PAARDEN Lden, Advertentièn. A. de Groot, is M 3 tot 10 M MEE mM VIGTORIAWATER L. »TAESt THEE Levering- imt deelden we mee, ivjet f9539 ra"»*® ter Provinciale )ep [ent van Water iest voor het leggen 'vervanging der c imgelegden Soes- uitmakende van i naar Hoevela as f 9400 en de f 12 368. it leis, dat vóór de de r Boks verzocht, Hem werd verzoek niet kon men in het pro- ■eling zou doen ge kwam gister- ><len bij den aan- waterleiding. den invloed van hem ter ontnuch- het geval een st. or den nathals, hedenmiddag per kwam, werd op lonr een auto, die Hejende hoofdwond, werd verbonden, kwam de kleine be zijn aan het Com- te bekomen een Ti et geld, beide op den. n, door de Haag- iracht, werd door overgenomen en ijn Iers te Groningen je shof veroordeelde een wachtmeester tren tot 73 dagen tl datie wegens ver- an cantine-gelden, was gesteld om 1 men betreuren, leven, al was het die lijden bracht. leeraar-specialist, vindt dan ook »een vacan- tie van 8 achtereenvolgende dagen per jaar het minste, waarmede redelijkerwijze volstaan kan worden*, terwijl ook Amsterdamsche specialist L. Heyermans, arts, van meening is, dat »het kantoorpersoneel een vacnatie noodig heeft om de nadeelen, welke het or ganisme ondervindt van den arbeid binnens kamers, te herstellen*. Wij raden daarom iederen patroon, die nog geene vacantie heeft ingevoerd, met den meesten drang aan, hiermede eens een proef te nemen wij zijn ervan overtuigd, dat deze proef zal voldoen, terwijl het personeel deze poging op hoogen prijs zal weten te stellen. Het Bestuur voornoemd, De Secretaris, W. A. VROOM. Rotterdam, Juni 1912. stukken al dan lier teruggegeven. het op prijs stellen, geplaatst te zien. den Nationalen leis- en Kantoor- curius*. 1 AN DELS- f.n MENDEN, jdperk een aanvang mensehen zich op- ijke natuur gelokt, laatsen voor korter eden, om in onze of aan onze koele ontspanning te zoe- weder op om een n, die nog niet in zijn, zich voor een lagelijksche kantoor- >annenden en mecst- onttrekken. de gevallen, waarin dt gegeven, tot een aantal en in onze >mt zulks nog maar :oolang hiervan nog an, acht onze Bond er te wijzen op het te verzetten tegen 'en van een jaarlijk- tens acht achtereen- ïoud van loon. misschien meermalen akenbeslommeringen de erkenning zijn ti gekeerd, vervuld als ïerinneringen aan het ust hun bezigheden dit geldt voor hun erust, zullen zij met rachtig en opgewekt mheden hervatten en de patroon hiervan iederen collega op iteeds van het vacan- ooren vertellen, vos- hun ijver en ambitie gevoel van onver- r niet kunnen onder- stev gevaar loepen, rspanning te geraken, ia, de Leidsche hoog- 1)6 boningby. (Apis mellifica). IX. Vroeger las ik eens in een Bijentijdschrift, dat er in Australië groote fruitplantages waren aangelegd, maar dat daarin geen vrucht verkregen werd, ofschoon de boomen alle jaren in overvloed bloeiden, Omdat het toch niets gaf, wilde men de boomen weer omhakken om er ander land van te maken maar juist op tijd kwam er zich een Duitsch kolonist vestigen, die eenige bijenkorven medebracht. Voor de bijen was die groote bloemen pracht een waar Dorado, maar zij verricht ten behalve het verzamelen van honing nog een ander belangrijk werk. Zij toch hadden de bloesems bevrucht, zoodat men de takken der boomen stutten moest voor de vracht der vruchten. Toen ging men het beter onderzoeken en kwam men tot de gevolgtrekking, dat er in den tijd van den bloei een vochtige lucht in het dal hing, waardoor het stuifmeel kle verig werd en niet door den wind op de stampers gewaaid kon worden. De bijen na men echter ook het kleverihe stuifmeel aan hunne haartjes mede en brachten het daar, waar het zijn moest. Na dien tijd werden er hoe langer zoo meer