Augustus 1911. No. 60e Jaargang. Beleefd verzoek terugkeer, Ingezonden. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR F. J. FREESRIKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdagen Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\. franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvriag kosteloos. Legale, oflicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 15 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kostenevenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten «1© stad worden de incasseer koeten in rekening gebracht. KORTSGRACHT 9. Postbus 9, Telefoon 19 aan hen, die uitstedig waren en zich de „Amersfoortsche Courant" lieten nazenden, doch geen datum opgaven, ons bericht te geven van het opdat de courant niet langer naar buiten worde gezonden. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de te houden gewone Rijks-kenring Tan tot dekking bestemde hengsten, voor zooveel de Provincie Utrecht betreft, is vastgesteld op 20 September 1911 te Utrecht. De regelings-coramiBsie zal, tot het aannemen van inschrijvingen voor bedoelde keuring, zitting houden op Zaterdag 9 September a.s. van des voonniddags 11 tot des namiddags 12'/, uur, in het Haagsche Koffiehuis (boven) ts Utrecht. De aanvragen om inschrijvings-biljetten moeten schriftelijk gericht worden aan den Secretaris dier commissie, den heer M. L. H. Thissen (adres: Landbouwbank, te Utrecht) en daarbij moet opgegeven worden: n. naam en woonplaats van den eigenaar en houder b. naam, ouderdom, ras, kleur en bijzondere kenteekenen van den hengst, benevens, indien deze in een paarden-atamboek is ingeschreven, stamboek en stamboeknummer e. zoo mogelijk afstamming van den hengst, zoowel van vaders- als van moederszijde, en naam en woonplaats van den lokker. De keuring zal plaats hebben des morgens om 9 nur op het Vk ourg te Utrecht. Amersfoort, 25 Augustus 1911. Burgemeester en Wethouders, voornoemd, De Burgemeester, W. H. KAM. Wetb., 1. B. De Secretarie, J. G. STENFERT KROESE. Buiten verantwoordelijkheid drr Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet ge plaatst, wordt nimmer terug gegeven. De uitgebreidheid ditmaal van deze rubriek is oorzaak, dat moet worden afgeweken van de volgorde waarin de rubrieken in deze courant plegen geplaatst te worden. Red. NIMMERDOR. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot aankoop van het landgoed „Nimmer- dor" is door de ingezetenen alles behalve met onverdeelde instemming begroet, hetgeen uit de verschillende Ingezonden stukken in de plaatse lijke bladen voldoende is gebleken. Deze Ingezonden stukkeu waren haast alle van tegenstanders van den aankoop en hot was daarom, dat schrijver dezes met groote belang stelling de vergadering van Maandagavond 21 dezer tegemoet zag, omdat deze was belegd door voorstanders van den aunkoop. Beslist voorstan der van een Gemeentelijk grondbedrijf, als ik ben, had ik hoop diiar te worden overtuigd, dat „Niminerdor" daarvoor geschikt ras, doch helaas is dit niet bet geval geweest. Over het verloop dier vergadering kan ik kort zijn. Zjj heeft niet to. «enig resultaat geleid en velen zullen het me. mij betreuren dat de w e 1 ter zake dienende inleiding van den heer Van der Wal aan sommigen tot motief diende om niet ter zake dienende politieke beschouwingen te houden. Ondanks de loffelijke pogingen van den Voor zitter om de sprekers tot het onderwerp te be palen, ontaardde de vergadering dan ook spoedig in een door elkaar schreeuwenue menigte, waar door van een zakelijk debat al heel weinig terecht, kwam. In die samenkomst is door een der sprekers gezegd, dat de geheele kwestie eigenlijk neer kwam op een geloof, een vertrouwen, dat het wel goed zou gaan en dat, al naar gelang men dit vertrouwen bad of niet had, men voor- dan wel tegenstander was van den aankoop. Ik deel die opinie niet en meen wel dsgelijk, dat de kwestie „Nimmerdor" tot een zuiver zakelijke is terug te brengen; hetgeen ik hier onder zal trachten te doem De bezwaren die, evenals door de minderheid in het College van B. en W., door de tegen standers algemeen worden gevoeld, zijn lo. de verre ligging van „Nimmerdor", 2o. de