Tictoriawater QuakerÜate 1 Marktprijzen. Advertentiën. Nationale Vereeniging tot steun aan miliciens, prijs der chili bedraagt immers f 13 per 100 K.G., terwijl we zwavelzuren atnmo- niak betalen met f 16. Als meststof zal daar om de gier een grootere waarde hebben dan de vaste mest, de urine der paarden toont een hoo- goi gehalte aan stikstof dan die van onze runderen. Ze is daarom dubbel waard zorg vuldig verzameld te worden. 3°. de gier bevat naast stikstof ook vrij- wat kali. Onze zandgronden zijn arm aan kali. Wc mogen daarom die kali in rekening brengen. •1°. de gier bevat geen phosphortu Die phosphorus is noodig voor het leven van de plant, voor het geven van zaden voor het rijpen der vrucht. Waar we ons land gieren, daar mogen we dus niet vergeten, tevens phosphorzuur te geven in den vorm van stukkken meel of supper. We dienen nog op een zaak te ietten in het voordcel van de gier. De stikstof van gier ei van de vaste mest is afkomstig van liet voeder der dieren. Een gedeelte van de stikstof verteert en gaat over 111 het bloed; een ander deel verteert niet en komt terecht in de vaste uitwerpsel Do opge nomen stikstof, die het lichaam niet noodig heeft voor zijn onderhoud, wordt weer af gescheiden door de nieren cn nffct de urine uit het lichaam verwijderd. Hieruit kunnen we besluitende onverteerbare stikstof vin den we terug in de vaste uitwerpselen, de ver teerde stikstof in de urine. We kunnen daarom zeggende stikstof van de gier is verteerd in liet lichaam van liet dier, zal in den grond gemakkelijk verder verteren, en daarom spoedig door ilc planten worden op genomen. De stikstof van de vasten niest is in liet lichaam van liet dier niet verteerd en het ligt voor de hand, dat deze ook in den grond moeilijk opneembaar zal worden. De slotsom van onze redeneering is dus in de gier komt meer stikstof voor dan in de vaste uitwerpselen en die stikstof heeft een hoogerc waarde, omdat ze gemakkelijk door de planten kan worden opgenomen. We weten immers maar al te goed. dat gier snel werkt en dat haar werking overeen komt met die van chili-salpeter. Voor een paar weken stonden we voor een weide, waarvan de ccne helft was be mest met gier en de andere met slukkcn- inecl en kainiet. De eigenaar wees er op. dat de helft, die met gier bemest was veel boter grasgewas toonde dan liet andere ge deelte. E11 dat andere gedeelte had hij nog wel dubbel bemest met kunstmest. Met dat «dubbele bedoelde hij slakkenmeel en kainiet. Hij was niet tevreden over de kunstmest. Laten we echter de zaak eens nader bekij ken. In geen van beide gevallen had hij dubbel bemest, ja zelfs niet eens enkel. Wat vragen de planten? Stikstof, phosphor, kali. Wat had hij gegeven in de gier? Stikstof en kali. Xu schiet liet gras wel welig op. i'och zal hij geen degelijk gewas verkrijgen omdat hij de phosphor niet heeft aangebracht. Ilij tic gier had hij supper moeten strooien. Dan was zijn bemesting volledig geweest, E11 op het kunstmest-perceel Daar beeft hij phosphorzuur (in slakkenmeel) en kali (in kainiet) gegeven maar hij heeft de stik stof vergeten en dus, in plaats van dubbel, nog niet eens volledig bemest. De chili moest er bij. E11 omdat de stikstof werkt op den groei van stengel en blad kon het niet anders, of op het oog moest dit perceel ten achter blijven, Geen