BIJBLAD AHERSFOOETSCHE COIffiMT Stadsnieuws. Ingezonden behoorende bij de uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHE COURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF" VAN ZATERDAG 9 MAART 1912. Naar aanleiding van een stukje in de »N. Rett. Crt.« over de zoogenaamde geweer kamer aan de Hervormde kerk te Naarden schrijft de heer J. G. Kleber aan dat blad »Ik kan u meedeelen, dat ook hier iets dergelgks bestaat. Behalve de vroegere sacristy, tot kosters woning ingericht en aan het koor der St. Joriskerk aangebouwd, bevond zich, bevindt zich nog, aan het andere einde dier kerk een aanbouw. In mgn jonge jaren diende die aanbouw tot kerkeraadsvergaderingen, enz. en kleedde zich daar de predikant voor de uitoefening zgner bediening; ook hield de kerk-ontvanger daar zitting. Dit gebouw heet de garv- of gervkamer. Later is door de kerk aan de andere zgde een aangebouwd huis aangekocht en tot consistoriekamer verbouwd en ingericht tot gebruik voor bovengenoemde doeleinden. Hoewel bg het jongere geslacht weinig meer genoemd, draagt het oude gebouw nog altijd den naam van gervkamer.» We zouden er aan willen toevoegen, dat ook elders de naam garfkamer wordt ge bruikt denk aan den tijd waarin de be lasting ook in natura hier: in garven kon worden voldaan. Adjudant W. Wijk, Voorzitter van de on- deroflicieren-vereeniging „Ons Belang», wil om de vele daaraan verbonden bezigheden zjjn functie neerleggen, teozg hem worde toegestaan als burger, tegen bezoldiging, zich aan die vereeoigiug te big ven wijdon. Aao den beer R. Boon is met ingang van 1 April eervol ontslag verleend als Admi nistrateur van »Ons Belang* Het „Hdbld.« schrijft, dat kclonel W. H. van Terwisga, thans sous-chef van den Ge- neralen staf, eerlang wordt belast met het bevel over een regiment infanterie, in afwach ting van zijn bovordering tot generaal-majoor en diviaie-commandant. Het blad weet óok te melden, dat luitenant kolonel L. baron Van Hogendorp dan kolonel W. H. Pop zal opvolgen als commandant van het 2e regiment veld-artillerie, te 's-Gravenhage. 't Wil ons voorkomen, nat hier moest staanhet 4e regiment, te Ede. Aan kolonel J. H. van der Burg is met ingang van 1 Mei eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, onder toekenning van pensioen. Tot zgn opvolger aU plaatselijk comman dant te Amsterdam is benoemd luitenant kolonel P. J. G. Schott, thans commandant van het Instructie-bataljon te Kampen. Luitenant-ingeniour P. W. Scharroo wordt 16 Augustus werkzaam gesteld als leeraar in pionierskunst aan de Kon. Militaire Academie te Breda. Aanstaanden Dinsdag zal aan korporaal A. Leeuwe, van het Instructie-bataljon te Kampen, worden uitgereikt de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst. Stellig zullen velen ook uit Amersfoort dien dag den algemeen bekenden „Paatje" willen geluk wenschen. Bg de directie der N. y. bioscope-raaat- schappg »De Arend* bestaat het goede voor nemen, iederen avond een voorstelling te geven; zulks in verband met het verzoek van vele gegoede ingezetenen, die het aan genaam vinden als zij niet verplicht zgn op een vasten dag de bioscoop-verstelling te moeten bijwonen. Ook aao andere wenschen van de reeds vaste bezoekers zal zooveel mogelgk worden gevolg gegeven. Van oen en ander wordt intgds door io directie nadere n.?dedeeling gedaan. Bij „Staatscourant» no 56 zgn gevoegd de Statuten der (plaatselijke) Vereeniging van leeraren bij het Middelbaar onderwg9 te