Gemengd nieuws. hier werd gehouden, niet meer is gekocht. De aquarellen van den Franschman Jeannot, uit Marlotte, de fijne etsen en mooie hout sneden van Veldheer waren de daarvoor gevraagde prijzen overwaard. Een der etsen van Veldheer, molen bij Bentheim*, is door het Bestuur der veree- niging aangekocht voor de gebruikelijke verloting. De gelukkige winner was no. 19. De belichting in de zaal was superbe alles kwam volkomen tot ziju recht door het bovenlicht aan weerszijden. Bij Kon. besluit zijn o. a. bevorderd met ingang van 1 Mei tot kolonel-commandant van het 4e regi ment veld-artillerie de luitenant-kolonel L. baron Van Hogendorp, van het ie regiment tot generaal-majoor-inspecteur der bereden artillerie de kolonel H. Oolgaardt, comman dant van het 4e regiment veld-artillerie tot kapitein-kwartiermeester bij het ie regiment veld-artillerie de ie luitenant-kwar tiermeester D. J. Jager, van het korps tor- pedisten tot kapitein-kwartiermeester bij het ie regiment huzaren de ie luitenant-kwartier meester A. J. Uiterwijk, van de Cadetten school te Alkmaar Het Hoofdbestuur van den Kon. Neder- landschen Bond van oud-onderofficieren heeft zich tot den Minister van Oorlog gewend met het verzoek, de pensioenen der onder officieren wel te willen verbeteren, en voorts voor oude gewezen militairen, die in zorg lijken toestand zouden blijven, iets te willen doen door eventueele wetswijzigingen ook op hen van toepassing te maken, of te be werken, dat hun een bijslag op hun pensioen worde toegekend. Het dubbel-man nenk wartetZang en vriend schap*, van hier, zal deelnemen aan den Nationalen zangwedstrijd op 15 en 16 Mei (Hemelvaartsdag) en 27 Mei (Tweeden Pinksterdag) te Baarn te houden. Niet minder dan 52 vereenigingen hebben zich doen inschrijven. Het Vijfde heeft Zondag het eerste elftal der H. V. C. geklopt met 21 en mocht daardoor de zilveren medaille in ontvangst nemen, welke door voetballiefhebbers was uitgeloofd voor dezen wedstrijd. Toen de rust inging, waren beide doelen nog schoon. Het winnende puntje kwam even vóór tijd. Er was bijzonder veel belangstelling. De massa-kamp tusschen Schaakmat*, uit Utrecht, en de schaakclub Amersfoort*, kon S"steravond niet plaats hebben, daar de trechtsche heeren bericht zonden van ver hindering. Uitstel is echter geen afstel. Bij de gisteravond in «Die Pforte von Cleve* hier gehouden biljartwedstrijd tus schen de tweede zestallen van de biljart-clubs uit Utrecht en Amersfoort maakten uit Utrecht de heeren Henskens 78, Groenekan 100, Van Rees 100, Cock 100, Hillebrand 54 en Doremans 100, en uit Amersfoort de heeren Klaassen 100, Gits 52, Bos87,Speul- atra 95, Zegwaard 100 en De Jong 82 caramboles. De heer Klaassen maakte de hoogste serie, zijnde 27 caramboles. De wedstrijd had plaats onder zeer veel belangstelling. Er werd over 't algemeen goed spel ge leverd, zelfs zeer spannende partijen. De jeugdige Amersfoortsche Biljartclub (A. B. C.) mag zich, zooals de uitslag doet zien, over kranige biljartkrachten verheugen. Aanstaanden Maandag vindt te Utrecht de tweede ontmoeting plaats. De Vincentius-vereeniging zal ook hier zoogenaamd »brokkenwerk« doendat is voor haar armen gedragen kleeren en onder goed verzamelen. Een huisje aan de Valkestraat is daartoe ingericht als magazijntje. Onder voorzitting van den heer Joh. H. van der Meiden werd gisteravond in »De vergulde Zwaan* de jaarvergadering gehouden van de vereeniging Handel en Nijverheid. Ofschoon daarin de jaarverslagen