van beide bemestingen kunnen onze goedkeuring vindon. Men geve gier en daarbij suppermen geve slakkenmeel en kainiet en daarbij chili of ammoniak. n. HE 11 KSO VEEZICHT. van tot en met 11 Mei. De aanvang der week gaf een flauwe Amerikaansche markt te zien. De plotselinge 'laling te New-York, waarop wij reeds in ons vorig overzicht wezen, maakte een zeer slechten indruk zoowel hier als te Londen en de stemming was daar dan ook verre van opgewekt. Mocht al Zaterdag te New- Vork aanvankelijk weer steun merkbaar zijn, men vertrouwde de markt toch geenszins en wees er op, dat de slechte cijfers der Stceltrust, zoowel als het handhaven van het dividend, waar dit niet verdiend was, ruim schoots redenen gaven om grootc voorzich tigheid in acht te nomen. Maandag was de stemming zoowel te Londen als te Amster dam er niet op verbeterd en vooral te Londen zakten in den loop van den dag de koersen gevoelig in, zooals later bleek ten gevolge van groot aanbod in Steel-shares voor Xew-Vorkscbe rekening. In Wallstreet toch begonnen velen,opmerkzaam geworden door dc plotselinge daling cn daardoor meer onder den indruk gekomen van de slechte kwartaalcijfers, zich van hun bezit in Stecl- shares te ontdoen. Dit aanbod deed zich Maandag to Londen reeds geducht gevoelen en werd later op de New-Vorksche Beurs voortgezet. Hel gevolg ivas weldra, d it ook de overige waarden gedrukt werden, zoodat al spoedig een algetneene daling viel te constateeren. Onder de vele vage geruchten, daarbij grif door de baissiers verspreid, trok speciaal de aandacht liet bericht, dat de Regecring dc uitbetaling van het Steeldividend zou verbieden. Dit bericht maakte een diepen indruk op dc continentale Beurzen. Immers vroeger was liet zelfde gebeurd bij de Pitts burgh Coal Cv en men vreesde, dat een herhaling van dit Regeeringsingrijpen een uiterst nndccligen invloed op de Amerikaan- sche markt, speciaal op Steel-shares, zou hebben. Hierdoor was do stemming vrij pessimist, doch tot veler verrassing bracht Woensdag dc Beurs in plaats van een verdere daling een vaste markt met rustige stemming. Het bleek, dat de hausse-groep, die de markt den laatsten tijd had gemani puleerd, de teugels nog in handen had kun nen houden en de koersen, ondanks alle ongunstige factoren, door krachtige» steun had kunnen ophouden. Toen de markt eenmaal over liet moeilijke punt heen was, keerde het vertrouwen geleidelijk terug, waartoe in ruime mate medewerkte de publicatie van den staat van onuitgevoerde orders bij de Steeltrust, die boven verwach ting gunstig was. Van het gerucht omtrent liet verhinderen van de dividendaitkcering op Steelshares door de Regeering, werd later in de week niets meer vernomen, zoodat het zich laat aanzien, dat dit slechts een door de baissiers uitgestrooid praatje is geweest. De ondertoon der markt, hoewel aan het einde der week veel vaster dan in den aanvang, blijft echter nog 011/eker, ten gevolge van liet politiek geharrewar cn het valt niet te ontkennen, dat de markt np hel «ogenblik sterk aan manipulatie bloot staat. STAATSFONDSEN. Van de binnenlnnd- schewaarden waren de .5 pCt. soorten door- loopend in vaste stemming en ook Integralen konden zich, 11a een aanvankelijke reactie, spoedig herstellen. Buitenlandsche fondsen over het algemeen prijshoudend. 