Donderdag 11 fH April 1912. No. 8093. 61e Jaargang. Stadsnieuws. Uitgave van (le Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFDREDACTEUR s F. J. FRSDERIKS. AMERS FOOR T. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden 1.— franco per postƒ1.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officleöle- en onteigening»- advertentien per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels Bewijsnummer» naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiOn van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: XORTXQRAOKT 9. Postbus q. Telefoon iy, Het juiste woord. Tk herinner mij aldus schrijft L. K, in het Nieuws van den Dag« hoe wij, jaren geleden, met een kleine vrachtboot voor de Schotsche kust lagen in dikken, grauwen mist en, zoo al een hand voor oogen, dan toch zeker niet veel meer konden zien. Een on doordringbare muur van zware, klamme nevelen rondom, waaruit, bij wijlen, een don kere massa zich scheen los te maken en over ons heen te vallen, als een reuzenspookschip, dat ons overzeilen ging. Rang en aarzelend stoomde de boot met sterk verminderde vaart, en van dichtbij en uit de verte klonk het naargeestig geroep van de misthoorns van andere schepen, die, evenals wij, de Firth of Forth in moesten en nu, op het ge hoor, den onderlingen afstand mateneen akelig concert van loeiende stemmen, alsof al de zeeslangen des oceaans ons haar ge leide gaven. liet was toen, in dat angstig uur, dat onze eerste stuurmun hot zijn taak en het aangewezen oogenblik achtte om ons uit voerig te vertellen, dat, juist op deze plek en juist vóór een jaar, hij in soortgelijken mist het schip, waarover hij toen gezag voerde, verloren hadhet was aangevaren, gezonken en met grootc moeite was de be manning opgepikt. Dit was, gelijk ieder zal toestemmen, onder deze omstandigheden, niet het geschiktste relaas, dat hij had kunnen doen. Wij wisten zeiven wel, dat de toestand kritiek was en hadden waarlijk niet noodig, vervaard ge maakt te worden. Deze stuurman, die overigens een hupsche baas was, heeft zijns gelijken aan den vasten wal in getale. Hier is de gids die, juist op een zeer steil en uiterst moeilijk gedeelte van het bergpad, u vertelt, dat hier de vorige week twee monschen zijn uitgegleden en in de diepte neergestort. Als gij cenigszins gevoelig zijt voor suggestie, is dit geen opwekkend bericht. Lastiger en gevaarlijker nog zijn zulke menschen in ons alledaags-leven. Als er in uw naaste familie een zware zieke is, om wien gij met bittere zorg ver vuld zijt, dan is het merkwaardig hoevelen blijken aan die zelfde kwaal te lijden of ge leden te hebben maar het is erger, dat som migen zich gedrongen gevoelen, u een stich telijk verhaal te doen van iemand van hun kennis, die aan juist de zelfde ziekte bezwe ken is. Het verandert niets aan den toestand maar het is toch niet dienstig, u blijmoediger te stemmen. Ook geschiedt het niet uit on hartelijkheid, doch het is grovelijk onhandig. Ik heb iemand gekend, die, als hij u tegen kwam, u zoo meewarig en peinzend kon aan zien en dan vragen, of gij u wel gezond ge- voeldet, dat gij er niet zoo Hink uitzaagt als hij wel zou wenschen, en dat gij misschien goed zoudt doen, eens met uw dokter te praten. Wederom in 't geheel niet kwaad bedoeld, maar tegenover sommige karakters buiten gemeen ondoordacht. Iemand wacht met spanning op zeke be noeming; hij zou zoo hartelijk begeeren de verko/ene te zijnop een dag komt hij gansch Ier neer geslagen thuis, omdat een vriend hem voor zeker verteld heeft, dat zijn neef die en die verreweg de beste