Zaterdag 9 Maart 1912. Cacao Van Houten's No. 8079. 61e Jaargang. BIJBLAD. Debeste voor den prijs Stadsnieuws. AMERSFOORTSCHE COURANT. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR F. J. FRSSSRISS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden 1.— franco per postƒ1.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: ZORTRGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Bij dit nummer behoort een KENNISGEVING. Waarschuwing. Ten einde onaangenaamheden te voorkomen, brengt ondergeteekende ter kennis van het publiek, dat bij arrest van den Hoogen Raad der Nederlanden van 4 Maart 1912 is uitgemaakt, dat het strafbaar is, buiten noodzaak, o.a. met een rijwiel op de voedpaden en trottoirs in de Gemeente Amersfoort te rijdeft. Amersfoort. 8 Maart 1912. De Commissaris van Politie A. NIJHOFF. Het belang van den haudel bij een goed georganiseerde» cheque-en giro-dienst. Over bovenstaand onderwerp sprak Donder dagavond ook hier de heer J. Frijda Lz., directeur van de Utrechtsche wissel- en efl'ectenbank, in een bijeenkomst, belegd door de vereeniging „Handel en Nijverheid" eu bijgewoond door een vijftigtal belangstellenden. De beer V an der Meiden opende om 8.20 de vergadering met een welkomstwoord en wees er op, dat de steeds scherpere concurrentie dwingt tot een andere wijze van zaken doen dan voor heen en dat daartoe ook behoort een snellere 6n toch volkomen betrouwbare wijze van af rekenen. De heer F r ij d a, hierna bet woord verkrijgend, bield nu van 8.25 tot 10.20 zijn voordracht. Hoe hoogst belangrijk die ook is, moeten we ons bepalen tot de hoofdzaken er uit mee te deelente meer wijl ze voor zeer geringen prijs thans in den boekhandel verkrijgbaar is. Een cheque is een mandaat tot betaling, ge richt tot een bankier, om aan den houder der chèque een daarin vermeld bedrag te doen uit betalen. Men onderscheidt twee soortmeen chèque aan toonder, of zicht-chèqne, en een chèque aan de order van een bepaald persoon. Eer de eigenlijke chèque bekend was, beston den er gelijksoortige quitanties welke 0. a. Duit- sche en Poolscbe vorsten en land heeren op reeds vervallen belastingen en dergelijke fiscale rechten afgaven ten behoeve van hun scbuldeischers, hetgeen in Europa reeds in de 13e eeuw, in China reeds 2000 jaar geleden plaats vond. De bron der moderne chdque-beweging ligt in Italië. De voortdurend grootere eischen, welke wer den gesteld aan de geldmarkt en de toenemende ontwikkeling op handels- en industrieel gebied waren oorzaak, dat er meer gebrek kwam en dus meer vraag was naar hulpmiddelen oiu op andere wijze dan door bloote geldbetaliug elkaar te voldoen. De betaling werd aan derden overgela ten aan bankiers, die, als administrateurs vun bun cliënten, dezen crediteerden, dus goedschreven voor huu stortingen en ben tevens in het bezit stelden van formulieren, waarbij zij, voorzooverre de cliënten tegoed hadden, op even gemakkelijke als eenvoudige wijze betaling konden erlangen. Hebben trekker en betrokkene een rekening bij den zelfden bankier dan volstaat deze laatste met eenvoudige overschrijving eu dit noemt men giro-overschrijving. Die naam giro (omloop, omzwaai) duidt op den Italiaanschen oorsprong en werd overgeno men uit den tijd waarin men, om geldscbaarscbte te voorkomen, in Itulië omzag naar middelen om den omloop van geld of geldswaardig papier zooveel mogelijk te beperken. Mr. G. Vissering zegtmet giro-verkeer wil men in toepassing brengen een wijze van be taling of overmaking van gelden, welke zeer eenvoudig is en noch voor den ontvanger, noch voor den betaler of verzender ook maar eenige risico meebrengt. Verlies van geld of bankbil jetten, uit welke reden ook (zoekraken, ontrouw, ongelukken