1NDUSTRIF.ELE WA AR DE X hadden over het algemeen een onregelmatig verloop waarbij Steelwaarden door ecu aanvankelijk zeer flauwe stemming op den voorgrond traden. Koporwaanlen daarentegen hielden zich vast, ondanks de publicatie van de maan- delijksclie koperstatistick, die een vrij belang rijke vermeerdering in de voorraden aanwees. Van de minder courante waarden vielen Am. C011 en vooral Beet Sugars op, die tengevolge van allerlei optimistische berichten van een goeden gang van zaken en verhooging van dividend sterk werden opgezet. Dc markt der INDISCHE LUI.ÏTUR- CREDIETWAARDEN bleef ook deze weck uiterst stil. Kocrsvariaties van betce konis vallen niet te constateeren. Van INDISCHE MIJXWAARDEN trok ken Annd. Rcdjang Lebong weder de aan dacht door een flinke koersvorheflmg. Na tot 396 pCt. to zijn gestegen viel echter tegen het einde der week een teruggaande beweging waar te nemen en blijft do koers ongeveer 37» t<?gen .)6o pCt. vorige, week. Van de overige soorten valt weinig koers verandering te melden. Great Lobars aan vankelijk flauw gestemd en afbrokkelend, konden zich op het laatst dor week flink herstellen op den beteren koperprijs. Zij sluiten op vorig niveau. De markt der PETROLEUMWAARDEN kenmerkte zich door een bijzonder vast ver loop. Aanzienlijke aankoopen voor buiten- landscho rekening in aandeden Koninklijke Olie deed de koers van dat fonds flink inon- toeren cn per slot van rekening een twintig tal procenten hoogcr komen, terwijl deze rijzing gunstige» invloed had op dc andere oliewaarden. Vermeld mag worden, dat door de Ko ninklijke thans de optie is uitgeoefend op de >30.000 aandeden Shell, welke in het bezit waren van dc Dordtsche Petr. Mij. De Ko ninklijke hce-ft deze aandeden en bloc over gedaan aan een krachtige Franscho groep. Een uitzondering in do vaste stemming vormden aandeden Zuid Perlnk wegens liet passecrcn van het dividend. RUBBERWAAKDEN hadden een onge- animeerd verloop. De koersen brokkelden meerendeels af. De handel in deze afdeding blijft nog steeds var, weinig bctcckenis. TABAKS WA AR DEN. Onderden invloed van gunstige taxatieprijzen kreeg deze afdec- ling een vast aanzien, voor sommige sooitcn ontstond goede vraag, en, op enkele uitzonde ringen na, zijn dan ook diverse koersver- hoogingen te constateeren. PROLONGATIE sterk torugloopend tot ix/a Pct- M. ,V V. L. i-IETSU ia gemakkelijk klaar to makes I blonder fijn van smaak. Padvinder «hoekje. Naar buiten in mooi lenteweer En daar bijeen, jong volkje opgewekt en kwiek, blij dat. waaraan ze zóo lang werkten en hetwelk ze eiken dag vasteren vorm zagen aannemen, daar nu staat als een eenvoudig doch ruim gebouw, hetwelk hen straks zal worden overgedragen als hun bezit, hun ver- eenigingslokaal. Ook ouders, opvoeders, gaarne gekomen, omdat ze er getuigen van wilden zijn, hoe daar gaat aanbreken een ernstig oogenblik in 't leven van hun jongens cn meisjes. En zoo waren daar heden middag die allen, met nog tal van belangstellenden ver eend. toen dr. H. F. Roll, dc voorzitter van de Amcrsfoortschc afdeeling der Nederland- sche Padvinders-Organisatie het woord nam. Spr. heette hartelijk welkom de leden van het Hoofdbestuur, de Bestuursleden van de korpsen uit Amsterdam, Bussum, Hilversum, Utrecht en Zeist cn speciaal die ouders, welke nog niet recht begrijpen het doel der orga