Dinsdag 21 November 1911. No. 8033. 61e Jaargang. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen firma A. H. van Cleefl"'. HOOFDREDACTEUR P. J. F USD ER IKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden/"I.— franco per post f 1.45. Advertentiën 16 regels GO centelke regel meer 10 cent. By regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvriag kosleloos. Legale, oflicieële- en onteigenirigs- advertentiën per regel 15 cent. Reolames 15 regels f 1.25. Bewijsnummers naar built n worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden tie incasseerkosten in rekening gebracht. EOHTEGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19 KEN NISGKV IN G. Burgemeester en Wethouders der Gemeente A mersfoort brengen ter algemeens kennis, dat bij hnn be sluit van heden, ingevolge art. 8 der Hinderwet aan VV. J. C. BRUINING en F. A. 9TEENSMA voor den proeftijd van éen jaar vergunning is verleend tot de oprichting var. _lo. een inrichting ter bereiding van physiolo- gisch-chemiscbe praeparaten, met verticalen stoomketel van 15 M» verwarmend oppervlak met voedingspomp, zoomede met een door stoom gedreven waterpomp en compressor, comprimee- rende tot 3 atraosfeeren, welke 30 M1 lucht per uur aanzuigt, bovendien met 3 kookpannen van 100 L. inhoud, 1 van 50 L., 4 van 25 L. inhoud, benevens 2 destillatie-toestellen en 1 extractie apparaat, en 2o. een inrichting tot berging van ten hoogste 300 L. spiritus en van aceton en aether, geza menlijk niet meer dan 50 L, in het perceel, gelegen Achter Luiaard, kadastraal bekend Ge meente Amersfoort Sectie B, No 2257, onder voorwaarde, dat: n. de stoom ketel in een ruimte worde geplauts welke rondom is ingesloten door muren ter dikte van ten minste 11 c.M. en waarvan de bevloe ring van steen samengesteld en de zoldering daurboven mot een brandvrij materiaal bekleed is en de deuren, die toegang geven tot deze ruimte, van ijzer gemaakt of met plaatijzer be slagen worden b. de schoorsteen van den ketel opga tot een hoogte van minstens 8 M. boven den beganen grond c. de te bewaren hoeveelheid spiritus tot een maximum van 301 L. en de aceton en aether, gezamenlijk tot een maximum van 50 L. in ononl- plofbare bussen worde bewaard d. het magazijn, aangewezen tot bergplaats der onder c genoemde Btofien, geheel in steen worde opgetrokken en de vloer en de zoldering even eens samengesteld zij uit brandvrij materiaal; het magazijn verder voldoende geventileerd worde en, behalve bij gebruik, steeds afgesloten zjj door een aan de binnenzijde brandvrij geconstrueerde deur, die voorzien is van een stevig slot; e. in het onder d genoemde magazijn, alsmede in de lokalen der inrichting, waar spiritus, aceton of aether gebruikt wordt, nimmer gerookt worde en nimmer vuur of kunstlicht aanwezig zjj. Amersfoort, 16 November 1911. Burgemeester en Wehouders voornoemd, De Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. De Militiewet. Nog deze week zal de Commissie van rapporteurs voor de Militiewet eeu bij eenkomst hebben met den Minister van Oorlog om de redactie van het ontwerp vast te stellen eu de eindstemming over het ontwerp zal dan zoo spoedig moge lijk plaats hebbeu, vermoedelijk reeds in liet midden der volgende week. L)e Tweede Kamer heeft de behande ling van het ontwerp ten einde gebracht, zij het ook ten koste van veel werk en veel geduld. Vier weken bijna, van den ochtend tot den avond, menigmaal zelfs tot by middernacht, is men er over aan het praten geweest. Van verschillende zijden is