Dinsdag 7 Mei 1912. No. 8104. 61e Jaargang. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" HOOFDREDACTEUR F. J. 7BSDZHIZS. AMERSFOORT. KENNISGEVINGEN. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden /i.— franco per post ƒ1.15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieöle- en onteigenings- advertentiön per regel 15 cent. Reclames 1—5 regels f\.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: SORTSGXUCHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Burgemeester en Wethouders der Gemeente A mersfoort brengen ter algemeene kennis, dat de gewone jaarhjksche collecte ten behoeve van het Fonds ter aanmoeding en ondersteuning van den ge- wapenden dienst in de Nedbrlanden langs de huizen der ingezetenen zal plaats hebben op Maandag den 20 Mei 1912 des voormiddags ten 9'/* uur. Zij wenschen deze ten dringendste in de be langstelling der ingezetenen van allen rang en stand aan te bevelen. Men vergete niet, dat, al moge ook het getai der overgeblevenen uit de veldtochten van 1830 en 1831 jaarlijks verminderen, daarentegen, ten gevolge der expeditiën in onze Oost-Indische Bezittingen, het getal van hen, die op onder scheidene wijze aanspraak hebben op ondersteu ning, steeds weder toeneemt en vermoedelijk zal blij zen toenemen. Hij het op zich zelf verblijdend verschijnsel, in de laatste jaren alom in den lande waarge nomen, eener toenemende belangstelling in alles wat de verdediging des vaderlands betreft, ver trouwen Burgemeester en Wethouders, dat de opbrengst dezer Collecte zal bewijzen, dat men ook meer dan tot dusverre belang stelt in het lot van den verminkten en hulpbehoevenden oud-soldaatMoge toch hun, die hun leven veil hebben voor het vaderland, de overtuiging worden geschonken, dat het vaderland niet ondankbaar is, en alzoo de in te zamelen giften er toe bijdragen otn ann meerdere Oud-strijders, die daarop aanspraak hebben, eene tegemoet koming te verstrekken ter verlichting der zorgen van den ouden dag. Amersfoort, 6 Mei 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WUYTIERS. De Secretaris, J. G. STEN PERT KROESE. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge de Wet van 8 November 1875 (Staats blad no. 51) alle vorderingen ten laste van het Rijk over bet jaar 1911 vóór den 1 Juli e.k. moeten worden ingediend bij de autoriteiten, door wie de bevelen tot het doen van leveran- tiën zijn gegevenen dat de belanghebbenden, die hiertoe van de tusschenkoinst van het Ge meentebestuur wenschen gebruik te maken hunne declaratiën vóór den 15 Mei 1912 ter Secretarie behooren in te leveren. Amersfoort, 6 Mei 1912. De Burgemeester voornoemd, WUYTIERS. Burgemeester en Wethouders van Acnersfoort brengen ter kenniB van belanghebbenden, dat alle vorderingen ten laste van de Gemeente, het dienstjaar 1911 betreffende, op strafle van ver jaring moeten worden ingezonden vóór of op 30 Juni 1912 bij hen, op wier last de leveringen zijn geschied dat het aanbeveling verdient dien uitersten termijn niet af te wachten, doch de inzending der stukken zooveel mogelijk te bespoedigen. Amersfoort, 6 Mei 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUYTIERS. De Secretaris, J. 9TENFERT KROESE. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen, ter voldoening aan ort. 14, lid 3 der Pandhuiswet, ter openbare kennis, dat door GERRIT GRADUS WILHELMUS VAN DEN BERG een verzoek om toelating tot het houden van eene Bank van leening in het perceel St. Andriesstraat no. 14 is ingediend en dat door een ieder, overeenkomstig het bepaalde in boven vermeld artikel bezwaren tegen do inwilliging van dit verzoek bij Burgemeester en Wethouders kunnen worden ingebracht. Amersfoort, G Mei 1912. Rurgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUYTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROESE. Dokters-staking De Nederlandsche Maatschappij tot bevor dering der geneeskunst zal van 7 tot 9 Juli te 's-Gravenhage haar 63ste algemeene leden vergadering houden. Een vergadering, die van buitengewoon groot belang kan worden óok voor de leeken. Het Hoofdbestuur heeft, na voorafgaande schriftelijke gedachtenwisseling, in een uit sluitend daarvoor belegde buitengewone ver gadering, welke 21 April gehouden en tevens bijgewoond werd door de Centrale commissie voor de beroepsbelangen, door de Commissie in zake ziekteverzekering, door den Voor zitter en den Secretaris van het Centraal- comité tot behartiging van het ziekenfonds wezen, en door den Voorzitter van den Raad van beroep, besloten, onder verwijzing naar art. 22 der Statuten, aan de 63ste algemeene vergadering voor te stellen, het onderstaand algemeen bindend besluit te nemen. De leden van de Nederlandsche Maat schappij tot bevordering der geneeskunst verbinden zich, na 1 September 1912 niet deel te nemen aan eenig n i e u w op te rich ten ziekenfonds of aan eenig ziekenfonds, dat volgens de bepalingen van een in te voeren Ziektewet erkend is, tenzij in de Sta tuten aan de volgende hoofdvoorwaarden is voldaan i°. dat alle geneesheeren, die te goeder naam en faam bekend zijn en wier gewone werkkring zich over het gebied van het zie kenfonds of over een deel daarvan uitstrekt, het recht hebben als deelnemer tot het zie kenfonds toe te treden, hetzij als huisarts, hetzij als specialist 2°. dat aan geen der drie. bij het zieken fonds belang hebbende groepen (apothekers. geneesheeren en leden) een overwegende macht in het Bestuur en in de Algemeene vergadering is toegekend 3°. dat een weistandsgrens voor gezinnen en een voor alleenstaande personen is vast gesteld, waarbij het maximum voor gezinnen het bedrag van f 1200.'s-jaars, voor alleen staande personen het bedrag van f 800. 