December 1911. No. 8042. 61e Jaargang. KOSTELOOS. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen firina A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR F- J. rEIDlEIKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag- Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post f 1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, oflicieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. ZOETSQB^CHT 9. ie zich met ingang van 1 Januari doet in schrijven als abound, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers Zorgvuldigheid. Onlangs nam ik nog eens een boek op, dat in brieven geschreven was. Toen trof me weer het aangename van een zorg vuldig gestelden brief en het kwam by me op, dat zulke brieven tegenwoordig niet meer geschreven worden. -Niet alleen is de roman in briefvorm geen genre meer van onzen tijd deze litteraire vorm is in onbruik geraakt tegelijk met den briet zelf. Er zijn er, die zich afvragen hoe iemand in dezen tijd zich kan wenden tot de stijve, def tige epistels, die tot een ander geslacht behooren. Stijf en deftig ja, want daaraan deukt men toch wel 't eerst als het brieven schrijven van een lang begraven, maar niet vergeten, Holland ter sprake komt, Dettig en statig is onze stijl niet meer integendeel. Men loopt gevaar, voor iemand met een slechten smaak te worden aangezien als men toegeeft zjj 't ook maar als een reactie tegen hedendaagsche indrukken aan een neiging om zich te laten doordringen van de bekoring der sierlijkheid en zorgvuldigheid vooral, die den brief uit den ouden tyd ken merkten. Hoever zijn we nu daar vandaan Zóo ver zelfs, dat de vraag naar de oorzaak hiervan niet onverwacht komt. Allereerst danwij zijn te haastig, en het gemakkelijke verkeer kan wel de oorzaak zijn, dat er meer wordt gecon verseerd, waar men vroeger tot een schriftelijk gesprek zijn toevlucht moest nemen. Toch, er licht méér achter het groote verschil tusschen een brief van nu en zoo'n „deftigen" vau vroeger, die begon met „Zeer waarde vriend" of .Liefste nicht". Ook onder die omstandigheden waarin een hedendaagsche lange brief wordt geschreven dus onder gelijke voorwaarden zal de tegenwoordige het van den vroegeren in den regel niet winnen. Er is een tijd geweest geweest, he laas waarin men een brief, ook een die niet voor den druk bestemd was, be handelde met die grootere zorg, welke men verschuldigd is aan het geschreven woord, dat immers blijft s c r ïp t a man ent! hoven het gesprokene. Men eerde nog de zorgvuldigheid. Doen wij het heden ten dage voldoende 1 Heeft de vrees, te vervallen in deftigheid en verstarring, ons niet verleid tot slor digheid Toch, hoe goed doet het aan de zorg zame hand te bespeureu. Heeft ook Je schikking van een ruiker geen groote waarde, naast de geuren en kleuren van de bloemen zelve 1 Is er bedroevender aanblik dan die van een verwaarloosden tUüe zorgvuldigheid is waarlijk niet iets, dat enkel den briefschrijver raakt. Het- is een eigenschap die haar plaats heeft op velerlei gebied, omdat haar grondslag is bet gevoel voor orde. Zij brengt klaar heid, geljjk slordigheid verwarring sticht. De orde geeft rust, de wanorde verstoort. En zou rust niet een der eerste vereisch- ten, niet een element zijn van zuiver genot 1 Wanneer men een kamer binnenkomt waar een schildery scheef hangt, waar een meubel zóo is geplaatst, dat het 't evenwicht verstoort, dan wordt het oog, de geest, onaangenaam getroffen en de stemming, het gevoel van gezelligheid in het vertrek, bedorven. De huisvrouw, die dit weet houdt den sleutel tot het geheim van het gezellig thuis. Een oude brief nu, uit den tyd toen Bakker Korff zyn interieurs schilderde, vol van bevallige zorgvuldigheid, geeft dat gevoel van behaaglijkheid door orde. Het deftige, het stijlvolle, de gratie, kortom, de zorg waarmee zulk een brief werd geschreven, doen weldadig aan, ge lijk een vriendelijk vertrek. Het was de uitdrukking van een ande ren tijd dan de onze. Is het voordeel aan onze zyde als we denken aan de briefjes in telegramstijl en de slordig geschreven briefkaarten waarmee men zakelijk