Zaterdag 3 Februari 1912. Ron A No. 8063. 61e Jaargang. Stadsnieuws. Cacao De beste voor den prijs FHgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeft! HOOFDREDACTEUR: j. rasDiRzzs. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f 1.— franco per post f 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bjj regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigen'ngs- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KOEÏBGRAOHT 9. Een ernstig woord aan goedhoorenden. Gij gelukkig mensch, die met al uw zintuigen de volheid en de heerlijkheid van het leven geniet, wil eens een oogen- blik uw aandacht schenken aan hen, die doof of slechthoorend zyn, Tracht er ueen3 een voorstelling van te maken, hoe moeilyk het hnn moet vallen, zich een weg door het leven te banen, vooral ten opzichte van den omgang met hun medemenschen. Gij zijt in opgewekt gezelschapscherts is op aller lippen en vroolyk lachen weerklinkt. Men vermaakt zich meer en meer en een kruisvuur van kwinkslagen en geestigheden verhoogt de feestelijke stemming. Indien gy niet kondt hooren, zoudt gij als een steenen beeld onder de lachende gasten zitten. En al brengt men u nu en dan een geestigen zet, een uiting van fijnen of groveren humor over, dan is dat toch maar een herhaling, waaraan alle friscbheid van het oorspronkelijke ontbreekt. Terwijl gjj er een opmerking over ten beste geeft, is het gesprek al lang weer op geheel auder terrein. Men slaat een boek van een gelief koosd schrjjver op en leest onder alge- meenen bijval een gedeelte daaruit voor. Als gloeiende vonken vliegen de gedach ten van den schrijver onder de verza melden rond, en ontsteken een vroolijk vuur van meeningen en gesprekken. Als gij niet kondt hooren, zou dit alles voor u verloren zjju. Diep ingrijpende vragen van den dag, worden in een kring van ernstige men- schen overwogen. Gjj neemt er levendig desl aanluisterend, vragend, u op de hoogte stellend, vergelijkend, uw conclusie trekkend, draagt gjj ten slotte blijvend gewin met u mede; uw inzichten zijn verhelderd en verbreed. Als uw oor u den dienst weigert bljjft dat alles u verborgen. Met ontelbare zoete en machtige stem men spreekt de natuur tot u. Wanneer de leeuwerik hoog boven u in het lucht ruim jubelt, wanneer het roepen van den koekoek uit de verte tot u komt, dan wekt de lente zachte aandoeningen in uw hartHoe zielsverrukkend is ook het lied vau den nachtegaal met al zijn teederheid en al haar jubel! Gij zoudt. met uw geheele hart willen instemmen. Voor den doove bestaat dit jubelen dei- ontwaakte schepping niet. Voor hem is de wereld in een diep zwygen gedompeld rondom de stilte des grats. Niet het zoete gekabbel vau het beekje, niet het zachte fluisteren van den avondwind, noch het rnischen der oneindige zee Niets hoort hp vau al de schakeeringen der menscheiyke stem. Heel de rijke wereld van het zieleleven, zooals die in de stem, welsprekender dan in woorden, tot uiting komt, smeekend, klagend ot vleiend, bemoedigend en kalmeerend, troostend en schertsend, weenend of toornend, hp hoort het niet. Ook niet, hoe die stem het lied der nachtegaal als bezield weergeeft. De geheele onmetelyke rijke taal uer muziek is voor hem stom. Men komt tot u in angst en twijfel, men heeft uw troost, uw raad, uw hulp van uoode. Uit de gesmoorde stem, waar mee men u het leed klaagt, hoort gy, omdat gij kunt hooren, den storm in het binnenste. Uw houding, uw raad, uw kalmeerende invloed doen goed en ge troost verlaat men u. Maar iudien men niet dan met luider stem het leed had kunnen uitspreken, men zou gezwegen hebben en het ware voor uw deeluemend hart verborgen gebleven. Al deze ontberingen en nog veel meer zyn den slechthoorenden opgelegd. Dat moogt g ij bedenken, wiens oor iedere klank van jiet leven en de liefde kan opvangen. Zonder dat ik het nog nader uiteenzet, zal het u wel duidelijk zyn, wat gij be zit en wat de andere ontbeert. Ontmoet gij zulk een arme op uw