Ingezonden. openbare vermakelijkheden en verordening tot wijziging van de Verordening op de tap perijen, koffiehuizen en logementen voor kennisgeving een adres van A. van der Linden met verzoek den ouden Soesterweg te willeo ver harden aan B. en W. om prae-advies; een adres van C. M. M. Vermolmt, waarbij hy aan den Gemeenteraad aanbindt te ver- koopen een strook van zyn perceel, liggende aan den ingang van de Langestraat als voren Om 2.20 kwam aan de orde de Agenda. 1. Voorstel van Burgemeester en WethouderB betreffende rooiïng en verkoop van boomen en houtgewas. De Voorzitter voegde daaraan toe een voorstel tot rooiïng van boomen op liet Zand bij den Nieuweweg, toebehoorende aan de H. K. kerk. De heer Van der Wal zou het betreu ren als de Laaglandschewi-g opnieuw werd beplant. Hjj ligt zóu laag, dal alles nnodig is om hem droog te houden 5 a 6 m tanden per jaar heeft hy meer van een kleiweg dun van een keiweg. De heer Gerritsen stelde voor, wel over te gaau tot rooiing doch eerst latei- tot beplanting, als de toestand ter plaatse nauwkeuriger zal zijn nagegaan. De beer J oris sen steunde dit voorstel. B. en W. namen het over, waarna het geheeld voorstel werd aangenomen z. d. ol h. st. De Voorzatter deelde nog mede, dut een ingezetene de kosten wil drageu voor het beplanten der Bloklandstraat. Onder instemming werdeu B. en W. ge machtigd, dit aanbod te aanvaarden. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot geven, op verzoek, van eervol ontslag aan de onderwijzeres J. M. de Bruyn. Eervol verleend met ingang van 1 Januari 191-2. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de jaarwedde van den tijde- lijken Jeeraar J. A. H. Hoogendoorn. Z. d. of h. st. vastgesteld overeenkomstig de verordening. 4. Voorstal van Burgemeestsr en Wethouders tot vaststelling vsn jaarwedden van leeraren aan het Gymnasium. Als voren. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot geven, op verzoek, van eervol ontslag aan den Direoteur der Hooge Burgerschool G. J. Buys. De Voorzitter herinnerde, dat de heer Buys iu vele opzichten zich zeer verdien stelijk heeft gemaakt ten opzichte van de Gemeente, meende hem daarvoor hulde te moeten breng :n en dank, en stelde voor het ontslag eervol te verleen°n met ingang van 1 December onder dankbetuiging voor de vele en goede diensten, aan de Gemeente be wezen. De he«-r Van Duinen wenschte den heer Buys nog te herdenkeu als v.ioi stan der van vak-onderwijs. Toen de behoefte daaraan zich deed ge- vnrleu, spande de heer Buys zich voor de Ambachtsschool en werd hij een strijder met groote energie en stalen volharding. Hem zyn te dunken de beide inrichtingen voor vak-onderwij-, de Ambachtsschool en de In dustrieschool dat de derde, cie Handelsschool nog ontbreekt, is waarlijk niet zijn schuld. 8pr. meende, dat een woord voor zijn werken en streven hier te juister plaatse was (instemming). Het ontslag werd eervol verleend, met dankbetuiging voor de vele en goede dien sten, aan de Gemeente bewpzen. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de Gemeente-begrooting, dienst 1911. Aangenomen z. d. of h. st. 7. Behandeling van het Reglement voor het Burgerweeshuis. Aangenomen z. d. of h. st. 8. Vaststelling van het 3e suppletoir kohier der Inkomstenbelasting, dienst 1911. Vastgesteld op f 603.25, 9. Vaststelling van het le suppletoir kohier der Straatbelasling, dienst 1911. Vastgesteld op f 271.09. 10. Verleenen van afschrijving inzake Inkom stenbelasting wsgens vertrek en overlijden, dienst 1911. Afgeschreven f650.25. 11. Behandeling van reclames inzake Inkom stenbelasting, dienst 1911. Z. d. of h. st. conform het het voorstel. 