QuakerOats I on enkele opmerking te maken. Toet» spr. Vrijdagavond do uitnoodiging lot deze vergadering ontving, heeft hij al dadelijk gemeend, daarvan gebruik te moe ten maken, óok reeds hierom omdat het hier niet alle dagen ons overkomt een emi nent man als prof. Treub te hooren spreken. Den volgenden dag echter las spr. in het door de afdeeling verspreide blaadje, dat de Redactie van »De Eemlander» en het Bestuur der kiesvereeniging waren uitgenoodigd. Dit nu stond niet in den vriendschappelijk ge stelden brief; deze bevatte niet die ietwat socialistische sommatie. Het meerendeel van hetgeen prof Treub heeft gezegd, heeft spr. met groot genoegen aangehoord en kan spr. onderschrijven maar prof. Treub heeft gezegd, niet bekend te zijn met de plaatselijke toestanden en dit blijkt dan ook ten volle. Immers indien hij die had gekend, zou hij de uitnoodiging om thans als spreker op te treden, niet hebben aan genomen, want dan zou hij hebben geweten, dat de oprichting der afdeeling van de V. D. P. rust op den eenigszins twijfelach- tigen grondslag eener persoonlijke veete. Prof. Treub zal er vreemd van ophooren, thans te vernemen, dat die afdeeling is opge richt tegen de heeren Gerritsen en Rijkens. De verhouding in den Gemeenteraad is 10 links tegen 9 rechts en er is z e e r veel beleid noodig om de clericale overheersching te voorkomen waartegen prof. Treub zoo terecht waarschuwde. Ik geloof wel niet, dat de jeugdige afdeeling der V. D. P. zal wenschen, van de liberale meerderheid weer een minderheid te maken, doch ik geloof óok niet, dat het getuigt van wijs beleid, dat juist thans deze V. D. afdeeling is opge richt, feitelijk met het doel om den V. D. Wethouder van onderwijs te bestrijden. Prof. Treub heeft veel gesproken over vrij-liberalen, oud-liberalen, enz. en heeft een ernstige waarschuwing doen hooren tegen een anti-clericaal mengelmoes. Welnu, in de kiesvereeniging «Gemeentebelang» zijn wei nig vrij-liberalen en zjj is volstrekt niet een anti-clericaal allegaartje, doch heeft een zelfs zeer democratisch program, hetgeen trouwens in het courantje wordt erkend, dat echter te gelijk de vrijzinnige meerderheid tracht ver dacht te maken door het aan te wrijven, dat zij heult met de clericalen. Om 9.30 wordt het woord verleend aan den heer A. M. Kerk kamp, die zegt: De opmerking is gemaakt, dat in de Kies vereeniging »Geneentebelang' weinig vrij liberalen en oud-liberalen zijn. Dan verbaast het me te meer, dat in de Bestuurs-vacature is gekozen de oud-liberaal Bersma. Mr. Van Schaardenberg: Vóór zijn verkiezing heeft de heer Bersma ver klaard ons program ten volle te onderschrij ven. Ik ben zeer verheugd over dezen be keerling. Om 9.35 wordt het woord verleend aan den heer Hagelen, die ongeveer zegt De rede van inleider heeft voor ons, als sociaal-democraten, betrekkelijk zeer weinig aanleiding gegeven om gebruik te maken van de gelegenheid tot debat. De critiek is uitsluitend bedoeld tegen het blad »De Eemlander», tegen de kiesvereeni ging «Gemeentebelang» en tegen de poli tiek, welke hier wordt gevoerd namens de vrijzinnige partij, daarmee bedoelend, dat de verschillende vrijzinnige fracties afzonderlijk moesten zijn georganisoerd, doch saamge- bracht tot een vrijzinnige concentratie. De ontvangst van de herleving der afdee ling van de Vrijzinnig Democratische partij was minder gunstig. De Eemlander» meende, dat eerst naderhand daartoe de tijd kon ge komen zijn als de vrijzinnigen meer zetels in den Raad zouden hebben dan pas zou het tijd zijn voor een andere vrijzinnige kies vereeniging omdat men dan niet meer zou hehoeven te kijken op een zeteltje meer of minder. Doch hierop wil ik wijzen, dat het onder schrijven van het program van «Gemeente belang» geen waarde heeft, wegens art. 2. En dit wordt bewezen uit de houding van de afgevaardigden der kiesvereeniging zon der dat die protest uitlokt. De heeren Gerritsen en Rijkens worden uitgespeeld als Vrijz.