Ingezonden Gratis-Lepels Luitenant-kwartiermeester S. Nijdam, thans toegevoegd aan den controleur over de in wendige administratie der korpsen (2e bureau) te Amersfoort, wordt gedetacheerd bij het Departement van Oorlog te 's-Gravenhage. Tot majoor-commandant van het Instruc tie-bataljon te Kampen is bevorderd kapi tein G. H. Fraser, van het 6e regiment infanterie. De 10e jaarvergadering der Nationale Christen-onderofficiers-vereeniglng wordt i~ April hier gehouden. Luitenant B. E. Stöver, thans van de grenadiers, wordt 1 November gedurende een jaar werkzaam gesteld bij den chef van den Generalen staf. Van den heer A. van Weezei Errens is in Valkhoft's kunsthandel geëtaleerd een een zeer mooi doekbloeiende heide met berken. Nogmaals herinneren we aan de zooveel belovende tentoonstelling van «Kunstbe- schouwing», aanstaanden Zaterdagen Zondag hier te houden. Tevens vestigen we de aandacht op de ditmaal hoogst belangrijke Vieijaarlijksche, in het Gemeente-museum van Amsterdam, welke Zaterdag wordt geopend en tot Juli duurt. De prachtige reclame-plaat, naar een tee- kening van Rembrandt, heeft stellig reeds veler aandacht gevestigd op die keur-ten- toonstelling. Het nieuwe programma van de N. V. bioscoop-maatschappij »De Arend», dat gister avond voor het eerst ging, is weer zeer rijk aan afwisseling. Een prachtig gekleurde film is de zeer goed geslaagde natuur-opname »De water vallen van de Niagara», een prachtnummer dat alleen reeds den gang naar De Arend» waard js. De daarop volgende komische film ver toont de lotgevallen van twee Fransche kurassiers, die een vrijen dag hebben en dezen, vooral tegen 't eind van hun permissie, niet al te best gebruiken. Ongelooflijk zijn de verrichtingen van den politie-hond, leerling van Nick Winter, den beroemden Amerikaanschen detective. Een wonder van bioscopische opname is >Kleine Moritz» bij zijn jacht op wilde die ren. 't Moet inderdaad geen peulschilletje wezen voor den photograaf, die al deze ge vaarlijke en in volle vrijheid optredende verscheurende dieren op zijn gevoelige plaat mag vastleggen. De bij een poging tot inbraak gewonde en door de liefderijke verpleging op den goeden weg teruggebrachte misdadiger iB een zeer spannende dramatische komedie. In »Frida, de Tiroolsche» geniet men weer van heerlijke natuurtafereelen en een prachtig uitgevoerden Schuhplattler-dans. Verbazend koddig en tevens zeer leerzaam zijn de ervaringen van het oude heertje, die aan zijn kleeren ervaart, dat men niet lief dadig moet wezen zonder na te denken en maar al te hard leert, dat de deugd niet altijd wordt beloond, al wordt ook te langen leste de misdaad gestraft. Tekenend voor den goeden roep waarin bioscoop-maatschappij zich mag verheugen, ia wel, dat zij toestemming verwierf van den Directeur der Rijschool om den jachtrit van officieren, die morgen bij Maarsbergen wordt gehouden, op te nemen. Als dat opnemen gelukt dan zullen we weldra even interessante evolutiën te zien krijgen van Nederlandsche cavalerie-officieren als vóór een poosje, eveneens in >De Arend», werden geprojecteerd van Portugeesche ruiters. Kapelaan F. L. Paping werd Dinsdagavond geïnstalleerd als adviseur der plaatselijke afdeeling van den R. K. Volksbond, welke thans bij de 200 leden telt. In zijn inleidend woord herinnerde hij, dat hij te Bussum, zijn vorige standplaats, vier jaar adviseur was en dat het vereenigingsleven hem dus geenszins vreemd is; toch ver zocht hij tijd om zich op de hoogte te kunnen stellen van de uit den aard der zaak hier gansch andere plaatselijke toestanden en be hoeften, terwijl hij den leden op 't hart bond, eendrachtig saam te werken, ook bij moge lijk verschil van inzicht. Een tncdcdeeling, die met groot leedwezen werd vernomen, was die van den heer W. G. Klomp, sedert de oprichting der afdeeling, nu 13 jaar geleden, haar Voorzitter, die zich echter bij zijn periodiek aftreden als Bestuurs lid niet herkiesbaar