12. Behandeling van reclames inzake Straat belasting, dienst 1911. Als voren. De Raad vergaderde hierna een half uurtje in comité-generaal. Ook de jongedames J. van Eek, J. S. L. Scheltema de Heere eo M. S. Sluijter, be haalden de akte vrije- en orde-oefeningen der Gymnastiek. Wat ia dat tooh al alweer lang geleden, dat Swiep en Max, toen nog uitsluitend journa listen, zoodra ze klaar w .ren met hun werk of on een post wachtten, de collega's van het „Handelsblad" troostten bij hun zwaren arbeid door hun liedjes waarnaar allen, hoe druk 'l ook was, graag luisterden en hun mandoline-ge- tokkel, waarin Blokzyl «en bolleboos was. Daarna benutten ze hun tomer-verlof om als Naptbalie de Rosa en Joseph Pardo aan het strand en in Gelderland de menschen te verba- zen door hun beschaafden zang en verplichtten ze heel Nederland door het relaaa hunner avon turen aU straatzangers», welk meermalen herle zen boek in e n maand tij Is twee drukken beleefde en nu ook al in volks-uitgaat is verschenen. Ze hadden er inmiddels den smaak van bee' gekregen en trokken als hypermoderne barden eerst door ons klein land, na de pauze nog in hun vermomming als Iialiaansche straatzangers, werkten geheel belangloos mee voor liefdadig- heide-vereenigingen, en reisden sedert half de wereld door, al zingend en spelend, maar 6ok schrijvend over hetgeen ze zagen en dat was heel veel in pitiigen stijl. Den naam journa listen-chansonniers verdienen ze wel ten volle. Ongeveer vier jaar geleden waren ze 6ok in „Amicilia", waar ze Zaterdag weer optraden en laat me dit aanstonds zoggen, omdat ik hiermee tevens voldoe aan hnn bijzondere op dracht weer een zeer dankbaar publiek von den. „Vergeel vooral niet, onzen dank over te brengen", klonk bet bij het afscheid. 't I? waur, de heer Ptsuisse bracht er al aanstonds de juiste stemming in door zijn uit- noo liging, dat men toch een paar uurtjes ze'» denken wilde in een vun die inrichtingen, in welke het „chanson" is ontstaan en tot bloei gebracht. Heel spoedig ook ha l hij het voor het ten volle genieten van deze kunst (is 't werkelijk kunst zonder groote K zoo onmisbare contact welen te bewerkstelligen tus-chen zaal en podium. Van dit oogenblik werd dat contact bewaard, 't werd al grooter en 't kon zelfs he-1 moeilijk worden verbroken, toen 't al hoog tijd was om, half verkleed, naar den trein te gaan. Hoe goed gedacht en nog beter uitgevoerd, dit optreden vóór de groote pauze, niet in rok en in het wit, „dal hun zoo goed stond", maar in hel coslutim der zangers van Montniartre. Weer bleek hoe het zingen van een «chanson" een „levenslied", naar de benaming vun Pisuisse en Blokzijl, omdat de ware chansonniers zoo'n bijzonderen kijk hebben op bet lief en het leed van het leven een zeer bijzondere kunst is en niet alleen ontzaglijk veel vordert van den vertolker, uiaar 6ok van zijn begeleider. Beiden hebben ze getoond, geheel "te zijn ingeleefd in die kuns'. Pisuisse wist met steeds s'erker bewondering afdwingende raakheid,groote artisticiteit en zeldzaam goede plastiek de juiste bedoeling der liedjes te doen kennen en Blokzijl •ouligneerde het gezongen en af en toegesproken woord door zijn meesterlijk spel. 't Spreekt wel vanzelf, dat Pisuisse begon met Fransche liedjes. Frankrijk is ira uers Je baker mat van hel chanson. De inzet, „Le roi a fait battre timbour", pakte al aanstonds. Plots daar op „La vigne au viu", van Ariatidu Bruant, met bet aardige refrein. En to *n diens „Aulour du Chat noir", waarvan, zo iwair, ook hier het refrein werd meegezongen, ten tee ken dat hot contact reeds volkomen was. En daarna „Les inquiets", van Gaston Dumestre, die als Heilsle- ger-ufficier zoo onnoemlijk veel heeft gedaan voor de paria's in de „Ville luunère"het heer lijk mooie, diepgevoelde lied met zijn prachtige piano-begeleiding. Geheel in de zelfde stemming was „Problcme", van Xavier Privas. Eu nu, overgaand iu een heel ander genre, volgde „En waggon", de