levensweg, geef hem dan van uw rijkdom. Deel hem mede van de indrukken, die in overvloed tot u komen. Bedenk, dat zyn hart is als het uwe, vatbaar voor indrukken en verlaugend om waarlyk met de menschen mede te leven niet slechts als een vreemdeling met steeds vragende oogen naast hen te gaan. Als u zulk een vragende blik treft, antwoord dan, en wees niet karig met uw woorden. Geef overvloedig en geef gaarne. Wees een blijmoedig gever, die zegen verspreidt en zegen oogst. Waarlyk de menschen weten niet, hoe hard zy tegenover slechthoorenden zyn, wanneer zij den omgang met hen ver mijden. TINE MARCUS. Vrij naar ,Hephata". Eerste Kamer heeft gister met 27 tegen 15 stemmen verworpen het wetsontwerp tot het verleenen van een zoogenaamden duurte-toeslag van f20 aan Rijks-ambtenaren. Aan het Postkantoor Amersfoort en de daardoor ressorteerende hulpkantoren is in Januari ingelegd f 51 986.14 en daaruit terug gevraagd f 44 663.44. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt bet nummer f 16 774. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat de beëediging van agenten van politie voortaan moet geschieden in handen van den Commissaris van politie. De tram vervoerde in Januari 9718 beta lende passagiers, of 492 meer dan in de zelfde maand van verleden jaar. De vervoeropbrengst bedroeg f 487.45, of f 2615 meer; de totale ontvangst was f 495.57 of f 23.45 miuder de dagkilorneter-opbrengst f8.88 of 42 cent min der dan in de eerste maand van 1911. De hoer A. J. Salomé, surnumerair der posterijen en telegrafie, is benoemd tot commies 4e klasse. Een vriendelijke hand schrijft ons; In een der ruime timmerzalen van de Am bachtsschool waren gistermiddag het Bestuur dier school, de leeraren en de leerlingen bijeen gekomen om den oud-Voorzitter, den heer G. J. Buys, te huldigen. Daartoe nam de President, den heer H. J. Wolter, het woord. Spreker herinnerde er aan, dat de heer Buys den eersten krachtigen stoot heeft gegeven tot stichting eener ambachtsschool hier ter stede, die zich na een bijna elfjarig bestaan heeft ontwikkeld tot een inrichting, die met eere genoemd mag worden. In een van groote warmte en sympathie ge tuigende rede, stelde de heer Wol ter de ver diensten van den heer Buys in het licht als leider der vele Bestuursvergaderingen, waarin steeds een zoo aangename verstandhouding heerschte. Alle voorstellen kwamen grondig voorbereid ter tafel, zoodat de behandeling er van meestal vlot van Btapel liep, terwijl het vaak een gonot was, den heer Buys te hooren in de verdediging van zijne raeening en advie- I zen. Spreker memoreerde de moeilijke tijden, die zijn doorgemaakt en dankt ten slotte den ZOO ZIET EEN BUS V/AN HOUTEN'S ER UIT. Met volle gerustheid kan aan het publiek de beoordeeling van dit fabrikaat worden over gelaten. 1 Kg. 1.50 ft - 0.80 ftKg. /0.42* Mo«. -0.18 heer Buys voor zijn vruchtbaren arbeid en zijn belanglooze toewijding voor de Ambachtsschool, het betreurende, dat een'minder goede gezond heid/den heer Buyr had genoodzaakt als Be stuurslid omslag te nemen, Als stoffelijk bewijs van de sympathie van het Bestuur meende de heer Wolter, kon den heer Buys niets aangenamer zijn dan iets te ontvangen, dal voortkwam uiten door de school, die hij liefhad. Daarom bood spreker den heer Buys aan een staande vestibule-klok, vervaardigd door de leerlingen-meubelmakers onder leiding van hun onderwijzer, den heer Dijkstra, naar een ontwerp van den Directeur, den heer Groote Haar. De heer Buys zichtbaar verraBt toen de mooie staande klok van bet omhulsel was ontdaan dankte in hartelijke bewoordingen voor dit aandenken en de ondervonden sym pathie en droeg de hem toegezwaaide lof op zijne oud-medebestuurders over, de verzekering gevend, dat hij eventueel gaarne weer zijn krachten aan dè schooi wilde wijden. Ten slotte sprak de heer Buys directeur, leer aren en leerlingen toe, waarna de Directeur met een enkel woord des heeren Buys' verdienste voor het korps