stelt. Bij referendum hebben de deelhebbers in de R. K. coöperatieve broodbakkerij be sloten, te beginnen met 16 April den nacht arbeid in die bakkerij af te schaffen. Ondanks de sterk sprekende ervaringen van de Gentsche coöperatieve bakkerij «Volksbelang» werd het besluit genomen met algemeene stemmen. Misschien, dat in 't klein gelukt hetgeen in 't groot, trots alle opofferingen, ondoen lijk bleek. Onder voorzitting van den heer Joh. van der Meiden werd gisteravond in >De vergulde zwaan» een eerste samenspreking gehouden met vertegenwoordigers van ver- eenigingen om eens te overleggen over het plan-i 913. De Voorzitter deed uitkomen, dat het niet op den weg ligt van de vereeniging «Handel en Nijverheid» om zich te bemoeien met feestelijkheden en haar doel uitsluitend is het bevorderen der belangen van den handel- drijvenden en den industrieelen middenstand. Spr. herinnerde, dat in de jongste maand vergadering dier vereeniging ter sprake werd gebracht of het wellicht op den weg lag van H. N., ingevolge den oproep van den Ned. bond van vereenigingen tot bevordering van het vreemdelingenverkeer, stappen te doen om ook hier ter stede het plan-1913 te bevorderen. In verband met de vele vreemdelingen, die wegens de opening van het Vredespaleis naar ons land zullen komen, wordt zoowel door den Bond voor vreemdelingenverkeer als door de Maatschappij voor nijverheid getracht gespecialiseerde tentoonstellingen te doen houden, welke die vreemdelingen, onder deskundig geleide, zouden kunnen bezoeken en waaruit zij zouden ervaren, dat Nederland toch nog iets anders is dan het land der klompen en pofbroeken! Amersfoort kan bogen op natuurschoon en ligt zeer gunstig aan een spoorwegknoop vooral van zijn onderwijs gaat een goede roep uit, zelfs in Indiëhet kan op onderwijs gebied wedijveren met veel grootere plaatsen. Welnu, als de ruim 20 onder wijs-inrichtin gen hier ter stede de handen ineenslaan en middels een mooi geïllustreerd en goed ge schreven boekje er een intensieve reclame voor wordt gemaakt dan kan een ONDERWIJSTENTOONSTELLING Augustus te houden, niet alleen hoogst interessant worden, maar ook van groot nut voor Amersfoort, terwijl de kosten daarvoor betrekkelijk gering zijn. De bedoeling is, die tentoonstelling te houden in een der grootste gebouwen inde stad. De heer Reyckers (Oranje-vereeniging) kon zich zeer goed vereenigen met deze tentoonstelling, doch als onderdeel van het programma. Want zeker zal er toch ook een feestviering plaats hebben en hiervoor is aangewezen het Bestuur der O. V., dat daar voor in de jongste algemeene vergadering dier vereeniging machtiging kreeg. De heer Van Schooneveld (O. V.) meende, dat gemeen overleg de viering van de honderdjarige onafhankelijkheid van Neder land zal leiden in de juiste baan. De heer I. J. Cohen (O. V.) herinnerde, dat in de jongste vergadering der O. V. de vraag is gedaan of 1813 moet herdacht. Die vraag is toestemmend beantwoord, doch tevens opgemerkt, dat H. N. hiertoe den eersten stap deed. Daarom noodigde het Bestuur der O. V. dat van H. N. uit tot een voor-vergadering, ten einde een vaste commissie voor 1913 saam te stellen en vervolgens een openbare vergadering te beleggen, in welke een definitieve commissie kan benoemd, die de algemeene feesten en en al hun onderdeelen regeld. De heer Van der Wal (H. N.) meende, dat de Voorzitter bij de bespreking niet ver genoeg is gegaan en niet heeft besproken de vraag: op welke wijze kan gemeenschappelijk een waardig feest worden gevierd. Daartoe zijn hier de Besturen van vele vereenigingen genood en men moet nu niet zeggendeze vereeniging zal hier voor zorgen, gene daar voor; doch allen moeten eendrachtig samenwerken, zal er ictsgrootsch tot stand kunnen gebracht. De Voorzitter herinnerde, dat H. N. zich volstrekt niet op den voorgrond heelt willen plaatsen en andere corporaties iets heeft willen afsnoepen toen de vraag werd behandeld