Amersfoort. De Maria-vereeniging, R. K. drankbestrjjd- sters-vereeniging, telt thans 240 leden. De vereeniging „H. Catharina van Siena» verleende in het boekjaar, eindigend met 1 Maart 1912, bgstand aan 57 hulpbehoeveude kraamvrouwen, door het verstrekken van kleedingstukken voor moeder en kind. Boven dien werd aan 32 arme zieken hulp verleend dooi uitreiking van hemden, jakken, boeze roens, lakens, sloopen, enz. Sedert Mei 1911 wordt ook melk of eieren verschaft aan zwakke kraamvrouwen en zie ken en wel aan 38 personen gedurende 9 dagen of langer. Gistermiddag werd onder leiding van den beer Smelt Woodland, uit Bussum, lid van het Hoofdbestuur, in »de Arend* bier gehou den de vergadering der provinciale afdeeling Utrecht van de Nederlandscbe vereeniging van jachtopzichters. De vereeniging zelve is opgericht 8 Juni 1911 en mocht over het geheele land reedr zeer veel sympathie ondervinden en gelde- Igken steun ontvangen van jagers en land eigenaars. Haar doel is het verleenen aan de leden van financieelen steun bg ziekte, werkloos heid buiten eigen schuld, invaliditeit en ouderdom, bet steunen van hun weduwen en weezen, bet bevorderen van samenwer king en karaeraadschappelijken omgang, bet verrijken der kennis van leden in ver band met hun werkkring, en bet bghouden van een register van betrekkingzookenden. De afdeeling U^echt is de eerste, welke feitelgk is opgericht87 van de 184 jacht opzieners in de Provincie zgn er bij aange sloten ter vergadering weren er 45, bene vens eokelen uit de aangrenzende Provinciën. Het voorloopig bestuur der afdeeling werd in deze vergadering vervangen door een definitief, tot leden waarvan werden gekozen de beeren C. J. KneppelRoul van Sterkenburg, te Driebergen, VoorzitterG. C. D. d' Aumale baron Van Hardenbroek, te Driebergen, Secretaris-Penningmeester: en de jachtop zichters E. van de Beek, P. Janse en P. ae Greef, allen te Zeist; A. M. de Wit, te Vreeswgken E. Kuyt, te Odgk. Hierna werd de v .rgadering gesloten met het gebruikelijk Weidmans-heil. Onder voorzitting van den heer W. H. F. Vrijdag werdt gisteravond in de sociëteit „Vereeniging» een vergadering gehouden van de hier nu weldra te openen Openbare leeszaal en bibliotheek, welke bijeenkomst werd bijgewoond door 70 van de 450 leden. Aan de orde was de vaststelling van Statuten en Huishoudelijk reglement. Even na half negen werd daarmee begonnen klokke elf waren beide vastgesteld. Ze zullen in druk uitgaan en wellicht ook, althans wal bet Huishoudelijk reglement betreft, in de plaatselijke bladen worden opgenomen. We kunnen dus volstaan met het metdee- len der hoofdzaken. Om lid te kunnen worden, moet men ten minste 18 jaar zjjn en als minimum 50cent per jaar contribueeren. Als de geldmiddelen het toelaten, zullen later ook jongere per sonen toegang kunnen verkrijgen in een aparte afdeeling, bjjvoorbeeld bedienden in handelszaken, enz. mits ouders of voogden schriftelijk toestemming geven Ook Kon. goedgekeurde voreenigingen of afdeelingen van rechtspersoonlijkheid be zittende Bonden kunnen toetreden als lid tegen een minimum-contributie van f 5 per iaar. Dezen brengen, evenals de natuurlijke leden, éen slem uit. Het Bestuur zal bestaan uit ten minste 9 leden en zelf de 5 leden van het Dage- Igksch bestuur aanwijzenhet kan worden uitgebreid met gedelegeerden uit den Ge meenteraad, indien deze subsidie verleent en zich niet tevreden stelt met de gebruikelijke rekening en verantwoording. Een vrg lang debat