BIJBLAD IffiBMfflHCiM Stadsnieuws. Ingezonden behoorende bij de uitgave van N.V. de AMER8FOORTSCHECOURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF" VAN ZATERDAG 11 MEI 1912. Bij het op 10 en u Juli te Arnhem te houden congres van den Middenstandsbond zal ook aafi de orde worden gesteld een voorstel van het Bondsbestuur om, ter gele genheid van het i o-jarig bestaan van dien Bond, een commissie te benoemen ter voor bereiding van een vacantie-oord voor mid denstanders. Nog tot Maandagavond bestaat de gele genheid om bij den ie Secretaris van Handel en Nijverheid*, den heer J. van der Wal Kz., Viandenstraat 15, candidatenlijsten in te die nen voor de op 23 Mei te houden verkiezing van zeven Bestuursleden. Met genoegen vernemen wij, dat vele per sonen van alle standen reeds zijn toegetreden als lid van de Tuinbouw-vereeniging Amers foort*. Bij het Bestuur bestaat het voornemen, nu spoedig prijzen uit te loven voor goed ge teelde najaarsgroenten. De eerste maal zullen de prijzen hoofdza kelijk bestaan uit een zoo groot mogelijk aantal Westlandsche broeiramen. Met de teelt onder deze ramen en ouder die, welke de leden zelve mochten hebben, zullen weder nieuwe waardevolle prijzen kunnen worden behaald, terwijl de gelegen heid zal worden gegeven te zien hoe de teelt van verschillende producten kan ge schieden. Binnenkort zullen de leden der nieuwe vereeniging, en zij die zich nog aanmelden, omtrent een en ander bericht ontvangen, waarbij dan de namen van alle leden zullen worden vermeld. Mogen nog zeer velen, door spoedige toe treding tot de vereeniging, het Bestuur in de gelegenheid stellen, krachtig voort te werken ten bate van stad en omgeving. Zooals bekend is, bedraagt de contributie, éen gulden per jaar en is het Secretariaat gevestigd: Schimmelpenniackstraat 41. De vereeniging «Kinderzorg* in het pro vinciaal ressort Utrecht der Ned. Hervorm de kerk houdt aanstaanden Woensdag haar Algemeene vergadering in het Kinderhnis »Aldegonde« hier. De agenda vermeldt o.m.mededeelingen van den Penningmeesterverkiezing van Bestuursleden van wie aan de beurt van af treding zijn de heeren J. B. de Beaufort, te WoudenbergA. A. G. van Egmond, te Utrechtdr. H. H. Meulenbelt, te Baarn en N. Veis Heijn, te Amersfoort, terwijl voor de vacature, ontstaan door het vertrek van ds. A. G. H. van Hoogenhuijze, te Doorn, worden aanbevolen de heeren F. Labouchère, te Doorn, en ds. G. B. Boomer te Drieber gen. In de pauze zullen de jongens gymna stische oefeningen uitvoeren en de grootste meisjes eenige liederen zingen. Door den Directeur, den heer Gordeau, zullen in de namiddagvergadering mededee lingen omtrent den arbeid worden gedaan. Aan het V. P. N.- magazijn aan de Muur huizen werden gister aangevoerd 34 000 melkversche eieren, die werden verkocht voor 67 cent per Kilo, overeenkomende met f 3.80 a f 4.30 per 100 stuks. Aan de markt werden aangevoerd 200 000 eieren, die golden f 3.80 a f 4.00 voor de witte en f 4.00 a f. 4.50 voor bruine. Het Bestuur van de onder-afdeeling Amers foort der V. P. N. heeft gister den leden, die eieren plegen te leveren, meegedeeld, dat het door den grooten toevoer heeft dur ven besluiten, den eierhandel te verplaatsen naar het veel grootere en ruimere perceel Krommestraat 59, de voormalige fabriek van den heer Ponne, dat geheel naar de eischen wordt ingericht en waar de eieren voortaan zullen worden geschouwd. Met een week of vier hoopt het Bestuur gereed te zijn. Inmiddels gaat de