Zaterdag 11 Mei 1912. No. 8106. 61e Jaargang. B IJ B L A D. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Ainersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van CleefT'. HOOFDREDACTEUR P. J. FBECEHIKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden 1.— franco per postƒ1.15. Advertentlen 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieüle- en onteigenings- advertentiön per regel 15 cent. Reclames 15 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertenticn van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: KOB.TSSCSRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Bij dit nummer behoort oen KENNISGEVINGEN. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat beBtnurders-collatoron van het WJJBKNGA- LEEN, te Bolsward, blykens hun Bchrijven van 6 Mei 1912, voornemens zijn, over te gaan tot de begeving van oen studiebeurs dat nakomelingen uit de familie van den Btiehter, die naar de beurs wenschnn te dingen, zich, onder overlegging van eene geboorteakte, vhor G Juni a.s. schriftelijk zullen moeten wen den bij den heer dr. G'. J. Niemeijer, te Bols ward dat de begiftigde vrij zal zijn in de keuze van een vak van studie; dat de sollicitanten zich zullen hebben te onderwerpen aan een vergelijkend examen, waarvan de datum later zal worden bekend gemaakt. Amersfoort, S Mei 1912. VUYTIERS. De Burgemeester en Wethouders van Ainers- f oort, Gelet op artt. (5 en 7 der Hinderwet, brengen ter kennis van het publiek, dat een door gebrs. B. it A. van GELDER ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tol het uitbreiden van eene slachtplaats en rookerij van vleeschwaren in het perceel, hier gelegen aan den Langegracht No. 34, bij het Kadaster bekend onder Sectie E, No. 3919, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Donderdag den 23 Mei aan staande, des voormiddags te half elf uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van éen of meer zijner leden, bezwaren tegen het uitbreiden van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkom stig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeen tebestuur of (-en of meor zijner lede n zijn ver schenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 9 Mei 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. WUYTÏER8. De Secretarie, J, G. STEN EERT KROKSE. WAARSCHUWING tegen het lokken van Nederlandsche werklieden naar Duitschland. De Burgemeester der Gemeente Amers foort waarschuwt tegen de berichten in de nieuwsbladen of van daartoe uitgezonden agenten, die, soms met verstrekking van reisgeld voor de heenreis, ten behoeve van industrieele ondernemingen, Nederlandsche werklieden naar Duitschland lokken. Bij hunne aankomst te dier plaatse toch is her haaldelijk gebleken, dat zij daar niet gebruikt kunnen worden. Het is daarom geraden, dat die werklieden, alvorens werk aan te nemen in Duitschland, zich tot de arbeidsbeurs in de plaats hunner inwoning of, bij gebreke van dien, tot de Nederlandsche arbeidsbeurs te Oberhausen (Duitschland), Arndtstrasse 56, om inlichtin gen wenden, omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huur prijzen der woningen aldaar. Wie dit nalaat, stelt zich bloot aan groote TELEURSTELLING en SCHADE. Amersfoort, 9 Mei iyi2. De Burgemeester voornoemd, WUYTIERS. Onze tachtlooze jeugd. Er wordt veel geklaagd over de tucht loosheid onzer kinderen. Ze kennen geen tucht meer. Het woord tucht staat in een slechten reuk. Bij het woord tucht wordt gedacht aan tuchthuis, tuchtroede, tuchtschool. Dat tucht in verband staat met orde en regel de grondslagen voor welvaart; met zelfbeheersching, zelfverloochening, inspan ning van alle krachten, energie de nood zakelijke vereischten voor een gelukkig leven; men schijnt er niet aan te denken. »Ik wreek geen kwaad, maar dwing tot goed Straf is mijn hand, maar liefderijk mijn ge- [moed*. Och wat, dwingen! Niemand moet gedwon gen worden. Dat zou strijden met de ont wikkeling van de individualiteit onzer kin deren het zou hun karakter bederven. Het kind moet worden opgevoed voor de v r ij h e i d. Bij vrijheid past geen dwang Tot het goede dwingen? Och kom Al wat met dwang gebeurt, kan nooit iets goeds brengen. Men moet het kind de over tuiging zien bij te