Stadsnieuws. straten afzetten, do wegen waarlangs de op tochten trekken van dejo ngste jeugd, de perrons van 'aankomst en vertrek, vrijwil lige burgerwacht. Hun wapen Een stok met vlag. Hun uniform Het kostuum hun ner sportvereeniging, club bij club. Vóór den kinderstoet uit, met vasten tredeen eerewacht van ferme jongens en stoere meisjes. Den stoet sluit een andere eerewacht twee kloeke bataljons, die zich op de zang pleinen opstellen, gereed om tusschen het derde en het vierde lied een serie vrije- en orde-oefeningen te laten zien op zóo grootc schaal en zóo welverzorgd als in Nederland nog nimmer viel te aanschouwen. Wij weten van hooren zeggen, dat in Amerika jongens jongens besturen. Dien dag zullen de jongens in Nederland de proef op de som geven, dat zij dat óok kunnen. De Bond voor lichamelijke opvoeding, in overleg met Padvinders- en andere organisaties, geeft leiding, en laat ze verder vrij, onze jongens, onze mannen van weldra de Hoogere Burgerwacht. Wat gaan daar voor deerntjes bedrijvig tusschen de menigte en op de tribunes om De meisjes, die 't' wilden, werden bij de eerewacht ingedeeld en namen deel aan de vrije- en orde-oefeningen die 't bctalep kon den, vormden een groep matroosjes in witten rok en witte blouse, met sjerp in 't rood- wit-blauw. De overige middelbare en in dustrie-schoolmeisjes ziet ge daar tusschen 't publiek. Roep er een aan. Ze hebben vlaggetjes te koop. in miniatuur; dit zal u passen speld 't u op de borst en geef éen dubbeltje of vele, De opbrengst isvoor de m i s d e el d e kinderen. Vier van de zes liederen zijn van Ileye oen deel der opbrengst zij voor de Heye- stichting; de rest voor de kinder-vacantie- kolonies, voor maatschappelijken steun aan zwakzinnige jongelieden die de buitengewone school hebben doorloopen, en voor de re- classeering van boefjes*. Landgenooten. Ik geef het plan. Kapt er maar wat af, zoo ge 't wat k\ te groot vindt verbeeldingsland kent geen grenzen. Wie neemt de leiding Er zal veel van uw liefde, uw wijsheid en uw gemeenschaps zin gevorderd worden. Maar nimmer hadt gij een gelegenheid zóo gunstig om te too- nendat gij ook voor uw kleinen groot Het Hof zal zich s Juni begeven naar Dobbin. Hi Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor aan de tuinbouw-vereeniging «Amersfoort* tot wederopzeggens een jaarlijksch subsidie toe te kennen van f 350 mits door het Rijk eri de Provincie Utrecht jaarlijksche subsi- diën worden verleend onderscheidenlijk van f 500 en f 250, en het Bestuur jaarlijks rekening en .erantwoording doe en een verslag omtrent den toestand der vereeni- ging inzende aan den Raad met de firma Engelsman De Vries, fa- brikantc van leder-appretuur, een ruiling van grond aan te gaan. Zij wenscht aan Bolderstraat en St. Agathastraat twee strook jes Gemeentegrond, samen groot ö.jo M*., in ruil te ontvangen voor 12.60 M~., haar toebe hoorenden grond. Door die ruiling is het mogelijk, een meer regelmatige grensschei ding te krijgen, terwijl zij is te achten in het belang der Gemeente. In de vorige Raadsvergadering werd door B. en W. terug genomen een voorstel nopens de behandeling 'van armlastige ooglijders door dr. Wagtho als specialist, welk voorstel, van 4 April, luidde: Het is in den laatsten tijd eenige malen voorgekomen, dat armlastige ooglijders be handeld zijn door den hier tcö stede geves- tigden oogarts, zonder dat ons college de bevoegdheid bezat, voor de diensten, door dezen geneesheer bewezen, een bezoldiging toe te kennen. Dit heeft ons aanleiding ge geven, met