eierhandel aan het ma gazijn aan de Muurhuizen zijn gewonen gang. Bij de Donderdag ten Raadhuize gehou den aanbesteding voor de verbetering van Heiligenbergerweg en Dorresteinschelaan werd ingeschreven als volgt: G. Wassink f7175, W. Wassink f7170, firma J. Groen huizen Zn., te Hilversum, f 6998 lyf- Jets, te Apeldoorn, f6660; Ph. M. Putman, f 6634; Th. W. Bonte f6483, en J. van Harpen f 6353- Gegund aan den minsten inschrijver. De Minister van Justitie heeft ingevolge Koninklijke machtiging beschikt op een ver zoek om bewilliging op Statutenwijzigingen der Naamlooze Vennootschap »De Eerste Nederlandsche Maatschappij tot Verzekering van risico in loterijen*, gevestigd te 's-Gra- venhage, in de wandeling genaamd «Loti- sico*, en dit verzoek gewezen van de hand. De afwijzing is gegrond op de overweging, dat, mede blijkens in hoogste instantie be vestigde rechterlijke uitspraken, de Naam looze Vennootschap bij herhaling haar werk kring heeft uitgebreid tot het houden van een bij de Loterij wet 1905 verboden loterij. Uit dien hoofde wordt de Vennootschap ge acht te zijn in strijd met de openbare orde, als hebbende een ongeoorloofde, immers bij de wet verboden, oorzaak. Van Aaken's mooiste marsch,Alle negen weerklonk vanmiddag uit den tuin van de sociëteit «Vereeniging* wier 30-jarig bestaan wordt gevierd met een groot internationaal kegel-concours, dat heden aanving en te middernacht van 20 op 21 J&rtt Mei onher roepelijk wordt gesloten. Of er werkelijk zoo vaak «alle negen zal worden geroepen door den tros kegel jongens kegel-mannen ware juister die slechts zelden 't faveur krijgen van een poedel en gestaag-aan de kegels hebben op te zetten en de ballen te reöxpedieeren aan de kege laars, die om de zeer hooge geldprijzen, de veelrikl fraaie medailles, de kostbare lauwer takken en de met grooten smaak uitgezochte kunstvoorwerpen zullen kampen Welk een geweldige voorbereiding dit kegel- feest weer heeft gekost, begrijpen alleen zij, die dergelijk sportfeest hielpen inrichten. En in dit verband brengen we op de eerste plaats hulde aan den penvoerder der commissie, den heer P. J. Hamers, die bergen papiers en stroomen inkts gebruikte om «tout le monde et son père* tevreden te stellen, botsingen met kegelbonden en kegelclubs elders terug te brengen tot thans onbeteekenende voor valletjes, die in 't kort voor de derde maal heeft getoond een model-secretaris te zijn. Onder de prettige en vlotte leiding van mr. S. G. van Weideren baron Rengers heeft de regelings-commissie al het mogelijke ge daan om de sportbroeders aangenaam te zijn de feest-commissie stond haar trouw ter zijde de technische commissie zorgde voor 6 pracht - banen en deed de vaste baan weer aller- ijslijkst glad maken. De jury zal, als van ouds, zeer streng doch stipt en eerlijk zijn. En de societeits-leden, die zich om der wille van het feest reeds dagen achtereen behiel pen in de kamertjes die als woning van den kastelein dienen, zullen als bij vorige feesten, zich toonen waardige gastheeren te zijn. Mr. S. G. Van Weideren baron Rengers nam het eerst het woord om namens de regelings-Commissie dank te brengen voor de gastvrijheid haar verleend door het Be stuur der sociëteit, welke thans haar 30 ja rig bestaan herdenkt en heette welkom de leden van het eere-comité en in het bijzon der Wethouder Kam, als vertegenwoordiger van den zoo hoog geachten Burgemeester. Spr. bracht dank en hulde aan. allen, die op eenige wijze hebben bijgedragen tot dit