outspon zich over het vastleggen in de Statuten dan wel in het. Huishoudelijk reglement van bepalingen, regelende den rechtstoestand der ambtenaren tn bedienden. Ten slotte werden zjj vast gelegd in het Huishoudelijk reglement met 39 stemmen tegen 31. Bepaald werd, dat onvrijwillig ontslag «al worden gegaven door de Algemeene vergadering, op voordracht van het Bestuur, terwijl inmiddels schorsing plaats beeft. Lang werd ook gedebateerd over het aan tal leden van het Dagelijksch Bestuur. De ontwerpers hadden dit vastgesteld op 5; sommigen wilden dit brengen op 7, teneinde eea meer algemeene afspiegeling van alle bestanddeelen der vereeniging te hebben; in dit geval de moderne vakvereeniging. Daartegen werd onder meer aangevoerd, dat als men aan een bepaalde fractie, qua talis, zitting geeft in het Dageljjksch Bestuur, alle overige permutaties en combinaties van schakeeringen evenzeer daarop recht hebben in bet Algemeen bestuur zijn reeds alle samenstellende ileelen der vereeniging ver tegenwoordigd. Ten slotte werd deze uit breiding verworpen met 46 tegen 21 stem men (enkelen waron om bet late uur reeds huiswaarts gegaan). Nog even herinneren we aan de voor dracht met lichtbeelden, welke Dinsdagavond wordt gegeven in »De Arend*. De films, die aan het slot ten beste worden gegeven door de N. V. bioscope-maatschappg „De Arend» stellen voor den oogst van cocosnoten en een oogst op Mauritius. De heer A Joman, Secretaris der plaatse lijke afdeeling van de Ned. Natuurhistorische vereeniging, schrijft in »De levende natuur* Mijn schoonouders hadden oen kanarie vogeltje gekochtzooals verzekerd was, een man. 't Diertje deed echter niets dan even piepen; kortom 'tzong als een musch. Wan neer ik thuis kwam, mocht ik m'n schoon moeder nogal eens graag plagen met haar mooi zingende kanarievogel. Ik raadde 't ding weg te doen, maar ze scheen er jif toe te bewegen. Zoo bleef het wel 6 uf 7 jaar. Toen ik verleden jaar kwam, had moe der een schoon zingende kanarie en toen ik vroeg of ze eindelgk den eersten afraaien zanger* had verruild, zei ze»Neen man, dat is nog de zelfde. Die is beginnen to zin gen, toen ik op raad van een vriend si- garenasch in de kooi gooide!» Zegt het voort I Bij de ten overstaan van notaris C. A. van Blaricum gehouden verkooping voor afbraak van de drie hooge huizen aan de Muurhuizen naast de R. K. Zusterschool, tegenover de Nieuwstraat, met levering van een schutting van 36 M., werd de afbraak voor f 960 gegund aan den heer M. Jets, uit Apeldoorn. De schooi zal uitgebreid worden. Onder zeer groote belangstelling werd gis teravond in »Die Pforte von Cleve* hier ge houden de tweede ontmoeting in den biljart- wedstrijd tusschen Utrecht en Amersfoort. Behaalde Utrecht in den eersten wedstjjd, te Utrecht gehouden, 857 ciramboles togen Amersfoort 626, thans maakten de Amers- foortsche spelers er 734 tegen Utrecht 730. Amersfooit is dus 227 caramboles in de minderheid. De hoogste serie maakte de heer A. Pjj- pers, van hier, naraeliik 35het hoogste gemiddelde de heer Kuster, uit Utrecht, namelijk O1/*- Er werd zeer mooi spel te zien gegeven. Op de verkoopplaats der V. P. N. werden gister niet minder dan 7600 eieren aange bracht. Zij gingen alle grif weg voor 4 cent per stuk. Op de weekmarkt werden aangevoerd 150 000 eieren; de prijs was daar van 3.5 tot 4 cent. Bij de Donderdag ten Raadbuize gefiouiien aan besteding voor de levering van straatklinker», Ores keien en gewasichen grint werd