-dcm. Maar behooren ze ook tot de Vrijz.-dem. verccniging De Alge- mcene secretaris van den Vrijz.-dem. Bond zeide in zijn ingezonden stuk zeer terecht, dat zij zich tooien in een kleeding, die niet de hunne is. De heer Treub heeft gezegd, dat hier te lande zoo'11 ongekende welvaart heerscht. Daarvan heeft echter de arbeidende klasse, als zoodanig, niet geprofiteerd des te meer echter de bezittende klasse, vooral in de laatste jaren. De looncn zijn in een reeks van jaren niet gestegen in verhouding tot de hoogere huren, de duurdere levensmiddelen, enz. De econo mische kronieken van partijgenoot Wybaut wijzen dat zonneklaar uit. Wat betreft samenwerking met oud-libe ralen of unie-liberalen geef ik in overweging, den candidaat eerst eens goed aan de tand te voelen over algemeen kiesrecht, want in de jongste openbare vergadering van «Ge meentebelang» heeft de heer Roodhuijzen zich verklaard voor samenwerking zelfs met Tydemaii. IX' sociale wetgeving licet in 't belang te zijn van de arbeidende klasse, doch zij is in 't belang van de kapitalistische klasse, die belang had bij meer ontwikkelde arbeiders. In Kamer en Raad begint de liefde voor het onderwijs dan ook geweldig te tanen. De heer Trenb achtte verwerpelijk de vrij zinnige concentratie, het vrijzinnig allegaartje. Dat is toch heel anders dan de Vrijz.-dem. «Volksstem», die zoo'n samenraapseltje aan ried voor de verkiezingen te Zaandam. Het is de eer der kleine club van de s. d. a. p., dat zij hier kentering heeft gebracht tegen het doen van de zoogenaamd demo cratische kiesvereeniging «Gemeentebelang», bij wier leiders slechts eigenbelang in hel spel is. Maar dergelijk politiek spel is niet vol te houden^Gemeentebelang» en haar blad «De Eemlander» hebben het nu onder vonden. Het is dan ook steeds onze kracht geweest, daarop te wijzen en onze voortdu rende critiek heeft op de verschillende ele menten van het Amersfoortsche publiek indruk gemaakt. Tot zekere hoogte is het toe te juichen, dat door de zweep der sociaal-democraten er thans zuivering is gebracht en als nu de Vrijzinnig-democraten schoot gaan met deze kleine winst dan wenscht de s. d. a. p. prijs te geven die enkele vruchten. In den strijd, die wordt gevoerd om de arbeidende klasse vrij te maken van het juk der kapitalistische overheersching behooren zij niet thuis bij de Vrijz.-dem. die streven naar de harmonische verhouding tusschen kapitaal en arbeid en daarom: sluit u aan bij de afdeeling der s. d. a. p. en wek anderen daartoe op, die met u willen deelnemen aan dien strijd. De jonge afdeeling der V. D. zal overigens van ons slechts ondervinden een zuiver theo retische bestrijding der beginselen. Mr. r e u b kwam om 9.55 tot zijn repliek en zeide: De geachte debaters hebben zich niet ge keerd tegen mijn rede en dus zou ik me feitelijk kunnen onthouden van repliek. Mr. Van Schaardenberg heeft zich vooral gewend tot het Bestuur der V. D. kiesvereeniging. Persoonlijk zijn me de zaken en toestanden ter plaatse niet bekend en ik zal er me ook niet in verdiepen. Het antwoord wil ik dan ook gaarne overlaten aan den Voorzitter dezer kiesvereeniging. Mr. Van Schaardenburg heeft gezegd, dat in de kiesvereeniging «Gemeentebelang» oud liberalen zitten. Als dit zoo is en oud- en vrij- liberalen zich daar behaaglijk gevoelen dan pleit dit niet voor de vastheid van poli tiek der kiesvereeniging. De heer