Immers de Bondsfleschjes zijn alle voorzien van een etiket, afgegeven door een Rijks- dan wel een Gemeentelijk keurings-bureau. Aan de verkoopplaats der V. P. N. werden gisterochtend 8900 melkversche eieren aan gevoerd. Zij werden verkocht per Kilozulks om te voorkomen, dat de groote eieren op den Hof worden verhandeld en de V. P. N. slechts de kleintjes ontvangt. Per Kilo kon, tot veler verbazing en aller groot genoegen, 63 cent worden betaald het geen overeenkomt met f3.50 of f4.00 per honderd stuks. De prijs aan de markt was f3.50 4 *"3-8° voor witte en f3.80 a f4.zo voor bruine eieren. De directeur der bioscoop-maatschappij De Arend» heeft weer een bewijs van groote activiteit gegeven. Reeds Donderdagavond werden de levens- groote portretten vertoond van de drie be ruchte auto-bandieten en moordenaars Jules Joseph Bonnot, Octave Gamier en Eduard Carouy, genaamd »Raoul« of »Leblanc», op wier aanhouding door de Société générale te Parijs, een belooning is gezet van 100 000 franc. De photographieén zijn zeer scherp en werden wilwillend, speciaal voor de N. V. Bioscope Maatschappij >De Arend», vervaar digd door het justitieel recherche-bureau te 's-Gravenhage. Deze week zullen de portretten avond aan avond worden vertoond. Ook de andere films maken, als altijd, een bezoek overwaard, In »Naar betere tijden», het propaganda blad voor geheel-onthouding der plaatselijke afdeeling van den Algemeenen Nederland- schen Geheel-Onthouders Bond, bepleit prof. J. van Rees, te Hilversum, het propageeren der beginselen van »Angob« onder de jeugd van iz tot 16 jaar. Ter gelegenheid van haar 4-jarig bestaan houdt de afdeeling morgenavond in Amicitia» een grooten volksavond. Het aan afwisseling zeer rijke programma, dat zang, muziek en voordrachten omvat, belooft weer veel. Er is letterlijk voor elk wat wils. Iu haar 4-jarig bestaan verspreidde de afdee ling 70000 exemplaren van »De geheelont houder», het Bondsorgaan, en 58 000 exem plaren van »Naar betere tijden», het eigen orgaan, en gaf voor propaganda uit f 1400. Waarlijk geen weggeworpen geld, want het ledental wast steeds en het aantal aanhangers is legio. Zooals we in het vorig nummer schreven, was het door de ingewikkeldheid van vele inschrijvings-biljetten niet mogelijk, reeds Donderdag den uitslag mee te deelen van de dien ochtend ten Raadhuize gehouden aanbesteding van het buizennet voor de gemeentelijke waterleiding. Sommigen schreven in voor onderdeelen enkelen hadden bezwaar tegen den opleve ringstermijn, d. i. 772 maand na gunning; weer anderen maakten hun biljet nog inge wikkelder. Maar toch is men er ter Secre tarie in geslaagd, orde te brengen in den chaos. Het ging om Perceel 1de levering van ongeveer i 447 500 Kilo gegoten ijzeren buizen. Perceel 2: 8713 stalen flensbuizen met bijbehoorende bouten. Perceel 3: 182 afsluiters en 342 normaal brandkranen. Perceel 4het wegen en persen, trans porteeren, leggen en plaatsen van hetgeen in de vorige perceelen genoemd is, met de daarbij behoorende werken. Inschrijvers warenfirma Merre La Porte, te Amsterdam, voor perceel 1 f 8.20, f7.80, f7.59, f7.28; perceel 2: f9.56, f9.43, f 9.36, f 19.83, f 14.69, f 19.83 per 100 K. G.; perceel 3: f 41.67, f 29.57. f 20.90, f 13 58, f 10.98, f 29.62, f 17.43, f 8.41, f 36.89. f 14.81 per stuk; perceel 4: f39 260; N.V. Maatschappij Van den Bergh Co., te Amsterdam, massa f 151 932, perceel 1 f113 383-09 perceel 2 f 3446.50 perceel 3 f 8930.60perc. 4: f 164 635. Gebrs. Eppinga, te 