er heel wat oppositie gevoerd, maar ten slotte hebben toch de organen vau verschillende par tijen den Minister hulde gebrucht voor zijn houding eu zijn werk. Dat werk bestond hierin, de bestaande toestanden te verbeteren en in het systeem van de tegenwoordig geldende wet een nieuw legergebouw op te trekken. Daar nu schier ieder belang heeft bij de Militiewet, is het wel van beteekeuis, eens na te gaan welke veranderingen er zijn aangebracht eu waarmede onze zo nen, die straks voor den dienst worden aangewezen, te rekenen hebben. Tot nog toe bestoud het aantal jonge mannen dat jaarlijks bij de militie werd ingelyfd uit ten hoogste 12 300 man bestemd voor volledige oefening (zooge naamde vierinaanders). Het jaarlijks contingent, dat nu moet opkomen, zal bestaan uit 23 000 man, die a 11 e n volledig geoefend zullen wor den. Het instituut van de vierinaanders vervalt dus en een 5500 jongemannen meer per jaar zullen voor den dienst worden aangewezen. Daartegenover staan evenwel groote voordeelen. Bij de onbereden wapens moesten de mannen eerst 8 jaar (voor de namiltiie 5 jaarj staan en dan nog 7 jaar bij de landweer dienen. Deze tijden zijn nu veranderd in 6 jaar en 5 jaar, zoodat do dienstplichtigen nu 4 jaar korter dienen. De eerste oe:ëutijd is bepaald op 8l/a maand, terwijl een examen nog gelegen heid zal bieden om dezen tijd in te krim pen tot 6»/2 maand. De corvee-diensten zullen in 't vervolg worden verricht door burger-corveëers en door een gedeelte der troepen, daarvoor expresselyk aaugewezen, voorzoover niet vrijwilligers dit aantal leveren. Deze zul len den naam dragen van administratie- troepen, zullen óok 8'/2 maand staan, welke tijd voor de vrijwilligers kan ver lengd tot hoogstens 14l/2 maand. Zij zgn vrijgesteld van alle andere diensten en behoeven niet voor herhalingsoefeningen op te komen. Bij de bereden wapens is de toestand tamelijk wel het zelfde gebleven. Zy dienen 8 jaar. Bovendien znllen de pantserfort-artil lerie eu de torpedisteu ten hoogste 15 maand onder de wapeneu blijven en de bereden wapens 2 jaar. Wat de herhalingsoefeningen betreft het zoogenaamde opkomen, waartegen altyd tal van bezwaren zjjn deze zijn met éen verminderd en de maximum-tijd is niet grooter geworden. Bij de zeemilitie zal het zjjn éen keer, niet langer dan 6 wekenbjj de onbe reden korpsen twee maal, eens voor 4 en eens voor 3 wekenbij de paötser- fort-artillerie slechts ééns voor 4 weken en by de bereden korpsen éénmaal, niet langer dan 4 weken. In de vrijstellingen is ook nog eenige verandering gekomen. Er is nu bepaald dat „Indische jongens", wier ouders in Indië wonen en die hier studeeren, of wier ouders hier wonen, maar die zelf later in Indië zich gaan vestigen, zich wel moeien laten inschrijven, doch vrjj zjjn. Aanstaande geestelijken en predikanten zijn óok vrijgesteld. En ten slotte de kostwinners. Zooals we weten, werd tot nu toe geldelijke vergoediug gegeven voor het verlies, dat geleden werd door hen, die door den dienstplichtige geheel of gedeel telijk werden onderhouden. Deze maat regel bleek in de practijk aanleiding te geven tot veel moeilijkheden en veel geknoei. Daarom is nu bepaald, dat deze vergoeding vervalt, maar dat de kost winners zullen worden vrijgesteld. Natuur lijk zijn er bepalingen gemaakt om hier misbruik te voorkomen en goede controle te waarborgenmaar toch zjjn de des betreffende bepalingen nogal mild. Ziehier de voornaamste bepalingen van de nieuwe wet. Wie zich niet blind staart op politieke bijoogmerken, zal