Hagelen sprak over hetgeen de «Volksstem» schreef tijdens de verkiezing te Zaandam. Ik vind, dat dit blad schoon gelijk had door zoo'n vrijzinnige concentra tie gewenschl te achten, dat wil zeggen, dat het voorstond een zelfde politiek als ik vanavond hier verdedigde. Het is slechts de vraag aan welke richting van politiek de kiezers dc voorkeur geven is dit in V. D. richting dan is dit m. i. in het voordeel van het district. De heer Hagelen zeide ook, dat de heer Roodhuizen zou hebben gesproken over samenwerking met den heer Tydeman. Daar over oordeel ik heel anders. Mij is bekend, dat er in de Liberale unie zijn, die zulke samenwerking zoekendoch daarmede ga ik niet steeds mee. Welnu, zij zullen moeten kiezen tusschen de Vrijliberalen, of tusschen hen die onomwonden zich verklaren vóór kiesrechtuitbreiding zonder vergrooting van rechten der Eerste Kamer. De heer Hagelen zeide nog, dat de ar beiders, als zoodanig, niets merken van de welvaart. Ik noem die uiting zeer sterk overdreven. In cle laatste jaren zijn de prij zen van vele artikelen zeer sterk gestegen hoewel de loonen niet gelijkmatig stegen maar neem dat eens over een wat langer tijdperk, bijvoorbeeld over ,50 jaren, dan blijkt, dat de levensstandaard van den ar beider wel degelijk is vergroot en dat het beslist onjuist is, dat de arbeiders niets heb ben genoten van de grootere welvaart, hoe wol dit nog niet zóo is als het, althans vol gens ons, Vrijz.-dem., wezen moet. Onjuist en zeer overdreven is ook de uit spraak van den heer Hagelen, dat de Leer plichtwet werd gemaakt uitsluitend in het belang der arbeiders en dat hun betere ont wikkeling slechts ten goede is gekomen aan het kapitaal. Het is werkelijk niet alleen de s. d. a. p. die heeft gewezen op den klassenstrijd en de klassebelangen. Dat deden óok de Vrijz.- dem., die uitgaan van do meening, dat de Staat alleen dan het recht heeft de belan gen van éen klasse te bevorderen als daar door tevens het algemeen belang wordt be vorderd. Om 10.15 nam dr. K r u i s i n g a het woord en zeideDoor den heer Van Schaardenburg ben ik genoopt, enkele op merkingen te maken. Dc heer Van Schaar denburg heeft het Bestuur der afdeeling ver weten, dat deze werd opgericht uit persoon lijke motieven. Mij is niet bekend op welke gronden deze ernstige beschuldiging steunt. Ik heb nooit aanleiding gegeven tot die be schuldiging, evenmin als een mijner mede leden ik weet ook in de verste verte niet op welke feitelijke gronden die zoo ernstige beschuldiging berust en ik verklaar haar volmaakt ongemotiveerd. Evenzeer is onjuist de uitspraak van den heer Van Schaardenburg, dat de afdeeling is opgericht om de kiesvereeniging «Gemeen tebelang» te bestrijden. Om waarlijk vrij zinnig te zijn, is het niet voldoende, dat men een vrijzinnig program heeftdoch men moet handelen naar dat program en daarom is de afdeeling van den V. D. bond weder opgericht. Naast de woorden, behooren da den, die in overeenstemming zijn met die woorden Als «Gemeentebelang» werkelijk handelt naar haar program dan zal ze ons bereid vinden tot samenwerking. Zakelijke redenen hebben geleid tot op richting der afdeeling en ik vertrouw, dat wij daarvan weldra de bewijzen zullen leveren. Ik dank voor de opkomstik clank de debaters; ik dank bovenal mr. Treub, die, ondanks zijn drukken werkkring, tijd heeft gemaakt om tot ons te komen en ik verze ker hem, dat wij door daden zullen toonen, dat we zijn komst waardig zijn geweest en waardig zullen blijven. Na een opwekking om toe te treden tot de afdeeling werd de vergadering te 10.20 gesloten. Door den zeer grooten aanvoer van V. P. N.