onder weg, fouten bij bet uiltellen) wordt daardoor volkomen vermeden, evenals onnoodig is specificatie, aanteekenen, assurantie, correspondentie, porto, enz. Door invoering van een zoo uitgebreid mogelyk giro-verkeer iz er minder contant geld noodig, waardoor bet gevaar voor vervalBching en slijtage tot een minimum worden terug gebracht. Hierdoor zullen ook de gelden, die nutteloos en renteloos liggen bij menigeen, vloeien naar de bankiers, waardoor dezen gemakkelijker cre- dieten verleenen en den rentevoet zoo laag mo gelijk houden kunnen. Juist ons land gaf den Btoot tot het chèqoe- en giro-verkeer, en wel in 1609. Den 31 Maart van dat jaar werd opgericht de weldra wereld vermaarde Amsterdamsche Wisselbank, wier taak het was de zeer verschillende munten, destijds door provinciën of steden geslagen, in ontvangst te nemen, er de reëele waarde van te bepalen en nit te betalen in een munt, den Bankgulden, die voor den handel de gemakkelijkste en ze kerste was. Ook toen reeds kon men een deel van zijn tegoed laten staan en dit tegoed doen transporteeren het begin dus van een giro- verkeer. Nadat 25 Maart 1814 de Nederiandsche Bank was opgericht, werd de Amsterdamsche Wissel bank opgeheven bij Kon. besluit van 19 De cember 1819. De hartader van het chèque- en giro-verkesr bevindt zich thans in Duitschland, waar in 1019 de Hamburger en in 1621 de Nürnberger Girobank werd opgericht en thans alles loopt over de Rijksbank. Om het verkeer tusscheu de plaatselijke Banken te vergemakkelijken weid in 1824 een „verrekeninge(clearing)huis'J opge richt, de Bank des Berliner Kassenvereins, dat in het eerste jaar reeds 114 millioen, in 1905 echter 21 091 milliard Mark omzette. Aan de filiale der Üuitsche Rijkbank te Hamburg gaat om slechts 5 pCt. in contant geld en niet minder dan 95pC't. door giro én clearing. Daar neemt bakker, slager eu kruidenier, modiste, fabrikant, notaris, officier, ambtenaar, ja iedereen deel aan dut verkeer. Dat ook de kleinhandel er heil in ziet, bewijst de Oldenburgsche Bank, waar de cheque-reke ning sedert de toetreding van den kleinhandel steeg van 9.S tot 46.5 millioen Mark en hel aantal chèques van 11 678 tot 39 947. In 1909 is in Duitschland ingevoerd een Post cheque- en giroverkoer, waarbij op 1 Januari 1911 reeds 49 853 personen waren toegetreden, met een gezamenlijk tegoed van ruim 95 mil lioen Mark. Voor stortingen wordt berekend 3 cent per f300 of gedeelten daarvan, voor uitbe taling een vast recht van een tiende per mille, voor overboeking 1.8 cent. Ook in Oostenrijk, Zwitserland, Engeland, Amerika, enz. is het cheque- en giro-verkeer ingeburgerd. Hier te lande, de bakermat van dat verkeer, heeft men zich nog niet kunnen aanpassen aan het buiteniandBch systeem. De betalingen ge schieden in het algemeen nog met gereed geld. Toch is het te betreuren, dat niet ieder za kenman, niet ieder particulier, gebruik maakt van chequeB, want veel tijd zou bespaard, veel onaangenaams (door vergissing bij het uittellen, door verliezen, door oneerlijkheid, enz.) zou voorkomen worden. Ook de contante betaling zou er zeer door worden bevorderd, want van gebrek aan wissel geld, enz. zou geen sprake meer behoeven te wezen. In ons „vrije" Nederlaud houdt men, uit vrij- heidswil, liever zijn eigen kas, beheert men lie ver zijn eigen zaakjes, lijdt men liever groot renteverlies, vergist men zich liever by het uittellen, bergt men liever zijn geld op lang niet altijd veilige plaats, dan dat men er een solied bankier of kassier op nahoudt, die de admini stratie voert eu een massa beslommeringen weg neemt. Vervalsching van cheques behalve dan in detective-romans -- behoort tot de zeldzaam heden en is bovendien