Gemengd nieuws. Laatste Berichten. IOülOO gratis-lepels voor Quaker,Oats verbruikers. Prompt op tijd, op dc seconde ai, werd gister der rechterzijde de zon «aangevreten door de maan, precies zooals de geleerden het reeds lang geleden hebben berekend en in de laatste dag of wat hebben meegedeeld. En terwijl in het eclipskamp bij Maastricht de mannen der wetenschap hun kostelijke waarnemignen deden, liepen hier de leeken, toen 't kwart na elven zou worden, te hoop en tuurden door kijkers, of het handige kaartje van de firma de Haan, te Utrecht, of door het bervet glaasje naar het hoogst merkwaardige verschijnsel aan den volkomen wolkloozen hemel. Al meer schoof de maan zich tusschen aarde en de dagtoorst, die hoe langer zoo meer werd verdonkerezond, tot nog slechts een altijd betrekkelijk kleine - lichtsik- kel de plaats aanwees waar de zon stond. Toen ook werd door hen, die tusschen hooge huizen in een nauwe straat stonden, rechts een ster waargenomen een vrij hel der lichtende ster op het middaguur, met het bloote oog. En toen de bijna centrale verduistering plaats had, was 't in menig huis even duister als bij tijden vóór een naderende onweers bui pleegt te worden waargenomen. Doch van dat oogenblik werd de zonne- sikkel voordurend grooter en weer juist op den te voren aangegeven tijd schitterde de zon weer in alle kracht en majesteit aan den wolkloozen hemel. De zoneclips, die door geen onzer meer zal worden kunnen gade geslagen, uoge allen, die haar aanschouwden, ten teeken zijn, dat de zon wel verduisterd kan worden, doch niet verdreven. In overdrachtelijken zin kan dit voor menigeen een goede les wezen. Een vriendelijke hand verschafte ons de volgende met groote zorg gedane waarne mingen betreffende de temperatuur in graden Fahrenheit. tijd schaduw zon 12 62 66 5 m. 62 638/4 10 62 amper 62V2 15 61 62V4 20 6q1/-.. 6I»/4 25 60 amper 60I/4 27V2 598/* 60 30 59V2 59/4 3*Vi S8s/4 59 35 58V2 58 36 m. 35 s. 58 57 /2 371/2 58 amper 57»/* 40 57 Vi 56 Va 45 56V4 56V4 50 5^/4 56V4 55 56 56S/4 56 57l/2 5 m. 56 5872 amper. 10 56Vs amper 60 15 57 6oV4 ruim. 20 57 Va Ó1V2 25 58 62>/4 30 588/4 64 amper. 35 59l/4 64l/2 40 598'4 65 45 6ol/2 66 50 61 658/4 ruim- 55 61 Vj ruim 67 2 62 ruim 68 amper. Bij Kon. besluit is wijziging gebracht in de toelating tot de opleiding van adspirant- administrateurs bij de Kon. marine. Behalve jongelieden die in het bezit zijn van het eind-diploma Hoogere Burgerschool 5-jarigen cursus, kunnen thans ook voor plaatsing in aanmerking komen jongelieden, die het getuigschrift bezitten van bekwaam heid tot de studie van de Technische Hooge- school, alsmede zij die in het bezit zijn van het getuigschrift van voldoend afgelegd eindexamen van een door den Minister van Marine aan te wijzen openbare of bijzondere Handelsscholen met 2-jarige cursus, waaraan ten grondslag ligt een Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus. Door den Minister van Marine zijn daar voor aangewezen de openbare Handelsscho len te Amsterdam, Groningen, Haarlem. Harlingen, Rotterdam, Utrechten Vlissingen, zoomede de bijzondere Handelsscholen te Katwijk en te Nijmegen. Als opvolger van den heer H. Stolp wordt hier 1 Mei werkzaam gesteld als chef "a- wagen werkplaats der H IJ. S. M. ingenieur J. Romer, van de Centrale werkplaatsen dier Maatschappij, te Haarlem. De inspecteur van vervoer bij de H. IJ. S. M. te Apeldoorn, jhr. Lama» Trip, is met ingang van van 1 Mei benoemd tot chef der controle, gevestigd te Amsterdam de heer Bogaard, inspecteur van het vervoer te Alk maar, wordt in den zelfden rang overge plaatst naar de inspectie Apeldoorn. Zij die wenschen deel te nemen aan