kans heeft. Waarom zijn er menschen, die in hun brieven zoo hardnekkig uitweiden over uw zorgen, waarover zij zoo oprecht met u te doen hebben, maar die zij u niet kunnen ontnemen en waaronder zij slechts hopen kunnen, dat gij u, ook als ze zwaarder mochten worden wat te vreezen staat moedig en sterk zult houden 't Waarom zijn er menschen, die weten, dat gij uw klein kapitaaltje in die onderneming gestoken hebt en u dan vertellen, dat er zulke leelijke noten over die maatschappij gekraakt worden Waarom zijn er, die met hun bedenkelijkst gezicht, hun meewarigsten glimlach, hun falie kant gekozen woord hun evenmenschen ver schrikken, uit hun evenwicht brengen, van kleur doen verschieten en op hun knieün doen knikken 'i Ja, waarom zijn er zulke ongeluksvogels Zeker niet, in de meeste gevallen, uit op zettelijke boosheid. Het »ik houd wel van zoo'nmaneschijntje*, van RobcrtusNurks, komt niet over hun lippen. Het is onhandigheid, loslippigheid maar het is in den grond een zich niet verplaatsen in anderer lot en bevin ding, een zich niet-indenken in anderer mo gelijke gevoeligheid en vatbaarheid voor een goed of kwaad woord, waardoor zij in een amerijtje van stemming veranderen en, als een Maartschen dag, met zoete lentelucht beginnen en met groezelige watersneeuw eindigen. Misschien zegt iemand, dat men dit ook nauwelijks eischen mag, dat wij allen het onze hebben en dat wij niet geacht kunnen worden, bovendien studie te moeten maken van anderer bezwaren ot van buurmans ont vankelijkheid voor een opbeurend woord. Misschienmaar kunnen wij toch niet in die richting ons een weinig oefenen, er onze menschen wat op aanzien en onzen toch al tobberigen vriend met een Heurig gezicht iets prettigs zoggen over dat éene punt, waaromheen zijn gedachten rusteloos zich bewegen Dus moesten wij laffe schepselen laf be driegen Hen stijven in hun onmanlijk vreezen Hun naar den van angst bevenden mond praten Ach neen, zeker niet. Alles wat gij zegt, moet waar zijnmaar niet alles wat waar is, behoeft gij te zeggen. Ah het noodig is, als het gevaar er door bezworen, het kwaad er door kan worden afgewend, zeg dan onverbloemd, zonder omhaal, waar het op staat. Op de stoomboot in dikken mist kan geen passagier aan het gevaar iets toe- of afdoen en het is dus volmaakt onnoodig, hem de slechte kansen te schilderen, die hij loopt en waarvoor de zwakkeren onder hen toch reeds terugbeven maar, als het zinkend schip met pompen boven water te houden valt. indien allen meewerken, ja, zeg dan waarom het gaat, spaar dan niemand. Aldus zij onze omgang met wie wij reizen over de zeker niet altijd effen wateren van ons leven. Als het moet, zeg dan de hardste waarheid, al er iets meo valt af te wenden, te genezen, op te bouwen. Maar tegenover bekommernissen en noo- den, waaraan geen verhelpen is, tegenover angsten en vrcezen, die gij noch iemand anders uit naasten huis bannen kunt, tegen over een vermoeid gelaat en glanslooze oogen, waaraan gij noch kracht noch schittering teruggeven kunt tegenover allen, die wel weten, dat het kwaad dreigt en hunkeren naar bemoediging. o, dan, laten wij ons vroolijkst gelaat toonen, met zorg en fijnen smaak lichte en opbeurende woorden kiezen, in meedoogon den goeden kant der dingen naar voren brengen. Wezenlijk verandert er niets door. Nochtans klinkt in de ooren der beangsten uw woord na met zoet en lieflijk geluid, En dit is in deze moeilijke wereld reeds een groote weldaad. In de Remonstrantsche kerk hier hoopt aanstaanden Zondagochtend voor te gaan dr. H. L, Oort, uit Utrecht. Voor hot