sportfeest. In het bijzonder aan Vreemdelingenver keer en Handel en Nijverheid, die daardoor andermaal toonden hun doel Amersfoort ook naar buiten bekend te maken - zoo goed te begrijpen. Spr. heette ook welkom jury-leden en baan commissarissen, kegelc.ubs en kegelaars, sprak den wensch uit, dat deze week er een zou zijn van goede sport en dat men ook den wonderfraaien tooi, door Moeder Natuur aan de prachtige omgeving der stad ge schonken, in oogenschouw zou nemen en dat dit aspect hun aanleiding zou geven tot een herhaald bezoek. De heer S i n n i g e sprak als Voorzitter van de sociëteit «Vereeniging* een hartelijk woord van dank namens die sociëteit voor de sympathieke en bijna algemeene mede werking tot dit feest, dat ook daardoor een reuzen-succes zal hebben. Spr. hoopte dat de indruk van Amersfoort, zoo gunstig in het hart des lands en in zoo wonderschoone om geving gelegen, een zeer uitstekende mocht zijn op de vele vreemdelingen, die om het kegelfeest hier komen. Nadat Wethouder Kam, als vertegenwoor diger van den Burgemeester, goede wenschen had geuit voor de sociëteit en het Kegelcon cours, werden de banen geïnspecteerd en ontzegeld, waarna onder het aanbieden van den «erewijn de eerste ballen werden ge worpen. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk kwart na achten, die van de overige voertuigen niet later dan kwart voor negenen zijn aangestoken. De politie hield hier gister een gesigna leerde aan, die nog debet stond voor f 5 boete of éen dag. Wie nooit tevreden is, maakt nooit te vreden. Het kan, als 't weer meewerkt, aanstaan den Donderdag geweldig druk worden om en te Zeist. Omtrent de bijeenkomst van vrijzinnig- godsdienstigen deelt de commissie van voor bereiding nog een en ander mee in de ru briek Ingezonden stukken. De A. N. W. B. heeft voor dien dag een spinnewebtocht georganiseerd naar «de paarl aan de kroon van 't Sticht* en het hotel «Boschlust* als hoofdkwartier gekozen. En het Leger des Heils zal Hemelvaarts dag achter het Slot een kampdag houden voor zijn talrijke vrienden in de Provincie Utrecht en haar onmiddellijke omgeving. De ouderdom der aarde. Prof. Frank Allan, hoogleeraar aan de universiteit van Manitoba, heeft in een rede over den «ouder dom der aarde* er op gewezen, hoe alle vroegere berekeningen dienaangaande hun waarde verloren hebben tengevolge van de ontdekking van het radium. Lord Keivin heeft indertijd den ouderdom der aarde op 20 millioen jaar geschat, en deze schatting, meende hij, zou juist zijn, tenzij eenig nieuw feit gevonden werd, waar uit bleek, dat aan de oppervlakte der aarde nog warmte geproduceerd werd. Welnu, zegt prof. Allan, dat nieuwe feit vormt de ont dekking van het radium, dat warmte afgeeft zonder in gewicht te verliezen. Hoeveel warmte door radium uitgestraald wordt, blijkt wel hieruit, dat een pond in staat is een huis gedurende 2000 jaar te ver warmen. En op onze aarde zijn er geweldige hoeveelheden radium, want overal ia het verspreid evenals helium, een der splitsing producten er van. Met onze tegenwoordige hulpmiddelen zijn we uitmuntend in staat te meten, hoeveel helium door een brok erts wordt uitgestraald, en door nu de vorm van radium en helium, die in een brok erts vervat is, te vergelijken, wordt het mogelijk, in ver band met de bepaling van den levensduur der verschillende emanaties, ruw-weg den ouderdom der aarde te schatten. Volgens deze methode krijgt men uitkomsten, welke ontzaglijk veel van die van lord Kei vin afwijken. In plaats, dat de aarde slechts 20 millioen jaren zou tellen, is zij, oordeelt prof. Allan, minstens 15 000 millioen jaren oud. Inhoud «Wereldkroniek* 11 MeiDe voor gevel van het vredespaleis Engelberg in Unterwalden Albert Vogel mr. J. A. Sillem - Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam Het nieuwste Duitsche Rijn- Noordzee-kanaal Personalia Kroniek van de week Caricaturen en humor uit het buitenland. Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven Hooggeachte Redactie, De propaganda-commissie voor de Open lucht-samenkomst van vrijzinnig godsdien- stigen 16 Mei te Huis ter Heide, verzoekt U beleefd het onderstaande te willen opnemen in uw blad, dat Zaterdag a.s. verschijnt. U bewijst daarmede aan onze commissie een grooten dienst. Met dank voor uwe welwillendheid, Namens voornoemde Commissie, A. C. ROCHAT, Secretaris Utrecht, Biltstraat 100. Openlucht-samenkomst ran vrijzinnig godsdienstlgen. Nogmaals zij in herinnering gebracht, dat op 16 Mei a.s. (Hemelvaartsdag) te Huis ter Heide, nabij Zeist, een openlucht-samenkomst van vrijzinnig godsdienstigen zal plaats vinden op het bekende landgoed «Zandbergen*, van den heer Blooker. Voor de eerste maal wordt zulk een samen komst van vrijzinnigen in deze Provincie ge houden; in Noord-Holland en Gelderland mochten deze godsdienstoefeningen in de open lucht de belangstellihg van duizenden trekken, reden waarom men ook in Utrecht het voorbeeld van andere Provincies wenschte te volgen. De Hemelvaartsdag, als algemeene vacantie-dag in de bloeiende Meimaand, is voor zulk een samenkomst in de wonder schoone natuur rond Huis ter Heide bij uit stek geschikt; het Hoofdbestuur vertrouwt dan ook, dat alle vrijzinnigen in grooten ge tale den i6en Mei zullen opkomen om een uur van stichting te zoeken in de bosschen van het uitgestrekte landgoed «Zandbergen*, waarin men dien dag een vrije wandeling heeft. Huis ter Heide is uit alle hoeken der Pro vincie zeer gemakkelijk te bereiken; uit Utrecht brengt de locaaltrein van de N. C. S. de menschen in 12 minuten tot vlak bij het terrein der samenkomst. Men kan sporen naar Huis ter Heide, éen station vóór Zeist, of wel tot de halte «De Dolder*, gelegen aan de spoorbaan van De Bilt naar Amersfoort. Van beide stations is het landgoed «Zand bergen* slechts enkele minuten givans verwij derd en waar het terrein der samenkomst twee ingangen heeft (een aan den kant van Huis ter Heide, en een aan den kant van de Dolder) daar is de keuze geheel overgelaten aan de bezoekers. Komt men uit de richting Baarn en Amersfoort, dan is het wellicht aanbevolen, uit te stappen aan den Dolder komt men uit de richting Utrecht, dan is het misschien beter Huis ter Heide te kiezen. Bezoekers van Driebergen, Doorn en verder, doen het beste per tram door te gaan tot het station Zeist der N. C. S. en vandaar per spoor te reizen tot Huis ter Heide, een rit van 5 minuten. Het Westelijk deel der Pro vincie, de Vechtstreek, Harmeien, Woerden, Jutlaas, Vreeswijk, Houten en Culemborg, is uit den aard der zaak aangewezen op Utrecht, vanwaar men met den locaaltrein naar Zeist, zooals we reeds zeiden, in 12 minuten op de plaats van bestemming is. Ziet men niet op tegen een wandeling van ongeveer 40 minu ten, als het ware dwars door de bosschen, dan kan men ook uit Utrecht por electrische tram (vertrek van het Stationsplein) gaan naar den Amersfoortschen straatweg en van daar wandelen naar Huis ter Heide. Men ziet, de verlpndlng met