'a Gravenhage, perceel f372.12; firma Vrijenhoek Onlangs, te Rotterdam, perceel 4: f 41 700; Golleman Co., te Haarlem, perceel 2f 4380firma J. Kool, te Amers foort, perceel 4: f77 300; Isaak van On langs, te Rotterdam, perceel 3: f 86.20; De Ru'jter, te Leiden, perceel 4 f 45 196; H. Visser, te Papendrecht, perceel 4: f 37 417; firma Bob Reuter, te Utrecht, perceel 3 f 8680, 2e soort f 504 meerA. van Buren, te Giesendam, perceel 4 f 42 300; P. Boks, te Amersfoort, perceel 4 f77 000gebrs. Wilson, te Den Haag, perceel 4 f 38 490 Machinefabriek H. Breyer, te Horst, perceel 3 f 935°Ruhaak Co., te Den Haag, perceel 3 f 9884.30De Ned. Staalindustrie Maatschappij, te Rotterdam schreef in voor perceel 1 en de firma Gevinck Co., te Amsterdam voor perceel 1 en 2 met gede tailleerde opgaven. De gunning is in beraad gehouden. Er is dus een anderhalve ton mee gemoeid. De lantaarns van auto's en rijwielen moeten volgende week uiterlijk vijf minuten na zevenen, die van de overige voertuigen niet later dan vijf minuten over half acht branden. Door de Rijks-politie is hier gister in be slag genomen een kooi waarin 16 merels, ook wel gietelingen of zwarte lijsters genoemd, en 1 grauwe lijster. Tegen den dader is proces-verbaal opge maakt en de arme zangers zijr. in de gelegen heid gesteld om naar moeder de vrouw te gaan, die nu hulpeloos op 't nest zat. Op drie na, die door de gevangenschap reeds te zwak waren geworden om den wel licht langen tocht te kunnen ondernemen. Eigenwaan is het zaad, waaruit zelfmis leiding opschiet. TJlt den Omtrek. Te Spakenburg gaat het weer eens harte lijk slecht. Niet alleen doordien de arme visschers bij het ruwe weer van het begin der lente veel averij opliepen en bij een besomming van 6 a 7 gulden per week een f 25 a f30 schade kregen aan tuig en want, maar ook door de wonderslechte vangst. Er zijn schakelaars, die in ruim drie weken slechts 10 a 15 gulden hebben besomd. In aanmerking genomen, dat 's winters nooit een cent door de visschers verdiend wordt, dan alleen als er ijsspiering gevangen wordt, wat in de laatste jaren niet of bijna niet voorkwam, dan springt de ongunstige toestand hier sterk in het oog. Weer liggen een viertal schuiten te koop. Ook bij de landverhuring te Huizen onder gingen de Eemnesser perceelen een vrij be langrijke daling. Sommige landerijen brach ten 10, 11 en 12 gulden per dammaat (400 roe) minder op dan verleden jaar. De Gemeenteraad van Harderwijk besloot f 65 000 beschikbaar te stellen voor de onder- officiers-vereeniging tot coöperatieven woning bouw, zijnde 95 pCt. van het door haar be- noodigd kapitaal. De tijd ligt nog niet zoo ver achter ons, dat de accountant als zoodanig zijn intrede deed in de kringen van den handel. Toen was hij iemand, omgeven door een waas van geheimzinnigheid, iemand van wien men wist, dat hij in de groote koopsteden wel eens werd geraadpleegd, doch dit nog slechts in uiterste gevallen. Wanneer een zaak dermate verward was. dat niemand meer er licht in wist te verspreiden, werd de accountant ge roepen om, als laatste redmiddel, zijn advies eens te gevenof wel men wachtte tot het te laat was, en den accountant werd opge dragen, uit de verwarde nalatenschap bestaande uit een achterstallige, verwaarloosde boekhouding met veel inspanning te voor schijn te halen, hetgeen nog van waarde zou kunnen zijn. Hoewel dit nog niet zoo lang geleden is, ligt gelukkig deze tijd achter ons, en voor goed. De handel heeft leeren inzien, dat zij