Zaterdag 23 Maart 1912. AMERSFOORTSCEE Rona Cacao Van Houttn's No. 8085. 61e Jaargang. B IJ B L A D. KOSTELOOS. De beste voor den prijs Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR F. J. 7REDERZZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden x. franco per postƒ1.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieele- en onteVenings- advertentiën per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. p Bij advertentiün van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Fostbus 9. BUREAU; ZORT8GBACBT 9. Telefoon 19. Bij dit nummer behoort een Ilgie zich met ingang van 1 April doet in schrijven als aboimc, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers KENNISGEVINGEN. Ik De Burgemeester van Amersfoort, gezien artikel 41 der Gemeentewet, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 26 Maart aanstaande, des namiddags te half twee ure. Amersfoort, 21 Maart 1912. De Burgemeester voornoemd, YVUYTIERS. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gezien artikel 28 der Kieswet, Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat heden is vastgesteld en van heden tot en met 21 April o.s. ter Secretarie voor een ieder ter inzage zal liggen en in druk tegen betaling der kosten verkrijgbaar is de Kiezerslijst voor 1912-1913. Een ieder is bevoogd tot en met den 15 April a.s. bij het Gemeentebestuur verhetering van de vastgestelde Kiezerslijst te vragen, op ongezegeld papier, ingevolge art. 50 der Kieswet, op grond, dat hij zelf of een ander in strijd met de wet daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoor lijk voorkomt. De ingezetenen worden met nadruk gewezen op de wenschelijkbeid, zich ter Secretarie te komen vergewissen of zij op de Kiezerslijst zijn geplaatst, daar, mocht dit verzuimd zijn, alsdan herstel nog mogelijk is door middel van re clame. Tevens liggen ter Secretarie ter inzage de alphabetische lijsten, bevattende de namen en voornamen van hen, die voor het eerst op de Kiezerslijst zijn gebracht en van hen die daarvan zijn afgevoerd. Amersfoort, 22 Maart 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUYT1ERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Inschrijvingsregister en alphabetisch register militie. De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dut het inschrijvingsregister en het alphabetisch register van de militie ter Secretarie der Gemeente vanaf heden gedurende acht dagen voor ieder ter lezing zijn nederge- legd. Tegen deze registers kan binnen den tijd, ge durende welken zij ter lezing liggen, bezwaar worden ingebracht bij den Commissaris der Koningin in deze Provincig, en wel bij ver zoekschrift op ongezegeld papier, onderteekend door hem of haar, die de bezwaren inbrengt, welk verzoekschrift behoorlijk met redenen om kleed moet zijn. Het stuk moet, op straffe van niet-ontvanke- lijkheid, worden ingediend bij den Burgemees ter der Gemeente, waar de ingeschrevene, wien het bezwaar geldt, voor de militie ingeschreven is. De Burgemeester geeft daarvan een bewijs van ontvang af en zorgt zonder uitstel voor de doorzending van het verzoekschrift. Amersfoort, 28 Maart 1912. De Burgemeester voornoemd, WUY TIERS. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de Gemeente Utrecht een geval van kwade droes is voorgekomen. Amersfoort, 23 Maart 1911. De Burgemeester voornoemd, WUYTIBRS. Met die twee kleine zeer groote woordjes zijn al heel wat beloften van beteekenis ingeluid. »Ik zale zegt de zwakkeling, di& na dui- zend-er-eer maal gestruikeld en weer opge holpen te zijn, een berouwvolle bekentenis heeft afgelegd, gevolgd door de belofte, dat nu een nieuw leven zal aangevangen wor den dat de oude Adam heeft afgedaan. »Ik zal* zegt de jonge idealist, die vol moed overmoed, dikwijls een nieuwen werkkring aanvaardt en geweldige verwach tingen wekt door zijn schitterende beloften. »Ik zal» zeggen de jonge man en de jeug dige vrouw, die samen het leven ingaan en elkaar wederkeerig duizenden zoete belof ten doen van eeuwige trouw en min, van liefde die nimmer vergaat, van wederkeerige zorg en verdraagzaamheid. »Ik zal* zegt elke mensch zoo dikwijls tot