geheel te ondervangen door crossing" (net op de voorzijde trekken van twee evenwijdig loopende schuine lijnen) waar door de houder verplicht is, de chequedoor zijn eigen kassier le doen incasseeren. Is de cheque cr, dan vulgt het gireeren van zelf. In het Bankbedryf vindt het reeds algemeens toepasssingslechts hoogst zelden, en dan nog maar kleine bedragen naar een dorp waar geen bankier is gevestigd, worden overgemaakt in gereed geld. Ook bij tal van groote administra tion vindt het toepassing. Doch volgens een officieuse mededeeling zal eerlang ejn voorstel de Tweede Kamer bereiken, strekkende om ook hier te lande een Post-cheque- en giro-dienst in te stellenzulks als gevolg van de pogingen, daartoe aangewend sedert 1904 en vooral ten gevolge van de motie-Hubrecht c. 8., ingediend in de Kamerzitting van 14 December 1909. Wordt die dienst hier te lande ingevoerd, al dan niet onder het beheer der Rijks-postspaar bank, dan zal Nederland hebben gevolgd het voorbeeld, in zijn Koloniën, althans in Oost- Honderd tegen een dat men na een proef met Rona daarvan voortaan een geregelde gebruiker wordt. GOED en GOEDKOOP 1 Kg. 11.50 -0.80 %Kg./0.42i Ho..' -0.18 Indië, Maar toch achten velen invoering van cheque- en giro-verkeer nutteloosniet allen enkele middenstands-vereenigingen, maar ook Kamers van Koophandel. De Kamers te Arasterdam, Rotterdam en Utrecht zijn er zeer vóór, al hebben ze ook en kele bedenkingen tegen onderdeelen dar thans voorgestelde regeling, welke te harer tijd bij de behandeling door de Tweede Kamer nog zeer kan worden verbeterd. Die te Amersfoort adviseerde den Minister, dat zij na rijp overleg, van meening is, dat het verkeer meer aan het particulier initiatief be hoort te worden overgelaten. Zij zegt, dat het giro-verkeer bier te lande eigenlijk onbekend is en het cheque-verkeer nog slechts een zeer kleinen omvang heeft. Naar haar meeniug zal de invoering van een post-cheque- en giro-dienst van Rijkswege, zooal niet voor den groothandel, toch in een behoefte van deu tusschen- en den kleinhandel voorzien. Een groot abuis maakte, volgens spr., die Kamer, waar ze verder beweert, dat naar haar meening de inrichting van ons Bank- en kas- siorswezen niet dusdanig zou zijn ingericht, dat het chèque- en giro-verkeer bij hen in de be hoefte zal kunnen voorzien en er daarom alle aanleiding bestaat voor den Staat om deze zaak te bevorderen. Dat is onjuist, de Banken zijn ter dege er op ingericht om het cheque- en giro- verkeer in het algemeen te kunDen toepassen, Onderling passen ze het reeds jaren toe, met het prachtigste rerultaat en zou het dan niet gaan voor de cliënten? Spr. kan dat niet be- grijpei Ten 'en slotte reserveerde ook deze Kamer haar conclusie ten aanzien van de geringe rentever goeding en acht zij ook aansluiting het meest gewenscht. Spr. eindigde met den wensoh, dat het door hem meegedeelde moent strekken iu het belang der invoering van een goed chèque- en giro- verkeer, waarbij de handel en de nijverheid zeer gebaat zullen zijn en riep voor die goede toe passing de hulp en den steun in van de aan wezigen en van de vereeniging „Handel en Nijverheid". De heer Van der Meiden gaf hierop ge legenheid, vragen te stellen. De heer B. P. van de Pol deed uitkomen hoe noodig het ia, een chèque aangeteekend te verzenden. Spr. was uit Utrecht, waar hij tot voor kort geleden woonde, door de posterijen een brief nagezonden, welke een chèque bevatte, die niet voor hem bestemd bleek. Toevallig wist hij voor wien de chèque beetemd was eu zond hij haar terug. De heer F r ij d a antwoordde, dal een chèque, die „crossed" is, nooit kan uitbetaald aan den niet-rechthebbende en putte uit de vergissing, door de Posterijen