BIJBLAD AMFOOffiMCOÜMB Stadsnieuws. Ingezonden behoorende bij de uitgave van N.V. deAMERSFOORTSCHECOURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF" VAN ZATERDAG 23 MAART 1912. De Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht heeft benoemd in de com missie, in 1912 belast met het afneir>"n van de eind-examens aan leerlingen der Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus in di« Provincie tot lid en Voorzitter dr. J. W. Doyer Jz., Directeur der Gemeentelijke Hoogere Burger school te Utrechttot lid en plaatsvervan gend Voorzitter dr. P. G. Tiddens, benoemd Directeur der Gemeentelijke Hoogere Burger school te Amersfoort tot leden de heerendr. P. K. Drossaart Lulofe, dr. Th. Weevers, dr. E. J. Beumer, F. Wesseling, S. de Vries, J. Hovens Gréve, J. M. Thiel, I. M, J. Hoog en B. D. Best allen van de Gemeentelijke Hoogere Bur gerschool te Amersfoort; dr. H. F. Jonkman, dr. P. van Mourik, dr. J. L. Hoorweg. I. Stibbe, W. Pik, B. F. Bouwman, en J. L, Hogeweg allen van de Rijks-Hoogere Burgerschool te Utrecht; dr. A. Kijlstra,dr. J. A, Vreeswijk, dr. D. M. Kooij, M. ten Bouwhuijs, F. P. Visser, f. A, Th. Lubblink Weddik en J. de Jong Cz. allen van de Gemeentelijke Hoogere Burgerschool te Utrecht; T. de Munnik, mr. H. J. van Nop pen, J. J. Vermeulen, en H. J. Makkink, benevens mejuffrouw J. M. de Waal allen van de bijzondere Hoogere Burgerschool te Utrecht. Het mondeling examen wordt gehouden te Utrecht. Driemaal is scheepsrecht, zegt een spreek woord en het liet zich dan ook aanzien, dat het derde optreden van de heeren Pisuissc en Blokzijl hier ter stede ook de laatste keer zou zijn. Maar een andere spreekwijze leert ons, dat er geen regel is zonder uitzondering en dat juist die uitzondering den regel nog wel bevestigt. Het verheugt ons te kunnen meedeelen, dat die uitzondering in vervulling zal gaan. Er is heel veel kans op, dat de heeren in April of Mei nog eens terugkomen in «Ami- citia», maar dan in nóg intiemer milieu dan Donderdagavond reeds het geval was, of schoon, evenals den vorigen keer, het contaet tusschen het publiek en de beide heeren al heel spoedig tot stand gebracht en door de juiste gradatie in de voordrachten hoe langer zoo hechter werd. Er is dan uitzicht, dat zoodra de heeren een avond vrij kunnen maken en de gele genheid daartoe gunstig is, zij hier een ech ten cabaret-avond komen geven; het publiek aan tafeltjes en Pisuisse zich daar tusschen bewegend. Die avonden slaan overal geweldig in. We meenen, dat in »La terre» verteld wordt van een mijn-paard, dat reeds jaren en jaren achtereen zijn eentonigen dienst ver richt in de zelfde halfduistere mijngang voor het zelfde kipkarretje en opeens een nieuwen lotgenoot naast zich krijgt, een paard zóo aangebracht uit de wereld, waarin de zon schijnt en het slechts een gedeelte van het etmaal niet zoo droevig-eentonig is. Het oude trouwe dier besnuffelt den nieuwn makker en in zijn paardehoofd komen herinneringen op uit den tijd toen het zelf af en toe kon genieten van zonnewarmte en weldadig aan doend licht. De drie keeren, dat onze veelbegaafde collega's hier zijn geweest zij zijn, ondanks &1 hun omzwervingen, k\ hun triomfen, alle verwennerij die hun ten deel viel, in hun hart nog steeds journalist, scheppers van ephemeriden hebben ze ons doen denken aan dat paardtelkens meer, door hun tel kens tot grooter rijpheid geworden kunst. En telkens hebben ze ons herinnerd aan de wereld daarbuiten, die zoo geheel