Stadsnieuws. x-ervallen der vrouw in uitersten het nog niet rijp ziin voor kiesrecht; de vrouw, die, als de slaapster in hel bosch, wacht op den prins, die haar zal doen ontwakenhet gemis aan objec tief oordeel bij de vrouwenz. Ten slotte kwam zij tot haar eigenlijke onder werp, waarvan zij ongeveer zeide Als middenstandsvrouw wek ik alle xusteren op, den man krachtig ter zijde te staan. Inden strijd om het bestaan behoort de vrouw van den middenstander naast haar man, heeft de heer Meeuween, de Voorzitter van den Middenstands bond, zoo zeer terecht te Buesum gezegd. Wie zich 't meest verzetten tegen bet kiesrecht der vrouwen, zijn niet haar beschermers, doch haar belogers. Wee haar, want zij gaat hierdoor verloren, financieel en moreel. In den Middenstandsbond zijn tal van vrou welijke leden, die als goede kameraden mee werken met de mannen. Én welke middenstands- man zal ook maar éen oogenblik ontkennen, dat de vrouw als het er op aankomt niet zijn gelijkwaardige is, althans niet even hard werkt aan, even hard ijvert voor baar bedrijf? De man kan zich niet behelpen zeker daarom wordt hy zuo onrechtmatig door de wet onder steund de arme hulpelouze. En zegt niet, gij middens'andsvrouwen ik voel er zooveel voor, maar buiten mij komt het vrouwenkiesrecht er toch wel. Laat ons een voor beeld nemen aan de N"Orscbe vrouwen, die bergop en bergaf gaan out hun burgerrecht na te komen. Mijns inziens drukken de wetten het meest op den middenstand en daarom mag niet éen man uit den middenstand ontbreken op de leden lijst van onzen Bond. Ieder werke in eigen kring. Doet ieder dat, dan zal spoedig de tijd komen waarin ons recht ons niet meer kan worden ontzegd. Strijden wij vrouwen daarom me', mannenmoed doch blijven we daarbij steeds vrouwen. Ik hoop de sympathie verworven te hebben, óok van de aanwezige mannen, voor het vrou wenkiesrecht. Daar niemand eenige vraag had te stellen, werd vervolgens de bijeenkomst met dank aan spreekster en zangeres te 9.46 gesloten. Voor de lichting 1912 der Nationale mili tie werd n in het geheele I.tud ingeschreven 53GO2 jongelieden, van welkeer 17 5'JO be stemd zijn ter inlijving en 3G0iMJ om ver schillende redenen zijn vrijgesteld. Door de nieuwe Mi'itiewvt zal het eontin- i gent worden vennaerdeid im-t 5UÓ0 man; maar toch zal vin het aantal ingeschrevenen nog een 50 pCr. vrijgesteld worden van militie-dienst, daar in de laatst-? jaren het aantal ingeschrevenen vrijwel s?etio..riair is, nl. 52 710 in 1908, >2 341 in 1909. 52 387 in 1910, 53 096 in 1911 en 53002 in 1912. De kans op vrijlating blylt dus nog altijd Z6"r gunstig. De vSlaatscoiiranta van Zaterdagavond ver meldt de intrekking van het verbod tut het houden van tentoonstellingen van hetkia- wende dieren en varkens in d- Provincie Utrecht, dat een der oorzaken was van het oiet-houdcu der groot' hudbouw-tentoon- stelling op Biikhoven, den ilgeluopen zomer. Men weef, dat er een be ^cging is, uitgaande van de Nedeilaiidschi* vrouw? n, tegen de Tariefwet. Het doel is, een zoo gruot moge lijk aantal haiidteekenmgen te verzamelen, voornam -lijk van, huismoeders, als protest tegen bet duurder worden vau alle levens behoeften. Men verzoekt ons nu te melden, dat de oorspronkelijk termijn van opzending der lijsten van 30 November is verlengd lot 10 December, zoo lat zij, li nog wenschen 'e teekenen, daai t .e tot dien datum gelegenheid hebbeD, Hier ter stede kan dit geschieden bij mejuffrouw 0. E. J. Leinweber, Muurhuizen, 114 bij het Muisje. Een Kop. be-luit vau 13 November bepaalt, dat in liet binnenlatidsch verkeer op de adreszijde van biielkuarten een -trook van ten hoogde li/a centimeter, gemeten van den bovenrand, over de vuile breedte be drukt kan worden met vermeldingen betref fende den afzender eti zijn ambt, beroep of bedryf. Wie zijn bti -fkaarten op de oude wijze weer