den cursus in landbouw-huishoudondcrwijs zullen er belang in stellen te weten, dat de dagen en de uren waarop dc lessen hier worden gegeven zóo worden gekozen, dat de boeren vrouwen en boerendochters er niet het minste I verlet van hebben. Zooveel mogelijk zal getracht worden, de lessen geheel te doen aansluiten aan de eischen van de practijk in deze omgeving. De deelneemsters zullen dus niet worden geplaagd met allerlei geleerdheid, waaraan ze later niets zouden hebbenintegendeel men zal alleen behandelen hetgeen voor hen nuttig en noodig is te weten. Is 't nog noodig, te herinneren aan het i optreden, morgenavond in Amicitia, van Louis Bouwmeester in het blijspel «Groote stadslucht* De cabaret-avond, door de heeren Pisuisse en Blokzijl te geven voorleden van «Amicitia» en genoodigden, zal plaals hebben op Zater dag 4 Mei. Blijkens advertentie in dit nummer wordt morgen acht dagen voor de leden een con cert gegeven door een Amerikaansch orkest. De bioscoop in «De Arend» geeft weer V el te genieten, ook deze week. De humoristische films doen hartelijk 1 lachen, de natuurbeelden van Provence met j haar talrijke en schoone monumenten worden bewonderd, de guitenstreken van Toto met zijn timmerdoos slaan in, maar de hoofd- nummers «De Speelduivel» en «Luisa Miller» houden echter de aandacht 't meest gespan nen. 't Is alsof men zich in een comedie bevindt, 't Schijnen niet langer beelden te zijn, die ons worden voorgetooverd, maar of daar menschen zich bewegen en weergeven al wat ze ondervinden, lijden en doen lijden. De bekendste actrices en acteurs van de Kon. schouwburg te St. Napoli treden in «Luisa» op en hun aangrijpend spel maakt een diepen indruk. 't Is een kunst om elke week opnieuw een attractief programma samen te stellen, maar we gelooven, dat dit de directie dezen keer bijzonder goed gelukt is. Door de politie werd een zeventienjarige jongen, die in den laatsten tijd zwervende was, op heeterdaad betrapt bij den diefstal van een konijn. Proces-verba al volgde natuurlijk, terwijl de verdachte op last van den commissaris van politie ter beschikking van de justitie te Utrecht is gesteld. Door de politie is andermaal bekeurd een persoon, die met zijn rijwiel op de voetpaden reed. Men verzoekt ons mee te deelen, dat de heer M. Iburg Hz., Directeur der N. V. «De Tijdgeest», een aanklacht wegens laster en beleediging heeft ingediend tegen het Bestuur van den Lotisico-bond. Het is voor velen te hopen, dat de hieruit volgende rechtzaak eens klaar en duidelijk uitwijst of hetgeen van beide zijden wordt beweerd al dan niet op waarheid berust. Wederom heeft de recherche van dc Haagsche politie eenige bookmakers gear resteerd, die in een koffiehuis daar ter stede weddenschappen afsloten. Zij zijn ter beschik king van de justitie gesteld ingevolge art. 254bis van do nieuwe Zedelijkheidswet, dat o.a. ook strafbaar stelt het deelnemen aan weddenschappen cn het geven van gelegen heid daartoe. Naar verder met betrekking tot het boven staande kan worden medegedeeld, zijn, in verband met de in den laatsten tijd gedane inhechtenisnemingen van bookmakers, cn omdat sedert gebleken is, dat zij hun bedrijf uitoefenden in verschillende grootere en kleinere koffiehuizen, de ondernemers van cal.'