N. V. „AMERSFOORT". FOTO-ARTIKELEN. Bouwterrein te koop I I I Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen te Amersfoort, aan den LEUSDERWEG en onder LEUSDEN, van f025 tot fl.~ per centiare; op den BERG en in het BERGKWARTIER van f 150 tot f5.- per centiare. Te bevragen bij de heeren PRINS (ütr. str.), Van HASELEN, J. van de LIJKE, RUITENBERG en andere Makelaars. Stoomwasscherij W. G. BURGER, Feuilleton. ALARM. Alléén SINGER SINGER-MAATSCHAPPIJ, C A T Z. ^edfik||| j^verfrajgl (Gebroeders Catz.. Bescherming of Bedreiging? Verkrijgbaar te Amersfoort bij A. aan de WEG, Laogestraat 23, Telefoon 22' gevestigd te AMSTERDAM. ZEIS T. AMEKIKAAN'SCH SYSTEEM. Wassehen geheel opgemaakt of droog toegeslagen GOEDE BEHANDELING. BILLIJKE PR1JTFN. Goederen worden te Amersfoort 's Woendags franco gebaald en gebracbt. PROSPECTUS wordt op aanvrage franco toegezonden. 42.) Even snel als haar belangstelling voor Trom- berg taande, scheen ook diens belangstelling in haar verminderd te zijn. Ten minste hy bekom merde zich in den butsten tijd opmerkelijk wei nig om haar, en nog gisteren had hij op een avondpartij nauwelijks een blik voor haar gehad, maar op een manier, die hij zeker zelf hoogst belangwekkend vond, alle aanwezigen gelijkelijk met onderzoekenden blik gemonsterd. Misschien zou zij zachter geoordeeld hebben, indien zij geweten had, wat Tromberg daartoe aanleiding gaf. Deze had het zich in het hoofd gezet, dat bij aan de wijze waarop de heeren hem begroetten, aan de gelaatsuitdrukking waarmee zij hem aan keken, den schenker van de duizend mark zou kunnen herkennen. Zoo bad bij gisteren gedaan, alsof hij in geen der aanwezigen ook maar het minste belang stelde en toch had hij geen van de gisten ook maar éen oogenblik uit het oog verloren. Maar ook dat was vruchte'ois geweest; geen enkele had zich jegens hem ook maar in het minsteof geringste anders voorgedaan dan anders, en zoo zat hij ook nu weer diep wanhopig in zijn kamer, staarde voor zich uit en martelde zijn hersens om te bedenken, wie het geld had gegeven, vooral echter, hoe hij hel zou kunnen teruggeven, zonder de som bij den eenen of an deren kennis te moeten leenen. Als zoo dikwijls l et hij zijn blikken floor de kamer dwalen en dacht erover nu, of hij toe!) niet iets bezat, dat uij te gelde zou kunnen maken maar er was niets, volstrekt niets, want hetgeen hij eens had bezeten, was al lang ver zilverd ook zijn mooi zwaar gouden horloge, dat hij op den dag toen hij officier was gewor den van eon oorr. had gekregen, was in den loop der jaren al lang in een doodgewoon nik kelen tikkertje veranderd. Dat was, naar hy zelf dikwijls moest erkennen, de domste streek van zijn leven geweest, want oom, dien hij ontmoette elk jaar wanneer hij verlof had, had al sedert drie jaar het geloof in zijn verzekering verloren, dat het horloge nog altijd iii reparatie was, en had zijn vroeger steeds geopende band geheel van hem afgetrokken. „Ik zal bij mijn kapitein leentjebuur moeten spelen, daar helpt geen moederlief aan", steunde hij. Hel denkbeeld was ellendig. Zou zijn kapi tein niet denken, dat hij alleen zijn deur had platgeloopen om hij gelegenheid zijn hulp eens te kunnen inroepen En zou hij hem in stilte geen verwijt kunnen maken, dat hij, zich die zoo uiterst zeldzaam hij ben vertoonde, wel den weg naar hun huis kon vinden, zoodra hij in nood verkeerde? Zou hij niet kunnen zeggen: „Anders schijnt Tromberg niet meer te weien waar wij wonen maar nu hij geld noodig heeft, echiet hem dat plotseling weer te binnen." En aan dat alles veranderde het ook niets, dit zijn kapitein hem vrijwillig ziju hulp had aangeboden. Misschien had hij dit ook niet al leen gedaan om hein ta helpen, maar in do eerste plaats in zijn eigen belang, ooi voortaan tegen f naangenamheden in den dienst van den kant van zijn luitenant gevrijwaard te zijn. Maar ondanks al deze bedenkingen ging het niet anders en hij mocht het niet langer uit stellen. Overmorgen zou er een Raad van eer voor een kameraad bijeenkomen, die in de penurie zat en zich door allerlei manipulaties met wissels nieuwe middelen had trachten te verschaffen tot de bom boven hem gebarsten was. Het heele officierskorps zat in dien raad; ook hijz'lf. Hoe zou hij nu in geldzaken een streng rechter kunnen zyn, nu hij in dit opzicht niet geheel zuiver op de grnat wub En dat was het geval, zoo lang hij het geld nog niet ■in winkels met DIT uit hangbord