zouden worden uitgebracht en tevens moest voor zien in vier Bestuurs-vacatures waren, be halve 6 Bestuursleden, slechts acht leden ter vergadering. De notulen van 18 Maart werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Daarna werden twee candidaten aange nomen als lid. Vervolgens deed de heer Van derWal als Penningmeester rekening en verantwoor ding, waarna hij als Secretaris het jaarver slag uitbracht. Daarvan zij het volgende ontleend. Het gewone aantal Bestuursvergaderingen werd gehouden de opkomst daarbij van de Bestuursleden liet niets te wenschen over; al steeds kenmerkten zich deze vergaderingen door eendrachtig samenwerken. Er werden 8 ledenvergaderingen gehouden, die, op een enkele uitzondering na, slecht werden bezocht. Nogmaals spoort de rappor teur de leden aan, trouwer ter vergadering- te komen en >meer gemeenschapszin te toonen. De middenstanders schijnen eerst te zullen inzien, dat zij groot verzuim pleegden als zij, door wel aaneengesloten vereenigingen en categorieën van zakendoenden, overal zijn uitgeknepen en buiten de gemeenschap gezet". Op 1 April 1910 bedroeg het ledental 180 op 1 April 1911 telde de vereeniging 179 leden. De inkomsten bedroegen f568.23, de uit- uitgaven f545.07, zoodai er een batig slot is van f 23.06. Het informatie- en incasso-bureau mocht zich wederom verheugen in grooten bloei. In 1911 werden door dat bureau behan deld 70 quitantiftn, tegen 91 in 1910, tot een bedrag van f 2529.85, tegen f 2084.51 in 1910; op deze dubieuse post werd nog ontvangen f84061 tegen f902.18 in 1910. Er werden 132 information genomen, tegen 123 in 1910. Den Directeur, den heer VV. van llaselen P.Hz., wordt lof gebracht voor zijn stiptheid en zijn onverdroten ijver. Gememoreerd wordt de vertegenwoordi ging der vereeniging op de middenstands- congressen te Roermond en te Utrecht en bij het comité voor een wettelijk sluitingsuur, onderscheidenlijk door de heeren Van Duinen en Krook en den heer Fontein. Herinnerd wordt nog: aan de hulde, ge bracht aan de nagedachtenis van wijlen den heer P. baron Lewe van Middelstum, den eminenten leider der Middenstands enquête te Amersfoort; aan de adhaesie-betuigingop het adres der Amsterdamsche Winkeliers Vereeniging contra de ontwerp-Tariefwet aan de besprekingen over de Openbare lees zaal en bibliotheek, de Handelschool voor Amersfoort en omstreken, de verbetering der passage door de Kamperbinnenpoort, de her nieuwde poging om electrische drijfkracht te verkrijgen, het verbeteren van den melkver- koop, enz. Ook wordt in herinnering gebracht de lezing door den heer J. Frijda Lz., uit Utrecht, over cheque- en giro-verkeer. Tot het minst voorziene voorval in onze vereeniging gedurende het voorbij gegane jaar aldus vervolgt het verslag behoort zeker, dat de heer S.J. van Duinen bij schrij ven van 17 Februari, direct ingaand, ontslag nam als Bestuurslid wegens verschil van opvatting omtrent vrijheid van spreken en handelen van Bestuursleden in de algemeene vergadering [van 16 Februari - Red.] in verband met gehouden discussiün en besluiten in de [daaraan voorafgegane] Bestuursver gadering. Pogingen om den heer Van Duinen te doen terugkomen op zijn besluit hadden geen succes. Ik meen, aldus besloot de rapporteur, dat ik in mijn functie van opsteller van het jaarverslag aan de groote verdiensten van den heer Van Duinen voor de vereeniging zou tekort doen indien ik niet een woord van warme hulde en waardeering omtrent zijn persoon en zijn arbeid