vruehtboomen geplant, maar ook de bijenc iltuur hield daarmede gelijken tred. Nu kan ik echter iets vertellen van ons eigen land, waar op de zelfde manier het nut der bijen gebleken is. E11 het is officieel, want ik neem het over uit het maandschrift der Vereeniging voor hijenteelt. Het maandschrift schrijft Hier geldt het spreekwoordAls de eene hand de andere wascht, werdt onze beide schoon. De imkers kunnen de bezitters van kersen- boomgaarden helpen aan vruchten en deze de imker aan honing. Zeer interessante proeven zijn in Limburg genomen om de oorzaak op te speuren van de steeds toe nemende onvruchtbaarheid der kerseboomen. Na een rijken bloei volgde toch geen dracht. De proeven hebben duidelijk bewezen, dat dit verschijnsel is toe te schrijven aan het onbevrucht blijven der bloemen. De bloem der kers heeft in hei midden een orgaan, dat men stamper noemt. Alleen het bovenste gedeelte is daarvan zichtbaar, n.l. een draad, die hoven verbreed is. De draad heet stijl het verbreede deel stempel. De stijl zet zich naar beneden voort en draagt dan den naam van vruchtbeginsel. Rond den stamper ziet men verscheidene draden, die in een knoop eindigenhet zijn de meeldraden. Zijn deze meeldraden, of liever de knoppen rijp, dan geven ze stuifmeel af. Dit stuifmeel moet met den stempel in aanraking komen en dit heeft ten gevolge, dat het vruchtbe ginsel begint te zwellen en tot een kers aan groeit, terwijl de rest van de bloem afvalt. Zooals reeds gezegd, de boomen bloeiden elk jaar rijk, maar brachten geen vruchten voort. Na eerst allerlei andere zaken onder zocht te hebben, kwam men op de gedachte, de bevruchting kunstmatig tot stand te brengen. Bevruchting noemt men de actie, waarbij stuifmeel in aanraking komt met den stamper, waardoor de prikkel wordt geboren, die aanlieding geeft, dat het vruchtbeginsel tot vrucht wordt. Van de kersenvarieteit «Basterddikke*. die het meest voorkomt, werden de bloemen be stoven met stuifmeel van bloemen van den zelfden boom. Andere bloemen werden be stoven met stuifmeel van bloemen van een anderen boom, maar van de zelfde variëteit nog andere bloemen werden bestoven met stuifmeel, afkomstig van bloemen van een andere kersenvariftteit, n.l. de »Blanquette« weer andere bloemen bleven ontstoven. Het resultaat was verrassend. Alleen de bloemen van de »Basterddikke«, bestoven met stuifmeel van de «Blar.quette*, gaven rijkelijk vrucht, terwijl de onbestoven geen en de andere weinig vrucht gaven. Deze proeven zijn op verschillende plaat sen en eenige jaren achtereen genomen en steeds met het zelfde verrassende en duide lijke resultaat. Wie hiervan meer wil weten, schaffe zich aan: »De onvruchtbaarheid der kersen in Limburg*, voor 25 ct. te bekomen bij Lei- ter-Nypels, te Maastricht. We kunnen hierover niet verder uitweiden, maar willen alleen de conclusiën weergeven, die uit deze proeven kunnen worden ge trokken. 1. dat de vruchtbeginsels der kerseboo men, hetzij deze onbevrucht, hetzij bevrucht met stuifmeel van de zelfde variëteit, een tijdlang doorgroeit 1 en dan 'allen. 2. de Basterddikke zelf is steriel, d.w.z. de bloemen kunnen met eigen stuifmeel niet bevrucht worden. Verdere proefnemingen hebben zelfs tot de gevolgtrekking gevoerd, dat alle kerseboomen in ons land zelf steriel zijn. Hierdoor wordt het feit verklaard, dat ook elders in ons land meermalen is opgemerkt, dat kerseboomgaarden geen vruchten voort brachten wanneer de aanplanting slechts uit een veariëteit bestond en in de omgeving geen kersenvariëteiten voorkomen, die om den zelfden tijd bloeien. 