den arts Waghtc overleg te plegen of en, zoo ja, onder welke voorwaarden hij bereid is de behandeling van arm lastige 1 oglijders op zich te nemen. Het ge volg 'hiervan is. dat de genoemde genees heer zich bereid verklaard heeft, dergelijke lijders te behandelen, met uitzondering van die patiënten, die een operatie of een speciale behandeling in een ooglijdcrsgesticht moeten ondergaan. Voor dergelijke diensten zou in rekening gebracht worden een bedrag van een gulden per maand en per patiënt. Wij achten het in 't belang van de arm lastige patiënten, dat zij zich voor de gene zing van oogziekten onder de behandeling van een specialiteit kunnen stellen, terwijl naar ons oordeel geen financieele bezwaren bestaan tegen de boven omschreven regeling. Het ligt in onze bedoeling, dat alle patiën ten, die op kosten der Gemeente genees- of heelkundige hulp verlangen, zich, voorzien van het gebruikelijke, van wege ons college afgegeven bewijs, zooals tot heden, blijven aanmelden bij een der vier Gemeente-genees- heeren en heel-en vroedmeester. Mocht een dezer ambtenaren een oogziekte constatceren, dan zullen zij, bij aanname van ons voorstel, deze zenden naar den speciali teit. Den 15 Mei schreven zij aan den Raad: Aanvankelijk lag het in onze bedoeling, dat alle patiënten, die op kosten dor Ge meente genees- of heelkundige hulp verlan gen, zich, voorzien van het gebruikelijke, van wege ons college afgegeven bewijs, zooals tot heden, zouden blijven aanmelden bij een der vier Gemeente-geneesheoren en heel- en vroedmeesters. Mocht een dezer ambtenaren een oogziekte constateerc», dan zouden zij, bij aanname van ons voorstel, deze zenden naar den specialiteit. Bij nadere overweging komt ons echter een andere regeling beter voor, n.l. waarbij de patiënten, aan wie op kosten der Gemeente geneeskundige behandeling wordt toegestaan, vrij zijn, zich voorzien van het door ons afgegeven bewijs, rechtstreeks te wenden, zoowel tot den specialiteit als tot een der genoemde Gemeente-ambtenaren. Mocht dan de specialiteit, in plaats van een ooglijden, een andere ziekte constateeren, dan zal i:i een dergelijk geval de patiënt door hem verwezen worden tiaar een der vier genoemde Gemeente-ambtenaren. Hoewel het bovenstaande meer de uitvoe ring betreft van een eventueel door U te nemen besluit, hebben wij gemeend, U hier van niet onkundig te moeten laten. Wij hebben thans de eer U voor te stel len, ons college te machtigen een opdracht, als omschreven in ons voorstel van 4 April 1912 aan den oogarts Wagtho te doen. Ter benoeming tot conrector aan het Gym nasium, ter vervanging van dr. H. J. Reyn- ders, die met ingang van t September ont slag vroeg, is aanbevolen dr. Ph. H. Peyrot, sedert 1 Januari 1897 leeraar in oude talen aan die inrichting. Nog even herinneren we, dat de aanmel ding voor het toelatings examen tot de Hoo gere Burgerschool moet geschieden vóór 1 Juni. Den 1 Juni zal H. Koethof, thans overweg- wachter aan de halte Vlasakkers, 25 jaar in dienst zijn bij de N. C. S. In de Zaterdag te 's-Gravenhage gehouden Algemeene vergadering van het Nederland- sche Roode K-uis werd o. a. meegedeeld, dat allen, die het Roode Kruis-embleem voe ren, als handelsmerk e. d., bevoegd zijn dit te doen tot 31 December 1912, althans in dien dit merk is ingeschrevenna dien da tum is het bezigen van dit embleem straf baar, volgens de internationale overeenkomst. Verschillende landen hebben zulk een overgangstijdperk niet toegestaan. Het voeren van het embleem is alleen j vergund aan leden