Dinsdag 21 Mei 1912. No. 8109. 61e Jaargang. AMERSFOORTSCEE COURANT. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFDREDACTEUR F. J. F&ZDSRZKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Abonnement per 3 maanden /i.— franco per post ƒ1.15. Advortentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel - abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieCle- en onteigenings- advertentilin per regel 15 cent. Reclames 15 regels f1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiön van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: SORTSQRAOBT 9. Postbus 9. Telefoon 19. KENNISGEVINGEN. VAN KRACHT GEWORDEN KIEZERSLIJST. De Burgemeester der. Gemeente Amersfoort brengt ter openbare kennis, dat de op den '2'2en Maart 1912 door het Gemeentebestuur vastgestelde Kiezerslijst, dienst 19121913, van 15 Mei van dit jaar tot 15 Mei van het vol gend jaar van kracht blijft, behoudens de wij zingen daarin tengevolge van rechterlijke uit spraken te brengen en de aanteekeningen om trent schorsing, daarin le maken overeenkom stig de bepalingen der wet. De Kiezerslijst blijft voor een ieder op de Se cretarie der Gemeente ter inzage nedergelegd afdruk tegen betaling der kosten verkrijg' baar. Amersfoort, 17 Mei 1912. De Burgemeester voornoemd, WUVTIKRS. NATIONALE MILITIE. Zifting van den 2den keuringsraiul. De Burgemeester van Amerstoort, Gelet op art. 57 der Militiedwel (Staatsblad 1912, no. 20) en art. G7 van het Koninklijk be sluit vun den 13 April 1912 (Staatsblad no. 145), Gezien de aanschrijving van den heer Com missaris der Koningiu in de provincie Utrecht d.d. 15 Mei 1912, 4e Afdeeling 110. 1729; Brengt ter kennis, dat de zitting voor deze Gemeente vun den tweeden kcringsraad zal worden gehouden in het dig schoolge bouw in de Koestraat te .„foort, telkens des voormiddags ten half 1 ure op Donderdag den 30 Mei 1912. voor de in geschrevenen der militie van de lichting 1913, voorkomende op bet alpbabetiscb register onder de volgnummers 1 tot en mol (10; op Vrijdag 31 Mei 1912 voor de ingeschreve nen der militie van de lichting 1913, voor komende op bet alphahetiêch rtgister onder de volgnummers 61 tot en met 110; op Zaterdag 1 Juni 1912 voor de ingeschre venen der militie van de lichting 1913, voor komende op het alphabeli8ch register or.der de volgnummers 111 tot en mot 170 en op Maandag, den 3 Juni 1912 voor de overige ingeschrevenen der militie van de lichting 1913, voorkomende op het alphabetize!) register. Amersfoort, 18 Mei 1912. De Burgemeester voornoemd, 1 WUYTIKRS. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort I brengen ter kennis van belang hebbenden, dat j ingevolge de Wet van 8 November 1815 (Stbl. no. 51) alle vorderingen ten laste vun het Rijk over het dienstjaar 1911 tóor of op 30 Juni 1912 moeten worden ingediend bij hen, op wier lust de leveringen zijn geschied, en dat de be langhebbenden, die hiertoe van de tusschenkomst vau het Gemeentebestuur wenschen gebruik le maken, hunne decleratiëu vóór 1 Juni a.?. ter Secretarie behooren in te leveren. Amersfoort, 18 Mei 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester WUYTIKRS. De Secretaris J. G. STENFBRT KROK8K. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat bij hun be sluit van 15 Mei 1912 aan J. li. vas i>k PAVERT en zijne rechtverkrijgenden, ingevolge art. 8 der Hinderwet, vergunning is verleend tot het oprichten van eene varkensslagerij en rookerij van vleeschwan-n in het perceel Krom- rnestraat no. 39, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort sectie E no. 3703. Amersfoort, 15 Mei 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, WUYTIKRS. De Seoretarip, J. 8TKNKBRT KBOKBK. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zioh 111 de Gemeente Westbroek een geval van kwade droes heeft voorgedaan. Amersfoort, 21 Mei 1912. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. Bezwaren. Groot is hun aantal niet meer, doch in enkele gezinnen is nog wel een geïllustreerde uitgave te vinden van de werken van Jacob Cats, een van het zelfde formaat als de Sta tenbijbel. Groot is hun aantal niet meer, want ze zijn, in den meest letterlijken zin des woords,- stukgelezen en later door kinder handjes stuk gescheurd. In zoo'n geïllustreerde Cats dan komt een prentje voor, waarop een poes bij een goud- visschenkom, die o! zoo graag zoo'n vischje zou bemachtigen, doch nog meer bedenkt, dat het water nat is. Vader Gats dichtte als onderschrift tot dat prentje Kom, zie toch hier nu eens 011s poesje zitten pronken Kom, let op haar gebaar, hoe dat ze weet te lonken. Zij ziet de versche visch, zij ziet het open vat, Maar desalniettemin vreest zij het kille nat Zij ziet er togen op, haar pooten nat te maken, En daarom wil het dier het water niet genaken Zij dreigt wel met den klauw, maar tast niet in den grond. En daarom krijgt ze niets dan honger in den mond. Zóo, als ons poesje, gaat het ook veel menschcn. We zeggen niet te veel, meenen we. Immers zijn er niet tal van men- schen, die óok gaarne visch zouden willen eten* maar