zal zij den stoot geven tot eemge feestelijke herdenking. Zij deed dit uitsluitend in het algemeen belang van Amersfoort. De heer Reyckers zeide, dat het organt- seeren van feesten de specialiteit is van de O.V. Spr. heeft niet gerept van feestvieren, juist om het terrein der O.V. te mijden; doch hij zou het verkeerd achten als de O.V. een soort monopolie voor zich zou opeischen, omdat dit afbreuk zal doen aan het geheel. De hier gebruikelijke eensgezindheid moet hoog gehouden en zorgvuldig bewaard wor den. Het doet er immers niet toe wie de uitnoodiging verzond voor deze bijeenkomst. De heer Cohen sprak van een openbare vergadering. Spr. acht dit een zeer omslach tige weg en meent, dat door de bespreking van hedenavond het doel spoediger zal wor den bereikt en de algemeene leiddraad ste viger zal zijn. De heer Oosterveen zeide, dat er ook te Amersfoort iets zal gedaan; wat dat zal wezen, weet men nog niet juist doch dit weet men, dat ieder burger van Amersfoort de behoefte heeft, de gebeurte nissen van 1813 te herdenken. Hoewel de O. V. in den regel dergelijke openbare feest vieringen hier leidt, moet ditmaal een grootere commissie, bestaande voor een goed deel uit de O. V. en voor het overige uit ver tegenwoordigers van andere vereenigingen, de voorbereidingen treffen en hierbij moet afgestapt van het ideetjewie krijgt wel de voornaamste rol. De heer Reyckers: Dat is gedeelte lijk ook mijn bedoeling. Het is der O. V. geenszins er om te doen, de eerste viool te spelen. De heer Cohen meende, dat een open bare vergadering een beter resultaat zal geven. De heer Groote Balde rhaar ten Velde (O. V.) moest erkennen niet te weten hoe de O. V. alleen zulk een grootsch feest zou kunnen geven. De Voorzitter concludeerde uit het gesprokene, dat allen bezield zijn van ijver om de eersten te zijn. Te veel ijver is echter ook niet goed, want dit verlokt zoo licht de overigen tot werkloos toezien. Spr. hoopte, dat allen eendrachtig zouden samenwerken. De heer N i e u w e n d ij k (H. N.) ver wachtte weinig heil van een groote open bare vergadering. Daar wordt veel gepraat. Spr. achtte het een veiliger en korter weg, uit de hier aaewezigen enkelen aan te wijzen die zich anderen kunnen assumeeren. De Voorzitter sloot zich hierbij ten volle aan. Is er op die wijze een algemeen plan ge maakt dan kan nog altijd een groote ver gadering worden belegd, waarin dan tevens de leiding beter behouden kan blijven. De heer Versl uys (V.V.) stelde voor, uit elke der hier aanwezige vereenigingen twee leden aan te wijzen voor de v o o r- 1 o o p i g e commissie, De heer Balderhaar (O.V.) stelde voor. nog andere vereenigingen uit te noodigen en leden toe te voegen uit de vereenigingen. De heer Van der Wal (H. N.) kon zich hiermee niet vereenigen. De uitnoodiging is verzonden aan de Besturen der vereeni gingen en niet aan de vereenigingen zelve, die niet altijd iedere maand vergaderen en dus niet afgevaardigden kunnen benoemen. De heer Oosterveen stelde voor, staande deze vergadering een paar heeren te benoemen uit elke vereeniging. De zaak is dan op gang gebracht. Daarna kunnen de vereenigingen desnoods anderen definitief aanwijzen en kan alles overgelaten aan het op die wijze gevormde definitieve comité. De Voorzitter: Hetvoorstel-Versluys geeft spoediger resultaathet andere tast aan de souvereiniteit der vereenigingen. De heer Scheffers Thomeer (R.K. middenstands-vereeniging): Hoe stelt men zich dit assumeeren voor De heer Versl uys: Mijn bedoeling is, dat ook niet-leden eener vereeniging kunnen worden verzocht, zitting te nemenook met het oog op deskundigen voor de onderwijs tentoonstelling. Na nog eenige discussie wordt met 12 stemmen aangenomen liet voorstcl-lialder- haar het voorstol-Vcrsluys verwierf er 10. De heer Reyckers vroeg of de hier voorloopig gekozenen een onbepaald aantal leden zich mochten toevoegen, bijvoorbeeld, wat de O.V. betreft, het geheele