neerschreef. Immers, met bijzondere stiptheid en recht vaardigheid, met bijzonderen ijver nam hij niet minder dan tien jaren de niet altijd gemakkelijke functie van Voorzitter waar. Wij allen, die met hem gedurende langere of kortere jaren samenwerkten, weten met hoeveel opoffering van tijd en moeite hij altijd voor de vereeniging werkzaam was. Wij weten, dat geen moeite hem te groot was, wanneer het arbeid voor of belang van de vereeniging betrof. En als veel zal zijn voorbij gegaan dan zal de arbeid van de vereeniging Handel en Nijverheid onder de leiding en het voorzitterschap van den heer Van Duinen nog worden gewaardeerd (applaus). De Voorzitter: Ik dank den Secre taris-penningmeester voor zijn keurig en nauwkeurig verslag en als ik memoreer, dat er thans een batig saldo is, iets dat nog nooit is voorgekomen, dan behoef ik daar wel niet bij te voegen, dat dit te danken is aan de energie en het wijs beleid van den Penningmeester (applaus). Tot leden der commissie voor het nazien der rekening en verantwoording worden alsnu benoemd de heeren J. Sinnige en Joh. G. F. van Achterbergh (Soesterweg). Aan de orde was nu de voorziening in Bestuurs-vacatures, ontstaan door het perio diek aftreden van de heeren Van der Meiden, Van der Wal en Nieuwendijk, die werden herkozen, Beide eerstgenoemden namen de herbenoeming aanaan den heer Nieuwen dijk zal bericht worden gezonden. Aan de orde was hierna de voorziening in de Bestuurs-vacature, ontstaan door het bedanken als Bestuurslid door den heer van Duinen. De Voorzitter: Van den kant der leden is geen voordracht tot candidaat-stel- ling ingekomendus is nu aan de orde de candidatenlijst, opgemaakt door het Bestuur. De heer Van Schaik: In deze vaca ture had volgens het Reglement moeten worden voorzien binnen een maand. De heer Van Duinen nam 17 Februari ontslag; we hebben thans bijna 17 April. Nu het Bestuur afwijkt van het Regie- meut zou ik óok daarvan willen afwijken en stel ik voor, alsnog aan het gros toe te voegen den naam van den heer Van Duinen. De Voorzitter deelt, na ruggespraak met de aanwezige Bestuursleden te hebben gehouden, mede, dat het Bestuur, ten einde eiken schijn te vermijden alsof het den heer Van Duinen verwijderd zou willen houden van de Bestuurstafel, in stemming wenscht te brengen of de naam des heeren Van Duinen alsnog op de groslijst zal worden geplaatst. Hiertoe wordt besloten met 7 stemmen tegen 1 (het Bestuur onthield zich van me destemmen). Als Bestuurslid wordt nu gekozen de heer Van Duinen met 8 stemmen, tegen 6 op den heer Sinnige. Aan den heer Van Duinen zal bericht worden gezonden. Aan de orde zijn de Ingekomen stukken een schrijven van het Bestuur der Oranje vereniging, van 28 Maart, houdend verzoek tot een gecombineerde vergadering voor het plan-1913 - die vergadering werd 10 April gehouden bericht van de firma J. van Boekhoven, te Utrecht, dat de bijzondere prijs voor de bro chure des heeren Frijda slechts gold tot 1 Maart, daar na dien datum het boekje ver krijgbaar is in den boekhandel de veree niging kan dus geen exemplaren tegen lage re» prijs doen komen voor de leden van de Algemeene Groninger Winkeliers Vereeniging een verzoek om adhaasie op haar bezwaren tegen de nieuwe Arbeidswet, welke »enorm veel moeilijkheden geeft, dikwijls arbeidsbelemmering brengt en somwijlen arbeidsverbod is* zonder discussie besloten steun te verleenen; van deElectrische drukkerij voorheen firma Bosch Zn„ te Utrecht, een aanbieding om stenografische