J.J. NIC1LAI LEBSET, Stadsnieuws. Advertentiën. Gevestigd nentie steenhouwers-ziekte is maar al te bekend. Wanneer men zich nu zou bepalen tot het geven van voorschriften, door de opvolging waarvan de gevaren voor veiligheid en g - zondheid tot een minimum worden terugge bracht, dan zou er niets tegen aan te voeren zijn, óok al zouden sommigen zich hierdoor in de vrije uitoefening van het bedrjjf zien belemmerd. Doch in plaats van zich de vraag te stel len: tot welke maatregelen moet de Staat zich beperken om zoo min mogelijk de vrij heid van het individu aan t-< tasten, wordt integendeel alles uitgedacht om de Staats- voogdij zoo ver mogelijk uit te breiden. Dit is geschied bij de Arbeidswet dit wordt voorgesteld bij de Bakkerswet; er hiermede wordt ook nu weder het Steen- houwersbedrijf bedreigd, wanneer dit door de Eerste Kamer niet wordt voorkomen. Bestaat daartoe uitzicht? We zouden liet wensehendoch vreezen bet tegendeel. Niet omdat de argumenten der tegenstan ders, gelijk zij in het verslag der Commissie van Rapporteurs over genoemd wetsontwerp zijn uiteengezet, door de voorstanders van het wetsontwerp op afdoende wijze zijn weerlegd, maar omdat er nu eenmaal een zekere strooming is voor „sociale wetgeving" waaraan slechts weinigen zich durven ont trekken. Men acht zich niet verantwoord tegenover wat genoemd wordt: de publieke optuie. waaneer men niet in alles meedoet wat gebracht wordt onder het belang van den werkman, maar waardoor dat belang, goed beschouwd, meer geschaad dan gebaat wordt. Of is het ook niet in het belang van deu werkman, dat op arbei lersgebied de per soonlijke vrijheid zooveel mogelijk verzekerd wordeeen vrijheid niet om zich enkel rechtan te verz-keren, maar ook en vooral om voor zich zelveu de beroepskeuze te be palen en die voorzorgsmaatregelen ta nemen, welke men persoonlijk voor ziju vrijheid ea gezondheid noodig acht. Dat beginsel nu van da persoonlijke vrijheid het wordt in bet Kamerverslag zoo juist gezegd wordt door de overdreven Staats inmenging verkorf. En daarbij komt, dat het verantwoordelijkheidsgevoel, hit initiatief en de energie ouder het volk door die overdreven Staats-bemoeiing worden gedood. Gelijk wij reeds zeiden, de vrijheid van beroepskeus wordt ook door het wetsont werp aangetast en door die aantasting plaatst de Slaat zich ook tusschen de ouders en bun minderjarige kinderen. Doch er is meer. Men denkt, als er spake is van sociale wetgeviDg, steeds uitsluiten! of bijna uit sluitend, aan den werknemer; het belang van den werkgever wordt öf op zijde ge steld öf komt slechts in de laatste plaats. En het is ook hierop, dat zeer terecht in bet verslag wordt gewezen. Doch zal dit alles baten? We betwijfelen bet, vooral waar wij ia het verslag lezen, dat verschillende leden" zicli niet in het vraagstuk der sociale wetgeving wilden vel diepen, maar zich tot bet wetsontwerp op zichzelf wilden bepalen. Dat >verdiepen« is ook geenszins noodig; doch wel is ieder, die geroepen is tot den wetgevenden arbeid mede te werken, ver plicht zich de vraag testellen hoever de Over heid mag gaan in de bemoeiing met al wat ligt op het terrein der persoonlijke vrijheid. En dit schijoen de voorstanders van het wetsontwerp dan toch ook wel gevoeld te dan nog steeJs bet beginsel van persoonlijke vrijheid voor oogen houdende, zich moet doen gelden. Doch wy vreez-.-n, dat ook nu weder de zucht om niet «ouderwetse!»" te schynen, den doorslag zal geven. R. Want waar zij, ter rechtvaardiging van hun oordeel, getracht hebben aan te toonon, dat de speciale maatschappelijke en gezond heids-belangen, bij den steenhouwersarbeid betrokken, het aanwenden in deze van Staats zorg wettigden, durfden zij toch geen bevesti gend antwoord geven up de vraag, die ook zy zich gesteld hadden, <-f, zelfs beperkt t at de overhavige materie, de Overheid niet ver der gaat dan strikt noodig is. Eu hierop komt bet juist aan. Zeker is in vele gevallen S'aats-inmenging, Staats-zorg, noodig. Doch de hoofdvraag moet