laat bedrukken, mag er nogtans aan denken, dat op rin nig postkantoor de lange ditumstempel een zóo geplaatst adres on leesbaar maakt. De heer P. W. Trost is met ingang van 1 Januari benoemd lot chel van bet magazijn „Nederland", te Utrecht. De heer L. Pi. D. Langeveld is benormd tot Eerelid van de Amersfoorlsche Voetbal- Vereeniging H. V, C. Luitenant H. 1'. van den H im van Heyst, thans van het regiment grenadiers en jagers is benoemd tot adjudant bij bet 3e bataljon jagers. Luitenant-ingenieur S. C'. Sporry, gedeta cheerd bij het Oost-Indische leger, is op zijn verzoek, eervol ontslagen uit den mili tairen dienst. Men weet, d it hij werkzaam is gesteld als Inspecteur der Posterijen en Telegrulio in Ind'ö. Ter vervanging van meester-geweermaker H. Siagler, die den dienst met pens oen ver liet, is overgeplaatst naar het 5e regiment infanterie de meester-geweermaker W. P. Bakker, van het 9e regiment. Men schrijft ons: De anti-revolutionaire propaganda-club „Groen vau Priti9terer'' hield Donderdag baar elfde jaarvergadering. Het ledental klom tot 39, dat der begun stigers tot 20. De rekening van den Penning meester ha I, bij een ontvangst van f 129.43, een batig saldo van f 1.07. Behalve de gewone maan lelijksche ver gaderingen werden gehouden 3 cursus-ver gaderingen en 1 openbare vergadeiing. Zaterdagavond hield de reeds 58 leden tellende afdeeling Amersfoort en omstreken der Ned. Natuurhistorische vereeniging haar eerste vergadering in hutel-Reichraaun een vergadering, die uitstekend is geslaagd. Het Huishoudelijk reglement werd vast gesteld en daarin o. a. bepaald, dat de contributie zal bedragen f 2. Vervolgens werd bet Beatuur gekozen, dat als volgt is saamgestelddr. P. V. Drossaart Lulof*. Voorzdter dr. Tb. Weevers, Onder voorzitter .4. Joman, le SecretarisJ' Kleber Ger.zo., 2e Secretaris; P. van der Lijn, Penningmeester. Hierna volgden de N >tuurhistorische mededeelingen. De heer Kleber vertoonde erwten uit Betuwsche en Zeeuwsche oogsten, waarin kevertjes zaten die veel voorkomen in Calcuttavermoedelijk zijn ze zóo ver van huis geraakt door het gebruik van buiteu- landache zaaierwteo. De beere Kleber en Weusten wisten heel wat bijzonderheden omtrent dit diertje te vertellen. Dr. Weevers, de heer Des Tornde (uit Lei den) en (baron Van Dedem deelden een en ander mee omtrent vindplaatsen van merk waardige planien iu de omstreken onzer stad, welke planten door de ontginning aer ter reinen dreigen verloren te gaan. De jonge afdeeling zal al aanstonds /an deze planten trachten te redden wat mogelijk is. Mejuffrouw Abrahams vertoonde een goud bloem, waarvau enkele buisbloempjes lint vormig waren geworden en de haarkelk vergroend was. Dr. Weevers lichtte haar in over dit verschijnsel. De heereu Mulder en Jo.nan vertoonden levende beesten de eerste een vuurpad, een Ingedis, een land-salamander en een boom- kikvorscb, de laatste in ons land uit eirren geteelde wandelende takken uit Voor-lndië Dr. Weevers hield een verhandeling over lianen en liet daarvan zeer interessan'e exemplaren zien. De heer Des Tombe sprak over duiavorming na ir aanleiding van zijn excursie met den Belgischen professor Mas- sait en over het verband tusscheu geologie, zoölogie en botanie, welke vuonlracht hij verduidelijk te door mooie planten en goede photo's. De heer Langeveld vertoonde insec ten-larven, door hem op nieuwe wijze ge prepareerd de heer Van Mrchelen een ver steenden zee-appel uit den St. Pietersberg; anderen hadden óok een en ander m'ege. bracht. Maar 't was ongemerkt reeds zóo laat geworden, dat men 't er voor dezen eersten keer maar bij liet. De heer F. A. des Tombe nam r.u afscheid hem werd dank gezegd voor betgeen hij beeft gedaan om ook hier een afdeeling op te richten. Half Januari en steeds op een Zaterdag avond zal men weer bijeenkomen. Wie zich nog mocht willen