-eieren heeft het Bestuur der onder- afdceling zich genoodzaakt gezien, te bepa len dat die aanvoer voorloopig wordt ver deeld over Vrijdag, Zaterdag en Maandag. Daarom is het niet wel mogelijk, heden den juisten marktprijs aan te geven. Als bijzonderheid mag wel vermeld, dat de heer Ph. A. Willigenburg, de bekende grossier in groenten, reeds Donderdagoch tend een flinke bezending nieuwe aardappelen ontving. Dat is al heel vroeg, i<> Mei. De lantaarns van auto's en rijwielen be hooren volgende week uiterlijk vijf minuten voor half negen, die van de overige voer tuigen op zijn laatst vijf minuten voor ne genen te branden. De politie heeft aangehouden een partij van 250 Kilo vleesch, dat voor verbruik totaal ongeschikt bleek en op 't punt was, van elders te worden binnen gesmokkeld. Pijnlijke levenservaring leert, dat lieve meuschen niet de beste zijn. TTit don Omtrek. 11. M. de Koningin-Moeder is gisteravond 8,26 teruggekeerd uit Heidelberg en heeft «Soestdijk» betrokken voor het zomerverblijf. Op zijn verzoek is met ingang van 15 Augustus eervol ontslag verleend aan den heer A. Gerritsen als Directeur van het post- en telegraafkantoor te Soest. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen, zal een commissie uit het Bestuur op MAAN DAG 20 MEI aanstaande 's namid dags ten twee uur, zitting houden ten Raadhuize, alwaar dc belanghebbenden zich kunnen aanmelden óok voor het teruggeven van gelden. HERMS. P. VAN HASELEN. Secretaris-Penningmeester BEU KSO VERZICHT. van 11 tot en met 18 Mei. In het algemeen hadden de Beurzen in deze beriehts-periodo een kalm verloop, waartoe voor de vasteland-beurzen mede werkte de in het midden der week vallende Beursvacantiedag. Te New-Vork ging het in het eind der vorige week aangevangen herstel geleidelijk verder voort, terwijl van de politiek weinig notitie genomen werd. Later brak echter plotseling een zeer flauwe stemming door, toen het bekend werd, dat de stakende kolcnarbeiders alle bemidde lingsvoorstellen verworpen hadden. Dit drukte speciaal op kolensporcu, maar ook de overige waarden lagen gedrukt, omdat, gelijktijdig met deze berichten, er weer tee ltenen waren, dat de Regeering haar trust vervolgingen scherper zou doorvoeren. Ook deze flauwe stemming is echter van tijdelijke» aard gebleken en het slot der week geeft dan ook weer een vastere stemming te zien, de omzetten hoewel weer sterk zijn terug gegaan. De handel werd in hoofdzaak gedreven tusschen de beroeps-speculanten onderling, terwijl het publick in zijn afwachtende hou ding blijft volharden. Dc gang der verkiezin gen n.l., die zich tot nog toe steeds meer in het voordeel van Roosevelt ontwikkelt en op het oogenblik dc ernstige vrees doet ontstaan, dat ten slotte dc kans, dat hem een derde prcsidcntieele termijn wordt opgedragen zeer belangrijk zal zijn, houdt het publiek op een afstand, omdat men niet weet, hoe dit door VVallstreet zal worden opgenomen. IX nederlaag, door Taft in Californië nu weer geleden en dc betreurenswaardige wijze, waarop deze, tot het uiterste door zijn tegen stander geprikkeld, thans van de vefleie- zingscampagne niet veel meer maakt dan een scheldpartij, doet met meer dan gewone be langstelling de vóorverkiezing tegemoet zien, die de volgende week in Ohio moet plaats vinden, omdat men wel begrijpt, dat de kan sen van den tegenwoordige» President daar niet zoo groot zijn als men gemeend heeft. Er is echter tot nog toe nog met geen mo gelijkheid uit te maken, wie van de twee tegenstanders er het beste vóór staat, want de cijfers van het verkregen aantal afge vaardigden, dat telkens wordt gepubliceerd, loopt zóo sterk uiteen, dat daar met geen mogelijkheid eenige conclusie uit is te trek ken. Er