Bestuur. De heer Van der Wal waarschuwde dit een te groot comité veel leden verlokt tot nietsdoen. De Voorzitter merkte nog op, dat wie thans een benoeming aanneemt, dit individueel doet en in zijn vereeniging sanctie moet vragen van zijn zitting nemen. Het voorloopig comité werd nu ge kozen als volgt: uit Vreemdelingenverkeer de heeren H. E. van Sweden en A. L. Ver- sluysuit de Oranje-vereeniging de heeren I. J. Cohen en D. van Schooneveld; uit de R. K. middenstandsvereeniging de heeren G. W. Scheffers Thomeer en J. Bunnikuit Handel en Nijverheid de heeren Joh. H. van der Meiden en M. R. N. Oosterveen; en uit de commission die hier de feesten van 1898, 1901 en (of) 1904 hebben geleid de heeren M. van Lingen en J. van der Horst. De Voorzitter van de Kamer van Koop handel, mede ter vergadering, deelde mede, dat zij geen zitting kon nemen omdat het organiseeren van feestelijkheden niet op haar weg ligt. Nochtans hoopte men, dat haar leden individueel zullen meewerken tot het welslagen. Tot voorloopig Voorzitter werd hierna gekozen de heer Van der Meiden, tot v o o r- 1 o o p i g Secretaris de heer Scheffers. Het voorloopig comité zal 25 April weder bijeenkomen. Uitslag van de veiling van vaste goederen, Dinsdagavond ten overstaan van notaris J. Bolk gehouden. Perceel 1Een huis aan den Arnhemsche- weg, no. 107, in bod gebracht voor f1720. Perceel 2. Een stuk bouwterrein, naast perceel 1, groot 5.20 Aren, in bod gebracht voor f 420. In massa gekocht door den heer A. Kraan voor f 2300, Perceel 3. Een huis aan de Groote Gast- huislaan, 110. 35, in bod gebracht voor f 1640. Perceel 4. Een blok huizen, naast perceel 3, in bod gebracht voor f 2700. In massa gekocht door den hoer A. van Ooik voor f 4350. Perceel 5. Een heerenhuis aan de Berg straat, no. 23, gekocht door N. N. voor f 4800. Perceel 6. Een heerenhuis naast perceel 5, gekocht door N. N. voor f 4200. Perceel 7. Een burgerwoonhuis aan de Nieuwstraat, no. 24, gekocht door den heer H. Volp voor f 1400. Perceel 8. Een stuk bouwterrein, groot 6 59 Aren, aan de Oldebarneveldlaan. Opge houden voor f1440. Perceel 9. Een blok van zes woningen op het Hoog, Gemeente Leusden. gekocht door makelaar E. J. Ruitenberg voor f 2500. Drift en gramschap zijn gelijk een dub belloops geweer, waarvan de eene loop op het slachtoffer, de andere op den schutter zelf wordt afgeschoten. Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Onderstaand stukje werd door mij aan geboden aan de Redactie van »Dc Eem- lander», welke de opname weigerde. Daar ik publicatie in 't algemeen belang acht, ben ik zoo vrij, mij tot u te wenden met het beleefde verzoek, het wel te willen opnemen, niettegenstaande het eigenlijk ge schreven is in antwoord op een door den heer Gerritsen in dat blad ingezonden stuk bevattende een poging van den heer Gerritsen om in zijn eigen blad stemming te maken tegen enkele personen. Het stuk luidde als volgt: Mijnheer de Redacteur, In een ingezonden stuk, voorkomende iu uw blad van Woensdag 3 dezer, van den De Quaker Oats pakken bevatten thans bons, waarvoor mooie lepels geheel gratis verkrijgbaar zijn. Van prima metaal vervaardigd en zwaar ver zilverd, zijn deze lepels van bijna onbegrensde duurzaamheid. Indien U ons dezer bons vóór 31 December 1913 franco inzendt, doen wij U gratis en franco zulk een lepel toekomen. Uitknippen. Deze advertentie telt voor 1 bom, wanneer .zij te zamen met ij bom uit de Quaker Oati pakken wordt ingezonden. Meer dan eene advertentie wordt echter voor eiken lepel niet aangenomen. Deze aan bieding is geldig tot 31 December 1913. Quaker Oats Company, Rotterdam Af'd. Ge behoeft niet te wachten t het vcreuchle aen- tal bons btjeen is. Zend on$ per postwissel f 0.75 en wij doen U den lepel onmiddellijk toekomen. Het bedrag wordt door ons terugbetaald, zoodra de i< bons ens vóór 31 December 1913 worden ingezond-n.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2