van de kennis en ervaring van den accountant eerder kan profiteeren dan wanneer het te laat is, dat zijn diensten moeten worden inge roepen liefst van den aanvang eener zaak af. De handel heeft begrepen, dat de inrichting der boekhouding niet kan worden overgelaten aan het eigen personeel, hoe bekwaam dit overigens ook moge zijn, omdat dit, uit gebrek aan ervaring, niet te voren weet te overzien wat de behoeften van een nieuwe onderneming zullen zijn. De heer J. G. de Jongh, directeur van het Centraal-accontantskantoor te Utrecht, schreef het bovenstaajle in een boekje waarin hij op de zelfde bevattelijke wijze den veelom- vattenden werkkring van den buiten de onderneming staanden en dus onzijdigen accountant uiteenzet en waaruit wel ten volle blijkt, dat het intijds inroepen van accoun tants-hulp en voorlichting voorzakenmenschen van zeer veel gewicht en dat ook hier het voorkomen oneindig beter dan genezen is. Directeur der afdeeling hier ter stede is mr. H. J. M. van den Bergh. De bloembollen in de omstreken van Haar lem ontwikkelen zich bijzonder voorspoedig. Enkele vroege soorten hyacinthen staan reeds in bloei. Zonder tegenspoed door het weder zal er morgen al veel moois te zien zijn en zullen de twee Paaschdagen, 7 en 8 April, de drukke dagen worden. Een tochtje per stoomtram Haarlem—Leiden, welke nu met nieuwe wagens beter is ingericht, kan dan veel genot verschaffen. Er worden reeds weer veel bollen (zooge naamde groene) veilingen aangekondigd. De eerste zal gehouden worden op 9 April, te Overveen. Inhoud »Wereldkroniek* 30 MaartAnnie Besant Th. Goedvricnd De nieuwe Rembrandt van dr. Bredius Het nieuwe centraal-station te Leipzig De Voetbal match te Zwolle, met 6 afbeeldingen De Rotterdamsche vee-tentoontstelling Uit schouwburg en concertzaal Gevolgen van spionage-vrees Personalia Kroniek van de week Kroniek voorde vrouw Caricaturen en humor uit het buitenland. Padvinders- boekje. Tweeden Paaschdag iPt? houdt de N. P. O. een V! groote oefening bij Hil- s versum. Wie daaraan mogen en willen deelnemen, worden verzocht uiterlijk Woensdag 3 April zich aan te melden bj kornet G. Birnie, te Hoogland. Nadere mcdedeelingen volgen zoo spoedig mogelijk in het Padvindershoekje. Laat iedereen trachten mee te gaan, opdat Amersfoort, als van ouds, een kranig figuur make. PKED1K. BEUKTEN. Zondag 31 Maart, Evang. I.uthersche kerk. Voorm. ioUj uur, dr. Toxopeus. Remonstrantsohe kerk, Voorm. io'/j uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kring. Voorm. io'/2 uur, ds. G. J. Wuite Jz., uit 's-Gravenhage. Gereformeerde kerk (Langegr.) Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond s'/a uur, ds. Donner Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 57.2 uur, ds. Teerink. Chr. Gereformeerde gemeente. Voorm. g3/« uur. godsdienstoefening. Avond 574 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 472 uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 972 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur godsdienstoefening. Burgeljjke Htmd vau Amersfoort van 15 tot 28 Maart igi2. GEBOREN: Theodora Maria Josepha, d. van Hendrik van Druten en Wilhelmina Christina El- bertse. Cornelia Maria, d. van Bernardus Riksen en Anna van der Linden Wouter, z. van Jan Hendriksen en Maria Adriana Rijkje van der Hilst. Cornells, z. van Aart van de Geest en Jacoba van de Bor. Wilhelmina Johanna, d. van Matthijs Timmer mans en Calharina Hendrina Vermeulen. Johanna Margaretha, d. van Pieter Hendrik