daarbij steeds zijn is die inmenging, die zorg gerechtvaardigd op de wijze zón als men die wil toipassen. Hei komt toch juist op de toepassing aan en dat dit, in casu, waar i«, blijkt vooral hieruit, dat behalve bet vele, reeds in de wet geregel 1, nog tal van zaken aan Je uitvoerende macht zijn overgelaten. Hier hangt men dus geheel af van bet inzicht van ben, die met de uitvoering en de toepassing der wet zijn belast. Herbaalde malen is reeds gebleken hoede bedoeling van den wetgever miskend is ge worden door de administratieve maatregelen, welke er het gevolg van waren. Ter verdediging van het wets mtwerp werd in de afdeelingen der Eerste Kamer ook nog aangevoerd, dat het ontwerp ia de Tweede Kamer een belangrijke omwerking heeft ondergaan. Wij ontkennen geenszins, dat in het oorspronkelijk Regeerings-ontwerp vele verbeteringen zijn gebracht, maar daardoor i is toch nog geenszins weggenomen de hoofd- Bij het eind-examen der Hoogere Burger scholen met 5-jarigen cursus in de Provincie Utrecht zijn geslaagd van de vijfde groep: J. J. Berends, Selma H. van Gelder, J. Meu- sing, Marie J- van der Plank en Margaretha ...0 D-co j Th. de Rocheri.ont, van de gem-ent-lijke Hoo- bedenking, dat ook hier weder ae Staat zich I gere liurgei school te A mei sfoortR. van Armoede door eigen schuld. Een groot-industrieel, in een der .Gemeen ten in den omtrek van Rreda gevestigd, be kend o.m. ook om de gezonde, practiscbe wijze waarop hij de belangen der arbeiders bevolking metterdaad behartigt, beefionlangs een maatregel genomen, waarvan wij dezer dagen toevallig kennis kregen, maar die ver dient in ruimeren kring te worden gekend, Bij de administratie van zijn spijskokery, waar hij sedert eenige jaren geregel-' in den winter, van 1 Januari tot 15 Maart, voor arme gezinueu spijs laat koken, was hy tot de ervaring gekomen die het deel is van eiken armverzorger in elke Gemeente dat tal vangezinnen, door drankmisbruik van vader of zoons behoeftig geworden en ondersteu ning genieten, welke daardoor outhouden wordt aau anderen, die buiten eigen schuld tot armoe vervielen en heel wat meer aan spraak op steun kunnen doen gelden. Wat in deze te doen Worden de eerst bedoelde gezinnen van de bedeeling uitge sloten, dan worden onschuldigen gestraft. De vrouwen en de kindereu alleen tot de spijs- kokerij toe te laten eu de drinkende vaders en zonen uit te sluiteD, gaat óok niet. Hij heeft zich nu in Maart tot alle bedeel den gewend met een circulaire, waarin bij na op het feit te hebben gewezen zijn voornemen te kennen geeft»in het volgeude jaar geen uitdeelingen te doen aan huisge- zianen, die blijkens informaties bij bevoegde personen en volgens eigen waarneming, be hoeftig zijn tengevolge van dien verweusch- ten «drank". Met de zoodanigen te onder steunen, doet men meer kwaad dan goed, ja bevordert men zelfs het kw ud en ligt het dus op oDzen weg, in hun plaats andere gezinnen te nemen, dezulke namelijk, welke behoïfte bebbeu door ouderdom, door gemis van man of kostwinner, door ziekte, door gebreken, door werkloosheid, of wat het dan zijn moge, mits buiten eigen schuld. «leder is dus tijdig gewaarschuwd, zoowel de man als de vrouw, welke laatue door netheid, ordp, zuiuigheid en huiselijkheid zooveel er toe kan bydragen om man en zoon van «den drank" te houden". Daar gaat zeker bekoring uit van de ge zonde bedoeling en van den ernstigen en toch zoo t'emoedelijken vorm van optreden van dezen philantruop, dat aan de bestrijding van bet dr.tnkmisbru.k inderdaad kan ten goede komen. Met belangstelling wachten wij den uit slag af van don genomen maatrgel, zegt het orgaan van den «Volksbond tegen drank misbruik". kind, A. J. Pb. L. Ram en C. C. C. Stuik, van de gemeentelijke Hoogere Burgerschool te UtrechtJ. D. Kooremau, van de bijzon dere Hoogere Burgerschool te Utrecht; A. W. R. Thiel en J. O. A. Nieboer, extranei. Teruggetrokken 3; afgewezen 4. De heer W. M. van den Bergh verwierf het eind-diploma der School voor suiker-in dustrie, te