aansluiten, geve hiervan kennis aan den heer A. Jumau, Utrecht3cheweg 125. Henrik Ibsen, die zijn »Gespenster« onge veer te gelijker tijd scheef als »Etn PUppen- heim», laat in het tweede bedryf van »Nora« den Bank-directeur Helraer, den Streber, tot zijn vrouw zeggen»je vader was geen correct ambtenaar», en heel het stuk door loopt de draad van erflijke belasting, nog eens aangedikt door dr. Rank, den braven huisvriend, den armen lijder aan ruggemergs- tering, evenzeer een erfenis van zyn vader. En Nora, het leeuwerikje, het eekhorentje, die haar man al aanstonds voorliegt dat ze geen bitterkoekjes heeft geknabbeld, terwijl orn zoo te zeggen de kruim Ms daarvan nog aan haar mond zitteD, en ze even later dr. Rank en Christine op bitterkoekjes onthaalt; Nora, die ge-m waarde van geld kent, en in weerwil er van, dat ze acht jaar getrouwd is en onder andere door de ziekte van haai man, voor wien ze zich opofferde, heel wat levenservaring heeft opgedaan, toch een kind vrouwtje isNora, die door en door onop recht is, komt in het laatste bedrijf tot be zinning en verlaat man en kinderen. Wel zeer terecht schrijft de heer Lod. Simons in zyn inleiding tot de Nederlandsche bewerking van dit tooneelspel van Ibsen Als theater werk behoort »Een Poppen huis» zeker tot het knapste, dat Ibsen ge schreven heeft; als kunstwerk juist daarom, zou ik geneigd zyn te zeggen staat het voor mij minder hoog dan zijn latere «gevoeliger» work». Als vele barer kunstzusters heeft ook me vrouw Wilhelmina van der Horst—Van der LHgt Melsert, die Donderdag haar zilveren jubilee als tooneHspeelster vierde en die, jammer genoeg, weldra óok naar Antwerpen vertrekt, den lust niet kunnen weerstaan, voor haar eereavood de Nora te kh zeo, de rol, die zoo ontzaglijk veel vordert van de vertolkster. Welk een ganseh ander emplooi dan zij langen tijd achtereen placht te vervullen in de Heijermaos-stukken met hun harde, doch volkomen ware en heldere persoonlijkheden, zóo uit bet volle leven gegrepen. Toch heeft mevrouw Van der Horst ook van deze rol zeer veel gemaakt ea door weldoordacht en hoogst natuurlijk spel een Nora te zien gegeven als slechts weinigen weten uit te beelden gevolg van haar ernstig bestudeeren vooral vao Noorsche litteratuur. Töcb, zoo aangrijpend, zó je in de ziel snijdend, als ze Jo ui »Ue hoop van zegen» voor ons deed opleven, dit kon ze ons Nora niet maken. Die gil van Jo, in't. laatste b;drijf, toen ze vernam dat de vader van haar kind verdronken was, die hoorde je nog dagen lang Ligt het er soms aan, dat Jo zoo door eD door natuurlijk, gewoon handelde en deed Jo's ontmoeten we by tientallen in 't leven maar Nora's De overige rollen waren mede uitstekend bezet. Pine Beider,als mevrouw Linden; Adriaan van der Horst, als dr. Rank. geen oogenblik zijn kwaal vergetend, Brandsenburg, met af en toe het metaal-geluid van Louis Bouwmeester, als Krogstad zslfs mevrouw Van l'eem, als Annemarie 't was alles af. Lobo, die den Helmer speelde, had zeer goede momentendoch dit emplooi was n; t altijl binnen zijn b:reik. Het Bestuur der sociëteit deed na het tweede bedrijf aan mevrouw Van der Horst een bloemstuk aanbieden. Een welverdiends hulde, welke een hartelijk applaus lokte. De Oranje.vereeniging houdt Donderdag avond huur najaars-vergaderiog. Men zie de advertent-e hier neven. Door den onverwachten sneeuwval kon de voetbalwedstrijd tusschen H. V. C. en V. V. O. uit Velp welke hier achter Rustoord» zou komen spelen, niet doorgaan. Soms verwondert men zicb erover, dat een ster kere club van een zwakkere verliezen kan. Maar als men de omstandigheden weet, verandert dit wel. Op een opgelijit, klein veld, stood Quick Zondag te Zwolle in de hinderlijke sneeuw-regec tegen P. E. C., die bovendien bet voordeel bad van eigen Nu voetbalt Quick beslist beter dan P. E. C. Wel dra stond het dan ook 10 voor de Amersfoorters. Neen, Quick kon zeker dezen voetbalwedstrijd win nen. Ja. maar P. E. C. zou een bok «wedstrijd winnen. De lichaamskracht van deze schippers, smeden, enz. moet men niet onderschatten. 