Ingezonden. Door de moderne bijencultuur is ook uit gemaakt, dat de noningopbrengst daaruit veel grooter is dan uit korven, wat hoofd zakelijk daaraan te danken is, dat men de kasten niet laat zwermen, maar dat alle bijen in de kast blijven. Het is toch wel een uitgemaakte zaak, dat men veel bijen moet hebben om veel honing te kunnen oogsten. De kasten zijn uitgevonden door den Si- lezischen pastoor dr. Dzierzon, in de vijftiger jaren der vorige eeuw hij was óok de ont dekker van vele dingendie men vroeger niet kende. Hij is een paar jaren gele den gestorven in den ouderdom van 95 jaar. De meeste Europeesche Vorsten hebben zijn groote verdiensten erkend door hem ridder orden te verleenen. In mijn volgend opstel zal ik vertellen, hoe een bijenvolk is samengesteld en hoe het leeft, waarmede ik vele vrienden voor hen hoop te verwerven omdat het een on derwerp is, waarin ieder intelligent mensch belang moet stellen. (Wordt vervolgd.) Amersfoort, Maart 1912. Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Naar aanleiding van het op Dinsdag j.l. in den Raad dezer Gemeente gesprokene over mijn ontslag-aanvrage zou ik gaarne door middel van uw blad nog het een en ander in 't midden willen brengen. Ik kan me best voorstellen, dat de heer Rolandus Hagedoorn als lid van een Raad die, naar in den laatsten tijd herhaaldelijk gebleken is, liefst besluiten neemt zonder openlijke motiveering, getroffen is door het feit, dat ik gemeend i.eb, in dit geval mijn motieven kenbaar te moeten maken. Ik ben niet voornemens, met genoemden heer in discussie te treden over goede manieren in verband met den vorm van mijn verzoek schrift. Dienaangaande acht ik mijn eigen begrippen van meer waarde. Wel wil ik trachten, den heer Rolandus Hagedoorn en anderen, die belang mochten stellen in het openbaar Middelbaar onder wijs hier ter stede, duidelijk te maken, wat mijn bedoeling met dat adres is geweest. De Raad heeft het recht, maar ook den plicht, zorg te dragen, dat de belangen der Gemeente goed worden behartigd. Daarvoor is m.i. ook noodzakelijk een billijke behandeling van ambtenaren, welke, in deze zonder wettelijke rechtspositie zijnde, geheel athankelijk zijn van het rechtvaardig heidsgevoel der Raadsleden. Reeds verleden jaar werd hierop een beroep gedaan vóór de Raadsvergadering van den 29 September, in mijn bovenbedoeld adres vermeld. Het resul taat was, dat in die vergadering een besluit werd genomen, dat ieder buitenstaander moest opvatten als een veroordeeling van ambte naren, zonder dat dezen daarover waren gehoord (hetgeen een aantal van hen in een adres aan den Raad verzocht hadden), zonder dat zij zelfs in kennis zijn gesteld met de gronden, waarop de veroordeeling heeft plaats gehad. Ik kan hierin niets anders zien, dan een met voeten treden van de meest elementaire beginselen van het recht. Een adres van het Hoofdbestuur derVer- eeniging van leeraren bij het Middelbaar onderwijs werd formeel ter zijde gelegd zonder dat daarover in openbare zitting ook maar éen woord is gesproken. Waar ik niet de eenige ben onder de ambtenaren, die .hoewel met toewijding hun werk verrichtend zich in den laatsten tijd genoopt zagen, de Gemeente te verlaten, achtte ik het mijn plicht, als laatsten dienst, dien ik de school, die mij lief geworden is, kon bewijzen, te trachten de oogen der ge meentenaren, belanghebbenden bij het Mid delbaar onderwijs alhier, te openen. Helaas, naar 't schijnt, wederom te vergeefs. En nu ten slotte, wat betreft de woorden van den Wethouder van Onderwijs, in die zelfde Raadszitting van Dinsdag j.l. gespro ken, (niet alleen volgens uw verslag, maar óok volgens die van >Eemlander«, »Utrecht- sche Courant* (uitgave Van Ditmar) en mede opgeteekend door den verslaggever van de >Nieuwe Amersfoortsche Courant*) ieder zal wel begrepen hebben, dat die niet au sérieux genomen konden worden, daar immers elke redelijke grond tot het geven van eervol ontslag afwezig was. Trouwens de Gemeente-ambtenaren zijn in deze ge lukkig niet geheel afhankelijk van het recht vaardigheidsgevoel van den Raad. U dankzeggend voor de opneming, Hoogachtend, uw. dv. H. CORVER. Amersfoort, 27 Maart 1912. De ondergeteekende heeft met instemming bovenstaand stuk van den heer Corver ge lezen. Het komt hem niet ondienstig voor, alsnog te verklaren, dat de zelfde motieven ook hem genoopt hebben, ontslag te nemen als leeraar aan de Amersfoortsche Hoogere Burgerschool. A. J. D. E. JONG. Leeraar H.B. S., Schiedam. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik u het volgende in uw blad op te nemen. Verschenen 'Dinsdag heeft de Gemeente raad het besluit genomen tot het verharden, rioleeren en verlichten van den Ouden Soesterweg (alles ten koste van de Ge meente, zonder dat een der belanghebbenden er een cent aan behoeft te betalen). Het dreigende gevaar, waarvoor ik nog waar schuwde, is dus een voldongen feit geworden. Nu wil ik nog een enkel woord hierover zeggen, omdat de metsten, die buiten deze kwesties staan, eigenlijk niet weten wat er aan de hand is en niet weten waarom het nu eigenlijk gaat. Het is niet, dat de tegen standers die kerkgangers en schoolgaande kindertjes niet een paar drooge voeten gunnen. Neen, geachte lezers, daar gaat het niet om. De tegenstanders wenschen niet, dat kerk gangers en schoolgaande kinderen door den modder zullen badenze zijn geen haar minder menschlievend dan de heeren, die dat als een argument gebruikten, welk argu ment, naar mijn meening, dienst moest doen om de zaak er door te halen. Niets is hun liever dan dat alle gemeentenaren gelijke rechten hebben en krijgen. De tegenstanders zijn niet tegen het ver harden van den Ouden Soesterweg, maar wel tegen de w ij z e waarop dat geschiedt, in verband met de groote moeilijkheden, die er voor de Gemeente uit voortvloeien en de enorme kosten, die nu voortaan ten laste van de Gemeente zullen komen, ten voor- deele van enkelen en ten nadeele van velen. Volgens de verordening mag niemand bouwen aan een weg, die niet aan de Ge meente toebehoort. De eigenaars van wegen moeten die op hun kosten eerst verharden, rioleeren en verlichten, daarna gratis aan de Gemeente afstaan, met een jaar onderhouds kosten er bij, en krijgen dan toestemmig tot bouwen. Daar is niets tegen maar dan ook: gelijke monniken, gelijke kappen. Om te komen waar men wezen wil, heeft de meerderheid in den Raad gezegdnu er onwilligen zijn, die niet willen betalen, moet de Gemeente het maar doen, wachten is niet noodighet is immers een gemeentebelang, want er staat een Protestantsche kerk, een R.K. kerk, een school en nog een' schoolklaar zijn we. Maar dan zou ik die Raadsleden wel eens willen vragen als er nu geen kerken en geen scholen stonden, zouden de bewoners uit die buurten dan niet naar de kerk gaan, en hun kinderen niet naar school moeten zenden, omdat de kerken en de scholen in de stad staan; zou de toestand voor die menschen dan nog niet erger zijn en zou men het dan óok genoemd hebben een gemeentebelang? Verder zou ik willen vragengaan de bewoners van Leusderweg, Monnikenpad, Woestijgerweg, Bisschopsweg, Kroontjes molen, Sasje, enz. enz. niet naar de kerk en hebben die geen schoolgaande kindertjes Gaat die wegen dan eens zien met regen achtig weer, waardoor velen 20 minuten moeten door den modder waden eer ze een kerk of een school bereikt hebben, al jaren lang. Als het verharden van den Ouden Soester weg, op grond van het doorgevoerde argu ment, een gemeentebelang is, dan is het zeer zeker ook een gemeentebelang, wanneer al de genoemde wegen op kosten van de Ge meente in orde worden gemaakt. De afstand van een kerk of school doet toch niets ter zake. Het is nu maar de vraagzijn er kerk gangers en schoolgaande kinderen. Zoo ja dan is het een gemeentebelang. Het zou dwaas zijn om er tegen te zijn, dat rotte toestanden in de stad worden opge ruimd. Maar het gaat hierom. Door het besluit, dat de Gemeenteraad nu genomen heeft, zit hij in het moeras; de Gemeente kan niet meerrechts of links zonder onbillijk te worden. Als er achter de Bor straat nog 10 straten komen, dan krijgt men daar weer kerkgangers en schoolgaande kinderen, alzoo weer een gemeentebelang en de weg zal weer verhard, gerioleerd en verlicht moeten worden, tot Birkhoven toe, op kosten van de Gemeente. Begrijpt ge het nu, geachte lezers, waarom het gaat en wat er uit dat Raadsbesluit zal