moeten erkennen, dat hier groote verbe teringen zijn aangebracht. j Er zal bovendien veel gedaan worden om den geest iu het leger te verbeteren, onderlinge verhoudingen Ie veraangena men eu de overtuiging te kweeken van het werkelyk nuttige van den diensttijd. Moge in de toekomst blijken, dat het- geen door de Begeeriug gehoopt wordt, werkelijkheid worde en moge deze wet zijn een nationale wet, waartegenover ons volk in zijn geheel eeu sympathieke houding aanneemt. Gevolgen van den Drogen zomer. Io de Novembir-aflevering van het „Tijd schrift der Maatschappij van Nijverheid" schrijft J. D. over de gevolgen van den dro gen zomer van 1911 en «Ie middelen om die gevolgen te bestrijden. Ook dezj schrijver ziet voornamelijk heil in pogingen, die het dagelijkse!) menu van de groote meerderheid der bevolking kunnen uitbreiden en hy noemt o.i. visch, maïs, olienooten, sojiboonen en eetbare padde stoelen. lede1*, zegt hy, die het aantal voedings middelen, dat d) groote m-issa gebruik', uitbreidt, verhoogt de welvaart. Want niet alleen wordt men daardoor minder afnanke- lyk van de marktprijzen van ieder voedings middel, maar er is nog een tweede voordeel en wel van physiologischen aardeenzijdig heid van voedsel heeft een ongunsligen in vloed op de gezondheid, zooals door den schrijver met voorbeelden wordt gestaafd. Dat de goedkoopere soorten visch, hoewel een uitnemend gezond voiksvoedsel, nog betrekkelijk zoo weinig worden gebruikt, schijnt te lizgen aan onbekendheid met de goede bereidingswijzen. De kookscholen zijn dus de aingewezen lichamen om dit voedsel meer ingang te doen vindenevenzeer om te onderzoeken op welke wijze de andere genoemde nieuwe voedingsmiddelen populair zijn te maken. Nog grooter wordt het succes indien men elk meisje in de gelegenheid stolt, datgene vau de keukenwetenschap te leeren,dat voor haar omgeving nutiig is, Leert aldus besluit de schrijver zijn betoog de mens :heu smakelijker eten cn zuiniger omspringen met de voedingsmidde len, d.w.<. d^zu beter gebruiken. Elke les, die een meisje in kookkunst ontvangt, be duidt een winst iu volkskracht. Het Burgemeestersambt oen „eereambf'f Het persbureau van d--n Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren zendt ons het vol gende ter plaatsing Van verschillende zijden vernamen wij weder de opmerking, dat het Burgemeesters ambt niet behoorlijk bezoldigd behoeft le worden, omdat het is een »eereambt«. Het valt te betreuren, dat deze legende, zelfs bij sommige Gemeenteraadsleden, nog altijd ingang vindt. Wat is eeu sacreurabta In den regel hecht men er de betaekeuis aan, dat het is een ambt, waaardoor iemand eer ten deel valt, maar gewoonlijk met geen of een zeer onvol doende bezoldiging. Nu kunnen wy ons voorstellen, dat inen vroeger in de kleiuoro Gemeenten hieronder óok wel het Burgemeestersambt bracht. De Burg'meesters werden meestal uit de inge zetenen benoemd. Hij, die het hoogst ia aan zien stood, kwam in de eerste plaats voor benoemiug in aanmerking. Op bekwaamheid benoefde toen niet zoo zeer te worden gelet als thans. De betrekking vorderde meestal niet den geheelen persoon. Thans echter raag het niet meer voldoende ziju als men tut de aanzienlijksten in de Gemeente en niet bepaald tot de domsten of minst ontwikkelden behoort. De bemoei ingen van do Gemeenten, ook van de kleinste, hebben zich vooral de laatse 10 a 20 jaren ongelooflijk uitgebreid. Nog voortdurend be langrijker wordt de plaats der Gemeente in ons Staatsbestuur; steeds omvangrijker en