'Als nu een binnen- voorwaarts van Quick den bal heeft, dan is het niet noodig op den bal te letten, als bedoelde voorwaar» zoo met een masr over bet veld tolt, om een 10 M. verder tegen den grond te smakken. Wat zei U? Eeu scheidsrechter? Zeker; die kan zoo iets voorkomen. Maar als de scheidsrechter nu alleen er maar aan denkt, hoe het pak slaag te ont komen, dat eenige vertegenwoordigers van het „nette" publiek hem beloofd hebben Ach ja, en de keeper kon niet meer trappen, en de voorwaarts, heusch, waren een beetje bang, en Nu, ja, toen de Quick-spelers voor den laauten keer van den grond opstonden, hadden ze met 3—1 verloren. KEES. Ook van vele andere zijden vernamen we, dat P. E. C. de 19 nederlaag, haar door Quick op Birkhoven toegediend, op zeer onheuscbe wijze heeft gewroken. Een muis met een lauge staart. Quick's tweede elftal boekte een papieren 5 door het niet-opkomen van Olympia. Zeg nooit»het kaa niet», voordat gij met al den ernst die in u is, hebt beproefd of bet niet misschien toch wèl kan. Als het iets goed is, dan moet het kunnen; en kunt gij bet niet alleen volbrengen, rust dan niet, voordat gij anderen hebt overge haald, u te helpen. Do hedenmiddag van 1.45 tot 3.05 «mder voorzitting van den Burgemeester, jhr. J. W. A. Barcbman VVuytiers, gehouden ver gadering van den Raad dezer Gemeente werd bijgewoond door 17 leden en den Secretaris, rar. dr. J. G. Stenfeit Kroese. Afwezig met kennisgeving de heer Veis Htyn en zonder bericht de heer Rolandus Hugedoorn. De notulen van 14 November werden als vastgesteld beschouwd. Als ingekomen stukken werden ter tafel gebracht Twee miB8ives van den Minister van Binnen- lsndsche Zaken, houdende onderscheidenlijk be richt, dat de tijdelijke benoeming van J. A. H. Hoogendoorn aan het Gymnasium wordt goed gekeurd en dat diens benoeming aan de Hoogere Burgerschool voor kennisgeving wordt aange nomen voor kennisgeving; Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrcht tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 31 October 1911 strekkende tot wijziging van de Geraeente-begrooting, dienst 1911 als voren Bericht van de Gedeputeerde Staten van Utrecht, dat zij nde voor 1911 verhoogde subsidie van het Burgerlijk armbestuur voor kennisgeving hebben aangenomen als voren Bericht van de Gedeputeerde Staten vau Utrecht, dat zij de voor 1912 toegekende subsidie voor het Burgerlijk armbestuur voor kennis geving hebben aangenomen als voran Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht tot goedkeuring van het op 1-1 November vast gestelde le aanvullingekohier der Straatbelasting en 3e annvullingskobier dern Ikomstenbelasting als voren; Eene dankbetuiging van G. J. Buys voor dn eenetemmige wijze, waarop aan de door Burge meester en Wethouders voorgestelde eervolle om schrijving van zijn ontslag door uwe vergadering sanctie is verleend als voren Een adres van Th. H. G. Brandsen, waarbij bij verzoekt maatregelen te nemen tegen den over last, welke adressant ondervindt door het onder water loopen van zijn kelder om prue-adviea aan B. en W. Een verzoek van den leeraar A. J. de Jong om eervol ontslag als leeraar aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool. Een adres van de afdeeling Amersfoort aan de S. D. A. P. betredende het nemen vau maatrege len door de Gemeente, in verband met de „dure tijden" en een adres van den Amersfoortschon Bestuurdersbond betreflende het zelfde onder werp bij punt 4 Een adres van het Dagelijkech Bestuur der Vereeniging „Heemschut" houdende verzoek de Kamperbinnenpoort niet af te breken, doch haar te behouden en haar, zoo mogelijk te herstellen ter inzage van de leden gedeponeerd ter Secretarie Een adres van het Kon. Oudheidkundig ge nootschap, te Amsterdam, tot behoud der Kamperbinnenpoort als voren. Urn 1.50 kwam aan de orde de agenda. 