3. de Basterddikke wordt vruchtbaar, als de bloemen dezer variëteit met stuifmeel van een andere variëteit worden bevrucht. Het groote nut der bijen komt hier nu prachtig te voorschijn. De bijen kunnen het stuifmeel van de «Blanquettec of de «Gas- conjer*, een andere variëteit, naar de bloemen van de »Basterdikke< overbrengen mits deze soorten maar tegelijk i 1 bioei zijn. Dat dit nu maar niet in hypothese, doch in werke lijkheid bestaat, is bewezen. In 909 stonden te Eysden 500 bijenvolken, en had men veel kersen, waar in de boom gaarden Basterddikke* met andere vroeg bloeiende variëteiten gemengd voorkwamen. In andere dorpen zonder bijen waren ook geen kersen. Het behoeft dus den imker niet te ver wonderen, dat de bezitters van kerseboom gaarden te Eysden er op gesteld zijn, dat imkers met hun byen naar dit schoone vrucht bare plekje van ons land komen. Ieder tuinder, die kersen teelt, heeft bijen noodig om kersen te kunnen oogsten, want, zooals reeds gezegd, de verschillende kersen variëteiten in ons land zijn hoogstwaarschijn lijk alle zelf steriel en het vruchtverwekkende stuifmeel moet dus van elders worden aan gevoerd. Geen beter arbeidster daarvoor dan onze lievelingen, de bijen. De imkers worden zeer gastvrij te Eysden ontvangen. Het vervoer der bijen van het station geschiedt kosteloos naar de boom gaarden en verder worden gaarne de maat regelen getroffen, die men noodig acht. Om een denkbeeld te geven van de boo men en de plaatsing der bijen gaat dit arti kel in bovengenoemd maandblad vergezeld van tivee plaatjes. Het eerste stelt vooreen boom van de Basterddikke* van den heer L. Duyzens, Wethouder te Eysden, die in 1911 aan kersen 632 Kilo opbracht, zooals mij gemeld wordt door den aeer P. Jansen, Secretaris van de Afdeeling voor Bijenteelt te Eysden. Het tweede plaatje geeft aan hoe de vol ken worden opgesteld. Om ten slotte nog eens het nut der bijen voor het verkrijgen van een goeden kersen- oogst, te bewijzen, kan ik melden, dat een foto in mijn bezit is van een boomgaard, waarvan de eigenaar verklaart, dat hij in 30 jaar (zoolang staan de boomen er) met elkaar niet zoozeel kersen gehad heeft als in 1911 toen er bijen in den boomgaard stonden. Hierbij moet opgemerkt worden, dat de beplanting uit verschillende variëten bestond. Als men dit zegenrijke werk der bijtjes hoort, zal men ze zeker niet meer tot het «ongedierte* rekenen. Arie Ponsen, van Everdingen naar Utrecht- scheweg 137. Johanna Maria Voskuilen, van Hilversum naar Utrechtscheweg 104. Hermina Alberdina Berentsen, van Zelhem naar Langestraat 54. Cecilia Nelly Johanna Wiedenbrugge, van Bussum naar Utrechtscheweg 117. Roelofje van 't Boveneind, wed. Hermanns Craanen, van Utrecht naar Bloemendalsche straat 46. Vogeltje Roet, van Naarden naar Wevers singel 13. Anna Maria Cornelia Rftpke, wed. Herzo- genrath, van Rotterdam naar Hendrik van Viandenstraat 13. Carl August Wüst, van Den Haag naar Regentesselaan 17. Elizabeth Maria Meyers, van Rotterdam naar Stellingwerfstraat 37. Christiaan Meyer, van Duitschland naar Arnhemschepoortwal 27. VERTROKKEN. Anthonia Aletta van Simmeren, van Wijersstraat 14 naar Ede. Jantje Steen, van Regentesselaan 9 naar Assen. Reiner Anna Kochheim, van Arnhemsche- weg 89 naar Keulen. Petronella Reinoutje van Sandwijk, van Wilhelminastraat 19 naar Rarneveld. Gerarda Sandbrink, van Kruiskamp 1 naar Hoogland. Antonia Maria van den Hurk, van Stelling werfstraat 13 naar Dordrecht. Willem de Geus, van Muurhuizen 6 naar Hilversum. Eijbertje Dekker, van Regentesselaan 9 naar Assen. Jenneke Mekking, van Beukenlaan 5 naar Bennekom. Dirk Johannes Smits, van Arnhemsche- straat 20 naar Leusden. Geertruida Hendrika Kienstra, van Hof 20a naar Haarlem. Geertruida Johanna Hendrika Nieuwland, van Kleine Nachtegaalsteeg 5 naar Venlo. Elbert de Ruiter, van Aldegondestraat 72 naar Hoorn. Johannes Langenbach, van Langestraat 85, naar Zaandijk. Petrus de Koning, van I.angestraat 99 naar Utrecht. Doutzen Runia, van Withoosstraat 17 Berlikum (Menaldumadeel). te koop, geschikt voor den landbouw, w.o. fokmerries van verschillend ras. Te bevragen Maatschappij AMSTER- DAMSCH GOEDERENVERVOER, Sar- phatistraat 156, Amsterdam. 