bittertafel- nop, die alleen door een Fransch nan zój verteld en zóo op muziek gezet en alle mi door Pisuisse zóo naverteld kan worden. Daarna het overbekende „A ta porte", van Christien, met de sublieme begeleiding door Blokzijl. En daarna weer het dolle „Un qui s'eu foue", waarvan menigeen tevergeefs d> n tekst zocht in het bundeltjetoch groot vermaak van den goedlacbschen Blokzijl. Na de korte pauze herhaalde Pisuisse „The keys of Heaven", dat hij in 1908 óok hier zong en gaf, als ander staal »an Engelsche cbanson, „My old dutch" en „Philosophy". Een rake opmerking over den zang der land- genooten, die, ondanks Coers' „Liederboek" en zoo vele andere pogingen, maar blijven bij „Japie in de misère", was inleiding tot het vaderland- sche chanson. Blucq's „Het loose m den irtnneke" en „Hel waanwijs kwezelken", met de beurt die Pisuisse zelf uitdeelde op zijn tournee in Indie, een hartelijk woord aan den ve-diend-p ipulaireri Speenhof!, Eduard Jacobs' „Brief van ouwe Sienije" en „Poëzie en proza in de thee" en tot ■lot „De Fransche gouvernante" deden het alle maal. Bovenal wel het thee-lied van Pisuisse. waarhij Blokzijl de verrassend-mooie krontjong, melodieën te p is bracht. Geen wond t, dat hier een ladisch meisje die melodieën me.-zong en dat in Den Haag, waar nu al vijf avonden „Diligentia" was uitverkocht, eenige Indische jongelui met inlandsche instrumenten den zang begeleidden. Dut moet buitengemeen mooi zijn geweest en voor menigeen een ware ontdek king. Na de groote pauze kwumen de heeren in rok, vanwege de deftigheid van het Duitsche deel. De stemming leed er anders volstrekt niet onder. Want na „Dor Tod von Basel" en het Keulsche liedje „Was Tochler haben will", pakten „Woi- berlteif'en „Die Pantöffclcheu" danig, evenals 't echerp-sarcasiische „Die Verlobung" en dn grap pige „Vogelhochzeit". Dat beider van aangeboren fijn in smaak en innige beschaving getuigend werk ten zeerste werd gewaardeerd, bewijst wel het hartelijk applaus, dat hun ten deel viel, en meer nog het leedwezeu, dal zoo velen onomwonden er over uitspraken, dit ze niet hadden meegenoten van de Kunst van deze twee zeer begaafde jonge inensohen, die we nog dikwijls hier hopen terug te zien en die ook geneigd zijn, terug to komen. Dat was nu weer eens oen echt nuttige Nuts-avond gister. De zaal was stampvol en de zeer velen, die gebruik hebben gemaakt van de ongewone gelegenheid omtewoiden geïntroduceerd, hebben stellig genoten van het fraaie sarmnspel van mejuffrouw C. van der H. B. en den heer H. R. H. en de onverbeterlijke voordracht der juist door bun schijnbaren eenvoud zoo moeilijke lied jes door mejuffrouw S. Scliw. Maar bovenal komt lof toe aan us. Hooykaas. die op zoo prettige wijze wist te vertellen van zijn reis in Egypte, het bij allen bekende land, maar dat de allermees te» nu toch wel voor 't eerst zullen hebben loeren kennen uit de lange reeks intessante liebtbe -lden en de toelichting welke daarbij zoo spelenderwijs werd gegevenniet aller- ijslijkst dor en droog, miar recht bevatte lijk en juist daardoor vao het begin tot het einde boeiend. 't Is wel te hopen, dat het doel waarvoor deze Nuts-avond zó) werd gegeven, vólke rn ju wordt bereiktwant de «spreekbeurten® vormen slechts een zeer klein onderdeel van hetgeen het Nut doet en juist liet overige heeft zoozeer veel meer geldelijken steun noodtg dan er wel aan gegeven wordt, terwijl die steun toch zoo ten volle is ver diend, getuige het zeer vele goede, dat de Nuls-instellingen ook hier ter stede hebben tot stand gebracht en eiken dag nog doen. Bij de herstemming voir éen lid van het college van Notabelen bij de Ned. Hervormde gemeente, aftreding 1916, zijn uitgebracht 662 stemmen, waarvin 4 in blanco. De heer R. van Dijk verkreeg 294 stemmen, de heer H. van