-'s ,W dc luiUUc gowajutowJ einde rich te vrijwaren voor onaangename gevolgen (in verband met het verbod va" het geven van gelegenheid tot paria) g toelicht te oefenen in hun inrichtingen opdat dergelijke met de strafwet strijdige praktijken daar niet kuni en worden uitgeoefend. Un homme averti, en wat daar verder volgt. Het Dagelijksch Bestuur van den A.N.W.B., toeristenbond voor Nederland, heelt net licht doen zien een lijvige brochure «Uver den invloed van de velgbroedte op de trek kracht». het rapport naar aanleiding van de proeven, genomen op de landbouwtentoon stelling te Deventer in 1909 onder leiding van prof. J. Nclemans, hoogleeraar aan de Technische'hoogeschool te Delft. De tekst wordt verduidelijkt door 16 at- beeldingen en graphische voorstellingen en zal stellig meewerken tot het verkrijgen van een beter inzicht in een zeer belang rijke vraag, waarover maar al te veel, vooral in landbouwkringen, oppervlakkig 011 op gezag van niet op deugdelijk wetenschappe lijk onderzoek gegronde overleveringen en meeningen een zeer stellig oordeel wordt geveld. De conclusie luidt in het voordeel zijn breede velgen (10 c M.) op een nieuwen, drogen zandwegnieuwen, droger kleiweg ingereden natten kleiweg; beschadigden grintweg smalle velgen (5 c.M.) op een ingereden, natten zandweg, alleen bij zuiver zand terwijl er weinig of weinig of geen ver schil is op te merken bij een nieuwen har den grintweg en een basaltslagweg. De proeven hebben, met bevestiging van vroeger verkregen uitkomsten, doen zien, dal de bezwaren tegen het vervangen van smalle velgen door breedere ten deele be slist onjuist en overigens zeer overdreven zijn. Door de directie der Nederlandsclie Hei demaatschappij is in het licht gegeven een groote plaat, waarop in sprekende kleuren een boschbrand is voorgesteld, als afschrik kend voorbeeld en om een ieder op te wek ken dergelijke onheilen te helpen vnorko- komen. 't Is een plaat geschikt om op te hangen in de scholen op het platteland, in de buitenhotels en zomerpensions, opdat alle kinderen en wandelaars kunnen lezen, hoe zulke branden gemakkelijk door on voorzichtigheid en zorgeloosheid kunnen ont staan. In het «Tijdschrift» wordt er nader op gewezen nu de gevaarvolle droge maanden April en Mei aanbreken, boe, in de eerste plaats, de boscheigenaren zelf, bij den aan leg hunner bosschen, reeds maatregelen kunnen nemen om de branden althans te bepeikenmaar ook, hoe een onachtzaam weggeworpen sigaret-eindje, het gedachten- loos uitkloppen van een pijp, de brandbare heide kan doen ontvlammen, zóo dat er soms bijna geen blusschen aan is. Het is te hopen, dat deze goed uitge voerde en sprekende plaat er toe zal bij dragen, ouders, wandelaars en kinderen tot groote voorzichtigheid aan te sporen. Talent is macht, tact is kunst. Het talent weet w a t er gedaan moet worden de tact weet hoe het moet worden gedaan. Het talent hoeft waardede tact is gangbare munt. Lijst van de aan het kantoor Amersfoort ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadres seerden niet konden uitgereikt in de ie helft van April. Brieven Hoofd der School Heemstede- B. de Graaf Heusden. H. Veltman Sneek. W. Boon VVaddingsveen. Meier Amsterdam. H. G. Rekveld id. J. S. Vos id. M. Kurpershoek id. Mej. A. de Ruijter id. Mej. G. Bevers Breda, Mej. Renselinden Den Haag. Tante Betje Zutfen. Oom. Veen Ahaus (Westf.) II drukwerken 5 briefkaarten 1 pukje enveloppen: Credit-riform zonder adres. Herinnerd wordt aan het verzoek, op den achterkant den naam des afzenders te ver melden, opdat de stukkeu, zoo noodig, aan hem kunnen worden terug gegeven. Op een zolderkamer te Parijs woont een jongeman, zekere Verley, die beweert, dat hij goud kan maken van ijzer. Elke Kilo goud komt hem op t 250 en heeft een han delswaarde van f 1500; dus geeft het een zoet winstje van f 1250, Hij kan echter in zijn laboratorium niet meer voortbrengen dan 20 a 30 Gram per dag, hetgeen hem alzoo een verdienste geeft van f 25 a f 37.50 per dag- Op een vraag wat hij met dat goud deed. antwoordde hij, dut hij het