brengen, dat al hetgeen wij van hem verlangen het goede is. Als het dat niet zelf inziet, geeft het toch niets. Ieder kind is een schepsel op zich zelf. Het is een misdaad, een schepsel, dat volgens zijn natuur wil opgroeien in de vrijheid, te wringen in het keurslijf onzer conventie. De mensch is van te edelen oorsprong en staat te hoog om pasklaar te worden gemaakt in een vorm, die ouders of onderwijzers voor een ideaal vorm gelieven te houden. We leven in de eeuw van het Kind (het Kind met een hoofdletter); de ouders en onderwijzers (zonder hoofdletter) moeten er zich wel voor wachten, zich aan het kind te vergrijpen, door het aan te vatten met straffe hand! >Liefedrijk< moet het gemoed zijn der opvoeders en hun hand moet bovenal zacht zijn. En wie verzekert hun, die zich durven belasten met de opvoeding van het Kind, dat de weg, dien z ij aanwijzen de beste is Is het niet zeer goed mogelijk, dat de weg, dien het Kind bij intuïtie voor den besten houdt, het ook werkelijk i s Laat groeien, laat bloeien het Kind, gij opvoeders; laat het zich ontwikkelen, zooals het zelf wilmaar houdt je handen thuis Hoogstens past u de rol van welwillend raadsman, van belangstellend toeschouwer. Voor de rest zal de natuur zich wel zelf helpen, zoo goed als ze dat doet met al hare schepselen. Het zijn deze beschouwingen, het is dit standpunt, waardoor de taak der onderwij zers zoo zwaar, in vele gevallen te zwaar wordt. Een gansche ommekeer heeft plaats gehad in de beschouwing aangaande de verhouding waarin de opvoeder staat tot het kind. Een beschouwing, die in het nauwste ver band staat met de veranderde denkbeelden over de inrichting der maatschappij. Ons geesdriftig streven naar vrijheid heeft geleid tot miskenning van elk gezag. Dat tucht noodig is voor het behoud van ons gezin, dat tucht onmisbaar is in onze samenleving, dat al onze persoonlijke ver houdingen een absurditeit worden zonder tucht, ja, dat zonder tucht geen beschaving denkbaar is, het schijnt te worden vergeten. Het gebrek aan tucht thuis brengt mede, dat vele leerlingen zoo moeilijk tot orde tot gehoorzaamheid, tot geregelde inspanning,zijn te brengen. Waar ze thuis zonder consequente opvoeding zijn opgegroeid waar hun luimen en lusten niet zijn bestreden waar de over tuiging, dat niets gaat boven de vrijheid, bij de ouders de richting aangaf, of liever de richtingloosheidwaar het laat-maar-waaien- stelsel gevolgd wordt, waar steeds verklaard werd, dat het later wel terecht zal komen, en dat de kinderen zelf later wel zouden inzien wat goed voor hen was daar is het geen wonder, dat vele onderwijzers niet in staat zijn om met de aan eigen luimen en nukken onderworpen naturen op te schieten. Dit is de voornaamste oorzaak der tucht loosheid onzer kinderende weeke, zieke lijke, papperige opvoeding, die ze thuis ge nieten*. Een tweede oorzaak, die in nauw ver band staat met de vorige, ishet gemis van gezag der onderwijzers. Ze hebben geen macht over de kinderen. Hoeveel onderwijzers, die er nu geheel onder raken en ellendig schipbreuk lijden, zouden heel goed bruikbaar zijn, als ze slechts macht hadden over hun leerlingen. Maar »Ne tc-uchez pas a la reine*, heette het vroeger. Nu heet het: »Raak niet aan het Kind*. De afgoderij, gedreven met het kind, is oorzaak, dat zoo menig godje een duiveltje wordt, dat het leven van zijn ouders en van zijn onderwijzers bederft. Van de ouders <x>kIloe duur betalen velen niet hun afgoderij, die ze aanzagen voor liefde. Later misschien zien ze wel in hoe dom ze handelden maar dan is het te laat. ■Straf is mijn hand*. Jawel, als dan de hand straf wordt, dan helpt het niet meer. Als dan de teugels worden aan gehaald, is meestal het hollende paard niet meer tot staan te brengen. Aldus de heer J. Schuitenmaker in het »Maandblad in het belang der opvoeding van weezen*. middelen te verschaffen om tot hooger bloei te komen. Elders leerde de ervaring, dat het klein-bedrijf, door gebruik te maken van de nieuwere vindingen op electrisch gebied, sterker werd en beter in staat was, te wed ijveren met de groot-industrie. Wijst zulks niet op de noodzakelijkheid van het in exploitatie brengen eener ge meentelijke electrische centrale Zal Amersfoort wèl varen, dan