van het Roode KruisI doch de apotheker, drogist, enz. lid van het Roode Kruis mag na boven gemelden datum het embleem niet voeren. Het roode kruis als Leeken waar verband- stofFen, enz. te koop zijn, zal dus door een ander embleem moeten worden vervangen. Onder voorzitting van dr. A. W. Brons veld, uit Utrecht, werd hier Woensdag in hot kinderhuis «Aldegonde* de drukbezochte jaarvergadering gehouden van de vereeniging Kinderzorg in het Provinciaal ressort Utrecht der Ned. Hervormde kerk. Tot Bestuursleden werden herkozen de heeren J. B. dc Beaufort uit Woudenberg A. A. G van Egmond, uit Utrechtdr. H. H. Meulenbelt, uit Baarnen N. VelsHeyn, uit Amersfoort die allen periodiek aftraden terwijl in de vacature, ontstaan door het ver trek van ds. Van IJoogenhuijze naar Amster dam, tot Bestuurslid werd gekozen de heer F. I-abouchère, uit Zeist. De Penningmeester deelde mede, dat het beheer der geldmiddelen steeds groote omzich tigheid eiseht, dat wel meer kerkeraden doen blijken van hun belangstelling, doch dat het aantal pleegkinderen en daarmee dc finan cieele last steeds toeneemt. Nadat het gebouw met speeltuin en moes tuin waren bezichtigd en een kleine tentoon stelling van werkstukken der pleegkinderen was in oogenschouw genomen, bestaande uit frobelwerk, kerfsnit, waarbij zeer fraaie doosjes van een 21-jarige blinde die bovendien doof is, nuttige en fraaie handwerken, benevens timmer- on smidswerk, van de 17 leerlingen die de Ambachtsschool bezoeken, voerden de jongens onder leiding van den heer P. de Jong eenige gymnastische oefeningen en standen uit. In de middagvergadering wees de Voor zitter op do goede werxing der Kinderwet ten, welke, door hun juiste samenwerking van Regecringsbcmoeii'ng en particulier initiatief, dezen kinderen een kans geven op redding uit een poel van ellendehet ver heugde hem tevens, te kunnen gewagen van veel dankbaarheid. Dc Onder-voorzitter, dr. II. II. Meulen belt, bracht bij afwezigheid van den Secre taris, den heer C. Hubers, het jaarverslag uit, waaraan het volgende is ontleend. liet aantal verpleegden bedraagt thans 147. waarvan 108 in «Kinderzorg*. Een gedeelte is in gezinsverpleging, terwijl anderen als dienstbode of werkman reeds in eigen onder houd voorzien3 meisjes en 1 jongen wer den meerderjarig. Gezondheidstoestand en gedrag mogen zeer goed worden genoemd. Een woord van lof werd gebracht aan Directie en personeel, en aan vele anderen, die de stichting moreel, financieel of op an dere wijze steunden. Nadat de groote meisjes zeer fraai eenige liederen hadden gezongen, deed de Direc teur, de heer H. Gordeau Jr., eenige mede- deelingen aangaande zijn arbeid en omtrent de kinderen. De Kinderzorg-cent bracht ruim f500 op; het nu iedere drie maanden verschijnend or gaan blijkt inderdaad reeds grooter contact te brengen niet hen, die op de cene of an dere wijze belangstellen in dezen arbeid. Dr. Meulenbelt sloot hierna de bijeenkomst met dankzegging. Het eerste elftal der II. V. C. kreeg Eer sten Pinksterdag het eerste van D. E. C., uit Amsterdam te gast en werd daardoor geslagen met 1—5; rust 12. De uitslag van den voetbalwedstrijd II. V, C.De ooievaars was o2 in het voor deel der Hagenaarsrust o - -1 Een gevaar. Er wordt tegenwoordig onder de benaming cacao een product ver kocht, in bussen zoowel als los bij het ge wicht, hetwelk zóo sterk ontvet is, dat het eer dc benaming van afval verdient dan die var. cacao. De verhouding der voedings waarde van dit «afval* tot die van werke lijk goede cacao, is de zelfde als die