Ommeren 204, zoodat eerstgenoemde gekozen is. In do maandvergadering van «Handel en Nij verheid", aanstaand) u Donderdagavond te houden, komt o. m. aan de orde een Be stuursvoorstel om de overkluizing der Korte- gracht vóór het Postkanten* t' bevorderen, de Openbare leeszaal, en bet verslag der afgevaardigden naar de Buitengewone alge- meene vergadering van den Middenstands bond. H. V. C., dat in het begin vuil liet seizoen de ApelJoornsche voetbal-club Robur et velocitas nog wel op oigen terrein met 62 wist te slaan, werd hier Zondag door de Apeldoorners geklopt met 1—2, hoe de uit stekende doelman ook zyn uiterste best deed. Ondanks don Zuidwester toog Quick's eerste el Ital Zondag toch naar Velox, te Wagening >i\ en wist, na de nederlaag der vorige week, er de Landbouwers met 5—0 onder te houden. Velox trachtte door woestheid de 10—0 nederlaag, welke zij op Birkhovcn te slikken kreeg, te wrekendoch dit mislukte, daar Quick buitengewoon op dreef was. Voor rust ging het spel vrywel gelyk op en doelpuntte Quick óen keer, nog wel door toedoen van een Velox-acbterspeler. Na rust hield Velox het spel een heele poos op de Quick-helff, doch Wolterbeek deponeerde no. 2 in het net en spoedig daarna gaf Valck no. 3 te visscben. Velox werd al wilder en woester, waar door echter haar spel zeer veel leed. Daarbij kwam, dat haar doelman een bal van Frohn verkeerd beoordeelde, waardoor de stand 40 werd in het voordeel van Quick, Hierop wandelde Wolterbeek door de ge heele vijandelijke achterhoede heen en bracht den stand op 5—0, als slot. Quick's tweede speelde te Doorn 3—3 ge lijk tegen het sterke S. S. S. Haar derde ontving op Birk hoven het derde van Vooruit en boekte een goede 40 overwinning. Interim. Het Vijlde, dat te Kampen allerlei pech had, werd door de lloofdcui sianen mede dingster om het kampioenschap in de com petitie Oost, 3e klasse geklopt met 0—4, tevens .Ie stand bij rust. De burger-schietvereeniging «Prins Hen drik® zal Zaterdag 25 dezer haar Nutionalen schietwedstrijd oper.en. Een ontzettend ongeluk is gisteravond omstreeks half zes gebeurd bij den spoor weg-overweg aan den Kleinen Koppel. Door het niet gesloten zijn der boomen reed een der petroleumwagens van de N. V. v lorheen J. van Vollenhoven op de spoor rails juist toen de sneltrein uit Zwolle kwam uunjigcn. Een botsing was onvermijdelijk, hoe ook de machinist nog alle pogingen in het werk stelde om vaart te minderen. Het paard werd door do locomotief- ge grepen en is met het gareel in de Eem ge worpen. De koetsier, de ongeveer 60-jarige N. Gr., werd van den bok onder den trein geslin gerd en in hopeloozen toestand overgebracht naar het St. Elisabeths-gasthuia, waar hij spoedig na aaukomst overleed. De wisaelwachter, die na langdurige ziekte voor 't eerst weer dienst deed, is zeer onder den indruk van het gebeurde, Hij heeft wel de signalen gehoord, doch slechts éen licht np de locomotief ziende, gemeend, dat het een rangeerende machine was. Vlak achter de petroleura-wagen volgde nog een vrachtwagen van den heer Sinnige, die echter nog juist intyds tot staan kon worden gebracht. De politie stelt een onderzoek in. Noodig is het, uw geduld te oefenen als ge inwendigen vrede wilt hebben. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet ge plaatst, wordt nimmer terug gegeven. Geachte Redactie, Mogen wij U tieleofd verzoeken, het volgende in uw geëerd blad op te nemen. Sinds eenige jaren is te Amersfoort een uf deeling vun do Verecniging voor Kinderher- sti-llings- en vacaiitickolonies werkzaam. Zij zendt telken jure een aantal kinderen, die öf door aanleg öf' door ziekte verzwakt zijn, gedu rende oen maand (of soms langer; naar zee of bosoh. ZoohIb overal in den lande is gebleken, heeft een dergelijk verblyf in zulke lucht (en door de geregelde