als gewoon goud uit de mijnen verkocht. Hij verklaarde ech ter., dat zijn eigen uitvinding hem veront rustte. Wanneer het geheim ooit zou bekend worden, zou het met de goudmarkt gedaan zijn en daarom heeft hij het plan gevormd, met alle regeeringen te onderhandelen. Hij zal het voorstel doen, afgevaardigden te zenden tot het houden van een internationale vergadering, die zal beraadslagen over de monopoliseering van zijn uitvinding. Dan zouden in de toekomst alleen de regeeringen het recht hebben, goud te fabriceeren, ter wijl de productie beperkt zou blijven. Iedere goudfabrikant op eigen houtje zou dan in het vervolg als valsche munter kunnen ver volgd worden. Waarom Verley zijn geheim niet heeft bewaard cn goud is gaan vervaardigen zoo veel hij verkiest, uitsluitend tot verrijking van zich zeiven? Och, zei hij. de onbeschei denheid van mijn werklieden zou toch spoe dig mijn geheim verklapt hebben en boven dien is de zaak van te groote beteeken is, dan dal ik niet liever met de regeeringen in onderhandeling zou treden. Ofschoon de -let wel. in April komende medcdeelingcn van dezen modernen alchi mist slechts met de uiterste reserve zijn te aanvaarden, verwacht men toch met zekere spanning nadere bijzonderheden. In de Fransche spoorboekjes voor den komenden zomerdienst zal. krachtens besluit van den Minister van Openbare werken, evenals in IJelgiü, de tijdsindceling van o tot 24 worden ingevoerd, in plaats van die van 0 tot 12. Op den Ooster- en den Noorder spoorweg wordt het nieuwe stelsel den eer sten Mei ingevoerd, op dc P.L.M.-Kjnen op 1 Juni, en op den Orleans- en den Staats spoorweg op 1 Juli. Natuurlijk zullen ook de spoorklokken veranderd moeten worden. III het vervolg zal dus een trein van bijv. 3 uur 10 's namiddags heeten de trein van >5 'O- Marconi hoeft thans een kompas uitge vonden, waardoor naar hij beweert - - de gevaren van mist op zee zeer zullen ver minderd worden. Een officieelc proefneming met het instument zal genomen worden aan boord van de «Mnurctania», die binnenkort Liverpool verlaat. Marconi weigerde het geheim zijner uit vinding mede te deelen, voordat hij daarop patent gekregen heeft. Hij verklaarde echter in een interview, dat, waar men thans alleen draadloozc telegrammen kan opnemen, zon der tc weten uit welke richting deze komen, ook dit laatste door de nieuwe uitvinding mogelijk zal worden. Men seint ons: In actie ven dienst is hersteld bij het 50 regiment infanterie de 2e luitenant C. A. H. L. Witst, sedert 17 September 1906 op non- activiteit te VGravenhage. De lioninghjj. (Apis mellifica). VI. Bij de behandeling der bijen ontmoeten wij telkens gevallen, waarbij wij ons moeten afvragenhoe weten zij dat. Het schijnt dik wijls, dat zij al hetgeen zij doen vooruit be rekenen, maar toch is dat niet het geval. De Quaker Oats pakken bevatten thans bons. waarvoor nnrh. Uitknippen Deze advertentie telt voor 2 bons, wanneer zij te zamen met 23 bons uit de Quaker Oats pakken wordt ingezonden. Meer dan cene advertentie wordt echter voor eiken lepel niet aangenomen. Deze aanbieding is geldig tot 31 December 1913. Quaker Oars Company, Rotterdam. Afd. B De Qpaker Oats pakken bevatten thans bons, waarvoor prach tige lepels geheel gratis verkrijgbaar zijn. Deze lepels zij'n speciaal voor ons ge. fabriceerd. Daar zij van prima metaal Werkelijke «rooit. Wllzijn vervaardigd en zwaar verzilverd, ziia (zeen reclame opdruk. 'llul fiHDizij van bijna onbegrensde duurzaamheid. /Indien U ons 25 dezer bons vóór 31 December 1913 franco inzendt, doen wy U gratis en franco zulk een Quaker Oats lepel toekomen.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2