schijnen trouwens zooveel afgevaar digden te zijn die zich nog niet positief voor den een of den ander hebben uitgesproken, dat elk cijfer, dat genoemd wordt, onder het grootste voorbehoud moet worden aanvaard. Het koers-niveau vergelijkend met dat der vorige week, vindenwij slechts luttele ver schillen, behalve voor Canadians, die op groote speculatieve aankoopen voor Berlijn en Montreal 10 pCt. in koers opkwamen. STAATSFONDSEN gaven een vaste markt te zien voor Ncderl. Werkelijke Schuldsoortcn, die, speciaal wat de 3 pCts. betreft, een betrekkelijk groot avans aan wijzen. Van de buitenlandsche soorten waren Russen aanvankelijk wat flauwer, in verband met de nieuwe Wladikawkas-leening, doch toen bleek, dat deze zoodanig was overteekend, dat slechts ri/2 PCt- van de inschrijvingen kon worden toegewezen, werd de toon veel vaster. Chineezen meer gevraagd, in ver band met het uitzicht, dat Ue nieuwe Regee ring het noodige geld binnenkort zal kunnen krijgen. INDUSTRIEELE WAARDEN gaven een zeer vaste markt voor Steels te zien. De berichten, dat de toevloed van orders bij de Maatschappij steeds grooter wordt, gevoegd bij de verwachting, dat spoedig prijsver- hooging der producten kon worden tegemoet gezien, werkten stimuleerend op dit fonds, zoodat zich dit snel een viertal procenten kon verheffen. Bij de later op de geheele Amerikaansche markt intredende reactie stonden Steels echter weer vooraan,doch per saldo blijft de koers nog eenige pro centen boven de vorige week. Koperwaarden bleven zeer vast, in verband met een ver dere stijging van het metaal en een gunstige Engelsche koperstatistiek per 15 dezer. Van de minder courante soorten waren Cans in reactie, terwijl ook Beet Sugars, op bericht, dat de Regeering een proces tegen deze Maatschappij begon, eenigszins terugliepen. CULTUUR- en CREDIETWAARDEN waren iets vaster van toon, hoewel de han del nog niet omvangrijk is. De meeste soor ten wijzen eenige procenten koersvooruitgang aan. INDISCHE MIJNWAARDEN. De koers vooruitgang van Redjang Lebong behoort al weder tot het verleden en de reactie, die reeds op het einde der vorige week was ingetreden, is deze week verder voortge schreden, zoodat deze van 388, als hoogste, al weder terug is gevallen op 344 pCt. De teruggang zoowel in de ertsreserve als in het gehalte van het verwerkte goud moet hiervoor worden aansprakelijk gesteld. Ook Ketahoens lagen zwak, naar aanleiding van het ongunstige jaarverslag en de weinig be moedigende uitlatingen op de jaarvergadering. Indien bij deze Maatschappij niet spoedig een nieuw loonend rif wordt aangetroffen, dan vreezen wij, dat ook de onderneming spoedig tot het verleden zal behooren. PETROLEUM WAARDEN waren voor dc hoofdsoorten, speciaal Koninklijke, in den aanvang der week zeer willig. De koers sprong met procenten tegelijk omhocg en bereikte wel eens een oogenblik 588 pCt. Spoedig daarop trad echter, op groot aanbod voor winstneming, welk aanbod niet meer zoo vlot door het buitenland werd opgeno men, een scherpe reactie in, zoodat niet alleen het geheele behaalde avans verloren ging. maar de koers zich zelfs nog eenigszins beneden het niveau der vorige week stelde. Gecons. Hollandscke hadden een gelijksoor tig verloop, doch met minder ruime koers- variaties. Rumeensche soorten prijshoudend. RUBBERAANDEELEN blijven nog steeds verlaten, terwijl TABAKSAANDEE- I.EN, aanvankelijk vast en verder oploopend, later bloot stonden aan winstnemingen, waar door een vrij scherpe reactie intrad. PROLONGATIE is weer wat vaster ge worden en blijft op 4% pCt. gevraagd. M. V. L. k iw MHltliM Ma M mm M >wi«a>I

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 6