonneerden kunnen op de zelfde wijze de geregelde toezending van de „Amersfoortsche Courant" tijdens hun uitstedigheid zich verzekeren. KENNISGEVINGEN. De Burgemeester van Amersfoort, brengt ter kennis van belanghebbenden, dut in het tijdvak van 5 Augustus tot 1 December des Zalerdags met scherp zal worden gescholen uit vuurmonden, geplaatst op de Zeisterheide, n.i. op het Rjjkslerrein nabij „Kampoord" in de richtng der Pyramids van Austerlitr; dat het vuren zal worden kenbaar gemaakt o. a. door een roode vlag op bedoeld terrein en door het plaatsen van roode vlaggen om dit terrein, alsmede door waarschuwingsborden op de wegen dat in het bijzonder nog wordt gewaarschuwd tegen het oprapen van niot-gesprongen projec tielen daar deze niet alleen zeer gevaarlijk zijn in de behandeling, doch het wegnemen daarvan strafbaar is. Amersfoort, 1 Augustus 1911. De Burgemeestir voornoemd, WUIJTIERS. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, gezien art. 219 der Gemeentewet, doen te weten, dat de Rekening van ontvang sten en uitgaven der Gemeente over het jaar 1910, door hen aan den Gemeenteraad aange boden, gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van voormiddags 9 tot 3 uur des namiddags, op de Gemeente secretarie voor een ieder ter lezing zal liggen, en dat men van voorzegde Tokening afjchrift kan bekomen, tegen betaling der kosten. Amersfoort, 27 Juli 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Du Burgemeester WUIJTIERS. De Secretaris, J. K. H. DE BEAUFORT. lo-8ecr. Stemming Gemeenteraad. De Burgemeester van Amordfoort brengt t«r openbare kennis, dat do stemming ter vervulling van éene plaats in den Gemeente raad in het kiesdistrict I zal plaats hebben op Donderdag 10 Augustus 1911, van des voor middags acht tot des namiddags vijf uur, in het gymnastieklokaal van het gebouw bestemd voor Hoogere Burgerschool. Candiduten zijn I'. VAN ACIITERBERGH, P. C. H. BRIET, G. VAN WIJ LAND Jr. Verder wordt herinnerd aan art. 128 van het Wetboek van Strufrecht, luidende: „Hjj, die, opzettelijk zich voor een ander uit gevende, aan «ene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkieziug deelneemt, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar". Amersfoort, 3 Augustus 1911. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien het besluit van den Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht, van den 18 Juli 1911, No. 4474/2730, 4e afdeeling (Provin- ciaulblad No. 70) Gelet op de artt. 25, 26, 50 en 51 der Mili- tiewet 1901 en op art. 24 van het Koninklijk besluit d d. 2Decembor 1901 (Staatsblad No. 230), laatstelijk aangevuld en gewijzigd bij de Wet van 5 Desember 1908 (Stbl. no. 347), Doen te weten, dut de loting der vóór den len Juli van dit jaar voor do Militie ingeschre venen, behoorende tot de lichting van 1912, in het Gymnastieklokaal van de openbare Lagere school 2e soort, aan de Hellestraat alhier gelegen, zal geschieden op Woensdag 16 Augustus 1911, aan- tevangen deB voormiddags te tien uren voor de ingeschreven wier geslachtsnaam begint met de let'ers A tot en met G en op Donderdag 17 Augustus 1911, des voormiddags te 10 uur, voor de ingeschrevenen wier geslachtsnaam begint met de letters H tot en met Z. En voorts dat op Maandag den 21 en Dinsdag den 22 Augustus nanstuande, telkens van 's voormiddags 10 tot 12 uur en van 1 tot 3 uur des namiddags, door of vanwege de lotelingen (gesteund door twee getuigen) bij den Burge meester ten Randhuize aanvraag kan goichieden voor de getuigschriften, vermeld in de le en 2e zinanede van art. 51 der wet, luidende ala volgt: „Om vrijstelling wegens eigen militairen dienst „of dien van broeders te verkrijgen, moet men „overleggen een paspoort of ander bewijs van „ontslag of een uittreksel uit het stamboek, of een bewijs van werkelijken dienst". „Ter bekoming van vrijstelling wegens broe- „derdienst moet men bovendien overleggen een „getuigschrift van don Burgemeester, waaruit „hot getal zonen, tot het gezin behoorende. blijkt". En art. 42 eerste lid van aangehaald Konink lijk besluit „Het bewijsstuk, vermeld in de eerste zinsnede „van