onderwijzers in 'l licht stelde. Wederom twee zilveren jubilea bij de H. IJ. S. M.den 7 Februari van den machinist W. Koster en den 14den van den wagen maker J. Windt. Overste J. Nord, thans chef van het Mili tair hospitaal te Assen, wordt 1 Mei overge plaatst naar dat tJ. Utrecht. Luitenant J. W. Wolters is met ingang vau 15 Februari overgeplaatst van het 5e regiment infanterie naar bet Instructie- bataljon te Kampen. De Minister van Oorlog beeft ingetrokken de beschikking van October 1936 volgens welke officieren der cavalerie, die werden overgeplaatst, te paard naar hun n'euw garnizoen zich moesten begeven en bepaald, dat dit niet meer verplichtend is en zij des- verlangd gebruik kunnen maken vso de zoogenaamde versnelde middelen van vervoer. Generaal-majoor A. van Seters, inspecteur der bereden artillerie, zal 1 M«i den dienst met pensioen verlaten. Beserve-kapitein jhr. W. A. Ortt is over geplaatst van het Ie naar bet 3e regiment veld-artillerie. Adjudant-schrijver J. J. van Eyk, van bet le regiment veld-artillerie, beeft na 54 jaren dienst op byna 70-jtrigen leeftijd Dinsdag het korps met pensioen verlaten. Zoowel het oificierskurps als de onderoffi cieren deden hem blijken van hun belang stelling en schonken hem fraaie souvenir*. De Minister van Oorlog beeft bepaald, dat de vrijwilligers van bet reservekader, die in 1910, of vroeger, voor de laatste maal onder de wapenen zijo geweest en aan wie nog niet is of zal worden toegestaan dit jaar voor den tijd var ten minste drie- wekeo onder de wapenen te komen, in 1912 voor den tijd van vier weken voor den werkelijken dienst moeten opkomenvoorts, dat huo korpscom- maodant ben zal oproepen tegen een dooi hem vast te stellen datum, tenzij door d<t bedoelde vrijwilligers alsnog vóór 1 Mei a.« wordt aangevraagd, dit jaar voor ten minato drie weken vrywillig onder de wapenen tl mogen komen. Men wil weten, dat de voormalige Pupil lenschool te Nieuwersluis zal worden ingr- riebt voor Centrale kaderscbool. Er hangen biljetten van H. V. C., volgen» welke zij morgen zou ontvangen Velox. Maar of het terrein wel bespeelbaar »d wezen. De ballon, die gister boven een deel der stad werd gezien, bljjkt de «Amsterdam» ts zijn geweest, die te Zeist opsteeg en op dl Leusderheide vlot landde. Zeker wel de plotselinge koude en di sneeuw zijn oorzaak geweest, dat de élite- voorstelling van de N. V. bioscope-maatschap- pij »De Arende, Donderdagavond gegeven, slecbts matig was bezocht. Wat wel jammer was; want er was eer. even mooi als sfwisaelend program, 't h geen wonder, dat de beroeps-acteurs d< hoofden bijeen steken om de bioscopen tegen te werken. En wat de film-fabrieken ineenzetten, grenst aan 't ongelooflijke. Om maar even le noemen »Romeinscbe trouwe, een in de puntjes ge- enscenneerde opvoering van «Die Burgschafte. met de allerfraaiste groepen van Alma Ta- dema als dramatis persen» subliem vao kleur en groepeering en spel. Een groote aanwinst, vooral voor de min- der-bereisden of belezenen, is de explicateur, die al wat goed in zijn emplooi komt. De matinee hedenmiddag was, vooral door het weder openstellen van de ijsbaan, niet zoo goed bezocht als het met zorg gekozen programma wel verdiende. Op verzoek zul len de kinder-en familie-voorstelIiDgan vooi|- aau des Woensdagsmiddags plaats hebben. De zaal zal morgenavond reed» kwart voor zevenen worden geopend, zoodat men niet, als verleden Zondag, buiten behoeft ta wachten. Aanstaanden Woensdag een geheel nieuw programma, dat drie uur duurt. De Amersfoortsche bioscoop, aan de Langestraat, heeft gisteravond naar reeks voorstellingen geopend door een invitatie soiree van welke, het barre weder en de andere bijeenkomsten in aanmerking ge nomen, een vrij ruim gebruik werd ge maakt. Ook hier hoogst interessante filma, die kennelijk door een zeer bedreven opera teur op het met aluminium doorwevan doek werden geprojecteerd, waardoor de

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1