anders is dan in een klein-stad. Hoe weten beiden hun gehoor te boeien, de een door zijn «chansons» het woord is niet te vertalen en de voordracht daarvan met juiste stem en juiste gebaren, maar toch nooit gemaniereerd of stereotiep, de ander door zijn niet minder meesterlijke begeleidingelkaar zóo onverbeterlijk aan vullend, dat het wel zeer te betreuren is, dat met ingang van 1 September hun wegen uiteenloopen. Voorgoed? Wie zal 't zeggen. Zijzei ven gelooven daarin nog niet zoo muurvast. Pisuisse had ditmaal geen lange inleiding noodig om het vrij talrijke auditorium in de gede stemming te brengen en begon weer met Fransche chansons«La duchessc Anne» en «Les metamorphoses» (een evenknie van The keys of heaven, van Dans nonneke, en zoo vele andere), met een interessante en goed ingeleide overgang naar ecnige Chan sons d'Apache het zoo hartstochtelijke »Ma tête» en »A Biribi». Welk een zeldzame uitbeelding van den vrijgevochten, erfelijk belasten misdadiger in «Ma tête» van den ex-rapin Gaston Secre- tan, verworden tot salon-chansonnier, gekleed naar de laatste mode, met de meest modieuse baarddracht. Wat moet er in dien ex-apache zijn omgegaan toen hij zichzelf, in het slot couplet, reeds zag als sluipmoordenaar, toen hij wist dat het daarop móest uitloopen, toen hij zóo cynisch beschreef hoeveel »mómes« reeds ten offer vielen aan zijn gunstig uiterlijk. En óok, welk een hemelsbreed verschil tusschen »Ma tête» van Secretan en »Mijn physelefacie» van Nap de la Mar. Dat woeste, halt dolle »Quand le chaouche crie «En avant, 'arche!» il fa ut marcher» in Aristide Bruant's »A Biribi». Men zkg voor zich den bij het Afrikaansche straf- depot ingedeelde, die tot zijn dienstplichtigen tijd anderen voor zich liet werken, en nu moest doen wat een ander wilde. Hoe uitnemend gezien van Pisuisse, deze twee liederen te doen volgen door »Valse brune» met het wonderfraaie accompagne ment van Blokzijl, die het mooie Kaps- vleugeltje deed zingen als nooit te voren. »Op verzoek» volgden »La chanson des heures» en «Problêmes», beide van Xavier Privas. Waarlijk, we inogen de dame, die met zoo echt vrouwelijke gevatheid deze repri ses wist te verkrijgen, wel zeer dankbaar zijn. Theodore Botrel's »Fanchette«, met het prachtige eind-couplet, was wel een zeer goed slot van het eerste deel. Het tweede werd weer geopend door »A ta porto», van Christien, dat al zóo menig maal door allerlei slag van would-be zang- mcnschcn, zelfs vertaald, is verhanseld en tot onherkenbaar wordens toe is verknoeid Pisuissc en Blokzijls's lievelingslied, waarin beiden zich geven in hun volste kracht. Wie zal den zanger na September zóo accom- pagneeren Hierna volgden vier Engclsche chansons en drie Vlaamschehet aardige «Robin-a- thrush» met het moppige moppety, moppety, monohet heel mooie lied van Rudyard Kipling «Follow me home» Cape's «Tin gee-gee», waarmee Pisuissc in onze Oost zoo dikwijls last had, omdat men met alle geweld stends dacht aan een blikken Gouverneur- Generaal, doch waarmee hij hier velen recht duidelijk heeft doen inzien, dat »a girl never looks at a one-and-nine with a possible twe-and-three»en «Philosophy», welk leuk verhaal inderdaad was «not funny but true». De Vlaamsche liedekens deden 't óok op perbest, zoowel 't verhaal van «Kapper Kris pijn» met het schoenmakersraadselken, als »'t Masocurken». En bij «Tineken van Heile» zong zoowaar de gansche zaal het refrein weer mee, tot groot genot van Blokzijl, die nu den