1. Benoeming van eene onderwijzeres aan de openbare Lagers school 2e soort aan de Hel lestraat (vacature raej. J. M. de Bruyn). Benuemd mej. G. du Jager met 9 stemmen, tegen 8 op mejuffrouw Van Eek. 2. Benoeming van een leeraar in de Wiskunde aan de Burgeravondschool (vacatureSlagter). Benoemd de heer E. Lindenhovius met 9 stemmen, tegen 8 op den heer Beverloo. 3. Benoeming van een leeraar in de Hoog- duitsche taai en letterkunde aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool. Benoemd de heer W. Emmens, met alge- rneene stemmen. 4. Rapport van de Raads-cominissie, benoemd in verband met deD prijs der levensmiddelen. De conclusie van het indertijd in extenso meegedeeld rapport luidt afwijzend. De heer/n Gerritsen, Vau Esveld en Ooster veen lichtten bet rapport nader toe en be spraken vooral tl" toelichting van het adres der S. D. A. H. dat hierna z. h. st. werd gewezen van 'de hand, waarna de conclusie van het rapport werd aangenomen z. h. st. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een verzoek van R. L. E. de Bruyn betreffende voorloopige concessie voor den aanleg en de exploitatie van een tram AmersfoortZeist. Het voorstel luidt afwijzend. Ofschoon nog een sebtiiven was ingeko men, houdende mededeeling, d it morgen een buitenlandsch syndicaat zal berichten om trent de financiering der onderneming, wertl het advies aangenomen z. d. of h. st. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende verhuring van de tuinmanswoning met land op het terrein „de Hooibergen". Z. d. of h. st. verhuurd voor zes j >r o aan wed. Ruitenbeek voor f 90 per jaar. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot wijziging van de Gemeentebegrooting dienst 1911. Z. d. of h. st. wordt f 42 weg ns subsi lie af- en overgeschreven. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende de Verordening op het vervoe- ron en begraven van lijken in de Gemeente Amersfoort. In de onlangs evenzeer vastgestelde ver ordening zijn ook dojr het advies der Ge zondheids-commissie geen wijzigingen aan- aangebracht. Zij wordt andermaal vastgesteld z. d. met algemeene stemmen. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreflende liet bouwen van een waterre servoir op den Befg. De heer Kroes en Wethouder Kam ver dedigden plan BWethouder Rykens en Wethouder Van Esveld pleitten voor een vierde ontwerp, door eert buitenstaander. Dit vierde ontwerp werd met 15 tegen 2 stemmen niet aanvaard hot plan B, v?n den Gemeente-architect, werd hierop aangenomen met 15 tegen 2 stemmen, die van de YVet- hotiders Van Esveld eu Rijkeus. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreflende een adres van A. van der Linden e.a. tot verharding van den Ouden Soesterweg. Het voorstel luidde afwijzend, De heer Jorisseo, Van Kalken, Gerri'sen en Oosterveen pleitten vóór verharding vau den weg althans tot de Withoosstrautde heer Kroes pleitte voor een flink voetpad aan den kant van de perceelen der eigenaars, die willen meewerken. B. en W. zullen dit overwegen en de Raad besloot z. h. st. het voorstel aan te houden, 11. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het geven ran eervol ontslag op ver zoek aan den onderwyzer R. W. Kuiper (school Koningsstraat). In verband mot zijn benoeming te Amster dam eervol verleend met ingang van 1 Maart 1912. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende de periodieke verhooging van jaarwedde van den leeraar J. M. Thiel. Z. d. of h' st. conform de verordening, te rekenen ven 1 November. 13. Vaststelling van het 2e suppletoir kohier der Straatbelasting, dienel 1911.

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 2