art. 51 der wet kan, zoo hel niet reeds „ingevolge art. 39, 3a lid van dit besluit onder „den Burgemeester berust, ten minste tien dagen „vóór den dag waarop do zitting van don Militie- „raad werd geopend, worden ingeleverd bij den „Burgemeester der Gemeente, in welke de lote- „ling, die vrijstelling verlangt wegens eigen mili- „tairen dienst of wegens broederdienst, voor de „militie is ingeschreven". Eindelijk dat het opgeven der reden van vrij stelling, het inleveren van de benoodigde be wijsstukken en het doen opmaken van het bij de wet gevorderde getuigschrift niet voldoende is om zich de vrijstelling te verzekeren, waarop de lotelingen meenen aanspraak te kunnen maken, maar dat hun belang medebrengt om bovendien de vrijstelling te vragen in de zitting van den Militieraad of op den tjjd daarvoor overeenkomstig art. 46 van boven genoemd Koninklijk besluit bepaald. Amersfoort, 3 Augustus 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De wd. Secretaris, J. K. H. DE BEAUFORT. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat binnen deze Gemeente zes gevallen van mond en klauwzeer zijn voorgekome:.. Amersfoort, 2 Augustus 1911. De Burgemeester van Amersfoort, WUIJTIERS. Weduwpensioen. Ueeds spraken wij over dadelijk in gaande ljjfrente eu over uitgestelde lijf rente, of Rfcljjk ze meestal genoemd werden over pensioenen, en wenschen nu een en ander op te merken over weduwpensioen. Dit komt met eerstge noemde in zooverre overeen, dat de geregelde uitkeering, voortdurend tot aan het overlijdenmaar verschilt er mede in zooverre, dat de datum van het be gin der uitkeering absoluut onbekend is. Wanneer een gehuwd man een We- duwpensioen-verzekering sluit, bedoelt men daarmede [dat aan de weduwe, in geval de man overlijdt en een weduwe nalaat, een vooruit vastgesteld pensioeu wordt uitgekeerd. Het is dus eeu maatregel van voorzorg, in het belang van de nablijvende vrouw. Indien de man een gewone kapitaals- verzekerings sluit, wordt bjj zjjn overlij den een kapitaal uitgekeerd. Indien hij een weduwpensioen verze kert, wordt aan de vrouw levenslang een lijfrente uitgekeerd. Er is dus verschil in de wijze van uitkee ring. Maar dat is niet het eeuige verschil. Bjj een gewone kapitaals verzekering keert de Maatschappij het vastgestelde kapitaal uit, onverschillig aan wie. De polis moet duidelijk aangeven, aan wie moet worden uitgekeerd, en de Maat schappij laat zich bjj de uitkeering alleen leiden door de woorden der polis. In den regel verlangt een gehuwd man dat de uitkeering aan zijn vrouw kotut maar wijst hy een ander als bevoordeelde aan, dan vindt de Maatschappij dat óok goed. Het is eeu recht van den verze kerde, dat hjj een bevoordeelde in de polis kan doen vervangen door een ander, mits de verzekering door de Maatschappij aangebracht wordt. Overlijdt de vrouw, dan worden in den regel de kinderen de bevoordeelden. Altijd weer heeft de ver zekerde het recht om nogmaals te veran deren. Immer3, bij het vaststellen der te betalen premie is uitgegaan van de ouderstelling, dat by overladen het ka pitaal moet worden uitgekeerd. Aan wie moet worden uitgekeerd, is voor de Maatschappij vau ondergeschikt belang. Maar bij eeu weduwpensioen-verzeke- ring is dat geheel anders. Daar is een gehuwd paar. En daar is bjj de berekening der premie de vraag gesteld: hoeveel moet die man jaarlijks betalen, opdat anu d i e vrouw een we duwpensioen kan worden uitgekeerd. Komt dau de man te overlijden dan is de Maatschappij eentg en alleen tot uitkeering verplicht, indien de vrouw nog in leven is. Sterft de vrouw vóór den man, dan is de verzekering afgeloopeu, d. w. z. de man heeft geen premie meer voldoen, en de Maatschappij is van haar verplichting ontslagen. In het algemeen kan men zeggen, dat een Weduwpensioen-verzekeriug goedkoo- per is dan een gewone kapitaals verzeke ring. Maar iets eigenaardigs is het van deze bewering, dat het onmogelijk is, de waarheid daarvan met een berekening duidelijk te maken. Men kan alleen zeggenby een gewone kapitualsverze- keriug geschiedt de uitkeeriug in elk gevalby een weduwpensioenverzekering