nisatie. Vooral voor dezen zal wedra een oudervergadering worden belegd. Oók dankte spr. de belangstellenden die bijdroegen in den bouw van het lokaal en daartoe niet alleen een financieel offer brach ten, doch vaak ook payaient dc leur personne. Zijn groote vreugde gaf spr. er over te kennen, dat ook comités vertegenwoordigd waren die niet zijn aangesloten bij de N. P. O. Na de gasten sprak de Voorzitter de Pad- vindsters en de Padvinders toe voor wie toch eigenlijk deze dag is bestemd. Ware er een week gewacht kunnen worden dan zou deze plechtigheid zijn saamgevallen met den 3léden gedenkdag van het uitzeilen dier Padzoekers die in 1596 op Nova Zeinbla overwinterden en daar het bekende «be houden huis* bouwden. Spr. bond den jongelui op het hart, steeds te bedenken, dat zij afstammelingen zijn van die «kloeke volk. met kloeken moed», maar ook dat dc groene vlag met de witte lelie, welke van dit vereenigings-gebouw wappert, zulk een ernstige beteekenis heeft en duidt op reinheid in handel en wandel. Dankbaarheid uit zich in den tegenwoor- digen tijd niet zoo gemakkelijkmaar de jongens wilden een plicht van dankbaarheid vervullen en boden daarom het comité-lid den heer J. Birnie, die den bouw leidde en er geducht aan meehielp, het Swastika-tee- keti aan, een kruis gedekt door de lelie. Nadat Padvinder De Groot dit eereteeken had uitgereikt, dankte de heer Birnie die jongens welke in sneeuw en hagelbuien gestaag werkten om het huis voltooid te krijgen en stelde hij hen ten voorbeeld aan de overigen, die of toekeken of slechts voor prettige eti lichte werkjes waren te vinden. Allen kennen het Engelschc P. V.-lied'«Be prepared» ;dat ze nu ook voortaan allen gereed zijn en het leven van den juisten kant bezien, het leven waarin zoo dikwijls minder aangename dingen voorkomen, die evenzeer moeten gedaan worden als de prettige. De medaille van verdienste werd alsnu uitgereikt aan de Padvinders G. Birnie, L. Becking, P. Bonk, H. de Groot, H. de Jong. J. Klein (Hof), G. Roll en W. Russer, die bij den bouw onafgebroken meehielpen en zich voor het plaatselijk comité en de Neder- lnndsche organisatie daardoor zeer verdienste lijk maakten. Dr. Roll dankte den heer Birnie namens het comité. De heer P. J. P. Metelerkamp, lid van het Hoofdbestuur, zette de beteekenis van liet Swastikat-eeken uiteen en deelde mede. dat dit symbool van geluk en welvaren op her haalden aandrang der jongens met algemeene stemmen door het Hoofdbestuur is toege kend aan den heer Birnie. Luide hoera's en fanfares van het eigen strijk-orkestje volgden op deze toespraken. Vervolgens werden eenige meisjes en jon gens geïnstalleerd als Padvinder, werden vak-insignes uitgereikt, hield de meisjes-af- dceling een keurige stokoefening en wer den onder begeleiding van het orkest eenige Padvinders-liederen gezongen. Ten slotte dankte kapitein Boinvenscli namens het Hoofdbestuur voor de uitnoodi- g'ng- Nadat eenige photographischc groepen waren gemaakt en ook de jongens proeven van bedrevenheid in spelen en andere nut tige kundigheden hadden te zien gegeven, word omstreeks half zes deze bijeenkomst gesloten verklaard, welke om half acht wordt hervat in «Amieitia*. Burgelijhe Stsud vau Amersfoort van 2 tot 9 Mei. GEBOREN Gijsbertje, d. van Hendrikus van Korlaar en Alijda Gerth. Adolphe