Kerkman en Margaretha Alijda Hendrika van Plateringen. Augusta Maria, d. van Augustinus Franciscus Verstraeten en Maria Hendrika van Kooij. Johannes, z. van Theodorus Jansen en Maria de Bruin. Andries, z. van Gerrit Veer en Susanna van Nimwegen. Aart, z. van Jan Post en Hendrica van Dijk. Johannes z. van Gerrit Cornelis van Brenk en Nelletje Kuis. Jacoba, d. van Jan den Hartogh en Maasje Hofman. Jan, z. van Aart Melis van Donkelaar en Geurtje van Drie. Hendrik, z. van Hendrik van Beek en Gijsberta van Vliet. Johanna lieren- dina, d. van Hendrik Gerritsen en Hendrika Johanna Rezink. Marinus, z. van Johannes van den Hooff en Marretje Koops. Lam- berta Maria, d. van Willem Wijnands en Gerarda Lambrechts. Alberta Francisca Hendrika Antonia, d. van Hendricus Gerar- dus Johannes Driessen en Alberta Wakel- kamp. Margaretha Christina, d. van Mar- tinus Wildeman en Maria Lambrechts. Coenraad, z. van Johan Maurits van Nim wegen en MargariethaBrandsen.Hermanns, z. van Gerrit van der Heijden en Regertje Adelaar. Cornelia, d. van Arie Jan van IJzendoorn en Everdina Willemina Sterk. ONDERTROUWD Gerrit Nicolaas van Nieuwenhuizen en Evertje Schuin. Hendrik Antonius Borra en Alijda van Nus. Hendrik van Rouwhorst en Catharina Reijna Flink. - Evert Jan Bloemink en Rika Gerdina van Harten. - Hermanns Lammers en Rika van Ree. - Nicolaas Dirk Imberg en Elisabeth Cornelia van Hoo- gevest. Gerardus Tesson en Sophia Kuit. GEHUWD: Hendrik van Daal en Christina de Vries. Pieter Staal en Johanna Nijveldt. OVERLEDEN Jacob Evert van Doorn, 3 jr. Willem Willemsen, 24 jr., ongeh. Lamberta Eli sabeth van Kalveen, 15 jr. Driesje Mul der, 5 jr. Jacoba Mans, 4 jaar.—Johannes Daatzelaar, 12 jr. Teunis de Kruijff, 26 jr., echtg. van Johanna Paulina Kruis. Sophia Blombergen, 4 jr. Margrieta Ro- gina de Vos, 77 jr., ongeh. Anna Elisabeth de Man, 4 jr. Johannes Cornelis Jacob Hendriks, 37 jr., ongeh. Willem Hendrik van Lier, 55 jr., echtg. van Cornelia Jacoba Maria van den Heuvel. Hermina Louisa van der Pol, 5 jr. Bcr- nardina Alberta Wichard 2 jr. Hermina Maria van den Hooff, 21 jr., ongehuwd. Froukje van den Berg, 7 weken. BEURSO VERZICHT. 16 tot 23 Maart 1912. Ook in de afaeloopen week heeft de Ame- rikaansche markl haar vaste «temming weten te bewaren, ofschoon rij nu en-danteekenen van vermoeidheid gaf, blijkende uit de zwakke stemming gedurende de Beuretiren. In den regel kon deze zwakke stemming echter late? overwritten worden, zoodat de markt steeds weer opnieuw vast sloot, en per saldo het koersnivern toch nog iets boven de vorige week kon komen. Aanvankelijk bleven de industrieele waar den de leiding behouden, doch later in de week traden spoorvvegaandeelen meer op den voorgrond, terwijl industrieele soorten op hun niveau bleven. De werkstakingen oefenden niet veel invloed uit, ofschoon 111 Amerika tegen i April de algemeene staking door de leiders werd «aangekondigd. Waar echter gebleken is, dat de mijneigenaren niet onge neigd zijn, een kleine verhooging der loonen toe te staan en de mijnwerkers hun cischen verminderd hebben, heeft men hoop, dat spoedig een schikking zal kunnen worden getroffen. Als het maar niet gaat zooals In Engeland, waar men óok hoopte, dat de staking reeds met enkele dagen uit zou zijn, terwijl deze nu reeds vier weken duurt, zon der veel uitzicht, dat nog vóór Paschen een algemeene hervatting van het werk kan wor den tegemoet gezien. Ook de hinnenlandsche politiek vermocht deze week niet veel op de stemming te