Amsterdam. Aan de interdance-oefeningsreis, vaD '28 Augustus tot 2 September in het Oosten van Gelderland te houden onder leiding vao luite nant-generaal C. J. Snijders, chef van den Generalen slaf, zullen van hier deelnemen majoor-intendant C. M. de Kenter en kapitein- inteudaot W. Jansen. De twee compagriieë i van het 5e regiment infanterie, die nog sedert 1 Juli waren ge detacheerd te Amsterdam, zijn bier Dinsdag avond iu garnizoen teruggekeerd. De bij het le regiment veld-artillerie nieuwbenoemde luitenants F. von Balluseck en W. van den Hoek worden, na beëedigd te zijo, gedetacheerd bij den rij- en trek- cur.sus te Bergen-op-Zooro. Luitenant L. J. Rauh is iogedeeld bij het 2e regiment vesting-artillerie te Naarden. De Amersfoortscbe Muziek-vereeniging» directeur de heer J. A. Jochems, geeft heden avond een concert in de muziektent op het juist thans het licht te doen zien, in het volle toer-seisoen. Ze is zeer pr.ictisch ingericht, gedr"kt in sprekende kleuren en bevat, zonder o verladen te zijn met namen, duidelijke aauwyzingen ook over de soorten van wegen, terwijl goed leesbare cijfers den af.-tmd in Kilometers aangeven tusschen de plaatsen. De schaal is 1/100 OJO. Ze zal dan ook voor menig toerist een uitkomst wezen en hem het leed besparen, dat het antwoord bom geeft van den zelf onwe tenden voorbijganger dien hij naar den weg vraagt»'n pupe smokensc of «'n stief kerteirt. Een werkelijk mooie kaart, voor zeer bil- lyken prijs slechts 50 ceDt die de Lithografische werkplaatsen van de firma J. Smulders, te 'a-Gravetihage, weer alle eer aandoet. De kegelclub U. D. I. (sociëteit «Vereeni- ging") behaalde in den Nationalen wedstrijd te Dieren met 315 punten den Oden prijs korpswedstrijd (-ie eerste wtr-1 gewonnen met 353) en met 585 houten dm 5den in den wedstiijd met twee vijftallen) (de eerste prijs werd behaald met 601 punt ui). De heer Th. G. Brandsen, in »De Moor", is bezig met een heel mooie dat is wel vanzelf sprekend en voor belangstellenden in de vliegsport ook heel interessante étalage. Morgenavond hoopt hij die gereed te heb ben. Ds. H. van Assendelft, uit Gouda, hoopt aan-t randen Zondagochtend voor te gaan bij 1 jodsdienstoefening in de Remonstrantsche rerk, hier. Waar in de laatste j iren steeds meer wordt aangedrongen op taalzuivering, vorrntde taal, gebezigd in gerechtelijke aktvn en stukken, vooral in "vonnissen, daarmede nog steeds eeD scherp contrast. Een herinnering van een aantil rechter lijke beschikkingen en uitspraken, ook nog van den laatsten tijd, is voldoende om te doen zien, dat de gewoonte om latijoscbe uitdrukkingen, en daaronder van zeer twijfel achtig ttalkundig gehalte, en volzinnen van een ontzettende lengte te gebruiken, nog steeds in ruimen omvang bestaat. Er is thans echter een beweging gaande om aan deze verkeerde gewoonte een einde te maken en door verschillende gezagheb bende rechtsgeleerden is dan ook de wensch kenbaar gemaakt, dat de rechter zich bij het toelichten zijner beslissing meer dengene, wien de beslissing geldt, zal voor oogen stel len, zoodat gewoon en matig ontwikkelden de gronden waarop de uitspraak rust, zullen kunnen nagaan. Niet alleen zal dan de zelfs matig ont wikkelde kunnen begrypen waar het om gaat, maar ook zal de waardeering van de rechterlijke macht, en al hetgeen daaraan vast zit, door het groote publiek niet weinig worden bevorderd. De heer C. van Üuwerkerk, leeraar in timmeren en vakteekenen aan de Ambachts school, behaalde de akte LijnteekeneD, Mid delbaar onderwijs. te veel beweegt op het terrein, waarop bij der Meulen, van de Rijks Hoogere Btirgei- slechts in de uiterste noodzakelijkheid, en school te Utrecht; M. J. J. Houthuis, J.Jong- Slechte tijding voor menige huismoeder. Ook hier schijnt tengevolge van bet mond en klauwzeer eu «Je langdurige droogte melkschaarscbte te komen. De melkleveranciers en de melkslijters zullen morg'-navond s>menkomen om bij gemeen overleg den melkprijs te verhoogen. Aangaande het onweder, dat Dinsdagavond -nacht van even na tienen tot by vieren rond de stad gromde, schreef «De Tele graaf Gisteravond werd door ons fintasiisch onweder waargenomen. Terwijl bij ons de sterren zichibiar waren, zaten in het Zui delijk deel, nabij den horizon, grillig ge vormde donderkoppen. Snel op elkaar zag men een electrische ontladiDg van de eene wolk naar de audere overgaan. Het was niet do zoogenaamde zigzag- of vonken- bliksemflits, maar de minder voorkomende vlakken-bliksem, terwijl zich nu en dan ook kogelbliksem voordeed. Deze geven echter weinig of geen donder. Op een afstand gezien, krijgt men alleen den indruk van weerlich». Het gebeurt dan ook wel, dat alleen weerlicht gemeld wordt, dat dan meer aan vlakke- of kogelbliksem, dan aan zigzag-bliksem moet worden toege schreven. Dat het niet aan zigzag-bliksem kan worden toegeschreven, is een gevolg van de minder krachtig opstijgende luchtstroomen. Juist om kwart voor elf was hier een hevig knetterende slag, die het ergste deed vreezen doch om elf uur kon de torenwachter «alles welt blazen. En gisterochtend bleek, dat de buien, die van alle kanten kwamen opzetten en zelfs terugkeerden, geen ander letsel in de stad hebben veroorzaakt dan het onklaar maken van t degraaf- en telefoon-geleidingen. In den omtrek echter brandde het op vele plaatsen te gelijk. Menig Padvindertje in de Harskamp zal wel erg verlangd hebben, maar weer bij moedbr te zijn en maar slecht hebben geslapen. Zaterdag zal de „vesting" weer met scherp schieten op de Zeisterheide by Kampiord in de richting van de pyramids. Men leze de kennisgeving aan het hoofd van dit nummer en spiegele zich aan de drie stadgenooten die in het kamp bij Laren zijn gearresteerd toen ze daar kogeltjes Lijst vati onbestelbare poststukken, ver zonden door het Postkantoor Amersfoort in de '2e helft der maand Juli 1911. Brieven. Mulder Mej. Sleeking Firma E. M. van Dam Smink Van Kerkhof—Zwart L. Kapaan Staverman Briefkaarten. Arasterdam. Harderwijk. Laren. Eisouacb. Toon Gerber A. Kuntz J. van der Erf Hammer N. Komijn J. de Vries M. van der Woude J. Bonk Alkmaar. Amsterdam. Amsterdam. Helder. Hoorn. Meppel. Rotterdum. Soerakarta. Herinnerd wordt aan het verzoek, op den achterkant den naam des afzenders te ver melden, opdat de stukken, zoo noodig, aan hem kunnen worden terug gegeven. Padvinders- hoekje. Maandag j.l. zijn bij de oefening der Amersfoorters tegen de Bredanaara een paar Padvinders pas om half zeven thuis gekomen. Zij waren door hun kornet op post gezet om de na dering der Bredanaar8 bij tijds te berichten. Zij hebben dus volkomen hun plicht gedaan, door te blijven staan, waar zij neergezet waren, al was de lijd hun misschien wat lang gevallen daar tij niet wisten, dat de oefening reeds om 3 uur was afgeloopen. Veldkornetten, denk er in het vervolg om, na het verzamelen goed uit te kijken of ieder een wel terug is. Denkt er om, jongens, dat zoo iets nooit weer msg voorkomen. Ieder moet de oogen open hebben en als er een kameraad bij het afmar- cheeren ontbreekt, o n m i d d e 11 ij k den pa trouille-commandant waarschuwen. Laat uw hart weldadig wezen als uw hand het niet kan zijo. TJii dan omtrek. Het regiment genie-troepen keert Zaterdag ochtend 7 uur uit het kamp by Zeist teru» naar Utrecht. c TTerhaaklelijk ontvangen wij het verzoek Al advertenties bij de familieberichten te plaatsen of een andere opgegeven ruimte er voor te reserveeren. Hoewel wij zeer gaarne met verzoeken in dit opz:cht geuit, rekeuiug houden, km een vaste plaats aan advertenties niet STEEDS worden gewaarborgd. V* Ondertrouwd K. G. DE LANGE en HENDRIKA G. W. MATEN. Amersfoort, 3 Augustus 1911. Langegraeht 2, Amersfoort, Van den uitgever J. A. Sleeswijk, te Bus- sum, ontvingen we een „Provinciale kaart van Utrecht voor wandelaars, wiel, ijders en auto mobilisten". 't Was wel een zeer goede gedachte, die ARTS. Spreekuur: 8-9 en 1-2 uur. Electrische Installatiën. Bliksemafleiders. Domplein, UTRECHT.

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2