ingeachruven als volgt Klinkers per duizendfirma De Ridder, (e Leiden, (16.80; firma Heima 17firma Wolff Co. f16.68; firma WSaaing f2001 (de massa)firma Van de Pol Co. f16.40: firma H. Kooi Jr.. Ie Arnhem, 3 soorten, reep. f 17.60, f 17 en f16.76; N. V. steen fabriek „Overbetuwe", te Wageuingen, f 16.97'/, firma Vermeulen Bloem, te Ngmegeu, f 16.60; firma N. Oaiuga, te Arnheui, 2 soorten, reap. 116.60 en f 15.26: Oebra. Van de Loo, te Brummen, f 15.66; firma D. L. de Ridder, te Wageningen, f 16.50; N.V. M. Luvten, '.e Lekkerkerk, twee soorten, resp. f 18.70 en fl». De gunning is aangehouden. Oreskeion: Union des carrières de Qraa, te Luik, voor f126 per 1000 Basalt Maatschappij, te 's-Gravanbage, f999 de inaes*firma Deiirvorït f 147,90 per 1000; firma Van Dgk f1286 de massa; firma Van Koppenhagen A Zn., te Utrecht, f 1349.60 do massa; firma Leenden van Gent, te Nijmegen, f1349 de massa; firma Pel Hoovkaas, Den Hang f 145.36 per 1000; Kan Co., te Venloo, fl09.U0 per 1000. De gunning is aangehouden. Griut: schipper J. Mgneo, te Hoogveen, voor (866 op den wal. De teveriug hiervan is toegewezen. Vanwege de vereeniging bet Groene Kruis voor Leusden, Stoutenburg en omgeving is bij den beer H. van der Knoop, huize Zwarte bergje, aan den Leusderweg een verbandkist geplaatst voor eerste hulp bg ongelukkeu. Weldra zullen er vanwege het Roode Kruis zulke kisten worden geplaatst op ver schillende punten der stad. De lantaarns van auto's en rij wieion moe ten volgende week uiterlijk om half zeven, die van de overige voertuigen niet later dan te zeven uur brandeü. Wielrijder» mogeu óok wel eens goed zich in 't geheugen prenten de kennisgeving aan het hoofd van (lit nummer. Oplossingen van uiterst moeilijke vraag stukken zgn soms zóo eenvoudig, dat ze onaanneemlijk schijneu door bua eenvoud. Reuter seint, dat de Eram-expeditie de Zuidpool heeft bereikt. Jules Védrinos, ds ook hier zoo bekende aviaieur, heeft aan dr. Charcot meegedeeld, dat bij bereid is, hem op ziju ontdekkings reis naar de Zuidpool te vergezellen. In oen interview verklaarde Védrines, dat de moei lijkheden, waarop dr. Charcot op zijn tocht naar de Zuidpool zou stuiten, gemakkelijker door een aeroplane zouden overwonnen wor den. «Daarom ben ik besloten*, zoo zeide hij, >om hem te vergezellen on wn zullen de eersten zijn, die de Zuidpool zullen berei ken*. Inhoud Wereldkroniek* y MaartDc steenkool-crisis in Engeland Een curicuso wedstrijd te Davos-PIatz De afbraak ecner Amsterdamsche vdksbuurt Hol land's. bloeitijd, te Dusseldorf vertoond Dc vrienden der tncnschcn De tentoon- stelling van Pulchri studio te 's Gravcnhagc Uit schouwburg en concertzaal Per sonalia Kroniek van de week Kro niek voor de vrouw Caricaturen en hu mor uit het buitenland. Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie Het kan niet op mijn weg liggen, over de regeling van hot onderwijs alhier to sprekon. In die regeling moot voorshands berust worden en hot baat voor het oogonblik niet of wo ons verdiepen in de vraag of dio beter had kunnen zijn. Maar men zal mij ten goede houden, dat wanneer te Amersfoort mot oonige minachting over het M. U. L. O. wordt gosprokon, ik het mijn plicht acht den nanbschoen daarvoor op to nemen. Van de zijdo van het M. U. L. O. wordt het Middelbaar ondorwiis niet aangeval len, maar het M. L. O. heeft rechtop een plaats naast het M. O., con plaats, die het in alle opzichton toekomt en waar op het zich zal bandhavon. De heor Korkkamp