moeilyker haar taak. Het is thans voornamelijk om hard te werken, dat men benoemd wordt tot het zeker eervolle ambt. Het algemeen belang vordert, dat men er in vinde een levenstauk. Veel stuuie is noodig om een genoegzaam bekwaam Burgemeester te kunnen zijn. liet gezegde, dat iemand best Burgemees ter kan zijn als hij maar een goed Sccieta- ris heeft, is zeer verkeerd. Wij willen het liefst als een overblijfsel uit den goeden ouden tijd beschouwen, dat nog herhaaldelijk personen, die van Gemeeutezakeu geen ver stand bobben, tot Burgemeester worden be noemd. Dat doet het ambt geen eer aan. Wij hebben wel vernomen, dut menige benoeming geschiedt »bij gebrek aan beter". Gevolg van hoogst onvoldoende bezoldiging 7 Bij een goede vervulling van het Burgemees tersambt eerambt of niet zijn groote algemeene belangen betrokken. Zijn zij verurttwoonl, die nog altijd rele- neeren het Burgemeestersambt is een eeiv- ambt, dus komt het er in bezoldiging minder op auu Ons dunkt neen. De Hanze in het Aartsbisdom en de Middenstandsbond. Over deze instelling, welke in den laat- sten tijd ook hier meermalen ter sprake kwam, lezen we in de »Utr. Crt.«: Beireffeode de bij het Bon lsbestuur inge zonden bekende motie van de Utrechtsche Leo-vereeniging aangenomen, in de verga dering van de Leo-vereeniging volgende op de te Utrecht gehouden Buitengewone alge meene vergadering van den Middenstands bond, waar de Tariefwet werd besproken schrijft het diocesaan-bestuur onder meer: Eeu nadere verklaring, by de motie ge- voogd, bevaite in hoofdzaak deze vragen: le. Het Bondsbestuur tracht» te bereiken, dat de bij „de Hanzea aangesloten vereenigingen, voorzoover zij óok zijn aangesloten bij den Nederlandschen Middenstandsbond, hun lid maatschap bij dien Bond opzeggenen 2e. dat het Bestuur van «de Hanze® in het Aartsbisdom zich in relatie stelle met de overige diocesane besturen, teneinde te ko men tot een Federatie van diocesaue Hanzi- bonden in Nederland. Het doet ons genoegen, u te kunnen raee- deelen, dat beide zaken reeds dadelijk na du Buitengewone vergadering van Ned. Midden standsbond in onze B stums-vergadering in den breede zijn besproken, met het gevolg, dat aan het Dagolijksch bestuur word opgedra gen, stappen in die richting te doen. Aangaaude punt 2 is reeds de noodiga coi respondentia gevoerd en hebben wij ge gronde roden, dat de alom geweuschte samenwerking spoedig wordt verkregen. Wat punt 1 betreft, zijn wij zoo vrij, be leefd, doch dringend te verzoeken a. dat dia R. K. vereenigiug.-n (en c.q. haar afdeelingen, als vak- en inkoopsvereeni- giugen, enz.), welke zijn aangesloten bij den N.nl. Middenstandsbond, hun lidmaatschap van den Bond vóór l December van dit j tar zullen opzeggen b. dat de overige Hanzr-afdeelingen zich óok niot in du toekomst bij genoemden Ned. Middenstandsbond zullen aansluiten. Dit voorstel durven wij met des te meer vertrouwen doen, overtuigd als wij zijn, dat onze Hanze niet alleen de zelfde, doch zell's voel moer voordeelen uan baar leden kan schenken, dan de neutrale organisatie ooit vermocht Hierbij denken wij slechts aan de Dioce sane Credietbanken, die, straks vereeuigd tot éen groote MiJdenstandsbaok, een zegen zijn voor onzen stand. Wat een voordeelen zullen de overige instellingen, als Glas-, Ziekte-, Nering-, Brandverzekering, enz. enz., voor alle bisdommen vereenigd, niet afwer pen Zelfs de subsidie voor den voorlichtings dienst zal binnenkort ook aan onze R. K.

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1