vleugel eens goed van katoen kon geven. Als toegift volgde «Hollandsch binnen huisje», van Pisuisse zei ven, meer bekend als «De Fransche gouvernante». Zij hier bijgevoegd, dat blijkens het nu reeds tot een dikken bundel aangegroeide tekstboek, Pisuisse ook een «Minneklacht» dichtte, die er wezen mag. In het derde deel kwamen de heeren weer in rok, niet omdat de stalen die daarin wer den gegeven van Duitschc liedekens zoo buitengewoon zwaarwichtig waren, doch meer omdat het typisch Fransche costuum daarmee toch wel wat vloekte. Gezongen werden «Gedanken sind frei», het Keulsche Mooder ich möcht tl Ding habn», «Das Huhn und der Karpfen», waarin Pisuisse zoo leuk waar schuwde tegen al te veel fabels, en «Jörn Knill, der Fahnentrüger» die pas na het gevecht zich moed indronk. Bij «Der verrückte Geiger», compositie van Rud. Baumbach, geraakte men zóo onder den indruk van gedicht en voordracht, dat «Die kleine Lampe», getoonzet door Blokzijl, en het guitige, echt-Berlijnsche »'s Laden- mftdel», van den bekenden cabaret-directeur Rud. Nelson, de menschen weer op dreef moesten helpen. 't Is wel onnoodig te zeggen, dat de heeren wederom een reusachtig succes had den en andermaal de gelegenheid aangrepen om bij «Vogelhochzeit», dat zij als onher roepelijk slot-toetje gaven, weg te sluipen, weer onder daverend applaus. Tot weerziens in «Amicitia». In de „Stichtsche Crt," van gisterenavond lezen we omtrent de verleden week Vrijdag in «De Zaaier» hier gehouden vergadering: Op uitnoodiging van een comité, bestaande uit de heeren D. Ruis, H. P. Goossens en II. Niezen, sprak alhier de heer Van Dam, uit Hilversum, met het doel te komen tot op richting van een Chr. openbare leeszaal. In de eerste plaats ontwikkelde spr. be zwaren tegen de neutrale openbare leesza len ze zijn van practischen en principieelen aard. Spr. vindt het practisch onmogelijk om alle lectuur aan te schaftonvoorts is 't ondoenlijk, allo richtingen op te nemen. Ook vindt spr., dat hot Bestuur het recht niet heeft, min goede boeken tc weren. Voorts meende spr., dat er geen leiding en dus ook geen ontwikkeling kan wezen. Voorts, dat het goede, dat aanwezig is, 't kwade niet zal kunnen neutraliseeren. Deze en meer andere bezwaren, moeten ons aansporen tot het oprichten van een Chr. openbare lees zaal, welker voordeeion zijn o. m. oen hooge mate van volledigheid en het beheerschen van de opvoeding der Christelijke jeugd. Aan het debat namen deel de heeren mr. L. Stadig, H. Gordeau, B. Kerkhoff, J. W. Eggink.J. P. Boender, J. Rcns, e. a. dio allen betuigden, dat de oponbaro leeszaal een zaak is waar allen moeten saamworken om tot het goede doel, dc ontwikkeling van ons volk, te geraken. En indien men strikt neu traal blijft, zooals het te dezer stede thans is, is dit voor niemand een bezwaar. Na repliek van den inleider ging de ver gadering om elf uur uiteen. Tot een bepaald resultaat kwam 't niet. De directie van de Amersfoortsche bioscoop, aan de Langestraat, verzoekt ons, er op tc wijzen, dat voortaan ook 's Zondagsmiddags van half vier tot half zes een voorstelling wordt gegeven. We woonden gisteravond een gedcolte van het nieuwe programma bij, dat weer zeer rijk is aan afwisseling. Een zeer spannende film is «Dc gevaren van het goudland», waarvan de voorstelling omstreeks een uur duurt. Allergrappigst is de nu al wel bij iedereen bekende Nauke als echtgenoot van een Amerikaansche milliardaire. Indien alle goudvinkjes aan gene zijde van den