moet koers gezet worden in de richting der industrie. Natuurlijk behoeft men andere welvaarts bronnen niet te verwaarloozen. Ijverig worde voortgezet het werk ten behoeve van land- en tuinbouw, maar niet langer mag verzuimd worden, de bestaande nijverheid te steunen in haar streven naar ontwikkeling en bloei, en de vestiging van nieuwe industrieele ondernemingen mogelijk te maken. Gewenscht ware, dat er een beweging ten gunste dezer zaak werd op touw gezet, waaraan zoowel »De Hanze* cn Handel en Nijverheid* als andere corporation zouden kunnen deelnemen. Er werd reeds veel over 't electriciteit- vraagstuk gepraat; laat men nu gaan handelen. 't Wordt tijd De Koppelpoort en de onvolprezen Kei prijken op den omslag en de titel-pagioa van het jongste nummer van »De Kampioen*, dank zij de welwillendheid van den heer G. J. Slothouwer, die de beide clichees uit zijn feestgids voor het hier heden aange vangen Groot internationaal kegelconcours, als consul van den A. N. W. B. afstond voor het Bondsorgaan. Bij de Kei staat, dat hij in 1661 naar de stad werd gesleept als herinnering aan den vrede met Portugal. We hebben altijd gemeend, dat Everhard Meyster zoo maar, zonder eenige nevenbe doeling dan om weer een zonderlinge streek uit te halen, hem naar de Varkenmarkt deed sleepen. Ware 't werkelijk bedoeld geweest als herinnering dan had men den kei in 1673, bij de komst der Franschen, werkelijk niet behoeven te vermoffelen, zóo goed, dat pas in 1903 »Spekkie* hem terugvond. Belanghebbenden vestigen hun aandacht op de kennisgeving nopens de studiebeurs, aan het hoofd van dit nummer. In ons nummer van 30 April deelden we mee, dat met ingang van 1 Mei in het dorp Zeist de gemeentelijke electrische centrale zou worden in gebruik genomen, en vroegen wc, wanneer toch we het zelfde zouden kunnen berichten voor de stad Amersfoort. De »Eembode* van gister doet de vraag wat duidelijker, waar hij schrijft: De simpele mededcelïng in de kranten, dat te Zeist is aangevangen met de exploitatie eener gemeentelijke electrische centrale, doet bij hernieuwing de vraag stellen: Hoe lang moet het nu nog duren eer ook de Gemeente Amersfoort haar centrale in werking stelt Het komt ons voor en hierin staan we niet alleen dat in deze niet met genoeg zame voortvarendheid wordt gehandeld, ver moedelijk wegens gebrek aan voldoend be sef van de groote waarde der electrische energie voor onze nijverheidsinrichtingen. Men moge dan al Amersfoorts vooruitgang zoeken te bevorderen door het lokken van menschen, die hier rust na volbrachten arbeid kunnen vinden, of door 't bieden van onder- wijsgelegenheid veler aard daad van lof felijk bestuursbeleid zou 't zijn wanneer eens plannen werden overwogen, hoe te geraken tot een industrieel Amersfoort. De eerste stap in die richting is natuurlijk, aan de bestaande nijverheidsinstellingen de Bij Koninklijk besluit zijn benoemd in de Provincie Utrechttot Voorzitter van den eersten Militie-keuringsraad W. A. E. Mans- veldt, luitenant-kolonel, provinciaal adjudant in Utrechttot zijn plaatsvervanger L. Noest, majoor bij het 9e regiment infanterie; tot Voorzitter van den tweeden militie-keurings raad D. J. van Bosveld Heinsius, gepens. luitenant-koloneltot zijn plaatsvervanger D. W. de Jager, luitenant-kolonel bij het 5e regiment infanterie. Dr. J. Nord, dirigeerend officier van ge zondheid 2e klasse, te Utrecht, is aange- wezen om Gedeputeerde Staten van Utrecht bij te staan bij het geneeskundig onderzoek van lotelingen. Tot Rijks gecommitteerden bij het eind- examen van het Gynvosiunr hier, te houden van i2 tot 15 Juni, z\-,n benoemd dr. T. J. I Hartman, hoogle'eraar aan de Rijks-universi- teit te Leiden; dr. H. Brugmans, hoogleeraar aan de Gemeentelijke universiteit van Am- sterdam en dr. A. A. Nijland, hoogleeraar 1 aan de Rijks-universiteit te Utrecht. Ds. P. J. F. van Voorst Vader Jr. hoopt morgenmiddag zijn intree-rede te houden in de Ned. Hervormde gemeente te Nederhe- mert, na des ochtends te zijn bevestigd door dr. C. B. Oosthuis, predikant te Rotterdam. j Ritmeester F. A. C. Goester. van de ca valerie O. I. leger, keerde heden per »Rem- brandt* naar Oost-Indlë terug.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1