influ- enceeren en voorzoover zij nog invloed had, was het eer in gunstigen dan in ongunstigen zin. Jn den Staat New-York toch, waar deze week de verkiezingen werden gehouden voor afgevaardigden naar de Republikeinsche conventie, op 18 Juni te Chicago te houden, werden de candidaten van Roosevelt bijna allen geslagen en heeft de overgroote meer derheid der kiezers zich uitgesproken voor Taft. De kansen van Roosevelt op een her kiezing voor een derden termijn als Presi dent zijn daardoor uiterst geringgeworden (•11 het was dit feit, dat de Beurs aangenaam stemde, liet heftig radicalisme n.l. waartoe Roosevelt blijkens zijn laatste redevoeringen is overgegaan, benauwde de Beurs en men vreesde, dat hij 11a een eventueele verkiezing wel eens nog wilder met den »big stick» zou rondzwaaien dan hij in zijn tweeden ter mijn heeft gedaan, van welke politiek men de ernstigste gevolgen voor het land zelf vreesde, Het is daarom dat men ten slotte liever Taft. ondanks zijn regeeringsvervol gingen, wederom aan het bewind ziet dan Roosevelt. Van de spoorwegwaarden traden deze week enkele kleinere soorten ineer op den voorgrond, met name Eries en Missouris. Omtrent de eerste blijven, ondanks de posi tieve tegenspraken, toch telkens weer ge ruchten van een aankoop der shares door een der groote stelsels de ronde doen, ter wijl de koersvooruitgang in Missouris ge volg was van het kiezen in het Bestuur der Maatschappij van den hoer Schiff, waar door zij van den steun der groote bankiers firma Kuhn Loeb «X: Co. verzekerd is. Ook Unions en Southern Pacifies trokken ditmaal de aandacht, in verband met de gunstige oogstvooruitzichten in het Westen der Unie, terwijl Canadian Pacifies op den laatsten dag waarover dit verslag loopt een rijzing van 5 pCt. toonden naar aanleiding van een bericht, dat een wederkeerigheidsver- gelijk tusschen Canada en Duitschland zou worden gesloten. De STAA TSFONDSENMARKT was deze week weder zeer stil. Van onzeNeder- landsche Werkelijke Schuldsoortcn kon de 3 V2 pCt. leening zich iets in koers herstellen, (loch zoowel 3 pCt. soorten als Integralen waren weder flauw en moesten per saldo bijna -''/i pCt. prijs geven, hetgeen voor een dergelijk fonds zeer veel is. Van de buiten landsche soorten waren Portugeezen prijs houdend en toonden Russen een vaste stemming. Van de Zuid-Amerikaansche soor ten brokkelde Mexico-Binnenland fractioneel af, terwijl Dominicanen, na aanvankelijk iets zwakker gestemd geweest te zijn, zich op het vorig niveau konden herstellen. JNDLJSTRIEF.LE WAARDEN hieven zeer vast gestemd voor koperwaarden, waar van aanvankelijk American Smelting and Refining de aandacht trokken door een ver dere rijzing tot bijna 89 pCt. Naderhand trad voor dit fonds, op uitgebreide winstnemingen, een scherpe reactie in, die het koerspeil per saldo een proc nt beneden de vorige week stelde. Amalgamateds daarentegen konden per saldo nog een tweetal procenten mon teren. Voor Steel-waarden was de arbitrage deze week eer verkooper, ten gevolge waar- van het fonds niet erg vast lag. Toch kon het ten slotte nog fractioneel verbeteren. Zeer vast waren ook Beet Sugars, dit een oogenblik tot 637^ pCt. vooruitging» .i, waarna °p winstnemingen, een reactie intrad. ?.l ,SE CULTUUR- en CREDIET. WAARDEN vormden een markt, die bijna geheel dood lag. Belangstelling was er voor dez.e soort waarden ongeveer niet, zoodat er weinig affaire tot stand kwam, zonder dat

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2