voeding en leefwijze) een uit nemend resultaat. Do bleekneuzen komen veelal met een bl>>s op de wangen terug, hebben in iioaalunsgewicht gewonnen, zijn beter begonnen te eten, enz. Wat vooral van het groot-te belang is ze hebben een grooteren weerstand g kregen. Ver schillende ziekten speciaal de tuberculose hebben minder val op het k nd gekregen, vin den den bodem niet mer geschikt Ou» er te ontkiemen. Nutuurlijk zendt de Vereeniging alleen kil de ren nit, waarvan de muiore niet bij machte zijn, de kosten van een dcrg> lijk verblijf Z-If le be talen (sommige outletbeluien ten klein deel enkele kind. ren gaan soms voor eigen rekening, alleen door bemiddeling der vereeniging). Hier door kost een kind per 4 weken aan vei pleging alleen f26, waarbij dan nog komen de kosten der reis, meestal onkosten voor kleeding, enz. (gemiddeld 35 40 gulden). Zooals vanzelf spreekt, zouden we met het geringe aantal leden (115) te weinig bereiken, zoodat we steeds uitzien naar andere middelen om de kas te stijven. Duaiom geven we thans op a.s. Donderdag, avond een concert, dal naar alle waarschijnlijk heid schitterend belooft te worden. Do bekende OrKest-Vereeniging „Amersfoort", onder leiding van harer wakkeren dirigent den luier Van Anken, en eenige dames-solisten uit D n Haag, hebben zich hiertoe welwillend bereid verklaard. Amersfoorlers, loont nu eons, dat gij iuts voelt voor een nuttige zaak I Muziekliefhebbers, profiteert! Bezoekt allen het concert op Donder dagavond aanstaande. (Met (lank voor de plaatsing, Het Bestuur der ufdeeling Amersfoort der V. v. k. h. v. k. Amersfoort, 10 November 1911. KENNISGEVINGEN. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijn vergad-ring van 31 October 1911 is vastgesteld do volgende verordening: Verordening betreffende openbare vermake lijkheden. Artikel 1. Het is verboden zonder vergunning van den Burgemeester gelegenheid tot houden vun ver makelijkheden of bijeenkomsten, waartoe aan hot publiek om niet of legen betaling toegang wordt verleend. Onder het houden van vermakelijkheden wordt ook begrepen het bespelen of laten spel.-n vun eenig muziekinstrument. Artikel 2 Overtreding van artikel 1 wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f25-of hechte nis van ten hoogste zes dagen. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Utrecht volzens hun bericht van der. 6 September 1911. 3e ufdeeling uo. 4551 3109, in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar hel behoort, den 14 November 1911. Burgemeester en Wethouders, voornoemd, de Burgemeester, WUJJTIEKS de Secretaris, J. G. STENFEKT KROESE De Burgemeester en Wethouders van Amers foort doen te weten, dut door den Riad dier ge meente in zijne vergadering van 31 October 1911 iB vastgesteld de volgende verordening Verordening tot wijziging var, de Verordening op de tapperijen, koffiehuizen en logementen, vastgesteld bij Raadsbesluit van 22 Juni 1900 en gewijzigd bij Raadsbesluiten van 21 Februari 1905 en 21 No veert t»» 1908. Eenig artikel. Artikel 11 vun de „Verordening op de tappe rijen, koffiehuizen en logementen" vervalt. Zijnde deze veiordening uan de Gedeputeerde Staten vun Utrecht volgens hun boriebt van den 6 November 1911 3e ufdeeling no. 4551/3109 in afschrift medcgedveld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 14 November 1911. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De BurgemeeHter, W UIJT1ERS. De Secretaris, J- G. STENFEKT KROESE. Herhaaldelijk ontvangen wij het verzoek advertenties by de familieberichten te plaatsen of een andere opgegeven ruimte er voor te reserveeren. Hoewel wij zeer gaarne met verzoeken in dit opzicht geuit, rekening houden, kar» een vaste plaats aan advertenties niet STEEDS worden gewaarboigd.

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2