Huis ter Helde is zéér gemakkelijkde Ned. Centraal Spoor zal eenige extra-treinen doen loopen naar en van het terrein (station-Huis ter Heide), zoodat men er van verzekerd kan zijn, te allen tijd vlug vervoerd te worden. Het landgoed wordt te 12 uur opengesteld aan beide ingangen, terwijl de samenkomst aanvangt te half twee; te 4 uur is alles weer afgeloopen, zoodat de meeste bezoekers tegen etenstijd weer thuis kunnen zijn. Voor berging van rijwielen wordt gezorgd; wielrijders weten, dat tal van mooie fiets- wegen naar het terrein leiden, uit schier alle richtingen, Hilversum, Baarn, Amersfoort, Zeist, Driebergen, Utrecht, enz. Zij, die per spoor uit Hilversum, Bussum en Weesp komen, zullen de kortste route nemen, wanneer zij per H. IJ. S. M. gaan tot Baarn en vandaar met de N. C. S, naar den Dolder. De namen der sprekers werden reeds meermalen gepubliceerd ten overvloede wil len wij ze nog eens herhalenprof. T. Can- negieter (openingswoord); ds. J. van Loenen Martinet, te Bussum, over «Godsdienst bij lief en leed* J. L. Bosma, Hoofd eener school te Utrecht, over «Het godsdienstige in de schoolopvoeding* dr. J. P. Cannegieter, te Veendam, over «De roepstem Gods*; ds. I. Hooykaas, te Amersfoort, over - Aanbidding* ïPs. T03 ia); ds. S, K. Bakker, te Zwolle, over: «De vrijzinnige Christenen en de we reld* ds. E. J. van der Brugh, teTiel, over «Getuigenis, het Koninkrijk Gods is onder ulieden*; dr. H, L. Oort, van Utrecht (slot woord). Op het terrein zullen twee spreekgestoelten staan, waar gesproken zal worden, dus tel kenmale op twee plaatsen tegelijk. Deze toe spraken zullen niet lang duren, ongeveer 15 a 20 minuten tusschen deze redevoeringen in zal gemeenschappelijk worden gezongen onder begeleiding van een militair muziek korps uit Utrecht. Verder zal een ververschings- tent aanwezig zijn, terwijl wordt zorg gedra gen voor de colportage van vrijzinnig-gods dienstige lectuur. Een en ander wordt nader uitvoerig vermeld op het programma, dat men aan de ingangen van het terrein als toegangsbewijs ontvangt. Het Hoofdbestuur hoopt nu maar, dat deze samenkomst in alle opzichten zal slagen door middel van annonces en groote aan plakbiljetten tot in de kleinste dorpjes van Utrecht en het Gooi, in hotels en aan stations, heeft men gepoogd een zeer breeden kring te bereiken. Het Bestuur vertrouwt, dat alle vrijzinnig-godsdiensten die roepstem zullen beschouwen als tot zich persoonlijk gericht, hun medewerking daarom niet zullen ont houden en op Hemelvaartsdag, door een bezoek aan «Zandbergen*, willen toonen,dat deze actie wordt gesteund en gedragen door allen, die in vrije vroomheid het ideaal mee- nen te zien. Alzoo een laatste opwekking tot 'n :der, die is van vrijzinnigen huizegeef ons den 16 Mei a.s. het bewijs, dat in u is levende sympathie voor de zaak, die ons samenbindt, warme belangstelling voor den geest, dien wij voorstaan, de geest van liefde en ver draagzaamheid, sterk door het geloof dat wij belijden, het geloof, dat geen andere stemme wil kennen dan die des harten en die alléén. Brenge dat geloof u met ons tesamen op den Hemelvaartsdag. LAND- EN TUINBOUW. Vragen betreffende land- en tuinbouw, aan het Bureau van dit blad. Gier. II We nemen het tabelletje in het vorige artikel nog eens voor ons. Wat blijkt ons dan i°. dat de urine aanmerkelijk rijker is aan stikstof dan de vaste uitwerpselen. Nu is de stikstof juist onze dure meststof. De

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 5