vrees, dat door den aankoop de finan ciën der Gemeente in de klem zullen komen. Ook ik onderschrijf die bezwaren ten volleen naar mijne meening zijn zij noch door de min derheid in het C oliegevan B. en W. noch door de voorstanders in de vergadering van 21 dezer bjj monde van den heer Van der Wal, voldoende weerlegd. Ter weerlegging van het eerste bezwaar is er door den heer Van der Wal op gewezen, dut het begin van het landgoed niet verder van het Juliana-ploin verwijderd ligt dan dit laatste van het station. Dit is al zéér zwakke argumentatie in den mond van «en voorstander. Het begin van het landgoed eens zoover van het station als het Juliana pleinhet aan die zijde der Ge meente haast verst bebouwde deelHoever ligt dan wel het centrum van „Nimmerdor" van het station af, om van de uiterste grens niet eens te BprekenWie zullen zóo ver van het station willen wonen tenzij er een geschikt middel van vervoer is? Toch zeker niet de forensen, op wie de voorstanders hun hoop hebben gevestigd. Dit bezwaar zal moeten ondervangen worden door een tram, hetzij met of zonder rails, zooals de heer Van der Wal ook aangaf. Maar wie zal voor dit vervoermiddel zorgen De ondervinding, opgedaan met de Arnersfoorische tram (en die loopt nog wel midden door de stad) zal elke particuliere Maatschappij er van afschrikken, naar Nimmerdor" een train te gaan expioiteeren. Het zal dus ten slotte de Gemeente zelve moe ten zijn, die daarin zal voorzien, zoodat het waarschijnlijk logisch gevolg van den aankoop van „Niminerdor" zal zijneen gemeentelijk trambedrijf. Want komt er geen behoorlijk ver voermiddel dan is „Nimmerdor" alleeu bewoon baar voor de weinigen die zich de luxe kunnen permitteeren van, hetzij zelve rijtuig of auto te houden, hetzg een groote stalhouders-rekening te maken. Maar er is nog een grooter bezwaar verbon den aan de ligging van „Nimmerdor". Ook hierop is gewezen, doch dit is in het geheel niet weer legd. Tusschen „Nimmerdor" en de grens der bebouwing van Amersfoort ligt nog een groot complex gronden, thans in particuliere handen. Wat is het nut van den eigendom van bet land goed voor onze Gemeente, wanneer zij niet de beschikking heeft over denj tusschenliggenden gronden Aan elk goed geordend gemeentelijk grond bedrijf toch moet ten grondslag liggen de mo- gelgkheid om de uitbreiding en vooral de grond prijzen in de na a s te omgeving der stad la kunnen regelen zooals 't gemeentebelang dat mede brengt, in strijd, zoo noodig, met de belangen der grond-speculanten. Hoe wil nu de Gemeente een afdoende con trole over de de uitbreiding verkrijgen, en voor al hoe wil zij eeuigen invloed oefenen op de grondprijzen, wanneer tusschen haar bezit en de grens der bebouwing een complex gronden ligt. in handen van particulieren en groot ge noeg om voor de eerste 25 jaar in de uitbreiding der Gemeente le voorzien Men zal mij tegenwerpen, dat een goede Bouw verordening veel kwaad kan voorkomen, en dit is volkomen juist. Maar even juist is, dat do Gemeente ten opzicht van de prijsregeling der gronden, waarom dan toch een grondbedrijf wordt begonnen, absoluut machteloos is, tenzij zij zelve de gronden in handen heeft. Ook in dit opzicht zal de aankoop van „Nimmerdor", als liggende te ver afgescheiden van de grens der bebouwing, niet tot het beoogde doel kun nen leiden. Wat nu betrsft het tweede bezwaar de financieele lasten voor Amersfoort van den aankoop te wachten dit bezwaar is door den heer Van der Wal in geen enkel opzicht weg genomen. De door Z. fid. gemaakte berekenin gen klinken heel verleidelijk, maar hebben de principieele fout, dat Amersfoort vergeh ken wordt met steden als Rotterdam en Den Haag, waar een sterke aanwas der bevolking bestaat, terwijl Amersfoort slechts uiterst langzaam vooruitgaat. Het moge waar zijn, dat wanneer slechts de trek naar een Gemeente is, de aanwas der bevolking geschiedt in een meetkundige reeks, doch naar Amersfoort is de trek nog niet. En door het beschikbaar stellen van billijke ter reinen op verren afstand van het centrum kan men geen trek kweeken naar een plaats als de onze, die nog in zoovele opzichten dringend verbetering behoeft. De heer Van der Wal