geschiedt de uitkeering alleen, als de vrouw nog in leven is. De waarde der uit te koeren ljjfrente ingeval van in zijn leven zjjn, is met de waarde van het in elk geval uit te koeren kapitaal niet te vergelijkeu. De waarde van het toekomstige weduwpensioen is niet in kapitaal uit te drukken. Wel kan de waarde van het verschul digde weduwpensioeu zoodra de man overleden is aangegeven worden. Immers, dan is het eeu gewone lijfrente, en daarvan is de koopsom bekeud, Is de weduwe nog jong wanneer het pensioen iugaat, dan vertegenwoordigt het een groote waarde. Is de weduwe reeds hoog bejaard, dan kan de waarde zeer gering zjjn. Daaruit volgt, dat de premie, die voor weduwpensioenverzekering betaald moet worden, afhankelijk is, zoowel van den leeftijd van den man als van dien der vrouw. Voor een man van dertig jaar. ge huwd met een vrouw van twiutig jaar, is de premie hooger, dan wanneer hjj gehuwd is met een vrouw van 40 jaar. Zjjn man en vrouw even oud, dan i9 de premie, wanneer het een jong paar geldt, lager dan voor een ouder paar. Zgn ze beiden byv. 25 jaar, dan is de jaarpremie ongeveer 20 gulden voor f 100 weduwpensioeu. Zijn muu eu vrouw beiden bijv. 50 jaar, dan is de jaarpremie ongeveer 35 gulden. Weduwpensioenverzekering is niet voor elk gehuwd paar gcwenscht, maar kan in vele gevallen dienst doen; bijvoorbeeld als er geen kinderen zjjn en als men zijn vrouw togen de min3t mogelijke kosten een vast inkomen per jaar wil verzekeren. Wanneer het pensioen geldt voor een andere verhouding dau die van man en vrouw bijvoorbeeld broer en zus ter, kind en ouders, enz. dan spreekt men niet van weduwpensioeu, maar van overleving9rente. Van duzc willeu wjj de aandacht ves tigen op twee vormen, die o. i. van het meeste belang zjjn. Stel, dat iemand ongehuwd is en samenwoont met vader of moeder, waar van hy of zjj verzorger i9, gelijk zoo honderden malen in het leven voorkomt. Vader en moeder leven dan mede van het inkomen van hun kind, waarbjj zjj inwonen. Kegel is dan, dat verwacht kan worden, dat die vader of moeder tot hun overlijden verzorgd zjjn. Maar het is niet uitgesloten, dat de zoon of dochter overljjdt, en vader of moeder op zeer hoogen leeftjjd en geheel zonder inkomen achterblijven. Wie in dergelijke omstandigheden vader of moeder op afdoende wjjzedaar tegen verzekeren wil, sluit een overle- vingsreute. En omdat dan de verzorger een groot aantal jaren ouder is dan de verzekerde, is de jaarpremie slechts zeer gering. De verhouding iu leeftjjd kun zóozjjn, dat met byv. f25 per jaar eenige hon derden guldens overlevingsrente kunnen verzekerd worden. Op de zelfde wjjze kan men ook op practische wjjze andere personen dan vader of moeder verzorgen, bjjv. groot moeder, tante, huishoudster, en/,. Een geheel ander, maar toch o vereen- komstig geval, is, dat ouders eeu onge lukkig kiud hebben, waarvoor zjj reeds bij hun loven maatregelen willen nemen, dat bedoeld kiud verzorgd is, ingeval het vader of moeder overleeft. Een vastgesteld janrljjksch inkomenbjjv. per kwartaal uit te keeren, is het meest afdoend. Maar in dit geval is de verzorgde veel jonger dan de verzekerde, zoodat de te betalen premie betrekkelgk hoog is. Overljjdt het kind, dan i3 geen premie meer verschuldigd, en de verzekering geëindigd. Nogmaals do overdreven Staatsbemoeiing. Ouder de lou9 vuil sociale wetgeving waarin het woikeljjk sociale suns zeer moei lijk te ontdokken is wordt telkens meur en meer inbreuk gem inkt op de persoonlijke vrjjheid en worden bepalingen in het luven geroepen, waarbjj het doel, dat men zegt te willen boreikon, verre wordt voorbijge streefd. Zoo nu weder met de Stoenhouwerswet, over welke da Eerste Kamer nog uitspraak beeft te doen. Het wetsontwerp hoot bepalingen in te houden in vorband met de bjjzondere ge varen voor veiligheid on gezondheid, ver bonden aan steenhouwers.arbeid. Inderdaad een zeer schoone god elite. Te ontkennen is hot niet, dat het tioenhouwursbadrijf in vete gevallen zier sehadeljjk kan zijn voor de gezoudheid van hen, die dat be try f uitoefe-

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1