begaan, een bewijs te meer voor de noodzakelijkheid van giro. De heer Frederiks vroeg of niet een nadeel van het chèque- en giro-wezen is, dat crediteu ren hun baar geld in massa temp verlangen, en herinnerde aan het schromelijk crediet-misbruik dat volgens een opstel in „Accountancy" o. a. te Weenen zich heeft voorgedaan, zulks om zoo min mogelijk renteverlies te beloopen. De beer F r ij d a antwoordde, dat de massa- opvraag z. i. denkbeeldig is. Het giro-steise! bevordert het vloeien van gereed geld naar de bankhuizen, die bij veel storting dus veel con tanten hebben en daardoor aan een wat groo tere dan een normale terugvraag wel kannen voldoen. Thans berust het geld by slechts enkele menschen, hetgeen in een crisis-jaar als 1997 gevaarlijk is gebleken. Berust het bij een groote centrale instelling dan zal er geen massa-op- vraag plaats vinden. Wat bet crediet-misbruik betreft, dit. Ik ge loof stellig en zeker, dat de contante betaling meer regel zal worden als het cheque-wezen is ingevoerd; niet alleen om de in mijn inlsiding reeds aangegeven redenen, doch ook om de steeds lokkende korting voor contante betaling, die gemeenlijk hooger is dan da rente der giro- instelling. Ik zeg echter niet, dat de menschen minder laks zullen worden en toch hun maand- of kwartaal-nota ergens zullen verstoppen doch over 't algemeen zal contante betaling veel meer regel worden. De heer Van der Meiden zocht den te genstand welke men hier te |lande koestert voor cheque- en giro-wezen in gebrek aan han delskennis. ZooaU bekend, vervolgde spr., heeft H. N. getracht hier een Handelsschool te doen op richten om onze nakomelingen een vakopleiding te bezorgen, die zij in den steeds meer vak kennis eischenden tijd noodig hebben. We weten maar al te goed, zelfs de besten onder ons ervaren 't dagelijks, dat er helaas groot gebrek bestaat aan handelskennis. Ook op, het chèque- en giro-wezen is toe te paBsen hetonbekend maakt onbemind. Wie er echter in het buitenland kennis mee heeft g maakt, acht het even onmisbaar als zijn t foon. Tot mijn leedwezen moet ik meedeelen, dat we, hooglijk waardeerend den steun van Minister en Gemeenteraad, die resp. f5000 en f4000 eubsidie verleenden, helaas nog derven dien van Provinciale Staten aan welke we vroegen een subsidie van f2000. Doch de vereeniging zal verder voortgaan op dezen weg, in het welbegrepen belang van deu middenstand. Ik dank den inleider ten zeerstrvoor de hoogst duidelijke wijze waarop hij deze zoo belangrijke zaak heeft blootgelegd en spreek den wensch uit, dat door deze leerrijke vergadering een tweeledig doel ia bereikt: het bevorderen der invoering van een chèque- en giro-dienst en het bevor deren van handelsonderwijs. Voor dit laatste vroeg spr. den steun ook van deze vergadering. De bijeenkomst werd hierna om 10.35 gesloten. >ft ge- 1 tele- Het jongste nummer van het maandblad •Weduwenzorgs wijdt eenige zeer hartelijke woorden aan de nagedachtenis van den heer A. Hassing, den oDder-voorzitter en belang- loozen medestichter dier vereeniging, die hier in 1909 werd opgericht. Be heer J. P. Haanschoten, thans te Arn hem, wordt teruggeplaatst naar het poit- en telegraalkantoor to Amersfoort, waar hy den heer H. G. van der Weerd zal vervangen, die definitief wordt werkzaam gesteld aan het bijkantoor Hobbema-straat te Amsterdam. De heer M. L. O. Bron Verkerk is be noemd tot Gemeente-veearts van Harderwijk. De beer H. Bouwman, sedert 1 Januari 1908 onderwijzer aan de school Hellingstraat hier, is benoemd tot onderwijzer aan de seuool Havikstraat te Utrecht. De akte Nuttige handwerken werd alsnog behaald door de jongedames J. W. M. Th.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1