Theodore Georges, z. van jhr. Rudolp Antonie Peter Sandberg en Amélie Marie Madeleine Coblijn. - Maria Hendrika, d. van Gerrit Meijer en Adriana Dorresteijn. Wilhelmina Henriette, d. van Carel Christiaan de Gelder en Henriette Stephania Wolterbeek. Gerard Willem, z. van Wilhelmus Beek en Geurtje van de Matt. Gerrit, z. van Jacobus Theodorus Helmerhorst en Maria Schievels. Aaltje, d. van Johannes Knoppers en Aartje van de Peut. Hendrik, z. van Tennis van Wijjand en Wilhelmina Antonia Buijs. Willemijntje Petronelln, d. van Evert te Kulve en Gijpje Vlug. ONDERTROUWD: Jacobus Johannes Brits en Johanna Adriana de Groot. Johannes Baptist Nefken9 en Geertruida Johanna Hendrika Nieuwland. Pieter Ising en Hendrika Sleking. Ber nard Bauman en Trui Bachrach. Bastiaan van Heijst en Wilhelmina Hendrika Mettke. GETROUWD: Rijk den Ouden en Gijsbcrta Schoonder- Ijoek. Egbertus Velthuijzen en Aaltje de Kruijff. Hendrikus Gerrits en Margaretha Kraanen. Klaas Penning en Gerarda f 'ornelisse, Jan van den Brink en Johanna Geertruida Wilhelmina Reems. OVERLEDEN: Margaretha Houtveen, 4 jr. Gerardus Priem, 2 jr. •- Willem Boerhaven, 76 jr., echtg. van Cornelia van den Heuvel. Roelof Groenestein, 8 jr. Wilhelmina Paulina Barbie, 0 mnd. Johanna Aartsen, 64 jr., echtg. van Harm de Groot. Maria Catliarina Anthonia 'I'eunis, 4 jr, Mattheus Henricus Pel, 67 jr., ongeh. -- Neeltje Tim- mor, O3 jr., ongehuwd. Engelbertus van den Berg, 54 jr., echtg. van Clasina van Keeken. Cornelia Houtveen, 2 jaar. AMERSFOORT, 10 Mei (912. Appelen f o.— a fo.—Peren fo.— a fo. Kleiaardappelen to.afo.Zatid- aardappelen f 2.30— a f 3.00. Hoendereieren f3.80 f4.00 per ioo stuks. Bruine eieren a f4.— a f4.30 p. 100 stuks. Hooiboter f 1.15 1.33 per Kilo. Kippen f 1.a f 1.50. Kuikens fo.— a to.—. Piepkuikens f 1.— f 1.40. Ganzen fo.afo.Oudeeenden fo. a fo.Jonge e enden fo.a, fo.— Hazen fo. a fo.—Wilde konijnen f o. a.fo.Tamme konijnen fo.70 a f 1.20 per stuk. Duiven f0.30 a fo.70 per paar. Vette varkens fo.— a f o. Magere varkens f.o— f o. Zeugen f 60. a f 90.Biggen f9.— a f17.—. Vette koeien fo.a fo. Aangevoerd waren ongeveerheet. Appelen, heet. peren, heet. kleiaard appelen 60 heet. Zandaardappelen; 200 000 stuks 1 loendereieren st. Eendeneieren Soo kilo Hooiboter Vette Varkens Magere Varkens; Varkens voor export, slagerij600 Biggen en 20 Zeugen. J. 1). LAMMKRTN vau BUEREN, Langestrsat 10S. Vendumeester. Taxateur. VERHUIZINGEN. Goederen, voor pubüeken verkoop bestemd, wor den op verlangen dagelijks aan buis afgehaald. Afdeeling Amersfoort en ontstrekeu. Werkgevers, die betrouwbare werkkrachten noodig hebben, en Miliciens, die naar werkzaamhoden uitzien, worden verzocht zich te wenden tot het Secreta riaat der afdeeling, Schimmelpenninck- straat 41, te Amersfoort. N.B. Alléén die miliciens, waarvan de dienstrapporten, opgevraagd bij hunne laatst commandeerend officieren gunstig luiden, komen in aanmerking voor steun dooi de vereeniging. natuurlijk mineraalwater uit de bron te Oberlahnateln wordt als zeer voordeelig voor huishoudelijk gebruik aanbevolen, in heele flesschen met schroefsluiting (een Liter inhoud), waardoor een glas natuurlijk VICTORIA WATER slechts G cent kost. Verkrijgbaar te Amersfoort bij F. W. VAN dek WILDE, Stovestraat 12.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 6