399ste Staatsloterij. Vijfde klasse. Derde week Trekking van 4 en 5 Juni 1912. (1930 loten). Ten kantore van den collecteur A. C. R. O. Leinweber, te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 70. 8421 8437 10159 16463 en 17700. Te zamen 5 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 8399 8403 8408 8430 10146 10154 10164 '6477 en 17697. Amersfoort, Mei 1912 Opgave van de Tereeniging „H A N D F. L en N I J V E 11H E I li." van personen die zich in de Gemeente heb ben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van 22 tot en met den 28 Mei 1912. Ondertrouwd BAUKE KRAMER en FRANCINA RUITENBERG. Amersfoort, 6 Juni 1912. Huwelijksvoltrekking 20 Juni a.s. Receptie Zondag 16 Jut!' van 2 tot 5 uur. Hoinu'opatisch arts, Stationstraat 3, XTtr©Ol3.t, GEVESTIGD. Catharina Francisca Johanna Loman, van Haarlem naar Hof 48. Dirkje Bouw, van Haarlem naar I.eusder- weg 124. Albert Hendrik Schimmel, van Bergen op Zoom naar I.angestraat 52, Hendrikus Antonius Josephus Nefkens, van Dussen naar Vlasakkerweg 42. Niesje Bertha Hardeman, van Amsterdam naar Utrechtscheweg 61. Francisca Maria van Doorn, van Den Haag naar Groote Spui 21. Lubberta Vonhof, van Renkuin naar Stel lingwerfstraat 12. Johanna Frederika Karreman, van Rotter dam naar Puntenburgerlaan 31. AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. S. U. VAN WEI.DEREN baron RENGF.R.S) Kortegracht 11. Tel. 17Ö. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Credieten. Coupons. Deposito's. Effecten. Incasseerfng van Wis sels en Quitantiën. Vreemd geld. Wissels op Binnen- en Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. LAMA1S0N BOUWER Co. Kortegracht 22 naast het Postkantoor. Belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wissels en Coupons. Sluiten proion gatien Safe-inrichting. Kassa vau 9 tot 4 aar. natuurlijk mineraalwater uit de bron te Oberle&nstain. wordt als zeer voordeelig voor huishoudelijk gebruik aanbevolen, in heele flesschen met schroefsluiting (een Liter inhoud), waardoor een glas natuurlijk VICTORIA WATER slechts 5 cent kost. Verkrijgbaar te Amersfoort bij F. W. VAN der WILDE, Stovestraat 12. Langestraat 16, Telefoon 212, AMERSFOORT. UITZETTEN LUIERMANDEN. Atelier voor Lingeries 1 J D. LAMMERTS ran BI'EREN, I.angestraat 108. Vendumeester. Taxateur. VERHUIZINGEN. Goederen, voor publieken verkoop bestemd, wor den op verlangen dagelijks aan huis afgehaald. van H. Raienswaaj Zonen GORINCHEM, verkrijgbaar by Langestraat 18. AMERSFOORT. van Rumlvleosch, Rundvet, Ge rookt- en Pekelspek. De Intendant by de IV Divisie, te Amersfoort, zal op Vrijdag 14 Juni e.k., des middags te twaalf ure. iu het Militair magazijn van levensmiddelen, Iufanterie- kazerne aldaar, onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog, in bet openbaar herbesteden De levering van Ruiidvleescb, Rundvet, Gerookt en Pekelspek, uoo dig voor de soldaten-menages te Amersfoort en. voor zooveel Rand- vleesch eu Rundvet betreft, mede voor het Militair hospitaal ter plaatse, gedurende liet tweede half jaar 1912. Voor nadere bijzonderheden betreffende deze herbesteding worden gegadigden i verwezen naar eene advertentie, voor- 1 komende in het .Amgafoortsch Dagblad" van 6 Juni 1912. De Majoor-Inteudant b. a. De kapitein-Intendant, W. JANSEN. Amersfoort, 5 Juni 1912.

Amersfoortsche Courant | 1912 | | pagina 3