waarnemen door leeken van de zonsverduistering op Woensdag 17 April heeft de uitgever W. de Haan, te Utrecht, met medewerking van de heeren J. van der Bilt. observator aan de sterrenwacht aldaar, en dr. G. van Huffel, hoogst practisch ma teriaal saamgesteld, waardoor ieder in de gelegenheid is, het hoogst zeldzame ver schijnsel van begin tot einde te volgen. Altijd als de lucht niet al te zeer bewolkt is. Dat materiaal bestaat uit een «waarnemings- kaart», waardoor men de verduistering zon der schade voor het oog kan volgen en die tevens astronomische gegevens bevat, welke op de eclips betrekking hebben; een orifln- teeringskaart van het gedeelte van Limburg, waarover de lijn der centrale verduistering looptgegevens omtrent de wetenachappe lijke eclips-expeditie, en een tijdwijzer van het begin der eclips voor 56 plaatsen In Ne derland. Deze tijdwijzer zegt ons, dat Amersfoort de eclips zal zien beginnen om 11 uur ik min. des voormiddags. Het geheelo .toestel» is voor enkele cen ten te koop In iederen boekhandel. De «Standaard» deelt in een artikel over het spell ings-rapport een en ander mee over het uitgebreide statistische onderzoek, dat de commissie heeft doen instellen, /ij he»>ft na gegaan wat in 1909 te onzent in druk is verschenen in de spelling van De Vries en Te Winkel en in de spelling-Kollewijn, Bij 294 dag-, week- en maandblndon was het resultaat, dat bijna een millioen hlad zijden in De Vries en Te Winkel waren, tegen nog geen 2600 in de spelling van Kollewijn. Bij tijdschriften was de uitkomst: ver over de too 000 in de oude, nog geen 2000 in de nieuwe spelling. En wat de uit gegeven werken betreft, waren er over de 200000 bladzijden oude, 2600 nieuwe spel ling. Totaal: bijna anderhalf millioen blad zijden in de spelling De Vries en Te Win kel, tegen nog geen 7000 in die van Kolle wijn. Gistermiddag bulletineerden we het vol gende ons uit Den Haag gezonden telegram Bij de heden gehouden behandeling door den Raad van State, afdecling voor geschil len van bestuur, van het beroep van den Gemeenteraad van Amersfoort tegen de nlet-goedkeuring door Gedeputeerde Staten van Utrecht van het Raadsbesluit van t September iqm tot aankoop van het land- 8" NIMMER DOK voor f 200 000, betoogden de Wethouders Kam en Rijkens, dat hier niet op de eerste plaatr moet worden gedacht aan grondpoli- tick, veel minder aan grond-speculatie, doch dat het doel van den Gemeenteraad is, Amers foort meer aantrekkelijk te maken en dus den bloei der Gemeente te bevorderen. Gedeputeerde Staten gingen, naar de meening der Wethouders, bij hun verzet tegen het Raadsbesluit te ver in hun zorg voor de Gemeente, te meer waar de linan- cieele toestand der Gemeente niet ongun stig is. Ter bestrijding van het beroep van den Gemeenteraad waren memorien ingekomen van de heeren jhr. Van Reigersberg Ver- sluys en jhr. De Kempenaer. Hieromtrent betoogden de Wethouders, dat die bestrijding ondergeschikte belangen gold. Notaris Schroder bestreed eveneens het beroep en hood anderen grond aan als bouw terrein. Ook jhr. De Kempenaer ontwikkelde be zwaren tegen het Raadsbesluit. De Wethouders beantwoordden nog eenige vragen. De Koninklijke beslissing volgt later. Zooals men weet, voerden Gedeputeerde Staten o.a. aan, dat de noodzakelijkheid niet zou zijn gebleken om de exploitatie van bouwterrein en de grondspcculatie uit handen van particulieren of Naamlooze Vennoot schappen in de macht van de Gemeente te brengen en dat die noodzakelijkheid ook niet in de naaste toekomst of zelfs in afzienbare toekomst zou te verwachten zijn, terwijl