zich zelf. als hij tot het besef komt fou ten te hebben begaan en zich ernstig voor neemt, die voor altoos in de toekomst te mijden. »Ik zal*. Dat is duizend malen een schallende jubel kreet van wie een mooie, betere toekomst hoopvol tegemoet gaat, en het is duizend malen de smartelijke wanhoopsklacht van den armen aan lager wal geraakte, die telkens on telkens weer een sprankje nieuwen levens moed in zich voelt, even zoovele malen teleurgesteld werd en ten slotte toch gevoelt, dat van al het schoone, verwachtingsvolle, in die enkele woordjes »ik zal« besloten, toch niets terechtkomt. In de hoogste hemelen van verrukking heeft een flink, krachtig, energiekvol uitge sproken »ik zal* den mensch verheven en in de diepste afgronden van menschelijke ellende heeft het triest en troosteloos nage klonken. Een der geheimen van de levenskunst is het, de woorden »ik zal* te spreken op tijd met overleg en na de zekere wetenschap, dat de beloften, die er door worden ingeluid, zullen verwezenlijkt worden. Op tijd. Wie belooft dit of dat te zullen doen vóór de tijden daartoe rijp zijn of eigen macht daartoe in staat stelt, wekt teleurstelling, en als het vaak voorkomt wantrouwen en maakt zich ten slotte belachelijk. De groote, fantastische plannenmakers, die de geweldigste dingen zuilent, worden een poosje geloofd, vinden tijdelijk bewonderaars en vereerders, maar ze loopen toch spoedig in de gaten en het ontastbare van hun luchtkasteelen wordt al te spoedig duidelijk. Overleg, wetenschap van gedane beloften te kunnen vervullen, moet er zijn vóór men fier en ronduit zeggen kan Ik zal. Maar dan ook recht op het doel af. Men moet weten wat men belooft; maar dan, als de belofte er is, ook niet, voor niets en niemand, met de vervulling aarzelen. Men moet wel overwogen hebben w&t men aanvaardt; zijn eigen krachten en ca paciteiten, zijn volharding en plichtsgevoel kennen. Maar heeft men het woord dan ook eenmaal gesproken, dan met alle macht, met frisschen moed en stoer vertrouwen in de resultaten, de taak begonnen. Het doet goed, iemand in mooi, stevig zelfbewustzijn te hooren verklaren een taak te zullen volbrengen, in volle zekerheid van overwinning en succes. Even belachelijk en pijnlijk als het is, den ophakkerigen fantast te hooren zwetsen van alles wat hij doen zal in een vage toekomst, zoo heerlijk en mooi is het, den wilskrachti- gen, bezonnen mensch mooie toekomstplan nen te hooren ontvouwen. Zulke menschen verdienen steun, aanmoe diging, vertrouwen en eerbied. Medelijden hebben we met de zwakken, de gedeclasseerden, die, 0! zoo graag willen en als een smartkreet ook hun »ik zal< doen hooren. Ieder die een proef neemt met zal tevreden zijn en moeten erkennen dat deze cacao ia 1 Kg. 11.50 - 0.80 ^Kg./0.42J Ho.. -0.18 Maar laten we ook hen met wat vertrou wen tegemojt komen. »Hoe heb je leeren schaatsenrijden vroeg men een kleinen jongen. »Met vallen en opstaan», was het ant woord. En verreweg de groote meerderheid der menschen wordt levenswijs met vallen en opstaan, met struikelen en opgericht worden door menschlievende handen. »ïk zal«. Dat zijn beteekenisvolle woorden. Mogen wij bij al onze levensdaden, van de geringste tot de gewichtigste, de volle strekking goed begrepen en doorvoeld heb ben. En laten wij, vooral en in de eerste plaats, den kinderen leer?n, dat er, -op hun jongen leeftijd al, overeenstemming moet zijn tus- schen de beloften, die ze doen, als ze met »ik zal* verwachting wekken, en de moge lijkheid om de schuld in te lossen, die zij door hun belofte aangaan. Omtrent het begaanbaar maken op kosten van de Gemeente van den Ouden Soesterweg van het verlengde der Puntenburgerlaan tot de Borstraat schreven Burgemeester en Wet houders aan den Raad Naar aanleiding van uw besluit van 20 Februari 1912, betreffende den Ouden Soes terweg, hebben wij de eer u te berichten, dat, naar het gevoelen van de meerderheid van ons college aan de bezwaren, welke aan den tegen woordigen toestand van dien weg, in 't bijzonder met het oog op het bezoek van de zich ter plaatse bevindende scholen en kerken, in alle opzichten voldaan kan worden door het aanbrengen