wèl, maar vooral on-deftig met elkaar van gedachten wisselt? We hebben nu den schrik van die zorgvuldigheid. Hoe kon een tyd zóo ver komen, terug te deinen voor een deugd, zoo ver en zelts, dat hij verviel in het uiterste „ori- gineele" slordigheid Om tot zulke tegenstellingen te geraken, kan het niet anders of het oude moet afgeleefd zijn geweest. Och, 't was ook op verre na niet alles te prijzen in dien deftigen tijd van nauw gezette zorg, die verstijfde tot gekunsteld couventioneele vormen. De uiterste zorg vuldigheid was verloopeu in onware sierlijkheid en valsche uitdrukking van gevoel. Toen kwamen de nieuwlichters, die redding brachten. Zjj stelden zich tegenover het verstarde met den moed eener nieuwe overtuiging. Het conventioneele werd belachlyk het gezwollene en valsche, kortom, de sufheid van dien zorgvuldigen tyd, werd gegeeseld. Hoe ruim ademde men wat voelde men zich als ontsnapt uit do ver stikkende omarming der „gewoonte". Ongelukkig keerde men den ouden vij and den ouden geest, bedoelen wij geheel den rug toe. Er vielen qualiteiteu te waardeeren zonder welke ook dat tjjd- perk niet zulk een bloeizou hebben gekend. De zucht naar het orgineele leidde tot een losmaken van alle banden der over levering. Iets oorspronkelijks, ook in de briefwisseling, werd gezochtmaar werd er voldoende zorg aan besteed 1 Geen werk is heilzaam, dat niet vol ledig en nauwgezet wordt uitgevoerd. We kennen allen de artistieke slordigheid, die, jammer genoeg, niet enkel tot uiting kwam in de los-gestrikte das en een slap pen, méér dan slappen, vilthoed. Zij heeft zich geopenbaard in spreken en in schrijven. De schrik voor de gemeenplaats zal er toe leiden, dat men terugverlangt uaar de gewoonte der zorgvuldigheid, die men heeft miskend. Want zorgvuldigheid houdt in een geregelde inspanning om steeds te 'verbeterende goede zorg komt voort uit een gevoel van ouvoldaanheid. Dat energieke streven naar nauwgezetheid is CA**,# levens een erkenuing van de waarde van alledaagsehe dingen en daarop komt het aan. Wat waard is gedaan te worden, is ook waard gedaan te worden met zorg en nauwgezetheid. Aldus Van G., in het N. v. d. D. H. M. de Koningin, die gister van Het Loo naar 's-Gravenhage terugkeerde, pas seerde om 9.16 Amersfoort. De heer B. Proper, commies ter Gemeen te-secretarie, behaalde de Middelbare akte Staatsinrichting. Mejuffrouw A. E. van Laaren slaagde voor het tweedo gedeelte van hot practisch apothekers-examen. De heer T. van Daal werd aan de uuiver- siteit van Amsterdam bevorderd lot semi-arts. Van de «Elementaire berekeningen van bouwkuudige constructies", saamgesteld door luitenant-ingenieur P. W. Seharroo, dat reeds twee drukken mocht beleven, is thans ook een Fransche vertaling verschenen. Luitenant B. J. Labotz, van de infanterie O. I. leger, zal 16 dezer per „Tambora" naar Indis vertrekken. De bij bet 5e regiment infanteiie nieuw benoemde verlofs-officieren zullen aanstaan den Zaterdag worden beëedigd en in functie gesteld. De Amsterdamsche schets „Kom j' ook op de bruiloft van Mietje", welke overmorgen in „Amicitia" door het ensemble Solser en Hesse wordt ten tooneele gebracht, tracht, naar men ons meedeelt, in vluchtigen vortu een beeld te geven van een trouwpartij tusschen bewoners van het langzamerhand verdwijnend oud-Am sterdam. Het eerste tooneel voert ons naar een der typische Amsterdamsche stegen, de Palmclwars- straat. We zien hoe de heele huurt deelneemt in de huwelijksvreugde, welke Mietje Blom te wachten staat, en voor de zooveelste maal blijkt hoeveel goedhartigheid verborgen ligt onder de gemaakte ruwheid van ons volkhier maakt men ook kennis met de hoofdpersoneu van do Bchets. Iu het tweede looneel wordt ten Stndhuize de band gelegd, die Mietje en Karei voor altijd aan elkander verbindt. Na de felicitaties van diepbewogen ouders en bloedverwanten neemt de eigenlijke feestvreugde een aanvang. Het derde verplaatst ons in de woning van de ouders der bruid, waar het bruiloftsfeest wordt gevierd. Zooals reeds gezegd, is het slechts een in schetsvorm gegeven greep uk het rijke volks leven en, hoewel