voortvloeien Met vrietldelijken dank voor de opneming, hoogachtend uw dw. dn. P. H. VAN HASELEN. Amersfoort, 28 Maart 1912. Plantsoen 2. Landgenooten Tot de vele nuttige instellingen van ons land behoort ook de Kwartgulden-vereem- ging voor heide-ontginning, welke in 1894 door mej. B. L. W. van der Hucht. te 's-Gravenhage, is opgericht. Het doel van deze vereeniging isleden werven tegen een jaarlijksche bijdrage van éen of meer kwartjes, om met den gezamen- lijken opbrengst daarvan het werk van den Oranjebond van Orde, te Utrecht, te steunen. Verbetering te brengen in den materieelen toestand van de plattelandsbevolking, is het streven van den Bond. Door aankoop van heidegrond en het ont ginnen daarvan tot vruchtbaar bouwland, weiland en bosschen, hoopt de Oranjebond den bewoners van het platteland werk te verschaffen en hen terug te houden van hun trek naar de groote steden. Wij zijn er van overtuigd, dat ieder, die zich op de hoogte stelt van onzen arbeid, erkennen moet, dat de Kwartgulden-vereeni- ging voor heide-ontginning een zeer nuttige instelling is. Wat er met behulp van die kwartjes reeds tot stand gebracht is, is onge looflijk het is tooveren Landgenooten, laat ik U eens in gedachte geleiden naar de Rovertsche heide, bij Hil- varenbeek onder Tilburg. Ge zult er een vriendelijke boschwachterswoning vinden, om ringd door jonge boschaanplant, terreinafwa tering, wegen en bouwland. Dan verder, op de heide bij Apeldoorn, ziet gij de 5 boe renwoningen der Erica-stichting, elk met een erf van 4 H.A. oppervlakte, waarop de gezinnen een goed middel van bestaan heb ben. Hun veestapel, met éen geit begonnen, heeft zich zelfs tot eenige koeien uitgebreid. Welk een verscnil dus met den toestand in 1895, toen dat plekje van ons vaderland nog een moerassige heidegrond was Ten Zuiden van de spoorlijn Apeldoorn Barneveld strekt zich het 130 H.A. groote Van der Hucht-bosch uit, zoo genoemd naar de oprichtster en presidente der Kwartgulden- vereeniging voor heide-ontginning. De dennen hebben er reeds een aanzienlijke hoogte be reikt. Vanuit Meppel wil ik U ook eens gelei den naar het Westerzand, onder Uffelte, in de Provincie Drente. Naast de eigen kwee- kerij strekken zich Hectaren gronds uit, welke reeds beplant of bebouwd zijn. Onzen grootsten vijand, de zandstuivingen, zijn we op dc 300 H.A. groote heide bij Drouwen (Drente) nog niet geheel de baas, maar iedere nieuwe aanvoer van kwartjes, doet als bij tooverslag dennebosschen, loothout, tarwe- en aardappelvelden verrijzen. Menig buitenman vindt hier zijn brood; zijn dag geld wordt met opzet iets hooger gesteld dan de fabrieksloonen. Hoe tevreden wij ook zijn met de ver kregen resultaten, wij willen nog meer tooveren. Maar daarvoor, landgenooten, heb ben we uwe kwartjes noodig. Deze worden niet alleen bijeengegaard door het Hoofdbe stuur te 's-Gravenhage, doch ook door de dames der 33 kring-comité's en 67 corres pondentschappen, welke over het heele land verspreid zijn. Het voorjaar is weldra daarHelpt, land genooten, opdat we ons werk kunnen voort zetten Ieder lidmaatschap van éen of meer kwartjes wordt met een vreugdevol hart be groet. Helpt ons, vrouwen van Nederland, kring-comité's en correspondentschappen vor men en nieuwe leden winnen, opdat wij nóg meer de plattelands-bevolking kunnen steu nen en de volkswelvaart kunnen verhoogen Maakt, dat wij met kracht ons tooverwerk kunnen voortzetten dan zult gij over eenige jaren met voldoening terugzien op dat kwartje, dat ons hielp hei en stuifzand in vruchtbare akkers en bosschen te herscheppen, dat geluk en tevredenheid in de huizen der plattelands-bewoners bracht Ieder die lid wenscht te worden, wordt verzocht zich op te geven aan een der onderstaande dames, bij wie ook verdere inlichtingen te bekomen zijn. Namens het Kring-comité Amersfoort Mevrouw Van REIGERSBERG VER- SLUIJS, Utrechtscheweg 96, Penningm. Baronnesse Van ITTERSUM, Pieter Bothstraat 1. Mevrouw Van den BERGH, Wilhelminastraat 5. vrijwillige bijdragen bijdragen bijeengebrachl om aan het leger nog meer vliegtuigen te "Toor Nederlandsch-Indische leger worden thans reeds vliegtuigen aangeschaft. Neerlands leger heeft nog nietszelfs nog „iet hét begin van een luchtvaart-organiaatie. £g dat Eerlang aivorens er een begin met^de jnditaire OPROEP. Het vliegtuig heeft thans bewezen, voor militaire doeleinden bruikbaar en on misbaar te zijn. In alle landen van Europa zelfs in de kleinste en ook daarbuiten heeft het vlieg tuig zijn intrede in het leger gedaan. Frankrijk's volksvertegenwoordiging heeft een crediet van meer dan 22 millioen franc voor den militairen vliegdienst toegestaan. Nog acht het Fransche volk dit niet ge noeg en meer dan een millioen franc is aan lijkheid, nog geruime tijd zal alvorens er een begin met de militawe luchtvaart te onzent zal worden gemaakt. Sit is te beteuren. Ons kkine le^r moet het eer hoe beter, van de hulpmiddelen worden voorzien, die het behoeft, om rijn taak naar behooren te kunnen »«vuUen- Weliswaar telt ons leger reeds eenige officieren-vliegeniers, maar dezen hebben of eigen kosten het vliegen moeten leeren. hebben zich daartoe zeer groote offers ge- "waartoe? Om thans weer hun gewonen dienst bij den troep te hervatten. Wij kunnen toch van hen niet verlangen, dat zij nu óok nog zelf een vliegtuig aan schaffen om dat, met al de daaraan verbon den risico, ten dienste van het legerbesuur te stellen. Deze toestand is ongezond en bescna- m Daaraan m o e t een eind worden gemaakt. Dat het Nederlandsche volk toone, op prijs te stellen, hetgeen deze officieren te zijnen behoeve hebben gedaan. Dezen moeten in staat worden gesteld, de verkregen bekwaam heid verder te ontwikelen, of minstenste onderhouden. Wij, Nederlanders zijn niet minder geschikt voor de beoefening der luchtvaart dan de ons omringende volkeren.De onlangs gehou den ballon wedstrijd in Duitschland heeft zulks nogmaals, ten overvloene, bewezen. Daarom behoort thans den hand aan den ploeg te worden geslagen. Wij hebben geen honderden vliegtuigen noodig, zooals de grootere legers, maar slechts een klein getal. Laat ons echter be ginnen met er aan het leger althans enkele te geven. Ook onze industrie zal van het aanpakken van de luchtvaart door het Rijk de vruchten plukken en ons van het buitenland onafhan kelijk kunnen maken. Wij bezitten personen, die geschikt en genegen zijn om goede vliegtuigen te vervaardigen. In verband met het bovenstaande, opperen wij het plan om door het Nederlandsche volk vrijwillig een bedrag te doen bijeen brengen, voldoende om zoo spoedig mogelijk aan het legerbestuur een drietal vliegtuigen ten geschenke aan te bieden, die in Neder land zijn vervaardigd. Wij twijfelen niet of ieder, die er prijs op stelt den naam van Nederland te dragen en te b 1 ij v e n dragen, zal ons daarbij wel zijn gewaardeerden steun willen verleenen. Daarom noodigen wij ieder, die iets voor ons plan mocht gevoelen, uit, ons daarvan een blijk van instemming te willen geven, bijvoorbeeld door toezending van een kaartje opdar zoo spoedig mogelijk een commissie van enkele personen kan worden gevormd, die zich aan 't werk kan stellen. Dat wij toonen, niet te willen achterblijven bij het buitenland, waar het geldt ons leger van de onontbeerlijke hulpmiddelen te voor zien en niet te dulden, dat door enkele personen in casu de officieren-vliegeniers de kosten worden gedragen van uitgaven, die niet zijn in hun persoonlijk belang, maar in dat van het Nederlandsche volk. DE Redactie van 1 LUCHTVAART*. 's-Gravenhage 16 Maart i9i2.Riouwstraat 101 399ste StaatsloterjJ. Eerste klasse. Trekking van 25 tot 28 Maart 1912. (1600 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt ge vallen Prijzen van f 20. 8392. 8394. 8400. 8401. 8406. 8412. 10149. 10161. 16442. 16448. 16456. 17696. 17704. *77*3- «77*5- «7724 en 17725. Te zamen 17 prijzen. De tweede klasse trekt van 9 tot 11 April '9»a- Inhoud ..Wereldkroniek" 23 MaartRoald Amundsen Een zeldzame vischvangst te Harderwijk Kunstverkooping te 's-Gra- hage De Olympiade te Stockholm Aanslag op het leven van den Koning van Italië Kroniek van de week Voetbal wedstrijd Engeland-Holland De Riviera van het Meer van Genève - Caricaturen en humor uit het buitenland. A. van de WEG. Langestraat 23, Telefoon 217, AMERSFOORT. Handel in en Verbandartikeleo,

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 4