er tegen op zien «er een vin ger voor nat te maken*? Met anderewoor den zijn er niet tal van menschen, die gaarne dit of dat zouden willen doen. maar opzien tegen de er aan verbonden bezwaren en daarom zich het ten doel gestelde maar uit het hoofd zetten? We gelooven niet, dat éen onzer lezers deze vraag in ontkennenden zin zal beant woorden. Want als men zich de moeite ge troost, even om zich heen te zien, dan zal ieder hunner in zijn omgeving wel personen weten aan te wijzen, waarvan hij zeggen kanhij wil wel visch eten, maar er geen vinger voor in koud water steken. Wij althans kunnen ze wel aanduiden uit onze omgeving, en omdat wij denken, dat de menschen overal wel gelijk zullen zijn, daarom denken we dat ook gij, lezers, het wel in uw omgeving kunt doen. We geven hier een geval. Tegenover ons woont een winkelier. Meermalen sprak hij er ons al eens over, dat hij zijn winkel wel gaarne zou willen vergrooten. Uit vergrooting van zijn winkel dacht hij grootere winst te kunnen trekken. Wij gelooven óok wel, dat dit liet geval zou zijn, om verschillende hier niet noo- dig te noemen redenen. Maarvergrooting van zijn winkel was steeds niet mogelijk geweest, omdat de ruimte voor vergrooting nu eenmaal ontbrak. Onlangs echter gaf zijn buurman hem het voornemen te kennen, dat hij mettertijd de stad ging verlaten e i dan zijn huis wel zou willen verkoopen. Voor den winkelier zou koopen van het huis van belang zij«. omdat hij dan zijn winkel zou kunnen vergrooten, wat hij altijd hoopte nog eens te kunnen doen. legenheid tot vergrooting van zijn winkel zich aanbood, nu maakte En nu, nu de hij van die gelegenheid geen gebruik, om- dat hy bezwaar zag in de vergrooting. Wel was hij er van overtuigd dat zijn verdiensten grooter zouden zijn, als zijn winkel ook grooter was althans hij vermoedde 't, en hij had voor dit vermoeden gegronde rede nen maar toch durfde hij om de groot* kosten de vergrooting niet te beginnen. De grootere verdiensten lachten hem wel toe, maar om zijn lieve geldje te risqueeren, dat durfde hij niet a-n. Op hem is o. i. 't spreekwoord van toe passing«De kat wil wel visch eten, maar geen poot er voor nat maken.» Buiten dit voorbeeld, dat hier een persooo betreft, zijn er nog vele andere voorbeelden, van meer algemeenen aard. Verbetering van sommige maatschappelijke toestanden men wil het ozoo gaarne, want men ziet het nuttige er klaar en duide lijk van in, maar alweer»De kat wil wel visch eten, maar geen poot natmaken*. Dat verbetering van sommige maatschap pelijke toestanden te algemeenen nutte zou zijn, noodig dus eigenlijk, dat erkent men gaarne met vele woorden, maar als het aan komt op de verbetering zelve, dan ziet men zich voor allerlei onoverkomelijke(P) be zwaren geplaatstdan acht men het beter de verbetering nog eenigen tijd uit te stel len, omdat men er nog niet zoo heel zeker van is, dat de gunstige gevolgen zullen op wegen tegen de er aan verbonden kosten, moeiten en wat dies meer zij». Gaat het zoo veelal niet, lezers? 't Is jammer, dat men zoo vaak overal bezwaren ziet; te meer jammer nog als het betreft het aangaan van werkelijk noodige verbete ringen. Dit pessimisme is er al menigmaal oor zaak van geweest, dat hoog noodige dingen en zaken worden uitgesteld tot later. En uitstel leidt zoo gemakkelijk tot afstel! Er zijn er ook anderen -- optimisten, menschen, die alles luchtig opnemen en alles van den sehoonsten kant bekijken. Moet pessimisme worden veroordeeld, ook met optimisme komt men er niet altijd ook tegen optimisme moet worden gewaar schuwd. Een feit toch is het, dat er aan vele zaken bezwaren zijn verbonden. Men mag die bezwaren niet ernstiger achten dan ze in werkelijkheid zijn, want zulk zwaar- over-iets-tillen maakt de uitvoering er van niet gemakkelijker. In tegendeel zij maakt ze moeilijk, omdat men zich als 't ware niet voelt opgewassen tegen die bezwaren. Daar door toch wordt men onwillekeurig over vallen door zekere lusteloosheid om de ver schillende bezwaren te bestrijden, want men denkt die bezwaren toch niet te kunnen overwinnen. Mag men, zooals gezegd, die bezwaren niet ernstiger achten dan ze in werkelijkheid zijn om bovengenoemde redenen niet men mag ze natuurlijk ook niet te licht achten, want de bezwaren zijn er en moeten worden overwonnen. Beziet men ze meteen helder hoofd en kalmen blik, dan we twijfelen er niet aan dan zal men ze in de meeste gevallen ook kunnen overwinnen. Acht men de bezwaren al te licht, dan zal het kunnen gebeuren, dat men er niet ge noeg rekening mee gaat houden, en dat mag natuurlijk óok niet, want ook de gevolgen hiervan kunnen zijn niet in 't belang van zaak. De Staatsloterij. De Nederlandsche Staatsloterij is een voor name factor in ons volksleven. Velen spelen daarin of hebben wel eens een kansje er in gewaagd en do belangstelling blijkt wel in de dagen der trekking, wanneer met zekere zenuwachtige spanning naar de couranten wordt gegrepen, om veelal te lezen, dat men een »niet« heeft, ofwel zijn »eigen

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 1