eenige actualiteiten in cou plet vorm behandeld zijn, mag geen weidscher titel worden gegeven aan dit stukje werkelijk heid, waarin zich ook een beetje fantasie heeft gemengd. De hoofdrollen worden vervuld door mevrouw SolserWillemsen (Mietje), de heeren Hesse (haar vader), Solser (haar moeder), l'ilger (de bruidegom) en mevrouw HesseSlauderof (zijn moeder). Dat de bonte rij van los aaneengeregen too- neeltjea meermalen een schaterlach doet opgaan, behoeft nauwelijks gezegd. Id de korpswedatrijden van het Nationaal concours, uitgeschreven door de Amers foortsche schielvereeniging nPrins Hendriks is nog schrikkelijk weinig belangstelling van de zijde der schietvereenigingeD. Tot dusver ia de stand voor buks, tweede groep: Wilhelmina, te Amersfoort, 25 tref fers en 460 punten Necrlands driekleur, te Utrecht, 24 treffers en 420 puntenen Willem Teil, te Amerongon, 19 treffers eu 332 punten. In de korpswedstrijd cylinder zijn nog geen korpsen afgeschoten. De wedstrijden worden voortgezet tot 24 December. Quick verloor Zondag met 4—2 te Apeldoorn van Robur et Velocilas. Het was een goede, prettige wedstryd, ofschoon 't geluk niet aan Quick's zijde was. Dadelijk na het begiu zijn do roodhemden sterker en het duurt niet heel lang of Valk scoort uit een corner. Robur zet dan echter op en maaat gelijk. Het spel blijft dan verdeeld on rust komt met 11. Dadelijk daarna krijgt Van Qoethem een moeilij ken bal te behandelen, vlak vóór de lijn stopt hy echter nogmsar de scheidsrechter scheen het an ders te zien, gaf ten minste goal. Quick iB wat tsr neer geslagen en een tydjo later doelpunt Robur opnieuw: volgens velen was dit doelpuut beslist ge maakt uit een oli-side-conditio. Alweer echter gaf de echeidsrechter goal. Dau pakt Quick weer aan Min- gols zet voor en Marin trapt den bal langs Boas. Op dat moment echter fluit de scheidsrechter; by had een overtreding geconstateerd van een Robur-man en kende Quick een freekick toe. Quick was daar wel dankbaar voor, maar bad liever den goal loege- keud gezien. Kort daarop weet Coster op magnifieke wijze don stand op 4—1 voor Robur te brengen even voor eind schoot Quick dan nog tegen, zoodat het einde komt met 42 voor de Apeldoorners. Kees. Quick's derde elftul sloeg het vijfde van Hercules met 10 0 H. V. C. heeft Zondag op eigen terrein een 1 2 neerlaag moeten boeken, haar door N. E. C. uit Nijmegeo, toegebracht stellig is dit toe to schrijven aau den zeereu voel, die Nieborg verleden week opliep. Nog kort vóór tijd was de stand 1—0 in het welverdiend voordeel van H. V. C. doch twee hoekschoppen bezorgden den Nijmegenaars de overwinning. Vrijdagavond bield de Verceniging voor Chr. nationaal schoolonderwijs haar jaarver gadering iu haar schoolgebouw aan de Blan kenhei mstraat. Uit het jaarverslag van den Secretaris ds. H. Teerink, bleek onder meer, dat de veree- niging thans 81 leden telt en dat de school wordt bezocht door 485 kinderen, van welko 115 M. U. L. O. genieten Het personeel bleef onveranderd. Aan de school zijn, behalve het Hoofd, werkzaam li onderwijzers en 3 onderwijzeressen, waarvan 6 met hoofdakte, 5 akte Fransch 2 akte Engelscb, 1 akte Bookhouden M. O., 1 akle Schoonschrijven en 3 aanteekening voor J, De bewaarschool telt 28 leerlingen. Met 1 November is lot Hoofd daarvan benoemd mej. G. Kraan. Uit het verslag van den Penniugmeester, den heer K. van der Burg, bleek dat de ontvangsten bedroegen f 22 442, doch de uitgaven f 24 526.41. De begrooting voor 1912 werd vastgesteld np f 28 300. De heeren N. Veis Heyn en B. J. Bloemen- dal werden herkozen tot Bestuurslid, terwijl in de vacature-ds. Vunderiuk werd gekozen tot Bestuurslid ds. J, Pannebakker. Volgens het «Centrum» zijn in een maand tijds van 9 November tut 7 December in het aartsbisdom Utrecht nogen nieuwe Hanze-afdeelingen opgericht en wel te Amersfoort, Bolsward, Apeldoorn, Denekamp, Üotmarsum, Doesburg, Ulft, Gendringen, en Terborg, zoodat thans het aantal afdeelingen in het Utrechtsehe klom tot 30 met pl.ra, 2000 leden, tegen 8 met 500 leden ten vorigen jare.

Amersfoortsche Courant | 1911 | | pagina 1