van uitgekookt soepvleesch tot een sappige bief stuk. Een ieder die geen gevaar wil loopen bedrogen uit te komen, koope de bekende bussen Blooker's daalders cacao. (Adv.) Aan het propaganda-gymnastickfcest, door de Amersfoortsche gymnastiek-vcreeiiiging Ajax georganiseerd en gistermiddag op «Bak hoven* gehouden, namen deel 10 gymnastiek verenigingen niet te samen 148 turners, waarbij 18 meisjes. Tegen 12 uurstelden zich op het Stations plein op Crescendo, uit Kampen, gesticht in 18S1 Attila, uit Utrecht, gesticht 1889; haar dames-deeling Door Oefening Ontwikkeling, uit Utrecht, gesticht 1896 Tot Ontwikkeling Van Ons J.ichaam, uit Wageningen, gesticht 1905; Hou Vast, uit Wageningen, gesticht 1906; De Baarnsche Gymnastiek Vereeni ging, uit Baarn I.eotiidas, van het regiment genie-troepen, uit Utrecht; Wilhelmina en Ajax, beiden uit Amersfoort, de laatste met 36 man. Met de muziek van het ie regiment huza ren werd langs de Wuytiers-laan gemarcheerd naar Birkhovenslechts bij den spoorweg overgang cn voor het Retraitenhuis hadden de turners rust, doch overigens moest, den heelen langen weg en soms pal tegen den hevigen wind in, in gymnastiek-pas worden gemarcheerd. Aan den marsch was een wed strijd verbonden en de jury-leden de heeren Van Ditmar uit Utrecht, Wensinck uit Bussum, en P. de Jong uit Amersfoort maakten op zeer verschillende paatsen hun aanteeke- ningen over houding, enz. Dc 1 c prijs, verguld zilveren medaille van den hoer A. M. Tromp van Holst, Voorzit ter der Maatschappij sportterein Birkhoven, werd toegekend aan Crescendo, uit Kampen de 2C prijs, zilveren medaille van Ajax, aan l.eonidas. uit Utrecht. Vooral de 7 vaandeldragers hadden 't in den stijven wind op den hoogen weg soms hard te verantwoorden le cinquième vent, blies er hevig. Nadat de orde-oefeningen voor de ver- ecnigingen nog even gezamenlijk waren doorgenomen, werd een oogenblik gerust en weinig na half twee ving de eigenlijke middag-uitvoering aan. Zij begon met de ordeoefeningen voor de gezamenlijke vereenigingen, die nu veel correcter werden uitgevoerd dan bij de re petitie. Vooral de meisjes hadden door hun gra- cieusc en uitmuntend uitgevoerde ordeoefe ningen een welverdiend succes. Volgden oefeningen aan rek en brug en in ver- en hoogspringen, waarvoor geen medailles werden beschikbaar gesteld. De genie-vereeniging gaf aan het rek zeer goede gymnastiek te zien. De uitslag van de wedstrijden was deze estafette-wedloop, vijf man van elke vereeniging die ieder vijfmaal 500 pas hadden te loopenprijs verguld zilveren medaille van den heer J. W. Middelburg Attila in 1 minuut 3.6 seconde, die hierdoor haar 59ste medaille aan haar banier kon hechtenopvolgeijde was D. O. uit Utrecht, met 1 minuut 12 seconden; touwtrekken, prijs verguld zilveren medaille van den Burgemeester van Amers foort T. O. V. O. L„ uit Wageningen polsstok verspringen, prijs ver guld zilveren medaille van den heer A. P. Schroder: de heer G. J. Koster, van Attila, uit Utrecht, met 6 M. 31 Even half vijf was het sportfeest, dat nogal druk werd bezocht, geëindigd cn weder met de muziek aan 't hoofd begaf men zich naar het restaurant «Birkhoven*, waar tot 7 uur de blijkbaar onvermoeibare muziek een wel gekozen programma ten gehoore bracht. Om 8 uur ving in «Het Boompje* aan de prijsuitdeeling, die, als zoodanig, vrij snel was afgeloopen, doch werd gevolgd door een gezellig samenzijn en besloten met een geanimeerd bal. Maarle quart d' hcure de Rabelais. Want al is de propaganda geslaagd, het hinkende paard komt