zyn de Naaimachines verkrijgbaar. Onze machines behoeven geeu aanprijzing. Wij verzoeken slechts er op te letten, dat ze aan het j n i 81 e adres gekocht worden. Amersfoort, Wcstsingo 49 hoek Tarkenmarbt. Kal; ROTTERDAM - GRONINGEN-AMSTERDAM i Hier ziet U hoe aan Noorsche stranden Men vangt de Dorsch met veel beleid Waaruit door tal van rappe handen CATZ LEVERTRAAN mou steeds bereidt. Verschenen by M. E. K L U VV E R Deventer: Overdruk van de artikelenreeks Vrijhandel en Bescherming, door A. B. K. Pi ijs per st. 25 ct., by 50 st. 20 ct., by 100 st. en meer 15 ct. Indien ge de totstandkoming der nieuwe Tariefwet wilt tegen gaan, help dan dc.te brochure te verspreiden. terugbetaald had. „Het moest, en wel vandaag nog". Dat was de uitslag, waartoe hij ondanks al zijn overpeinzingen telken weer kwam maar daar hij ten slotte inzag, dat hem geen andere uitweg overbleef, begaf gij zich nu eindelijk op weg cm zijn kapitein op te zoeken; maar hoe dichter hij by zijn huis kwam des te m<-n hield hij zijn schreden en op den hoek van de straat, waar hij links moest afslaan, om naar de Uörners te gaan, bleef hij in gedachten staan. Moest het werkelijk daartoe komen; was er dan op de heele wereld voor hem geen audere hulp? Hij moest daar lang gestaan hebben, veel langer dan bij geloofde en wist, want plotseling ging er een raam open en een stem riep hem toe„Nu, kom toch binnen; waarom staat u daar eerst nog een half uur over te denken". Verrast keek Tromberg op „Ach, is u het, mijnheer de KommerzienratEerlijk gezegd wilde ik heelemaal niet naar u toe, maar" hij hield ophij schaamde zich, den naam uit te spreken, want het was hem te moede, alsof de Kommerzienrat dadelijk zou raden, want hem naar zijn kapitein voerde. „Nu, naar iemand anders kunt u altijd nog gaan; komt u eeu paar minuten binnen." Tromberg kon de uitnoodiging niet afslaan, zonder onbeleefd te zijn; hy stapte dus dadelijk door den kleinen voortuin en belde aan de villa van Kommerzienrat Hoch, den vertrouwden vriend van alle officieren. Reeds eenmaal had Tromberg, zij bet ook maar vluchtig, er aan gedacht, dezen om hulp te vragen. Dat was op den ochtend geweest, toon hij aanzijn heele familie brieven stuurde endaar tusschendoor ook een brief aan den Kommer zienrat oin een uitnoodiging in dank te uanvaar- den. Spoedig had hij zich de geduchte weer uit het hoofd gezet; uiuar nu roes zij opnieuw in hem op. Was dat niet bijna een vingerwijzing des hemels, dut hij hier liet gild zou krijgen? „Maar wat zet u nu voor een gezicht," zoo heette de heer Hoch, een bijzonder beminnelijk en opgewekt vijftiger, hem welkom. „Kom, doe i uw mantel uit en maak het u gemakkelijk. Hier is een sigaar, en vertel my nu eens, welke wereldschokkende gedachten u bezig houden U hadt zelf eens moeten zien, hoe u daar straks buiten stond te kijken; u leek toen verbazend weinig op den Tromberg, dien ik anders ken." In plaats van te antwoorden, zuchtte Trom berg zóo zwaar, dat de Kommerzieurat luid lachte. „Nu, zoo heel erg zal het wel niet zijn, en ook zonder dat u het mij zegt, kan ik mij on geveer voorstellen, wat u schort." „Toch niet, mijnheer de Kommerzienrat; maar ik zou u toch graag in vertrouwen nemen, u ten minaie om laad vragenmaar ik moet u vooraf om de groolste geheimhouding verzoekeu". „Dat spreekt wel vanzelf." De Kommerzienrat wilde er nog een kleine grap b\j voegenmaar Tromberg zetto zulk een ernstig gezicht dut hij de gelegenheid om een grap te verkoopen, niet geschikt achtte. En opeens vloog de gedachte hem door het hoofdTromberg is er achter gekomen, dnt ik do duizend mark aan zijn huisbaas heb laten sturen. Hy weet nu, dat hij Hij vergissing bij de aanneming van de uitnoodiging voor het bal een voor ziju oom bestemden brief heeft inge sloten, en dut ik hem heb geholpen, omdat de brief mij duidelyk bewees, dat de oom toch ntet zou bijspringen. Hij weet nu alles en wil er mij over onderhouden. Maar dudelijk kreeg bij zijn goede luim terug „Nu. laten wij eens afwachten", zeide hij bij zichzehen, „misschien neemt bij het mij toch niet zóo g kwalijk". En aandachtig luisterde hy, toen Tromberg hem alles vertelde. „De ongenoemde weldoener heeft lint stellig zeer goed bedoeld", b floot Troiiberir •indelük, „maar u zult mij toegeven, dal by toch z aider tact gehandeld heeft om mij in zulk eeu netelig parket te brengen". tWordt vervolgd.^

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 4