verslagen van de vergaderin gen te maken aangenomen voor kennis geving, daar de verslagen zeer voldoende worden verzorgd door de plaatselijke pers een aanbieding van een bureau voor pers inlichtingen om courant-uitknipsels over mid- denstandsnieuws te leveren aan het Bestuur om onderzoek. Aan de orde zijn de Mededeelingen. De Voorzitter: Heeft een van de leden een mededing te doen Zoo niet, dan rest mij een mededeeling van wellicht minder aangenamen aard en wel deze, dat de hier aanwezige Bestuursleden unaniem ontslag nemen als zoodanig, doch de loopende zaken zullen blijven behartigen tot een nieuw Be stuur zal zijn gekozen. De heer Oosterveen: Wij doen dit omdat we meenen, dat we niet langer het vertrouwen hebben van de vergadering. Ik stel er prijs op, hieraan toe te voegen, dat het vooral niet gaat tegen de persoon van den heer Van Duinen. De Voorzitter: Ook hierom besloten we dit, om den heer Van Duinen het weder toetreden als Bestuurslid gemakkelijk te maken. Na eenige discussie van meer huishoude- lijken aard werd hierop de vergadering te 10.25 gesloten. Weldra zal er wederom gelegenheid zijn, door het koopen van »Emma«-bloemen, door een gering offer mede te werken aan den strijd tegen de tuberculose, die sedert eenige jaren ook hier te lande zoo krachtig en het mag gelukkig gezegd worden ook met succes gevoerd wordt. Het is een gelukkig voorteeken, dat het H. M. de Koningin-Moeder heeft behaagd, haar naam voortaan aan deze bloem te geven. 'Ier gelegenheid van de herdenking van H. M.'s intocht in Amsterdam, den 21 April 1879, zal de verkoop voortaan op dien datum geschieden of op den volgenden dag, dus den 22sten, indien zij op Zondag valt, zooals dit jaar het geval is. De verkoop zal dan ook hier ter stede op Maandag 22 dezer in het openbaar geschieden, en allen worden opgewekt tot koopen. Het Bestuur der Vereeniging tot bestrij ding der tuberculose wordt in deze welwil lend ter zijde gestaan door een dames-comité, dat de regeling van den verkoop op zich heeft genomen. Het Bestuur wekt iedereen op, de bloem, die slechts tien cent als minste prijs kost, te koopen en er toe mede te werken, dat de Vereeniging voor de belangrijke en stijgende uitgaven, die een krachtdadige bestrijding en, wat meer zegt, een juiste voorkoming van haar eischen, een flinke inkomst moge ontvangen uit de opbrengst van den verkoop der Emma-bloem. De jaarlijksche stierenkeuring wordt hier aanstaanden Vrijdagochtend om negen uur op de veemarkt gehouden. Weldra zal worden aanbesteed het ver- breeden der Arnhemschepoortsbrug en het verbeteren en verharden van den Heilïgen- bergerweg en de Dorresteinsche laan. Aan het Commissariaat van politie zijn voor de rechthebbenden terug te bekomen een gouden medaillon, een koralen halsketting en enige lilvcrcii koninkjes, alle up don open baren weg gevonden. Ondervinding is een school, waarin wij de lessen zoo moeten leeren. dat ze met meer behoeven nagezien te worden. XTlt don. Omtrok. In de gister te Baarn gehouden verkiezing van een ingeland in het 4e district van het Heemraadschap .De Een, beken en aankleven van dien* is herkozen de heer Eek Cz en gekozen in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer H. Butzelaar, de heer H. Butzelaar Azn. Bij den nieuwen eigenaar van Pijnenburg*, bij Baarn, zou het voornemen bestaan, de prachtige bosschcn geheel te rooien. Den 24Sten April zal plaats hebben de aanbesteding van den bouw van het post kantoor te Baarn. Toch in een achterstraat, ondank» alle daartegen ingebrachte bezwaren. De Staatscourant* bevat de Kon. bewil liging op de Statuten der Bakkers Patroons Vereeniging: Baarn. Soest, en Eemnes, ge- vestigd te Baarn. Het Bestuur wordt gevormd door de heeren B. Valk, Voorzitter II. de Boer, Onder-voor zitter; J. Roskam, sSecretaris; H. 