's-jaars, niet mag overschrijden 4°. dat uitdrukkelijk is bepaald, dat de geneesheeren niet gedwongen worden, ver klaringen af te geven omtrent arbeidsonge schiktheid van ziekenfondsleden, die onder hun behandeling zijn of geweest zijn, ea onder de voorwaarde, dat, bij de ten uitvoer legging van dit algemeen bindend besluit. het Hoofdbestuur, gehoord de Centrale commissie voor de beroepsbelangen en het Centraal comité tot behartiging van het zie- kenfondswezen, van dit bindend besluit tij delijk dispensatie kan verleenen voor die ziekenfondsen, welke krachtens een over gangsbepaling in de Ziektewet tijdelijk erkend zijn. Het voorstel van het Hoofdbestuur strekt in korte woorden gezegd om een bindend besluit te nemen met betrekking tot het zich verbinden der leden aan zieken fondsen en wel in verband met de te ver wachten invoering der Ziektenwet. Een algemeen bindend besluit, waar aan dus alle leden der Maatschappij zich zullen hebben te houden, onverschillig waar zij gevestigd zijn, in een stad of op het platteland, in het hooge Noorden of in de Zuidelijke grensplaatsen, als specialist dan wel als algemeen geneesheer. Dit zegt op zichzelf al veel; maar de groote beteekenis van het voorstel ligt toch nog ergens anders: het is om zoo te zeggen de eerste stap der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der geneeskunst op nieuwe sociale banen, die zij wel reeds geruimen vóór zich heeft gezien, maar waarop zij tot dusver nog geen effectieven voet heeft gezet. De nieuwe richting* der Maatschappij is tot heden vrijwel theoretisch kunnen blijven maar de Ziektewet, zooals zij binnenkort in de Staten-Gcneraal behandeld en waarschijn lijk aangenomen zal worden, zal haar in practijk moeten doen brengen. Wij behoeven niet meer op te halen, wat die Ziektewet belooft te zullen brengen, zegt de »Vox medicorum». Wij behoeven niet meer in herinnering te brengen, dat de Maatschappij tot bevordering der genees kunst luide haar stem heeft doen hooren, toen het ontwerp-ziektewet werd gepubli ceerd om te trachten verbetering te verkrij gen in hetgeen er verkeerd in was. Wij be hoeven ook niet meer te vermelden, dat de aanwijzingen van medische zijde geen vol doenden weerklank hebben gevonden om te durven hopen, dat dit verkeerde verbeterd zal worden. Wij volstaan dus met nadrukke lijk te verklaren, dat de te verwachten Ziektewet groote gevaren meebrengt voor den medischen stand in het bijzonder en dientengevolge voor het g e h e e 1 e volk in het algemeen En nu heeft de Maatschappij een, slechts éen middel 0111 die gevaren af te wenden een middel, dat van groote beteekenis is, waarvan men de gevolgen niet licht moet tellen, en dat zonder twijfel van verschillende kanten protest zal uitlokken, en de medici aan minder-vereerende qualificaties zal bloot stellen. Tot nog toe kon men zich feitelijk slechts bedienen van protesten in den vorm van moties, adressen, requesten of hoe men ze anders kan noemen. Thans kan men daad werkelijk stelling nemen tegenover verkeerde j bepalingen en toestanden, door middel van het bindend besluit. De Regeering gaat voorschriften geven, 1 maar de geneesheeren gaan hun medewer- king weigeren en wanneer zij dat eens- i gezind doen in het g e h e e 1 e land zul len zij ten slotte dwingen tot verbetering. Ongetwijfeld zal men hun optreden in een 1 hatelijk daglicht zien te stellen men zal hun verwijten, dat zij zich op éen lijn stellen met stakende bootwerkers; maar wie op de hoogte is van den toestand, zal rechtvaardig oordeelen. De strijd wordt door de dokters niet uit- gelokt, nog minder gewenscht. l.ang van te voren hebben zij duidelijk genoeg te kennen 1 gegeven, dat het Ziektewetsontwerp onaan- neemlijk is, dat zij er zich niet bij kunnen neerleggen en nu, lang vóór de beslissing zal vallen, geven zij openlijk te kennen, welke maatregelen zij zullen nemen om zich er tegen te verzetten. Wanneer nu tóch de wetgevende macht daar tegenin wil gaan en wetten wil maken, j die voor den oppervlakkigen beschouwer misschien uitstekend lijken, maar in hun werking verderflijk zullen blijken te zijn, dan komt de verantwoording voor den weerstand, dien de mannen der wetenschap zullen bie- den, neer op de Regeering. De dokters hopen daarom nog van harte, dat de actie, die nu beginnen zal, den strijd onnoodig zal maken, en dat het besluit, door de Algemeene vergadering te nemen, ge noeg effect zal hebben als waarschuwing. Waarschuwing voor de Regeering mis schien om haar voorstellen alsnog te wijzigen in den geest der medici. Waarschuwing voor de Tweede Kamer misschien om het ontwerp niet ongewijzigd aan te nemen. Waarschuwing voor de ziekenfondsen misschien om ook zonder wettelijk voorschrift

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1