wenscht, dat alle onkosten, op „Nimmerdor" vallende, alle renten eD aflossingen op de daarvoor aan te gane lee ningen ten laste van het gemeentelijk grondbe drijf zullen worden geboekt en de prijzen der gronden daarmede verhoogd. Heel mooi voor steden als Rotterdam en Den Haag, die een grondbedrijf hebben aan de grens der bebouwing en die uit den jaarlijkschen aanwas der bevol king met bijna mathematische zekerheid kunnen nagaan, dat de waardestijging van het bezit gelijken tred houdt met de bijbotkingen. Maar daarom zijn deze methoden nog geen vaste regelen, die overal lot goede uitkomst zulleu leiden. „Niminerdor" ligt niet tegen de grens der bebouwing en de aanwas der bevolking le Amersfoort is uiterst gering. Van 1905 tot 1909, dus in 5 jaar lijds, bedroeg die aanwas slechts 689 zielen (23 021 inwoners in 1005 23 710 in 190J). Wat Rotterdam en Den Huag met volle gerustheid kunnen doen, zou voor Amersfoort wel eens een bedenkelijke financieele politiek kunnen blijken. Waar hier dus de, zeke- niet denkbeeldige, mogelijkheid bestaat, dat, bij toepassing der grootc-stads-metboden de boekwaarde der pro n, bij de 5- of 10-jarige balans-opmaking, de werkelijke waarde niet onbelangrijk zou kun nen overtreffen, in welk geval het verschil, ten laste der gewone uitgaven overgeboekt, de ge meente-rekening leelijk zou kunnon bezwaren, verdient het alle aanbeveling voor onze Gemeente een voorzichtiger financieele politiek te volgen en althans een flink gedeelte van de onkosten, rente en aflossingen ten laste der gewone jaar- lgksche uilgaven te brengen. Het voorstel van B. en W. berekent alleeu voor rente en nfiossing een benoodigd bedrag van 110000.Dit bedrag is te laag. Ik geloof niet, dat Amersfoort een leening zal kunnen sluiten met slechts 1 pCt aflossing en meen, dat dit be drag veilig op 2 pCt kan worden gebracht. Men komt dan op f12 000 (4 pet rente van f200 000 en 2 pet aflossing) per jaar, welk bedrag slechts zéér langzaam daalt door de jaarlijks vrijval lende rente der aflossingen. Dit zijn de d i r e c t e kosten van den aankoop; de indirecte zal ik, als zelfs niet bij gissing vast te stellen, buiten rekening laten. Wanneer hiervan slechts 50pCt ten laste der gewone uit gaven wordt gebracht, beteekent dit f 6000. per jaar. Kan onze Begrooting deze kosten dragen, nu tot den aauleg van een gemeentelijke drink waterleiding is besloten en het stichten van een nieuw gebouw voor de Hoogere Burgerschool moeilijk nog veel langer kan worden uitgesteld? Deze beide uitgaven eischen eenige tonnen gouds, waarvoor rente en aflossing moet worden be taald en tegenover welke kosten eerst na eenige jaren voldoende inkomsten uit de Waterleiding zijn te wachten. Echter deze uitgaven zijn n od- zakelijkmaar wanneer daar de niet-dringend vereischte uitgaven voor „Nimmerdor" bij komen, dan zou de verhooging van het percentage der Inkomstenbelasting wel eens noodzakelijk kunnen worden, In 1905 bedroeg het totaal der Gemeeutelijke belastingen (opcenten op de Rijks-belastingen, Inkomstenbelasting, Hondenbela.-ting, Slruatbe- lasting en Vergunningsrecht) f130 600.70, in 1909 f155 057.41', een vermeerdering dus van ruim f 24 400.— Daartegenover stegen de uit gaven voor rente en aflossing op de Gemeente lijke leeningen van f60694.37' in 1905 tot f75 598.11 in 1909, alzoo met f 14 903.73'. Eer wij een jaar verder zijn, zal echter een leening zijn aangegaan van minstens 3 t\ 4 ton, waar door het te betalen bedrag, zonder met de af lossingen rekening te houden, met 12 af 16 000 zal stijgen. Wanneer daar nog een vrij belang- ryk bedrag voor „Nimmerdor" bijkomt, dan vraag ik mg af waar, zonder belastingverhoo- ging, de noodzakelijke vermeerdering van in komsten vandaan moet komen, indien de trek van bemiddelde personen naar onze Gemeente hardnekkig uitblijft. Ter wegneming van de financieele bezwaren heeft de heer Van der Wal nog gezegd„Ver ondersteld, dat van „Nimmerdor" geen rtuk grond wordt verkocht, dan ndg zal na 23 jaar met alle bijboekingen de prijs zoodanig zijn, dat de grond ook als bouwland zijn rente zal kunnen opbrengen." Hiertegen heb ik dtze bezwaren lo. dat een gezond gemeentelijk grondbedrijf