maakt in zijn inge zonden stuk in het nummer van uw blad van 2 Maart eenige opmerkingen niet van plaatselijken, doch van algomoonen aard. Ik hoop, dat U me vergunt, daarop met enkele woorden terug te komen en eenige beweringon recht te zetten. De heer K. zegt; «Het M. U. L. O. is veel ouder dan vijf jaar en heeft het in den strijd togon het lator opgekomen M. O. afgelegd. Anders ware bet toch niet noodig, dat juist in de laatste jaren po- fingon werden aangewend, het kwiinend I. IJ. L. O. er weor bovenop te helpen.* Do zaak is, dat het M. U. L. O., sedert do Wet-Kappeyne, van 1878, zonder wet telijke regeling, zich tegen de bedoeling van den wetgever in, sterk ontwikkeld heeft. Dat vele scholen opgericht werden op plaatsen, waar geqn II. B. S. was 011 waar behoefte bestond aan voortgezet onderwijs, terwijl stoeda meer scholen ge vonden werden op plaatsen, waar wel M. O. te bekomen was, doch waar vele ouders de voorkeur gaven aan hot M. U. L. O. Toen is er behoefte aan aaneensluiting gekomen en in 1904 stellig niet te vroeg is de Vereeniging voor M. U. L. O. opgericht. Door do werkgevers werd meer en moer waarde gehecht aan een diploma, en er werden zelfs bijzondere voorrechten toegekend aan de bezitters van een diploma of oen ovorgangs-bewlja der H. B. S., waardoor leerlingen van onze scholen werden achtergosteld, ja, waardoor ze werden buitengesloten. Toen heeft do Vereeniging voor M. U. L. O., in samenworking met twee andere ver- oenigingen. een openbaar examen in gesteld. uit zelfverdediging, en we hebben gelijkstelling gevraagd voor onze leer lingen. Waar algemeene examens ge houden worden, vragen wo goeu voor rechten daar moeten onze jongelui maar concurreeren mot die van andero inrich tingen. Do examens brengen koston moe voor de leerlingen en grooto opofferingen voor de loden dor examen commissie, die nog nooit éon cent vacatie-geld kregen. En alioen wie een diploma noodig heeft, neemt er aan deel. Het aantal deelnemers wordt iedor .jaar belangrijk grooter. Ja, die examens! Do heer K. vraagt »Is do heer S. zoo naïef, dat hij niet be grijpt, waarom juist in de laatste jaren de Rogeoring (lat M. U. L. O. zoo lief heeft, dat ze voor de examens subsidie geeft en zo onder haar controle laat af nemen De heer S. weet toch wel, dat er zoo iets als een schoolstrijd bostaat en dat men van cloricalo zijdo allesbehalve Ingenomen is met de ontwikkeling, welke het M. O. in zoo wijden kring brengt. De heeren voorstanders van het M. U. L O. worken, mot hunne aanvallen op het V. O., de voorstanders van »het bijzonder ondorwijs-rcgol. hot openbare uitzonde ring* wol in de hand, zoodat een kleine wederdienst gaarno bowezen wordt.* Mon moet toch ook maar overal spoken willen zienl Immers, het subsidie voor de oxamons M. U. L. O werd toegekend onder don liberalen minister Rink! De regelen, door hem gesteld voor de toekenning van het subsidie, geldon nog steeds onveranderdDe liberale hoor Tydeman is sedert vele jaren de grooto kampvechter voor het M. U. L.O. en naast enkele leden der rechtorzijde traden do heer Tor Laan en Roodhuyzon on andoren er voor in het krijt! En de heor Kerkkamp heeft zeker ovor het hoofd gozion, dat prof. Woltjer, de Voor zitter van do Ineenschakolingscommissie, oen dor voormannen van do Anti-rovolu tionnaire partij, zich herhaaldelijk vorxet hooft togon hot steunen van hot M. U. L. O. Zou die dit doen, ats hij in het M. U. L.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 5