Oceaan hun mans zóo behandelen als deze jonge dame dan wordt dc dorurc de blason wel heel duur betaald. Nauke, dien we kennen als de guit die iedereen beetneemt, is nu zelf slachtoffer van de zeereis, van dc parforce-ritten tc paard en in auto. van dc shake-hands en wat niet al, tot hij eindelijk met alle ribben gebroken naar bed inoet en dan heel goed door het jonge vrouwtje wordt opgepast. Zelfs in de bioscoop komt dus loontje om zijn boontje. Zeer fraai is ook de gekleurde film Paarlen beteekenen tranen», dc geschiedenis van een anderen Bruno von Wesnitz, die in de handen van een woekeraar valt, doch te langen leste daaruit door zijn vrouw wordt gered. Christiaan lie niet kan lachen, brengt de lachspieren van bezoeksters en bezoekers zelfs zeer hevig in beweging. De onder-afdeeling Amersfoort en om streken der V. P. N. telt al bij de 500 leden. 't Is ook waarlijk geen wonder, want haar Bestuur is verbazend diligent. Nauw is de tijd daar, of het komt tot de leden met goeden raad hoe en wanneer dezen moeten fokken om in den komonden winter veel eieren te kunnen rapen, hoe de kuikens moeten verzorgd, en hoc men over jarige kippen toch moet opruimen. We zouden hier wel het gehcele jongste nummer der Medcdeclingen willen afdruk ken, doch daartoe ontbreekt ons plaats. Volstaan we dus met de volgende grepen er uit: De zwaardere rassen, en dat zijn ze die bruine eieren en in den winter de meeste eieren leggen, moeten in April geboren worden en het is dus nu tijd voor do Wv- andotten, Orpingtons, Koekoeken, Plymouth Rocks, enz. Lichtere rassen, als Leghorns, Minorca's, enz., kunnen in Mei geboren worden maar deze hoenders moet men te Amersfoort liefst niet fokken, omdat deze dieren geen bruine eieren leggen, ofschoon het overigens goede nutrassen zijn. Ook de Orpington is een zeer good hoen, als maar doelmatig wordt gevoederd. Vooral zorge men veel tc doen broeden voor elke 3 a 4 hennen, die men wenscht te hebben, moeten 13 eieren worden uitge broed. Men rekene er op, dat, om voordoelig te werken, bijna alle hoenders, die er nu rond- loopen, in het najaar vóór den rul moeten worden opgeruimd. Verleden jaar werden nog medegedeeld de uitkomsten welke de heer AVolters heeft ge had met 16 overjarige en 16 jongo hennen. In November, December en Januari werden door de overjarige gemiddeld 40 eieren per maand gelegd en door de jonge gemiddeld 300. Daarom vroeg en veel broeden en alles ongeveer tegelijk. En het Bestuur voegt de daad bij den raad door te gelijk tc zorgen, dat dc leden voor weinig geld alleszins betrouwbare broed- eieren kunnen koopen evenals uitmuntend voeder en zij desgewenscht worden ingelicht omtrent doelmatige huisvesting. Zou niet ieder die kippen houdt, hetzij voor genoegen, hetzij als nevenbedrijf, lid worden van doze zoo nuttige vereeniging Aan haar verkoopplaats werden gister aangevoerd 11 758 melkverschc eieren, die van f 3.80 per honderd alle grif werden ver kocht. Het Bestuur der plaatselijke vereeniging tot bestrijding der tuberculose verzoekt ons mee te doelen, dat het consultatie-bureau, dat thans onder leiding staat van dr. J. J. Snel, voortaan lederen Maandag- en Donderdagmiddag om vier uur zitting zal houden in het St. Elisabeths-gasthuis, aan de St. AndriesstrMt. De jaarvergadering van «Het Groene Kruis» wordt aanstaanden Donderdagavond gehouden. Ofschoon 't morgon de groote dag zal zijn voor allen dio belangstellen in het voet balspel en als 't weer maar een beetje mee