'l'ijtuis, 2e Secretaris; J. van Steenwijk. Penning- moester. Ook dc landverhuringen te Eemnes bren gen 8 a 10 pOt, minder op dan verleden jaar. Een slachter te Harderwijk, die sedert eenigen tijd gebruik maakt van een schiet- masker, ervoer Donderdagmiddag, dat dit toch niet zoo geheel ongevaarlijk is. Het toestel lag op een hakblok, werd daar af gesleept en viel op den grond en dc kogel drong den slachter in een kuit. De ballon .Amsterdam* is Donderdag om 11 uur 20 te Zeist opgestegen voor een wetenschappelijke vaart en zeer vlot geland om 2 uur 30 te Schoppingen. De bereikte hoogte was 3900 M.de laagste temperatuur 22 graden onder nul. Dat was dus alles heel mooi voor der Cltr. Nell, den ballon-commandant, en zijn passa gier dr. C. Schouten, den adjunct-directeur van het Kon. Ned. meteorologisch instituut. Doch niet aangenaam was, dat een aan spionitis lijdend gendarm hen tot Vrijdag middag 1 uur als »h>Vhst verd.'ichtig* aan hield. Vrijdagavond keerden de heeren in De Bilt terug. Zij verzekerden, dat men hen zeer loffelijk en welwillend had behandeld, zoodat ij op het gebeurde terugzien als op een nét-onaardig avontuur. Dinsdag werd te Utrecht gehouden de 33ste jaarvergadering der unie »Een school met den Bijbel* Onder meer bleek daarbij, dat in 1911 de unie-collecte f 1216 meer opbracht dan in 1910, dat het aantal locale comités 720 be droeg, en het aantal scholen 1036, terwijl er 22 in aanbouw zijn. Het aantal leerlingen bedroeg 263 807, het aantal onderwijzers 3607, buiten de Hoofden. Het schoolfonds beschikt over ruim f 6000. Mr. T. P. baron Mackay, die 22 jaar Pen pingmeester der Unie was. stride zich niet herkiesbaar hij werd als Bestuurslid ver vangen door den heer C. van der Voort van Zijp. te 's-Gravenhage. Het aantal candidaten voor het examen ter verkrijging van een diploma als Gemeen te-secretaris of ambtenaar ter Secretarie, het welk wordt afgenomen vanwege de Ned. vereeniging voor Gemeente-belangen, bedraagt ruim 300, waaronder 42, die in 1910 met voldoenden uitslag het mondeling gedeelte hebben afgelegd en thans slechts schriftelijk examen hebben te doen. Het schriftelijk examen wordt afgenomen op Maandag 22 en op Dinsdag 23 April te Groningen, Franeker, Deventer, Venloo, Breda Zeist, Rotterdam en Zaandam. Het monde ling examen wordt gehouden te Zeist op Maandag 20 Mei en volgende dagen. De Staatsspoor zal de administratie be treffende het goederenvervoer belangrijk ver eenvoudigen. Zoo is het plan om de geleide- brie ven af te schaffen ook décharge-geven voor de zendingen zal worden afgeschaft. Een commissie is bezig om dit alles te be- studeeren en is op 't oogenblik in Duitsch- land om na te gaan hoe aldaar de admini stratie is ingericht. Naar het Centraal-bureau van den Volks bond (tegen drankmisbruik) te Utrecht mee deelt, bedroeg het gebruik van gedistilleerd ad 50 pCt. in het jaar 1911 per hoofd der bevolking 5.288 Liter. 't Wordt al minder. Door den Volksbond (tegen drankmisbruik) is te Utrecht in het perceel aan de Biltstraat no, 74 waar ook het Leesmuseum is gevestigd, een museum ingericht, dat van heden af kos-

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2