zco lanig moet zyn, dat de mogelijkheid om aan te koopeu gronden later uit nood als bouwgrond te moeten verkoopen, zelfs niet geopperd moet kunnen worden. De ligging van de gronden moet dergelijke mogelijkheid tot een absurditeit maken; wat hier blijkbaar niet het geval is. 2o. dat, behalve de mogelijkheid, dat er in het geheel geen grond wordt verkocht, ook nog de mogelijkheid bestaat, dat slechts aan enkelen grond wordt verkocht. Is dit laatste het geval dan is de Gemeente er erger aan toe dati wanneer zij in het geheel geen grond ver koopt. \Vant ook voor die enkelen zal zij moeten zorgen voor behoorlijke verlichting, rioleering, bestrating, bewaking, enz., welke kosten de overige gronden zwaar zullen beiasten. Het schgnhaar voordeel van grond verkoop wordt dan ten slotte een financieele nadeel. Ik ben aan het einde van mijn beschouwing gekomen en wil deze besluiten met de conclu sie, dat, hoewel teu volle erkennend het groot nut van een gemeentelijk grondbedrijf, de aan koop van „Niinmerdot" naar mijne meening niet gerechtvaardigd is lo. omdat door de ligging van het landgoed, ver van de grens der bebouwing en daarvan gescheiden door particulier grondbezit, het doel, dat aan een gemeentelijk grondbedrijf moet ten grondslag liggen (n.l. de maent tot regeling van de uitbreiding en de prijsregeling van gronden in de onmiddellijke nabijheid der Gemeente) niet kan worden bereikt, 2o. omdat voor de Gemeente het belang van den eigendom van „Nimmerdor" wanneer dit Delang althans bestaat nog in een te ver verwijderde toekomst ligt, dan dat voor het oogenblik de risico van de verstoring van het financieel evenwicht mag worden aanvaard. Door de grondpolitiek onzer voorgangers is Amersfoort in eene impasse geraaktdoch de uitgang ligt niet in de richting van een aan koop van „Nimmerdor"' PRUDENCE. Amersfoort, 24 Augustus 1911. Geachte Redactie, Z.u ik eens mogen herbalen de vraag door mij gedaan in h t nummer van 19 Augustus„Waarom toch wordt hier niet voor iedereen zichtbaar ncrrgeDaugeu de kaart van „Nimmerdor" 1 Zóo, d*t iedereen, voor- dan wel tegenstander, eens prtcics kan zien welk gedeelte van bet land goed de Gemeente thans in koop kan brijgen en welk gedeelte het later bijkoopen moet, wil de Gemeente in den waren en eeuig juiaten zin over gaan tot grond-politiek. Die kaart bestaatzij is stellig aan de Raadsleden voorgelegd in de gebeime zittingen en zal onge twijfeld te borde komen in de openbare zitting op Vrijdag 1 September aanstaande. Welnu, laat, wie daar.oe bevoegd is, die kaart dan ook eens een pnar dagen voorhangen, hetzg bij den neer Fontein, hetzij by den heer Veenendaal dat is op bet Wel door uder belang-tellende meest gepasseerde punt van de stad. Ik weet wol, dat het „een doodgewone zaak" is; maar ik weet óok, dat ik als inidddemtauder wijzer doe, nnur niet te teekenen met vullen naam. Ik ga dus niet in op de uitnoodizing van den beer Van der Wal, al betreur ik het met hem, dal men hier ter stede zóo kleinzielig is om verschil van inzicht „doodgewoon" betaald te zetten met benadeeling in nering of bedrijf. Mi t dank voor uw ga.tvrijheid en verzekering van hoogachting, teekeu ik dus maar. net als den vorieeu keer Amersfoort, 25 Augustus 1911. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik plaatsing van nevenstaande regelen, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Hoogachteud UEd. diecstw. dienaar 3. W. EGGINK. In de vergadering ter bespreking van het voor en tegen van den aankoop van „Nimmerdor", jongst leden Maaudagavond gehouden, bleek het duidelijk, dat men een goed mensch en knap zakenman kan wezen zonder daarom »og altijd een geschikt Voor zitter te z\jn, die een vergadering beuoorljjk kan leiden. Hoewel niet te ontkeunen valt, dat door een enkel* of wel meerdere sprekers propaganda is gemaakt voor hun politieke partij, of wel over zaken is ge sproken, welke mei den atnkoop van het landgoed niets te makeu hadden waartegen met recht door den Voor/u ler wurd geprot.-teerd moet tevens erkend, dat da Vo"rzt er niet stri t onpartijdig was, daar de heer Van der Wal eveneens veel zaken P. K.

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1