werkt vele duizondenn te Zwolle den Neder- land-Duitschland wedstrijd zullen bijwonen, wordt toch ook hier nog gevoetbald en wel op Birkhoven, waar het derde elftal van (Juick een kampioen-wedstrijd moet spelen tegen de Maarscr voetbal-vereeniging. Haar tweede gaat zich te Utrecht meten met do Genie. Haar eerste heeft vrij. Van de Groninger rijwielenfabriek A. Fongers ontvingen we een keurig uitge voerde prijscourant voor 1912, die in woord en beeld getuigenis aflegt voor het zeer gunstig bekende fabrikaat, dat o. a. bij bet leger in gebruik is. Van al de modellen is een afbeelding opgenomen, terwijl reproducties van het gebouw en de werkplaatsen een blik gun nen op het bedrijf. Vermeldden we in het vorig nummer den uitslag der aanbesteding voor den bouw van het huis van dr. Van Knst op den hoek der Beukenlaan, thans volge die voor het schilder-, glas en behangwerk, waarvoor inschreven dc volgende stadgenootcnM. van Plateringen f 1850, W. Ruitenberg f 1798, J. R. van 't Hof f 1790, P. van Veen Jr. f 1788, A. J. Boode f 1720, L. van Wijngaarden f 1664 en J. W. de Vaal f 1649. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk vijf minuten voor zovencn, die van de overige voertuigen niet later dan vijf minuten voor half acht branden. Men vraagt ons te verwijzen naar do advertentie in dit nummer betrekking heb bend op de inschrijving naar een half mil- lioen 5 pCts. pandbrieven van de N. V. «Overzecsche Hypotheekbank» te Rotterdam. Uit de toelichting blijkt dat de werkzaam- zijn aangevangen in West-Canada, welke landstreek, even groot is als Nederland, Belgió, Frankrijk, Duitschland en Groot-Brit- tannie on Ierland samen, voordeelige en veilige belegging van kapitaal op hypotheek waarborgt. Het geluk is een lachend oogenblikhet bewustzijn, goed gehandeld te hebben, een tevreden eeuwigheid. Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Aanstaanden Dinsdag, 26 Maart, zal een zeer belangrijke zaak in de Raadsvergade ring behandeld worden, namelijk het verhar den van den Ouden Soestcrwog. De zaak is daarom belangrijk, omdat in deze Raadsver gadering zal worden uitgemaakt of de Raad billijk wil zijn tegenover alle grondeigenaren, dan wel een groote onbillijkheid wil begaan ten gunsto van enkelen. Geen onkel motief is er om het verharden van den Ouden Soeaterweg te noemen een gemeentebelang, en geen enkele bouwer kan er zich op beroepen, dat hij de verordening niet kende en niet geweten heeft, dat de Oude Soestcrweg oen zandweg Is, die niet ten koste van de Gemeente verhard behoeft te worden. Alles is daar gebouwd onder de nieuwe verordoning. Enkele jaren geleden vroeg ietnand of de zware boomen, die voor zijn huizen stonden en waarvan hij last had. gerooid mochten wordenmen heeft hem toen en naar mijn moening zeer te recht geantwoord: «de boomen stonden er; dan hadt u daar maar geen huizen moeten bouwen». Even goed zou men thans kunnen zeggen«die vuile weg was er; dat hadt ge daar niet moeten bouwen.» Met genoegen las ik in do bladen, dat de meerderheid van B. en W. zelf verklaart, dat hot niet is een gemeentebelang en zij zich niet verantwoord acht om een voorstel tot verharding van den weg ts doen. In ver trouwen, dat minstens de helft der kosten van het voorgesteldo voetpad door de eige naars zal worden betaald, teckcn ik met dankbetuiging voor de opneming, hoogach tend uw dw. P. H. VAN HASELEN. Amersfoort, 23 Maart njta. Plantsoen 1.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 5