ook de plaats waar »Nimmcrdor« gelegen is, in verband met de tegenwoordige grens der Gemeente en den minder gunstigen toestand der verkeerswegen naar bedoeld landgoed, niet gunstig kan worden geacht en er wel andere grond voor bouwterrein te krijgen zou zijn. De aankoop, een speculatief karakter dragend, zou volgens Gedeputeerde Staten een ernstig gevaar voor aantasting van het Gemeentevermogen opleveren. I Iet communiqué der zitting bevat nog het volgende. Wat de bezwaren betreft, door particulieren geopperd tegen het Raadsbesluit, deze be streden de Wethouders o.a. op grond hier van, dat het hierbij gold Af wel belangheb benden. die werden gedreven door hun wensch om door hen bezeten, elders gelegen, grond voor bouwterrein te verkoopen, of wel per snnen, die slechts gedurende korten tijd in de Gemeente wonen en beducht zijn voor belastingverhooging gedurende hun kort ver blijf in de Gemeente Amersfoort. Voorts betoogden de Wethouders, dat de andere aanbevolen gronden niet zoo wensche- lijk zijn in het belang van den bloei van de Gemeente als het landgoed Nimmerdor. De heeren Schroder en De Kempenaer bestreden het betoog van de Wethouders. De Wethouders hadtien vervolgens nog eenige vragen te beantwoorden van den Staatsraad-rapporteur mr. Cort van der Linden, en de andere leden der afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur. De heer J. H. Bosch, inspecteur bij het vervoer der N'. C. S„ ia herkozen tot lid der commissie van beheor der pensioen- en ondersteuningsfondsen dier Maatschappij. De heer W. H. A. van Os, arts te Utrecht, is benoemd tot klinisch assistent van prof. dr. P. K. Pel, hoogleeraar aan de gemeen telijke universiteit van Amsterdam. De heer J. Z. Kerkhoff, landmeter bij het kadaster te Arnhem, is benoemd tot landmeter bij het kadaster in Ned. Oost-Indfr. Men herinnert zich, schrijft de »N. Rott. Crt.«, dut indortijd door den Minister van Oorlog ingevolge een motie van de Tweede Kamer bepaald werd, dat de stafmuziekkorpsen bij de verschillende regi menten infanterie, met uitzondering van de Koninklijke Militaire kapel (grenadiers en jagers) en eenige nader aan te wijzen korp sen, geleidelijk hervormd zouden worden tot fanfarekorpsen. Het »N. v. d. D.« kan thans mededeelen, dat de Minister heeft bepaald, dat de staf muziek van het 7e regiment infanterie een harmoniekorps blijft. Ook de muziek van het 6c te Breda, van het 9e. te Leiden en van het ie regiment infanterie, te Assen, wordt geen fanfare. Zoodoende blijven er dus vijf harmoniekorpsen, Zou dan toch het stafmuziekkorps van het 3e regiment een fanfarekorps worden imtrent de nieuwe uniform van grijs-groen laken, welke binnenkort bij 4 compagnieën van het leger in beproeving komt, kan hot zelfde blad meededen, dat de bestaande kortejas met dubbele borst en twee rijen knoopen, zoomede de tegenwoordige tuniek vervallen en deze beiae kleedingstukken worden vervangen door een enkel kleeding- stuk kortejas met éen rij knoopen en korte panden terwijl de overjas minder zwaar wordt dan de thans gebruikte, hetgeen met de in te voeren rijgschoenen aan de marschvaardigheid ten goede moet komen. Maar wanneer toch zal het bericht komen omtrent de definitieve invoering i> Tal van officieren zien daarnaar reeds lang uit. Kapitein-kwartiermeester H. Wijs, van het regiment genio-troepen te Utrecht, die 1 Mei overste N. E. Rost zal vervangen als chef der hoofd-admlnistratie van het se regiment j infanterie, wordt tegen dien datum bevorderd tot majoor kwartiermeester,

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1