achteraan en de Pen ningmeester zal in de eerste paar dagen menig onrustig oogenblik hebben. Tenzij wat na zoo'n uitvoering wel meer pleegt te gebeuren liet ledental sterk toeneemt of op andere wijze de kas Hink wordt gestijfd. Bij het gister op Duindigt gehouden cour ses van de Ned. harddraverij- en renvcrec- niging won «Good shot*, van luitenant J. van Santen, den isten prijs, f500, in den hordenren over 3200 M. Bij hot gister te Zeist gehouden concours hippique van de vereeniging tot bevordering der paardensport aldaar verwierf «Scarlet*, van luitenant jhr. J. 11. A. P. von Schmidt auf Aitenstadt, den 3den, en «Golden dream*, van mevrouw Van Reedo, den .(den prijs in den wedstrijd voor het schoonste rijpaard. Udi, van dc sociëteit «Vereeniging*, is, althans als korps, Eersten Pinksterdag niet zoo gelukkig geweest op het kegel-concours te Lochem als het hier was; toch zal het nog wel een prijsje hebben behaald. Te meer kans hadden sommigen der leden individueel; dc heer A. Nefkens wierp in den vrije baan-wedstrijd vier kaarten van vijf negens en gooide in clen personeelen weel- strijd 122 houten, op éen kaart 44 en op een andere 43, terwijl hot hoogste aantal tot dusver in dien wedstrijd, die morgen eindigt, 98 was. hider de zeer vele Padvinders van elders, die hun Pinksterdagen hier doorbrachten met het oog op de groote oefening, welke gister werd gehouden, was een Franschman, die bij het zij 't ook zeer vluchtig bezichtigen van dc merkwaardigheden onzer stad zijn oogen goed den kost gaf. Toen hem, in de Windsteeg, de bouw der St. Joriskerk met haar drie daken werd ge wezen, werd zijn aandacht getrokken door zeven reuzenletters op een pakhuisdeur. 't Kostte heel wat moeite hem te beduiden, dat die letters den goed Hollandschen naam vormden van een bekend grossier en geens zins de cene of andere verheerlijking voor stelden van het beruchte tweetal Bon(not en Gar) nier. De voorspelling, hier in den avond van 1 Februari door generaal Booth gedaan, is uitgekomen. Althans ten deeie. Donderdag is hij met zeer gunstig gevolg geopereerd van de staar op zijn linkeroog. Of nu ook hot andere deel in vervulling zal gaan en hij weer jong zal worden? Aan het Commissariaat van politie zijn voor de rechthebbenden terug te bekomen een ceintuur, ecti bril in étui, een rijspoor, en een lorgnet in étui. Het politic-rapport bevat niets bijzonders. Dat is toch heel wat anders dan een jaar of tien geleden, toen ergerlijke taal en wal gelijke tooneelen op straat reeds den F.crsten Pinksterdag schering en inslag vormden. Zeer zeker is deze verbetering ook te danken aan dc drankbestrijding. I-Iet geluk maakt vroolijk, het ongeluk wijs; maar de wijsheid maakt ten slotte, ondanks het ongeluk, weer vroolijk. T7it don Omtrek. liet aantal dor op de nieuwe Kiezerslijst geplaatste personen bedraagt voor de Ge meente Hoevelaken: voor de Tweede Kamer 157 en voor de jtadaputeecdl Staten cn den Gemeenteraad 155. De vastgestelde Kiezerslijst voor 1912/1913 van de Gemeente Soest wijst aan; 822 kie zers voor leden van de Tweede Kamer der Ssaten-Gcneraal; 817 kiezers voor leden der Provinciale Staten, en 787 kiezers voor leden van den Gemeenteraad. Volgens de vorige Kiezerslijst waren die getallen respectievelijk 790, 781 cn 739. De electrischc centrale te Zeist, die 1 Mei werd geopend, is Vrijdag stop gezet; juist zooals de inmiddels ontslagen 'adjunct-direc teur heeft gewaarschuwd, dat te avond of morgen onherroepelijk gebeuren moest.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 2