van een voet pad. Indien uw vergadering derhalve wenscht aan die bezwaren tegemoet te komen, geeft de meerderheid u in overweging, ter plaatse een voetpad op kosten der Gemeente aan te leggen. Met nadruk meent de meerderheid u te mceten afraden, te besluiten, op kosten van de Gemeente een rijweg met trottoirs aan te leggen, waarvan het gevolg zal zijn, dat de eigenaars, wier onbebouwde terreinen aan dien weg liggen, bevoordeeld worden boven andere grond-exploitanten. Dit klemt te meer, waar in dit geval zeifis grond voor den aan leg van de straat gekocht zou moeten wor den, terwijl in andere gevallen de eigenaren niet slechts kosteloos hun grond aan de Ge meente moeten overdragen, maar bovendien zeer belangrijke bijdragen voor de hard making, rioleering, gas- en waterleiding aan de Gemeente moeten betalen. Ware het, dat het gemeentebelang inder daad een dergelijke straat eischte, dan zou dit bezwaar voor het gemeentebelang moe ten wijken. De bezwaren echter kunnen ge heel opgeheven worden door het maken van een voetpad. De meerderheid van ons college wenscht niet de verantwoordelijkheid op zich te ne men van een voorstel, waarbij zij u in over weging geeft, een verharde straat met voet paden, rioleering, gas- en waterleiding op kosten der Gemeente aan te leggen, waarvan de kosten geraamd worden op f 8386. Daaren tegen bestaan bij haar niet deze bezwaren tegen het leggen van een voetpad, waarvan de kosten vermoedelijk f 2016 zulien be dragen. De minderheid van ons college in casu de Wethouder Rijkens is het met boven staande beschouwingen niet eens. Hij heeft zich nooit kunnen vereenigen met het in alle omstandigheden doorvoeren van dien eisch, dat, om een weg te verharden, alle eigenaren van daaraan gelegen gronden in de kosten moeten bijdragen. Door streng en in alle gevallen aan dien eisch vast te houden, zou éen onwillig eigenaar het in zijn macht hebben, een verharding ook als dit in het gemeentebelang wenschelijk wordt geacht tegen te houden. Bovendien is hier minder sprake van de belangen der eigenaren van gronden langs den Ouden Soesterweg, dan wel van belan gen der bewoners van Stellingwerfstraat Withoosstraat, Borstraat en van een deel van den Soesterweg aan den eenen kant, en van die der bewoners van het Eemkwar- tier aan den anderen kant. Het geldt hier een beteren en korteren verbindingsweg tusschen twee zich uitbreidende stadskwar tieren. Dat is een gemeentebelang, te meer daar aan dien weg liggen openbare en bij zondere scholen en een kerkde kosten der verharding behooren dus door de Ge meente te worden gedragen. En dat gemeentebelang wordt volgens de meening der minderheid niet voldoende ge diend met een voetpad, daar ook rijtuigen, vrachtwagens, karren, enz. van dien weg zullen gebruik maken. Wat het te koopen gedeelte betreft, dit is in het geheel slechts een oppervlakte van twee Are, en desnoods kan men dit, zonder dat het aan den weg te veel zal hinderen, onverhard laten liggende weg blijft dan toch nog breed genoeg. Aanbevelingen ter benoeming in de Raads vergadering van aanstaanden Dinsdag: tot lid van de Commissie van toezicht op het Lager onderwijs (vacature-Bolk)1dr. L. J. de Rocbemont, 2. de heer M. van Heioma tot tijdelijk buitengewoon leeraar in het Hebreeuwsch aan het Gymnasium (vacature- prof. dr. Wensinck): i. de heer C. van Aren- donk, doctorandus in de Semietische letteren- te Leiden; 2. de heer Tj. Kielstra, arron- dissements-schoolopziener te Oegsgeest; tot tijdelijk leeraar, tot 1 September, in de Wis- en Natuurkunde aan de Hoogere Bur gerschool en het Gymnasium (vacature- Corver)1de heer J. Mol, doctorandus in de philosophic te Leiden; 2. de heer J. Massink, idem, te Amsterdam tot leeraar in de Wis- en Natuurkunde, aan de Hoogere Burgerschool en het Gym nasium (vacature-Corver)1. de heer K. H Rutgers, doctorandus in de Wis- en Natuur kunde te Groningen 2. de heer E. M. van der Zijl, scheikundig ingenieur te Winschoten. Door de plaatselijke afdeeling van den Bond van Ned. Gemeente-werklieden is het volgende adres verzonden aan den Raad dezer Gemeente

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1